Gemeentebestuur. Adverteritiën. Burgerlijke Stand. K Geld verkrijgbaar Dagdiensibods Urbanus pillen BUITENLAND. WEEBBBBIOHT. Ükswm» w L. J- Grootendorst, Utrecht- groot door het breken der golven tegen de wanden van het schip en het zich voordoen van stroomzuigin- gen. De hemel werd bedekt met donkere wolken, die uit het Oosten kwamen en waarmee de zee met haar geschitter en geflikker een scherp contrast vormde. De ongeveer vier zeemijlen lange lichtstreep was langzamerhand naderbij gekomen, zoodat men meende steile krijtrotsen voor zich te zien, die dooreen sterke branding werden omspoeld en hel verlicht waren. Daar achter zag men zwarte strepen, die precies den in druk maakten alsof daar vlak land lag, doch wat niet verlicht water bleek te zijn. Langzamerhand ver plaatste zich het licht, tot om vier uur alles was verdwenen. Twee dagen later, van Colombo in Zuidelijke richting varend, vertoonde zich we derom zulk een lichtstreep, nu echter maar twee zeemijlen lang van 12 tot 2 uur 's nachts en verdween dan eveneens. Dit vooral in de tropische wateren zoo menigvuldig voorkomend schit teren der zee ontstaat door meest microscopisch kleine diertjes en planten, maar ook wel door eenige diepzeevisschen. Dit schitteren wis selt niet alleen af in sterkte, maar ooic in kleur. Men ziet zoowel ge woon als rood, geel, blauw en groen licht. Zaterdagmiddag is men er dan eindelijktoch met den stijgenden vloed in geslaagd het wrak van de „Pluvi- ose" van de plaats, waar het in de haven lag, op te halen en het een goed eind verderop tè brengen, waardoor het een 70 c.M. hooger is komen te liggen en men met de ebbe beter gelegenheid had om verschillen de gedeelten te onderzoeken. Zoodra gisterennacht het water begon te vallen en het bovengedeel te van de ijzeren doodkist vrij kwam, begon men met de werkzaamheden. Echter werd niet dadelijk een begin gemaakt naar het zoeken der lijken. Eerst werden de luiken van de voor- en achter kajuiten opengezet, waar door men gelegenheid had die ruimten te luchten en te desinfecteeren. Eerst in den namiddag bij het twee de laagwater werd begonnen met het zoeken naar de lijken. En blijkbaar met succes. Dokter Savidan, die het reddingswerk in het wrak leidde, deed telkens weer een lijk ophalen. Zelf kwam hij bij tusschenpoozen slechts even boven om adem te halen. Tusschen halfdrie en ruim vier uur ongeveer werd om iedere tien minu ten zoowat een lijk buitengebracht, totdat men ten slotte in het geheel 19 lijken had opgehaald. Telkens als weer een der slacht offers van de ramp buiten het wrak werd gebracht, ontdekte de menigte, die in diepe ontroering het schouw spel zag, zich het hoofd. De lijken werden telkens twee aan twee in een sloep gebracht om naar het lijkenhuis te worden vervoerd, waar zij werden gereinigd en geidentificeerd. Toen het water gisterenmiddag weer begon te rijzen en het werk dus moest worden gestaakt, waren er nog 9 lijken ach tergebleven, die in de machinekamers en in de kamer der motors moeten liggen. Heden zou men deze laatste lijken trachten op te halen. DU1TSCHLAND. Toen het Prui sische Huis van afgevaaardigden eenige weken de regeering dwong haar ontwerp tot het kiesrecht in te trekken, waren er tal van menschen die volhielden dat naar goede parle mentaire gebruiken minister von Beth mann Hollweg 't zij had behooren af te treden, 't zij den landdag naar huis zenden. Dat is niet gebeurdde minister is voort blijven regeeren met een parlement, welks meerderheid zijn ontwerp onmogelijk had gemaakt. De mislukte kiesrechthervorming ech ter heeft thans een ander slachtoffer geëischtden minister van buiten- landsche zaken, von Moltke. Want dat diens aftreden van gevolg is van de mislukte poging tot herziening van 't Pruisisch kiesrecht wordt door niemand betwijfeld. Waarom Moltke moest aftreden en niet Bethmann Ziehier hoe de „Lokal-Anzeiger" dit verklaart Minister Moltke was de chef der afdeeling waar het kiesrechtontwerp thuisbehoorde hij heeft daarom, gelijk zijn plicht het hem gebood, de ver dediging van het ontwerp in het Afgevaardigden en het Heerenhuis op zich- genomen, maar hij was niet innerlijk overtuigd van de noodzake lijkheid der hervorming. Hij achtte de dringendheid der afschaffing van het Pruisische drieklassestelsel geenszins bewezen, terwijl de minister-president het als een eerste plicht beschouwde, de beloften der troonrede betreffende de kiesrechthervorm'ng na te komen. Daarom is het, dat minister Moltke plaats maakt voor een opvolger, wiens opvattingen meer jin overeenstem ming zijn met die van den kanselier. Waarlijk, zelden hebben we scher per dan door deze redeneering in het licht gesteld gezien, hoe weinig de Pruisische regeeringsvorm op een parlementairen gelijkt. De minister die het volslagen eens is met het parlement (dat immers ook geen kiesrechthervorming wenschte) moet aftreden, omdat hij niet goed sa mengaat met den kanselier die een nederlaag geleden heeft in het par lement, maar niettemin aanblijft. Niet het parlement geeft de politieke rich ting aan, maar de kanselier! Moltke's opvolger zal zijn von Dallwitz, opperpresident van Silezië. Hij is een man die in alle opzichten van dezelfde richting moet wezen als de rijkskanselier. Deze heeft hem kort geleden in den Pruisischen staatsdienst gebracht, waarschijnlijk met het doel hem bij de eerste gelegenheid naar Berlijn te laten komen als minister van binnen- landsche zaken. Dit oogenblik is vroeger gekomen dan verwacht was, want von Dallwitz is eerst een half jaar in Silezië. Minister Arnim's aftreden is niet op dezelfde wijze te verklaren als dat van zijn collega van binnenlandsche zaken. Hij heeft aan een blad mede gedeeld, dat hij aan galsteen lijdt en daarom aftreedt, en inderdaad is er geen politieke reden voor zijn ontslag te bedenken. Minister Arnim heeft het departement van landbouw in volkomen gelijken geest geleid als zijn voorganger, de vermaarde von Podbielsky, d.w.z.een streng-agra- rischen geest. Dat beviel zoowel prins Bülow als den tegenwoordigen kanselier opperbest, en 't is dus wel waarschijnlijk dat slechte gezondheid de ware reden is van dit ministerieel ontslag. Von Arnim's opvolger, de opper president der Rijnprovineie, von Schorlemer, is geen onbekende. Hij was het, die tijdens de behandeling van het kiesrechtontwerp in het Hee renhuis het bekende amendement indiende over de zoogenaamde Drit- telung, het amendement, dat door minister Bethmann was ingegeven en waardoor deze de nationaal-liberalen voor zijn politiek hoopte te winnen ten koste van 't centrum. Men zal zich herinneren, dat dit den kanselier in het Heerenhuis gelukte, maar dat in het Huis van Afgevaardigden heel het plan in het water viel tengevolge van de trouw der conservatieven aan hun bondgenooten van het Centrum. Von Schorlemer is dus blijkbaar een geestverwant van den kanselier, dien hij wilde helpen in deze zaak, en een tegenstander van het Centrum. Het laatste vooral is hoogst merk waardig, want hij is een goed geloo- vig katholiek, al behoort hij niet tot de katholieke partij. In 1907 heeft hij getracht een conservatieve beweging te verwekken in het katholieke kamp, evenwel tevergeefs. RUSLAND. De Octobrist, baron Meyerdorf heeft aangaande de aan landing van Finland's zelfstandigheid het volgende verklaard „Is de schending van de Finsche constitutie een staatseisch Het ge- heele vraagstuk wordt er door be- heerscht. Maar voor tot deze kwestie zelf te komen, wil ik mij ophouden bij het gedeelte van de verklaring omtrent de motieven, waarbij gezegd wordt, dat de éénzijdige belofte van een monarch minder bindend is dan een tweezijdig verdrag, leder mensch, die het monarchaal beginsel ernstig opvat, moet toegeven, dat een belofte van den souverein nog meer bindt dan een verdrag.... Herinnert u deze woor den van den Keizer Nicolaas I „Wan neer de goddelijke voorzienigheid een man aan het hoofd van zestig millioen gelijken plaatst, wil zij een verheven voorbeeld geven van trouw aan het gegeven woord en van nauwgezetheid in de vervulling van gedane beloft :n." Bovendien vormt de uiteenzetting der motieven een vrij vreemd hoofd stuk van ons constitutioneel recht. Men leest er ten eerste, dat een wet niet kan worden afgeschaft, maar men leest er ook in, dat een wet wel op zij gezet kan door een wet.... Onge twijfeld zal deze memorie van toe lichting een toonbeeld blijven van den uitvindingsgeest der tegenwoor dige regeering in rechtsquaesties, maar aan dit toonbeeld, ik sta er u borg voor, zullen niet zij schuldig zijn, op wie onze vaderlandsliefde later reden heeft trotsch te zijn." VEREENIGDE STATEN. Oud-pre sident Roosevelt is Zaterdag te New- York aangekomen. De ontvangst had geheel en al volgens het vastgestelde program plaats en een reusachtige menigte heeft, den na zoo lange af wezigheid teruggekeerden staatsman toegejuicht. Alle bladen wijdden aan den oud president artikelen, en vele stellen zich daarbij de vraag, wat is toch de reden dat Roosevelt zoo podulair is en zooveel sympathie ondar ons geniet. De New-Yorksche correspondent van de „Daily Mail" karakteriseert het antwoord, dat in het algemeen, op die tegen over de corruptie in het staats wezen de belichaming is van gezon de, eerlijke kracht. Natuurlijk hebben verschillende groepen en leiders aan de huldiging van Rooseveli niet medegedaan. In enkele gevallen heeft die onthouding wel de aandacht getrokken. Zoo o.a. die van speaker Cannon, de eens zoo machtige „Tsaar" van het Con gres. Diens positie is tijdens de af wezigheid van Roosevelt dan ook wel zeer veranderd, en een der sportbladen toont dit op grappige wijze door een teekening, een ontmoeting van Roo sevelt en Cannon voorstellend. „Wat ben je klein geworden", zegt Roosevelt tot den speaker. lntusschen doet zich nu de vraag voor, wat zal Roosevelt gaan doen, of wat zal Amerika met Roosevelt doen. Zal hij zich nog eens weder beschikbaar stellen voor het presi dentschap Of zal hij op andere wijze zich voor zijn volk nuttig maken „Central News" weet mee te deelen, dat een geheel nieuwe post aan Roosevelt zal worden aangeboden. Men zou hem nl. president willen maken van een nieuwte stichten natio nale organisatie, die tot taak zou hebben op te treden als bemiddelaar in alle conflicten tusschen arbeiders werkgevers. Aan dezen post zou een salaris van 240.000 gld. zijn verbon den. Heel duidelijk is dat bericht van „Central News" niet, andere bijzon derheden over deze nieuwe organi satie, die aan haren president een zoo vorstelijk salaris kan en wil geven, ontbreken nog. We zullen echter daaromtrent nu Roosevelt te ruggekeerd is, wel spoedig wat meer vernemen. LANDWEER. Inlevering van Rijksgoederen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen, maken bij deze bekend, dat de in het verlofgangers- register dezer Gemeente ingeschre ven verlofgangers der Laudweer, die in den loop van het jaar 1910 aan spraak kunnen doen gelden op ont slag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van artikel 31 der Landweerwet verplicht zijn, de hun van Rijkswege ver strekte wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrusting stukken, reglementen en dienstvoor schriften, in te leveren te Vlissingen, in het Arsenaal, op (a) Dinsdag 5 Juli 1910 des voormiddags ten 9.30 ure de verlofgangers wier geslachts namen beginnen met de letters A tot en met F, ten 10.30urë de overigen. Daar de verlofgangers moeten in leveren alle voorwerpen, welke zij hetzij bij hun vroeger korps, hetzij bij de Landweer hebben ontvangen, kunnen zij bij de inlevering ver schijnen in burgerkleeding. De aandacht wordt geves.igd op de volgende wetsbepalingen dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Land weerdistrictscommandant kan wor den opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden de hiervoren genoemde voorwerpen niet inlevert 2o. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften, na inlevering niet in voldoenden staat worden bevonden 3o. die wapenen, ledergoed, klee ding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert dat onverminderd de hierboven ge noemde straf van twee tot zes da gen arrest, de verlofganger, bedoeld onder lo. en 3o., gehouden is aan de verplichting tot het inleveren, het zij in hun geheel, hetzij voor het aangewezen deel, van de hierboven ge noemde voorwerpen te voldoen op den tijd en de plaats, daarvoor nader te bepalen. De verlofganger, die bij herhaling wapenen, ledergoed, kleding- of uitrustingstukken, reglem'ènten of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van de zen dienst wordt door den minister van oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werke lijken dienst, wordt al deserteur be handeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den minister van oor log de last is verstrekt. Nog wordt den verlofgangers uit drukkelijk herinnerd, dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennis geving hen niet ontheft van de ver plichting tot inlevering van de hier boven bedoelde voorwerpen, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs strekt, dat de verlofganger behoorlijk met de op hem rustende verplichting is in kennis gesteld. Indien de verlofganger wegens ziek te, verblijf buitenlands of andere gel delijke redenen verhinderd is per soonlijk de wapenen, het ledergoed, de kleeding- en uitrustingstukken en de reglementen en dienstvoorschriften in te leveren, dan is hij, of zijn, bij onmacht zijnerzijds, zijne naast- bestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs, dat bij den Burgemeester aangevraagd en door dezen afgegeven of zoo noodig gele galiseerd. wordt Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlof gangertot de inlevering verschenen is. Indien de verlofganger zich tot het inleveren van zijne wapenen, ledergoed, kleeding- en uitrusting stukken en zijne reglementen en dienstvoorschriften buiten zijne woon plaats moet begeven, geniet hij, als de afstand van de woonplaats tot de plaats van inlevering meer dan tien K. M- bedraagt, vrij vervoer naar laatstgenoemde plaats en terug. Vlissingen, 21 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van Ch. van der Leye, om ver lof tot verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank in perceel Scheldestraat No. 8 dat van af heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueele verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 21 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. van 18 tot 21 Juni. BEVALLEN: U. J. de Ridder, geb. Corné, z. M. Breeden, geb. van Gameren, z. OVERLEDEN: A. J. Konings, z. 3 j. A. de Keijzer, man van A. Aleman, 73 j. A. Schroevers, d. 4 m. medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut te De iiilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 21 Juni 1910.) Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 755.1 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 22 JuniZwakke tot matige Zuidelijke tot Z.-Westelijke wind. Toenemende bewolking. Waarschijnlijk plaatselijke onweersbuien. Dezelfde temperatuur Hoogwater te Vlissingen. Juni vm. nm. Woensdag 22 12.53 1.13* Donderdag 23 1.30 1.50f Vrijdag 24 2.08 2.28 Zaterdag 25 2.47 3.07 Zondag 26 3.29 3.49 Maandag 27 4.13 4.33 Dinsdag 28 5.— 5.20 Volle maan nm. 8.31 f Springtij nam. 1830. 1910. A.s. Woensdag 22 juni hoopt onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader JACOB DE NOOIJER te Arnemuiden, zijn 80sten geboortedag te herdenken. Namens zijn dankbare Kin deren, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Heden overleed in den ouderdom van ruim 73 jaar onze geliefde j Echtgenoot, Vader, Behuwd-, j Groot- en Overgrootvader,de Heer j A. DE KEIJZER, gepensioneerd Ned. rivierloods. I Wed. A. DE KEIJZER— Aleman. Rotterdam A. DE KEIJZER. A. E. DE KEIJZER-Tabbernee. P. ANKER—De Keijzer. W. ANKER. Vlissingen, 19 Juni 1910. Eenige enalgemeenekennisgeving. I als voorschot, le, 2e en 3e Hypo= theek, Koopmansgoederen, Positie enz., met en zonder borgen, billijk en discreet. AdresA. KAMERMANS, Noordstraat 34, Vlissingen. £ft versterkingsmiddel voor oude menschen Vermeerder de jaren uws levens. Breng leven in uwe jaren. Wacht u voor oud-worden, be waar al uwe krachten. Wanneer de menschelyke machine begint te slyten komt de ouderdom snel, en neemt men. af. Het bloed wordt arm en wa terachtig, de bloedsomloop gaat langzamer en de zenuwkrachten ver zwakken, wat alles te zamen dai- delyk bewyst dat zekere nood zake- lyke levenselementen langzaamaan verdwynen en weldra geheel en al beginnen te ontbreken. Een der eerste verschynselen is eer» volhardende koude der handen en voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven blyk van verzwakking, en schynen dikwerf gedeeltelyk ver lamd. De verzwakking vermeerdert en de bronnen van levenskracht zyn zoo klein dat gy begint in te zien dat uwe gezondheid goed en wel onder- mynd is. De Pink Pillen maken uw bloed weer ryk en versterken al uwe organen. Zy zetten de organen die stilstonden op nieuw in gang, Zoo zullen zy de jaren uws levens vermeerderen en leven in uwe laatste jaren brengen. MARKTBERICHTEN. Vlissingen 21 Juni. Boter f 1.35 f 1.40 p. K.G. Eieren f 4.00 a f 3.80 p. 100 st. Eene fafsoenlijke gevraagd. Adres Bureau van dit blad. Eischt dit Fabrieksmerk VAN Volgens het oude en echte recept bereid. Zijn zacht laxeerend, bloed zuiverend en slijmafdrijvend, bijzonder dienstig tegen ongesteldheden der Maag, bevorderen de spijsvertering, nemen de duizeligheid weg en zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. Door het vermeerderend debiet tegen den ver minderden prijs van 30 centen het verzegelde doosje met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar te Vlissingen bij A. C. BEN1EST, Lepelstraat 19. Kleine Markt, F, TAS DE TETS T, Vlissingen 1

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3