Gemengd Nieuws. Schoondijke naar Sasput, om de voor het onderhoud van dien weg ge stelde zekerheid te mogen vervangen door eene inschrijving op een der Grootboeken der Nationale Schuld tot opening van een credief van ten hoogste f 3550 per jaar voor 1911 en 1912 ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij tot toekenning van een subsidie voor 1910 ad f 200 aan de Vereeni- ging ter bevordering der geitenfok kerij in Zeeland tot intrekking van hun besluit van 15 Juli 1904 no. 7 en tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 150 ten behoeve van het Militair Tehuis te Middelburg; tot vaststelling der rekening en goedkeuring der verantwoording van de Provinciale inkomsten en uitgaven over 1908; tot wijziging van de begrooting der Provinciale inkomsten en uitga ven voor 1910; tot vaststelling van de begrooting der Provinciale inkomsten en uitga ven voor 1911 tot heffing van opcenten op de Rijksbelastingen voor 1914. Ged. stellen voor de begrooting der Prov. inkomsten en uitgaven voor 1911 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 707,696,54 72, Nog wordt voorgesteld de volgende opcenten op de rijksbelastingen te heffen39 pet. op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen, 31 pet. op de ge bouwde eigendommen en 25 pet. op de personeele belasting Vlissingen, 21 Juni. De eigenaars der huizen aan de Bouwen Ewoutstraat hebben zich thans tot H. M. de Koningin en tot Ged. Staten gewend, en, onder dank betuiging voor de aandacht aan hunne adressen geschonken, verzocht, aan hunne rekwesten geen verder gevolg te geven, daar zij mogen ver trouwen, dat aan hunne bezwaren tegen het plempingsbesluit van 22 April op alleszins bevredigende wijze te gemoet zal worden gekomen. Zij putten dat vertrouwen o.a. uit de beslissing door den raad dezer gemeente genomen in zijne zitting van 11 Juni, in verband met de be langrijke vraag na de geheime zitting door den heer Jacobze tot den Voorzitter gericht en door dezen na mens Burg. en Weth. toestemmend beantwoord. Tevens hebben zij den gemeente raad alhier mededeeling gedaan van de intrekking hunner adressen en dank gebracht voor de wijze, waar op de kwestie thans door dat col lege opgelost is. Men weet dat een Engelsche maat schappij het oog op onze gemeente heeft laten vallen. Die maatschappij heeft kostbare plannen in bewerking, waarvan de uitvoering geraamd wordt op meer dan 5 millioen gulden. Intusschen is het nog zeer twijfel achtig, of die plannen ooit verwezen lijkt zullen worden. Eene definitieve beslissing dienaangaande zal waar schijnlijk tegen het einde dezer maand te 's-Gravenhage genomen worden. Ter verbetering van een bericht in ons vorig nummer, verzoekt men ons te melden dat het bericht be treffende de samensmelting van de drie christelijke zangvereenigingen „Looft den Heer", „Sweelinck" en „Hymne", niet geheel juist was. De twee laatstgenoemde vereeni- gingen zijn ontbonden en toegetreden tot de reeds 37 jaren bestaande ver- eeniging „Looft den Heer". Het bestuur van deze laatste ver- eeniging blijft onveranderdalleen worden de 2 vacatures in het bestuur aangevuld door de leden van de toe getreden vereenigingen „Sweelinck" en „Hymne". Het op de werf der Kon.Maatsch. „de Schelde" alhier te bouwen stoom schip voor den Kon. West-lndischen Maildienst zal bruto circa 3500 ton meten. Het schip moet een vaartsnelheid hebben van circa 14 mijl en moet af geleverd worden in Mei 1911. Wij vernemen, dat in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer L. Vuyk, voorzien is door de benoeming van den heer A. Korteweg tot werkmeester in de machinefabriek der Kon. Maatschappij „de Schelde". Op Walcheren worden van gister tot en met Donderdag kaderoefenin gen gehouden onder leiding van den generaal-majoor J. Bruce, comman dant der 3e divisie. Hoofdofficieren van het 2e, 3e en 6e reg. infanterie, van het 2e reg. huzaren en van het 3e reg. veldartillerie nemen aan deze oefeningen deel. Behalve de generaal-majoor, nemen aan die oefening deel de volgende officieren de kolonels A. L. Klerk de Reus van het 2e, J. B. de Wildt van het 3e, P. G. Weuringh van het 6e reg. inf., de luitenant kolonels H. G. Fraser van het 2e, W. F. Johan nes van het 6e reg. inf., de majoors W. F. Hartman en jhr. A. F. van Spengler van het 3e reg. inf., de kolonel A. j. P. Metelerkarnp en rit meester G. J. Maris van het 2e reg. huzaren, de luitenant-kolonels W. J. H. de Veer en W. F. Pop van het 3e reg. veld-artillerie en de kapitein A. Dudok van Heel van de 3e comp. wielrijders. De officieren zijn gelogeerd in het „Grand Hotel Verseput" te Middel burg. Tevens kwam aldaar aan een de tachement wielrijders, ter sterkte van 1 sergeant en 14 manschappen die bij de oefening worden ingedeeld. Donderdag wordt de oefening ver plaatst naar Bergen op Zoom per rijwiel, waarvan ook bij de oefenin gen op Walcheren gebruik wordt gemaakt. De Zondagschool „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier hoopt in Augus tus a. s. haar gouden feest te her denken. Het Grieksche stoomschip „Rokos" is heden binnendoor van hier naar Rotterdam gesleept, teneinde aan de werf der firma Wilton aldaar gere pareerd te worden. Tot conducteurs der brievenmalen 3e klasse alhier (spoorwegpostkantoor no. 2) zijn benoemd de brievenbe steller J. Groot te Amsterdam en de brieven- en telegrambesteller F. Trij- ber te Velp. Bij de heden gehouden onder- handsche inschrijving voor de le vering van varkensvleesch en blad reuzel voor de soldatenmenage van het 4e bataljon alhier is ingeschreven door den heer P. Vrolijk tegen f0.80 de K. G. varkensvleesch en f 0.94 de K. G. reuzel, door den heerj. de Landmeter tegen f 0.85 de K. G. varkensvleesch en f 0.95 de K.G. reuzel. De Zeeuwsche Hervormde Diaco nessen-inrichting heeft gisterenmiddag een vergadering gehouden in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. Al de afdeelingen waren, naar de „M. Ct." meldt, vertegenwoordigd. De zusters, die in de provincie wer ken, waren aanwezig. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan het tienjarig be staan. Gedurende den tijd dat het werk der ziekenverpleging gedaan werd, heeft het zegen om zich ver spreid. Daarvan gaf het verslag, dat de secretaris uitbracht, de duidelijkste bewijzen. In het bestuur werden herkozen de heeren L. J. van Voorthuizen te Domburg, ds P. J. Steinz te Goes, L. C. Breebaart te Middelburg, H. A. Kole te Vlissingen en benoemd jhr. A. A. van Teylingen en H. R. Struve te Middelburg. Door ds. C. L. Voorhoeve te Vlissingen werd een inleiding ge houden waarbij hij de volgende vragen trachtte te beantwoorden Wat heeft de diakones aan onze kranken te zeggen Hoe heeft zij dat te zeggen En hoe moet zij de kranken en sterven den troosten, zonder dat zij, die het geestelijk heil van haar patient natuurlijk bovenal op het oog heeft, zijn. lichamelijk welzijn schaadt? Nadat nog eenige huishoudelijke dingen besproken waren, sloot de voorzittet de vergadering die tot den einde een opgewekt karakter droeg. Men schrijft ons uit Koudekerke Het muziekkorps „Voorwaarts" bracht gisterenavond een serenade aan den heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland, in verband met zijn verkiezing tot lid van de Prov. Staten. Gisteren konden wij nog onder „Laatste Berichten" melden dat te Koudekerke den landbouwer S. van Vlaanderen een zeer ernstig ongeluk was overkomen. Nader wordt ons thans gemeld dat genoemde landbouwer bezig was met het lossen van een voer hooi, toen het paard op hol sloeg. Van Vlaanderen viel van den wagen, waardoor de beide wielen over zijn borst gingen. De ongelukkige werd op den dors vloer gedragen en door dr. Merckens de eerste hulp verleend. De man, die voortdurend bloed spuwde, overleed binnen twee uur. Hij was slechts 45 jaar oud en laat een weduwe met 4 kinderen achter. Het paard dat tot West-Souburg doorholde werd daar tot staan ge bracht. Ook zijn gisteren nog twee paarden op hol geslagen van den landbouwer J. Kodde, die de hofstede „Triton" bewoont, vlak tegenover de hofstede „Mon Repos" gelegen, waar het bovenvermelde ongeluk plaats had. De wagen was geladen met aard appelen. Dit ongeval liep beter af, daar de geleider zoowel als de paarden ongedeerd bleven de wagen zelf was echter in stukken geslagen. ^KERK-~ËM SCHOOLMÜWS^ Geref. Kerken. Beroepen te Lan- gerak bij de Lek, ds. G. de jager te Bruinisse. Tweetal te Baarland ds. G. Dal- huijzen te Nieuwerkerk a.d. IJsel en ds, A. P. Lanting te Oud-Loosdrecht. Rechtzaken. Door mej. E. j. F. Z., zonder be roep te Sluis, vroeger kamerver huurster te Middelburg, is cassatie aangeteekend tegen haar veroordee ling door het gerechtshof te 's Gra- venhage tot zes maanden gevange nisstraf wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. In den zeldzaam hoogen ouder dom van 104 jaar is te Haarlem overleden mevr. de wed. W. J. Ver- massenvan der Tuuk. Zij was tot het laatste toe in het bezit harer volle geestvermogens. Zekere J. E., 29 jaar, wonende te Rotterdam, loste Zondagavond omstreeks 12 uur bij een huiselijken twist ten huize zijner ouders in den Nieuwen Enk te Apeldoorn, twee revolverschoten, een op zijn moeder binnenshuis en een buiten. De politie, die den man arresteerde, vond in de revolver de twéé ledige hulzen en een losse patroon. Er is niemand gewond. - Zondagavond, omstreeks kwart voor zes reed te Zwolle de heer P. van Loo met zijn echtgenoote, zijn 17jarigen oudsten en zijn 8jarigen jongsten zoon, in een met één paard bespannen brik over den Pannekoe ken dijk. Juist was men een daar liggend lichterschip voorbij, toen plotseling het inspan van den wagen losraakte, 't Paard ging er van door. 't Rijtuig draaide naar den water kant en reed juist tusschen 't lichter schip en den steiger, de gracht in. Na een korte onderdompeling kwa men de inzittenden allen dadelijk bnven water. Mevrouw van Loo en de oudste zoon hadden zich aan de kap van de brik vastgeklampt en wisten zich daarop te houden. De heer van Loo kreeg vasten grond onder de voetenhet 8jarig knaapje verkeerde het meest in gevaar, maar den vader gelukte het, hem uit de diepte te halen, waarna het kind, met behulp van eenige omstanders, op 't droge werd gebracht. Behalve de in 't rijtuig zittenden, geraakte ook nog de heer L. Wentholt, bleeker, die met zijn familie op den Panne- koekendijk wandelde, te water. Hij moest, wilde hij niet door de brik overreden worden, uitwijken, en de eenige weg, die hem daarvoor open stond, was die naar het water, waar hij dan ook in sprong. Van alle kan ten kwam nu hulp opdagen en in weinige oogenblikken slaagden eenige goede zwemmers er in, de drenke lingen op het droge te brengen. Uit de rivier voor Rotterdam is opgevischt het lijk van een machi nist die de vorige week verdronk bij het omslaan van een bootje. In de Camperstraat te Amsterdam is gister middag een 2'/3jarig kindje uit het raam der derde verdieping gevallen. Zwaar gewond werd het naar het O. L. V. gasthuis gevoerd. De toestand is hoogst ernstig. Te Beverwijk is een man door de stoomtram over reden en gedood. Onder de ge meente Rockanje is gisteren een 1 72 jarig kind, wonende aan den Strijp- schen dijk, in een sloot verdronken. Gisternamiddag is in de Baarsjes bij de Jacob van Lennepkade te Am sterdam een 9jarige jongen bij het spelen op zandbakken te water ge raakt en verdronken. Het lijkje werd na korten tijd opgevischt. Te Til burg is Zondagochtend een 40jarige ongehuwde metselaar bij het zwem men in de rivier de Leij verdronken in het bijzijn van eenige mannen die met hem te water gegaan waren. In de rivier Het Spui te Rotterdam is een met grind beladen aak gezonken. Van de drie opvarenden werd één gered, terwijl de twee andere perso nen, 29 en 28 jaar oud verdronken. Op een werf te Slikkeveer had een jongen uit Ridderkerk het ongeluk te struikelen over de luiken van een in aanbouw zijnd schip en viel met het hoofd op de lier, waardoor hij hevig aan het hoofd gewond werd. De toestand van den jongen is zeer ernstig. Een bejaard ingezetene, die in zijn woning aan de Laan van Meer- dervoort te 's Gravenhage wegens storing zijner geestvermogens wordt verpleegd, wist Zondag onbemerkt zijn huis te verlaten en kwam aan het commissariaat aan de Archime desstraat vertellen, dat hij vergiftigd was door een krankzinnigenarts en een verpleger. Op zijn verzoek belde de inspecteur van dienst, die uit de verwarde zinnen van den man be greep te doen te hebben met iemand die niet wel bij 't hoofd was, diens geneesheer, dr. S., op. Inmiddels vluchtte de man het politiebureau weer uit, langs Regentesselaan en Stephensonstraat, waar hij werd ge grepen en naar het bureau terugge bracht. Daar was inmiddels dr. S. verschenen, die zijn patiënt trachtte te bedaren en hem door twee ver plegers per auto weer naar huis liet brengen. De ongelukkige was echter hoe langer hoe meer opgewonden geraakt en wel in die mate, dat dr. S. aan het commissariaat liet vragen, het dwangbuis af te staan, daar hij vreesde, dat men den man niet lan ger zou kunnen in bedwang houden en ongelukken te verwachten waren. Die vrees bleek niet ongegrond, daar de man een flesch stuk sloeg op het hoofd van dr. S., die daardoor bloedend werd verwond. Ten slotte slaagde men er in, zich van den zinnelooze meester te maken en hem buiten staat te stellen, erger ongeluk ken te veroorzaken. Zondagmiddag waren een 3tal jongelui uit Rotterdam op het plasje achter den tuin van den heer Stal aan den Bergweg (plaats Lommerrijk) te Hillegersberg aan het zeilen. De jongelui wilden blijkbaar aan wal komen en trachten het fokzeil te laten zakken. Door de een of ander onbe kende onstandigheid kon dit niet, waarom een der jongelui in den mast klom om het zeil zoodoende los te maken. Deze jongeman snapte niet, dat de boot daardoor haar overwicht zou verliezen en hij was dan ook niet hoog geklommen of de boot werd „topzwaar" en.... kantelde De mastklimmer kwam plat op het water terecht, kon zwemmen en be reikte dan ook spoedig den wal. Minder gelukkig kwamen de beide anderen er af. Zij zaten op hun gemak in de boot, toen die omsloeg. Snel grepen zij zich vast en met moeite konden zij hun hoofden boven water houden. Toeschouwers op den wal maakten in allerijl enkele roeibootjes los, die aan den wal lagen, de be kende verhuur-bootjes, en roeiden naar de plaats des onheils waar de beide „schipbreukelingen" gered werden. De Engelsche couranten maken met waardeering en uitvoerig gewag van een kranige redding van eenige Engelsche dames, door den wacht meester le klasse van het 3e regiment huzaren A. Van der Zijden, in gar nizoen te 's Gravenhage, die door familieomstandigheden in Engeland met verlof vertoefde. De „N. Ct." ontleent daaraan Zondag 12 Juni had bij Hampton- Court op de Theems een botsing plaats tusschen een electrisch plei- zierjacht en een skiff,waarbij de laatste overvaren werd en de inzittenden, een heer en dame met twee dochters en zoon, te water geraakten. De jonge man zonk onmiddellijk naar de diepte, terwijl de andere drenkelingen zich in doodsangst wis ten vast te grijpen aan het hekwerk bij de schroef van de electrische boot, die oogenblikkelijk stopte. Spoe dig zouden ze echter eveneens ge zonken zijn als niet onze landgenoot, wachtmeester v. d. Zijden, die zich aan boord van het pleiziervaartuig bevond, in de sterk gezwollen en snel stroomende de meest uitgeputte drenkelingen te ondersteunen. Met behulp van de bemanning en eenige passagiers werden de op deze wijze geredden aan boord gebracht, waarna ze naar een dicht bij liggende huisboot werden ver voerd, waar ze éen liefderijke ver pleging vonden. De jonge man werd ondanks herhaaldelijk dreggen niet meer gevonden. Het 3e regiment kan trotsch zijn op zoo'n kranig onder officier, die in den vreemde zulk een blijk gaf van moed en beraadheid. Het spoorwegongeluk te Villepreux, Het parket j was Zondagochtend op de plaats des onheils. Daar de machinist van den sneltrein Leduc terstond ha de ramp den trein naar Argenlan genomen had, seinde de rechter van instructie een bevel, hem aan te houden, maar de geneesheer achtte zijn toestand van dien aard dat hij niet vervoerd kon worden. Voor zijn vertrek moet Leduc zich tegenover den stations chef hebben uitgelaten dat hij door het onveilig sein was gereden en de teekenen niet had gezien die de be ambten hem hadden gegeven, daar hij op dat oogenblik bezig was naar een lek in een der buizen van den watertoevoer te kijken. Uit verschil lende mededeeiingen krijgt men den indruk, dat het signalenstelsel op die drukbereden spoorlijn, en misschien wel elders ook, hoogst primitief is. Zoo vertelt een reiziger van den aangereden trein dat hij de beambten tegen elkaar hoorde zeggen, dat men den sneltrein ging ophouden. Hij be gaf zich daarop een eindweegs het perron op om te kunnen zien „hoe men een sneltrein tegenhoudt", en zag toen een man bezig met allerlei teekenen te geven. Een oogenblik later wierp de trein zich op de wa gens waarin zijn moeder, zijn schoon zuster en haar kindje van twee maanden waren achtergebleven, die jammerlijk het leven verloren De schade, door de over strooming in Vorarlberg aangericht, heeft een ontzaglijken omvang aan genomen. Men schat die op min stens 15 millioen kronen. De ver tegenwoordigers van het landje heb ben reeds in den Oostenrijkschen rijksdag hulp van den staat gevraagd en er zijn verscheidene inschrijvingen geopend. De Bregenzer Waldbahn en de Montasunerspoorweg zijn voor een gedeelte vernield. Te Vauvans zijn tien huizen ingestort. Te St. Gallen is het kerkhof overstroomd en de dooden dreven er weg uit de graven. In Vorarlberh zijn minstens tien menschen verdronken. En het gevaar is nog niet minder geworden. Het meer van Konstanz was volgens de laatste berichten nog aan 'twass.n en er vielen weder stortregens. Tot in de voornaamste straten van Rorschach staat het water. In het Muota-dal ziet het er nog treurig uit en er zijn daar weder verscheidene huizen vernield en bruggen weggeslagen. Hevige storm in New- York. Zondag heeft in New-York en de omstreken een hevige tornado uit het Zuid-Westen gewoed, die veel ongelukken en aanzienlijke schade veroorzaakte. Zestien personen die aan het spelevaren waren, .zijn ver dronken, terwijl 3 mannen onder in stortende gebouwen begraven werden en een ander van schrik is omgeko men. De woeste stormwind vernielde een groot circus op het Manhattan Field. Onder de 4000 toeschouwers ontstond een geweldige paniek en nog kan men het niet begrijpen dat daarbij in het ontzettend gedrang en gevecht om levensbehoud slechts enkele personen licht gewond werden. Ook in de havens is groote schade aangericht. Het nieuwe oorlogsschip „Florida" werd van zijn ankers ge slagen en slechts na groote moeite kon men er in slagen den fonkel- nieuwen bodem voor ondergaan te bewaren. Minder gelukkig liep het af met de „Hercules", een groote drij vende kraan, die ook werd losgeslagen en, aan het woeste water ten prooi, enkele oogenblikken later in de diepte verdween. Een twaalftal manschappen wisten zich zwemmende te redden. Na den storm barstte een hevig onweer los, dat in de omgeving van New-York verscheidene branden ver oorzaakte. H e t s c h i 11 e r e n d e r zee. Een officier van de Duitsche stoomboot „Ambria" verhaalt van een buitengewoon schitteren der zee. Op ongeveer 7o 17' Noorderbreedte en 78o en 57' Oosterlengte, tegen drie uur in den morgen was de hemei zoo helder verlicht, alsof men groote vuren in de verte zag. Eerst ver moedde men, dat het de stad- en havenverlichting was van Colombo. Maar daarvoor leek de uitgestrekt heid van het licht toch te groot en moest de oorzaak dus aan iets anders worden toegeschreven. Tien minuten later werd de lichtsterkte nog grooter, op het watervlak vertoonde zich een lange, hel schitterende streep, die van het Noordoosten naar hel Zuid westen liep. Middelerwijl was ook het schitteren der zee in de nabijheid van het schip verbazend toegenomen. Dit eigenaardige, ja zelfs ietwat on aangenaam aandoend natuurverschijn sel deed het voorkomen, alsof men tusschen ontelbare klippen doorvoer, waarvan de indruk nog werd ver-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2