22 Juni. Woensdag Gemeentebestuur. Feuilleton, No. 144 48e Jaargang. 1910. rISSE, Eli. Blad. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. \m E REMMEN inden. AND no. 5 voor onze aaraan zij aarde voor die het zal voor alle en, voor en tot den erde werk t." d te IVL1SS1NGSCHE COURANT W". er verkorte Voor de Tapijten, egeling der len, Visch st, dat een n. Kleeding, voor elke zijn. Het oowel van 'en hierin n 50 cent Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Juli. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht Odessa is besmei ver klaard wegens Aziatische Cho lera. Vlissingen, 21 juni 1910. De Burgemeester voornoemd, jVAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Oud-minister Nelissen. Naar men mededeelt, heeft mr. Nelissen, afgetreden minister van justitie, te kennen gegeven, dat hij, in verband met zijn gezondheidstoe stand, nog niet voor het lidmaatschap m den Hoogen Raad in aanmerking rensch te komen. Staatscommissie werkloosheid. De antirev. „Rotterdammer'' ver leemt, dat vanwege de staatscommis sie voor de werkloosheid niet minder dan bijna 8000 adressen zijn verzon den om inlichtingen betreffende al of niet bestaande werkloosheid aan Ka mers van Koophandel, burgemeesters, Kamers van Arbeid, arbeidsbeurzen, daatsingsbureau's, arbeidssecretaria- itn, comité's van werkverschaffing, patroonsvereenigingen, vakbonden, plaatselijke vakvereenigingen, enz. Een zeer aanzienlijk gedeelte der erzonden adressen om inlichtingen kwam onvolledig ingevuld terug, lerwijl een eveneens zeer beduidend gedeelte niet eens terugontvangen verd. Naar ons oordeel 'zal het der- ialve een moeilijke zaak zijn om net behulp van de bekomen inlich- lingen een juist en volledig overzicht ran den toestand der werkloosheid in de verschillende takken van bedrijf Irast te stellen. Verbetering officierstractementen. Op de oorlogsbegrooting voor het ;aar 1911 is een post van bijna 7 ton gebracht voor verbetering der offf- :ierstractementen voor alle wapens ordt de bezoldiging gelijk gemaakt iet die voot de officieren der genie. Huwelijken van officieren. De ministers van binnenlandsche 0— 5.) Mijne vrouw, mijne kinderen, «rmde Waldbeck wanhopig. Ze zijn den vorigen keer mee- tgaan, zei de bootsman vertroostend. jVie niet goedschiks wilde werd lortgedrongen. Waren de agenten itr maatschappij reeds aan boord ïweest, dan hadt je tot de volgende sdegenheid te Panama kunnen lo eren. Ik zoek mijn dochter ik ■tb haar onderweg naar de stad [trioren, kermde de vader. Zij heeft den weg zonder u vondenzei de ander in een aan- 'I van medelijden, want 't is een ïhte weg. Een tweejarig kind kan niet op verdwalen. Je zult allen, geheele gezin aan boord vinden. 'Mn pakje hoe klein ook, blijft 'thter. zaken en van justitie hebben aan de provinciale besturen ter mededeeling aan de ambtenaren van den burger lijken stand doen weten, dat tenge volge van de jongst gemaakte rege ling ten aanzien van militairen, dienende bij de landmacht, komt te vervallen het voorschrift, dat een officier of militair persoon, wiens betrekking uithoofde van den aard van zijn dienst bij de miliiaire admi nistratie en bij den geneeskundigen dienst aan den officiersrang is geiijk gesteld, gedurende den tijd dat hij in werkelijken dienst of op nonacti viteit is, geen huwelijk mag aangaan zonder daartoe vergunning te hebben verkregen van of vanwege de Konin gin. Voorts dat mede komen te ver vallen alle voorschriften krachtens welke voor militairen, dienende bij de zeemacht tot het aangaan van een huwelijk de toestemming vereischt was van of vanwege de Koningin, hetzij van eenige militaire autoriteit. De Boromeus-encycliek. Ook de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft in zijn gisterenavond gehouden vergaderiing met algemeene stemmen een protest vastgesteld naar aanleiding van de bekende encycliek. Uitreiking Militaire Willemsorde. Op de Rijks marinewerf te Willems oord werd Maandagmiddag de Mili taire Willemsorde 4e kl. op plechtige wijze uitgereikt aan den luitenant ter zee 2e kl. F. C. baron van Aers- sen Beijeren van Voshol. Nadat de troepen geïnspecteerd waren en carré was geformeerd, herinnerde de vice-admiraal 1. van den Bosch in een toespraak de fei ten, welke H. M. de Koningin aan leiding gaven bovengenoemde onder scheiding aan den luit. ter zee 2e kl. Van Aerssen uit te reiken, en wei als belooning voor zijn beleidvol op treden bij de vermeestering van de rotssteliingen Kantoe en Bonta Batoe op Celebes, resp. 28 Maart en 16 Mei 1906. Na voorlezing van het Kon. besluit werd den geridderde het onder- scheidingsteeken op de borst ge hecht, waarna de bij de plechtigheid aanwezige ridders hem ridderslag gaven. Vervolgens defileerden de troepen, waarmede het militaire schouwspel afgeloopen was. Door den minister van waterstaat zijn in het belang der veiligheid van personen en goederen, opgemaakt voorschriften omtrent electrische lijnen en geleidingen in, op of boven we gen, wateren of gronden onder beheer van dat departement, voor zoover die lijnen geen regeling vinden in de telegraaf- en telephoonwet. Waldbeck zag om zich heen. Vier of vijf blijkbaar vroolijk gestemde reizigers waren in een luidruchtig gesprek met den kapitein't waren de agentenr Geen enkel stuk bagage was aan boord van de overzetboot. Blijkbaar had men de inscheping bespoedigd. Bovendien was voor den beangstigden vader de tijd snel verstreken, terwijl hij zijne dochter zocht. Op 't geen om hem heen ge beurde lette hij niet. Als een af schuwelijke beschimping klonk de uitgelaten vroolijkheid der agenten hem in de ooren. Zijn blikken staar den op het terugwijkend strand, op de door palmen beschaduwde ou- derwetsche stad, die meer en meer uit het gezicht verdween. Dan weder tuurde hij onafgewend naar de lan dingsplaats. De menschen stonden daar stil en bedaard. Uit niets bleek de komst van een te laat gekomen reiziger. Zijn oogen drongen als 't ware in eiken hoek van den ver uitgestrekten wal, doch nergens ont dekte hij iets, dat de flauwe hoop, zijn verloren dochter in 't gezelschap harer moeder te zien, kon verleven digen. Van Groningen begint de Victorie- Onder dit opschrift maakt hei „Hbl." naar aanleiding van een ar tikel van den heer D. R. Mansholt in de „Economist" melding van een feit, dat de algemeene aandacht verdient, van het feitdat de prov. Groningen blijkens het landbouw- verslag in alle 10 jarige tijdvakken met alle gewassen de hoogste op brengsten per Hectare had Vooral in de laatst verloopen 25 jaren was de toeneming der opbrengsten daar liet grootst. Daarna volgen de prov. Friesland, N.- en Z.-Holland, Zeeland en Drente. Deze 6 prov. toonden met alle gehalmde gewassen een sterk opklimmende lijn van opbrengst, vooral in de laatste jaren, terwijl de lijnen der overige 5 prov. slechts weinig opklommen, in sommige ge vallen zelfs daalden. Van Gro ningen begint dus de victorieDit is een feit, waarop deze provincie trotsch mag zijn. Want die vooruit gang, deze welvaart, is niet toeval lig. Zij zijn het gevolg hiervan, dat Groningen de waarde van het land bouwonderwijs het best begrijpt. Van de jongelingen, die de rijkslandbouw school bezoeken komt de helft uit de prov. Groningen. Wat is hiervan het gevolg Dat men in Groningen den grond geeft wat den grond toe komt, meer dan in andere provinciën. Ziehier het bewijsPer hectare bouw- en weiland werd aan kunst meststoffen coöperatief aangekocht, in guldens uitgedrukt, in 1904: door Groningen voor 9, Overijsel 1.95, Gelderland 1.50, Utrectu u.07, N. Brabant 1.65, Limburg 1.20. In 1907: Groningen 14.50, Overijsel 2.75, Gel derland 1.95, Utrecht 0.62, N -Bra bant 4.20, Limburg 3.80. Wanneer wij de cijfers optellen, dan blijkt, dat Groningen alléén meer kunstmest verbruikt dan deze andere 5 prov. te zamen. Utrecht is de provincie, waar nog bijna niets gebruikt wordt en de opbrengsten vertoonen dit 1 De schrijver van bovenvermeld artikel berekent, dat de conservatieve (aan het oude vasthoudende) en geestelijk minder ontwikkelde pro vinciën hierdoor in een rond getal 26 millioen gulden verliezen, welk enorm getal slechts de mindere op brengst is van de drie halmgewassen tarwe, rogge en haver. Niet al die millioenen guldens per jaar, voor meerdere opbrengst ver kregen, komen in de beurs der land bouwende bevolking. Maar zelfs als de helft daarvan besteed wordt aan het koopen van kunstmeststoffen en meer arbeidsloon, dan blijven nog heel wat millioenen per jaar voorde denkende boeren van het noorden Eindelijk kon men de gestalten der menschen op den wal niet meer onderscheiden, en nu wendde hij zijn blikken zeewaarts, naar het kolossale Kalifornische schip, dat na het lichten der ankers zich traag aan de deining der golven overgaf. Op het dek en de takelage werd alles opgeruimd. Om niet gehinderd te worden, had men de passagiers van de borstweringen verwijderd. Behal ve die op het achterdek staande passagiers, was niemand een laatste afscheidsblik op Panama gegund. De naast den schoorsteen staande pijp zond met oorverdoovend gegil den saamgepersten stoom in de lucht. Achter en vóór, als ongeduldig stampende paarden, die de hen be dwingende ketenen met geweld wil den verbreken, bewogen zich de breede schepraderen onder de be sturende hand van den machinist. Dichter naderde intusschen de veerboot het stoomschip. Waldbeck staarde zich de oogen bijna uit, maar nergens zag hij een spoor zijner ge liefden. Eindelijk legde de boot zich naast den hoogen scheepswandin 't zelfde over. Die meerdere opbrengst van het land vermeerdert bovendien de waarde van den grond. Groningen gaf aan de overige pro vinciën een heerlijk voorbeeld. „Lee ringen strekken, voorbeelden wek ken." Evenals in Groningen moeten ook elders de landbouwers leeren denken, durven en doen Dan zal bin nen korten tijd de geheele landbouw kunnen bloeien, zooals deze thans reeds bloeit in de provincie Gro ningen. Prov. Staten. In de zomerzitting der Prov, Staten zal het onderzoek plaats hebben van de geloofsbrieven van den heermr. P. Dieleman, gekozen in plaats van den heer P. Moes en van de bij de perio dieke aftreding herkozen en nieuw gekozen leden, met een mededeeling van Ged. Staten betreffende de ver kiezing van een lid der Staten in het kiesdistrict Zierikzee op 15 April 1910 en de niet-voorziening in de vacature, ontstaan dooi het overlijden van den heer A. Loois op 14 Mei 1910. Verder zullen verschillende mede- deelingen gedaan worden. Voorts moeten benoemd worden leden van Ged. Staten, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge en J. H. Blum en het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Ook moet benoemd worden een lid van de Eerste Kamer derStaten- Generaal, tengevolge van de perio dieke aftreding van den heer W. Hovy. Verder zullen behandeld worden voorstellen van Ged. Staten tot aan houding van het verzoek van den gemeenteraad van Middelburg, om den aanleg te willen bevorderen van een verbindingsweg tusschen Noord- Brabant en Zeeland tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever voor de polders „Noord" „Ser-Lip- pens" en „Nieuw-Othene" en van de daarachter gelegen zeedijken, met nader voorstel van Ged. Staten tot aanhouding tot oprichting van een waterschap over de bedijkte gronden in het Slaak, thans genaamd Prins-Hendrik polder, en tot vaststelling van een reglement voor het waterschap tot wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de Sluis in de Piet; tot toekenning van een subsidie van f 500 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 1910; tot toekenning van een subsidie van f 350 aan de gemeente Veere in de kosten van hare huishouding oogenblik bulderde het kanonschol, dat het vertrek verkondigd». Haastig snelden de agenten de valreeptrap op langzaam volgde hen de diep bedroefde landverhuizer. Zijne voeten schenen den last zijns lichaams niet meer te kunnen dragen. Toen echter een matroos hem tot spoed aan maande en hem de hand toestak, schommelde de veerboot reeds op honderd ellen afstands op de golven. Het kommandoGo ahead klonk naar het machineruim. Met vermeer derende snelheid draaiden de schep raderen in het schuimende water. Het schip kreeg vaart en richtte den boeg naar de volle zee. Een tweede schot bulderde een afscheidsgroet aan Panama. Een luid hoerah der zeelieden «n passagiers beantwoord den den op dezelfde wijze overge zonden afscheidsgroet van de over zetboot, en in het volgende oogen blik bevonden de twee vaartuigen zich zoo ver van elkander, dat alle gemeenschap, zelfs met de spreek trompet, was afgebroken. Zooals gewoonlijk het geval is bij het vertrek van een met landverhui zers beladen schip, ontstond ook hier tot toekenning van een jaarlijksch subsidie tot een maximum van f 1000 aan de vereeniging „De ambachts school" te Goes; tot toekenning van een jaarlijksch subsidie tot een maximum van f 2000 aan de vereeniging „De ambachts school voor Hulst en omstreken" tot verhooging van het maximum van het subsidie, toegekend aan de ambachtsschool te Middelburg; tot verhooging van het maximum van het subsidie, toegekend aan de ambachtsschool te Zierikzee tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f215 voor de aan de ambachtsschool te Hulst verbonden avondvakteekenschool tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 150 voor de aan de ambachtsschool te Oostburg verbon den vakteekenschool tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f50 aan de vereeniging „Ambachtsteekenschool voor Noord- Beveland te Kortgene" tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 100 voor de teeken- schoo! van de Christelijke werklieden te Neuzen tot afwijzing van een verzoek van het hoofdbestuur van de Nederland- sche vereeniging van land- en tuin- bouwonderwijzers om subsidie tot voorzetting na 1 Januari 1912 van den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren tot verwijzing naar hun college van een adres van J. Staelens, oud werkman aan den calamiteuzen Hoofdplaatpolder, om pensioen lot afwijzing van een verzoek van den calamiteuzen polder Borsele om vrijverklaring tot wijziging van het besluit der Staten van 13 Juli 1906 no. 11a tot toekenning van een subsidie uit de Provinciale fondsen voor een stoomtramweg van Brouwershaven naar Burgh tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 70 aan Th. Weemaes te Clinge voor den wagendienst tus schen Hulst en Nieuw-Namen (Clinge); tot verleening van een renteloos voorschot van f 3475 aan de ge meente 's Heer-Abtskerke voor wegs- verbetering tot verwijzing naar hun college van adressen van cfe vereeniging van Nedérlandsche Loodwit-fabri- kanten en van het bestuur van de Sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Archi tecten te Scheveningen, in zake het gebruik van loodhoudende verven, met een nader adres van het hoofd bestuur van den Nederlandschen scliildersgezellenbond tot inwilliging van het verzoek van den beheerder van den weg van zoodra de vaart werkelijk een aan vang had genomen, een algemeene stilte. Iedereen poogde zoo goed het ging een laatsten blik te werpen op de kust van het land, waarover men als op vleugels was gedragen geworden. Slechts een korten tijd was het mogelijk, en tusschen het land en den starenden blik verhieven zich deels met boomen bedekte rotsige eilanden. Plotseling weerklonk op het voor dek een vreeselijke kreot, die over het geheele schip gehoord en gevolgd werd door het luid gejammer van kinderen. De kapitein snelde naar voren en zich door de saamgedron gen landverhuizers een weg gebaand hebbende, zag hij een tooneel voor zich, dat zelfs den ruwen zeeman bewoog. Een bleeke vrouw lag op het dek en gaf geen teeken van leven meer. Drie kinderen klemden zich aan haar vast, van welke het jongste nog geheel hulpeloos was. Naast haar, en hare hand in de zijne gekiemd, knielde een man, met een door angst en wanhoop ver wrongen gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1