ii E* te Nijmegen. Hiermee zullen de fees telijkheden worden besloten. Weerbaarheidsvereeniging. Het korps der Kon. Nederl. Weer baarheids vereeniging maakt zich gereed om het jaarlijksch kamp van Laren te gaan betrekken. In de ver schillende afdeelingen heerscht een opgewekte bedrijvigheid, om de a. s. deelnemers nog eens duchtig voor te oefenen, en de uitrustingen en uni formen in orde te brengen, terwijl de staf van het korps te Amsterdam, ten bureele van den korps-comman dant, de handen vol heeft. Er is nog veel te doen voordat het kamp ge reed is, de talrijke deelnemers te ontvangen. De voordeelen van de deelneming aan het kamp zijn talrijk. Niet alleen verblijven de kampeerenden drie weken lang in een der meest ge zonde deelen van ons land voor den geringen prijs van f 1 per dag, en leeren zij daar, ver van huis, de han den eens flink uit de mouwen te steken, doch ook worden zij op de Laarderheide terdege geoefend in de militaire vakken, wat met het oog op den persoonlijken dienstplichten het verlofskader zijn vruchten zal afwerpen. Zooals bekend is, worden de rangen behaald bij het korps der K. N. W. V., erkend dooi het leger bestuur. Om deel te nemen aan het kamp moet men dus ten 1ste lid zijn van de Kon. N. W. V. en ten 2de de uniform van dit korps dragen. Men meldt zich aan in plaatsen waar eene afdeeling gevestigd is bij het afdeelingsbestuurdaar buiten bij den aangewezen kampcommandant, den heer J. W. Klein, Admiraal de Ruyterweg 15a te Amsterdam, die op aanvrage nadere inltchtingen verstrekt. De prijs van een uniform wisselt af tusschen f 20 en f 30, terwijl de con tributie der vereeniging f6,50 per jaar bedraagt. De leden bestaan in hoofdzaak uit leerlingen der hoogere klassen onzer middelbare scholen, terwijl officieren en kaderleden veelal gerecruteerd worden uit studenten onzer Hoogescholen. Vlissingen, 20 Juni. Grand Hotel. y H Gisteravond maakten de bezoekers kennis met een viertal solisten de dames Anna'Zurhaar, sopraan, Louise en Hermine Den Hollander, piano en den heer W. Renaud, tenor, allen uit den Haag. Op het podium stonden twee vleugels; het program vermeldde een drietal nummers voor twee piano's en de damesDen Hollander deden zich kennen als technisch zeerontwikkelde en in muzikale voordracht hoog staande pianisten, bij wie tevens de begeleiding der zangnummers in zeer goede handen was. De sopraan zong zeer mooi een zestal liederen, waar onder een „liedeken van sceiden" (toch éentje met Hollandscher. tekst) dat eenvoudig poëtisch, mooi karak tervol werd voorgedragen, zoowel als „das Geheimnis". De heer Renaud beschikt over een mooi tenorgeluid, hij zingt zeer ge makkelijk en duidelijk; het best was hij in het zachte „Stille Sicherheit" van N. Lenau„de eerste Kus" van Frans de Cort, hoe goed ook gezon gen, maakte niet den indruk, dien men ervan verwachtte en dat is ver klaarbaar, want er komen gedeelten in, waaraan alleen door een flinken bariton het noodige relief kan worden gegeven, zooals bijv. aan Toen bromde de berg „Zijn eerste kus Zal mij ten deele vallen En schudde voornaam den sneeuwigen kop". Over het geheel genomen, was het een dankbaar concert. In het Strandhotel kon men kenr.is maken met eene nieuwe kapel „Zee- landia", die daar haar eerste uitvoe ring gaf. Aan bezoek heeft het niet ontbroken en de kennismaking is niet tegengevallen. De bezetting bestaat uit twee eerste violen, piano, contre- bas, fluit en slagwerk. Door het zestal werd een aardig program verdienste lijk afgewerkt. De pianist en de twee violisten zijn geen onbekenden en hebben al meermalen het bewijs geleverd, dat zij op hunne respectieve instrumenten thuis zijnde contrebas wordt be speeld door iemand, wiens naam op muzikaal gebied, vooral als dirigent, in onze onmiddellijke omgeving een goeden klank heeft, zoo ook de flui tist, die zeker onder de zeer goede kan worden gerekend. Met zulke krachten kan goede muziek worden gemaakt, wat dan ook gebleken is. 't Was gisteravond bijzonder mooi en stil weer; in de omgeving was hst rustig, zoodat zij, die aan een zitje op het terras de voorkeur gaven boven een in de zaal of corridor, voldoende van de muziek konden genieten 't klonk echter beter binnen dan buiten. Naar wij vernemen, is door den Koninklijken West-lndischen Mail dienst te Amsterdam, aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier de bouw opgedragen van een nieuw stoomschip. Dat de electrische tram gisteren een druk vervoer zou hebben was wel te verwachten en dat is ook werkelijk het geval geweest. In de middaguren zaten de meeste trams telkens vol en vooral des avonds was het aantal passagiers dat van hier naar Middelburg vervoerd moest worden, zoo buitengewoon groot dat de trams letterlijk bestormd werden en de bordjes „vol" bij eiken ril moesten voorgehangen worden. De aan de tusschenstations wach tende passagiers konden dan ook on mogelijk plaats verkrijgen. Daar het aantal passagiers maar steeds aangroeide werd om kwart voor elf nog een extra tram ingelascht en kwamen om ongeveer half twaalf twee trams achter elkaar te Middel burg aan, welke meer dan overladen waren. De laatste tram arriveerde eerst na middernacht te Middelburg. Wij vernemen dat gisteren in het geheel ongeveer 7.000 personen met de tram vervoerd zijn. Eenigen tijd geleden kwam ons ter oore dat met eigenaars van woningen aan den Koudekerkschen straatweg onderhandelingen werden gevoerd over den aankoop van hun huizen. Nu deze verkoop zijn beslag heeft gekregen, loopen verschillende ge ruchten over de bestemming die men aan dezen grond zou willen geven en zoo werd vrij algemeen als vast staande aangenomen, dat daar een sportterrein zou worden gemaakt. Wij hebben in verband met deze geruchten eens een onderzoek inge steld en vernamen dat deze woningen onderhands door de gemeente zijn aangekocht, teneinde beschikking te krijgen over den grond ter plaatse, in verband met eventueele uitbrei dingsplannen. In een Zaterdagavond gehouden vergadering van de zangvereeniging „Sweelinck" is goedkeuring verleend aan het besluit der christelijke zang verenigingen „Looft den Heer" en „Hymne", tot samensmelting van deze drie vereenigingen. De nieuwe vereeniging blijft den naam „Looft den Heer" behouden en komt te staan onder leiding van den heer E. Batten. Een nieuw bestuur moet nog uit de thans gecombineerde vereenigin gen gekozen worden. De eerste bijeenkomst wordt ge houden Woensdagavond en zal in studie genomen worden het orato rium „Samson" van G. F. Handel. Deze samenwerking valt zeker zeer toe te juichen en zal dit koor onder de degelijke en bezielende leiding van den heer Batten veel kunnen bijdragen tot verhóoging van het muzikale leven in onze gemeente. De nieuwe vereeniging „Looft den Heer" telt thans ongeveer 100 leden. Het stoomschip „Bandoeng," dat thans aan de werf der Kon. Maat schappij „De Schelde" alhier machi- chines en ketels inneemt, zal den 7 Juli zijn eerste reis naar Oost-Indië aanvaarden. Gisteren middag werd aan den Singel alhier een wedstrijd gespeeld tusschen een Vlissing's en Middel- burg's cricket-elftal. De Vlissingers wonnen met 50 runs tegen 16, dus met groote meerderheid. Tamelijk veel publiek woonde den wedstrijd bij. Het vierjarig zoontje van den heer K. dat de vorige week Maandag door de stoomtram is overreden en in bedenkelijken toestand naar het gasthuis is overgebracht, is daar gisterenmiddag overleden. De Kon. erkende postduivenver- eeniging „De Posthoorn" heeft giste ren een wedstrijd gehouden van Roo- deschol naar Vlissingen, afstand 318 K.M. De duiven werden losgelaten des morgens om 5.30 uur. De prijzen werden als volgtbehaald -le prijs H. de Smidt, wiens duif aankwam 12.13; 2e en 3e prijs A. van Oorschot, aankomst resp. 12.16 en 12.18; 4c prijs F. M.J. Weijens, aankomst 12.36 en 5e prijs H. Plai- zier, aankomst 3.05. Ook heden morgen 6 uur kwam nog een duif aan. De vorige week werd een wed vlucht gehouden van Orleans, waar aan duizende duiven uit verschillende plaatsen van het land hebben deel- genomen. Door de hevige onweders zijn tal van duiven omgekomen. Uit deze gemeente hebben 34 dui ven aan dezen wedvlucht deelgeno men, waarvan er 8 zijn teruggekeerd de eerste was Maandag der vorige week hier weer op het hok. Men schrijft ons uit Middelburg- Gisteren werd in den tuin op het Noordbolwerk een matinëe gegeven doorhetMiddelburgsch Muziekkorps In de pauze betrad het bestuur der Nijverheids-vereeniging de muziek tent en werd den heer Morks, we gens zijn 35-jarig jubileum, een prachtige lauwerkrans aangeboden bij monde van den heer J. I. A. bprenger, voorzitter van de Nijver heids-vereeniging. Toen Zaterdagavond de landbou- rJvU" ,Rifthem met zijn rijtuig de Stationsbrug alhier opreed schrok het paard, vermoedelijk van de kleine opening tusschen het vaste en het draaiende gedeelte der brug. Het paard nam een zwaai als wilde het de brug weder afrijden. Het voertuig kwam hierdoor tegen het verhoogde gedeelte der brug aan en kantelde.. De inzittenden, de zoon van V. met zijne echtgenoote en 3 nog jeugdige kinderen, werden door het uitnemen van het achterschot uit hun onaangename positie bevrijd en had den, wonder boven wonder, geen van allen letsel bekomen. Óok de vnij kW3m "let d6n schrik Het rijtuig was zoodanig gehavend, dat de reis met een huurrijtuig moest worden voortgezet. Zaïerdag is naar het huis van be- waring te Middelburg overgebracht M. v. d. H„ 41 jaren, modiste, wo nende te Clinge, verdacht van diefstal door middel van een valschen sleu tel, gepleegd te Nieuw Namen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den polder Zonnemaire, G. J. de Vlieger, te Zonnemaire; tot gezworene van het waterschap Ooster- en Sir Jansiand, J. A. Hanse, te Sir Jansland tot gezworene van den Nieuw Noord- Bevelandpolder, A. Hanson, te Co- ijnsplaat; tot dijkgraaf van den Soe- lekerkepolder, A. Remijnse, te Wis- sekerke tot dijkgraaf van den Oran jepolder (Walcheren) B. Franse, te Arnemuidentot gezworene van den Willem Leopo dpoider, (Nederlandsch gedeelte) J. Verhage, te Retranche- ment; tot gezworene van den Oud Noordbevelandpolder, L. P. van der Weele, te Colijnsplaat. De gezondheidscommissie te Tho- len heeft de wenscheljjkheid betoogd, dat de Bergen op Zoomsche water- fou worden doorgetrokken naar Tholen, om de inwoners van die plaats aan goed water te helpen De waterleidingscommissie te Ber gen op Zoom heeft echter dit idee verworpen, daar de uitvoering ervan volgens haar onmogelijk is. Uit het krankzinnigengesticht „Vre derust bij Bergen op Zoom is een der verpleegden, zekere v. d. H. af komstig uit Middelburg, ontvlucht De pogingen om den vluchteling op te sporen hadden nog niet het gewenschte resultaat. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Retranchement ds. H. Brink te Rui- nerwold. Behalve de reeds vermelde groote gift voor den bouw eener nieuwe Ned. Hervormde kerk te Stavenisse, zijn nog door een inge zetene eigenaresse ten geschenke ge geven eenige woninkjes met schuur en erve, daar deze grond tevens noodig is voor den bouw dier kerk. Deze zal 500 zitplaatsen krijgen, terwijl dit getal later zoo noodig tot 700 kan gebracht worden. Een bouwcommissie is benoemd en deze zal trachten spoedig, liefst nog dit jaar, de kerk gereed te doen zijn. Rechtzaken. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg had de uitspraak plaats in zake A. L„ Ter Neuzen, waarbij de vordering werd ontzegd en de beslissing der Rijksverzekeringsbank bevestigd. Met vernietiging der beslissing der Rijksverzekeringbank werd P. W„ te Asssnede, niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering voor zoover die een tijdelijke uitkeering betreft en hem toegekend als schadeloosstelling, genees- en heelkundige behandeling voor rekening der Rijksverzekerings bank. De Raad was van oordeel dat het letsel van klager het gevolg was van plotseling inwerkend uitwendig ge weld. Het beroep van de fa. J. P. B. en Co. te Ter Neuzen werd niet- ontvankelijk verklaard, omdat een werkgever alleen dan in beroep "kan komen, wanneer hij ineent, dat aan een getroffene eene te hooge scha deloosstelling is toegekend. ■£»M Te Zuid-Scharwoude (N. H.) is een slagerknechf gearresteerd, verdacht een pasgeboren kindje van zijn ver loofde te hebben verbrand. Het ge neeskundig onderzoek zal moeten uitmaken of het kind al of niet geleefd heeft. De man had reeds meermalen den ouders van zijn meisje verzocht om toestemming tot het huwelijk, doch dit was steeds geweigerd. De vrouw van een slager te Lochem, die verleden week bij het aanmaken van de kachel in brand geraakte, waardoor zij zeer gevaarlijke brandwonden kreeg, is thans in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Te Hazerswoude is een tweejarig kind te water geraakt en verdronken. Te Hilversum is een Ijarig zoontje in de Gooische vaart verdronken. - Te Meeden (Gron.) is een 11 «jarig kindje in een ton met water verdronken.-Te Schoon hoven is een zeventienjarig meisje in de haven verdronken. Vrijdagnacht was alles in ge reedheid om de „Pluviose" te lichten en het wrak naar een hooger punt der haven over te brengen. Tegen 6 uur in den morgen begonnen de lich ters bij een aanmerkelijke stijging van he water hun werk te doen. De .Pluviose" rees, maar het duurde met lang of de achterste ketting aan bakboord knapte, zoodat ook spoedig een tweede moest breken. Terwijl het wrak weer terugzonk, werd het achterschip van den lichter door het water opgetild en maakte zoo'n ge weldigen val, dat men voor het schip vreesde. Maar gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Daarop werd het bergingswerk weer gestaakt. Thans is men bezig om de 8 ket tingen te vervangen, door die, welke met den lichter uit Cherbourg zijn aangekomen en veel sterker zijn. Dat zal natuurlijk eenige vertraging in het werk brengen. Het schijnt dat het plan om de „Pluviose' naar de quai de la Co lonne over te brengen voor goed is opgegeven. Men heeft nl. besloten om den verongelukten onderzeeër in een droogdok te brengen, maar ook daarvoor zal men een tamelijk hoogen vloed moeten afwachten. Het is inderdaad zooals admiraal Bellue, de leider der reddingswerken aan een journalist verklaarde: „bij de marine kan men altijd spreken van het verledene, somtijds overliet tegenwoordige, maar nooit over het geen nog gebeuren moet, want wan neer men tegen de krachten der zee moet strijden is men niet zeker van de toekomst." "~J*ee expresstreinen zijn Zater- dag bij het station Villepreux-Vezely tegen elkaar gereden. De wagens ge raakten in brand. Men vreest dat er vele dooden en gewonden zijn, welke vrees door een later bericht beves tigd werd. Omtrent deze ramp worden nader de volgende bijzonderheden gemeld Op den trein van Parijs op Dreux reed de sneltrein naar Granville in. Om 5 uur 10 was de trein van Parijs naar Dreux aan het station Villepreux aangekomen. Toen de trein op het punt stond, weer te vertrek ken, bemerkte de machinist, dat er iets aan de locomotief haperde. Er TaS. ff", defect- dat niet terstond hersteld kon worden. Men telefoneer de dus naar Versailles om een hulp- locomotief en men voorzag een ver traging van ten minste veertig mi nuten. Om deze reden gaf de sta- stationschef bevel alle signalen oo onveilig te stellen de meeste pas sagiers verlieten den trein en kwa men op het perron. Plotseling het was toen onge veer zes uur liet zich in de rich ting van Saint-Cyr de stoomfluit van een in volle vaart aansnellenden trein hooren. Het was de snel trein van Granville, uit Parijs (sta tion des Invalides) om 5 uur 14 minuten vertrokken. De stationschef vanVillepreux maak te zich in het eerste moment over het fluiten niet ongerust, wijl hij dacht dat de sneltrein door het op onveilig stellen van de signalen gewaar- scnuwd, zijn gang zou verminderen. Plotseling ontstelden allen gewel dig. Op honderdvijftig meter afstand van het stat on van Villepreux maakt de weg een scherpe bocht. Juist in deze bocht kwam de express No. 477 aan, full speed. Een oogen- blik later, bliksemsel, zagen alle aanwezigen, reizigers, stationsbeamb ten, dat 't ongeluk onvermijdelijk was. Het meerendeei der reizigers storm de op den weg en met gewuif van hoeden en zakdoeken trachtte men den machinist kenbaar te maken, dat hij stoppen moest. Maar noch de machinist, noch de stoker schenen de noodsignalen te bemerken. De express stoomde met volle vaart door. De reizigers en het spoorwegpersoneel, dat zich op den weg bevond, kon ternauwerdood nog op 't laatste oogenblik van de rails afrennen. De locomotief van trein 446 stiet op het achtergedeelte van den stil- staanden trein. Iets vreeselijks was gebeurd, onder de verschrikkelijke angstkreten van allen die het zagen. Men zag gedurende eenigen tijd niets dan dikke wolken stof. Naar alle kanten vlogen vormlooze stuk ken hout en ijzer vlogen naar alle kanten heen. En boven alles uit hoorde men de kermende jammer kreten. Eindelijk waren de stofwolken op getrokken en toen aanschouwde men een afgrijselijk schouwspel. Op honderd meter afstand van het station was het een onbeschrijflijke chaoseen onontwarbare hoop ijzer en hout. Het voorste gedeilte van de locomotief lag links in het veld, de tender was naar den anderen kant gevallen rails en dwarsligers waren als glas afgeknakt. De eerste vier wagens, de waggons eerste klasse en de restauratiewagen van den trein waren geheel vernield. Uit de onbe schadigde waggons stortten de reizi gers zich op den weg de meesten hadden nog geen begrip van den omvang der ramp. Een spoedig begin was het moedig, zelfopofferend reddingswerk. Ieder was in de weer. Uit den chaos en uit de ruïnes werden de verstijfde, onbeweeglijke lichamen mei moeite te voorschijn gesjord overal strekten zich uit de puinhoopen armen naar de redders uit. „Hulp, hulp, ik sterf" Telkens haalde men gewonden te voorschijn, kinderen, vrouwen en grijsaards. Een priester, abbé Henis Bignon, zegende de stervenden, terwijl de doktoren en verpleegsters, onder de reizigers, hulp boden. Bij een kruitmagazijn te Nimes heeft een schildwacht in den nacht bij vergissing een kameraad dood geschoten. Sinds een onlangs be proefden aanslag op een schildwacht waren de wachtposten er ''erdubbeld. Een der schildwachts had zijn ka meraad met wien hij op post stond, een oogenblik verlaten, om even rond te loopen. Hij kwam zonder erg, in de nabijheid van een anderen wacht- post.De twee soldaten die daar op post stonden riepen hem aan, toen zij hem in 't oog kregen, en toen zij tot twee maal toe geen antwoord ontvingen, loste een van hen op den man, dien zij voor een kwaadwillige hielden, een schot, dat hem neervelde. Weinige oogenblikken daarna ontdekte de sol daat tot zijn schrik en wanhoop, dat hij een kameraad had doodgeschoten, De Engelsche bladen vertellen van een romantisch huwelijk. Een graaf Lewenhaupt, luitenant in het Zweedsche leger, wou te Edenburg trouwen met een juffr. Weiss, een Duitsche. Daartoe hoorde hij eerst drie weken in de stad te wonen, maar zijn verlof zou vóór dien tijd om zijn. Dus moet er wat op verzonnen worden. Een advokaat wist een uitweg. Hij kon dadelijk trouwen buiten Engc- lands territoriale wateren. Er werd een sleepboot gehuurd en in de Forth-baai, drie mijl uit de kust, sloot een Schotsch predikant het huwelijk. In het geheele overstroomings- gebied van de Ahr is men druk in de weer om alles weder in den vroegeren toestand te brengen. De hoofdweg langs de Ahr wordt be gaanbaar gemaakt, de bruggen zijn reeds gereed en de soldaten, die op verschillende plaatsen gewerkt heb ben, zijn weder naar hunne garni zoenen vertrokken met uitzondering van een klein detachement, dat te Hüningen voorloopig nog zal blijven ter handhaving van de orde. De ar beid aan de nieuwe spoorlijnen moet natuurlijk voorloopig nog blijven rusten. In de hoogere streken van Zwit serland is het volgens de berichten van daar weder prachtig weer ge worden. Maar nog steeds komen er treurige tijdingen omtrent de noodlottige gevolgi snood. De weiden, aan de Reussin, hi staan nog diep stallen moesten ge het vee moest op wijze in andere sti) worden gebracht. Het grootste deel Nidwaldnerland is! Te Klosters in stond een geheele tels midden in f water. En terwijl d neden aan de Gugf geklots van de sch bezig was mensche heid te brengen,schr schreden afstands h electrische verlichtii de gasten rustig het Kur-orkest, of doken in geinakke der het genot van t en tijdschriften. Te de post uitWeenen der aangekomen, aanzienlijk gevallen Uit Kiëf wo gemeld over de vervj. die daar plaats he' loos wordt de uitil voltrokken. Op 1 liep ook voor de r gezegende families ten einde en zoo zij wie velen tot de behooren, in weerw beden, de stad uitgi den bepaalden term vertrokken was, w| verwijderd. Telkens verbannenen met nie gevuld. Een uitgevj waanzinnig geworde1 gesprongen. Nog politie in de omsl waar zij wilde razzii bij Kiëf gelegen D menschen jaarlijks a. bezoeken, moesten de een schriftelijke ve dat zij binnen vii vertrekken. In de Kalifor Angelos, woont eeil Betty Tanner, dat erfgename is van eer 25 millioen dollars, eenige erfgename el niet sterven, daar het i anders aan de fainil Om deze reden een leven te voeren, teriën met zorg gew' de „New-York Amer bacterie-vrije dag uit vrij leven beschreven Om halfnegen wor dijnen bij de kleine B ken, zoodat zonlicht vrijen toegang hebbi komt haar, zich zorf houdende kindermeid neemt Betty een bad water; dan trekt zij| luchte kleeding aan. uur komt een bactc Naar het voorschrift drinkt het meisje een gemeten hoeveelheid van bepaalde temper! komt overigens van d kiemvrije koe. Is dit ontbijt doorsl zij door den genee onderzocht, en wanne bevonden is, gaat zi waarbij natuurlijk bac ken worden bebruikt. Na de les speelt Be maar zorgvuldig bew is er op temperatuur 1 uur volgt weer eel op de eerste, wat voi maatregelen betreft, Van 2 tot 3 maakt B| haar automobiel, waar| niet snel mag rijden, druk niet sterk word' de dag verder naar het: vrije hygiënische sche eindelijk wordt zij g stapt Betty in haar sla de temperatuur is gf bacterie-vrij bed. Hoewel wij Hollai dollarprinsesje van nal die van Leo Fall, kunm op 't type van de zei Alice Couder, die diverse heeren der haar hand zet (zélfs eel begrijpen, dat haarsooi gene zijde van den levensomstandigheden optreden. En ook in haar sympathie, waar gelijk gestelden. geldt, 1 niet onder stoelen of L Zóó zelfs.dat ze ten slotti kennis maken 1 Mr. Sitt van een groote blous New-York, heeft een aa de New-Yorksche beau

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2