wis, Vraagt CEULEffs Dinsdag 21 Juni. No. 143 48e Jaarsrang. 1910. liea&t Feuilleton HUIS, met ram lelburg. dieren. .REISKOFFERS en TASSCHEN. 31. Jieuwendijk. AT 5, GS, iederen iran Zieken- vermin. jloos. kanaalstraat. |aris paap. 6.-*, i.—, 9.30, li-. 12.45, enz., ir, dan weder [Ie laatat v>r- Iddag6.30*, -,9.30,10.—, 1enz., elk dan wed'r ie laatst ver- van Vliisin- k uitsluitend om 2.30 en t dee Zondags niet gereden. 6.22*, 9.20, 11.17*. Het Paul Kru- resp. 5, 10 3.23, 10.18t, 8, 7.—§.8.18 raburg 6.45, [3.20, 132§, Iburg 5.05*, 1,4.15, 5.51§, ngen5.05*, en 9.37. bopen alleen Mei tot en oopen alleen en Augustus. alleen op 6.20, 6.45, 10,20, 10.40, 1.—, 1.30*, 0, 4 50, 5.20, to. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 2.10, 12.45. 0, 4.10, 4.40, ,8.—,8.30, ondags uit. INGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoortoaarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelyKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Juli. "binnen landT" Wettelijke regeling der Zondagsrust. Men zal zich herinneren, dat in- tertijd vanwege den minister van landbouw, nijverheid en handel aan patroons- en arbeidersorganisaties en andere lichamen een voor ontwerp van een wettelijke regeling derZon- aagsrust werd toegezonden, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, daaromtrent hun oordeel mee te deelen. Aan het departement is men thans bezig de adviezen, welke diensvolgens van die lichamen inkwamen, in het ontwerp te verwerken, zoodat eerlang een definitief wetsvoorstel op de Zondagsrust tegemoet gezien kan worden. Pensioen-Rijksnormaallessen. Op een vraag van den heer Rood- huijzen, omtrent de regeling der wachtgelden en pensioenen van de oud-onderwijzers aan de Rijks nor maallessen (ingezonden 26 Mei 1910,) van den volgenden inhoud Waaraan is de groote vertraging te wijten in de regeling der wacht gelden en pensioenen van de oud onderwijzers aan de Rijks normaal lessen en binnen welken tijd is de finale afdoening van deze aangele genheid te gemoet te zien heeft de heer Kolkman, minister van fi nanciën, (ingezonden 14 Juni) geant woord Met betrekking tot de regeling van de bedoelde wachtgelden en pensioenen hebben zich quaesties voorgedaan, waaromtrent de minister van binnenlandsche zaken en ik eerst tot overeenstemming moesten gera ken. Bovendien heeft de vaststelling van de pensioensgrondslagen der belanghebbenden vertraging gegeven. Met het werk wordt thans geregeld voortgegaan. Het behoeft echter geen betoog, dat het regelen van honder den pensioenen en wachtgelden, waarbij zich verschillende gecompli ceerde gevallen voordoen en dat daarom voorzichtigheid en scherp toezien vereischt, willen vergissingen worden voorkomen, een zeer tijdroo- vende arbeid is. De voor 1 Mei jl. ingekomen aan vragen om pensioen of wachtgeld zullen, voor zooveel van mij afhangt, in de eerste helft der volgende maand kunnen zijn afgedaan. De Encycliek. Blijkens een mededeeling in de O— 4.) Een kolibri zweefde in hare na bijheid van bloem tot bloem als een bij stak hij het lange snaveltje nu in dit, dan in dat bloemkelkje. Zij meende het vogeltje met de hand te kunnen grijpen en verliet hare plaats, het als 't ware haar lokkend diertje volgende, zoodat zij aan de andere zijde van den bouwval en vervolgens op een daarlangs loopend pad kwam. Zich de vermaning haars vaders her innerende, wilde zij terugkeeren, toen tij achter zich stemmen hoorde. Hevig ontsteld bleef zij staan. Doch nauwe lijks had zij een paar donkerbruine gestalten gezien, wier eenige kleeding uit een om de heupen gewonden ka toenen lap en een stroohoed met breeden rand bestond, terwijl een lang mes zonder scheede aan een riem op hun zijde hing, of de schrik „Rott. Kerkbode" heeft de Algemeene kerkeraad van de Nederl. Hervormde Gemeente van Rotterdam, de volgende motie aangenomen „De vergadering, met leedwezen vernomen hebbende de schandelijke leugenachtige en grievende uitlatin gen van den Pauselijken Stoel, zoo wel wat betreft het gezegend werk der Kerkhervorming dér 16e eeuw en de groote mannen, dezer gods- dienstig-zedelijke beweging helden die niet geaarzeld hebben hun protest tegen de dwaalleer en zedelijke in zinking met hun bloed te bezegelen als wat betreft de beginselen van ons huidig Evangelisch geloof in de beruchte Borromaeus-encycliek ais een geestelijke pest gebrandmerkt, protesteert ten ernstigste tegen dezen ongemotiveerden, onwaardigen en onheiligen aanval op al wat aan onze Protestantsche Kerken dierbaar is constateert bij vernieuwing, hoe duidelijk is gebleken, dat het pro testantisme in het ultramonlaansche Rome geen medestander kan eeren ter gemeenschappelijke verdediging van de Christelijke beginselen en in stellingen, doch veeleer een ge- duchten teger.sfander, die, ten bate eener onchristelijke priesterheerschap pij het op den ondergang van waar heid en vrijheid heeft gemunten besluit dit protest ter kennisse van de leden der gemeente te brengen. T uberculose-onderzoek. De minister van binnenlandsche zaken brengt Ier kennis van genees kundigen dat, met ingang van 1 Juli e.k., gelegenheid zal bestaan in het centraal laboratorium te Utrecht afscheidingsproducten te doen on derzoeken van lijders aan tuberculose of van personen die vermoed wor den aan die ziekte te lijden. Aanvragen bij den directeur van dit laboratorium. Deze zendt hun het noodige verpakkingsmateriaal toe, met een formulier ter invulling en bericht den geneeskundige het re sultaat van het onderzoek. Het onderzoek geschiedt kosteloos; de kosten van verzending komen ten laste van het Rijk. Verzending an ders dan in het verpakkingmateriaal, door den directeur verstrekt, is niet geoorloofd. Marine machinisten. Het 50 jarige bestaan van de ma rine-machinisten-opleiding zal, zooals gemeld is, Zaterdag 2 Juli gevierd worden. De reünisten vereenigen zich dien dag te Rotterdam aan boord van de overweldigde haar. Alle bezinning verliezende en slechts bezield door de gedachte zich buiten het bereik der haar vreeselijk voorkomende menschen te stellen, drong zij langs het kronkelend pad dieper in het kreupelhout. De twee mulatten hadden echter de kleine vluchtelingen niet opgemerkt. Daarentegen volgde Lotje die, nu en dan stilstaande om adem te ha len, altoos de haar beangstigende stemmen hoorde, voortdurend het instinctmatig gevoel van zelfbehoud. De zich boven haar golvende dichte plantengroei beschutte haar wel te gen de verzengende zonnestralen, maar te verstikkender was ook de hitte in dezen alle luchtwerenden bladerengang. Haar ademhaling werd moeilijker, haar bewegingen loomer, maar het geluid der mannenstemmen joeg haar steeds dieper in het akelige bosch. Zij wilde om hulp roepen, maar haar stem weigerde zij wist ook dat haar vader te ver was, om door haar gehoord te worden. Daar bij zweefde 't haar duister voor den geest, dat haar vermeende vervol gers door haar roepen om hulp, salonraderboot „Schoonhoven," die aan de Prins Hendrikkade voor de Sleepheilingstraat zai liggen. Uiterlijk te halfelf vaart deze boot, begeleid door de torpedoboot „Makja" met de leerlingen van het oudste studiejaar der adpirant-machinisten, af, naar Hellevoetsluis. Het noenmaal wordt aan boord gebruikt, te Vlaardingen aankomst omstreeks halt-twaalf is er nog gelegenheid voor de reünisten van het Noorden om aan boord te gaan. Men denkt te halftwee te Helle voetsluis aan te komen, waar de reünisten opgewacht worden door eerewacht en muziek en zij door de gemeente naar het gebouw der op leiding trekken, waar het gedenktee- ken aan de marine-machinistenschool wordt aangeboden. De werkplaatsen en de leerzalen van vroeger zooveel mogelijk in oorspronglijken vorm nagebootst en thans, zullen dan bezichtigd worden. Vervolgens vindt er een rondgang door Helvoet naar de boot plaats, waar ontvangen wordt. Ongeveer kwart over vier vertrekt de boot met de reünisten weer naar Rotterdam, aankomst aldaar te 7 uur, waar een feestmaaltijd in de Dier gaarde, gevolgd door een gezellig sa menzijn, de feestelijkheden besluit. Politie en pers. in de Zaterdagavond gehouden vergadering van de Haagsche Jour nalistenvereniging, werden de vol gende moties aangenomen I. De H. j. V., op 18 Juni vergade rende naar aanleiding van de zaak van Raalte-van Rossen, kennis genomen hebbende van de gepubliceerde uit spraak der commissie van advies over het opleggen van straf aan politie-beambten, verklaart dat deze uitspraak in het oordeel der Veree- niging over bedoelde zaak ter vorige vergadering te kennen gegeven, geen wijziging heeft gebracht, spreekt haar verontwaardiging uit over de krenkende bejegening, den heer van Raaite door den inspecteur van Rossen aangedaan en betuigt haren collega haar volle sympathie II. De H. J. T., overwegende, dat uit de in haar vergadering gehouden bespreking van de zaak van Raalte- van Rossen is gebleken, dat het van politiewege aan Haagsche journalis ten verstrekte persinsigne niet vol doende waarborg verschaft voor de onbelemmerde uitoefening van het beroep en een behoorlijke behande ling van degenen aan wie het insigne is uitgereikt, verzoekt het bestuur bij aangespoord konden worden, om haar spoediger te vatten en haar dan het roepen te beletten. En in haar verhitte verbeelding waren die bruine vervolgers gewel dige reuzen geworden, zooals zij die uit de sprookjes kende, die, met zevenmijlslaarzen aan, gemakkelijk de kinderen konden bereiken, naar wier bloed zij dorstten. En zoo ging 't al verder en verder in een meer malen afgebroken wilde vlucht. Nu aan deze, dan aan gindsche zijde van het pad liep een ander pad Lotje dacht er niet aan, zich op een er van te verschuilen en de bruine reuzen voorbij te laten gaan. Steeds bleef zij op het eens betreden pad voortsnellen, totdat haar krachten haar eindelijk begaven, en zij hij gend en kreunend ineenzonk. Zij had nog de kracht, ter zijde van het struikgewas te kruipen. Toen de gevreesde stemmen dicht bij haar klonken, sloeg zij de oogen op, en toen zag zij hen voorbijgaan. Buiten adem luisterde zij, totdat zij niets meer hoorde, een zwart gordijn scheen haar oogen te benevelen, haar hoofd zonk achterover, de angst had de bevoegde autoriteit aan te dringen op afdoende verbetering van dien toestand. Het Leidsche lustrum. De aloude sleutelstad heeft weer vijf jaren rustig doorgebracht te mid den van de sfeer van wetenschap, waar Leiden in leeft. Eenmaal in de vijf jaar bruist het jonge studentenleven met volle kracht op om nogmaals te getuigen van het schoone voorrecht voedsterlingen te mogen zijn van die Alma Mater, welke vèr buiten de grenzen van ons landje beroemd is. Dan komen zij weer terug naar de plaats waar zij het zoet geneugt der leerjaren genoten, zij, de mannen die door hun kennis en wetenschap ons vaderland dienen in rechten, medi cijnen, letteren, theologie en natuur wetenschappen. Een bedevaart naar het heilige land, de bakermat van hun weten. Voor de 67e maal gaat Leiden het geboortefeest vieren van hare uni versiteit. En de burgerij viert mede. Stad en universiteit zijn in Leiden met duizenden banden aan elkaar gehecht, onverbeterlijk in hun een heid. Buiten, op den Zoeterwoudschen Singel, verheft zich een fraai en trotsch gebouw, dat tijdelijk het home der studenten zal zijn, waar het brand punt van het feest zal wezen. Heden kwamen de reünisten binnen de veste. De praeses van het L. C. S. hield de gebruikelijke feestrede en de Leidsche jofferen zullen het corps haar feestgeschenk aanbieden. Een daad van bijzondere piëteit zal bovendien dezen dag tot éen der vele schoone in de geschiedenis van het L. S. C- maken. Dr. Dyserinck zal ter huldiging aan de nagedachte nis van Frangois Haverschmidt, den onvergetelijken, geestigen Piet Paal- tjens, een herinneringsmedaille aan het L. S. C. aanbieden. Dinsdag is de groote dag, de dag der maskerade. De optocht zal dit maal voorstellen De blijde incomste van Z. H. Frederick Hendrik binnen Amsterdam op den 20en van Bloei maand in 1642. Het was in den jare 1642 dat de stad Amsterdam tot den stadhouder Frederik Hendrik, die de Engelsche Koningin Henriette Maria met haar 11 jarige dochter, toen reeds de vrouw van Frederik Hendrik's zoon Willem, bij zich te gast had, om met deze gasten een bezoek te brengen aan ,,'sweerelts koopstadt aan het ij". Dit bezoek werd 20—23 Mei 1642 gebracht. Behalve de Stadhouder, de haar geheel verbijsterd. Zij hoorde den dof galmenden roep haars vaders niet, die vruchteloos de ruïne en den omtrek er van doorzochtzij hoorde de stoomfluit niet, die drin gend de laatste achterblijvers aan boord riep. Kort en koortsig kwam de beklemde adem uit de kleine borst. Een roode liaanbloem boog haar kelk als ter bescherming naar het gloeiende engelengelaat. Stout moedig liepen langstaartige hagedis sen over het ineengezonken lichaam. Ten derde en laatste male weer klonk het fluiten der stoomboot, toen Waldbeck buiten adem, in de hand een mandje met sinaasappels en bananen dragend, naar de plaats der inscheping snelde. Bijna te laat! riep men hem toe, en men draalde met het inhalen der loopplank. Mijne vrouw, mijne kinderen 1 riep Waldbeck ten toppunt van angst. Allen aan boordluidde het antwoord. Waldbeck herkende den mesties, dien hij tevergeefs om den kleine liefdedienst verzocht had. Haastig Engelsche koningin en Prins Willem met zijn vrouw behoorden tot de gasten van Frederik Hendrik allereerst de winterkoningin, Elisabeth van Bohemen, die in 1620 naar Holland had moeten vluchten en in Den Haag een buitengewoon weelderig leven leidde, voorts Willem Frederik de Friesche Stadhouder en Willem, Graaf van Nassau „Veldtmaarschalck over het Völck van Oorlogh der Vereenigde Provinciën", de hoogste rangbekleeder dus in het Statenleger. Den 23n Mei vertrok Frederik Hendrik weer enarriveerde des avonds te Leiden, waar de magistraat een plechtige ontvangst en schitterend onthaal bereid had. Na op het „Princenhof" aan het Rapenburg (op deze plaats staan nu het gebouw van den R.-K. Volksbonden „HuizePrins", het verblijf vaneen hoofdpersoon dezer maskerade) overnacht te hebben, bezichtigden de gasten de beziens waardigheden der stad en vertrokken nog denzelfden Zaterdag naar Den Haag. Woensdag zullen H. M. de Konin gin-Moeder en Prins Hendrik een bezoek brengen aan de feesten. Deze zuilen bestaan in water- en open lucht spelen, waarvoor in het Plant soen en aan de Singelgracht toebe reidselen zijn gemaakt en die ons geheele verplaatsen in de eerste helft der 17e eeuw. Voorts zal plaats heb ben het Huwetijksspel van Reynald van Nassau, Graat van Gelre, en Alianora van Engeland. Verder op dien dag receptie van het Utrechtsch Studentencorps en verschillende Stu dentengezelschappen uit Leiden, con cert op het feestterrein en andere feestelijkheden. Donderdag is er Kermesse d'élé op Zomerzorg, te geven door de Veree- niging „Doctrina". Op dienzeifden dag zal vanwege de Commissie uit de officieren en de burgerij op het Schuttersveld een groot concours hip- pique worden gehouden, dat door den geheelen stoet van gecostumeer- den zai worden bezocht. Vrijdag des namiddags zullen Z. H. Frederick en H.M. Henriëtte Maria van Engeland een plechtige cour geven in de Feestzaal en des avonds zullen in een zee van electrisch licht de water-en openlucht-spelen weder worden gegeven, gevolgd door een 17e eeuwsch vuurwerk waarna een bal wordt gehouden, door de Sociëteit Minerva aangeboden. Zaterdag weer matinée musicale in de Sociëteit Minerva met introductie van dames en des avonds een con cert en bal in de feestzaal, te geven door verschillende vereenigingen on der leiding van den heer F. E. A. Koeberg en met welwillende mede werking van mevr. Roos, altzangeres ging hij naar hem toe. Vriend, sprak hij, en afmatting van doodangst ontnamen hem schier de spraak; om 's hemels wil, zeg mij herinnert ge u mijn gezin Allen aan boord, herhaalde de mesties en zoo jij je niet haast dan vertrek je gezin zonder jou. De stoombooten hebben wel iets beters te doen, dan op een enkel persoon te wachten. Vooruit, rep je 1 riep men op de overzetboot. Op de stoomboot wordt reeds het anker gelicht 1 Voor uit, man, of je blijft in Panama, als 't je daar beter bevalt. Met wankelende schreden liep Waldbeck de loopplank over. Nau welijks was hij in de boot, of de plank werd ingetrokken. 't Is meer dan tijd, zei hem een bootsman, toen hij niet langer in staat zich staande te houden, op een hoop touw neerviel. De barome ter daalt, er is storm te wachten, en de Kaliforniër moet in volle zee zijn, voordat de storm losbreekt. Hier aan de kust zijn de klippen bij storm zeer gevaarlijk. (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1