Maandag- Eerste Blad. Draagt Plouvier's Schoenwerk. R Secderen. «MM» 20 Juni. Dit nuffiiner hestaat uit 2 bladen ZEEBADEN. Feuilleton* No. 142. 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur. Brieven uif de Jlofstad. Tram Idelburg. alcheren. even. Woonhuizen, ir werkplaats, pervl. 90 cA. |rs, 2 keukens, opgang. |d De Ruyter, slaapkamer, |ter- er. slaap- euken, closet- en achtet- o. jlevard Evert- rkoop aan het enaren zeiven van boven- doorloopend Courant." niddag: 6. i.30, 9.—, 9.30, 12.—. |0, 12.45, enz., uur, dan weder de laatst ver- niddag: 6.30*, 9.30,10.—, 1.enz., elk ïnr, dan weder de laatst ver lag van Vliasin- reok nitaluitend In om 2.30 en den des Zondags niet gereden. 6.22*, 9.20,. i 11.17*. Het de Paul Kru- is reap. 5, 101 9.23, lO.lSf, .38, 7.—8.18 Domburg 6.45, 3.20, 4.32|, delburg 5.05*, 44§, 4.15, 5.51§, aaiagen5.05*, p5 eu 9.37. loopen alleen 15 Mei tot en loopen alleen Jli en Augustus, oopen alleen op furg. VLISSINGSCHE COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelijksche be taling, ontvangen de dagelijKs verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. VERKIEZINGEN. Opmaken der lijst van Kiesge rechtigden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken. De Burgemeester van Viissingen noodigt hen, die niet op de in het jaar 1908 vastgestelde Kiezerslijst voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de Kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan voor 1 Juli a. s. ter ge meente-secretarie (griffie) aangifte te doen volgens het daarvoor vastge stelde formulier, waarvan aldaar exem plaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 6 van het reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer zijn van leden van den raad der Gemeente waar de Kamer ge vestigd is B. aldaar bestuurder of medebe stuurder zijn en gedurende ten min ste twaalf achtereenvolgende maan den zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Viissingen, 14 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. „Een profeet is in zijn eigen land niet geëerd", zegt het spreekwoord. Dit kan men op allerlei manieren steeds bewaarheid vinden. Ook ten opzichte van de zee. Bewoners van de zeekust kijken het minst er naar om en hebben dikwerf niet het minste idéé, welk een schat van gezondheid de, ik zou haast zeggen geminachte zee, hun geeft. De vreem deling, die het zeewater terwilie zijner gezondheid komt opzoeken, wordt wel een beetje wantrouwend aangekeken. Immers in 't algemeen heerscht nog de meening onder kustbewoners dat bet aan zee tochtig is, goed voor Deze zag weder naar zijn kinde ren. Zijn hart brak. Hij aarzelde nog eenige oogenblikkentoen een be sluit nemende, wendde hij zich tot zijn vrouw. Ik kan 't niet langer aanzien, sprak hij met doffe stem en met moeite uiterlijk kalm blijvende; ze moeten ververschingen hebben, het kost wat het wil. Ik ga zelf naar de stad. Binnen een half uur ben ik terug, en in dien tusschentijd zal het meeste volk zijn overgevoerd, zoodat we dan gemakkelijker aan boord kunnen komen. Neen, neen, laat ons niet al leen, baden vrouw en kinderen angstigwe hebben geen dorst meer en op 't schip zullen we wel iets vinden. Doch juist dit verloochenen van kouvatten en 's winters erg koud. Zoo is het in veie kustplaatsen, voorzeker ook in onze dierbare gemeente. Als men eens nagaat, op welke manier en hoe vaak er van de zee en de zeelucht hier geprofiteerd wordt, dan zou men geen groot denkbeeld krijgen van de heilzaam werkende kracht, die het zilte nat in zoo ruime mate kan uitoefenen. Er mag hier ter wille van eigen genoegen of dat zijner kinderen gebruikt gemaakt worden van het strand of van zeebaden, naar inrich tingen, waar de zieke inwoner kan worden opgenomen om door de reine ozonrijke lucht genezing van zijn kwalen te verkrijgen, zal men tever geefs zoeken. Liever zoekt men wereldsche vermaken, spel, dans en concert, men bevordert de oprichting van allerlei gelegenheden, waar vrooiijkheid en pret te vinden zijn, maar om een hooger doel, het streven naar gezondheid,, te bereiken, bekom mert men zich weinig. Oaan we de ontwikkeling van andere zee- en landbadplaatsen na, dan springt on middellijk in 't oog, dat dergelijke plaatsen begonnen zijn met het her bergen van menschen, die de een rf andere ziekte hadden en meenden in de 'respectievelijke plaats genezing te vinden. Door vele gunstige resultaten werden dergelijke plaatsen grooter en grooter en pas als zij een zekere uitgebreidheid en vermaardheid had den verkregen, ging men er aan denken om ook den gezonden mensch te kunnen bezighouden. Zoo werd Scheveningen, wat zij thans is, even eens Ems, Wiesbaden en meerdere. In het begin van de vorige eeuw was er volgens nog bestaande afbeeldin gen, slechts een houten huis te Scheveningen, dat diende, om overdag enkele menschen te kunnen helpen aan het allernoodigste. Langzamerhand zien we dat eenvoudige huisje ver anderen, vergrooten, we zien er meerdere komen, totdat de tijd geko men was om groote hotels enz. te gaan bouwen. Zoo is het, zooals reeds gezegd, met andere badplaatsen ook gegaan. Eerst gezondheidskolonie, daarna pas een oord van uitspanning en genoegen. Wat is nu het geval met Viissingen? Lang heeft het geslapen. De inwoners keken niet naar hun trouwe makker om, of beter gezegd, hij werd volkomen genegeerd. Dan zuchtte Viissingen nog onder de blaam van te zijn gelegen in een malaria streek. Dit is ook zoo geweest. Im mers, in 1810 moest een Engelsch leger, dat hier geland was, spoedig vertrekken, omdat V4 deel van het leger te gronde ging aan malaria en het door hitte en gebrek aan de noodige verkwikking ontstane lijden versterkte Waldbeck in zijn besluiten. Blijft bedaard riep hij troostend en vastberaden, de tijd snelt voort, en ik moet in allen gevalle raad schaffen. Lotje mag meegaan, zij kan vlug loopen. Mocht voor mijn terug komst zich een gunstige gelegenheid voordoen om aan boord te gaan Maar neen, ik ben dadelijk terug. Bij het hooren van de woorden haars vaders had Lotje zich tot hem gewend. Op den hoogen paal staande, stak zij een hoofd boven hem uit. Haar lief gelaat straalde van vreugde. Als twee zwarte diamanten glinster den haar groote oogen onder haar versleten hoedje. Wilt ge meegaan vroeg Waldbeck. In plaats van te antwoorden, breidde Lotje de armen wijd uit, en naar haar vader springende, zoo dat haar lange zwarte haarlokken achter haar fladderden, werd zij door hem opgevangen. Kleine wildzang, zei Waldbeck, verrukt over de behendigheid der kleine, terwijl hij haar op den grond een nog grooter deel ziek werd. Nu is echter reeds lang die gevreesde malaria verdwenen. Sedert 1870, toen de kanalen, die bij eb droog kwamen te liggen en een enormen stank verspreidden doorfaecaliën en rottende schelpdieren, enz., gedempt werden, verdween ook de malaria. Het zou dus onrechtvaardig zijn, nu nog daarvoor bevreesd te zijn. Wat zien we nu met deze badplaats gebeuren Men zou haast zeggen, dat alles wat maar een zweem ervan heeft, om zieken en zwakken hierheen te trekken, angstvallig wordt vermeden en direct den kop ingedrukt. In plaats van het voorbeeld van anderen te volgen, wil men liever in eens groot zijn, en groot worden door pret, vrooiijkheid en andere wereldsche vermaxen. Dat dergelijke gelegenheden er zijn of komen, mijns inziens is dat niet zoo afkeuringswaardig, maar dat de bad plaats daardoor uitsluitend groot zou worden, dat blijft een open vraag, die slechts in de toekomst haar antwoord zal vinden. In elk geval lijkt mij de basis, waarop gebouwd wordt, niet zoo soliede als die, welke gegrond is op de gedachte, dat hier herstel is te zoeken voor allerlei ziekten. Toch komen er in de laatste jaren meer menschen hierheen, om aan de oevers van de luidbruischende zee rust en ontspanning te vinden. Ook kan men opmerken, dat er van het strand en van zwemmen veel meer gebruik gemaakt wordt dan vroeger, vooral ook door de inwoners. En waar het nu juist de tijd is van zwemmen en baden, schijnt het mij niet ongeschikt enkele wenken te geven, die in acht dienen genomen te worden bij het gebruik van het zeebad. De waarde van het zeebad hangt at van de temperatuur van het water, van den golfslag, het zoutgehalte, de branding der zee, de zwembewegin gen en het zonlicht. Dit laatste daarom, omdat ontdekt is, dat de geneeskrachtige stralen van het zonlicht door het zeewater heen gaan. Door het zwemmen zelf kan men langer in zee blijven, dan wan neer men stil blijft liggen. Over't al gemeen zullen krachtige personen van een zeebad een opfrisschende werking ondervinden. Zwakkere per sonen mogen alleen een zeebad ge nieten, indien de omstandigheden, bovengenoemd, zoo gunstig mogelijk zijn. Men vergete echter niet, dat een verblijf aan zee minstens evenveel, zoo niet meer, goed doet als een verblijf in of op zee, al moet dan het vertoeven aan zee misschien wat langer duren. Wanneer men nu echter liet glijden. Vervolgens nam hij haar bij de hand, en zijne vrouw en de andere kinderen bemoedigend toe knikkend, verwijderde hij zich ijlings in de richting naar de stad. Op den weg, die langs het strand liep, waren slechts weinig- wande laars. Wie de hitte niet vreesde en niet aan zijn huis gehouden was, had zich naar de plaats der insche ping begeven. Schier loodrecht scho ten de stralen der zich reeds van het zenith verwijderde zon op de aarde neder. De door geen enkel tochtje bewogen atmosfeer trilde, wanneer de verschillende doorgloeide luchtlagen eikander ontmoetten. Als een benauwende last drukte de hitte op de vroegere bewoners eener ge matigde luchtstreek. De voor de keerkringen niet geschikte kieeren, vermeerderden het lijden van vader en dochter: loomer en matter werden Lotjes bewegingen. Haar tong kleefde letterlijk aan het verhemelte en slechts met moeite kon zij op de bemoedigende woorden haars vader antwoorden. Waldbeck had er niet aan gedacht, dat hun haastig voortsnellen hen zoo moest afmatten. een zeebad wil nemen, dan zou ik wil len aanraden de volgende wenken in toepassing te brengen Ga nooit in zee, voordat gij uwen medicus hebt geraadpleegd. Neem niet eiken dag een zeebad. Alleen krachtige, flinke personen kun nen dit misschien volhouden. Niets is verkeerder dan te denken dat dit gezondheid geeft. Denk bij het zeebad er steeds aan, dat wanneer het eb is, men naar zee wordt getrokken. Waag u dus niet te ver, anders loopt ge gevaar van verdrinken. Een algemeen bekend feit is het verder, dan men bij het zwem men in volle gezondheid plotseling krampen in de kuitspieren kan krij gen, krampen, die zich ook over andere spieren kunnen uitstrekken. Heeft men zijn volle bezinning nog, dan kan men zich op de rug werpen om te blijven drijven. Trek bij het loopen en baden in zee steeds sandalen aan. Er liggen zoo vaak glasscherven op het zand, waardoor belangrijke verwondingen ontstaan. De temperatuur van het zeebad moet niet lager zijn dan 15" Celsius. De afkoeling is bij lager warmtegraad te groot en het nuttig effect blijft zoo goed als zeker af wezig. Alvorens zich geheel onder te dompelen moet men hoofd, nek, hals, borst nat maken. Het koude bad nl. doet de bloedvaten van het onder gedompelde gedeelte samentrekken. Als men nu het hoofd ook niet eerst afkoelt, zou het bloed daarheen kun nen gaan, en het gevolg daarvan kan zijn een flauwte of hoofdpijn. De duur van het bad mag niet San ger zijn dan 15 minuten bij gunstig we der. Langer verblijf in zee vernietigt net gunstige effect. Kinderen mogen slechis zeer kort in 't bad blijven. Kinderen beneden 8 jaar blijven er buiten. De zeelucht werkt bij hen al voldoende, een afwassching met zee water is genoeg. Kinderen boven de 8 en onder de 13 jaren kunnen bij gunstige omstandigheden hoogstens tweemaal per week een kort zeebad nemen, als er geen bezwaren zijn van den kant van den geneesheer. Ook voor oudere personen van plm. 60 jaar is het verstandiger, zich eerst te laten onderzoeken, voor zij zich in 't water begeven. Het loopen van kinderen met bloote beenen in het water of op het natte zand kan men beschouwen als een gewoon bad. Men zorge er voor, dat dit slechts heel kort geschiedt en een flinke af droging plaats vindt. De meeste kin deren krijgen er buikpijnen, maag- Hij nam de kleine op zijn arm, doch moest haar spoedig weer op den grond zetten. Nog slechts vijf minuten gaans was de afstand van de naaste huizen. Misschien moest hij zich in de stad tien minuten ophouden, en dan zou hij terugkeeren. Hij begreep, dat de hitte in de schaduwlooze straten verstikkend moest zijn. Niet ver van den weg stonden oude muren, beschaduwd door hooge palmen en breedgebladerde banaanstammen. 't Was een boven alles uitstekend punt, dat dadelijk in het oog viel en gemakkelijk teruggevonden kon wor den. Daarheen begaf Waldbeck zich met zijn kind. Lotje, toon nu dat gij een verstandig meisje zijt, sprak hij met van ongerustheid bevende stem, ter wijl hij de kleine tegen den muur in een beschaduwden hoek zette.Wees onbevreesdniemand zal je storen, en evenmin zal je eenig leed weder varen. Blijf dus stil hier staan, als iemand voorbij mocht komen. We moeten ons zoo goed helpen, als we kunnen, want zonder eenige sinaas appelen of een flesch vruchtensap mogen we niet terugkeeren. Denk darmcatarrhe etc. doormen dient dus in dit opzicht zeer voorzichtig te zijn. Is men bezweet, ga dan nooit di rect in zee, want door de sterke af koeling zal schade aangericht worden, longontstekingen, bronchi tis e. d. m. Ten slotte nog een opmerking; Wanneer moet men een zeebad ne men Nuchter moet men niet zijn, men nuttige steeds vooraf een paar boterhammen. In geen geval neme men een zeebad met volle maag, daar men dan de digestie zeer ernstig in de war zou brengen. Na een diner wachte men minstens eenige uren. Na het ontbijt of de lunch minstens 1 a 2 uur. Hiermede zijn nu in 't algemeen enkele wenken gegeven, die bij het gebruik van hel zeebad voor den gezonden mensch wenschelijk zijn in acht te nemen. Wanneer sommigen deze in practijk zullen brengen, zal het hun van veel nut zijn, en voor mij een genoegen hen ingelicht te hebben. A. LXX1I. Het is gebleken, dat ik goed ge zien heb, toen ik vooronderstelde, dat de boete van 26 centen, den po- litie-inspecteur Van Rossen opgelegd wegens zijn meer dan onhebbelijk optreden tegenover den bekenden Haagschen journalist Van Raaite, al leen diende om de zaak aanhangig te kunnen maken bij de politie-com- missie (om haar nu maar eens zoo te noemen). Dat is dan ook geschied, maar de heele beweging is nu uit- geloopen op een komedie-vertooning, die de ergernis van alle weidenkenden heeft opgewekt. Immers, allen die den heer Van Raaite, een beschaaf den, bezadigden ouden heer, kennen en weten dat hij in den dienst der pers is vergrijsd en zich nooit anders dan als een eerlijk en rechtschapen man heeft doen kennen, die al ien, en zijn collega's in de eerste plaats, twijfelen geen oogenblik aan de lezing, door hem van het geval gegeven, leder onbevooroordeelde moet trouwens erkennen, dat die lezing onmiddellijk gegeven, steeds consequent volgehouden en door geen feiten weersproken, heel wat aanne melijker is dan de lezing van ons heetgebakerd inspecteurtje, dat eerst zoo en later zus redeneerde, zijn aan vankelijke beweringen al heel gauw moest herroepen en zichzelf alles be halve gelijk bleef. Niemand had dan ook anders ver wacht, dan dat de inspecteur eens flink op zijn nommer zou zijn gezet. aan je versmachtende broertjes, aan je lieve moeder, en verwijder je niet van hier. In weinige oogenblikken ben ik weder bij je, en in dien tijd zul je uitgerust zijn. Van hier zie je zoowel de stad ais de stoomboot. Houdt beiden in 't oog, terwijl ik mij naar de naaste huizen spoed. Het kind zuchtte diepze scheen niet graag alleen te willen blijven. Doch vermoeid als zij was, verheugde zij zich in het vooruitzicht op een korte rust en de beloofde ververschin gen. Zij kuste haar vader, en vroolijk lachend wenkte zij hem toe, zoo dik werf hij op zijn weg omzag. Vijf minuten verstreken. Lotjes blik ken waren gevestigd op de verwij derde huizen, waarboven de vervallen Spaansche kerken, wonderlijk opge schikt door enkele palmkruinen en door de ledige boogvensters zichtbare dichte bladerenmassa's hoog uitstaken. Met haar gedachten volgde zij haar vader door de onbekende gloeiende straten, zij zag in haar verbeelding, hoe hij daar alles kocht wat haar hart begeerde. (Wordt vervolgd,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1