E Gemeentebestuur Advertentiën. Pillen Kamermeid Ingezonden Stukken. BUITENLAND. yeste vloei|3ar|| Tandarts BUAUW, haald, waren de eweken. Gis- Bilderdijkstraat ophangen van vrouw uit een iieping. De on- Idellijk een lijk. door de maré- ral aangehouden pi, premieloten- esterzwaag. Dit bij de kleine loten te verkoo- n f 16, ofschoon slechts f 6,50 a jemand zoo'n lot had, begonnen Ie echte oplich- n v. O. te Kals- eenige maanden verkocht en hij pededeeling, dat en wel zoodanig D. nu f 70 er bij kon koopen, dat (was, zoodoende f 35, maar... deze hden begin Juli nste f 1000, enz. ïidjes lieten zich n een papiertje, f 2,50 waard te kans om daarop te trekken, geen oplichterszaakje genoemde Dam te Breda over- nhanden. eren, dat in Sep- e jaar de 20jarige van door ging, van zijn patroon fue, een bedrag en toegeëigend, werd hij te Zü- overgeleverd en gevankelijk naar 'usschen Abcoude ij zijn geleiders te ng uit den trein, hoofstad gezien, ieden de politie in handen te op den vluchte- dacht meer aan Ihter gisterenmor- ging bij de auto- ïelden, en wacht bewaring de straf lank hem zal op komen berich- looming die nood- iieeft gehad. Te eds negen lijken en nog 26 perso- Buchshoven zijn 28 lijken aange- terwijl nog een >ersonen vermist nen bruggen zijn gen. ijn behalve de n der Italiaansche lijken, meest van eld. De meeste weinig bekleed de menschen in jfe, waardoor ook slachtoffers ver- aandagavond be llen maar ondanks t gevaar nog niet mwen. De kracht er de landstreek zoo geweldig dat Altenahr een gat an twintig meter stoomwals en !;ggons geruineerd en. De soldaten ran noodbruggen n Maandagnach- doorgewerkt. In iteenen of ijzeren n alleen de brug levensgevaar be- oorwegverkeer is insdag weer her- :im, maar eer het :rkeer weer eeni- zijn, zullen nog [noeten verloopen. itlastte zich feite- i de drie dorpjes :iler en Schuld dan ook het aan- egen elf uur voor- vater in het dal van chter met zulk een dat de bewoners onden redden en i huizen verlaten bergen bescher- Alle wijnkelders lank en het water }e dorpen de eer huizen. De dor- te bereiken langs bergen. Te voet het Ahrdal voort- &unte kuh te Wal- lijkt het geheels Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. Is zoo zuiver als GOUD. dal een reusachtig meer, waarop een groote schipbreuk heeft plaatst gehad want het water heeft natuur- liik ieder voorwerp dat het op zijn wek ontmoette meegesleept. Boomen van 5 meter omvang zijn geknakt en ontworteld alsof het boonenstaken w^r^n De correspondent der „Kolnische Volkszeitung" seinde Dinsdagmiddag dat het aantal omgekomenen plm. 125 bedraagt. Het „Berliner T age- blatt" geeft een nog hooge cijfer en noemt 150 a 175 zeker niet over dreven. Reeds zijn in Cobleny in schrijvingen voor de slachtoffers ge opend en de regeering zal wel ge noodzaakt zijn een belangrijk crediet te verleenen daar de bevolking van het geheele Ahrdal in 't algemeen zeer arm is. Opnieuw wordt uit België een kindermoord gemeld, nu gepleegd op een meisje, Cécile B„ van negen jaar te Wetteren, bij Gent. Ze werd Zondagavond te acht uur vermist, en toen men ging onderzoeken, vernam men dat zij om vijf uur met een vriendinnetje Louise V. gezien was. De politie zocht dat vriendinnetje od en dit leidde de politie dadelijk naar een plaats waar in een sloot het meisje werd ontdekt, het hoofd in het slijk, het slachtoffer van een vreeselijke mishandeling. Het vriendinnetje vertelde dat er een persoon op hen af was gekomen, die Cécile riep. Toen ze kwam, pakte de man haar bij de keel. Louise was toen gevlucht achter een heg maar had gezien dat de man opden grond lag. Een poosje later stond hij op, en Cécile bij den band van haar voorschoot nemend sleurde hij haar voort en wierp haar in de sloot. Daarop nam hij de vlucht. Louise ging toen kijken en zag Cécile dood in de sloot liggen, met het hoofd in de slijk. Ze was toen zoo bang geworden, dat ze naar huis liep en naar bed ging zonder er iets van aan haar vader of moeder te Zgcragn. Had zij maar geroepenOp mis schien vijftien meters van de plaats der misdaad is een herberg waar toen de vader van Cecile zat te kaarten. De dader is dus wel buiten gewoon brutaal geweest. Te Wetteren heerscht groote ont steltenis de ouders durven hun kin deren niet naar school zenden. Het „Hbl. van Antw." meldt nog de volgende bijzonderheden Dr. Seghers, van Wetteren, werd ter plaats geroepen om het lijk van Cécile te onderzoeken. Aan den hals stelde hij indrukken van verwurging vast, aan de rechter wang, aan schou der en armen was het kind gekneusd en uit den neus was een weinig bloed gelekt. Het kind werd naar de ouderlijke woning overgebracht, in een bed op het achterkamertje neergelegd, en bewaakt door den agent Dierens, in afwachting van het parket. Geen pen beschrijft de hartscheurende droefheid der ouders, toen het lijk ontdekt en naar de ouderlijke woning overgebracht werd. De ontroering van de geburen en vrienden, die in den morgen ter plaats kwamen was algemeen en luid werd aan de hevige opgewondenhein lucht gegeven, opgewekt door deze" nieuwen monstermoord. Voortdurend kwam er van alle kanten volk ter plaats, en de straat voor de woning van De Bruycker en voor de her berg „Den Hazewind" stond voort durend vol volk. Op een tiental minuten van de plaats der misdaad staat de meisjes school waar Cécile en hare zuster ter klasse gingen. Maandagmorgen was de ontsteltenis onder de nonnen en onder de leerlingen onbeschrijflijk. Zoolang het de akelige misdaden gold in de stad, te Brussel, opjean- neke van Calek op de beide andere kinderen, was de buitenbevolking wel pijnlijk getroffen, doch sedert den 6n Mei, dag op dewelke Alice De Gezelle en enkele dagen later, haar gebuurdochtertje, Anna Van der Beken, te Deerlijk op zulke monster achtige wijze om het leven werden gebracht, was de ontroering door gansch Vlaanderen algemeen en zoo overheerschend, dat men sedert 4 weken van niets anders meer spreekt, aan niets anders meer vreest. In eiken vreemdeling meent men een kindermoorder te zien telkens een meisje vijf minuten na tijd niet te huis is vreest men eenen moord. Gendarmen en politie hebben de handen vol, om achter landloopers en gewaande moordenaars te zoeken, en de misdaden blijven ondanks die algemeene opgejaagdheid en angst, vol geheim en ongestraft. De nieuwe misdaad, thans gepleegd op het grondgebied. Wetteren waar enkele maanden geleden Eugenie Schollaert, op zulke wreedaardige wijze het leven verloor, heeft de be volking zoodanig geschokt, dat de ouders hunne kinderen niet meer op straat durven laten komen en dat de scholieren, die langs de velden ter schole moeten gaan, tehuis blijven, uit vrees voor nieuwe gruwelijke aanslagen. Vurig wenschen allen opheldering in deze schrikkelijke misdaden, welke Vlaanderen sedert eenigen tijd als eene smetziekte verpesten. Al zijn de Indianen stammen in Noord-Amerika verdwenen, dan schijnt het toch dat daarmee nog geen eind is gemaakt aan de wreedheid, die deze roodhuiden kenmerkte, zooals blijkt uit het volgende vreeselijke voorvai. Een rijk planter Louisiana, James Perkins genaamd, verdween uit zijn huis en zijn vrienden trokken uit om hem te zoeken. Men vond hem op een open plek in het bosch vastgeketend aan een paal, waarom heen een vuur brandde. Dit vuur werd onmiddellijk uitgedoofd en de ongelukkige van zijn martelpaal los gemaakt, maar hij had reed zoo he vige brandwonden gekregen, dat hij stkrf, alvorens eenige aanwijzing om trent de bedrijvers van deze gruwel daad te kunnen geven. Niet minder dan 'V6 deel van alle stoombooten ter wereld behooren aan slechts 9 staten, n.l.Engeland Duitschland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië, Japan, Spanje, Noor wegen en Holland Als men de statistieken van 1832 eens vergelijkt met die van 1907, dan krijgt men een goed beeld van de enorme toename der stoombootvloten. In 1872 bezat Engeland een vloot van 5751000 ton netto inhoud, in 1907 niet minder dan 11465000 ton. In denzelfden tijd steeg de stoom- bootvloot van Duitschland van 990000 ton op 2790000, de vloot van Ame rika van 3466000 op 6939000, van Frankrijk van 1089000 op 1402000, van Noorwegen van 1120000 op 1573000, van Japan van 148000 op 1392000 ton. Italië daarentegen is achteruitge gaan. In 1872 hadden alle stoombooten een inhoud van 1030000 ton, in 1907 slechts iets meer dan één millioen. Volgens dit lijstje staat Duitschland bij Engeland ten achter en Amerika op de derde plaats. Maar dit veran dert, als men de statistische verge lijking beperkt op de zeeschepen grooter dan 100 ton,dan staat Duitsch land boven aan met een gemiddelde grootte van 1706 ton Engeland volgt dan met 1671 ton en op de derde plaats staat Holland met 1543 ton. Dan volgen Italië met 1469, Frankrijk met 1307, Japan met 1135 en Spanje met 1114 ton. De grootste toename tonnenmaat heeft Engeland gedurende de laatste 10 jaar, nl. een toename van 3220000 ton. Duitschland neemt de tweede plaats in met 981000 ton, terwijl Frankrijk in denzelfden tijd maar wijzen kan op een vermeerdering van 224000 ton. Wanneer men de stoombootvloten der zeevarende naties vergelijkt met de handelsvloot van Engeland, dan komen op elke 100 ton van Enge land (alleen stoombooten van meer dan 100 ton zijn hier bedoeld) in 1900Duitschland met 18,28, Frank rijk met 7,61, Noorwegen met 6,47, Spanje met 5,77, Japan met 5, Italië met 4,84, Holland met 4,13 en de andere staten te zamen met 31. Interessant is het met deze gege vens, die van 1909 te vergelijken. Op 100 ton van Engeland komt dan 21,77 van Duitschland. In gelijken maatstaf hebben zich ook Japan, Holland, Italië en Noorwegen ont wikkeld, terwijl Frankrijk en Spanje achteruit zijn gegaan, Frankrijk van 7,61 tot 7,41 en Spanje van 5,77 tot 4,02. Terwijl de Engelsche vloot in de laatste 10 jaar is toegenomen met 43 procent, hebben zich die van de 7 groote zeevarende naties gemid deld vergroot met om en bij 65 procent. (De copie wordt nimmer teruggegven.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Vergun ons op Lepelaar's stuk, in uw blad van Maandag, nog slechts een paar regels te schrijven. Wie ons eerste stuk herleest zal ontwaren, dat wij daaraan weinig hebben toe te voegen. Lepelaar is thans tevreden, kent zichzelven onverwacht succes toe, want hij heeft aan de gemeenteamb tenaren een woord van dankbaarheid ontlokt. Och, laten voortaan liever anderen beoordeelen of Lepelaar suc ces heeftwij schreven toch immers, dat wij dat woord bij herhaling uit spraken reeds vóór Lepelaar er om vroeg. Lepelaar's dank wijzen wij dus af. Hij heeft niet goed gelezen. Overigens constateeren wij met ge noegen, dat Lepelaar's geschrijf naar ons bescheiden oordeel ditmaal van minder animositeit blijk gaf dan den vorigen keer. Wij zullen aan anderen overlaten het oordeel of dit wellicht van ons schrijven het gevolg is. Eén opmerking nog. Nergens in ons eerste stuk staat, dat wij hem bezield achtten met ambtenarenhaat. Hij is dan ook wel zoo voorzichtig dit niet te zeggen. Maar nu gelooven wij, dat het voor Lepelaar dan ook maar beter ware geweest op onze opmerking dienaangaande niet te reageeren. Hij zou zelf maken, dat men denkt dat de schoen hem past. Hiermede ook onzerzijds basta. Op Lepelaar's verdere goedkoope algemeenheden en gemeenplaatsen gaan wij niet in. Het centraal bureau voor perszaken v/d Ned. bond van gemeente-ambten aren. De redacteur, D. KOOIMAN. Maarssen, 14 Juni 1910. FRANKRIJK. Gisteren begon in de Kamer het groote debatnaar aanleiding der door de regeering afgelegde verklaring over haar program. De spreker, die het meest succes had, was de socialistische publicist Albert Thomas die totdenieuwgekozen Kamerleden behoort, en die zich bij de toelichting eener door hem inge diende interpellatie als een bekwaam spreker deed kennen. Zijn partij schijnt dan ook, volgens sommige wel inge lichte dagblad-correspondenten,groote plannen met hem te hebben. Verder sprak Brizon, eveneens een socialist en daarna Lauche, een lid van de C. G. T. en vertegenwoordiger van het syndicalisme, die een scherpe critiek leverde op de onvolledige wij ze, waarop de wetten tot arbeiders- bescherming door de regeering wer den gehandhaafd. Ook deze spreker had het oor der Kamer. Hierop werd het debat verdaagd tot heden. Na afloop der zitting hielden de verschillende partijen groepvergade- ringen over hun te volgen gedragslijn ten opzichte der regeeringsverklaring. De radicale linkerzijde droeg den heer Cruppi op om op het geschikte oogenblik in het debat in te grijpen ten einde de regeering tot een ondub belzinnige verklaring omtrent enkele punten van haar program te dwingen. De democratische linkerzijde stem de zonder voorbehoud met het pro gram der regeering in. De groep, waarin zich de aanhan gers der evenredige vertegenwoordi ging hebben georganiseerd, droeg de heer Charles Benoist op, om een motie voor te stellen, waardoor een ondub belzinnige uitspraak over het vraag stuk kon worden verkregen. Over het algemeen heeft de regee ring, ook blijkens de uitlatingen in de partijpers, behalve bij de demo cratische linkerzijde, ook bij de rech terzijde nogal waardeering gevonden terwijl zij zoowel van de geunifieerde socialisten als van de oude radicalen, onder leiding van Combes, Pelletan en Berteaux een sterke oppositie te wachten schijnt te hebben. Met het debat zal stellig de geheele week gemoeid zijn. RUSLAND. Bij de Doema hebben 166 afgevaardigden, bestaande uit de linkerzijde plus 25 Octobristen een voorstel ingediend tot opheffing der gedwongen verblijfplaatsen der Joden. In de toelichting wordt er op gewezen dat de voorbestaande domicilie-be perkingen voor de Joden nu in het „herboren" Rusland uiterst ongerecht zijn en in tegenspraak met het mani fest van30 November. Bovendien heeft de Staat er direct schade bij in zijn economische ontwikkeling, waartoe alle burgers zonder onderscheid van godsdienst of nationaliteit geroepen zijn bij te dragen. De staat droeg door dit verbod bij tot demoraliseering van een deel van het staatsbestuur, dat de woonplaats-beperkingen der |oden ten eigen voordeel uitbuit doordat het de Joden een ontduiking dier wet, tegen betaling toestaat. ITALIË. In de Kamer vroeg de af gevaardigde Montresor aan den mi' nister van buitenlandsche zaken ver klaringen aangaande het stelselmatig verbieden door de Oostenrijksche regeering van sportvereenigingen in Trentino (Trente), om deel te nemen aan Italiaansche feesten. Anderzijds worden Italiaansche vereemgingen, die uitstapjes maken naar Trentino, lastig gevallen. De onderstaatssecretaris Scalea antwoordde ontwijkend, waarop Mont resor er op wees, dat de door hem aangeduide incidenten de ongerustheid en het wederzijdsch wantrouwen ver meerderen. Wij hebben een afschuw van den oorlog, maar waarvoor dient het bondgenootschap met Oostenrijk, indien het niet in staat stelt een min- pijnlijken toestand te scheppen voor onze broeders aan g"ne zijde der grens? Elke onderdrukking van de vrije uiting van den ltaliaanschen gees zal het irredentisme verneerderendat zal slechts verminderen, indien Oos tenrijk aan Trentino zelfbestuur ver leende en een Italiaansche universiteit in Triëst vestigde. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde geen bespreking te kunnen voeren over maatregelen van binnenlandschen aard van een naburigen staat. Wij moeten dat recht aan weerszijden in acht nemen. De minister betreurde de toejuichingen die de rede van Montresor mocht verwerven. De waarachtige belangen des lands zullen door dergelijke be toogingen niet gediend worden en de minister sprak den wensch uit dat zij zich niet meer zouden herhalen. SPAN IE. Minister-president Cana- lejas verklaarde in een bijeenkomst van liberale afgevaardigden en Se natoren, dat hij, toen N^nhet bewind kwam, geen enkel der liberale denkbeelden, die hij steeds toegedaan was geweest, en geen der liberale wenschen had verloochend o ver geten. Het program, van het nieuwe kabinet is niet een nieuw program maar er zijn eenige wijzigingen ge bracht in vergelijking met dat van het vorige kabinet. De liberale partij moet zich voeêe" naar de behoeften van het oogenblik en zij moet positieven arbeid ver richten. Wijziging van het belasting stelsel is noodig, en op de njksten moet de zwaarste belastingdruk wor- denOmS' de godsdienstquaestie, zeide Canalejas, dat hij op het oogen blik daarover geen nadere mededee- lingen kan doen, daar de onder handelingen tusschen Madrid en het Va'icaan nog voortduren, en verklaarde verder, dat het protest, dat hij had ontvangen, hem geenszins had ontstemd, daar hij in geen enkel opzicht tegen de grondwet had ge ZOnw! moeten", zoo zeide hij, „de wet van 1876 uitleggen in den geest, waardoor die van 1869 is ingegeven Canalejas gaf daarna een verklaring van heigeen de liberale partij in en buiten het parlement moet zijn en zeide verder: „Ik zal niet lang meer in het parlement zijn en gijlieden wel. Gij hebt dus een anderen leider noodiT" Deze zinsnede wordt druk besproken in de wandelgangen van Kamer en Senaat. PUBLICATIE. Gemeente Eigendommen. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artikel 230 der gemeente wet, brengen ter algemeene kennis, dat het voornemen bestaat een ge deelte der Paardenmarkt (gelegen ten Westen van het perceel kada straal bekend gemeente Vlissingen Sectie E no. 964) ter oppervlakte van 2.475 Ms, hetwelk van de ge meente in koop is aangevraagd, aan den openbaren dienst te onttrekken en dat zij, die hiertegen bezwaren koesteren, in de gelegenheid worden gesteld, deze uiterlijk op Dinsdag 28 Juni a.s. schriftelijk aan hun college kenbaar te maken. Vlissingen, den 15 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 15 Juni 1910.) Hoogste barometerstand 772.2 te Lahague. Laagste barometerstand 756.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 16 JuniZwakke tot matige Noordelijke tot Noord Oostelijke wind. Waar schijnlijk droog weer. Warmer. Hoogwater te Vlissingen. Juni vm. am. Donderdag 16 8.41 9.01 Vrijdag 17 9.41 10.01 Zaterdag 18 10.42 11.02 Zondag 19 11.29 11.49 Maandag 20 12.— 12.20 Dinsdag 21 12.23 12.43 Woensdag 22 12.53 1.13 TE KOOP: p. m. 9000 Ma BOUWGROND, gelegen aan den voet van het Badhotel te Vlissingen. Prijs per Ma f 2.75. Brieven franco letters M. N. bu reau dezer courant. 4 h a u B. C a U St r 3 9 a X a lEischt dit Maaguersterkende, Slijmafdrijvende fabrieksm. v. L. J. Grootendorst, Utrecht. Deze vermaarde pillen hebben de eigenschap de Maagpijn en slijm weg te nemen en de aanwas van gal te voorkomende bijzonder gunstige werking, die zij op de maag uitoefe nen, doet de spijsvertering bevor deren en den eetlust opwekken. Als zuiverings- of purgeermiddel kunnen die pillen niet genoeg aanbevolen worden, daar zij door hunne zachte werking volstrekt geen onaangenaam gevoel veroorzaken en men in staat blijft zijne gewone bezigheden te verrichten. Verkrijgbaar a 27V, ct. het verze gelde doosje met gebruiksaanwijzing bij A. C. BEN1EST, Lepelstraat 19. KANAALSTRAAT 74. o— Bezorgt tegen billijke premiën Brand-, Inbraak-, Trans port-, Bedrijfs-, SI as- en Levensverzekering. Verzekert tegen (Inge vallen en vsetteiijke aan sprakelijkheid, Geeft gelden op Hypi - theek van eerste klasse Hypotheekbank. Inlichtingen worden gaarne ver strekt. Gevraagd een flinke hoog loon, veel verval. Adres Grand Hotel des Bains. Jongmensch zoekt net KOST HUIS. Brieven franco aan J. J. MULDERS, Hotel de „Wijnberg." MIDDELBURG. CONSULT eiken VRIJDAG van 1 tot 3 uur, Bellainypark 30, V li s* sinjjen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3