Uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten in het district Vlissingen. Vlissingen Biggekerke Koudekerke li Ut Meliskerke Ritthem Oost- en West-Souburg Westkapelle Zoutelande Totaal District <L) Aantal Kiezers Uitgebrachl geldige stemmen. 2798 2057 197 166 591 297 196 139 122 138 108 605 466 332 258 155 140 4955 3810 ai ca Gerlach van St. Joosland. ai co co -a <c —1 z c co O. a> -a c. ca 873 944 1012 1077 38 128 31 130 68 237 86 199 56 143 52 133 19 106 17 99 22 83 27 76 140 297 147 316 118 143 117 134 21 118 24 116 1355 2199 1513 2280 Aantal Kiezers Uitgebrachte geldige stemmen J. ADR1AANSE H. J. E. GERLACH VAN ST. JOOSLAND J. G. VAN N1FTRIK G. VAN DE PUTTE. Vlissingen. 1. II. III. 1209 867 388 402 441 438 681 546 213 264 257 300 908 644 272 278 314 339 De volstrekte meerderheid is alzoo 1906 stemmen. Herkozen is de heer G. VAN DE PUTTE. Gekozen is de heer H. J. E. GERLACH VAN ST. JOOSLAND. 1927, J. A. Neeteson (aftr. vrijz.) 1981 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren Neeteson en Van Dam en gekozen de heer Maarleveld. DistrictHuls t.Uitgebracht 5464 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. A. van Dalsum (onafh. kath.) 2163, Ph. J. ''an Dixhoorn (lib.) 1857, E; B. Dumoleijn (aftr. kath.) 2601, A. Moerdijk (aftr. kath.) 2474, J, A. van Rompu (aftr. kath.) 2521, J. F. A. M. van Waesberghe (atr. kath.) 2453, P. 1. Wortman (lib.) 1698 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen alle candidaten. District Goes. Uitgebracht 6998 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heeren J. N. Elenbaas (aftr. vrijz.) 3083, J. C. H. Hollman (vrijz.) 2952, M. de Jonge Jz, (aftr. antirev.) 3811, W. Kakebeeke (aftr. vrijz.) 3265, J. Koekebakker (soc. dem.) 289, mr. C. Lucasse (aftr. antirev.) 3766, W. van Oeveren (antirev.) 3455, J. Ossewaarde (soc. dem.) 271, P. K. Peerlkamp (soc. dem.) 152, mr. G. Sannes (soc. dem.) 201, C. P. Voge laar (antirev.) 3403, C. Zuydweg (vrijz.) 2619 stemmen, zoodat her- lm7Pn 7Ön Ha v" Lucasse, en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Elenbaas, Kakebeeke, Van Oeveren en Voge laar. De vrijzinnigen hebben dus in het district Middelburg een zetel verloren, daar de heer den Bouwmeester, die in 1906 werd gekozen, zijn zetel moest afstaan aan den anti. rev. candidaat, den heer S. Louwerse. Het district Vlissingen gaf aan de anti.-revolutionairen weer een groote meerderheid en de zetel ingenomen door wijlen den heer A. Loois zal worden bezet door den heer H.J. E. Gerlach van St. Joostland, burge meester van Koudekerke. Wat het district Goes betreft daar komen de twee aftredende liberale leden, de heeren W. Kakebeeke en J. N. Elenbaas in herstemming met de heeren W. Van Oeveren en J. P. Vogelaar. Het zal bij de herstemming voor een groot deel van de sociaal democraten afhangen of deze twee zetels voor de vrijzinnigen behouden blijven. De twee aftredende anti. rev. leden in dat district, de heeren M. de Jonge en mr. C. Lucasse zagen hun man daat met 300 stemmen meerderheid hernieuwd. In de districten Zierikzee en Sluis werden de candidaten met een groote meerderheid herkozen. Het district Tholen gaf een flinke meerderheid aan de antirev. candi daten. Wat eindelijk het district Hulst aangaat daar heeft vooral de onaf hankelijke candidaat, de heer H. A. van Dalsum, de stichter van „de Volkswi'l", een groot aantal stemmen behaald. Bij de herstemming is evenwel de verkiezing van de vier katholieke candidaten in dat district zoo goed als verzekerd. Heden nacht is de Nederlandsche loodsschoener no. 12, schipper Sut herland, ter hoogte van Schouwen- bank, in aanvaring geweest met de Belgische vischsloep „Marie Joseph" (no. 65,) thuisbehoörende te Heist. De sloep beliep zware averij, terwijl het zeil werd gescheurd. De sloep is alhier op de haven gesleept. Het Grieksche stoomschip „Rokos," van Antwerpen naar Rotterdam be stemd, is op de reede afhier gean kerd met gebroken cylinder. Het schip wacht op orders. Het stoomschip „Kronprinz" der Deutsche Ost-Arrika line, arriveerde heden middag alhier op de reede, komende van Durban en vertrok na ontscheping van passagiers naar Hamburg. Hedenmorgen zijn alhier van Mid delburg aangekomen de torpedoboo ten „G 5" en „G 6", laatst komende van Middelburg. De vaartuigen wer den opgeschut om op de Schelde den oefeningstocht voort te zetten. De miliciens der lichting 1909, najaarsploeg, die niet bestemd zijn om tot het blijvend gedeelte te be- hooren, werden heden in het genot van groot verlof gesteld. Bij de gehouden aanbesteding van aardappelen, ten behoeve van de soldatenmenages alhier, gedurende het tijdvak 15 Juli31 October a.s., is ingeschreven door den heer A. PJorotiP, IngoA vIom p t-Ijo ran f 2.47 per H.L. Te Middelburg was de minste inschrijver de heer A. van - Sorge voor f 1.86 per H. L. Lijst van de aan het postkantoor te Vlissingen ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, der le helft der maand Juni 1910, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt A. van der Velde, RotterdamJ. van Wijk, Watergraafsmeer; Super intendant mercantile marine office, Antwerpen C. Leman, Lincoln Capt. Muir, LiverpoolJ. Burchell, Londen W. C.E. E. Pink, Swindan Miss Carzens, South ShieldsA. Hoornaert, Winnipeg. Aan de afzenders wordt aanbevo len hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Gisteren werd door den hoofdcon ducteur eerste klasse der Staatsspoor wegen A. Braat, alhier gestationeerd, met den trein welke ten 11,57 te Amsterdam centraal station aanxomt in een coupé eerste klasse gevonden een damestaschje, inhoudende een portemonnaie met geld en gelds waarde. Het gevondene werd door den vinder te Amsterdam aan een be voegd ambtenaar afgedragen. Men schrijft ons uit Middelburg Het is heden voor een onzer meest bekende en populaire medeburgers een herdenkingsdag, zooais er slechts weinigen op zijn leeftijd zullen wor den herdacht. Wij bedoelen het feit, dat de heer jan Morks, directeur van het Middel- burgsch muziekkorps, heden voor 35 jaar als tamboertje bij de schutterij- muziek te Dordrecht in functie trad. De heer Morks wordt 6 October a.s. 45 jaar en moest dus, toen hij voor het eerst zijn schuttersuniform aan trok, nog 10 jaar worden. Geen wonder, dat iemand, die reeds zoo jong begon, bijzonder muzikale gaven bezat en evenmin, dat de ju bilaris geen zin had in het beroep van koopman, waartoe zijn vader hem wilde opleidenmaar dat hij zich uitsluitend op de muziek toe legde. Hoe hij dit deed en nog steeds doet kan ieder Middelburger weten. Sinds 1891, toen de heer Morks tot kapel meester van bet schutterijmuziekkorps, thans hetMiddelburgsch muziekkorps, werd benoemd, is dit korps steeds vooruitgegaan, en de belangstelling in zijn prestaties gaat steeds crescendo, hetgeen blijkt uit de openbare con certen. Ook de kinderen zullen heden met hun trouwen vriend in gedachten mede den feestdag herdenken want de heer Morks is in den waren zin des woords een kindervriend. Zijn „Kleppermarsch" en zijn „Trommel- marsch" zijn ook buiten Middelburg lang geen onbekende en de verschil lende door hem gecomponeerde can- tatines worden steeds met lust-door het kleine volkje gezongen. Dat het den heer Morks nog lang gegeven moge zijn te blijven werken aan zijn doelde goede muziek te brengen ook aan hen, die minder met aardsche goederen begiftigd zijn, is de wensch van allen, die hem als dirigent en componist kennen. Heden herdenkt de heer R. J. Hoogervorst, beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements recht bank alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Deze dag ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij. Hedenmorgen ontving de heer Hoogervorst van den heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, met een toepasselijke toespraak een gouden remontoir horloge met inscriptie en van het klerkenpersoneel der recht bank een plant. Öok van vele andere zijden ontving de lieer Hoogervorst geschenken en felicitaties. Heden middag werd de jubilaris uitgenoo- digd in de raadkamer te komen en aldaar door den president gecom plimenteerd. Hedenmiddag te 3 uur werd de nieuwbenoemde substituut-griffier bij de rechtbank alhier, de heer jhr. van den Brandeler als zoolang geïn stalleerd met de gebruikelijke toe spraken. Dooi de rechtbank te Middelburg is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Ter Neuzen, opge maakt de navolgende alphabetische lijst vart aanbevelingJ. E. Koning, mr. G. W. F. Wentholt, mr, F. A. Ebbinge Wubben, alle griffier, respect, bij het kantongerecht te Bergen-op- Zoom, Hulst en Dordrecht. Bij beschikking van de arrondisse ments rechtbank te Miaaetourg is buiten vervolgjng gesteld, met last tot invrijheidstelling van den beklaag de, dé zaak tegen J. S., 40 jaren, koopman, gedomicilieerd te Middel burg en thans aldaar gedetineerd, be klaagd van het plegen van onzedelijke handelingen met een kind beneden den leeffijd van; zestien jaar. In de gisteien te Axel gehouden zomervergadering van de maatschap pij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, werd tot alge meen voorzitter benoemd de heer J. H. O. Dominicus te Kruiningen, die deze benoeming onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, aannam. Het hoofdbestuur heeft besloten tot het houden van een provinciale ten toonstelling van paatden en vee in het volgende jaar te Middelburg, waartoe in de a. s. najaarsvergade ring nadere voorstellen zullen wor den gedaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Hoornaar ds. J. van Vliet te Poortvliet. De familie Van der Lek de Clercq te Zierikzee heeft een nieuwe kerk geschonken aan de Ned., Herv. gemeente te Stavenisse. Omtrent de oorzaak van de ontploffing in de Electro zuur- en waterstoffabriek in den Zeeburger polder onder Amsterdam, kan nog niets met zekerheid worden medege deeld. De directie wenschte daarom trent nog geen mededeelingen te doen. Het onderzoek werd gisterenmorgen nog voortgezet door den hoofdinspec- tnur van politie, afdeelingschef. Ook de hoofdinspecteur van den arbeid stelde een onderzoek ter plaatse in. Diens bevinding was, dat een reservoir verbonden aan een krachlwerktuig, door hooge drukking is ontploft. Door welke oorzaak dit werd teweeg gebracht zal misschien kunnen blijken, als de gewonden kunnen worden gehoord. Niets wijst er inmiddels op, dat het ongeluk is te beschouwen als iets anders dan een gewoon bedrijfsongeval. Een jus titieel onderzoek zal dan ook ver moedelijk niet worden ingesteld. In den toestand van de twee werk lieden, die, na de ontploffing zwaar verwond naar het O. L. V. Gasthuis werden gebracht, was gisterenmor gen nog geen verandering gekomen. Van Oort die 'n dubbele schedelbreuk bekwam, ligt in ernstig levensgevaar ook de toestand van twee der ge kwetsten baart zorg. De schade, Maandag door vuur en water in het kerkgebouw te Assen aangericht, is per slot van rekening toch ernstiger dan eerst gedacht werd. Gebleken is, dat de klok door de groote hitte van het vuur gebarsten en dus niei meer bruikbaar is, terwijl ook het orgel heel wat van het water geleden heeft. Wel is het hoofdwerk, behoudens enkele kleinigheden, zoo goed als ongeschonden, maar daar tegenover staat, dat het pedaalwerk door het doorgelekte water geheel bedorven is. Gisteren was de bouwheer van het orgel, de heer van Dam, uit Leeu warden, reeds ijverig bezig met het opnemen van de schade, die, zoo globaal geschat, een zeshonderd gul den zal opdragen. Het leerwerk van de kleppen is nat geworden, waardoor het leer hard wordt en de opening niet voldoende sluit, zoodat verschil lende pijpen steeds doorspelen. En kele registers zijn door het vocht ge heel stopgezet. Zondag a.s. hoopt de wed. Lens, geboren Sara Maria de la Cluse te 'sGravenhage.haar lOOsten verjaardag te herdenken. De vrouw is vóórhaar leeftijd zeldzaam kras en verricht nog dagelijks lichte werkzaamheden. Zij woont in bij haar jongste „kind", dat 64 jaren telt. Te Gastel bi] Rozendaal had een jongmensch verkeering met een meisje wier vader zich hevig tegen deze verkeering verzette. Toen nu gisteren de jongeman weer bij zijn meisje was, heeft de vader onverhoeds een mes gegrepen en daarmede den ongewenschten schoonzoon een drie tal steken in zijde, borst en aange zicht toegebracht, zoodat de getroffene bewusteloos neerzeeg. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en het bleek dat de man wel ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond was. De dader werd door de maré chaussee in hechtenis genomen, doch na het afleggen van een volledige be kentenis voorloopig op vrije voeten gesteld. uezer dagen vervoegde zich per rijtuig bij verschillende winke liers te Amsterdam een als heer ge kleed persoon, die op zeer eigenaar dige wijze inkoopen deed van aller lei verschillende voorwerpen. Hij liet zich de artikelen voorleggen en kocht ze zonder veel aarzelen. Zoo had hij in een der groote goudsmidswinkels in de Kalverstraat een kleine f 400 besteed, Hij betaalde met een bank biljet van f 1000 en hoewel zijn ei genaardig gedrag opviel, werd, daar het bankbiljet bij onderzoek echt bleek, verder niet over de zaak na gedacht. Men meende met een zon derling, niet met een oplichter te doen te hebben. Zaterdag echter ver voegden zich ten huize van den ju welier twee rechercheurs, die de ge kochte artikelen bij zich hadden en verzochten hem te willen zeggen of de voorwerpen van zijn magazijn af komstig waren. Dit werd bevestigd. De man, die hier op zoo kwistige wijze zonder veel nadenken voor een waarde van f400 had gekocht, bleek de dader te zijn van een diefstal, ten nadeele van een dame, die in een bekend hotel daar ter stede verblijf had gehouden, waar de dief als kel ner had dienst gedaan. Het mocht de politie gelukken de hand op hem te leggen. Tal van voorwerpen, wel ke hij voor het ontvreemde geld had gekocht werden nog op hem bevon den. Alleen een diamanten ring had hij toen hij bemerkte betrapt te zijn, weggeworpen. Bij het baden in de Ringvaart is een 13jarige jongen te Heinpolder (N.-Br.), gisterenavond in een kleiput geraakt en verdronken. Te Utrecht is een 5jarig knaapje door een met paard bespannen wagen overreden. Gisterochtend is het ventje aan de gevolgen overleden. TeIJzendoorn is een 4jarig knaapje in een pot met kokend water gevallen. Het brandde zich zoo ernstig, dat het aan de ge volgen is overleden. Bij het zwem men in de Maas te Rossum is een timmermansknecht verdronken. Gisteravond, terwijl een gezin te Weespercarspel zat koffie te drinken, geraakte een driejarig dochtertje dat buiten aan het spelen was, in de na- bijzijnde sloot. Toen men het kind miste, ging men het zoeken en vond men hel in die sloothoewel het on middellijk werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Gis terenmiddag viel in de Bilderdijkstraat te Amsterdam, bij het ophangen van het waschgoed, een vrouw uit een raam der derde verdieping. De on gelukkige was onmiddellijk een lijk. Maandag werd door de maré- chaussée te Roosendaal aangehouden een zekere Jan Dam, premieloten- agent wonende te Beesterzwaag. Dit heer trachtte overal bij de kleine burgetij Witte Kruisloten te verkoo- pen voor de som van f 16, ofschoon de effectieve waarde slechts f 6,50 a f7 is. Zoodra nu iemand zoo'n lot veel te duur gekocht had, begonnen pas eerst voorgoed de echte oplich- ters-practijken. Bij Jan v. O. te Kals- donk had de man eenige maanden geleden zoo'n lot verkocht en hij kwam nu met de mededeeling, dat dat lot was uitgeloot en wel zoodanig dat, wanneer Van O. nu f70 er bij gaf, hij een effect kon koopen, dat ruitn f 105 waard was, zoodoende won hij niet alleen f 35, maar... deze nieuwe effecten zouden begin Juli uitloten met ten minste f 1000, enz. De goedgeloovige luidjes lieten zich bepraten en kochten een papiertje, nadien bleek juist f 2,50 waard te zijn, terwijl van een kans om daarop nog een sommetje te trekken, geen sprake was. Voor dit oplichterszaakje is Dinsdagmorgen genoemde Dam naar de gevangenis te Breda over gebracht. Eindel ij kinhanden. Men zal zich herinneren, dat in Sep tember van het vorige jaar de 20jarige Jacob Wagenaar er van door ging, na zich ten nadeele van zijn patroon op een valsche chéque, een bedrag van f2000 te hebben toegeëigend. Vele maanden later werd hij te Zu rich aangehouden, overgeleverd en door marechaussees gevankelijk naar Amsterdam geleid. Tusschen Abcoude en Amsterdam wist hij zijn geleiders te verschalken er. sprong uit den trein. Daarna is hij in de hoofstad gezien, maar 't mocht tot heden de politie niet gelukken, hem in handen te krijgen, hoe zij ook op den vluchte ling loerde. Niemand dacht meer aan W. Deze is zich echter gisterenmor gen uit eigen beweging bij de auto riteiten komen aanmelden, en wacht thans in het huis vart bewaring de straf af, welke de rechtbank hem zal op leggen. Uit het Ahrdal komen berich ten over een overstrooming die nood lottige gevolgen heeft gehad. Te Blankenhein zijn reeds negen lijken gevonden en worden nog 26 perso nen vermist. Te Buchshoven zijn niet minder dan 28 lijken aange spoeld of gevonden, terwijl nog een kleine honderd personen vermist worden. Vier steenen bruggen zijn volkomen weggeslagen. Te Ahrweiler zij» behalve de reeds gevonden lijken der ltaliaansche arbeiders nog acht lijken, meest van kinderen aangespoeld. De meeste lijken waren slechts weinig bekleed daar de wolkbreuk de menschen in hun slaap verraste, waardoor ook het groote aantal slachtoffers ver klaarbaar wordt. Tegen 10 uur Maandagavond be gon het water te vallen maar ondanks dat kon men het gevaar nog niet als geweken beschouwen. De kracht waarmee het water de landstreek overstroomde was zoo geweldig dat in den tunnel van Altenahr een gat werd geslagen van twintig meter diepte waarin een stoomwals en eenige spoorwegwagggons geruineerd door elkander liggen. De soldaten zijn met het slaan van noodbruggen begonnen en hebben Maandagnach- den geheelen tijd doorgewerkt. In 't geheel zijn 29 steenen of ijzeren bruggen vernield en alleen de brug te Rech is zonder levensgevaar be gaanbaar. Het spoorwegverkeer is in den loop van Dinsdag weer her steld tot Walporzheim, maar eer het geheele spoorwegverkeer weer eeni- germate geregeld zal zijn, zullen nog minstens 3 weken moeten verloopen. De wolkbreuk ontlastte zich feite lijk slechts boven de drie dorpjes Antweiler, Barrweiler en Schuld waar de schade dan ook het aan zienlijkst is. Eerst tegen elf uur voor middags kwam het water in hetdalvan den beneden-Ahr, echter met zulk een razende snelheid dat de bewoners nagenoeg niets konden redden en hals over kop hun huizen verlaten moesten om op de bergen bescher ming te zoeken. Alle wijnkelders stonden spoedig blank en het water bereikte in meerdere dorpen de eer ste verdieping der huizen. De dor pen zijn slechts te bereiken langs omwegen over de bergen. Te voet kan men slechts in het Ahrdal voort- dringen tot aan de Bunte kuh te Wal- porsheim verderop lijkt het geheele Eene held zuivere ze brandschoi Sunlight 2 Is zoo zui dal een reusa een groote schi gehad want het lijk ieder voor wek ontmoette van 5 meter en ontworteld a waren. De correspon Volkszeitung" s dat het aantal 125 bedraagt, blatt" geeft een noemt 150 a 1 dreven. Reeds schrijvingen vot opend en de r noodzaakt zijn i te verleenen da het geheele A zeer arm is. Opnieuw kindermoord ge een meisje, Ce jaar te Wetterer Zondagavond te toen men ging i men dat zij o. vriendinnetje Lo De politie zoet. op, en dit leidd naar een plaat het meisje werd in het slijk, hei vreeselijke misht Het vriendinn een persoon op die Cécile rie| pakte de man ha was toen gevit maar had gezien grond lag. Een hij op, en Cécih haar voorschoot haar voort en w Daarop nam hij Louise ging Cécile dood in c het hoofd in dc zóo bang geworc liep en naar bed van aan haar zeggen. Had zij maar schien vijftien m der misdaad is! toen de vader kaarten. De dad gewoon brutaal Te Wetteren hl steltenisde oud deren niet naar Het „Hbl. van de volgende bij; Dr. Seghers, ter plaats geroep Cécile te onderzo stelde hij indrukk vast, aan de recht der en armen wa en uit den neu^s bloed gelekt. H de ouderlijke wo in een bed op neergelegd, en agent Dierens, het parket. Geen hartscheurende dr toen het lijk c ouderlijke woning De ontroering v; vrienden, die in dt kwamen was alge aan de hevige opg gegeven, opgew nieuwen monstern kwam er van al plaats, en de stra. van De Bruycker berg „Den Hazew| durend vol volk Op een tient, plaats der misdaa school waar Céc ter klasse gingen was de ontstelten en onder de leerli Zoolang het de gold in de stad, te neke van Calek kinderen, was di wel pijnlijk getrc

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2