Draagt Plouvier's ichoenwerk. HUBS", UUR. Donderdag 16 Juni. Op Oen Cindenhof. - 0,02 - 6,— kL - 2,07 - 6,70 Feuilleton. ie tarieven. IUIJSEN-KLOP. No. 139 48e Jaargang. 1910. tegevende k t 0,57 - 5,50 Engelsche luitend met, 3he Tram Middelburg. ter-Scheide. I Van Week tot Week. BINNENLAND. KADE. -lei goederen. rge verstrekt. TIE. nette BOVEN- vrijen opgang in de aat no. 34. Huurprijs f 3.70 p. w. Adres lobeinstraat 79. voormiddag6. 8.—, 8.30, 9.—, 9.30, 11.30, 12.-. Jö, 12.30, 12.45, snz., vonds 8 uur, dan weder alt uur, do laatst v.r- voovmiddag6.30*, f8.30, 9.—, 9.30,10.—, 12.-. 12.45, 1.enz., elk nds 8 uur, dan wed«r Jalf uur, de laatst ver- 0 uur. namiddag van Vlissin- cie weck uitsluitend nanstrein om 2.30 en tt worden dea Zondags feestdagen niet gereden. ÏOIO. b) 3,43 c) ea 0,35 d) ia) 4 10 o) en 7,05 m. 2,15 a) en 5,05 I) b) 3,43 en 6.35 d) h) aten na het vertrek van korke n.Neaseu via.8,50 r Bresbens, Borsseleen iroskenstea hoogste 15 aten wachten. kan de boot vai 10 45 lagen van 16 April tot 2.23 6.33 12.40 6.51 7.56 5.53 6.15 6.58 6.35 7.41 8.15 3.19 9.31 9.51 10.18 10.31 10.51 10.59 7.40 8.39 7.40 9.07 10.21 11.23 10.34 3» 11.35 B 10.47 11.48 ervoert reizigera 7;a Boxtel, voor minder en van fl.20 ).33 3.32 1.40 2.31 1.12 1.29 2.6 1.29 3.05 3.52 4 14 4.28 6.181 f8.03 7.15 8.01 '20 1 8.34 i 8.47 j 9.4o 1 0.3 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. CO U RANT. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden In het Oosten hoopen de donkere wolken aan den politieken hemel zich steeds op. Eigenlijk is er geen en kele mogendheid, die oorlog wil maar de zaak is dat de Turken hun overdrevën nationaal gevoel zooda nig aan den dag leggen en zulke krasse uitingen daaraan geven, nu reeds in daden omgezet, dat botsin gen haast onvermijdelijk zijn. Even als een paar jaar geleden de Oos- tenrijksche zeevaart in den ban werd gedaan, wordt het thans de Grieksche en deze zoogenaamde boycot heeft zich ook tot Rhodus en andere eilanden aan de kust van Klein-Azië uitgebreid. Gelukkig doet ze den Grieken minder kwaad. De Grieksche gezant te Constan- tinopel klaagt steen en been bij de Porte wegens de uitsluiting en de vijandige stemming tegen de zeer talrijke in Turkije gevestigde Grieken, en de ambassadeurs der mogendhe den ondersteunen de stappen van den Qriekschen gezant. Ze moeten wel want Qriekenland doet feitelijk niets wat niet gedaan mag worden en geeft geen voorwendsels tot vij andige handelingen. De Turksche re geering begunstigt de woelingen niet; maar het jong-Turksche comité, dat nog altijd veel invloed heeft, stookt des te harder en zou de Porte wel eens kunnen dwingen om den volkswensch te vervullen. De ultra patriotten zijn zoodanig aan 't woelen geraakt, dat hun tegenstanders het leven r.iet meer zeker zijn. Slechts één zaak kan wellicht nog verbete ring in den toestand brengen. De fa natieke opwinding der Oostersche volken wordt namelijk in den regel vrij spoedig door een groote reactie gevolgd en wanneer de mogendheden, die 't trouwens onderling ook niet eens zijn, hun tactiek van rekken, een die bij uitstek geschikt is om de Oostelijke naburen te prikkelen, nog wat volhouden, zou er nog wel kans bestaan op wat afkoeling, en dan is de tijd van regeling gekomen. Wie weet zien wij de zaak van Kreta nog niet eens voor het Haagsche hof van arbitrage Men zegt dat er een schikking ophanden is in den poiitieken strijd in Engeland. Dat zou dan, na al het gebeurde; met recht mogen heeten veel leven om niets Toen de ko ning overleed was de strijd juist in vollen gang en werd er een soort van wapenstilstand gesloten men zou de zaak wat laten rusten. Maar nu schijnen de voornaamste partijen, unionisten en liberalen, den strijd moede en geneigd om 't op een soort van akkoordje te gooien, wat ons niet bijzonder waardig toeschijnt. De leren en de werkmanspartij denken er anders over en zouden liefst tegen de lords blijven door vechten, maar als de anderen mak worden en een vergelijk zoeken, on der voorgeven dat men den eersten tijd van koning George's regeering niet verbitteren wil door de voort zetting van de grootste crisis die de staat sedert drie eeuwen te verduren had, dan zal men er niet veel aan kunnen doen. Wat nu het akkoord zelf betreft, van den inhoud ervan weten we niets met zekerheid en zulien daar omtrent nadere tijdingen moeten afwachten. Het is een nu reeds algemeen be kend feit dat het hoofd der katho lieke kerk, die de gewoonte heeft nu en dan een herderlijk schrijven (zoo genaamde encycliek) tot de leden van het kerkgenootschap te richten, het thans weder gedaan heeft, in een vorm die bijzonder veel aanstoot aan andersdenkenden liccft gegeven. Met is wel opmerkelijk, dat alleen in Duitschland de gevoeligheid daarover zich in bijzonder sterke mate heeft geuit en zulks door drie interpellaties in de Pruisische Kamer, een oifici- eele verklaring der regeering en een vertoog van den Pruisischen gezant bij het Vaticaan. Deze heeft den Pauselijken staatssecretaris opmerk zaam gemaakt op zekere gedeelten van de encycliek, onder bijvoeging dat zijn souverein daarin niet kon berusten, als bevattende insinuaties aangaande handelingen zijner voor ouders ten tijde der hervorming. gj,Ook in Oostenrijk is eenige bewe ging merkbaar doch daartoe schijnt de zaak zich te bepalen. Dat men aan het Vaticaan niet gewoon is andersdenkenden te spa ren, is van algemeene bekendheid doch de groote tout schijnt ons toe niet daarin gelegen te zijn, maar in het feit, dat de mogendheden voort gaan, zich officieel te doen vertegen woordigen bij het hoofd van een kerkgenootschap, die sedert langen tijd geen wereldlijk gezag meer bezit. Wanneer zij met de feiten der ge schiedenis niet voldoende rekening houden en die niet in al hun volheid aanvaarden, dan kunnen zij er het hoofd der katholieke kerk bezwaar- 23.) Om eenigszins gemakkelijk te kun nen reizen maakten we een grooten omwegmaar we zijn goed en wel aangekomen en het verheugt me dat mijn zwakke krachten in staat zijn geweest, om u een zoon en broeder terug te geven. Edele grijsaardriep Lize uit, wat kan ik doen om u mijn dank baarheid te toonen Ik vraag geen dank, antwoord de vader Leonard. Wat ik deed, was ter liefde Godsmaar als ge een goed werk wilt doen, laat dan uw boosheid tegen Sepp geheel veran derd worden in goedheid. Stel hem in staat om naar Amerika te gaan, dan kan hij daar een beter leven beginnen. Daar is mijn hand, Sepp, zei de oude Lind. Sla toe, ik zal voor je zorgen. Ondanks het late uur werden de ouders van Walburga gehaald om zich te verheugen over de wonder bare redding van Johan. Tot diep in den nacht zaten de gelukkigste menschen onder een dak, dat aan zooveel leed en kommer huisvesting had verleend, Drie dagen later vertrok vader Leonard, dien men niet vroeger had lijk een verwijt van maken, dat ook deze met de historische waarheid in zijne encyclieken geen rekening houdt en zijne uitspraken dienovereenkom stig inricht. De zaak zelve is betreurenswaar digwant al wat aanleiding geeft lot verstoring van godsdienstvrede, is om zich zelf betreurenswaardig maar het komt ons voor dat de zaak wel wat opgeblazen is en, zooals gezegd, de fout elders schuilt dan waar men ze zoekt. Doch al ware de zaak anders.de meer verlichte denkbeelden van den nieuwen tijd, die ook meerdere verdraagzaam heid omvatten, zijn toch niet tegen te houden. Wij zien dat nu weer aan het voorbeeld van Spanje. Daar wenscht het tegenwoordige kabinet, onder leiding van den heer Canalejas, de niet-katholiek gezinden in den lande, uit hare nog altijd zeer ver nederende positie op te heffen. Hij heeft den koning voorgesield de af schaffing van alle besluiten, krachtens welke het eiken anderen godsdienst dan den katholieken, verboden is zich in 't openbaar te uiten. De gebeurtenissen in China zijn een streep door de rekening der re geering. Zij wilde heel zoetjes aan met den tijd medegaan en beloofde aan het land parlementaire instellin gen te geven binnen den tijd van vier en twintig jaar. Dat is wat langmaar, als 't maar beter wordt gedaan dan in Rusland, toch niet al te lang; want wat baat het nu of men een volk zekere nieuwere instellingen geeft, als het er toch niet bij kan. 'i Plan was, dat da nrnvinriën eersr een soort van notabelen-ver tegenwoordiging zouden krijgen en dan, wanneer verder alles kalm en rustig bleef, zou over een kwart eeuw het Hemeische rijk zich in het bezit van een vrijgekozen parlement ver heugen. De regeering heeft echter niet ge rekend en niet kunnen rekenen op den werkelijk in modernen zin ont waakten levensgeest van het Chi- neesche volk. De te Peking verga derende comité's van de nieuwe provinciale landdagen, waren naar men verneemt voornemens om tot den troon de bepaalde vordering te richten, om onverwijld een volks vertegenwoordiging in te stellen en bijeen te roepen, en deze eisch werd door de vereeniging van kooplieden gesteund. Dat men in China eischen stelt aan de Keizerlijke regeering is in derdaad iets ongehoords en men weet waarlijk niet te zeggen welke geest in dai volk gevaren is en waat hij van daan komtmisschien wel van de Mongooische broeders in Japan, die de wereld nu al zoo lang verbaasd hebben en van „wakker maken" bijzonder goed slag hebben. Voor het kleine kereltje dat thans zit op den troon der Mantsjoes, zijn de vooruitzichten niet bijzonder gun- willen laten heengaan. De zegen- wenschen van de dankbare lieden, die hun geluk aan hein verschuldigd waren, vergezelden hem op den tocht naar zijn eenzame kluis. in de plannen van den ouden Lind kwain nu natuurlijk een groote verandering. Hij kon nu de hofstede aan zijn zoon overdragen, iets waar op hij nu dubbel trotsch was. Voor Frans en Lize kocht hij een hoeve, die niet ver van Lindenhof gelegen was. De bruiloft van laatstgenoemd paar moest nu eenigen tijd worden uitgesteld, maar de jongelieden schik ten zich met vreugde daarin. Einde lijk, toen de oogst was binnengehaald, stonden op een fraaien herfstdag stig. Een onbeperkt gebieder wordt hij nooit. Omtrent de gisting, die herhaalde lijk in het Zuid-Oosten des rijks werd waar genomen, ontvingen wij thans geene nadere tijdingen. Tweede Kamer. in de zitting van gisteren behandel de de Kamer het ontwerp tot nadere wijziging der wet van 1872 tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten. De voorgestelde regeling dat de gemeenten de helft der kosten van den ontsmettingsdienst, van onteige ning en ontsmetting en van de op leiding der ontsmetters vergoed zullen krijgen achtten de heeren Borgesius en Schaper onvoldoende. Zij bepleitten de instelling van een rijks-ontsmet- tingsdienst, een denkbeeld dat door den minister werd bestreden,terwijl hij tevens verklaarde in het ontwerp niet te kunnen opnemen de ontsmetting enz. in geval van tuberculose. Wel wilde de minister een nadere wijziging van de besmettelijke ziek tewet overwegen. De heer Borgesius stelde een amendement voor, strek kende om de kosten voor onteigening en vernietiging geheel ten laste van het rijk te laten. Dit amendement werd aangenomen met 30 tegen 29 stemmen Middagmalen voor onderofficieren en mindere schepelingen aan den wal. Bij het afdeeiingsonderzoek van de aanvullingsbegrooting van Marine, betreffende het bieden van gelegen heid tnt het (rehriiiken van den maal tijd in het gezin aan gehuwde on derofficieren en zoo mogelijk ook aan gehuwde schepelingen, betuigde men van verschillende zijden instemming met deze regeling, maar werd door een deel der voorstanders opgemerkt, dal hierbij in geenen deeie wordt gegeven, wat de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Duymaer van Twist c.s. beoogde. Vloeit uit de motie al voort het toekennen van een vergoeding voor het gemis van den scheepsmaaltijd, extra kosten be hoeven daarvan niet het gevolg te zijn, en geenszins had de inotie de strekking in sommige gevallen zoo wel voeding als voedingsgeld aan een bepaalde categorie van schepe lingen te verzekeren, gelijk in het w. o. geschiedt. Enkele leden hadden liever gezien, dat de regeling ware ingevoerd, welke ten aanzien van de landmacht van kracht is en volgens welke uitsluitend vergoeding wordt gegeven aan hen, die niet deelnemen aan de maaltijden in de kazerne. Op enkele onderdeelen werd nog bezwaar gemaakt, waartegenover men van andere zijde wees op de moei lijkheid om te dezer zake een oplos sing te vinden, maar moest worden voorkomen, dat „een zeer onge- wenschte drang zou ontstaan, om zich aan de varende plaatsingen te twee bruidsparen voor 't altaar in de kerk te Gemund. Kapitein Schef- fer, die zijn ontslag uit den dienst had verkregen, en vader Leonard waren als getuigen overgekomen. De bruiloft werd op den Linden- hof gevierd en het ging er zoo lustig toe, dat men in den omtrek najaren nog daarvan sprak. De oude Lind bleef bij zijn zoon, terwijl kapitein Scheffer zijn intrek nam op de hoeve van Frans, bij wien zijn moeder natuurlijk ook in woonde. Johan was voor altijd genezen van zijn liefhebberij, die hem op den rand des verderfs had gebracht. Hij verwierp bij het besturen van de hofstede niet, wat door gebruik proefhoudend was gebleken, maar onttrekken" en evenzoo moest wor den gezorgd, dat het gezin van den schepeling, eenmaal aan grootere in komsten gewend, door zijn vertrek uit de woonplaats, zich niet zou moe ten gaan bekrimpen. Hield men dit in het oog, dan was de ontworpen regeling wel niet volmaakt, doch aannemelijk en eenvoudig te noemen. Verscheidene leden hadden gaarne ook de gehuwde korporaals in deze regeling opgenomen gezien en eenige leden maakten dezelfde opmerking ten behoeve van de gehuwden bene den den rang van korporaal. In ver band hiermede had men een mini mum-leeftijd kunnen bepalen, beneden welken toestemming tot het aangaan van een huwelijk niet zou kunnen worden verkregen, of waarop eerst in de hierbedoeide voorrechten der gehuwden zou kunnen worden ge deeld. Ook waren er leden, die nu hier het voedingsgeld in beginsel is aan vaard, uitkeering ervan ook aan de officieren bepleittenen ten slotte wenschten enkele leden den Min. te herinneren aan zijne toezegging, te zullen overwegen, of uitkeering van voedinggeld aan zieke schepelingen mogelijk is. Wijders werd opgemerkt, dat men het begrip van bijzondere gevallen zeer ruim zal moeten opvatten, wilde men, dat de regeling steeds recht vaardig zal werken. Bij deze gelegenheid werd door eenige leden aangedrongen op h. i. urgente herziening der officiers-trac- tementen, ook wat betreft de salaris sen, door de zeeofficieren in Ned. indië genoten. Vlissingen, 15 Juni. Prov. Statenverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor leden van de Prov. Staten in onze provincie was de uitslag als volgt District Middelburg. Uit gebracht 4306 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren J. Adriaanse (vrijz.) 1845, J. H Blum (aftr. anti- rev.) 2467, H. P. den Bouwmeester (aftr. vrijz.) 1951, S. Louwerse (anti- rev.) 2190, J. Polderdijk (vrijz.) 1691, mr. A. A. de Veer (aftr. anti-rev.) 2339 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren Blum, De Veer en gekozen de heer Louwerse. D i s t-ri c t T h o 1 e n. Uitgebracht op de heeren A. Hollestelle (aftr. anti-rev.) 1569, J. D. Noske (vrijz. 824, H. J. Tichelman (aftr. anti-rev.) 1208 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren Hollestelle en Tichelman. District Zierikzee. Uitge bracht op de heeren mr. A. J. F. Fokker (aftredend liberaal) 2348, B. Giljain (aftredend liberaal) 2320, A. Timmerman Cz. (anti-rev.) 983, mr. D. van der Vliet (aftredend liberaal) 2419 stemmen, zoodat herkozen zijn de heeren Fokker, Giljam en mr. Van der Vliet. District Sluis. Uitgebracht op de heeren mr. P. J. van Bortel (antirev.) 1146, mr. F. J. N. van Dam (aftr. vrijz.) 1959, A, /E. Hendrikse (kath.) 1331, P. W. Maarleveld (vrijz.) had ook een open oog voor het nieuwe, dat tot verbetering kon strek ken al schudde zijn vader daarover soms wel eens het hoofd. Zoodoende bracht hij den Linden- hof tot nog grooter bloei en was voorspoedig met zijn gezin en zijn bedrijf. Frans beleefd® eveneens gelukkige dagen er erfde nog een aardig ka pitaaltje, toen kapitein Scheffer het tijdelijke met het eeuwige verwis selde. Vader Lind stierf eindelijk in hoogen ouderdom, innig betreurd door zijn kinderen en kleinkinderen. EINDE.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1