HENKES IKZtaa KftKUKH. Een doorn in 'toog! ABDIJSIROOP Burgerlijke Stand* Advertentiën. luiianavaiiStolbeigplBiiiiio.il, L. A. STOf KOPER tel-, Heus- en Ooiaits Winkeljuffrouw BUITENLAND. WEEBBEBICHT. tot Verzekering van Risico in Reserves ruim 2 Millioen Gulden. WW Gelegenheid tot deelneming bestaat op alle werkdagen van 9 tot 12 uur 's morgens en van 1 tot 5 uur 's middags. Het Algemeen Assurantiekantoor Pension voor Dame. genwoordig toen het wrak naar de plaats gebracht was, waar men het wilde hebben. Dat was Zaterdagmor gen omstreeks vijf uur het geval, doch nog kon men toen niet met het bergen der lijken beginnen, daar eerst moest worden gewacht tot door de ingevallen eb het wrak bloot zou komen te liggen. Omstreeks zeven uur werd de eerste toren van het vaartuig zichtbaar en terwijl het water steeds meer viel, bleek alras, dat de geheele bovenbouw van de „Pluviöse" in zeer gehavenden toe stand verkeerde. Eindelijk kon het bergingswerk beginnen. Men trachtte zich toegang te verschaffen tot het inwendige van het wrak door de daarvoor be stemde openingen maar alle drie bleken nog goed gesloten te zijn. Zaterdagmiddag werd slechts één lijk geborgen, dat van een bootsman, Le Breton, die met de hand nog aan het roer gevonden werd en dus op zijn post door den dood moet zijn overvallen. Toen het eerste slachtoffer tevoor schijn was gehaald kwam de vloed weer opzetten, waarop de werkzaam heden tot Zaterdagnacht moesten worden gestaakt. Toen werd de tweede officie, Engel, gevonden, die zieh in den toren van den roerganger bevond, in volle uniform en gehandschoend, meteene hand uitgestrekt in de richting van den bout voor de sluitklep van den toren, alsof hij dezen had willen openen. Uit een geneeskundtg onder zoek bleek, dat de officier den dood door verdrinking had gevonden, en daar zijn horloge op tienminten voor tweeën stil was blijven staan en de aanvaring vijf minuten te voren heeft plaats gehad, schijnt te mogen wor den aangenomen, dat hij de aanva ring niet meer dan vijf minuten overleefde. Weder moest door den opkomen den vloed het werk worden gestaakt en kon dit niet voor gistermorgen negen uur worden hervat. Sedert zijn volgens een nader be richt nog vijf lijken geborgen, w. o. dat van den commandant Callot. Zuster Candide, de ziekenver pleegster die van verscheidene op lichtingen wordt verdacht, bevindt zich nog steeds te Parijs in voorar rest en de instructie tegen haar wordt voortgezet. Ofschoon zij lijdt aan een leverziekte, is zij weder in verhoor geweest. Zij deed haar best om allen, die haar behulpzaam ge weest waren, van schuld vrij te pleiten en beweerde, dat die men- schen in haar het volste vertrouwen stelden. Omtrent dr. Petit, haar se cretaris, die plotseling overleden is toen de bedriegerijen der zuster aan het licht kwamen, is gebleken, dat hij haar meermalen aanzienlijke sommen gelds geleend had. De zus ter erkende dit en zeide tevens de vaste overtuiging te hebben gehad, dat zij den dokter zijn geld zou kun nen teruggeven. Volgens een telegram uit Wee- nen aan de „Vossische Zeitung" heeft Hofrichter, die door den krijgs raad ter dood veroordeeld was, tij dens de laatste zitting van het hoog ste militaire gerechtshof zijn beken tenis herroepen en is toen volgens de bepalingen van 't militaire strafrecht, die geen veroordeeling ter dood toe laten bij afwezigheid van bekentenis, tot 20 jaren zware kerkerstraf ver oordeeld. De „Wiener Aligemeine Zeitung" schrijft naar aanleiding van de reeds afgelegde bekentenis, dat Hofrichter deze niet voor de n rechter van on derzoek, Kunz, heeft afgelegd, maar in tegenwoordigheid van de mili taire gerechtspychiaters. Hij heeft deze bekentenis toen verder op een verwarde wijze toege licht met verdichte bijzonderheden, die zich onmogelijk hadden kunnen voordoen. Hofrichter zou tot de bekentenis in dezen vorm zijn overgegaan om bij de hem onderzoekende geneesheeren verdenking te doen ontstaan, dat zij met een ontoerekeningsvatbaren te doen hadden. Maar de geneesheeren lieten hem niet in den waan, dat het verwarde verhaal, waarmee hij de bekentenis had opgesmukt, op hen grooten indruk maakte en zoo bestond reeds van den aanvang het vermoeden dat deze als middel tot misleiding bestemd zijnde bekentenis geen duur zame rechtswaarde zou hebben. Een authentieke bevestiging, schrijft de correspondent van het „Berl. Ta- geblatt", is niet te krijgen daar het vonnis slechts aan de aanwezigen bekend is, die tot geheimhouding verplicht zijn, totdat de publicatie van het vonnis gevolgd is. Tegenover het bericht, dat Hof richter zijn bekentenis slechts in te genwoordigheid van de psychiaters en bovendien in geheel verwarden vorm heeft afgelegd, wordt van an dere zijde beweerd, dat hij den ka- pitein-audileur Kunz een uitvoerig relaas van de daad heeft gegeven, welk relaas door den rechter van onderzoek volgens de daarna inge stelde onderzoekingen geheel in overeenstemming met de waarheid is bevonden. De zaak-Hofrichter zou, als de herroeping van de bekentenis van Hofrichter bevestigd werd geheim zinnig voorkomen herkrijgen, die zij een tijd lang verloren scheen te hebben. Men kan dan weer dubbel betreuren, dat dit heele proces zich in 't duister afgespeeld heeft en den beklaagde niet eens de middelen ge schonken zijn, zich op voldoende wijze te verdedigen. De bekende millionnair uit San Francisco, Rudolf Speckels, die zich de bestrijding van de corruptie in de Unie tot levenstaak gesteld heeft, is volgens den corresp. van het „Berl. Tagebl." naar Europa afgereisd, om de methodes tc bestudeeren, waar mede in Duitschland en andere landen de uitbreiding van de politieke cor ruptie wordt tegengegaan. De in Europa opgedane ervaringen wil hij dan benutten om een groote „Nationale vereeniging tot bestrijding der corruptie in openbare ambten" te stichten, welke vereeniging een agitatie over het geheele land moet beginnen en met bepaalde wetsont werpen voor den dag zal komen. Spreckels zegt, dat volgens de door hem opgedane ondervinding in San Francisco, in weerwil van het groote sensatieproces der laatste jaren, het met de eerlijkheid in het openbare bestuur slechts staat als ooit te voren. Schuld daaraan hadden de directeu ren der groote corporaties, die voor geen middel terugschrikken om hooge dividenden uit te keeren en in de om- kooping van ambtenaren het meest werkzame middel gevonden hadden, om hun doel te bereiken. Iets nieuws in kou sen. Was voorheen voor dames de kousenband als ophouder van kousen gebruikelijk, aldus „De Ma- nufacturier", later werd uit Amerika een zgn. kousenhouder ingevoerd, die, van het corset uitgaande, door omlaaghangende elastieken en daar aan verbonden haken, de kous strak hield. Deze kousenhouders hebben zich van lieverlede over de geheele wereld ingeburgerd, daar bij de thans in gebruik zijnde Engelsche lengte (tot over de knie), de kousen niet door het oude elastiek-systeem goed werden opgehouden. Deze nieuwere kousenhouder heeft echter, daar de kousen door haken of klemmers bevestigd worden, dit groote onge mak, dat deze haken of klemmers de steken lostrekken, en zoo'n ge broken steek rist direct een heel eind verder los. Lang reeds heeft men getracht, iets uit te vinden, waardoor de kous voor een dergelijk losrissen der steken beveiligd zou kunnen worden. Men begon met een 4 in ches bovendeelverdekking en toen met een 4 inches dubbelen rand te makendaar echter de kousenhoud- der dikwijls beneden die 4 inches aangehangen werd, kon een stuk- trekken der kous daardoor toch niet worden verhinderd. Nu is iets nieuws uitgedacht waardoor dit gebrek wordt opgeheven. Tot nu toe moest men zelf bij het verstrekte bovendeel of den 4 inches dubbelen rand in de kous, met de hand een plooi maken, waaraan de kousenhouder bevestigd werd, het geen natuurlijk het gevaar van stuk- trekken nog verhoogde. Dit gebrek is thans verholpen ge worden, doordat men in plaats van de met de hand gemaakte plooi een tweeden dubbelrand aan de kous vervaardigt. Deze „tweede" rand dient om den kousenhouder daaraan te bevestigen. Zelfs bij het stukrijten van dezen dubbelen rand is dus de mogelijkheid van een losrissen der steken totaal onmogelijk. De kous blijft onaangetast, zelfs wanneer deze dubbele rand tot aan zijn laatsten steek, die hem met de kous verbindt, gevallen steken vertoont. En zelfs is de kous toch nog te gebruiken, wanneer bij het vastzetten boven den tweeden dubbelen rand een de fect ontstaat, daar de steek dan toch maar tot aan den tweeden dubbelen rand losrissen kan, hetwelk zeker een belangrijk voordeel kan genoemd worden. ENGELAND. In de gister gehouden zitting van het Lagerhuis vroeg Sir James Dalziel of h:t nog Holdane's voornemen is, dat lord Kitchener bekleed zal worden met den post van inspecteur-generaal van de strijd macht in de eilanden van en landen aan de Middellandsche Zee en in Zuid-Afrika, en indien dit zoo is, of hij ten naastenbij kan zeggen, wanneer hij die ambten zal aanvaar den. De minister van oorlog, Haldane, antwoordde, dat lord Kitchener hem tot zijn groot leedwezen had bericht, dat hij nu niet de bedoelde benoe ming verlangt.De regeering beschouwt de benoeming evenwel als van het grootste gewicht in verband met ge beurtenissen van den laatsten tijd en de ontwikkeling van den toestand in de toekomst. Verder zei de mi nister, dat ook, indien Kitchener de benoeming had aanvaard, het ambt wijzigingen zou hebben ondergaan, welke hij binnenkort zal mededeelen. Verder antwoordende op de vraag wat zijne woorden „de ontwikkeling in de toekomst" beteekenden, ant woordde Haldane, dat zij geen be trekking hebben op den internationa len toestand of op de bewegingen der troepen, maar op kwestiën van organisatie. Minister Ysquith deelde mede, dat er de laatste week tusschen hem en Balfour eenige gedachtenwisseling had plaats gehad, die, naar hij hoopte, er toe zou leiden, dat zij spoedig een samenkomst zouden hebben. Ook deelde Asquith mede, dat morgen van den koning bij het La gerhuis een boodschap betreffende de civiele lijst zou inkomen en tevens betreffende de wenschelijkheid van een wet op het regentschap. Op een desbetreffende vraag ant woordende, zeide Asquith, dat het 't voornemen der regeering is, eer lang een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de woorden van de eedsaflegging van den koning bij zijn troonsbeklimming. RUSLAND. De vervolging der Joden in Rusland wordt op de gruwelijkste wijze voortgezet. De bepaling die zegt: dat Joden niet op het land, buiten de steden mogen wonen, wordt nu zoo opgevat, dat zij ook niet voor een korte poos, in de zomervacantie of zoo, buiten mogen verblijven. Daar de hitte het leven in de hygiënisch zeer achterlijke Russische steden bijna onmogelijk maakt, bezitten vele joden landhuizen buiten de steden. Maar zij worden onverbiddelijk daaruit verdreven en naar de stad gejaagd, zelfs als het landhuis in het gebied van de stad ligt. In de Kaukasische badplaats is een commissie ingesteld, die voor elk geval moet onderzoeken of de Joden, die daar aankomen, wer kelijk zoo ziek zijn dat zij een bad kuur noodig hebbende meesten worden uit de badplaatsen verdreven. In vele provinciesteden worden tel kens huiszoekingen gedaan om na te gaan, of daar ook Joden verblijf hou den, die geen woonrecht bezitten. Zoo zijn in het gouvernement Smo lensk een aantal plaatsen door bere den politie overvallen, en allen die naar de meening van den wacht meester geen woonrecht konden doen gelden, werden gearresteerd. Op jo den, die voor de heldendaden dezer politiebeambten bevreesd, naar de omliggende bosschen vluchtten, wer den formeele drijfjachten gehouden. Uit de omstreken der plaatsen, waar deze gebeurtenissen plaats von den, vluchtten de JodLen, have en goed in den steek latende. Joden die in granen handelen, en daarvoor op het land moeten zijn, kunnen door de genomen maatregelen hun zaken niet meer drijven. Het is, in éen woord, een geregelde Jodenvervolging, die ingesteld wordt. De toestanden in Rusland zijn wel beschaafd, 20e eeuwsch TURKIJE. Volgens berichten uit Athéne moet de regeering van Kreta na overleg met het Grieksche minis terie geneigd zijn zich volkomen te onderwerpen aan de laatste nota der beschermende mogendheden, en de Mahomedanen zonder den eed te laten afleggen, toe te laten. Daar evenwel de zittingen van het parle ment onder voorgeven, dat men be vreesd was voor verstoringen van de orde in het parlement en onder het volk gestaakt zijn, zal voorloopig van de vervulling van deze toezeg ging niet veel komen. De stemming onder het Grieksche volk is er nog niet kalmer op ge worden. Een paar honderd schippers uit Piraeus bevrijdden onlangs een Griek, die, beschuldigd van moord op een Turk onder geleide van Turk- sche agenten van Alexandrie naar Konstantinopel werd overgebracht. De kapitein van het schip en de Turksche consul protesteerden bij de autoriteiten van Piraeus. Men be weert evenwel, dat deze in het ge heel geen pogingen hebben gedaan om het gebeurde te verhinderen. De beschuldigde is intusschen spoorloos verdwenen. Wat de boycotbeweging betreft, is deze ook op Rhodus begonnen. De autoriteiten van het villajet Smyrna echter hebben een communiqé uitge geven, waarbij de personen, die ge tracht zouden hebben de Grieksche winkels tot sluiten te dwingen, met strenge straffen worden bedreigd. Overigens is het volkomen rustig. De sjeik van Serres, Muheim Fani heeft aan den koning van Engeland een open brief gericht, waarin hij deze zijne houding ten gunste van Grie kenland in de Kretakwestie verwijt, waardoor dertig millioen Mahomeda nen bitter teleurgesteld zijn. Het schrijven heeft op de Mahomedaan- schn bevolking een diepen indruk ge maakt. PERZIË. De berichten uit Perzië geven bij voortduring een somberen indruk van den daar heerschenden toestand. De Sipahdar, de premier, eischt, dat de rechten, die hem vol gens de grondwet zijn toebedeeld, uitgebreid zuilen worden. De stem ming in het parlement is echter, volgens de „Frankfurter," tegen hem. De minister van financiën heeft ont slag ingediend en de Sipahdar zal hem vermoedelijk spoedig volgen. Sattar Khan en Caghirt Kban be strijden den premier in open brieven en komen op voor de rechten van het Parlement. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt zal binnen enkele dagen te New-York terugkomen en voor zijn ontvangst worden nu reeds grootsche toebereid selen gemaakt. „Het is de Amerikaansche Napo leon, die van Elba terugkeert", zoo zegt men in Amerika. En een plaat, „Reincarnation" getiteld, waarop Roosevelt met den hoed in de hand afgebeeld staat voor het graf van Napoleon, wordt dan ook bij massa's verkocht. Alle pleiziervaartuigen in de haven zullen in vlaggentooi geschaard lig gen in een dubbele rij en wanneer het schip met den oud-president wordt gesignaleerd, zal hij begroet worden met het schel geluid van stoomfluiten en sirenes, teneinde de aan den wal staanden te waarschu wen, dat de beroemde staatsman in aantocht is. Aan de quarantaine zal de heer Roosevelt begroet worden door een delegatie met den burgemeester van New-York aan het hoofd. Dan gaat hij van boord en neemt plaats in een kotter, waarmede hij naar de Batterij wordt gebracht. Daar wordt hij opnieuw ontvangen door een delegatie, bestaande uit vertegen woordigers van president Taft, van de regeering te Washington e. a., waarna hij in triumf naar zijn woning zal worden gebracht. Er zijn dele gaties aangekomen uit' alle deelen van Amerika, om aan den stoet deel te nemen, o. a. „cow boys", gewezen „rough riders" en 300 „ranch girls" uit Tekas, die te paard het rijtuig van Roosevelt zullen omstuwen. eene voort- j durende ergernis is j het, wan neer ie mand aan j de borst of longen lijdt. Wanneer de lijders de ABDIJ SIROOP, KLOOSTER SANC-j TA PAULO, aanwenden, is die i ergernis spoedig geweken en zal een volkomen genezing j intreden. Prijs per flacon van 230 gram f 1.van 550 gram f 2.en I van 1000 gram f 350. Hoe groo- terflacön, hoe voordeeligerdus. j Verkrijgbaar bij alle Drogis ten, Apothekers en de bekende verkoopers. Centraal-Depöt L. I. AKKER, Rotterdam. n Verwachting tot den avond van 15 JuniMeest matige Noord Westelijke wind, afwisselende bewolking. Wei nig of geen regen. Warmer. MARKTBERICHTEN. Vlissingen 14 Juni. Boter f 1.30 a f 1.40 p. K.G. Eieren f3.80 a fO.OO p. 100 st. van 11 tot 14 Juni. BEVALLEN. A. Jacobs, geb. Geldhof, d. J. M. Christiaans, geb. de Ruyter, z. L. Ham, geb. Back, z. levenloos. OVERLEDEN F. Stroo, man vanj. S. Stroo, 45 j. G. Meerman, d. 19 m. Getrouwd A. G. DE BRUYN, Arta. en A. DE RUYTER. Oldenzaal Trr14 Juni 1910. Vlissingen J De Heer en Mevrouw DE BRUYN de Ruyter bedanken, ook namens wederzijdsche Familie, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Heden overleed na een smar telijk lijden, na voorzien te zijn der H. H. Sacramenten der ster venden, mijne geliefde Echtge- noote en der kinderen zorgzame Moeder, mejuffrouw CONSTANTIA JOHANNA HAAZE geb. Vermeesch, in den ouderdom van ruim 45 jaren. J. W. HAAZE, Kinderen en Familie. Vlissingen, 14 Juni 1910. Verzoeke beleefd van rouwbezoek verschoond te blijven. der Naamlooze Vennootschap: (Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit) TE 's-GRAVENHAGE. Telegram-adres: LOT1S1CO-HAAG. HOOFDKANTOOR De Obligatiën dezer Premie- leening dragen eene jaarlijksche rente van 3°/o en worden (desverkiezend op zeer gemakkelijke betalings-con- ditiën) voor het publiek a pari ver krijgbaar gesteld. Zij luiden aan toon der en genieten precies dezelfde kans als een twintigste lot der Nederland- sche Staatsloterij. Nadere inlichtingen worden kosteloos verstrekt, zoowel monde ling als schriftelijk. Brieven en bescheiden gelieve men te adresseeren EOTISICO, Ju liana van Stolbergplein No. II, 's=Gravenhage, of aan hare Vertegenwoordigers. vestigt de aandacht van het publiek op de hierboven staande advertentie van de Premieleening der Naamlooze Vennootschap „LOTiSICO" te 's Gra- venhage en beveelt zijn Hoofd-Agent- schap tot het verstrekken van nadere inlichtingen beleefdelijk aan. TE MIDDELBURG, is tot Maandag 20 Juni NIET te consulteeren. Gevraagd een degelijke in een nette Zaak. Brieven letter A. B. Beurau „Vlissingsche Courant". Mooie ruime Voorkamer, en Slaapkamer, in modern huis op netten stand, f35 per maand. Brieven no. 55, bureau van dit blad.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3