Gemengd Nieuws, zijn dat een ondtr-afdeeüng van het Groene Kruis werk opgericht voor tuberculose-bestrijding, omdat een vereeniging welke zich deze bestrij ding uitsluitend ten doel stelt meer kans heeft op steun van de centrale vereeniging voor de bestrijding van de tuberculose. De heer Witteveen trachtte de be zwaren tegen het voorstel ingebracht te weerleggen. Hij wees er op dat de regeering ook bereid is het Groene Kruis te steunen om de tuberculose te be strijden, mits er slechts waarborgen worden gegeven dat de door hel rijk beschikbaar gestelde gelden, werke lijk voor dit doel worden gebruikt. Als wij deze waarborgen dus kun nen geven bestaat er dus kans dat wij eveneens rijks-subsidie zullen kunnen verkrijgen. Treden wij nu als lid tot de centrale vereeniging toe dan kan ook van die zijde op steun worden gerekend. De bezwaren die werden geopperd noemde hij dus wel wat zwaarwichtig voorgesteld. Bovendien zal de ver eeniging vanzelf met de beschikbare gelden rekening moeten houden. De heer Van Maanen bleef zijn bezwaren handhaven. Hij gevoelt veel voor het Groene Kruis en daarboven stelt hij de bestrijding der tuberculose err nu vreest hij dat deze bestrijding beter ter hand kan worden genomen door een afzonderlijke vereeniging dan door het Groene Kruis. Deze bestrijding is verbazend moeilijk en daarop wil hij nog eens de bijzondere aandacht vestigen. De heer Van Ockenburg zou een sub-commissie willen vormen uit het Groene Kruis, die zich uilsluitend met de tuberculose-bestrijding zal belasten. De heer Van Maanen wilde de bestrijding geheel los maken van het Groene Kruis. De Voorzitter wees et op dat er geen particuliere vereeniging is en mocht deze worden opgericht, dan kan worden overwogen of het Groene Kruis met haar plannen zal doorgaan. De heer Witteveen zeide dat het Groene Kruis zich reeds in ver schillende andere deelen van het land met deze zaak bezig houdt en waarom zou dit hier ook niet kunnen. Bovendien betreft het hier slechts het beginsel uit te spreken en dan zal later worden overwogen op welke wijze de plannen verder zullen wor den uitgewerkt. De voorzitter meende dat de quaes- tie thans voldoende van alle kanten bekeken is en stelde voor tot stem ming over te gaan over het voorstel van het bestuur, dat zijn voorstel handhaafde. 1 Iet bestuursvoorstel werd vervol gens aangenomen met 14 tegen 3 stammen. Een der leden vroeg of zulk een belangrijk besluit als thans genomen is, wel wettig is, daar toch van de 1400 leden slechts 17 aan dit besluit hebben medegewerkt. De voorzitter deed voorlezing van het desbetreffende artikel van het reglement, waaruit bleek dat tot re glementswijziging kan worden be sloten als tweederde der ter verga- dei :ng aanwezige leden hiertoe be sluiten. De vergadering werd vervolgens, daar geen der leden meer iets in het midden wenschte te brengen, door den voorzitter gesloten. Nu de electrische tram Vlissingen —Middelburg heden den dienst is begonnen, wijzen wij hen, die van dit vervoermiddel gebruik maken, er nog eens nadrukkelijk op, dat uitslui tend aan de rechterzijde mag worden ingestapt, gerekend dat men met het gezicht staat in de richting waarheen de tram zich begeeft. In den beginne zal dit nog wel eenig ongemak opleveren, omdat de neeste reizigers, de gewoonte ge trouw, zullen willen instappen aan de zijde die hun het gemakkelijkst valt. Men zal echter spoedig aan den nieuwen, zeer te prijzen, maatregel gewend worden welke uitsluitend in het belang van het publiek is ge nomen. Hedenmiddag is een bestelwagen van Van Gend Loos op den Ko ningsweg in aanraking gekomen met een aanhangwagen van de electrische •ram, waardoor het tramrijtuig eenigs- zins beschadigd werd. Het programma van het morgen avond op den boulevard Evertsen te geven concert door „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, luidt als volgt: Pas redoublé „Salut a Milan", F. Andrieu; „La Chatelaine", ouverture, j. B. Maillochaud; „Le Terir", air ai ré pour tuba-solo, J. Hartmann „Aubépine Rose", valse de concert, A. Lecomte; „Salut au Drapeau", pas redoublé, j. de Wolf; „La Prin- cesse |uliana", fantaisie, W. van PerckFantaisie sur l'opera „le Baron Tzigane", arr. A. Duguesne, Joh. StraussFinale. De stoombost, die voor den dienst tusschen Vlissingen, Middelburg en Veere vv. is aangekocht, is voorzien van een ruime voor- en achterkajuit. Zij zal de reis tusschen Middelburg en Vlissingen afleggen in 25 minuten en van Middelburg naar Veere in 20 minuten. Men is thans bezig de boot in orde te maken voor den dienst, die eind dezer maand zal beginnen. („M. Ct.") In een gisterenavond gehouden vergadering van het bestuur van de afdeeling van Volksweerbaarheid met de besturen van de verschillende on- derafdeelingen, is besloten het lOjarig bestaan van Volksweerbaarheid op 30 Augustus a. s. feestelijk le her den met een soiree in de zaal van den heer Burgers. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft o. a. als des kundigen voor het onderzoek naar het gezichtsorgaan van schippers, stuur lieden, machinisten, stokers en uit kijken, benoemd de heeren F. Ben- nik, officier van gezonheid der le klasse alhier en D. Buyze, arts te Terneuzen. Genoemde deskundigen zullen voor het instellen van het bedoelde on derzoek zitting houden de heer F. Bennik, alle werkdagen van des voormiddags 10—12 uur, in het zittingslokaal van den officier van gezondheid der zeemacht op den Peperdijk, bij de ligplaats van de alhier gestationneerde kanonneerboot; de heer D. Buyze, alle werkdagen van des namiddags 12—1.30 uur te zijnen huize, te Terneuzen. De heer C. B. Koole alhier is be noemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat, belast met den aanleg ''an strandhoofden aan Noord- Hollands kust, nabii Calantsoog. De reserve-sergeant Zanino van het 4e bataljon alhier, is met ingang van 20Juni a. s. benoemd tot vaandrig. Gisteren is te Ter Neuzen een 13- jarige jongen bij het zwemmen ver dronken. Pogingen door enkele vriendjes aangewend om den dren keling een touw toe te werpen waren tevergeefs. De jongen zonk in de diepte zonder het touw te kunnen grijpen. Het lijk van den jongen werd later opgevischt. De klerk der posterijen en tele grafie 2e klasse C. J. Bom, wordt met ingang van 1 Augustus verplaatst van het telegraafkantoor te Goes naar dat te Rotterdam. Men schrijft ons uit Zeeuwsch- Vlaanderen In een gedeelte van onze provincie leeft de bevolking van de mossel vangst o. a. te Philippene en verder langs den Braakman. Vele mosselvissehers uit die streek hadden sinds jaren de gewoonte om de mossels niet te Philippine te lossen doch in een naburige natuurlijke haven; hetgeen hen vrijstelde van het betalen van havengeld. Het lossen daar ter plaatse is echter reeds bij een con tract, dat in 1839 met België gesloten werd verboden. Sinds eenig en tijd zijn de Philippiners tegen dit klan- destien lossen opgekomen, zoodat de autoriteiten zich thans ook deze zaak aantrekken. Het gevolg hiervan is, dat er thans telkens bij hoog water, als bedoelde losplaats te be reiken is, eene afdeeling der brigade Yzendijke der maréchaussée aanwe zig is om het lossen tegen te gaan hetgeen wederkeerig verzet bij de visschers uitlokt. Met belangstelling wordt de uit slag van dezen „mosseloorlog", zoo als dit incident in den omtrek alge meen bekend staat, te gemoet gezien. KERK- EÏTSCHÖOl^ÏEUWS Geref, Kerken. Beroepen te Melis- kerke ds. S. O. Los te Nieuweroord te Waardhuizen en Uitwijk C. J. de Kruijter te Middelburg, cand. aan de Vrije Universiteit. Rechtzaken. De Hooge Raad deed gister uit spraak o.a. op de cassatieberoepen van den directeur der Naamlooze Vennootschap „Lotisico," te 's-Gra- venhage, door de rechtbank aldaar veroordeeld tof f 100 boete of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding der loterijwet door verkoop van z.g. orderbiljetten,waarbij de maatschappij aanneemt den nemer van zulk een biljet uit te betalen gelijk bedrag als op 1 20 bewijs van aandeel in de Ned. Staatsloterij van hetzelfde num mer wordt uitgekeerd. Beweerd werd schending van art. 10 der loterijwet 1905, door niet te beslissen dat de maatschappij, waarvan requirant di recteur is, is aangelegd voor 1 luli 1905. De Hooge Raad nam aan dat iedere serie ordebiljetten in deze is aan te merken als een loterij, zijnde er een loterij aanwezig zoo dikwijls als er kans op prijs wordt opengesteld. Het openstellen van serie D na 1 Juli 1905, waarover het hier gaat, is dus aan te merken als hel aanleggen van een loterij, daar noch het oprichten van een maatschappij, noch het uit geven van polissen voor een uit te geven serie als het aanleggen eener loterij is te beschouwen, maar onder dat aanleggen is te verstaan het in richten van een loterij door vaststel ling van het plan daarvoor enz. En daar nu art. 10 der loterijwet 1905 alleen ten doel had bestaande, dus reeds aangelegde loterijen te laten afwikkelen, viel serie D van „Loti sico" niet onder die uitzonderings bepaling van genoemd artikel. Mits dien werd het beroep verworpen. Maandagavond omstreeks kwart voor acht had een hevige ontploffing plaats in de fabriek van de Naaml. Vennootschap Electrozuur-en water- stoffabriek, gelegen in den Zeebur gerpolder tusschen het Loozingska- naal en het Spoorwegbassin nabij het Merwedekanaal tegenover de Oranje sluizen te Amsterdam. De slag was zoo hevig, dat hij in den omtrek tot op verren afstand, ook aar. den overkant van het IJ werd gehoord. Doordat de dagploeg was vertrokken, waren er slechts 4 perso nen in het fabrieksgebouw aanwe zig, te weten de 56jarige baas-machi nist Zaagsveld, de 46 jarige stoker van Noort en de 33jarige machinist H. Wilffert. Eerstgenoemde, gehuwd en vader van volwassen kinderen, was onmid dellijk dood. Hij had hevige verwon dingen aan het onderlijf. De tweede, Van Noort, gehuwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen, wonende Wil lemstraat 123, werd levensgevaarlijk gewond. Hij heeft een dubbele schedel fractuur. De derde, Wilfert, werd op genomen met een gebroken been. Een vierde persoon, die in het gebouw aanwezig was, kwam met den schrik vrij. Een verpleegster van den ge meentelijken geneeskundigen dienst, die zich juist aan den overkant van het Kanaal bevond, verleende de eerste hulp. Later kwamen de directeur van den geneeskundigen dienst dr. Menno Huizinga, en de gemeente-geneesheer L. Heyermans ter plaatse. De twee gewonden werden per automobiel naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd, terwijl het lijk naar het binnengasthuis werd overgebracht. Ook de arbeidersinspectie en de po litie waren spoedig ter plaatse. Het onderzoek werd geleid door den hoofdinspecteur afdeelingschef H. Beets. Uit het onderzoek bleek, dat de slag het gevolg was van het springen door onbekende oorzaak, van een ketel. Brand is niet ontstaan. Het gebouw had oogenschijnlijk gèen andere schade bekomen, dan dat de glazen bekapping tot op grooten af stand werd weggeslingerd. Gelukkig bleven drie op korten afstand van het gebouw staande gashouders onbe schadigd. Waren deze ontploft en had het ongeluk bij dag, wanneer veel meer menschen op de fabriek werkzaam zijn, plaats gegrepen, dan zouden de gevolgen natuurlijk veel ernstiger zijn geweest. Onweer. Gisternamiddag is de toren van de groote kerk der Ned. Herv. Gemeente te Assen door den bliksem getroffen. De „Asser Ct." meldt daaromtrent: Eerst dreef een kleine rookpluim van den spits, dan waaide er een enkel rossig vlammetje langs de kroonlijst van den toren, waarop de bliksem met splinters en verbogen lood zijn weg hadgeteekend. Ten slotte waaide een groote vlam- menpluim hoog van den toren. De brandweer rukte uit met standpijpen en brandspuiten, maar door de groote hoogte viel er niet gemakkelijk te blusschen. In de breede goten van het massale kerkgebouw hanteerden helpende geesten de straalpijpen, maar reeds na enkele oogenblikken viel de torenspits met windwijzer naar be neden, om in het dak te blijven steken. Langzaam daalde het vuur langs de hoeken van den toren en hooger werd de vlammengloed. De bovenbouw van den toren, bijna ge heel van hout opgetrokken, was spoe dig een zekere prooi van het vuur, dat door een fiinken noordwestenwind opgestookt, zwaar doorbrandde, wat zich eenigen tijd ernstig liet aanzien. Het vuur zakte steeds verder naar beneden, er bestond groot gevaar dat de klok zou vallen Een hoeveelheid verbrande balken .steken nu nog als lorenspits omhoog, maar de klok is er tusschen blijven hangen. Gelukkig- anders was ze op het orgel terecht gekomen. Door het inslaan van den bliksem is gisternamiddag afge brand een boerderij te Geelbroek, onder Assen. Vee en inboedel werden gered. Tijdens het hevige onweer, dat Zaterdag andermaal boven Meppel en omstreken woedde, sloeg de blik sem in een woonhuis vernielde het dak, sloeg eenige pannen weg waar van er enkele op vrij grooten afstand weggeslingerd werden, terwijl boven dien de geveltop aan het gebouw ontnomen werd. Brand werd niet veroorzaakt, evenmin letsel onder de bewoonsters. Te Laaghalen (Dr.) veroorzaakte de bliksem brand in een boerenhofstede van F. Hoving. Alles is verbrand, twee paarden, varkens, inboedel, goud en zilver, bedden en kleeren gingen mede verloren. Verzekering dekt de schade. Omtrent den onder Meppel ge- pleegden moord, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, wordt nader medegedeeld dat de vermoorde dienst maagd door twee broeders bemind werd. Voor den eenen voelde zij veel, voor den ander geen genegenheid. De laatste, L. v. d. Beid, heeft den aanslag gepleegd en haar een snede in de halsstreek toegebracht, waar door een slagader werd getroffen, zoodat de ongelukkige dadelijk dood was. Hij heeft na zijn misdaad zich willen verdrinken, doch men wist deze poging tot zelfmoord te beletten. De moordenaar heeft alles bekend. De politie te Rotterdam heeft een inval gedaan in een woning in de Goudschedwarsstraat aldaar en in den kelder een clandestiene slach terij aangetroffen. De bewoner slachtte er honden. Reeds meermalen hadden de buren geklaagd over het geblaf van honden, hetgeen de nachtrust verstoorde en daardoor werd de aandacht op de woning gevestigd. Behalve vier levende honden, vond de politie er ook twee koppen van honden, een paar vellen van honden, alsmede een pas geslachten hond. Wat er aan vleesch en afval gevonden is, werd naar het abbatoir gebracht. De man heeft de vellen van de ge slachte honden verkocht. Wat er met het vleesch geschiedde, is nog niet vastgesteld. Proces-verbaal is opgemaakt. Te Bergen op Zoom zal op de werf van den heer Ribbens opgetuigd worden de te Delfzijl gebouwde stoom-gaffelschoener „Polarstern", die voor rekening van het Deutsch- Nordische Handels Gesellschaft Ham burg-Berlin uitgerust wordt voor een in 1911 te maken tocht naar de Noordpool, waaraan naar men be weert ook Zeppelin met zijn lucht schip deelnemen zal. Bij het zwemmen is Zondag in den Schinkel te Amsterdam een 16 jarige jongen verdronken. Zijn lijk werd eenige uren later opgehaald Te Ochten is opgevischt het lijk van een 50jarig persoon. Een 2jarig kind te Zeeland (N.-Br.) dat Vrijdag in een pot met kokend water is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Te Bussum geraakte Zondagmiddag op de Brinklaan een met twee paarden bespannen rijtuig, komende van Amsterdam, op hol. Nabij den Singel waagde een der inzittenden het er uit te springen, hetgeen goed afliep. Een eind verder nabij de Koningin Wilhelminastraat viel de tweede inzittende uit het rijtuig. Met kneuzingen aan de beenen en verwondingen aan het hoofd werd deze door te hulp toeschietende bewoners opgenomen. Te Maastricht is Zon dag bij het baden in de rivier de Maas een 14jarige jongen verdronken. In het Reitdiep te Groningen is Zondagnamiddag een löjarige jongen verdronken. Te Leimuiden (Z.-H.) is Zaterdag in het hooiland een man door een zonnesteek getroffen en gedood. De man laat een vrouw en 3 kleine kinderen na. Een vrouw onder Broek-in-Waterland, die verle den Dinsdag onder een rijtuig ge raakte, dat in een sloot reed, is gis teren aan de gevolgen gestorven. Te Wierden (Overijsel) kreeg een achtjarig knaapje van een paard dat hij een tik met een stok gaf, onver wachts een trap voor het hoofd. Ern stig verwond werd de knaap naar de ouderlijke woning gevoerd. De geneesheer constateerde hersenschud ding. Men vieest voor het leven van het knaapje. Te Kampen is een ongeveer vijftienjarige jongen door het eten van onrijpe bessen zóó hevig ongesteld geworden dat eene operatie noodig was. Hij is in het ziekenhuis aldaar overleden. Een bejaarde man is door een duizeling bevangen in een der vijvers van het Oosterpark te Amsterdam te water geraakt en kort daarna levenloos opgehaald. Vleesch. „Bij een ingeze tene van Druten ging dezer dagen een varken dood. Het dier werd be schouwd als ongeschikt voor verbruik en daarom onder den grond gestopt. Twee zoogenaamde koudslagers uit Oss hadden hier weldra de lucht van beet, vervoegden zich 's avonds laat flink aangeschoten bij den eigenaar van het gestorven varken met 't ver zoek het te mogen opgraven. Tegen den prijs van f4 werd hun dat toe gestaan. Het cadaver werd naar Oss vervoerd en zal zijn weg wel vinden naar eetgrage magen. Eet smakelijk! De politie stelt een onderzoek in Zoo meldt de „Maas en Waler." Niet alleen in Maas en Waal, maar ook in de Betuwe is de handel in minderwaardig vleesch nog altijd een bloeiend bedrijf. Ons werd verzekerd, dat de Onderlinge Verzekering-Maat schappij te Almelo van een vilder te Buren ontvangt 12 pet. van de verze kerde waarde van het gestorven vee een 25 pet. van het onteigende vee De varkensverzekering te Zoelen, die vroeger voor de gestorven dieren 2 cent per pond van de vilders maakte laat tegenwoordig de cadavers met petroleum overgieten en begraven. Een vreeselijkeonweersramp viel Zondagmiddag op de Jungfernheide, voor het Johanniskerkof, nabij Berlijn voor. De Jungfernheide is een door de Berlijners geliefde ontspanningsplaats, vooral des Zondags maken honderden Berlijners er een uitstapje heen, om van de frissche lucht te genieten. Zoo ook Zondag 1.1. Kort na zes uur evenwei begon de lucht te betrekken en dra vielen de regendroppels. Het publiek, dat overal op het veld verspreid was, zocht een toevlucht in verschillende lokalen of beschutting onder de hoornen. Meer dan duizend menschen schuilden bijeen onder een planken afdak, bij het Johanniskerkhof, aan de Jungfernheid grenzende, van boven voorzien van prikkeldraad. De regen begon harder te stroomen, er kwam een hevige onweersbui opzetten. Plotseling, zoo lezen wij in de „Berliner Lokal Anzeiger" sloeg de bliksem in een gebouw bij' het afdak, gleed langs den in het midden van de groote zaal hangende luchter en werd onder den grond naar het afdak bij het kerkhof geleid, waar hij uit den grond te voorschijn kwam, langs het prikkeldraad voortliep, en' midden in de menschenmassa sloeg en wel tachtig tot honderd menschen neervelde. Op het eerste oogenblik waren allen als verlamd van schrik. Toen zij weer tot zich zei ven kwamen bemerkten zij, dat het er treurig genoeg uitzag, Tal van mannen en vrouwen waren door den bliksem getroffen sommigen gaven geen teeken van leven meer anderen kromden zich van de pijn overal hoorde men angstkreten en het gekerm der gewonden. Spoedig werd getelephoneerd naar het meest nabij gelegen ziekenhuis en toen kwam er weldra hulp opdagen. De bliksem had in het geheel zes personen, nl. één vrouw en vijf mannen, gedood, terwijl ongeer 40 personen min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. Van de lichtgewonden konden een groot aantal zich na korten tijd naar hun woning begeven een zeventiental personen, wier wonden van vrij ernstigen aard waren, moesten in het ziekenhuis blijvenmen hoopt hen evenwel allen in hetleven te behouden De Vesuvius is in de laatste dagen weer zeer onrustig. De krater,1 werpt bij nacht een roodachtig schijn sel uiten dikke rookwolken, die hem omringen, doen een nieuwe uitbarsting verwachten. De laatste aardbeving moet zeker niet vreemd aan deze vernieuwde werkzaamheid van den vulkaan zijn. De directeur van het observatorium op den Vesuvius heeft de meening geuit dat de laatste uit barsting van de Etna Sicilië en Ca labria voor een nieuwe ramp hebben behoed. Dank zij deze uitbarsting is het centrum dezer beweging naar Campania verlegd en zai het zich nog verder naar den Vesuvius verleggen. De „Plu viöse". Na de verschillende.nislukte pogingen slaag de men er eindelijk Vrijdagnacht bij kalm weder en een gunstig getij in, de „Pluviöse" te lichten en naar de binnenhaven te sleepen. Slechts weinigen waren er bij te genwoordig plaats gebr. wilde hebbe gen omstref doch nog ko bergen der eerst moest de ingevallei komen te lig uur werd vaartuig zie water steeds dat de gehi „Pluviöse" ir stand verkee Eindelijk beginnen. M te verschaft van het wral stemde ope bleken nog f Zaterdagin lijk geborget Le Breton, d het roer ge zijn post d overvallen, j Toen hetf schijn was j weer opzette heden tot I worden gest Toen wen gevonden, van den roei uniform en hand uitgest den bout vc toren, alsofl openen. Uit I zoek bleek, door verdri daar zijn ho tweeën stil j aanvaring vi plaats gehac den aangeno ring niet i overleefde. Weder mc den vloed h en kon difl negen uur v\ Sedert ziji richt nog vijS dat van denl Zuster 'I pleegster di lichtingen i zich nog ste rest en de wordt voortel aan een levil verhoor gew£, om allen, di weest ware pleiten en I schen in ha-H stelden. Or.H cretaris, di toen de bed het licht k'l hij haar sommen geU ter erkende vaste overtu dat zij den iH nen terugge' Volgen® nen aan d heeft Hofricifl raad ter doe dens de laaff* ste militaire I tenis herroeiffl bepalingen i die geen vei laten bij afw tot 20 jarei, oordeeld. De „Wien schrijft naar afgelegde be deze niet voH derzoek, Ku in tegenwo 9 taire gerecht Hij heeft I verder op e« licht met v« die zich onr voordoen. Hofrichter I in dezen vo; de hem ondi verdenking t met een oi doen hadder lieten hem n verwarde v(H bekentenis h j» grooten indri reeds van de dat deze als bestemd zijm zame rechts\ Een auther de correspor geblatt", is i'.* vonnis slecfB bekend is, verplicht zijn het vonnis g Tegenover richter zijn l

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2