DES een 5en. No. 13? 48e Jaargang. 1910. Dinsdag l i Juni. Feuilleton Op dn BifeÉsf, ÏDEE. BINNENLAND. _SEM maakt inig. landbouwer /erklaarde ons, jaar een stijf been was ge in voel tot aan iakte hem veel dien ik moest rlijk ineen van en wanneer ik hevige pijnen ik dikwijls bij mijn been. lange 41/2 jaar Ipen deed mij lerkzaam werd 1TERBALSEM, heer H. Nout liet daarmede daags wrijven jSTERBALSEM was de pijn been is weer er als vroeger het reeds een mezen ben en eve lust is. dooster Sancta troffen middel /endien is het tegen oude en j, ring,- baard oen der hoofd- wel bloedende j gram 35 ct., van 100 gram im f 2.50. Hoe deeliger dus ogisten, Apo- Oepóthouders. I. AKKER, >rten iet f 1.00 per lend, dienst. ielburgv.v. )t 5.50+ 7.55 .15 2.- 2.45 j55 7.50 8.50 iBe de an- iiuia. 15+ 6.25f 8 40 f— 2.45 3.30 3.50 9.40 10.25 Han tot de Re- gaan naar het alcheren. i)6.22* 9.20, i 11.17*. Het de Paul Kru- ie reap. 5, 10 9.23, lO.lSf, -7.8.18 loinburg 6.45, 3.20, 4.32§, delburg5.05*, 4.15,5.51§, esingen5.05*, pö en 9.37. loopen alleen 15 Mei toten loopen alleen li en Augustus. >open alleen op Burg. 100 rschol deel- ceeni- |w:nst .n Agent 100 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduerferitiën op zeer uoordeelige uoorujaarden De laatste volkstelling. lil den nacht van 31 Dec. 1909 tot 1 Jan. 1910 hebben 5,853,037 perso nen (2,896,154 mannen en 2,966,893 vrouwen) binnen de grenzen van Ne derland vertoefd. Zuid-Holland, Limburg, Drente en Utrecht zijn in bevolking sterker toe genomen dan de bevolking van het rijk dooreengenomen, daarentegen Friesland, Zeeland,Groningen, Noord- Brabant, Gelderland en Noord-Hol land zwakker; terwijl de toename in Overijsel gelijk staat met die over het geheele land. Uit de verkregen uitkomsten blijkt, dat er nog immer slechts vier ge meenten in ons land zijn met meer dan 100,000 inwoners (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht); het aantal van gemeenten met 20.000 tot 100,000 is toegenomen tot 27, dat van 5000 tot 20,000 tot 210, terwijl dat beneden 5000 thans 882 bedraagt. Zeer kleine gemeenten komen voor, zoo in Noord-Brabant, Bokhoven met 207 inwoners, in Gelderland, Hem men met 194, in Zuid-Holland, Pa- pekop met 388, in Noord-Holland, Katwoude met 241, in Zeeland, Se- rooskerke op Schouwen met 303, in Utrecht, Laag-Nieuwkoop met 396, in Friesland, Schiermonnikoog met 633, in Overijsel, Blankenham met 561, in Limburg, Bemelen met 235 inwoners in Groningen en Drente komen zuike weinigbevolkte gemeen ten niet voor. Dr. Bruinsma vergelijkt dan in Moleschott het aantal vrouwen met dat der mannen sedert het jaar 1830 en komt dan tot de volgende cijfers en conclusies. Er waren altijd meer vrouwen dan mannen, doch terwijl de bevolking in haar geheel toenam, daalde het verhoudingscijfer der eerste. Achter eenvolgens de vroegere volkstellin gen raadplegende, werden er op de 1000 mannen gevonden in 1830 1045 vrouwen, in 1840 1042, in 1849 1040, in 1859 1031, in 1869 1029, in 1379 1023, in 1889 1024, in 1899 1025 en eindelijk thans in 1909 1021 vrouwen, zoodat de tijdelijke vermeerdering, die bij beide vorige volkstellingen werd geconstateerd, thans weder heeft plaats gemaakt voor de gelei delijke vermindering zooals vóór die twee laatste tienjarige perioden. Wanneer de gemeenten, zooals hierboven is geschied, gerangschikt worden in vier groepennamelijk 5, die meer dan 100.000 inwoners heb ben, II die 20,000 tot 100.000 zielen tellen, 111 5000 tot 20.000 en eindelijk IV met minder dan 5000, dan ver krijgt men op 1000 mannen in de gemeenten, behoorende tot groep I 21.) Hij lachte om dat domme volk, maar dat lachen ging niet van harte. Op zekeren avond trad hij de herberg te Rottach binnen en vroeg een glas bier. De kellnerin weigerde hem den gevraagden dronk met de woorden Wij schenken geen bier voor jagers, die op menschen schieten. In tegenwoordigheid van vele be zoekers werd hem dit met luide stem toegevoegd. Toen begreep hij, dat bet gevaarlijk voor hem werd langer te blijven. Ook de houtvester maakte hem opmerkzaam, dat hij werkelijk in groot gevaar-verkeerde en het wel eens gebeuren kon, dat er onver wachts een buks afging van achter hagen of struiken, en niemand zou ontdekken wie het schot gelost had. Werner vond het nu geraden bij nacht te verdwijnen, tot grooten spijt der jonge bewoners, die hem gaarne een 1107 vrouwen, 11 1072, 111 987 en in IV 963 vrouwen. De verschillen zullen wel voorna melijk voortspruiten uit het feit, dat het platteland voor een groot deel voorziet in de behoefte aan dienst boden in de groote gemeenten. Vergelijkt men de Nederlandsche cijfers met die van de laatste volks telling in België, dan vindt men hier voor de geheele bevolking op 31 Dec. 1909 het cijfer 7.452.803. België heeft dus ongeveer 1.600.000 inwoners meer dan Nederland en verder 3.702.854 mannen tegen 3.749.949 vrouwen, of op 1000 mannen 1013 vrouwen, een verhouding, die iets gunstiger is voor deze laatsfen. Herstel van Neerland's onafhanke lijkheid. Zooals destijds gemeld, kreeg, na dat ten vorigen jare tot ontbinding van het comité voor het Julianafeest te Scheveningen besloten was, het uitvoerend comité de opdracht zich permanent te verklaren en in het bijzonder werkzaam te zijn voor de voorbereiding van hetOnafbankelijk- heidsfeest, dat Scheveningen op 30 November 1913 hoopt te geven. De burgemeester verklaarde zich desgevraagd bereid het eere-voorzit- terschap van dat Uitvoerend comité te blijven vervullen. Na rijpe over weging achtte het uitvoerend comité het gewenscht, wilde Scheveningen het Novemberfeest in 1913 op luis terrijke wijze kunnen vieren, reeds nu een begin te maken met het bij eenbrengen van gelden voor het be wuste doe). Als gevolg daarvan besloot het comité tot het stichten van de „Ver- eeniging tot feestelijke herdenking te Scheveningen in 1913 van het her stel van Neerland's Onafhankelijk heid". De vereeniging heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeuring gevraagd. Blijkens deze statuten is de ver eeniging aangegaan voor den tijd van 5 jaren, stelt zij zich ten doel bedoeld eeuwfeest te vieren en tracht zij dit doel te bereiken door het inzamelen van geldelijke bijdragen en door alles in het werk te stellen wat tot het welslagen van het herdenkingsfeest kan strekken. Pensioneering gem.-ambtenaren, in rechtstreekschen Staatsdienst Het „Weekblad van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren" schrijft Bij de Tweede Kam r is ingeko- komen een wetsontwerp dat als wet den naam zal dragen van „Pensioen wet voor zijdelingschen staatsdienst 1910" en dat strekken zal ten voor deele van de klerken en schrijvers, kogel hadden toegezonden. Frans had zijngezondheid volkomen teruggekregen. Er was besloten, dat hij op den Lindenhof zou blijven en zich in het bedrijf zou bekwamen. Met ijver begon hij zijn nieuwen werkkring en wanneer de oude Lind hem aan den arbeid zag, verwonderde hij zich ten sterkste. Hij had altijd gemeend, dat men om een gc landbouwer te wezen bij het werk moest zijn groot gebracht. Dat bleek toch niet waar te zijn, want het werk ging den jongen visscher goed van de hand. Op zekeren avond zat Lind met zijn huisgenooten in het woonvertrek. Ook Walburga was dien middag eens komen overloopen. Frans, begon de oude man, je moest nu maar gaan trouwen. Ik zie, dat ik de zaken wel aan je kan over laten, en ben je nog niet ten volle met alles bekend, dan ben ik er toch ook nog. Ik heb dringend rust noodig, jongen. Ik gevoel mijn krachten af nemen. Wel, vader, het is mij goed, zei Frans. Ik zal je de hofstede overdra opgesomd in de staten A en B. Zoo vinden we in staat A genoemd de klerk of schrijver van een betaal meester, van een districts- of arr. schoolopziener, van een ambtenaar van het openhaar ministerie, van een officier van justitie, van een kanton gerecht, van een ontvanger der loods gelden, e. a. In staat B treffen we aan den klerk bij de directe belas tingen, den bode bij het hoog mi litair gerechtshof, den bediende bij een ijker, den knecht bij den schip per op een domeinvaartuig, den werkman bij de landsgebouwen zelf den arbeider bij de wegen, rivieren, enz. is niet vergeten. De diensttijd van al die klerken, schrijvers, be ambten, boden, bedienden en arbei ders, of hoe zij meer heeten, zal goeddeels meetellen voor de zege ningen van een pensioen wegens aan den staat bewezen diensten. Prosit 1 Het zij hun van harte gegund 1 Zeker, zal, neen, kan nu niet lan ger uitblijven het wetsvoorstel tot pensioneering der gemeente-amb tenaren burgemeesters, com missarissen van politie, gemeente secretarissen, gemeentelijke politie beambten, e. d. die minstens even veel van zoo goed als rechtstreek schen staatsdienstkunnen meespreken, als bovengenoemde.... autoriteiten van zijdelingschen staatsdienst kunnen gewagen. Gehuwde onderwijzeressen. Onder dezen titel is een korte brochure uitgekomen van Aurima, waarin het wetsontwerp tot regeling van de positie van onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden, wordt aan gevallen en de verschillende motie ven, (Jie men voor het ontslag van gehuwde onderwijzeressen heeft aan gevoerd, worden bestreden. Een protest. Een aantal Haarlemsche jongelui hebben 't Doema-lid Poerisjkewitz, die onlangs Nederland in een zitting van de Russische Doema beleedigde, een, in 't Fransch gesteld, schrijven gezonden van den volgenden inhoud „Door de Nederlandsche pers zijn wij in kennis gesteld met uw gedrag in de laatste Doenja-zitting, en allen, die zich Hollander voelen, zijn on aangenaam getroffen door de woor den, die gij over ons vaderland ge sproken hebt, en zullen ongetwijfeld Rusland beklagen, hetwelk, hoe groot het ook zij, onder zijn Doemaleden een volksvertegenwoordiger moet tel len, als u, die zich niet waardig weet te gedragen. Ge kunt erop rekenen, dat uw gedrag overal levendige af keuring heeft gevonden. Wij nemen nog de vrijheid, uw gen, zooals ik dat zoo gaarne aan mijn Johan had gedaan maar helaas Ontroering belette den ouden man voort te gaan. Walburga barstte in snikken uit. Lize keek beurtelings naar haar vader en naar het meisje, zonder dat zij eenige woorden van troost kon vinden. Maar diep besefte zij, wat bij de verloofde van haar broeder op dit oogenblik moest om gaan. Zij zelf had nog hoop gekoes terd, toen ze vertrok om haar Frans te zoeken, maar voor Walburga was alle hoop vervlogen. Later, we ons troosten in het geen we toch niet veranderen kunnen, zei de oude man, een poging doende om de drukkende stilte te verbreken. Op dat oogenblik trad een zwaar gebouwd man binnen met den groet goe'n avond saam. Sepp klonk het uit verscheiden monden.— Ja, het is Sepp, zei de man, die op een stoel plaats nam met de ver ontschuldiging ik heb uren lang ge- loopen en ben doodmoe. Hoe durf jij hier onder onze «ogu te komen, onbeschaamde ke- aandacht te vestigen op het feit, dat een van uw roemruchtigs.e soeverei nen, de waarde van het kleine Hol land wèl heeft weten te waardeeren, en dat ons vaderland, ofschoon zijn inwonersaantal slechts het twintigste deel van dat van uw land is, zich in 't midden der moderne beschaving bevindt, wat niemand van uw land zal kunnen zeggen. Wij zijn, mijnheer, met de beste wenschen voor de verheffing van uw volk uit zijn bijna nog barbaarscben staat bezield." Schuttevaer. Het hoofdbestuur van de schippers- vereeniging „Schuttevaer", heeft o.a. de volgende adressen verzonden aan den minister van oorlog, met verzoek wel ernstig te willen over wegen, of het mogelijk is, dat het opkomen van varenslieden voor de herhalingsoefeningen der militie in den winter worde gesteld en zoo ja, aan dit verzoek der geheele schipperij te voldoen aan den minister van waterstaat, met verzoek wel het draaien der schroef bij stilliggende booten te ver bieden en maatregelen te nemen, op dat aan dat verbod streng de hand worde gehouden aan de bevoegde autoriteit, hou dende verzoek een onderzoek in te stellen naar de lichtsterkte der gasboei voor het Hellegat, om, indien de klacht der schipperij, dat dit licht minder helder is dan bij andere boeien, ge grond is, wel de noodige verbeterin gen te doen aanbrengen. Op dit verzoek is onmiddellijk antwoord ontvangen, vermeldende, dat, hoewel het licht van bedoelde boei gelijk is aan dat van andere boeien, niettemin het voornemen be staat, waartoe reeds orders zijn ge geven, deze lichtboei binnenkort van een gloeilchtapparaatte voorzien,waar door het licht veel in sterkte zal toe nemen. De hoop wordt echter uit gesproken, dat van de zijde der schip perij alles in het werk zal worden gesteld de boei niet te raken, noch met hun schip, noch met haken of boomen, daar bij harde schokken de gloeikous breekt en er alsdan een klein licht wordt verkregen, wat zeer in het nadeel van de schipperij zou zijn. Een kostbare zending. Een eigenaardig voorval, dateenigs- zins doet denken aan het vervoer van de door Napoleon geroofde schilde rijen naar ons land na den slag van Waterloo, heeft Vrijdag onopgemerkt hier te lande piaats gehad. De regeering had ni. goedgevon den, dat eenige belangrijke schilde rijen van de 17e eeuwsche Zuid-Ne derlandsche meesters uit onze rijks- rel? viel de oude Lind uit, toen hij van verbazing bekomen was. Jij hebt mijn zoon op den weg gebracht, die hem ten verderve voerde. Zonder jou zou hij hier nog gelukkig in ons midden zitten. Ik heb begon Sepp, maar Walburga viel hem in de rede met de woorden Jij hebt hem verleidje hebt je bij God te verantwoorden voor zijn ongelukkig einde. Mijn vader heb je zijn eenigen zoon ontnomen en voor Walburga is alle hoop op levensgeluk vervlogen, sprak Lize verwijtend. Kerel, wat wil je hier?schreeuw de Lind, die opsprong en Sepp met fonkelende oogen aankeek. Nu ja, ik heb Johan dikwijls verleid en zonder mij zou hij het wildstroopen voor altijd nagelaten hebben, dat wil ik bekennen, maar.. O hemel, mijn voorgevoel is waarheid geworden, snikte Walburga Zeg, ellendige kerel, kom je hier om te zien, hoeveel ellende je gesticht hebt? stoof Frans op. Bedaard wat, viendLaat mi toch ook eens een woordje spreken verzamelingen waaronder zeer kostbare doeken tijdelijk aan de Belgische regeering en onder hare volle aansprakelijkheid werden afge staan ter plaatsing op de tentoon stelling van oude en nieuwe Zuid-Ne- derlandsche kunst, die in het Musée du Cinquantenaire te Brussel wordt ge houden, ter gelegenheid van de we reldtentoonstelling aldaar. Iets derge lijks dus als de hier te lande in 1898 gehouden Rembrandt-tentoonsteliing. Het vervoer van deze doeken, in zonderheid stukken van Rubens en Anthony van Dijck, waarvan sommige een waarde van ettelijke tonnen gouds vertegenwoordigen, had onder de grootst mogelijke voorzorgen plaats. De schilderijen, behoorlijk verpakt, waren geladen in een goederenwa gen van de Brusselexpress. In den voor dit doel gereserveerden goede renwagen namen ter bewaking plaats de heeren J. A. Frederiks, directeur der Nederlandsche afdeeling, de heer E. W. Moes, onderdirecteur van het Rijksmuseum, de heer W. Martin, directeur van het Mauritshuis, en de heer Schimdt Degener, directeur van het Museurn Boymans. Deze heeren moesten steeds bij de schilderijen tegenwoordig zijn. Zij hadden voorts tot hun beschikking in den goederen wagen bij zich vier marechaussees, die aan de grens werden afgelost en vervangen door vier Belgische gen darmes. De vergelijking met 1815 gaat dus in zooverre niet op, dat thans het vervoer met de meest nauwlet tende zorg geschiedde en onder ge leide van de verantwoordelijke des kundigen. Voegen wij hier nog aan toe, dat de collectie voor eenige millioenen verzekerd is, en dat de kosten der niet geringe verzekeringspremie zoo wel voor het verblijf te Brussel ais voor het vervoer heen en terug, ge dragen worden door de Belgische re geering. („Vad.") Een huisvlijttentoonstelling. Het gebouw der Nationale Ten toonstelling voor huisvlijt, welke te Scheveningen in de helft van Juli zal worden geopend, begint zijn voltooi ing te naderen. Reeds kan men dui delijk de vormen van het bouwwerk zien uitkomen en in het midden de beide hooge torens waarnemen. Het gebouw heeft een ruimte, welke te genover de vele inzendingen mis schien te klein is, maar in elk geval 3000 M3. groot is. Ook aan het tuingedeelte wordt veel zorg besteed. De Haagsche bloe mist, de heer Van der Laan, is met dezen aanleg belast en tusschen zijn bloemperken zullen enkele aardige kiosken voor den verkoop van ver schillende artikelen worden opgesteld. antwoordde Sepp. Ik weet waarachtig niet hoe ik beginnen moet, mompel de hij halfluid en wendde zich daarop tot den ouden Lind met de vraag Welnu, baas Lind, wie heeft je gezegd, dat je zoon dood is? Als hij nog tot de levenden behoorde zou ik wel iets van hem vernomen hebben in al dien tijd Ik vraag je nog eenswie heeft je dat gezegd En als iemand je dat gezegd heeft, dan is hij een vervloekte leugenaar, dat zeg ik! Allen keken hem vol verbazing aan, niemand was in de eerste oogenblikken in staat een woord te uiten. Wat zeg je daar? stamelde Lind eindelijk. Ik zeg, dat hij niet dood is en evengoed leeft als ik die voor je sta. Op dat oogenblik hoorde men een rauwen kreetWalburga was be wusteloos. Allen haastten zich om haar den noodigen bijstand te ver- leenen. Door dit voorval was Sepp niet weinig ontroerd, op zijn voor hoofd parelden groote zweetdroppels. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1