ömeiigd Nieuws» „De Zeven Provinciën." De vollekrachtsproef met het pant serschip „De Zeven Provinciën," welke de vorige week niet voldeed door minderwaardige kolen, is her haald met andere kolen. Het gecon tracteerde vermogen van 7500 1. P. K. werd nu zeer ruim overschreden, daar gemiddeld gedurende vier uur bijna 8600 I. P. K. werd bereikt. Ma chines en ketels voldeden in alle opzichten. De 1000ste Christelijke school. Op 15 Juli a. s., des morgens te 10 uur, zal te Vreeland, (provincie Utrecht),de lOOOsteChristelijke school geopend worden. Deze opening zal, ingevolge een besluit op de laatste vergadering van Chr. Nat. Schoolonderwijs een plech tig karakter dragen. Vlissingen, 9 Juni. Heden morgen is binnengekomen 't Nederlandsche stoomschip „Djocja" van Hamburg, om aan de Kon. Maat schappij „de Schelde" alhier van nieuwe stoomketels te worden voor zien. Het schip heeft ligplaats genomen aan de fabriek. Tengevolge van dikken mist kwam de mailboot „Mecklenburg" heden morgen eerst om kwart voor negen op de haven en vertrokken de mail- treinen met 4 uur vertraging van hier. Wij zagen heden iets nieuws op het gebied van rijwielbanden. Het luchtbandsysteem vervangen door een systeem van stalen veeren. Oeen mogelijkheid van lekke ban den, geen gesukkel en bandenlap- perij op den weg, geen fietspomp meer: men komt thuis zoo men uit gereden is, ongeacht of men door kolensintels, glas, doorns of wat ook gereden heeft. BI] dhr. Jansens, rijwielhandelaar, in de Palingstraat alhier, die bereids het hoofdagentschap voor Zeeland op deze banden heeft, kan men het systeem zien en beproeven. De banden kenmerken zich boven dien door bizonder licht loopen, omreden het indrukvlak van den band op den bodem over een groo- ten cirkeisegment verdeeld wordt. Bestaande rijwielen kunnen naar dit systeem ingericht worden. Het is van bizondere waarde voor dienstgebruik bij winkeliers, slagers enz. aangezien men zeker weet dat men, bestellende, niet onderweg steken blijft. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, en achten het wel de moeite waard dit systeem eens te gaan bekijken. Gisterenavond arriveerden alhier in de buitenhaven Hr. Ms. kotters „Boelen", „Vooruit" en„VanGoens" komende van Hansweert. De vaar tuigen namen ligplaats in het ver breed kanaal en vertrokken heden naar Middelburg. De detachementen van het 2e, 3e en 6e regiment infanterie, die onder leiding van den majoor Van Wierin- gen Borskie deelnamen aan de schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp, keerden heden weder naar hunne garnizoenen terughet detachement van het 4e bataljon alhier onder commando van kapitein Repelius arriveerde per trein van 6.22 nm. Donderdag 23 Juni wordt aan onze gemeente een bezoek gebracht door 120 personen van de Fransche kost school „St. Jozef" van Sluis (de afdeelingen muziek en zang). De gepensioneerde rijksambtenaar W. Fraterman is op het telegraaf kantoor alhier geplaatst als vaste hulpbesteller. Hedenmiddag geraakte al spelende een ongeveer 5 jarig knaapje nabij den sluizen te water. Een persoon, die onmiddellijk gekleed te water sprong, slaagde erin het ventje op het droge te brengen. Men schrijft ons uit Middelburg De gemeenteraad heeft gisteren na breedvoerige discussiën, met 12 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond om over te gaan tot verplichte winkelsluiting. Uit de discussie bleek dat verschillende leden het beter vonden een afwach tende houding aan te nemen nu deze quaestie eerlang door de rijks- regeering aan de orde wordt gesteld. Voor het verzoek verklaarden zich de heeren Van der Harst (vrijz-dem.), mr. de Veer (anti-rev.) en mr. Sannes (sod.-dem.) Men schrijft ons uit Sas van Gent: Hedenmorgen ongeveer half zes stoomde hier de „Oranje Naussau" voorbij. Het weer was eenigszins mistig. Zelden zag men zoo'n prachtig schip in 't kanaal. Maandag 13 Juni a.s, maken de leerlingen der hoogste klasse van school A, evenals 't vorige jaar, een uitstapje naar Vlissingen. Bij Kon. besluit is ep zijn verzoek, aan den heer J. F. Rosseel eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ossenisse, onder dank betuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Op de aanbeveling voor ieeraar in de Nederlandsche taal aan het gym nasium te Middelburg zijn geplaatst de heeren A. G. van Hamel te Am sterdam en dr. H. E. Becht, Ieeraar aan de H. B. School alhier. Onweer. Het is Dinsdag in verschillende streken van ons land noodweer geweest. Vooral in Noord- Brabant en Limburg heeft het onweer met ongekende hevigheid gewoed. Verschillende ongelukken werden dan ook door het hemelvuur veroorzaakt. Zoo werd te Halsteren een vrouw van 25 jaar, moeder van 2 kinderen, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Terwijl gisteren eenige arbeiders in het veld onder Raams- donkerveer aan het werk waren, werd een hunner door den bliksem ge troffen en onmiddellijk gedood, twee andere arbeiders werden slechts be wusteloos. Ook aan den Nieuwen Weg onder Grimmelen is een arbeider door den bliksem gedood. Bij zonneschijn doorkliefden gisteren middag eenige feile bliksemstralen de lucht. Eenige arbeiders te Nieu- wendam werden getroffen, waarvan een terstond dood was. Te Alm- kerk zijn tijdens het hevige onweer twee personen door den bliksem getroffen, waarvan een doodelijk. Een hevig onweder heeft gisteren nacht boven de gemeente Meeuwen gewoed. Op tal van plaatsen is de bliksem ingeslagen, gelukkig echter zonder brand te veroorzaken. Wel werd hier en daar schade aange bracht. Twee koeien en een paard, welke in een weide liepen, zijn door het hemelvuur getroffen en gedood. Te Hooge Zwaluwe is de bliksem geslagen in den klokkeforen van de Hervormde kerk. De spuiten, die niet zoo heel spoedig bij de hand waren, konden niets uitrichten en de bevol king moest het lijdelijk aanzien, hoe het vlammende puntje grooter en grooter werd en ten slotte het heele gebouw in lichterlaaie stond. Met de kerk is een van de weinige historische monumenten in die gemeente ver dwenen. Frederik Hendrik heeft haar in 1641, toen het, in 1421 bij den St. Elisabethsvloed verdronken land weer werd ingedijkt, aan de toen malige gemeente geschonken. Archi tectonische waarde had het gebouw niet. Bij het hevig onweder, dat Dinsdagavond boven Tilburg woedde, sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in zonder veel schade te berokkenen. Een boerderij aan de Koningshoeve brandde geheel af. een kort, doch zeer hevig on weder, werden te Herpt in eene weide vijf koeien door den bliksem getroffen en gedood. Te Dussen werd in 't veld een jongen van 13 jaren door den bliksem gedood. Zijn 17jarige broeder werd bewusteloos gevonden. Te Soestdijk werden eenige hoo rnen ontworteld, waaronder een reu- zenbeuk tegenover het paleis. In de Koningslaan werden verscheidene boomen gehavend. Onder Capelle werden drie koeien door het hemel vuur gedood. Tijdens een hevig onweder is de bliksem ingeslagen in een huis te Leersum. Het behang sel en een vloerkleed verbrandden, terwijl een deur werd verbrijzeld. In de schuur werd een varken dooi den bliksem getroffen. Overigens werd geen brand veroorzaakt. In de na bijheid van het huis werden eenige boomen verbrijzeld. Dinsdagavond is te Waarde de bliksem geslagen in een groote schuur. De schuur en nog een kleine schuur zijn geheel af gebrand. Verzekering dekt de schade. In een Veld bij Eijsde (L.) is een landbouwer door den bliksem gedood. Te Vlist (Z.-H.) is gisternamid dag de bliksen geslagen in een boe renwoning, zonder evenwel brand te veroorzaken. Van de woning liep een draad naar een schuur. Deze draad geleidde den bliksem en in een oo- getoblik stond dit gebouw in lichte laaie.— In de Utrechtsche Vechtstreek heeft een zware hagelbui tijdens een hevig onweer groote schade aange richt in tuinen eii aan veldgewassen. Dinsdagavond is door het inslaan van den bliksem een boerderij te Sinderen, gemeente Wisch, geheel afgebrand. Een kalf en vier varkens kwamen in de vlammen om. Te 's Herlogenbosch is in den zeldzaam hoogen ouderdom van 102 jaren overleden mevr. de wed. J. Hartogensis-Deen, de oudste inwoon ster dier stad. Tot het laatste toe mocht deze dame zich in een, voor haar leeftijd, goede gezondheid verheugen. Zondagmiddag is op den Es- senerweg te Heerlen een 13jarig meisje uit de kolonie „Morgenster", aangerand. De misdadiger wierp zijn slachtoffer op den grond en hield het meisje den mond dicht, zoodat het niet kon schreeuwen. Gelukkig daag den spoedig menschen op en vluchtte de aanrander in het koren. De inspec teur van politie toog met een agent er op uit. De politiehond doorzocht het korenveld zonder resultaat. Na 2 uur vergeefsche nasporingen arres teerden ze een jongen man die, of schoon hij zich van hoed en das ont daan had, vrijwel met het gegeven signalement overeenkwam. Gecon fronteerd, werd hij herkend door het meisje en andere personen die hem den weg hadden zien opgaan. Of schoon de aangehoudene blijft ont kennen, zal hij, aangezien de aan wijzingen tegen hem zeer sterk zijn voorloopig in arrest blijven. De ver moedelijke dader is een Duitscher, 19 jaar oud en smid. Zondag vóór 8 dagen heeft dezelfde persoon een meisje achtervolgd, dat nog heeft kun nen vluchten, en hem ook nu her kend heeft. Naar het huis van bewarino- te Rotterdam is overgebracht een deur waarder der rijksbelastingen, verdacht van verduistering van f 2000 ten na- deele van den staat. De man uit Arnhem, sedert October te 's Gravenhage wonende die verleden week Maandag teSche- veningen een kinderjuffrouw ver moordde en zich daarop twee revoi- verkogels door 't hoofd joeg, is in het gemeenteziekenhuis bezweken aan de wonden, die hij zich had toegebracht. I ijdens een hevig onweer gis ternamiddag ging een 17 jarige fa brieksarbeider, van de machinale garenspinnerij te Gouda, met een zak op den schouder de buitentrap der fabriek op. Bijna boven zijnde, viel hij, waarschijnlijk schrikkende voor een donderslag, achterover, werd door een draaiende as gegrepen en weggeslingerd. Hij werd dood opge nomen. In de Haagvaart bij Delft is Dinsdagavond een tuindersknecht van zijne schuit geslagen en verdron ken. De man leed aan toevallen. Te Heerenveen viel gisteren een 20 jarige schilder van een ladder. Hij was onmiddellijk dood. Een man uil Arnhem, sedert October in Den Haag wonende, die verleden week Maan dag op Scheveningen een kinderjuf frouw vermoordde en zich daarop twee revolverkogels door het hoofd joeg, is in het Gemeenteziekenhuis bezweken aan de wonden, die hij zich had toegebracht. In de mijn Oranje-Nassau te Schaesberg (L,) zijn twee mijnwerkers onder afvallend gesteente bedolven. Een werd leven loos te voorschijn gehaald, terwijl de andere levengevaarlijk gewond is. Beiden zijn gehuwd. Uit de Vest te Weesp is het lijk opgehaald van een vrouw, aldaar sedert eenige dagen vermist. - Te Lunteren is een 19 jarige schildersknecht van een dak gevallen en zoo ernstig ge wond dat hij denzelfden nacht is overleden. - Een 70 jarige land bouwer te Groot-Ammers is ver moedelijk door mis te stappen, van de til in zijn schuur gevalien.Hij kwam op het hoofd neer en kreeg een her senschudding,waaraan de ongelukkige overleed. Bij een brand te Hellen- doorn heeft een man van 36 jaren vader van 4 kinderen bij zijn pogen' om nog het een en ander te redden zulke ernstige brandwonden opge- loopen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De manufacturer te Zut- fen, die Zondagmorgen bewusteloos te bed werd gevonden het bleek dat een gaskraanfje niet goed ge sloten was is zonder tot bewust zijn gekomen te zijn, overleden. Men heeft herhaaldelijk getracht een middel te vinden om besmetting door de telefoon te verkomen. Ze bleken óf er niet voldoende, óf er waren schaduwzijden aan verbonden, die het in gebruik nemen in den weg stonden. Thans brengt het technisch en electrotechnisch bureau van de firma Anderson en Polak te Amster dam een toestel in den handel, dat door deskundigen als afdoende wordt erkend. „Vox Medicorum" b.v. zegt dat de mogelijkheid van besmetting er door tot een minimum wordt her leid en de scheikundigen dr. Van Hamel Roos en Harmens, die een reeks proefnemingen er mede deden, geven eveneens een zeer vleiend ge tuigenis. Het toestelletje bestaat uit twee deelen éen op de microphoon en éen op de gehooropening. De loopknecht van een boek handel te Amsterdam heeft gisteren in de Raadhuisstraat.een bankbiljet van f 1000 gevonden. Hij bracht het onmiddellijk naar zijn patroon, die het gevondene aan de politie ter hand stelde. De eigenaar kwam zich hier spoedig vervoegen. Uit alle deelen van Duitschland komen berichten omtrent onweders die daar hebben gewoed. Te Schlebusch, bij Mühlheim a./d. Rein, sloeg de bliksem in een kar- bonitfabriek, waardoor het fi 1 treerhuis het waschhuis en het menghuis in de lucht vlogen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, maar er zijn eenige gewonden, wier aantal nog niet is vastgesteld kunnen worden. Te Wiesbaden werd een vrouw door den bliksem gedood. De tent van den circus Blurr.enfeld te Bie- brich, is door den wind weggerukt, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Op een weide nabij Ko ningsberg werden twee herders en een vrouw door den bliksem gedood. In Waadtland, het wijndistrict van Zwitserland, ging het onweer verge zeld van hagel, die veel schade aan de wijngaarden toebracht. Boven Zuidelijk Engeland, het eiland Wight en het Kanaal woedde in den nacht van Maandag op Dins dag een hevig onweer, vergezeld van slagregen, die te Southamton en Sa- Hsbury de straten deed onderloopen. Een visschersschip, dat in het kanaal was, werd door den bliksem getroffen eu brandde geheel af. De bemanning kon intijds met sloepen veriaten. Graaf Zeppelin heeft zijn tocht naar Weenen uitgesteld. Hoewel de proeftochten van de „Zepp. VI" goe de resultaten leverden, is de lucht- graaf toch van plan om eenige ver anderingen aan te brengen. Aan een correspondent van de „Neue Freie Presse" deelde graaf Zeppelin mede, dat hij den tocht had uitgesteld, wijl de motor van het nieuwe luchtschip geen voldoen de waarborgen schonk om zoo'n vaart met succes te ondernemen. Ook andere verbeteringen moesten aange- bracht worden, zoodat de voorgeno- men tocht wel niet voor den herfst zal plaats hebben. Het Weensche feestcomité kan dus nog enkele maanden wachten, om den grijzen luchtgraaf te begroeten, Toen een stoomboot met pie- zierreizigers van Windsor naar Lon den voer, sprong een 40-tal dieven aan boord, die de bemanning met revolvers bedreigden, wanneer zij niet verder voer. Gedurende de vaart tot de eerste aanlegplaats na men zij den passagiers al hun geld en kostbaarheden af en niemand die zich tegen de vermetele bandie ten durfde verzetten. Toen de boot aanlegde sprongen de „handsuppers" aan wal en verspreidden zich alvo rens men de politie had kunnen waarschuwen. Bij een grooten brand in Ba- zobrzegi in het gouvernement Radom zijn 60 huizen en de synagoge ver nield. Vier menschen zijn in de vlammen omgekomen en acht per sonen hebben ernstige brandwonden opgeloopen. Liabeuf de pleger van den op- zienbarenden moord op. een politie- agent te Parijs, heeft geen verzoek om gratie willen teekenen. „Ik ben indertijd", zei hij, „onschuldig ver oordeeld als souteneur en ik heb gedacht, dat de rechters verzachten de omstandigheden zouden laten gelden, nu ik een moord pleegde uil haat tegen de politie. Zij hebben dat niet gedaan, en ik berust in mijn doodvonnis. Maar tot mijn laafsten ademtocht zal ik roepen, dat ik on schuldig veroordeeld ben als soute neur." De andere terdoodverdeelde de jonge Jacquiard (die met zijn ka meraad Viedny op een boerderij vijf menschen vermoordde en een zwaar verwondde), hoopt daarentegen op gratie van president Faillières In 1905 werd te Rymenam eene oude vrouw, Jeanne Jacqueline (anssens, in hare woning vermoord terwijl hare zuster ternauwernood aan een gelijk lot ontkwam. Van de misdaad werden twee lieden verdacht een zekere Ventöse en diens kame raad Vermeylen, die in dienst was op de hoeve van Ventöse's ouders. Ventöse bekende zijne schuld, doch wees Vermeylen als den hoofddader aan. De laatste ontkende, maar werd op het getuigenis van zijn kameraad door het hof van assisen te Antwer pen mede schuldig bevonden aan den moord en ter dood veroordeeld, terwijl Ventöse, uithoofde van zijne bekentenis en verdere aanwijzingen, er met de straf van twintig jaren dwangarbeid afkwam. Ventöse moet zich nu in de gevangenis hebben uitgelaten, dat zijn mede veroordeelde onschuldig zou zijn, en daar zijn ge tuigenis uitsluitend tot diens veroor deeling heeft geleid, is de zaak van den moord van Rymenam opnieuw aanhangig gemaakt voor het hof van assisen van Vlaanderen, teneinde vast te stellen of Vermeylen werkelijk schuldig dan wel onschuldig was aan de hem ten laste gelegde misdaad. Het schoone Italië is opnieuw door een aardbeving geteisterd, de vierde in een tijdperk van vijf jaren. De aardbeving strekt zich ditmaal uit over een veel uitgestrekter gebied dan in vorige gevallen, maar is geluk kig, voor zoover althans uit de in gekomen berichten valt op te maken, niet van zoo ernstigen aard als de laatste. Het terrein van de ramp strekt zich ongeveer uit van Napels tot beneden- Calabrië en van de Tyrrheensche zee tot de Adriatische over de provincies Campagna, Avellino, Benevente, Basi- licate, Calabrië en Apulië. Volgens een particulier bericht uil Napels aan den „Matin", is de aardbeving niet van vulkanischen, maar van tecto- nischen aard, dus veroorzaakt door grondverplaatsing en wel ten gevolge van de aanhoudende hevige regens. Naar het schijnt ligt het epicentrum te Potenza, waar de schok gepaard ging met onderaardsch gerommel. Men voelde daar ter plaatse een golf- vormigen schok van het Oosten naar het Westen, die 13 seconden aanhield. Het hevigst werden geteisterd de gemeenten San-Sossio, Vallata, Ca- labritto en Calitri. Te San Sossio zijn 10 personen om het leven gekomen en tal van anderen gekwetst of ge kneusd. Over het geheel schijnen er 50 gedood te zijn. Onbeschrijfelijk was de paniek, die te Avellino was ontstaan. Midden in den nacht vorm den zich processies, die onder lita nieën en gejammer naar het voor de stad gelegen kerkje van Monte Ve- gine trokken en daar de hulp afsmeek ten van de Madonna en den H. An dreas, den schutspatroon van den stad. Ook te Benevente verliet de be volking in grooten angst en bijna ongekleed de woningen om een toe vlucht te zoeken in de kerk. Te Na pels heerschte evenzoo een hevige paniek, voornamelijk in de volkswij ken, maar van schade 'of ongevallen wordt niets gemeld. De Italiaansche minister-president ontving het bericht van de aardbeving 's ochtends te 5 uur. Eenigen tijd daarna deelde hij den koning tele- phonisch het gebeurde mede en deze gaf onmiddellijk het voornemen te kennen, zich naar het tooneel van de ramp te begeven. Aanvankelijk wilde de koning alleen gaan, maar de koningin was onmiddellijk besloten haar gemaal te vergezellen. Een noodlottige scheepsramp wordt uit Lorenzo Marques medege deeld. In zee bij het eilandje Intraca is Volgens dat bericht een schip vergaan, waardoor 32 der opvarenden zijn verdronken. Het eilandje Intraca ligt aan de oostkust van Duitsch Oost-Afrika, aan den ingang van de Delagoa-baai. De Amerikaansche zesmast- schoener „Everett Griggs," is thans van een draadloos telegraaftoestel voorzien. Zij is evenwel niet het eenige zeilschip dat met een dergelijk toe stel is uitgerust. Er zijn er nog twee andere in Amerika, namelijk de schoo ners „Pendleton" Sisters en de „Dorothy Barret". Op de „Pend leton Sisters" zijn de draden op een hoogte van 135 voet aangebracht, zelf heeft zij al berichten op een af stand van 250 mijl verzonden, terwijl zij er ontvangen heeft van op nog grooteren afstand. Bij het blusschen van een he- vigen brand te New-York werden twee brandwachts gedood, terwijl 22 min of meer ernstig werden ge wond. Volgens den commandant der brandweer is deze ramp een gevolg van een paniek onder de brandwachts. En hij schrijft deze paniek hieraan toe, dat langzamerhand door de toe lating van zwakkere individuen, die aan het theoretisch examen wel vol doen, maar physiek niet geschikt zijn, het brandweerkorps verzwakt. Een tragisch sterfgeval is de dood in het tuchthuis te Bari van

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2