Vrijdag* 10 Juni. 1910. No. 134 48e Jaargang. BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN JDE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-ftduertentiën op zeer uoordeeiige uoorioaarden Successierecht. Een vrij uitgebreid verslag is ver schenen van het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer, nopens het wets ontwerp, houdende nadere regeling van de rechten van successie en van overgang bij overlijden. Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde wijziging der successie belasting in de eerste plaats bezwaar te hebben, omdat hel voor het allerminst vast stond dat op het oogenblik aan duurzame verster king der inkomsten behoefte bestaat. Men wees in verband met die mee ning er o.a. op, dat de minister zelf in de Eerste Kamer verklaarde, waar schijnlijk een te kort op den gewo nen dienst zal kunnen vermeden wor den, voorts dat de crisis die gedurende eenige jaren de opbrengst der midde len zoo zwaar heeft gedrukt, voorbij is, al mogen in de laatste weken abnormale toestanden op de geld markt hier te lande hebben geheerscht. Alvorens kan worden beoordeeld of ondanks de regelmatige en niet on belangrijke stijging in de opbrengst dei belastingen, welke voor de laatste toekomst met grond schijnt te mogen verwacht, duurzame versterking der middelen onontbeerlijk is, dient de loop van zaken, althans voor dit dienstjaar te worden afgewacht. Zulks te eer, wijl men nog in het onzekere verkeert omtrent den invloed dien de in den laatsien tijd gevoteerde nieuwe middelen, althans de verhooging van dan drankaccijns, op de totaalop brengst der belastingen zullen hebben. Voorts verklaarden eenige leden dat zij voor bestrijding van de kosten der sociale verzekering de opbrengst eener verhoogde successiebelasting niet wenschten te bestemmen. Van verschillende zijden werden verder principieele bedenkingen tegen verhooging van het successierecht in het midden gebracht. Verscheidene leden verklaarden zeer te betreuren de zwenking van den minister naar de belasting-politiek der linkerzijde. Immers het aanhangig voorstel, het beginsel van progressie ook in rechte lijn invoerende, ver hoogt voor vele verkrijgingen in de rechte lijn de belasting wel degelijk, zelfs vrij veel. Daarmede gaat de minister in de richting der vrijzinnig democratische partij. Verscheidene andere leden bestre den deze beschouwingen. Verschillende leden betreurden het, dat het wetsontwerp naast de ver beteringen, die het in de regeling der successiebelasting beoogt te brengen, er niet toe strekt nog an dere gebreken en leemten in die re geling weg te nemen en nieuwe be ginselen daarin in te voeren. Zoo 18.) -o Een der knechts ging naar den Meerhof en keerde na eenige uren terug, vergezeld van Waiburga, die men reeds in de verte kon zien schreien. O, Johan 1 Hij komt niet terug Hij is voor ons verloren, jammerde zij. Al drie dagen lang heb ik een voorgevoel gehad, dat me een ongeluk zou overkomen. En nu is hij zeker dood. Waiburga weende zoo hartstoch telijk, dat Lind geheel van streek geraakte. Eerst tegen den avond keerde het meisje naar haar ouders terug, die bij het hooren der droeve tijding geheel ontsteld waren. Een paar dagen later wist men in den geheeleis omtrek te praten over het ongeluk, dat Johan getroffen had Bij troepen zocht men op de bergen keek in iedere rotspleet, daalde naar zouden o. a. verscheidene leden gaarne hebben gezien, dat bij dit wetsontwerp liet successierecht werd uitgebreid tot hetgeen verkregen wordt door het overlijden van een ingeze tene des rijks, al komt die verkrij ging niet uit den boedel van den overledene. Zij hadden hierbij bovenal het oog op uiikeeringen ingevolge levensverzekeringscontracten. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd te volgen het stelsel van betaling van het successierecht in eenige jaarlijksche of halfjaarlijksche termijnen. Ook werd betreurd, dat in onze successiebelasting niet is opgenomen hel beginsel, dat het te betalen per centage ook afhankelijk is van den leeftijd van den verkrijger. Verscheidene leden oordeelden voor verkrijgingen van lijfrenten, vruchtgebruik, biooten eigendom en eigendom, met periodieke uitkeerin- gen belast, een andere regeling van de wijze van betaling der belasting zeer noodzakelijk, n.!. een in termijnen. Eenige ledert oordeelden voorts, dat bij deze gelegenheid een andere re geling betreffende de gerechtelijke waardeering van bij legaat of erfenis, verkregen onroerende zaken behoorde te worden ingevoerd. Verschillende leden drongen aan op het wegnemen van misbruiken, die bij de schatting van roerende goederen uit nalatenschappen voort komen. Thans wordt die schatting overgelaten aan de erfgenamen zelf. Bedoelde leden vroegen of het geen aanbeveling zou verdienen in elk kanton een of meer deskundige schat ters aan te steilen wier tusschen- komst bij de schafting van roerende goederen verplicht zou worden gesteld. Wat betreft de verkrijging van lijfrenten, vruchtgebruik, biooten eigendom en eigendom met periodieke uitkeeringen belast, werd voorts nog de wensch geuit, dat verbetering zou worden gebracht in de geheel verouderde bepalingen omtrent d waardeberekening van dergelijke ver krijgingen. Men meende dat het aan beveling zou verdienen de lijfrenten te beiasten naar de contante waarde en in de wet voor te schrijven dat de betaling der contante waarde geschiedt volgens regelen, bij alge meenen maatregel van bestuur vast te stellen. Verschillende andere wenschen wer den nog geuit o.a. dat nu het suc cessierecht wordt verhoogd, het be lastingtarief voor schenkingen onder de levenden in evenredigheid zou worden verhoogd. Eenige leden vestigden er de aan dacht op, dat naarmate de belasting hooger is, het gevaar, dat meineeden worden afgelegd, grooter is te ach beneden in de afgronden alles te vergeefsJohan werd niet gevonden en men rekende hem dus onder de dooden. Intusschen wist Lize niets van hetgeen erin het ouderlijke huis gebeurd was. Ze dacht aan vader noch broeder, terwijl ze aan het ziekbed zat van iemand, die ternau wernood aan den dood was ont snapt - aan het ziekbed van Frans dien ze eindelijk door een gelukkig toeval had ontdekt. Hoewei Lize eenige dagen te Stuttgart moest blijven om uit te rusten, was zij trouw present bij de aankomst van eiken trein uit Frankrijk om inlichtingen in te winnen en de gekwetsten te helpen verzorgen.. De handelwijze en haar vreemde klee derdracht hadden de aandacht der spoorwegbeambten getrokken. Weldra wist men ook met welk doel ze verscheen, en daardoor droeg men haar zooveel achting toe, dat ieder een het meisje gaarne hulp ver leende. Op zekeren dag hoorde ze in de wachtkamer in het dialect van haar landstreek uitroepen ten. In hunne oogen was dit een ar gument om bij verdere opvoering der belastingen niet langer een eed te vorderen. Gevraagd werden eenige gegevens omtrent de buitenlandsche met name de Engelsche, Duitsche, Fransche en Belgische regelingen o. a. van de percentages, de totaalopbrengst en de opbrengst per hoofd van bevolking. Bij de artikelen gaf o. a. het nieuwe tarief, waarnaar de belasting zal wor den geheven, behalve tot de princi pieele opmerkingen betreffende het stelsel van progressie, nog tot ver schillende beschouwingen aanleiding. Tweede Kamer. De Kamer zal Donderdag 16 en Vrijdag 17 Juni in sectie onderzoek gaan, o. a. voor de armenwet, en waarschijnlijk 21 juni voor de rege ling dernaamlooze vennootschappen. Aan de agenda zijn toegevoegd eenige wetsontwerpen, o. a. dat van de octrooi wet. Een voorstel van den heer Duymaer van Twist om ook nog, en wel vóór de octrooiwet, de bakkerswet te be handelen, werd verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Gisteren werden goedgekeurd on derscheidene wetsontwerpen o. a. de wijziging der Indische mijnwet. Daarna werd in behandeling genomen de regeling van de banken van leening. Het adres van Nederlandsche Ka merleden aan de Doema. De tekst van het adres aan de Doema luidde als volgt „De ondergeteekenoen, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai van het Koninkrijk der Nederlanden, behoorende tot verschillende in dat Staatslichaam vertegenwoordigde po litieke partijen, kennis genomen heb bende van de wetsvoorstellen der Russische regeering, strekkende om hetGroothertogendom Finland rechten te ontnemen, die aan zijn bevolking zijn gewaarborgd en door haar ge durende een lang tijdperk zijn bezeten; richten zich eerbiedig tot Uwe hooge vergadering, ten einde te ken nen te geven, hoezeer zij het zouden betreuren, indien de onafhankelijke vertegewoordiging van het Russische volk hare toestemming zou verleenen aan wettelijke maatregelen tot het besnoeien van de vrijheden en het zelfbestuur van het Finsche volk." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het adres onderteekend was door 52 leden der Tweede Kamer, van alle partijen behalve de Katholieken. (»N. CL") De doodstraf. Door de Provinciale Synode van de Gereformeerde Kerken in de pro vincie Groningen is besloten een adres te richten tot de hooge over heid, houdende verzoek om de dood straf weder in te voeren. Zou het mogelijk zijn Is dat Lize Lind Snel keerde het meisje zich om en zag toen een onderofficier voor zich staan. Waarachtig, ze is hetriep de man uit, terwijl hij haar de hand reikte. Ken je me niet meer, Lize Lieve hemel, het is Toni uit Miesbach, zeide Lize verwonderd. Ik zou je in die uniform niet herkend hebben. Hoe gaat het met je Ben je er gelukkig afgekomen Zeg me eerst eens, hoe kom jij hier en dat nog wel in oorlogs tijd Ik zoek mijn verloofde. En hoe heet die Frans Geiger, uit Gemund. Ha zooDat treft goed. We staan bij hetzelfde regimentik heb hem en zijn kapitein naar Wildbad helpen transporteeren. Eigenlijk had hij in Frankrijk in een hospitaal moeten blijven, maar zijn kapitein wilde er niet van hooren en daarom moesten wij hem ook meenemen. Lize was bij dit bericht buiten zichzelven van blijdschap. Zij be stormde hem verder met vragen Het eedsvraagstuk urgent. Na het jongste arrest van den Hoo- gen Raad is herinnert de „N. Ct." de regeling van de eedsquaestie zeer dringend geworden. De heer Roessingh kreeg dezer dagen van de regeering ten antwoord, dat zij „haar gedragslijn eerst zal kunnen bepalen na gezette overweging van het arrest." De „N. Ct." meent dat de overweging de regeering slechis tot een beves tigende beantwoording van de vraag kan nopen. De Hooge Raad heeft met deze uitspraak gehandeld naar den geest van hen die, afkeerig van „moderne praetuur" of „vrijere rechtshantee- ring," betoogen, dat, zoo de wet in zeker opzicht met de maatschappelijke ontwikkeling in botsing komt, juist een rechterlijke uitspraak, die haar onbruikbaarheid scherp aantoont, het beste middel is om den wetgever tot spoedige voorziening te bewegen. De heer Rethaan Macaré maakt in zijn conclusie melding van het hem bekende feit „dat de regeering den loop van dit geding met groote be langstelling volgt en zich zeker, zoo dra daarin door uw hoog college een eindbeslissing zal gegeven zijn, de vraag "zal stellen of die haar aan leiding geeft, hetzij tot wetsverbete- ring, hetzij tot wetsaanvulling". De regeering zal met een, zij het partieele oplossing, als nu dringend blijkt, wel niet iang wachten. Voor den geregelden gang des rechts is de eenklaps in hoogste instantie ge constateerde leemte gevaarlijk. Militaire berichten. De dirigeerende officier van ge zondheid 3e klasse J. H. P. Walra ven, chef van het militair hospitaal te Bergen op Zoom, heeft zijn pen sioen verzocht. Dinsdagavond werd te Amsterdam een druk bezochte vergadering ge houden van de vereeniging van onder officieren der zeemacht „Van Speyk," onder voorzitterschap van den heer Mertens. De beschermheer, de heer R. Lehmann, consul-generaal van Griekenland, herinnerde in een toege juichte rede aan de ramp die de Fransche marine onlangs heeft ge troffen. Besloten werd twee leden af te vaardigen naar de begrafenis van de omgekomenen van de „Piuviose" zij zullen op hun graf een krans nederleggen. Voorts werd het denkbeeld van den beschermheer, tot het nemen van maatregelen ter verkrijging van directe uitkeering bij overlijden ten behoeve van weduwen der leden, door ver zekering bij een instelling, besproken, en ter nadere uitwerking door het bestuur 'n overweging genomen. De vereeniging heeft reeds een weduwen- en weezer.fonds, dat met een belangrijke gift van den be schermheer werd versterkt. zoodat Toni moeite had op alles be hoorlijk te antwoorden. Het meisje zat nu op heete kolen en zou nog denzelfden avond naar Wildbad ge gaan zijn, als zij die plaats nog had kunnen bereiken. Nu moest zij haar ongeduld be dwingen en luisterde nog geruimen tijd naar het verhaal van Toni. Den volgenden dag was Lize te Wildbad en richtte dadelijk haar schreden naar het hospitaal, waar de gekwetsten waren opgenomen. Op haar vraag of Frans Geiger zich daar bevond, bladerde de portier in de ziekenlijst en antwoordde na eenig zoeken Ja, die is hier. Wou je hem spreken Ik wil hem verplegen, ant woordde Lize. Daarvoor zijn reeds menschen genoeg hier. Maar ik zou het zoo graag doen, Dat zal je aan den dokter moeten vragen. Och, zeg me dan waar die te vinden is. Ik wil hem dadelijk gaan opzoeken om hem mijn verzoek voor De Rijkspostspaarbank. Ten behoeve van de wereldtentoon stelling te Brussel is door den di recteur der Rijkspostspaarbank, den heer P. j. F. du Bois, in de Fransche taal een overzicht vervaardigd van den gang dezer spaarbank van haar ontstaan in 1881 tot het afgeloopen jaar. Aan het slot daarvan roert de directeur ook de vraag aan of het bespaarde enorme kapitaal niet voor nuttige bestemmingen aan te wijzen ware. Uit de plaatsen waar de be sparingen ontstonden, is het geld weggevloeid en kan dus geen hulp bieden aan den particulieren onder nemingsgeest, gelijk een normale toe stand zou eischen. Vandaar is de vraag gerezen of de Postspaarbank niet hulp zou kunnen verleenen aan het Landbouwcrediet en aan den bouw van arbeiderswoningen. De directie is hiertoe wel gezind en aanvaardt ook de mogelijkheid van het verkrijgen van lijfrenten door middel van deze instelling. In bijzonderheden wordt nader in verschillende hoofdstukken de geheele inrichting van den dienst in onze Postspaarbank beschreven, waaraan toegevoegd zijn eenige afbeeldingen van het in- en uitwendige van het gebouw der Rijks-Postspaarbank te Amsterdam. Dit in alle opzichten keurig uitge voerde werk is bestemd tot toelich ting van een tweetal artistiek uitge voerde graphische voorstellingen van de spaarbeweging aan deze instelling van den aanvang tot heden. Het geheel is een belangwekkende bijdrage tot de groep „sociale econo mie" ter Brusselsche tentoonstelling. Het paleis-raadhuis. De commissie te Amsterdam, welke deze quaestie heeft onderzocht, acht 't paleis op den Dam allerminst geschikt voor de tegenwoordige bestemming. De verlichting laat er alles te wen schen over en de closets, de bad kamer van de Koningin, kortom alles wat tot een moderne huisinrichting behoort, verkeert in het paleis in een allertreurigsten toestand. Bij het onderzoek van het paleis kwam de commissie tot de verrassende en minder smakelijke ontdekking.dat zich onder het gebouw een beerput bevindt, welke wel een klein onder- aardsch meer gelijkt. Erg geschikt om door de vorstelijke familie bewoond te worden, lijkt het paleis dus niet. te dragen. Ho, ho, niet zoo haastig. De dokter is zeker al van huis gegaan hij zal wel gauw hier zijn. Als je wilt, kom dan maar in mijn kamertje en wacht daar op hem. Zoodra hij hier is, kan je hem je verzoek voor dragen. Lize nam het aanbod van den ouden portier dankbaar aan en wachtte met ongeduld op de komst van den dokter. Eindelijk zag ze een deftig man binnenkomen, voor wien de portier eerbiedig de muts afnam. Lize deed haar verzoek en reikte tevens het papier over, dat zij te München op 't bureau van den staf had ontvangen. De menschlievende dokter beloof de op haar verzoek te zullen ant woorden, wanneer hij zijn rondte door het hospitaal had gedaan. Toen hij aan het ledikant van Frans kwam, die naast zijn eveneens zwaar ge wonden kapitein lag, vroeg hij met meer belangstelling dan gewoonlijk, hoe de zieke zich gevoelde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1