D IS EEBD iïïmrT Draagt Plouvier's Ichoenwerk. 'EN. Foseo EER. ANK z Donderdag* 9 Juni. [ijke tarieven. 0)1 tiMklklf. No. 133. 1910. Gemeentebestuur, ddelburg. Sokken, etknoopen m Lijfrente, iddelburg. niftrik' van, j. g. Van Week tof Week. BINNENLAND. 48e Jaargang. den. a UliUi ZEIST. Nederl. Le- ig Mg die met |ar be«!rgt is aan liet lof- conti'óle der ering. voor f 1000.ver- De jaarpremie vei ls met 3 van de Le vermindering gegarandeerd. g geschiedt na 1 25 I 30 jaren jaren bij overlijden. 44.11 38.09 44.88 38.56 45.25 39.71 46.83 41.68 49.15 44.59 52.73 ISKADE. erlei goederen. trage verstrekt. [aOIJSEN-KLOP. :CT1E. overschot in de deel- ie Vereeni- als w'nst bij den Agent 100% Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50 Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgeve; F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldoertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaat schap der Provinciale Staten van Zeeland. De Burgemeester van Vlissingen gelet op artikel 53 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet; brengt ter openbare kennis dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten van Zeeland, den 7 Juni j.l. bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstelling opgemaakte proces-verbaal, van af heden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage nederge- legd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld is. Vlissingen, den 7 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Stemming ter verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Zeeland. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat tengevolge van de op den 7 Juni jj. plaats gehad hebbende can didaatstelling voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Stalen van Zeeland voor het kiesdistrict Vlissingen, waartoe deze gemeente behoort, op Dinsdag den 14Junie.k. van des voorrniddags acht uur tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal gehouden wordenen dat de namen der candidaten zijn ADRIAAN^F I GERLACH VAN St. JOOSLAND, H J PUTTE VAN DE, G. 17.) Ook aan de hier en daar geknakte takken was duidelijk te zien welken weg de bergbeklimmer genomen had. Als een speurhond volgde hij deze kenteekenen, maar bij den bergstroom gekomen verloor hij ieder spoor. Had de wildstrooper dien doorwaad of was hij er met een flinkfn sprong overheen gekomen Met een vloek op de lippen ging de jager terug om op een andere plek gemakkelijker aan de overzijde te komen. Doch de motregen, die reeds een poos viel, noodzaakte hem te schuilen. Hij ging achter een dikken beuken boom zitten en ergerde zich over de wilddieven, over den houtvester, die hem hierheen gezonden had, en over den regen. Tot tijdverdrijf wilde hij een pijpje opsteken, toen bij plotseling eenig gedruisch ver lam. Snel kroop hij tusschen de Tevens wordt de aandacht geves tigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschr^t uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Vlissingen, den 7 juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Van de beperking der Finsche aangelegenheden zullen wij waar schijnlijk wel afscheid kunnen nemen. Na de Europeesche parlementen, die bij de Doema Finlands voorspraak wilden wezen, ruw te hebben afge wezen, heeft gezegd lichaam het befaamde wetsontwerp, waarbij het land feitelijk door Rusland wordt opgeslokt, in behandeling genomen. De geest der vergadering is zoo anti- Finsch mogelijk. Zelfs de Octobristen doen mee, ofschoon het met hun beginselen in strijd is, maar ter eere van de socialisten moet gezegd wor den dat zij hun plicht doen. Een waardig en waar woord heeft de so cialist Gegetsjkori gesproken, toen hij verklaarde dat er een historische misdaad beraamd werd en dat deze derde Doema, de oorlogsvaan op stekende tegen de Finnen, de Polen, de Muzelmannen en alle andere niet- Russische volken en godsdiensten, de aandacht van het Russische volk poogde af te leiden van eigen noo- den en ellende. Minister Stolypin hield een drog- rede van de grofste soori. Het wets ontwerp, dat natuurlijk niet te ver dedigen is, praatte hij goed, door te spreken van een Russisch recht, dat steunde op de volkskracht, een recht dat de kleinmalcing van Finland vor derde. De buitenlandsche raadgevers werden nog eens afgesnauwd en daarmee kan men de zaak nu wef als beslist beschouwen. Met de regeling van het Kretenzer vraagstuk schieten de mogendheden slecht op. Misschien is dat wel op zet. Zij hebben zelf den toestand geschapen en onwillekeurig moet ieder er eerbied voor hebben, dat de Kretenzers zich zoo flink houden. Het voorloopig bewind van Kreta heeft op de laatste nota de Europeesche con suis onbewimpeld geantwoord, dat Kreta niet bestaan kan buiten de Grieksche staatsinstellingendat struiken, zoodal hij geheel verscholen zat en toch alles in den omtrek kon waarnemen. Weer hoorde hij zware schreden, die steeds naderbij kwa men. Werner verdubbelde zijn be hoedzaamheid als een wilde kat lag hij op den loer. Het minste ge rucht kon hem verraden en dan ging hetleven om levendat wist hij. Johan naderde in tevreden stem ming, onbewust dat hem eenig ge vaar dreigde. Zoodra hij buiten het geboomte trad, zag Werner hem en herkende den gitaarspeler van dien Zondagmiddag. Dat schot in den vroegen morgen kon niemand an ders gelost hebben dan hij. Wat had hij zoo vroeg op den berg te doen, waar hij bosch noch weiden bezat Toen hij aan het wambuis en den zak, dien Johan op den rug droeg, versche bloedsporen bemerkte, w.rd de jager razend. Weer klonk een schot en in de borst getroffen stortte de wildstrooper zonder een enkelen kreet ter aarde. De jager sprong op en snelde heen om den gevallene te onderzoeken. Toen hij in diens wambuis de af- Kreta bij Griekenland moet komen en dat de mogendheden zedelijk verantwoordelijk zijn voor den ge schapen toestand, zoodat zij niet dralen kunnen om in Kreta's ver- eeniging met Griekenland toe te stem men. Dat is nog eens taalEn bo vendien is er niets tegen in te bren gen. Inderdaad zijn de mogendheden dan ook weer beginnen te weifelen. Er moeten door Engeland en Frankrijk nieuwe voorstellen gedaan zijn, maar men weet er nog niet veel van. Het begint er echter op te gelijken, dat Turkije zijn zin niet krijgen kan. De onderhandelingen, te Londen en Parijs aangeknoopt, zijn niet geslaagd. De taktiek van sussen en afwachten te volgen, is het eenige waar voor loopig heil van verwacht wordt. Maar de Kretenzers willen met Grieken land vereenigd worden en een volk dat wil, weet zijn doe! wel te bereiken. Volgens de jongste berichten zou den de mogendheden eenige con cessies verlangen maar gesteld dat de Kretenzers die geven, dan neemt Turkije er voor zijn kant toch geen genoegen mee. Dit rijk verlangt heel wat anders; maar ai zijn de Turken nog zoo gematigd, wat zij willen is voor de Kretenzers toch onaanneme lijk. Reeds meer dan tien jaren heeft men zich daar nu met hart en ziel aan het denkbeeld der annexatie gehecht en in 1908 had men het reeds bijna bereikt. Het is dan ook wel om zijn geduld te verliezen maar het besluit der Kretenzers, om ten spijt van alles het doel te berei ken, heeft nooit vaster gestaan dan thans. ïfc De laatste loodjes van den op stand in Albanië wegen het zwaarst. Het blijkt dat men voor de tweede maal te vroeg victorie heeft geroepen o. a. blijkt daaruit, dat thans in gansch noordelijk Albanië de siaat van beleg is afgekondigd, wat men nu juist niet voor zijn genoegen pleegt te doen. In vier colonnes heeft hetTurkscheoperatieleger thans zich tegen Dyjakoma in beweging gesteld en men verwacht daar nu weer een hevigen tegenstand. De Al- baneezen versterken zich op hun eigenaardige wijze, door verschansin gen op te werpen en wegen en stra ten van barricaden te voorzien. Ondanks den aanvankelijk onder vonden tegenstand, willen de Perzen toch nog eens beproeven om zich zelf weer op de been te helpen. Zij zouden toch zoo gaarne van den druk der Russische klauwen bevrijd wor- geschroefde buks verborgen vond, lachte hij honend en zei Dat heb je er slecht afgebracht, ventje Ditmaal heb ik je gesnapt. Ik ben je te slim af geweest. Nu zal je wel niet meer zingen en niet meer schieten ook. Maar kom, hij kan hier niet blijven liggen. Wat moet ik met hem doen Begraven kost te veel tijd en ik kon daarbij overvallen worden. Ha, daar valt me wat in Ze zullen lang zoeken, eer ze hem vinden. Achter de rots, die op dat punt zeer steil was, bruischte de bergstroom. Hier sleepte hij zijn slachtoffer heen en wierp het in het water. Daar knalde opnieuw een schot aan de overzijde. Werner was even aan den linkerarm geraakt. Buiten zichzelf van schrik en woedend keerde hij zich om en zag een man op verren afstand aan de overzijde van den stroom. Dadelijk hief hij zijn buks omhoog en schoot op zijn aanrander, zonder hem echter te treffen. Moordenaar! schreeuwde deze, terwijl hij met vlugge sprongen voor waarts snelde. Dat woord trof den den. Nu er door het drijven van Rusland niets komt om bij de Duit- sche rijksbank een leening te sluiten, is de nationale vergadering tot het plan eener binnenlandsche leening teruggekeerd. Deze leening zou vijf en twintig miilioen gulden bedragen en ook voor vreemdelingen op'n- staan. Als de Russen nu maar niet, door ruime deelneming aan de inschrijving, door een achterdeur binnenkomen. Ernstig wordt de zaak met de ge heimzinnige brieven opgevat, die de Europeesche gezantschappen tePeking hebben ontvangen en waarbij de vreemdelingen worden gewaarschuwd zich niet te mengen in den aanstaan den opstand in Zuid-China. Telkens was daar in den laafsten tijd sprake van plaatselijke oproeren en soldaten- muiterijen, gericht tegen de regee- rende keizerlijke dynastie. Het we melt in die streken van geheime genootschappen en deze schijnen thans hun slag te willen slaan. Nan king is het middelpunt der beweging, evenals in de jaren na 1860. Het volk in de stad wordt door aan plakking tot moord en plundering der vreemdelingen opgezet en den Europeeschen ingezetenen is door de consuls geraden de stad te ver laten. De onafhankelijkheidspartijen in Hongarije zijn door de verkiezingen volkomen verslagen. Graaf Khuen Hedervary, met zijn nieuw gevormde regeeringspartij, triomfeert. Voor het grootste deel is zijn overwinning echter verschuldigd aan Graaf Ste- phanusTisza, die zich sterk geweerd heeft en revanche genomen heeft voor de slagen, die de onafhankelijk- heidspartij hem vóór vijf jaren toe.- bracht. Het bestaan der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie is thans weer bestendigd. Zoo'n verkiezing in Hongarije zou wel de moeite loonen om er eens een kijkje te gaan nemen, in eik district is maar éen plaats, waar ai de kiezers moeten rerschijnen en daar de dorpen soms uren ver van elkander liggen en de verkeersmid delen soms nog zeer primitief zijn, is liet voor de kiezers een zwaar werk. Elk kiezer kan een candidaat stellen, uiterlijk een half uur voor de stemming. De stemming geschiedt mondeling en in 't openbaar. Elke uitgebrachte stem wordt dadelijk op de lijst gebracht. De voorzitter be schikt tot handhaving der orde over politie en gewapende macht. Hij kan jager in het hart. Snel vluchtte hij van de plek, waar hij de misdaad bedreven hadmaar meermalen klonk dat woord moordenaar hem nog verwijtend in de ooren. De man sprong in het water, deed eenige krachtige slagen, dook onder en kwam met het beweginglooze lichaam van Johan weer boven. Het was Sepp, die op de jacht was ge gaan om den prachtigen gemsbok te schieten, daar hij meende, dat Johan het dier niet wilde buitmaken. Sepp nam den gekwetsten jonkman op zijn breede schouders, liep met zijn zwaren last meer dan een uur lang over hobbelige paden en bereikte eindelijk een hoi, waar hij een goede schuilplaats vond. Twee dagen waren sedert de laatste gebeurtenissen voorbijgegaan. Het begon onrustig te worden op den Lindenhof. Het is wat moois, dat Johan den vroegeren weg weer is opge gaan, mopperde de oude man. En hij staat nog al op het punt te trouwen. Het is nu reeds de derde dag, zoolang is hij vroeger nog nooit vorderen dat de kiezers zich naar hun respectieve partijen in afdeelingen splitsen. Iedere partij komt dan binnen eene omrastering te staan, waaruit een toegang naar de stemlokalen voert en elke afgesloten ruimte wordt door een cordon soldaten omringd, anders zouden de kiezers met elkaar slaags raken, zooais trouwens toch wel gebeurt. Ook ditmaal is het niet zonder mishandelingen en doodslag afgeloopen. 'tls wel jammer dat Oostenrijk, door het steeds verder ingaan op het stelsel van gewapenden vrede, ook in zulk een treurigen financieelen toe stand komt. Tot groote ontsteltenis van de financieeie commissie der Kamer, heeft de minister van finan ciën nieuwe uitgaven aangekondigd, tot een bedrag van vijf honderd mii lioen kronen. Binnen eenige jaren moet dit reusachtig bedrag er wezen voor het ieger en de vloot en ten deele ook voor de arbeidersverzeke ring, maar dit laatste is natuurlijk maar bijzaak. Nog dit jaar komt er een en zeventig miilioen te kort, waarvoor dadelijk nieuwe belastingen worden voorgesteld. Binnen zes we ken moeten deze zijn ingevoerd, t Lijkt vrij veel op een overrompe ling; maar de Kamer zal wel ge duldig slikken in deze warmte. Sommissie reorganisatie militair onderwijs. Bij Koninklijk besluit is ingesteld eene Staatscommissie tot het voor bereiden van voorstellen aan de re geering tot reorganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier commissiede kolonel van den grooten staf A. Hoogeboom, inspec teur van het militair onderwijs tot militaire leden dier commissie de kolonel van den staf der infanterie jhr. L. C. van den Brandeler, gouver neur der Koninklijke Militaire Acade mie, de kolonel van den generalen staf H. L. van Oordt, directeur der Hoogere Krijgsschool, de kolonel van den staf der infanterie R. H. Luber, directeur van den Hoofdcursus, de luitenant-kolonel van het 1ste regi ment huzaren W. H. Piepers, de luitenant van het 4e reg. v.eld-artillerie H. Kemper, de kapitein der genie f. R. v. Roijen, eerst-aanwezend inge nieur te Zwolle, de majoor-kwar- termeester W. Woudstra, controleur over de inwendige administratie der korpsen, 5de bureau, de maj. der genie C. J. de Bruyn eti de kapitein-intendant J. W. Visser, beiden van het Neder- landsch-Indisch leger en met verlof hier te lande tot burgerlijke leden der commissie de heeren dr. J. Woitjer, lid van de weggebleven. Als hij maar geen on geluk heeft gekregen. Dan zouden wij er wel reeds iets van vernomen hebben, zeide de wed. Geiger. Het eene is nog niet voorbij of het andere staat reeds voor de deur, klaagde Lind. Van mijn dochter hoorde ik niets en nu is mijn zoon verdwenen. Het is of het ongeluk op den Lindenhof zijn intrek heeft ge nomen. Je moet niet dadelijk het ergste vreezen, vader Lind, sprak vrouw Geiger. Johan is misschien verder landwaarts ingegaan, dan hij van plan was en heeft vroolijk gezelschap aangetroffen. Ik ben altijd te goed voor mijn kinderen geweest en heb hun te veel toegegeven. Dat zijn nu de ge volgen ervan. Je moet toch eens iemand naar den Meerhof sturen om te vragen, of men daar ook iets van Johan weet. Misschien zit hij daar goed en wel, zonder te denken, dat wij hier ongerust zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1