Jr. lorzien in i en Aaidewerk tuur UUR. ING - 6, 1. - 2.07 Woensdag* 8 Juni. istraat - 0.62 Feuilleton >ARTS No. 132. 48e Jaargang. 1910. straat No. 5. LWERK, MEN, DWEILEN, EN,TRAPPEN, waren, Galanteriën, REKW AGENS enz ERMANS Jr. Zeil markt ïgevende f 0.57 - 5,50 - 6,70 BINNENLAND. J LSD naar de iLGOEDEREN ZEER LAGE g 5% extra voor uitbetaald. Aanbevelend, ?1 HULS, met zeer i billijken huurprijs, te koop. ,B,, Bureau „Vlis- PRAAT 74. billijke premrën aak-, Trans- 's-, Glas- en kering» tegen Onge- tteUJke aan- d, n op Hypo* rate klasse k» rden gaarne ver- tte BENEDEN. ■rijen opgang in de it no. 34. Huurprijs f3.25 p. w. Adres ibeinstraat 79. fottekade). ÏASFABR1EK. Engelsche litend Hl et Prijs per drie maanden i.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements-Adoertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Hofberichten. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg en genoodigden woonden Zondagmorgen de gods dienstoefening bij in de hofkapel ten paleize Het Loo. Voorganger was ds. j. G. Knottnerus, em.-pred. te Heerde, die tot tekst gekozen had Openba ring 2 9. Gezongen werden Gezan gen 194: 1 en 4, 201 4, en Psalm 613 en 7. Baron Van Heeckeren van Keil. De Haagsche briefschrijver van „de Tijd" heefl het over de a. s. periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer. Hij schrijft o. a. Twee van deze verkiezingen be loven dit jaar niet van belang ont bloot te zijndie van Zuid Holland en in Overijsel. In Zuid-Holland treden twee Katholieken af, die in het minst geen gevaar loopen, maar heeft daarnaast opnieuw de gunst zijner kiezers te proeven de heer Van Heeckeren van Keil. Er is ern stig sprake van geweest, dat de an- tirevolutionnairen, die in den heer Van Heeckeren hun geestverwant be groeten, op zijn verkiezing niet lan ger zouden prijsstellen, naar aanlei ding van het geschrijf en gewrijf en de' incidenten in de Kamer, waarvan hij de heidis geweest. Reeds had ik zijn opvolger hooren noemen. Ik verneem echter thans, dat op dit aan vankelijk voornemen is teruggeko men en de meerderheid der rechter zijde bij nadere overweging geen aanleiding vindt, om zich partij te stellen in een ten slotte persoonlijk ge schil tusschen den heer Van Heecke ren en den minister van buitenland- sche zaken, ten aanzien waarvan de buitenstaander moeilijk kan uitmaken, wie gelijk heeft, ja waarbij niet is uitgesloten, dat beiden gelijk of bei den ongelijk hebben. Een anlirevo- lutionnair beginsel staat daarbij zeker niet op het spel. Mocht hij worden uitgeworpen, dan zou Hij trouwens worden vervangen dooreen man van zijn politieke kleur, zoodat uit een algemeen oogpunt de quaestie ons onverschillig kan laten. „ik zeg daarom niet, dat zij het ook doet. Integendeel, in onze poli tieke kringen is de vraag of de heer Van Heeckeren van Kei! herkozen zal worden, de politieke quaestie bij uitnemendheid geworden. Suppletoire bagrooting Binn. Zaken. Bij suppletoire begrooting wordt een memoriepost uitgetrokken voor subsidie aan de naarnlooze vennoot schap Waterleidings-Maatsch. „Zuid- Beveiand." Reeds geruimen tijd, zoo schrijft 16.) De doorgestane ziekte, de opwin ding en de ongewone levenswijze hadden haar ui^eput, zoodat ze ge noodzaakt was eenige rust te nemen, wilde ze niet opnieuw op het ziek bed geworpen worden, wat voor haar alle verdere nasporing onmo gelijk zou maken. Dat deze gedwon gen rust haar onaangenaam was, behoeft zeker geen betoog. Ondanks zijn gegeven woord en ondanks de vermanende stem van zijn geweten had de oude hartstocht bij Johan weer de overhand gekre gen. Hij maakte zichzelf wijs, dat hij nog slechts een enkele maal zijn moed en zijn behendigheid wilde toonen. Sepp zou moeten erkennen, dat hij nog mans genoeg was om niet onder den pantoffel te staan. Daarom nog éen enkelen keer en dan was het uit uit voor altijd. de minister in de mem. van toelich ting, zijn plannen aanhangig voor de voorziening in de behoefte aan goed drinkwater in de gemeenten van Zuid-Beveland. Die plannen hebben geleid tot de oprichting van de N. V. „Waterleiding-Maatschappij" Zuid- Beveland." De bedoeling is, dat, eventueel, aan de vennootschap een renteloos voorschot zal worden gegeven. Om administratieve redenen is evenwel in het artikel van „subsidie" ge sproken. Onder de voorwaarden, waarop eventueel de subsidie zal worden uitgekeerd, zal behooren te worden opgenomen, dat de gelden worden terugbetaald, zoodra het reservefonds weder tot een zekere hoogte geste gen is. Verder zal mede eenig toezicht op de exploitatie moeten worden ge waarborgd. Het subsidie gesteld dat het moet worden verleend zal nimmer meer bedragen dan f 150.000. Wet op het armbestuur. Het „Handelsblad" vindt weinig stof tot bewondering voor de aan hangig gemaakte wijziging der wet op het Armbestuur. Al waardeert het blad de technische verbeteringen, die in de wet van 1854 worden voorge steld, minister Heemskerk heeft een wetsontwerp opgedischt, waarin de moderne opvattingen op dit gebied geheel worden genegeerd. Het is opmerkelijk, in hoe menig ander land thans het vraagstuk van het pauperisme aan de orde is, en hoe dan de overtuiging veld winl, dat het overgeleverde stelsel van be deeling plaats moet maken voor doelmatiger opgezette, meer op ver heffing en reclasseering aangelegde, op individualiseering berustende en de armoede als een maatschappelijk verschijnsel bestrijdende middelen. Engeland heeft zoo juist het rapport van zijn „Poor Law Commission" zien verschijnen, te zamen met een minderheidsrapport, waarin de ver zorging van ouden van dagen, van kinderen, van ongeneeslijke zieken, van zwakzinnigen, van werkloozen, worden beschouwd elk onder bijzon dere gezichtspunten en waarbij te vens voorzieningen tegen werkloos heid, invaliditeit, enz. worden be sproken. De ouderdomspensionneering heeft trouwens daar te lande het ar- menzorgvraagstuk in de kern aan geraakt. In het ontwerp van minister Heems kerk is voorts de heilzame rol van de overheid als orgaan van armenzorg ter verwezenlijking van de moderne opvattingen miskend. En het blad gelooft daarom, dat de minister niet zal kunnen rneenen een ontwerp van Hij zou zijn buks in den diepsten afgrond werpen om haar nooit weer te zien. De gemsbokwas voor Sepp, maar als die hem nog weer een spottend woord toevoegde, dan zou hij er van lusten. De gedachten kruisten Johan door het hoofd, toen hij op zekeren nacht de hofstede verliet om tijdig op den Walberg te kunnen zijn. Hij sloop niet door de bosschen, zooals vroeger, maar hield flink den grooten weg; geen mensch toch in den om trek geloofde langer, dat hij op verboden paden ging. Na vele zwarigheden overkomen te zijn, na steile rotshellingen beklom men te hebben en na het doorwaden van eenige bergstroomen, bereikte hij eindelijk de bergvlakte, waar hij de laatste maal den bok had aange troffen. Op handen en voeten kroop hij nu voort tot aan den rotsblok, waarachter hij zich kon verschuilen, terwijl hij door zich even op te richten den omtrek kon overzien. Met den vinger aan den trekker bespiedde hij nu den omtrek en luisterde nauwlettend naar elk ge luid. V/al was tiai? Rolde daar niet ingrijpende beleekenis te hebben gegeven. Gisteren, aan den vooravond van het nationaal congres betreffende ge meentebedrijven, werd dit officieel ten raadhuize en. officieus in de con versatiezaal van het Kurhaus te Sche- veningen ontvangen. Op de Groenmarkt waren alleen leden van het congres gekomen, die eenige corporatie of gemeente verte genwoordigden. De waarnemende bur gemeester, de heer Jansen, sprak de welkomstrede uit en noemde het daarin een gelukkige gedachte, dat de Vcreeniging voor Handel, en Nij verheid en Gemeentebelangen, haar 25jarig bestaan heeft willen herdenken door het houden van een congres met daaraan verbonden tentoonstelling betreffende gemeentebedrijven. De rede van den heer Jansen werd door den heer Dolk, voorzitter van de feestvierende commissie, beant woord. Hierna sprak nog de heer Beversen, voorzitter der tentoonstelling, die con stateerde, dat deze boven verwachting gelukt was en dank bracht aan het stedelijk bestuur. Daarna vertrok men naar het Kurhaus, waar de ovarige congresleden waren. Bakkerswet -Taima. Het Nationaal Comité voor afschaf fing van nachtarbeid in het bakkers bedrijf heeft een brochure uitgegeven getiteld „Ons Verweer", waarin ge antwoord wordt tegen de „Bedenkin gen" van het Bakkers-Comité in zake het wetsontwerp van den minister van landbouw, nijverheid en handel. In dit geschrift wurden hoofdstuk ken gewijd o.m. aan hef onnoodige van den nachtarbeid in het bakkers bedrijf en aan het standpunt dat het publiek inneemt in deze kwestie, waarbij het Nationaal Comité gele genheid vindt mede te deeien, dat het van ruim 250,000 mannen en vrouwen in den lande betuigingen van adhaesie ontving voor de afschaf fing van den nachtarbeid der bakkers. De nadeelen, die door het Bakkers- Comité worden gevreesd van de af schaffing van den nachtarbeid, n.l. duurder brood en minder broodver- bruik, bestaan volgens de brochure niet in die mate als door de tegen standers der afschaffing wordt be weerd. Mochten de broodprijzen stijgen, dan schijnt dit het Nationaal- Comité geen te groot offer, daar door die stijging van uitgaven der brood verbruikers een stuk leed voor dui zenden broodbereiders zal worden afgekocht. Statistieken en gegevens omtrent den omvang van den nachtarbeid op bakkerijen vindt men in de brochure en voorts uitvoerige beschouwingen op eenigen afstand een steen naar de diepte en daarna weer een? Johan luisterde nog scherper. Daar vloog de gemsbok hem met de snel heid van den wind voorbij. Een knal en het dier tuimelde neer, ter wijl het den grond met zijn bloed kleurde, johan sprong op en snelde naar het schoone dier. Er was echter geen tijd om het te bewonderen hij haastte zich om zijn buit in vei ligheid te brengen. Het kostte hem vrij wat moeiie, dien zwaren last langs het oneffen bergpad te ver voeren en daarmee het lager gelegen kreupelhout te bereiken. Eerst toen de dichte takken hem voor ieders blik beveiligden, gevoelde de jonk man zich gerust. Zonder dralen be gon hij nu den bok te ontweiden. De wind had den knal van het schot ver door de dalen gevoerd. Niet alleen de houtvester had het gehoord, maar ook menig ander, die, met de zaken bekend, wel begreep, dat in zulk een vroeg morgenuur geen jager, maar wel een wildstroo- per aan 't werk was. Heeft u het gehoord, heer houtvester? vroeg Werner, de kamer over de uitwerking van afschaffing van dien nachtarbeid in de praktijk en de gevolgen van dien maatregel voor het grootbedrijf. Een beslist afgekeurde kritiek treft het denkbeeld om de kwestie van den bakkers-nachtarbeid op te willen lossen door het invoeren van het ploegenstelsel, dat, ook wegens de ingekomen antwoorden na een inge stelde enquête, onmogelijk wordt ge acht door de stellers der brochure van het Nationaal-comité. Ds in een der hoofdstukken van dat geschrift verzamelde medische gegevens omtrent de mortaliteit en morbiditeit der bakkers doen het co mité nogmaals wijzen op de urgentie van afschaffing der nachtelijke praes- tatiën van dat gilde. In een dei laatste hoofdstukken van „Ons Verweer" wordt voorts met kiem betoogd, dat de wet, die de afschaffing van den nachtarbeid wil brengen, haar kracht en beteekenis verliezen zou, wanneer het verbod om des nachts te bakken zich niet uitstrekte zoowel over patroons ais arbeiders. Ver. van Voorzitters en Secre tarissen van Kamers van Arbeid. De zomervergadering dezer ver- eeniging zal gehouden worden op a.s. Maandag 17 Juli te Rotterdam, in de voormiddagvergadering zal, be halve enkele zaken van huishoude- lijken aard, het punt: „Oprichting van een Bond van Kamers van Ar beid", ingezonden door eenige leden der vereeniging worden besproken. in de middagvergadering tot welke ook geïntroduceerden zullen toegang hebben, zal de heer J. v. d. Molen, Kamerlid voor Sliedrecht, behandelen Bedrijfsorganisatie, over welk onder werp ook discussie zal worden toe gelaten. Rijkssubsidie Arbeidsbeurzen. De minister van landbouw brengt ter kennis van gemeenten en als rechtspersoon erkende vereenigingen, door welke eene niet bij de „Ver. van Ned. Arbeidsbeurzen" aangeslo ten arbeidsbeurs wordt beheerd, dat zij ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van eene rijkssubsidie wegens het houden in 1910 van intercommunale tele- phoongesprekken door hunne arbeids beurs zich voor 1 November e.k. schriftelijk bij zijn depart, behooren aan te melden. Een dergelijke sub sidie kan in geen geval worden toe gekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij een locaal telephoonnet is aangesloten en evenmin, indien eene beurs het karakter van eene finan- cieele onderneming d«agt. van zijn chef binnentredende. Daar boven is weer een schelm aan den gang. Het geluid van den knal scheen van den Walberg te komen. Zeker heeft de kerel ons den prachtigsten gemsbok voor den neus weggescho ten. Je hebt gelijk, Werner, ant woordde de houtvester, nadat hij bedachtzaam zijn pijp uit den mond had genomen, het geluid kwam van den Walberg. Is Friedrich thuis? Die slaapt nog, mijnheer. Hij kwam laat in den nacht van den Hirschberg terug. Maak hein wakker. Die stroo- pers moeten eens flink vervolgd worden. Ze zullen hier het wild uit roeien, ais het zoo voortgaat. Werner ging zijn makker wekken en weldra stonden de twee jagers met het tweeloopsgeweer op den rug in de kamer om verdere bevelen af te wachten. Ik hoop, dat het ons nu gelukt een van die schelmen te betrappen gaf Werner op ontevreden toon te kennen. De geschiedenis van dien Zondagmiddag steekt me nog al lijd in hf t hoofd, maar het is, of zeden Salarisregeling Departementsambtenaren. Door het bestuur van den Bond van Ambtenaren bij departementen van Algemeen Bestuur en hooge Colleges van Staat te 's-Gravenhage, is aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin, naar aanleiding van het besiuil der regeering, om de voorstellen van wet, die zouden heb ben geleid tot het vaststellen eener „periodieke salarisregeling," ook voor de ambtenaren van hoogeren rang dan dien van klerk, voorshands in te trekken, wordt opgemerkt „dat ten vorige jare door den mi nister van binnenlandsche zaken bij de M. v. A. op het V. V. betreffende hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1910, art. 3 van dat hoofdstuk ver minderd werd met het bedrag, dat voor periodieke verhoogingen van traktementen van ambtenaren boven den klerkenrang was bestemd, terwijl ditzelfde bedrag toegevoegd werd aan art. 2 dier begrooting „dat deze door de betrokken amb tenaren ongetwijfeld gewaardeerde gedragslijn geheel of gedeeltelijk ook door andere departementshoofden is gevolgd, intusschen niet door de ministers van marine en financiën „dat hierdoor en dit geldt in het bijzonder voor de commiezen en adjunct-commiezen van het de partement van marine, wier financiëele positie toch reeds in abnormaal on- gunstigen toestand verkeerde, eene ongelijkheid te meer tusschen de bezoldiging van de ambtenaren aan de onderscheidene departementen is in het leven gebracht, welke onge lijkheid, naar de ondergeteekenden beschtidelijk rneenen, dringend voor ziening eischt, in dien geest, dat de jaarwedde van hen, die thans achter zijn geraakt bij collega's met gelijke aanspraken, zonder dat hnnne ambtsvervuiling daartoe aanleiding gaf zoo spoedig mogelijk op den grondslag van de ontworpen voor stellen worde verhoogd." Om deze redenen verzoekt het bestuur de Koningin te willen over wegen, of thans niet voor de regeering het tijdstip is gekomen, om de inge trokken voorstellen mutatis mutandis weer in te dienen bij de Staten- generaal. Oorlogsschepen voor Scheveningen, Oisiernamiddag lagen er drie onzer oorlogsschepen voor Scheveningen, dicht onder de.i wal, heel nabij de pier. De oorlogsbodems, donker tegen den avondlijken hemel, vooral waar ze, van de kust tegen 't ondergaande zonlicht te zien waren, trokken zeer de aandacht en heel wat wandelaars begaven zich naar de Pier om de schepen zoo nabij mogelijk te zien. groenen rok kunnen ruiken. Ja, die kerels zijn zoo slim als vossen, zei Friedrich. Een slimme vos loopt ook wei eens in den vai, hernam Werner met een glimlach. De houtvester brak nu hun gesprek af en zei Friedrich, jij gaat naar den Salzberg om den knaap aan dien kant op te sporenmisschien zal hij bedaard in een almhut bij deze of geene herderin zitten te denkende jagers liggen nog gerust te slapen, maar dat zal hem tegenvallen. En jij, Werner, klimt naar boven langs den grooten bergstroom. Geen ge nade, hoorDe kerels zijn zeker van hun schot en maken er ook geen gewetenszaak van ons een blauwe boon in het lijf te jagen. Zijn er twee of drie, wees dan voor zichtig, maar tracht ze te herkennen. En nu afgemarcheerd Toen Werner den berg halverwege bestegen had, bemerkte hij den ver- schen indruk van een voet in het natte zand. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1