inden. al T weede Blad. IELBIIRG", Maandag 6 Juni. dreclit. >eimiddel f Uwe „DeRuyler". Gemeentebestuur. No 130. 48e Jaargang. 1910 IT Uü r C. G. Baert. Schoenen UTSEN 'ONSEN -ZEEP -NETJES N-ZAKJES KREGTEN. erlijn 1909 ierlijn 1910 Kiel 1910 SKADE. \k tarieven. ;rlei goederen. Ihuijsen-klop. ;tie. ïr-Schelde. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden BINNENLAND. oei en verwijdert it per Flesch. de eteekende zich voor, iterdags op nader St. Joris", Balans, raktijk-diploma h, gelieven zich vóór landen. etenschappen. ien, was nog ind.Alléén de H zen, want de gewonnen. age verstrekt. 910. 3,43 o) en 6,35 d) 4,10 o) en 7,05 2,15 a) en 5,05 b) 3,43 en 6.35 d) 5) Jim het vertrek var. J-ke n.N .nvzen vm.8,5& Breskens, Boraseleen takens ten hoogete L' wachten. de boot van 10,45 L van 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier No. XIII der Bedrijfsbelasting dienst 1909/10. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend: dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezon den, het door den Directeur der di recte belastingen te Middelburg exe cutoir verklaarde kohier no. XIII we gens de Bedrijfsbelasting dienst 1909/10; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes Weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 8 en zoo noodig ook op 9 Juni a. s. van het fort „Harssens", reede van Texel en op 10 Juni van het fort „Pampus" Zuiderzee, eene schietoefening zal worden gehouden. Dat omtrent de regeling dier schiet- sefening inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente-secretarie op eiken werk dag van des morgens 9 tot des na middags 4 ure. Vlissingen, 3 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Telegram van de Koningin. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat hij van H. M. de Koningin het volgende telegram heeft ontvangen Op het Loo teruggekeerd, haast ik mij, nogmaals uiting te geven aan Onze innige dankbaarheid voor Onze dochter en Ons in de on vergetelijke dagen, die achter Ons liggen, en ik verzoek U, de tolk te willen zijn van Onze groote erken telijkheid daarvoor bij de bevolking. Wilhelmina." Tweede Kamer. Gisteren werd behandeld het wets ontwerp lot verkoop voor f 15.000 van het arsenaalgebouw aan het Waterlooplein te Amsterdam aan de vereeniging „Beurs voor den diamant handel" te Amsterdam. De heeren Vliegen en De Stuers bestreden het ontwerp ais financieel nadeelig voor het Rijk. De heeren Hubrecht, De Vlugt, Henckemans en Van Hamei verde digden het ontwerp, ook in het be lang der ontwikkeling van den Am- sterdamschen diamanthandel. De Voorzitter en de heer Borgesius protesteerden tegen de beschuldiging van den heer De Stuers, waar deze beweerd had dat een ambtenaar de regeering had voorgelogen omtrent de historische beteekenis van het arsenaal. De minister van oorlog sloot zich bij het protest aan en verzekerde dat de goede trouw van den aange vallen ambtenaar, een onzer verdien stelijkste" ambtenaren, boven twijfel verheven is. Regeling der Eedsquaestie. Hef Kamerlid, de heer Roessingh, heeft aan de regeering schriftelijk gavraagdj üf zij niet oordeelt; dat na het laatste arrest van den Hoogen Raad inzake het afleggen van een eed of belofte, de regeling van de eedsquaestie zoo urgent is geworden, dat wetswijziging te dier zake zeer dringend is? Daarop heeft de minister van bin- neniandsche zaken geantwoord, „dat de regeering ten aanzien van bedoelde aangelegenheid, hare gedragslijn eerst zal kunnen bepalen na gezette over weging van het arrest van den Hoo gen Raad, waarvan zij tot hiertoe nog slechts door een bericht in de dagbladen heeft kunnen kennis ne men." Dr. A. Kuyper. „De Nederlander", het bericht over nemend omtrent het niet-bijwonen der vergaderingen van de Tweede Kamer door dr. Kuyper, vóór de eere raad een uitspraak heeft gedaan, voegt daaraan toe, dat de uitspraak niet voor S:ptember te wachten is. De tienurendag. De Haagsche kroniekschrijver van de „Nieuwe Groninger Ct." had me degedeeld, „dat de heer Talma een voor-ontwerp gereed had voor de invoering van een algenieenen 10 uurs-arbeidsdag en het plan in den ministerraad heeft gebracht, maar dat daar, bij meerderheid van stem men (en zelfs overgroote meerder heid) is besloten aan de indiening van een zoodanig voorstel van wet geen goedkeuring te hechten." Ook aan „Het Volk" waren ge ruchten van nagenoeg gelijken aard ter oore- gekomen. Zij wexen alleen in zooveire van het bericht van het Groningsche blad af, dat een be paald wetsontwerp nog niet door den heer Talma gereed zou zijn ge maakt, maar reeds het plan daartoe verworpen zou zijn, terwijl ook, voor zoover de inlichtingen van hei soc.- dem. orgaan strekken, de bedoeling niet een volstrekt algemeene tien- urenwel zou zijn geweest. De Grondwetsherziening. Prof. Fabius schrijft in zijn „Stu diën en Schetsen" De regeering heeft als reden, waar om zij eerst nadat het Kabinet anderhalf jaar had bestaan, met de gedachte van grondwetsherziening is te voorschijn gekomen,in de Mem. van Antwoord betreffende de Staatsbe- grooting voor dit jaar aangevoerd „dat het Kabinet zijn gedragslijn dienaangaande, met de verkiezingen in de naaste toekomst voor zich, niet aanstonds heeft kunnen vast stellen." In dienzelfden geest verklaarde minister Heemskerk 24 Nov. 11. in de Tweede Kamer, dal het ministerie in 1908 „geen programma meende te mogen geven, verder strekkende dan hetgeen tot aan de verkiezingen voor de hand lag" enz. Dergelijke uitspraken behooreti eigenlijk bij het stelsel, dat een mi nisterie zijn bestaan meer voor de kiezers, dan van het gemeen overleg met de Staten-Generaal, afhankelijk stelt; bij de practijk, die, naar Sidney zoo keurig heeft geschetst, aan de overzijde des Kanaals meer en meer doordringt. Ook werd onder het ministerie- Heemskerk Az. 11 Mei 1883 een commissie voor grondwetsherziening benoemd slechts enkele weken vóór de periodieke verkiezingen. Dat het ministerie van 1908 ander half jaar met het plan van grond wetsherziening heeft gewacht, en opzettelijk daarvoor den uitslag der stembus heeft verbeid, is te meer vreemd, wijl dat Kabinet juist buiten eeaig verband met de stembus was opgetreden, waarover ik mij destijds verheugd heb als een meer normaal, meer constitutioneel verloop. Nu echter het ministerie zich op het standpunt had gesteld, dat in de aangehaalde uitspraken aan het licht kwam, moest, naar mij voorkomt, daaruit volgen, dat de regeering beoogde de herziening althans in eerste instantie tot stand te bren gen vóór 1913. Kon zij toch destijds geen programma geven, dat over de verkiezingen van 1909 heen ging hoe kon zij zich dan daarna bevoegd rekenen om een programma te geven, dat verder reikte dan de stembus van 1913? Toch is de kans, dat een herziening vóór die verkiezingen in eerste lezing voltooid zal zijn, gering. De verschillende geïllustreerde bladen wedijveren deze week met platen van de feesten te Amsterdam. „De Prins" is nagenoeg geheel aan dit onderwerp gewijd, met menigte van goedgeslaagde kieken. In de „Wereldkroniek" en het zus- tersblad „De Week", onder vele an dere platen, ook van het bezoek aan Haarlem, een prachtige groote plaat van den Westertoren in volle schitte ring. „Het Leven" idem idem, geeft onder meer een plaat van de aubade, waarbij door samenstelling van verschillende photo's het Paleis recht tegenover Van Gend en Loos staat en de tri bune op den hoek van de Kalverstraat, „Buiten" heeft niet vele, maar prach tige plaatjes, o. a. een geestig kiekje van de musiceerende Volendammers. „Eigen Haard" geeft een groot aan tal kiekjes, waarbij o.a. een van de Koningin met het Prinsesje in den kinderwagen. „De Zeven Provinciën." Naar het „Hbi." verneemt, ligt het in de bedoeling van de afd. Amster dam van de vereeniging Onze Vloot, om te zijner tijd aan den comman dant van het nieuwe pantserschip „De Zeven Provinciën," aan te bieden een artistiek bewerkte koperen plaat, groot model, waarop de historische bijzonderheden omtrent dit uit ge schiedkundig oogpunt zoo belangrijke schip, vermeld worden. Met de uitvoering van deze plaat heeft zich welwillend belast prof. C. Dake, wiens naam een artistieke uitvoering waarborgt. Het ligt in het voornemen de aan bieding op plechtige wijze te doen ge schieden. De minister van marine is zeer gunstig voor dit plan van Onze Vloot gestemd. Een Faillissement. Door de rechtbank te Rotterdam is failliet verklaard de stuwadoorsfirma Brandjes Dalmijer en Rogier. Dit is dezelfde firma die zich in den loop der laatste jaren een zekere befaamd heid heeft verworven voor de wijze waarop zij de Rijksverzekeringsbank naar de verschuldigde premies heeft laten zuchten. Het ligt dan ook voor de hand dat deze Rijksinstelling tot de voornaamste krediteuren behoort. De schattingen daaromtrent loopen uiteen tot een minimum van f 100,000 lot f160,000 toe. Het was van algemeene bekendheid dat deze stuwadoorsfirma voor haar bedrijfskapitaal een grooten steun vond in de staangelden die zij eischte van de werklieden in haar dienst, waardoor zij in totale zeker wel over een tienduizend gulden kon beschik ken. Het verluidt evenwel dat zij te dien aanzien terugbetaling zou gedaan hebben, zoodat de werklieden niet, zooals de Rijksverzekeringsbank dupe van de historie zouden zijn. Mede wordt gemeld dat onder de krediteuren behoort de Ongevallen ver rekering-Maatschappij „Fatum", die voor de firma op het laatst no risico had overgenomen. („Hbi."' Vlissingen, 4 Juni. Hedenmorgen 9 uur is de mailboot „Prinses Juliana" van hier vertrokken voor den aangekondigden boottocht met ministers, spoorweg- en post- autoriteiten. Onder de genoogdigden bevond zich de heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in deze provincie. Na terugkomst alhier vereenigden de genoodigden zich in het Grand Hotel aan een gemeenschappelijken maaltijd. De katholieke kiesvereeniging alhier heeft besloten voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten de heeren G. van de Putte en H. J. E. Gerlach van St. Joosland krachtig te steunen. Door de anti-rev. kiesvereeniging in het district Sluis is tot candidaat Voor de Prov. gesteld den heer mr. P. J. van Bortel. De centr. kath. kiesvereeniging in dat district heeft thans definitief ge proclameerd den heer A. Hendrikse, burgemeester te Waterlandkerkje. Voor de drie vacatures worden dus door de rechtsche partijen slechts twee candidaten gesteld. Van liberale zijde zijn in het dis trict Hulst definitief gesteld de heeren Ph. J. van Dixhoorn en P. J. Wort- man, die zich beiden bereid hebben verklaard de candidatuur te aan vaarden. in de week van 28 Mei tot met 3 Juni werden hier 97 zeebaden geno men, waarvan 52 door heeren en 45 door dames. De temperatuur van het water va rieerde van 57 tot 61 graden. Het weer was over het algemeen gunstig. Nu door den op 28 Juni a. s. voor genomen automobieltocht van Woens- drecht naar Middelburg over den Scheidedam het bewijs zal worden geleverd dat er over dien dam gereden worden kan, heeft de Kamer van Koophandel, en fabrieken te Bergen- op-Zoom besloten zich in verbinding te stellen met de Vereeniging „Vlis singen Vooruit", ten einde gezamelijk er bij den minister van waterstaat op aan te dringen dat door hem maat regelen worden genomen opdat door de Staatsspoorwegmaatschappij niet langer een weg voor het algemeen keer gesloten worde gehouden, die voor dat verkeer als onmisbaar wordt beschouwd. Het Nederiandsch stoomschip „Achilles" van Valentia naar Amster dam, is gisterenavond hier binnen gekomen wegens gebrek aan bunkër- kolen. Na aanvulling van den voor raad is het schip hedenmorgen naar Amsterdam vertrokken. Het Engelsche stoomschip „The Princess" is hedenmorgen van hier vertrokken met een lading cokes naar Millom. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 Aug. 1911 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg dr. G. Van Hasselt te Utrecht. Verder is aan J. E. V. Schoolmeester, geboren te Vlissingen, vergunning verleend tot het geven van lager on derwijs, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet. De sergeant-fourier Noordhuizen en de sergeant van Houte, beiden van het 4e bat. alhier, zullen van af Maandag a. s. tot en met 13 Augus tus d. a. v. gedetacheerd worden te Breda, tot het volgen van een gym- nastiekcursus. Het bij het leger in beproeving ge weest zijnde schoeisel systeem-Heijnt- jes te Breda, heeft niet aan de ver wachtingen voldaan,in verband waar mede eene invoering van dat model bij het leger niet plaats heeft. Men schrijft ons uit Middelburg Burg. en Weth. stellen aan den raad voor eene overeenkomst aan te gaan met de Société Anonyme des tramways a vapeur Flessingue—Mid- delbourg et extensions voor aanleg en exploitatie van de electrische tram. B. en W. zeggen naar aanleiding van in 1908 door den raad vastge stelde concessievoorwaarden, dat deze niet door den directeur der tram zijn aanvaard, en dat de trammaatschappij rijksconcessie heeft verkregen. Het is B. en W. gebleken, dat het streven der rijks-regeering is bij aan leg van tramlijnen de belanghebbende gemeenten allen invloed en medezeg gingschap daarover te omnemen. En ofschoon nu nergens met dui delijke woorden is omschreven, wie eigenlijk de concessie moet geven, heeft de rijksregeering een machtig wapen in de belemmeringswet. Daarom hebben B. en W. gemeend niet te moeten doorzetten de gemeen telijke concessie te doen zegevieren. B. en W. zouden wei in staat zijn geweest de uitvoering der werken eenigen tijd tegen te houden en te vertragen verhinderen hadden B. en W. die niet gekund. Daarom stellen B. en W. voor de besluiten van 1908 in te trekken en thans met de Société Anonyme eene overeenkomst aan te gaan, waarbij zij zich aan een aantal voorwaarden onderwerpt, die voor de gemeente van belang zijn. in de ontwerpvoorwaarden, die reeds door den directeur der tram zijn goedgekeurd, wordt o. a. bepaald, dat de Société f 2500 moet deponeeren ais waarborgsom voor het herstellen van bruggen, straten en andere ge meentewerken die door de tram zijn beschadigd. Naar aanleiding van een adres van de onderwijzeressen van school G, de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, stellen B. en W. voor de salarissen van die onderwijzeressen zoo te veranderen, dat haar periodieke verhoogingen worden toegekend. De tegenwoordige salarissen bedragen 1200, uitgezonderd voor gymnastiek en voor teekenen en handwerken. B, en W., stellen voor de salarissen voor genoemde vakken (f300 en f800) onveranderd te laten, doch de on derwijzeressen in de andere vakken toe te kennen 3 5-jaarlijksche ver hoogingen van f 100. Ook stellen B. en W. voor da jaarwedde van het hoofd der school van f 1500 op f 1800 te brengen. De commissie van financiën advi seert om ook aan de vakken gymna stiek en teekenen en handwerken periodieke verhoogingen toe te voegen. Nog stellen Burg. en Weth. den raad voor een geldleening aan te gaan van f18000 tegen eene rente van ten hoogste 4 pet. met jaarlijksche aflossingen van ten minste f 1000 te beginnen met 1911. Deze leening houdt verband met een voorstel om een groot gedeelte van het buizennet der gasfabriek te verruimen. De vorige week is alhier een 6-jarig knaapje in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind be kwam zulke brandwonden dat het naar het gasthuis moest worden ge bracht, alwaar het thans aan de ge volgen is bezweken. Burg. en Weth. van Middelburg stellen den raad voor om dem amb tenaar van den Burgerlijken Stand G. ter Meulen die thans gedetineerd is in het huis van bewaring aldaar, als zijnde verdacht van verduistering in die betrekking gepleegd, te schorsen. Met ingang van 16Juni is benoemd tot commies der directe belastingen te Rucphen (N. Br.) de heerj. H. de Witte Pz; te Koudekerke. Gisterenavond omstreeks 11 x/3 uur werd tusschen Wouw en Roozendaal door den biokwachter van blok 49 bij 't naar huis gaan op de lijn een man gevonden, die overreden was met den trein die van Rozendaal naar Vlissingen was vertrokken. De biokwachter gaf dadelijk kennis op 't station. De man werd bij aankomst te Rozendaal naar 't lijkenhuis over gebracht.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5