het vrijmaken van uit Engeland aan gebrachte postpakketten. De minister van financiën deelt mede, dat de minister van waterstaat, wiens advies hij ter zake inwon, be zwaar maakt tegen de inwilliging van het verzoek der Kamer, om de uit Engeland aangebrachte postpak ketten hier in te klaren, uit overwe ging dat het aantal der uit Engeland aangebrachte postpakketten voor de provincie Zeeland te klein is om de uitgaven te rechtvaardigen, welke verbonden zouden zijn aan de inrich ting van een dienst tot vrijmaking van postpakketten te Vlissingen, ter wijl evenzeer bezwaar moet worden gemaakt tegen het rechtstreeks doen verzenden van pakketten door het postkantoor te Vlissingen aan de Britsche postadministratie, wegens het gering aantal dier pakketten. Dit schrijven werd ook voor noti ficatie aangenomen, fis A A Van de commissie van toezichtop. den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde is een nader schrij ven ingekomen naar aanleiding van een door deze Kamer gedaan verzoek betreffende het goederen-vervoer met de booten van genoemden dienst. De commissie bericht dat, in ver band met dat schrijven de verzending van goederen te Vlissingen naar en van hare booten opnieuw een onder werp van nauwgezette overweging heeft uitgemaakt. Als slotsom daarvan ziet de com missie zich verplicht aan de Kamer mede te deeien, dat de belangen van haren dienst niet toelaten, om den verzenders van goederen meer faci liteiten te verschaffen, dan bij het laatste tarief zijn toegestaan. Ofschoon de commissie tegen het houden van een conferentie geen be zwaren heeft, komt haar deze in de gegeven omstandigheden overbodig voor. Gaarne geeft de commissie echter de verzekering dat steeds zal worden nagegaan of iets door haar in het belang van het publiek kan worden overwogen. Ook dit schrijven werd voor ken nisgeving aangenomen en werd door enkele leden leedwezen er over uit gesproken dat de commissie geen termen heeft kunnen vinden aan de gegronde klachten der Kamer te voldoen. De afdeeling's Gravenhage en om streken van den Nederiandschen Bond van Horlogemakers, geeft aan de Kamer van Koophandel kennis, dat Burg. en Weth. van 's Gravenhage aan den gemeenteraad het voorstel zullen doen, over te gaan tot de in voering van electrische uurwerken voor publieke plaatsen in alle takken van dienst der gemeente. Burg. en Weth. willen hieraan ook toevoegen, liet door de gemeente verschaffen van electrische uurwerken aan particulie ren tegen een voordeeligen abonne mentsprijs. De Bond ziet, zoo dit laatste mocht worden goedgekeurd, hierin schade voor alle daar ter stede gevestigde horlogemakers. De afdeeling heeft gemeend hier tegen hare bezwaren te moeten in brengen te meer daar, wanneer dit voorstel te 's Gaavenhage wordt aangenomen, zulks aanleiding zou kunnen geven, dat ook andere ge meenten hetzelfde zullen beproeven. Daarom verzoekt de afdeeling aan de Kamer zoo mogelijk haar verzoek schrift te willen steunen door daar aan adhaesie te betuigen. Besloten werd dit schrijven als uitsluitend van locaal belang, daar hier deze maatregel niet zal worden toegepast, voor notificatie aan te nemen. A De Vereeniging voor Stoomvaart- belangen mocht van den minister van landbouw, nijverheid en handel een schrijven ontvangen, waarbij haar gevoeien gevraagd wordt betreffende het voornemen van het departement van waterstaat om gedurende den nacht de sluizen en bruggen niet of slechts in bijzondere gevallen voor de scheepvaart te openen en bij wijze van proef deze nachtsluiting toe te passen op de Zuid-Willems vaart en de gekanaliseerde Dieze en het kanaal door Voorne. De minister verzocht tevens be antwoording van de vraag welke de gevolgen voor handel en scheepvaart zouden zijn, wanneer werd overge gaan tot een meer algemeene toepas sing van den voorgenomen maatregel, derhalve sluiting van de nachtvaart ook op andere kanalen. Het bestuur der vereeniging Stoom- vaartbelangen heeft aan de Kamer van Koophandel een afdruk aange boden van zijn antwoord betreffende 1 genoemde vraag, welke vraag van algemeen belang is en het verzoekt aan de Kamers wel haar medewer king te willen verleenen de voorge stelde nachtsluiting der rijkskanalen in het belang van de eischen van het verkeer en van het scheepvaart bedrijf af te weren. De heer Dudok van Heel gelooft dat het in het nadeel van de schip pers zou zijn ais de sluizen van het kanaal door Walcheren des nachts gesloten moesten worden. De Voorzitter vindt dat overal waar op tij gevaren moet worden, het een noodzakelijkheid is dat des nachts geschut kan worden. Waar evenwel ons advies nog niet gevraagd wordt, meent de Voorzitter het ontijdig ons daarin te mengen. De heer Polak ziet wel hetgroote belang in van hetgeen de vereeniging beoogt, doch waar het advies der Kamer niet gevraagd wordt, achtte hij het overbodig daaraan thans reeds adhaesie te betuigen. De heer Van Niftrik wees er op dat ais de minister dat besluit kan uitvoeren zonder dat daarvoor een wet behoeft te worden aangenomen, wij dus niet weten in welk stadium de zaak verkeert. De zaak komt hem evenwei voor Zeeland van veel belang voor en hij wilde voorsteilen om de vereeniging te berichten dat met belangstelling van haar schrijven is kennis genomen en dan tevens te wijzen op de bij zondere belangen van Zeeland en dit in een nader schrijven aan den minister te ontwikkelen. De heer Dudok van Heel zou wil len voldoen aan het verzoek der ver eeniging en den minister te wijzen op het nadeel dat eventueel zou ontstaan door een nachtsluiting van het kanaal door Walcheren. De heer Polak zou daaraan nog willen toevoegen het kanaal door Zuid-Beveland. De voorzitter zou willen voorstel len dat de vereeniging onze Kamer op de hoogte houde van den toestand en dan later zoo noodig steun toe te zeggen voor het gevai blijkt dat de zaak door zal gaan en intusschen te ontwikkelen de bezwaren welke ook voor Zeeland door sluiting van de kanalen zouden ontstaan. Dienovereenkomstig werd besloten. A De Kamer van Koophandel te Dord recht heeft in de laatste jaren erva ringen opgedaan, die haar doen twij felen aan het dikwijls op den voor grond gesteld nut van het bestaan van twee groote concurreerende spoorwegmaatschappijen. Die Kamer bespeurt van den invloed dier con currentie niets, hoewel voor Dord recht de voordeelen van die concur rentie, als ze bestaan, zich in alle richtingen zouden moeten doen gei den. Het zou de Kanter te Dordrecht aangenaam zijn té vernemen, in hoe verre die concurrentie op dienstre gelingen en op tarieven op de lijnen in het ressort dezer Kamer eindigende of door haar ressort loopende, naar de meening dezer Kamer, invloed uitoefent. De Kamer te Dordrecht heeft dit verzoek gericht tot alle Kamers in den lande en zij zou het op prijs stellen, indien de Kamers haar mee ning wilden te kennen geven, door invulling van een bijgevoegde vra genlijst, betrekking hebbende op hetgeen de Kamer te Dordrecht op het oog heeft. De Voorzitter stelde voor de vra genlijst te stellen in handen van de commissie voor het verkeerswezen. De heer Polak zou de zaak liever dadelijk willen afhandelen, omdat de quaestie hem eenvoudig genoeg voor komt. Besloten werd, na een nadere toe lichting van den Voorzitter de zaak commissoriaal te maken. De vereeniging „Ons Belang" te Oost- en West-Souburg heeft het volgende adres gezonden aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie Tot nu toe worden brieven, pak ketten etc. bestemd naar Vlissingen en naar wij meenen Ter Neuzen en andere plaatsen, gelegen aan de overzijde der Schelde, vice versa, verzonden naar Middelburg om van daar vervoerd te worden naar de bestemde plaatsen. Dit veroorzaakt veel oponthoud in de bestelling hetgeen vooral voor neringdoenden en handeldrijvenden schadelijk kan zijn. Wij verzoeken U beleefd het daar heen te willen leiden, indien dit mo gelijk blijkt, een rechtstreek sere postverbinding met Vlissingen—Souburg tot stand te brengen. Laatstgenoemde plaats toch heeft vee) communicatie met Vlissingen, is op slechts 20 a 25 minuten afstands gelegen, betrekt gas vandaar, kortom vooral voor beide genoemde plaatsen zou zulk een verbinding zeer ge- wenscht zijn. Met gepasten eerbied verzoeken wij een en ander in ernstige overweging te willen nemen. De vereeniging „Ons Belang" ver zoekt aan deze Kamer dit adres te willen steunen, door rechtstreeks een adhaesie-betuiging aan den directeur- generaal te zenden, evenals de ver eeniging „Vlissingen Vooruit" zulks deed of doen zal. De heer Polak achtte het van het grootste gewicht dit adres te steunen, welk gevoelen door alle leden werd gedeeld, zoodat dan ook besloten werd het adres, als een werkelijk be lang voor onze gemeente, te steunen. A A A De rekening der Kamer over 1909 werd goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvang f 400 en in uitgaaf f 329.20 en sluit dus met een goed slot van f 70.80. De begrooting voor 1911 werd vastgesteld op een bedrag van f 400 in ontvang en uitgaaf met eene toe lage van f 329.20 uit de gemeentekas. Vervolgens werd de vergadering na rondvraag gesloten. Vlissingen, 2 Juni. Badpaviljoen „Wilhelmina". Gisterenavond gaf het „Elite Or- chestie Viennois" zijn eerste concert; de zaal was gedurende het geheele concert vrij goed bezet en dat reeds zoo velen naar een groot gedeelte van hel program bleven luisteren, was voor de kapel een gunstig teeken. Er kan dan ook worden ge tuigd, dat de kennismaking niet te gengevallen is; integendeel, door dit orkest, samengesteld uit ërie violen, cello, contrebas, fluit en piano, wordt goede muziek gemaakt, die tegelijker tijd niet van de minste kwaliteit is dat bleek gisterenavond vooral Uit „Le Baron de Zingane", fantaisie van Sirauss en „Le Trouvère", fantaisie van Verdibeide nummers werden luide toegejuicht en dat was ver diend. De „Rêverie", solo voor violoncel van Schumann, genoot een dankbaar onthaaldie werd dan ook door de soliste heel mooi gespeeld en dè pianiste mag hier als acconipag- natrice wel naa's't genoemd worden. In het Badpaviljoen wordt dus ge durende eenigen tijd goede muziek gemaakt door een degelijk orkest; wie daarvan houdt en het aangename van eene avondwandeling nog wil verhoogen, zal zich een zitje bij den heer Daalhuijzen niet beklagen. Het programma voor morgenavond luidt,,Le Père la Victoire," Prune Scène d'Été, (valse) Waldteufel „Dame de Picque", (ouverture) Du- qui„intermezzo Russe", Franck „Les Dragons de Viilars," (fantaisie) Maillard„La Lettre de Manon", Gittel„La Vague" (valse) „Faust", fantaisie, Gounod „Aubade sur le Mie", Bose„Czardas Hon- graise", „Sérénade Espagnola Tontajada, Spinett. Voor de alhier in Augustus te hou den huisvlijttentoonstelling, is van H. M. de Koningin-Moeder een groote zilveren medaille ontvangen. Ook de schietvereeniging „Voor Vaderland en Koningin" heeft van H. M. de Koningin-Moeder een mat- zilveren medaille ten geschenke ge kregen voor den door deze vereeni ging te houden schietwedstrijd, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Door den heer L. F. Dert alhier zijn een 4-tal goedgeslaagde foto's genomen van het vertrek van de elec trische tram van de Groote Markt te M ddelburg op Dinsdag. Tijdens den feestmaaltijd in het Grand Hotel, heeft de heer Dert ook een foto genomen, weike eveneens bijzonder goed is geslaagd. Aan het centraal telefoonbureau alhier werden gedurende de maand Mei 18983 aansluitingen tot stand gebracht. De 3e comp. van het 4e bataljon, dat tot en met 9 |uni a. s. deelneemt aan de schietoefeningen in de Leger plaats bij Harskamp, onder bevel van den kapitein Repêlius, zal op ge noemden datum per trein van 6.27 nam. in het garnizoen alhier terug- keeren. Van de 107 bij het 4e bataljon alhier ingedeelde milicien-viermaan- ders, waren 3 miliciens die in het bezit waren van een getuigschrift van militaire bekwaamheid. Door den minister van oorlog is bepaald dat de sergeanten of wacht meesters le klasse in alle opzichten de meerderen zijn van de gewone sergeanten of wachtmeesters. De reserve-sergeant Zanino van het 4e bataljon alhier, gedetacheerd bij de militaire schoolcompagnie te Amersfoort, is geslaagd voor den rang van vaandrig. De vischsloep 185 van Ostende heeft op de Noordzee een ankerop- gevischt zonder merken en wegende meer dan 2000 K.G. Het Belgische gouvernement heeft te Alkmaar een motorboot besteld, die dienen moet voor de Schelde. A1el ingang van 16 Juni wordt tijdelijk belast met het beheer van het post- en telegraafkantoor leTer Neuzen, de directeur H. J. K. Bu- walda, onder eervolle ontheffing van hel beheer van het post- en tele graafkantoor te Veendam. Rechtszaken. De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak inhethooger beroep van de verzekerings- en her verzekeringsbank „Nova" te 's-Gra- venhage, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij herziening is geweigerd der rente van 7 pet. '-'an het dagloon, toege kend aan P. J. J. C. te Vlissingen. De Centrale Raad, van oordeel dat getroffene weer geschikt is tot arbeid, vernietigde uitspraak en beslissing en deed de rente met ingang van 9 December 1909 eindigen. Voorts in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met gedeel telijke vernietiging eener beslissing van de Bank, die schadeloosstelling weigerde, aan Th. O. teArnemuiden is toegekend genees- en heelkundige behandeling ter zake van een onge val, waardoor hij letsel heeft gekre gen aan zijn rechtervoet. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Gemengd Nieuws. Gedurende de Maand Mei 1910 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 861 schepen, metende 975.470 netto reg. ton, waarvan 12 zeilsche pen, met. 13.129 netto reg. ton en 13 zeelichters, met. 8901 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 805 schepen, met. 932,235 netto reg. ton. Bovendien legden 19 inkomende en 49 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Mei 1909 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 818 schepen, me tende 900.028 netto reg. ton, waarvan 7 zeilschepen, metende 8775 netto reg. ton en 13 zeelichters, metende 11.501 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 766 schepen, met. 856.480 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg 1910 3847 schepen, 4.214.393 netto reg. ton, 1909 3490 schepen 3.769.130 netto reg. ton Rotterdam 1910 3602 schepen 4.022.082 netto reg. ton, 1909 3262 schepen 3.580.763 ton. De haven te Antwerpen werd be zocht door 588 schepen metende te zamen 1.095.087 ton, tegen 549 sche pen metende samen 1.012,535 ton in Mei 1909, zijnde dus voor 1910 eene vermeerdering van 39 schepen en 82.552 ton. Voor de 5 maanden van het jaar bedroeg de totale beweging 2798 schepen, metende 5,203,105 ton, tegen 2636 schepen, metende 4,876,393 ton in 1909, zijnde in vergelijking met verleden jaar, eene vermeerdering van 157 schepen en 326,712 ton. Een rechercheur heeft in den winkel van den goud- en zilverkas houder M„ op den Goudschenweg te Rotterdam aangehouden een zwer veling Y„ in een logement in de Peperstraat verblijf houdende. Hij was bezig met het verkoop en van een paar gouden krullen van een hoofdijzer, een zilveren snuifdoos, een dito sigarenpijp en een flacon, toen de rechercheur binnentrad, wiens aandacht op den winkel gevestigd werd, doordien drie haveloos uitziende personen op den uitkijk stonden. Dit drietal is later ook gearresteerdzij houden mede in dePeperstraat verblijf. Gebleken is, dat de gouden en zilveren voorwerpen, die te koop aan geboden werden, afkomstig zijn van een diefstal door middel van braak ten huize van een weduwe te Put- tershoek gepleegd. Ook andere voor werpen, waarvan er een paar op het Van Alkemadeplein in beslag geno men zijn, alsmede een bedrag van f126, zijn bij die weduwe gestolen. Men vermoedt, dat de aangehoudene zich ook schuldig gemaakt heeft aan de berooving van een zeeman, die de vorige week in de Boompjes ge schiedde. Daarbij werd een horloge gestolen. Onder Sloterdijk is een 13Jarige jongen door de electrische tram over reden met het gevolg dat de jongen onmiddellijk een lijk was. Een 34 jarige schilder die Maandagmiddag te Arnhem door een glazen dak viei en ernstig aan het achterhoofd werd verwond, is in het stedelijk zieken huis aan de bekomen wonden over leden. Te Spijk bij Lobith is een 3jarig kind in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Uit het IJ nabij de Han delskade te Amsterdam is opgehaald het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend man. Drie Urker visschers zijn Maandag ternauwernood den dood ontkomen. Met hun schuitje „U. K. 117" hadden zij tegen het aanbreken van den dag de haven van Urk ver laten om de ansjovisnetten te vieren, toen bij de ondiepte „Rotholm", be oosten het eiland, een groot gat in het oude vaartuig barstte, waardoor het binnen eenige minuten zonk. Gelukkig konden zij zich staande houden op de plecht van het scheepje, dat voortdurend door de golven der branding op die ondiepe plaats over stelpt werd. Drie uren lang wisten schipper Corns. Koffeman en zijne knechts zich boven water te houden, zich vastklemmende aan den mast, die boven water stak en aan de opge stapelde netten op het dek, totdat hun benarde toestand werd opgemerkt op de „U. K. 7", schipper J. v. Berg, die de schipbreukelingen behouden te Urk aanbracht. Te Waalwijk (N.Br.) had een man in de tram de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten het raam te steken, met het treurig gevolg dat het met kracht tegen eeni ge palen aankwam. Hevig bloedend werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht, alwaar bleek dat hij her senschudding had bekomen. Zijn toe stand is zorgelijk. Uit de vogelwereld. Een aardige bijzonderheid uit de vogelwereld is zeker wel, dat in één der lokalen van de bijzondere school te Dieren een paar roodstaarten hun nest hebben gebouwd boven een schuifbord. De dagelijksche tegen woordigheid van een vijftigtal leer lingen is den vogeltjes blijkbaar niet hinderlijk geweest. Rustig hebben ze hun arbeid verricht, en nu zijn ze druk met het verzorgen van een viertal jongen, die af en toe heel gemoedelijk hun kopjes het nest uit steken. Of de omgeving, waarin deze jonge diertjes hun eerste levensdagen door brengen, nog van invloed zal zijn op hun verstandelijke ontwikkeling is vooralsnog een open vraag. Een opzienbarend drama heeft zich weder te St. Petersburg afge speeld, De correspondent van het „Berl. Tagebl." seint daarover het volgende De zoon van generaal Boetoeslin, de drager van een van de grootste namen in Rusland, wiens familie een rol speelde aan het hof van Peter de Groote, offerde zijn positie als officier van de garde op, om een zangeres aan een café-concert te huwen. Na dit huwelijk trok hij zich terug en leefde zeer slil en afgezonderd, hoe wel hij uitgestrekte bezittingen had in het gouvernement Wilna en de eenige erfgenaam was van een ver mogen van 12.5 millioen gulden. 23 Mei jl. werd Wassili Boeteeslin ern stig ziek en stierf den volgenden dag, nadat zijn geneesheer hem injecties had gegeven. Generaal Boetoeslin verzekert, dat zijn zoon vergiftigd is. De geneesheer, dr. Hauschesco is gearresteerd. Twee personen hadden belang bij den dood van den erfge naam der millioenen, nl. zijn zwager Dobrion de Lassy en diens vrouw, de zuster van den jongen Boetoeslin. Lobrion is gearresteerd bij zijn aan komst te St. Petersburg. In hooge militaire kringen in Engeland is eenige ongerustheid ge rezen over het opmerkelijk verschijn sel, dat zich sedert eenige jaren in het leger voordoet, dat namelijk een buitengewone achteruitgang is waar te nemen in het getal der adspirant- officieren. Nog in 1904 was de lust van jonge mannen van goede familie om officier te worden zoo groot, dat zich voor 35 vacatures, 138 candidaten aan meldden. Daardoor was het mogelijk de beste en bekwaamste voor de functie uit te zoeken. Thans moet men maar nemen, wat

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2