ouden. Vrijdag 3 Juni. KREGTEN. iquet. Feuilleton. Op den £indentiof. No. I28 48e Jaargang. 1910. ONGEVALLEN, 5 ZIEKTEH, I WETTELIJKE AANSPRAKEL1JKHE1Q, BEIDSCORTRACT, - en KERHEiOSTELLIHBEH. Heliebardierstraat 8. - 0.85 - 1.— :en. ineer hij CE VAN van het enz. ittegeveiide lek 1 0,51 - 5,50 - 0,02 a -6,- ekl. - 2,07 - 6,70 ite Engelsche tsluitend met BINNENLAND. getee kende zich voor, üaterdags op nader „St. Joris", Balans, praktijk-diploma ijn, gelieven zich vóór ïaanden. wetenschappen. sluit verzekeringen tegen 5SINGEN. LLEN I. ANTWERPEN. 16HL.fl7.40 1 - 1.15 16 -13.20 1 1 - 2.05 1 - 1.65 1 - 1.55 1 en Singelweg ierhooging. VLISSINGSCHE COURANT t Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. II Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Het Kon. bezoek aan Amsterdam. Het was gister voor de stoomvaart maatschappij „Nederland" evenals voor de Nederlandsche Scheepbouw maatschappij een belangrijke dag. immers gisterenmiddag werd de „PrinsesJuliana", het grootste schip dat ooit in ons land werd gebouwd, te water gelaten. Dit vaartuig werd voor rekening der genoemde stoom vaartmaatschappij op de groote werf der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij aan het einde der Czaar Peterstraat gelegen, gebouwd. Te kwart voor tweeën reed het Konink lijk Echtpaar uit om zich naar deze werf te begeven. De koninklijke bezoekers reden tot de voor hen opgerichte tribune, die gedrapeerd was met rood fluweel. De muziek van het 7e regiment speel de het Wilhelmus. Hoe fier en majestueus lag daar de „Prinses Juliana" met den dan- ker-grijzenden romp en bruine ban den op de helling. Een ware kolos sus Vooraan prijkte de naam „Prin ses Juliana". De kiel van dit stalen dubbelschroefstoomschip werd 15 Juli 1909 gelegd, terwijl de hoofdaf metingen zijn 138,75 X 16,75 X 8,92 M. De inhoud bedraagt ongeveer 8300 ton. Bij deze gelegenheid bood tevens Z. K. H. Prins Hendrik aan de maat schappij „Nederland" een zijden vlag aan ais hulde aan deze Maat schappij en tevens aan den Neder- landschen scheepsbouw doordat de „Prinses Juliana" het grootste schip is dat ooit in ons land op stapel werd gezet. Deze vlag werd geheschen bij het van stapel loopen, terwijl Z. K. H, de Prins daarbij tevens een oorkonde overhandigde. Eerst werd langs het schip geloo- pen. De werklieden stonden langs den weg opgesteld. O 12.) Thuis heb ik alles in orde gebracht en mijn moeder heeft afscheid van me genomen zonder te schreien. Ik hoop, dat je krachtig zult zijn onder het lsed. Beloof me dat. Deze woorden kalmeerden Lize. Ze reikte hem de hand. Frans maakte het zoo kort mogelijk. Hij verzocht Lind voor zijn moeder te zorgen, wanneer hij den dood mocht vinden, en de oude man beloofde hem dat. Lize haalde een klein gouden kruisje te voorschijn, hing hem dat om den hals en fluisterde Dat. kruisje heeft mijn moeder vroeger gedragen. Op haar sterfbed hing ze het mij om den hals. Er rust zegen op, het zal je in alle gevaren beschermen. Nog een laatste omhelzing en Frans sing op weg. Lize zonk op den grond neder en liet aan haar tranen den Na de begroeting werd H. M. ver zocht het schip te water te laten. Zij verzekerde Hare hooge waar deering voor de gevoelens welke hebben geleid het schip den naam Prinses te geven. Met de woorden „Prinses Juliana, moge God U met uwe opvarenden steeds veilig ge leiden over den Oceaan", drukte zij op een knop der electrische gelei ding, waardoor het laatste beletsel wegviel. Het schip kwam in bewe ging en gleed statig te water. De ankers werden uitgeworpen, zoodat het schip spoedig stil lag. Vervolgens werd de kiel voor een *ieuw schip voor de maatschappij Nederland gelegd, dat vermoedelijk „Prins Hendrik" zal heeten. Van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij werd wederom naar het paleis teruggereden. Gisterenavond werd diner ten pa- leize gegeven voor civiele en militaire autoriteiten waarna het Kon. Echt paar zich naar den stadsschouwburg begaf teneinde de voorstelling bij te wonen van „De Stedendwinger". Dat het met de feestdagen enorm druk is geweest te Amsterdam is bekend en dat kan bovendien blijken uit een opgave van het vervoer met de gemeente-tram. Op den Tweeden Pinksterdag, die steeds een record-dag voor de Am- sterdamsche tram is, had men het vervoer van 233,000 passagiers be reikt, welk cijfer der tramdirectie re den tot tevredenheid gaf. Maar reeds op den eerstan dag van de Juliana-week, den Donderdag na den intocht, vervoerde de tram 261,000 passagiers. Des Vrijdags bedroeg dit cijfer 269.000, des Zaterdags 252,000, 's Zondags 281,000 en op jl. Maan dag, den dag van den optocht bracht de tram het tot een vervoer van 348.000 passagiers Dinsdag beliep dit getal 293,000 en gisteren 200,000. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering werd voortgezet de behandeling van de subsidie regeling voor bestaande scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Door den minister is o. m. over genomen het amendement-Van der Molen, bepalende dat, indien.het aan tal leerlingen in de 3 hoogste klassen beneden 18 daalt, hierdoor voor eene school welke reeds subsidie geniet, dat genot gedurende 3 achtereenvol gende jaren niet op dien grond ver loren gaat, mits in geen jaar het aan tal daalt beneden 12. Voorts is aangenomen een amen dement waardoor ten eerste vrijheid wordt verkregen op speciale meisjes scholen het wiskundevak te vervangen door een derde vreemde taal, en waar vrijen loop. Het ging dien middag vrij levendig toe aan het station te Holzkirchen. Van aile windstreken kwamen de soldaten opzetten en in de wachtka mer zoowel als op het perron we melde het van uniformen. Ook ka pitein Schetter wachtte op den trein. Toen hij de vroolijkheid der jonge lingen zag, zwol zijn hart van vreugde. Daar zag hij Frans, die de uniform van zijn eigen regiment droeg. Het bedaarde voorkomen van den jonk man beviel hem. Hij wenkte hem tot zich en vroeg Sta je bij het tweede regiment Ja, mijnheer. Kapitein Schetter van het tweede regiment, stelde deze, die nog in burgerkleeding was, zich zelf voor. Ik heb je gadegeslagen, je bevalt me. Heb je zin om gedurende den veld tocht mijn oppasser te worden Ik zoek iemand, op wien ik me verlaten kan. Als de heer kapitein me zijn vertrouwen wil schenken, zal ik trachten me dat waardig te maken, antwoordde Frans beleefd. Goed, meid je bij me aan, als door ten tweede ook scholen met 8 klassen in de verhoogde subsidiere geling worden opgenomen. Daarna zijn verworpen de amen dementen van den heer Ter Laan, o. a. tot verscherping van den eis.ch om het leerlingen-aantal in de 3 hoogste klassen van 18 tot 30 te verhoogen en tot het stellen der voorwaarde dat eenige leerlingen kosteloos moeten worden toegelaten. Dr. A. Kuyper. Naar „Het Vad." verneemt, zal dr. Kuyper de vergadering van de Twee de Kamer niet bijwonen, voor de eereraad een uitspraak heeft gedaan. De heer Thomson en het enquête-voorstel. De Haagsche correspondent van de „L. Ct." heeft den heer Thomson ge ïnterviewd over zijn stemmen tegen het voorstel-Troelstra. De heer Thom son vond dat de politiek er te dik op zat. Wel achtte ook hij het splitsen van ons volk onder Kuyper-beheer noodlottig, „maar trots dit is dr. Kuyper voor mij steeds geweest en gebleven een onzer grootste figuren. Nooit heb ik den eisch gesteld, dat hij als groote Nederlandsche figuur volmaakt zou zijn. Hij had fouten net als gewone menschen. Doch omdat hij een buitengewoon mensch is, kwamen ook zijn fouten meer uit. Hooge boomen vangen nu eenmaal meer wind dan gras, en zelfs., onkruid. Hij heeft zijn fout voor zoover die verband hield met de decoratie- quaestie erkend, en die erkenning op zich zelf reeds moet voordeKuy- per-figuur een machtig moment ge weest zijn ze was het voor mij zonder twijfel: en ik had daaraan genoeg". Octrooiwet en vrijhandel. Het „Vaderland" wijst er op, dat de laatste tegenstand der bestrijders van het Ontwerp-Octrooiwet zich nog altijd concentreert rondom het dwaal begrip, dat octrooiwetgeving niet past in het stelsel van vrijen handel. De regeering geeft toe, dat een historisch verband- bestaat tusschen beide onderwerpen. Maar verder gaan, doet zij naar het „Vaderland" meent, terecht niet. Het bedoelde verband bestaat daarin, dat dezelfde beweging, die een halve eeuw gele den overal drong tot hervorming in de richting van den vrijen handel, ook verzet tegen de bestaande octrooi- wetten in het leven riep, hetgeen echter alleen hier te iande intrekking der octrooiwet ten gevolge had, die voor het overige meer overleed aan haar eigen gebreken dan aan eenige oorzaak van buiten. Aangenomen echter, dateen octrooi wet tijdelijk eenige prijsverhooging je op de plaats van je bestemming bent gekomen. Daarop verwijderde de kapitein zich na een vriendelijken groet. Wei nige minuten later vertrok de trein naar de hoofdstad en voerde de sol daten mee. Deze zongen eenige krijgsliederen om wat op te vrooiijken, maar intusschen staarden velen hunner met weemoed naar de bergen, die zij langzaam uit het oog verloren om ze misschien nooit weer te zien. Op den Lindenhof heerschte een gedrukte stemming. Die onverwachte gebeurtenis had Lize's vader toch meer aangegrepen dan hij wel weten wilde. Het geluk zijner eenige doch ter lag hem te na aan het hart, dan dat hij onverschillig kon blijven bij haar verdriet. Jehan bleef zoo tame lijk dezelfde. Een opmerkzaam be schouwer zou intusschen bespeurd hebben, dat er bij hem iets niet in orde was. Middelerwijl was de oorlog begon nen. De Duitschers bevochten de eene overwinning na de andere. De slag bij Sédan was geleverd. Het groote leger had zich overgegeven en daardoor was de kracht van den van het geoctrooieerde artikel teweeg brengt, dan duurt dit toch in elk geval slechts gedurende de drie jaren dat de eigenaar van het octrooi de eenige eigenaar daarvan is. En kan ontkend worden, dat hij het recht heeft op den vollen eigendom daarvan Is het geen ge noegzame beperking, dat reeds na drie jaren de Staat kan zeggen nu moogt gij niet langer alleen eigenaar zijn nu moet gij in het belang der gemeenschap uw eigendomsrecht deelen met anderen, die het aanvra gen (het z.g. licentierecht)en weigert gij dat, welnu, dan zal de door ons ingestelde octrooiraad u daartoe dwin gen, door den aanvrager tegen een door dien raad te bepalen schade loosstelling in het mede-bezit van uw octrooi te stellen. Bovendien en dit argument misten wij tot ons leedwezen in de memorie van antwoord zonder octrooiwetgeving kan de uitvinder zijn uitvinding geheim houden en haar daardoor aan de concurrentie ont trekken zoo lang hij wil en zoo lang het hem gelukt het fabrieksgeheim te handhaven, waardoor hij al dien tijd en dat is allicht ianger dan 3 jaren geheel alleen den prijs bepaalt, een werkelijk monopolie alzoo en van r.aar alle waarschijn lijkheid veel langeren duur. in plaats van de vrije mededinging uit te sluiten, bevordert de octrooi wetgeving haar dus dus tot op zekere hoogte. Het „Vaderland" voorziet nog wei tegenstand, maar gelooft niet dat die ernstig zal wezen. De Dinsdag gehouden proeftocht van het pantserschip „De Zeven Pro vinciën" heeft niet in alle opzichten voldaan. Bij de volle-kracht-proef werd niet het voorgeschreven getal p. k. bereikt. Vermoedelijk zouden slechte steenko len hiervan de oorzaak zijn. Het pantserschip zal opnieuw be proefd worden. De „Noord Brabant". Men seint uit Soerabaja aan de „N. Ct." „De „Noord Brabant" is gisteren bij een proeftocht op een klip ge- stooten, wordt drijvende op water dichte schotten heden hier verwacht". De „Noord-Brabant" is een pant- serdekschip van ons eskader in Ned- lndië het werd gebouwd in Vlissin- gen en in 1899 te water gelatenhet telt een bemanning van 275 Europe anen en 104 inlanders. Volgens nader bekomen inlichtin gen heeft het ongeval met de „Noord- Brabant" plaats gehad aan de Zuid kust van Lombokverdere bijzonder heden zijn niet bekend. trotschen adelaar gebroken. Daar had ook menig trouw Duitsch hart op gehouden te kloppen. De dood had een rijken oogst ingezameld. Zoo spoedig mogelijk schreef Frans, dat hij als oppasser bij kapitein Schetter was geplaatst en daardoor vele voorrechten genoot. Hij roemde zijn heer bijzonder en verklaarde, dat hij hem trouw zou blijven tot in den dood. Wanneer Lize een brief ont vangen had, was ze eenige dagen tamelijk opgeruimdmaar weldra keerde haar treurige stemming terug. Op Lize's aandringen en na lang beraad had de oude Lind een abon nement genomen op een der groote couranten, omdat daarin de namen der gesneuvelden en gewonden voor kwamen. Op zekeren dag van de maand September bracht de bode als gewoonlijk de courant, die door Lize gretig werd ingezien. Slag bij Sédan, las ze. Goddankonder de dooden was Frans niet. Toen ze de lijst der gekwetsten inkeek, vond ze daar echter vermeldFrans Geiger uit Gemund. Met een smartkreet zakte zij ineen en bleef tot den avond be Kamer van Koophandel, Zitting van Woensdag 1 Juni, des avonds 81/, uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heer Auer. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden ge lezen er. goedgekeurd. Vervolgens werd mededeeiing ge daan van verschillende ingekomen stukken, o.a. van het verslag van de staatscommissie voor het redding- wezen en van de samenstelling van de commissie van toezicht op de spoorwegen. Het bestuur der vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" heeft een stenografisch verslag toegezonden van de algemeene vergadering van den Middenstandsbond, gehouden 14 en 15 Juli 1909. Dit zal worden rondgezonden aan de leden. De consul van Italië heeft aan de Kamer bericht gezonden dat in het vervolg ten nauwste zal worden toe gezien op bankbiljetten, waarop stempels of schrifturen voorkomen, met bevoegdheid om het aannemen daarvan te weigeren, wanneer aan kassiers der schatkist en van de banken blijkt, dat het onderzoek naar de echtheid er werkelijk moeilijk door wordt gemaakt. In het belang van allen die met Italië in relatie staan, wordt hiervan door den consul kennis gegeven. Mededeeiing wordt gedaan van de oprichting van de Nederlandsche Vereeniging "van Exposanten, welke vereeniging ten doel heeft de be\or dering van de Nederlandsche nijver heid en handel in den meest uitge- breiden zin, zoowel in als buiten Europa en in het bijzonder de be hartiging der belangen van in Ne derland of in de Nederlandsche ko loniën en bezittingen gevestigde in zenders van tentoonstellingen. Van de Kamer te Haarlem was een afschrift ontvangen van het beaende adres door haar aan de Tweede Ka mer gezonden betreffende het tekort van de Rijksverzekeringsbank. De Bond van Machinisten en Sto kers heeft een afschrift gezonden van een door hem aan den minister van landbouw gezonden adres, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat voor de Rijn- en binnen scheepvaart een regeling tot stand komt, waardoor de Zondagsrust in deze takken van bedrijf aan wette lijke bepalingen wordt onderworpen. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Jjs De minister var. financiën heeft antwoord gezonden op het door deze Kamer gedaan verzoek betreffende wusteloos. De dokter, dien men ont boden had, verklaarde, dat men zich op een hevige ziekte moest voorbe reiden. Vader Lind verwenschte nu zijn toegeeflijkheid, waardoor die courant in huis was gekomen. Ofschoon johan vermoeid van het veld terug gekomen was, bood hij aan dien nacht te waken, opdat zijn vader de noodige rust zou genieten. Tegen middernacht ontwaakte Lize. Daar bemerkte ze bij het schijnsel van het nachtlicht haar broeder, die zwij gend bij haar legerstede zat. Wat is er met me gebeurd fluisterde zij. Je moet bedaard blijven en niet praten, heeft de dokter gezegd. Dan ben je morgen misschien weer beter. Wat heeft de dokter met me uit te staan Johan antwoordde niet. Zij zweeg een poos en vroeg toen Zou je morgen voor me naar Gemund willen gaan? johan knikteja. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1