L Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag 2 Juni. Feuilleton. li Lijfrente, iddelburg. amdiensf. Havendienst BINNENLAND. No 127. 48e Jaargang. 1910. LM. JAJNK 2.ESST. [Vederl. Le- ig Mij. die mei ai- bedrijf is aan liet tor- conlröle der ering. voor f 1000.ver- De jaarpremie ver ts met 3 °/0 van de De vermindering gegarandeerd. g geschiedt na I 25 30 jaren jaren bij overlijden. 44.11 38.09 44.38 38.56 45.25 39.71 46.83 41.68 49.15 44.59 52.73 -1 :en-Midclelburg 7.7. 4 40f 5.50f 7.55 2.30 1.15 2.— 2.45 .50 6.55 7.50 8.50 11 de Remise, de an- it Badhuis. 5.15t 6.25t 8 40 1.15 2.— 2.45 3.30 7.50 8.50 9.40 10.25 irder daa tot de Re» einen gaan naar het v.m. 6.—-, 6.20, 6.45, 0, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30», 3.55, 4.30, 4,£0, 5.20, 7.40, 8.20. luis: vm. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, N,m. 12.10, 12.45. 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 7.10,7.30,8.—,8.30, vaiien desZoodags uit. er»Scheide. 910. 3,43 0) on 6,35 d) a) 4 10 c) an 7,05 2,15 a) en 5,05 b; 3,43 en 6.35 d) h) oa het vertrek van rke a.Neuzen vm.3,5ü Breskeisa, Borssek-en eakens tan hoogste l'} en machten. "n de boot van 10,45 aa van 16 April tot VUSSI1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, i TELEFOONNUMMER 10. j| Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden Gemeentebesfatifc BEKENDMAKING. Bezoek van den heer Commis saris der Koningin. De Burgemeester van Vlissingen brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat op Maandag den 6 Juni e.k. door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, een bezoek aan deze gemeente zal wor den gebracht en dat Z. H. E. G. hen, die hem wenschen te spreken, daartoe in de gelegenheid zal stellen ten Raadhuizedesnamiddags ten 1 3/4ure. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, kunnen zich op Zaterdag 4 juni e.k. tusschen 9 en 4 ure ter gemeente-secretarie hiervoor doen inschrijven. Vlissingen, 1 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING BADPLAATS. Tarief voor de Baden. Burg. en Weth. maken bekend dat het tarief van de baden is vastgesteld als volgt Abonnementskaart voor één per soon (geldig voor één bad per dag) f 6.— Abonnementskaart voor echt- genoote of kinderen bene den de 16 jaren uit een en hetzelfde gezin mits een hoofdkaart genomen zij 2.— Zoo geen hoofdkaart genomen is voor een kind 6.— Voor twee kinderen uit een gezin (ieder)4.— Voor drie of meer kinderen uit een gezin (ieder)2. Voor eenbadkaart vooreen bad 0.30 Voor een badkaart voor kin deren beneden de 14 jaar,, 0.20 Aan ieder bader zal eene zwembroek of badcostuu.n en eene hadhanddoek wor den verstrekt tegen betaling van 0.05 Voor ieder stuk linnengoed meet moet betaald worden 0.05 Vlissingen, 1 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Van Week tof Week. In Pruisen, dat aarts-conservatieve koninkrijk, zal men het nog maar eens een poosje met de verouderde kieswet blijven doen. Dat is voor waar geen groot ongeluk, al is het jammer van den tijd dien men aan de zoogenaamde kiesrechthervorming van minister VonBethmann—Hollweg 0]i ÉI aitaltf. n.) O De gerechtsdienaar klom op een tafeltje, hoestte even en sprak toen Ik wist, dat oud en jong uit den omtrek hier in de herberg bij elkaar te vinden was en daarom ben ik hier gekomen om het nieuws mee te deelen en zooveel mogelijk aan ieder zijn oproeping uit te reiken. Bij menigeen zal ik de vreugde ver storen, maar ik ben verplicht te vol doen aan de bevelen, die ik ont vangen heb. Luistert allen De oorlog is verklaard Welke oorlog? Tegen wien? vroeg men verward door elkander. Keizer Napoleon heeft aan Duitschiand den oorlog verklaard en daarom moet iedereen opkomen om het leger zoo gauw mogelijk voltallig te maken, zeide Reuter met indruk wekkende stem. N« werd de opgewondenheid nog heeft verknoeid. De behoudende elementen derPruisischeKamer hebben voor een eerlijke begrafenis gezorgd. Men weet dat de Kamer het ontwerp had aangenomen. Daarop ging het naar het Heerenhuis, maar dit Huis heeft ook het recht van amendement en laschte een artikel in, waarbij de indeeling van het kiezerskorps in drie klassen zoodanig geregeld werd, dat daaruit nadeel voor de katholieke centrumspartij zou kunnen voort vloeien. Waarschijnlijk zouden de na- tionaal-iiberalen er profijt van ge trokken hebben. De regeering nam het artikel over, waarvan het gevolg- was dat het gewijzigde ontwerp naar de Kamer terug moest. Hier echter wilde de jonkerpartij het centrum niet in den steek iatende alliantie heeft voor haar te groote waarde. Het nieuwe artikel werd met groote meer derheid verworpen en daarop nam de regeering het ontwerp lerug. Eigenlijk was niemand over het ontwerp tevreden. De regeering trekt zich in Pruisen van dergelijke dingen niets aan, daar de ministers srechts dienaren van de kroon zijn. Het ka binet blijft dus en denkt ook niet aan Kamerontbinding, maar schijnt voornemens le wezen om in de herfstzitting nog weer eens een nieuw kiesrechtontwerp in te dienen. Albanië Kreta Griekenland, ziedaar de hoofdschotel van 't poli tieke menu, dat er tegenwoordig al heel vreedzaam uit ziet. Eigenlijk is de Kretenzer quaestie op het oogen- biik de eenige waaruit een oorlog zou kunnen voortkomen. Aan het depaitementvan buitenlandsche zaken te Londen, confereeren de diplomaten van Groot-Brittanië, Frankrijk, Rus land en Italië en zoeken naar een oplossing. De zaak kost minister Grey heel wat hoofdbrekens. Geluk kig worden de belanghebbende par tijen, Turkije en Griekenland, op het oogenblik door voorname personages vertegenwoordminister Rifaat-pasja en koning George, die gewoon is persoonlijk voor het belang van zijn volk te werken en zooals bekend is een goede reputatie bij de mogend heden geniet. De koning zit overigens tusschen twee vuren en zou waar schijnlijk liever gewild hebben, dat de Kretenzers hem maar geen trouw hadden gezworen. En wat de mo gendheden betreft, ze zouden Kreta van harte aan Griekenland gunnen, maar ze durven het zaakje niet aan, te meer nu de Turken in Albanië de overhand krijgen, zoodat deze desnoods hunne geoefende leger- grooter. Allen keken elkaar bedrukt aan, en eensklaps was de vroegere vreugde verdwenen. Reuier vervolgde Ik heb de oproepingBbiijetteH meegebracht, omdat jelui grootendeeis miiitieplichtig zijt. Morgenavond moet ieder in de kazerne zijn en dan gaat het op Frankrijk los. Als ik iemands naam noem, kome hij hier en neem zijn oproepingsbiljet in ontvangst. Aan een groot aantal jongelingen werd het noodlottige papier uitgereikt. Van dansen was geen sprake meer, en menig meisje voelde haar oogen vochtig worden bij de gedachte, dat ze haar beminde wellicht zou moete» verliezen. Ook de jongelingen waren tamelijk neerslachtig geworden. Nu, alle kogels zijn niet raak riep de lange Simon, terwijl hij zijn biljet in den zak stak. Walburga dankte in stilte God, daar Johan vrij bleef. Het zou haar onuitsprekelijk veel leed gedaan hebben, wanneer hij haar, zoo kort voor de bruiloft, ontrukt zou worden. Uw onderdanige dienaar, ka pitein Schetter, zeide Reuter thans tot den vreemden lieer, die tot nu de scharen dadelijk ter beschikking hebben. Werkelijk heeft de Turksche mi nister van binnenlandsche zaken den opstand voor geëindigd verklaard, De drie invloedrijkste hoofden der Albaneezen- zijn gevangen genomen en de wapens worden zonder verzet ingeleverd. In Koning Edward van Engeland heeft niemand een grooter vriend verloren dan de israelieten in Rusland. Bekend is het feit dat hun verdrijving uit stad en gouvernement Kief, door zijn bemoeiingen gestuit was en nauwelijks heeft hij de oogen geslo ten, of de hand der Russische over heden drukt dubbel zwaar op het arme volk. De politie zoekt voor wendsels om de veriofbewijzen tot bewoning der stad voor ongeldig te verklaren. Dadelijk' volgt dan een bevel tot uitzetting, zonder dat iemand tijd heeft om zijne zaken te regelen. Alleen in de stad bedraagt het aan tal Joodsche gezinnen, die uitgedreven zijn of|zullen worden, twaalf honderd. Het zijn meest welgestelde kooplie den, die in 1906 verzuimden zeksre formaliteiten te vervullen, omdat destijds een betere tijd scheen te zullen aanbrekenmaar zij hadden er niet op gerekend dat de reactie welhaast weer het hoofd zou opsteken. De dagen der ongestoorde Brit- sche heerschappij in Egypte schijnen geteld te wezen. Te Caïro heeft een heftige demonstratie plaats gehad. Twee jongelieden, die betrokken wa ren geworden in het proces tegen den moordenaar van Boetros-pasja (wijlen den van Engelsch gezindheid verdachten minister), doch tegen wie de vervolging niel kon worden door gezet, zouden op den trein naar Alexandrië gaan, om van daar naar Europa te reizen. Zij werden uitge leide gedaan door een groote volks menigte en aan het station vernam men dat de Britsche vertegenwoor diger, Sir Gorst, denzelfden trein zou nemen. Terstond werd het joelen en schreeuwen „Weg met de Engel- sche bezetting, weg met de dwinge landen, leven het vrije Egypte Lord Cromer had de Egyptenarer, indertijd goed onder den duim, maar... het daagt overal in 'toosten en in 't land der Farao's zal men wei niet achterblijven. In' het Zuidoosten van China wil de volksbeweging tegen de zende lingen en tegen de vreemdelingen in beweging bedaard had aangezien. Op den weg hierheen heb ik aan uw woning een brief bezorgd, die waar schijnlijk wei dezelfde boodschap zal inhouden. Uw zomeruitstapje wordt op die manier onaangenaam bekort. Dank je, Reuter, was het be scheid. Ik was er op voorbereid, want alles deed- een uitbarsting vreezen. De hemel geve, dat de oorlog niet lang dure en dat wij als overwinnaars huiswaarts keeren. Allen verlieten de herberg. Ook Johan geleidde zijn beminde een eindweegs en beloofde haar zoo spoedig mogelijk te zullen bezoeken Op den terugweg ontmoette hij Sepp, die tamelijk was aangeschoten. Zoo, zie ik je weer eens Je bent aan het verkeeren, hé johan wilde voortgaan, maar Sepp greep hem bij zij* jas en vroeg spottend Zeg, vriend, doe je niet meer aan de jacht Towi Johan daarop neen zij, ver volgde hij Dat is jammer, want ik weet wat voor je. Een gemsbok, zoo 't algemeen, maar niet tot staan ko men. Nu meldt men ons weer van een plaats met een onuitsprekelijken naam, dat de Luthersche kerk er met een groot deel der stad in vlammen opging. Volgens berichten uit Sjang hai wordt de toestand steeds erger en ontbreekt er veel aan de betrouw baarheid van het leger. Men acht het nog een geluk dat de oproer makers niet georganiseerd zijn 't is een wilde hoop, zonder eenige leiding, hetgeen niet weg neemt, dat zij de overheden verjagen en, vrij spel hebbende, noordwaarts het land in trekken en den rooden haan laten kraaien. in Zuid-Afrika is, na d»n fameusen oorlog tusschen Boer en Brit, heel wat gebeurd, wat wij destijds niet zoo aanstonds begrepen hebben en misschien ook veel wat we nimmer zullen begrijpen. Zulk een totale om keer in zoo korten tijd is dan ook schier ondenkbaar. Jameson, de man van den inval, die het 't eerst op de vrijheid vanjTraasvaal gemunt had, schikt zich gemakkelijk inde regeering van het kabinet Botha en zegt het zijn steun toe. Wat daar toch achter de schermen gezeten heeft? 't Is hoogst waar schijnlijk dat wij in Zuid-Afrika nooit den rechten kijk op de dingen ge had hebben. Ter gelegenheid van de conferentie der progressieven, dat wil zeggen van de Engelsche partij, te Bloem fontein, heeft Jameson de vorming aangekondigd van een geheel nieuwe partij, die de Unionistische zal heeten. Hij en zijn geestverwanten hadden, zoo verklaarde hij, in de laatste maanden moeite gedaan om een nieuw tijdperk in de politiek te openen, vrij van 't oude schrikbeeld der ras- senzucht. Hi] beklaagde zich, dat men hem soms misxend had, ten gevolge van verkeerde leugen. Verder verklaarde Kruger's oude vijand, dat de onderhandelingen met Botha van zelf uit de nationale con ventie waren voortgevloeid en dat zij de uitdrukking zijn van 't alge meen verlangen, om geen personen, maar zaken, in de toekomstige po litiek der Unie de scheidingslijn te doen vormen. Dit is niet de algemeene zienswijze der progressieve partijen, maar ook van sommigen harer tegenstanders en met name van generaal Botha, en daarop is lord Gladstone's keuze van Botha tot eerste minister van de Unie, de keuze van de meerderheid der Zuid-Afrikaanders. prachtig als je nog nooit gezien hebt. Waarom schiet je hem zelf niet vroeg Johan. Ik vroeg Sepp lachend. Dat zou slecht gaan, want de jagers loeren aanhoudend op me. Maar, och, ik zie het wel. De moed is er uit, sedert je verliefd bent Wrevelig rukte Johan zich los en liep voort, terwijl de spotter hem eenige woorden nariep, die Johan echter niet verstond. Als de rnensch vermeent het geluk te kunnen grijpen, wordt het soms in een oogwenk van hem weggeno men. Zoo ging het ook met Frans en Lize, toen Johan thuis vertelde, dat het leger mobiel was verklaard. Hij troostte hen zoo goed mogelijk, maar Frans, die nog maar een paar maan den dienstplichtig was, scheen bij de ontvangen tijding verpletterd, terwijl Lize aan al haar leden beefde Toen het haar duidelijk werd, dat ze zich op een langdurige scheiding moest voorbereiden, barstte het meisje in snikken uit, en alleen het ver troostende woord van haar vader, dat niet iedereen in den oorlog Ten slotte moeten wij er nog even aan herinneren, dat het nu een halve eeuw geleden is, seder Garibaldi, de gevangene van Caprero, met zijn duizend man op Sicilië landde, en in korten tijd dat geheele eiland aan den koning van Napels ontrukte, om het te geven aan het jonge koninkrijk Italië. In tegenwoordigheid der ko ninklijke familie is te Palermo een gedenkteeken onthuld op de voor Italië eeuwig gedenkwaardige plek, waar de Garibaldianen in 1860 huh kamp hadden opgeslagen. Van de duizend dapperen zijn er nu nog honderd en een in leven, die door het koninklijk paar allerhartelijkst zijn ontvangen. Het Kon. bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik brachten gisterenoch tend te 11 uur een bezoek aan de tentoonstelling van kinderportretten in het gebouw der Maatschappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin. Langs het Rokin waren als hulde betoon 8000 kinderen getooid met bloemen en guirlandes geschaard, die de Koningin spontaan toejuichten. In den namiddag woonden H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik een deel der algemeene Nedëriandsche Sport- betooging op het terrein der IJsclub bij. De officiaele tribune, met in 't midden het Koninklijke Paviljoen was aan de zijde van het Rijksmu seum geplaatst. Daarvandaan kon de Kon. Familie alles goed volgen. Twee tribunes herbergden een 1200 toeschouwers. De Koninklijke stoet reed eenmaal, onder luide toejuichin gen, het sportterrein rond. Deze sportbetooging was vooraf gegaan door een optocht der deel nemers, opgesteld in het Frederik Hendrikplantsoen. Deze opstelling •leverde een aardig schouwspel op. Er waren voetballers, hockey, korf balspelers, schermers en militairen, die aan de coloBne geweer zoude* deelnemen. Voorop ging het hoofdcomité, di rect gevolgd door een muziekkorps, waarachter de turners en de turnsters op rijen van vier kwamen. Hierachter kwam een wagen van den Amsterdamsthen Voetbalbond, waatop adspirant-voetballers in de costuums van hun respectieve clubs. Daarna verschenen de schermers behoorende tot de vereenigingen „D. O. S.", infanterie van üe* Kon. Ned. Onderofficiers-Schermbond. Ook maakte hierbij een aardigen indruk de afdeeling Marine in debar- kementstenue en de onderofficieren der cavalerie. wordt doodgeschoten, bracht haar een weinig tot bedaren. Onderweg naar huis voelde Frans zijn neerslachtigheid allengs vermin deren en zijn mannelijke trots ont waken. Het vaderland vraagde van hem een offer en dat wilde hij met opgeheven hoofd brengen. Daar er nog licht in de woning brandde, begreep hij, dat zijn moe der, die gewoonlijk vroegtijdig naar bed ging, reeds van de treurige tij ding had gehoord. Toen de oude vrouw hem het oproepingsbitjet over reikte, las hij het en zeide ik wist het reedsmorgen avond moeten wij in de kazerne zijn. Het is nu te laat om het noodige tt bespreken, moeder, dat zullen wij morgen wel doen. Den volgenden dag had hij met de oude vrouw een langdurig gesprek en nam daarna afscheid van Lize en haar familie. v Maak me het hart niet zwaar, Lize, zeide hij. Wat helpt klagen en weenen, als de zaak er eenmaal toe ligt? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1