wwvwv en staal. I M FABRIEK I Juni* iVWWWl e Gemeentebestuur, I I I I I J. WISSE, Co. gellakken, enz. nz.) ER1J BLEEK ERiJ fcoOM". ier De 2oom. -op-Zoom. (DANE WASSCBËN amdienst. BINNENLAND. I ïestra&t 8. ïten te schrijven, on's ALEPPO- rrettig schrijvend, :ier van kantoor- ülrotten. enz., worden op t i s verstrekt bij le. 5SÉLBERÖS Co. ijei-Miiialburgv.v. n: 4 40f 5.50f 7.55 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.60 8.50 ■an de Kemiae, de an- iet Badhuis. LS: 5.15f 6.25J" 8 40 3 1.15 2.— 2.45 3.30 .5 7.50 8.50 9.40 10.25 'erder dan tot de Ke- .reinen gaan naar het v m. 6.6.20, 6.45, .30, 10.—, 10.20, 10.40, |l2.12.30,1.-,1.30*. 3.55, 4.30, 4 50, 5.20, 20, 7.40, 8,20. nsluis: vm. 6.10, 6.30, f.15, 9.50, 10.10, 10.30, ,0. N.m. 12.10, 1-2.40. 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 50,7.10,7.30,8.—,8.30, [i vallen deaZondags nit. 123 2.40 Ö.51 7.56 5.53 6.15 6.56 6.35 7.41 I8.L5 q] 8.49 9.3 i 19.51 ■0.I8 0.31 0.51 10.59 6.33 7.40 3.39 7.40 9.07 10.21 11.23 P 3 10.34 1) sr ft 10.47 I) 111» .32 .10 .31 .12 .28 2.6 1.29 3.05 S.62 4.14 4.28 6.18 f6.03 7.16 8.01 8.20 8.34 3 8.47 9.» 510.34 n.35 rvoert reizigers via ■oor minder en van f Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar olaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden UITLOTING OBLIGATIËN. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb benden dat in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van 27 Mei jl. zijn uitgeloottien obligatiën ieder ad f 1000 van de geldleening van 1888 groot f400.000 ad 3 pet wel de nummers: 32, 85, 88, 185, 268, 282, 286, 295, 388, en 395. De aflossing dezer Obligatiën zal plaats hebben op den 1 September e. k. ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te Vlissingen of de Asso ciatie Cassa te Amsterdam, terwij! zij van at dien datum geen rente meer zullen dragen. Vlissingen 31 Mei 1910 Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris WITTEVEEN. Het Kon. bezoek aan Amsterdam. Gisterenmorgen werd reeds vroeg tijdig uitgereden tot het brengen van een bezoek aan de collectie-Drucker in het Rijksmuseum. Bij het bezoek waren aanwezig de heer en mevr. Drucker uit Londen. H. M. betuigde aan het echtpaar Drucker Haren dank en hooge inge nomenheid, dat door hunne gift deze collectie voor het Vaderland is be houden gebleven en dat zij uit Londen zijn overgekomen om bij Haar bezoek aanwezig te zijn. Van het Rijksmuseum werd te on geveer 10 uur vertrokken en gereden naar het Centraal-station tot het af halen van H. M. de Koningin-Moeder, die uit Soestdijk aan genoemd station arriveerde. De begroeting tusschen de Vorstelijke familie was zeer har telijk. Van het Centraal-station werd langs het Damrak naar het paleis terug gereden. Na aankomst in het paleis vertoonde H. M. de Koningin-Moeder zich met het Prinsesje op het balkon. Het glanspunt van het geheele Ko ninklijke bezoek aan Amsterdam, was wel de historisch-allegorische op tocht, welke gistermiddag plaats had en door duizenden en nog eens dui zenden werd Gadegeslagen. De ge heele Koninklijke familie was daar bij in de gelegenheid deze optocht te aanschouwen, een optocht, mo menten van groote historische betee- kenis uit de geschiedenis van ons Koninkrijk vertolkend. De eerste groep was een praalwagen voorstellende den Oranjestamboom. Dan volgden Willem de Rijke, Graaf van Nassau, Juliana van Stolberg, 10.) 0— Je zal toch zeker wel eens met me willen dansen Je hebt er niets te gen, niet waar, Johan Dans met haar zooveel je wilt, Simon. Je zal er haar genoegen mee doen, want ze doet graag mee. Voor die plagerij gaf Walburga hem een tikje op den arm. Maakt ruimte, riepen verscheidene jongelie den, toen het paar den dansvloer naderde. Vroolijker speelden de mu zikanten en de knapen dansten met meer vuur. Johan had er schik in, dat ieder zich beijverde Walburga ten dans te vragen. Hij spéelde intusschen op de gi taar en was daarbij omringd door een groep belangstellende toehoor ders, die zijn kunstvaardigheid be wonderden. Kom, Johan, riep Simon, laat ons nu ook een lied van je hooren. Willem de Zwijger, Louise de Coligny, Prins Maurits, een praalwagen voor stellende de Oost-Indische Compagnie, Frederik Hendrik, een praalwagen voorstellende de Vrede van Munster, de Muiderkring, enz., alle hoofdper sonen en wagens omgeven door ge- coslumeerden, edelieden, pages, enz. Het was een bonte kleurenmenge ling in onbeschrijflijke weelde aan kostbare stoffen '11 schittering van harnassen en speren. Daarbij nog de steken en pluimen, handschoenen en laarzen en alie verdere' details, alles genomen uit de tijdperken waarin de dragers leefden. Totaal telde die stoet bijna 800 gecostumeerden cn 120 paarden. De costumes der pages ook lot in de kleinste bijzonderheden verzorgd, waren in volmaakte kleurenharmonie. De lezer kan zich nauwelijks voor stellen, welk een gratie en luister door deze edellieden en edelvrouwen, w'er costumes, behoeft het nog te worden gezegd, allen den stempel van artistieke verzorging droegen. Een geheel bijzonder karakter werd aan deti optocht verleend, niet alleen door het aantal heeren, maar ook vooral door de vele dames in hun kleur van antieke toiletten. Zoo begaf de stoet zich door dui zenden en nog eens duizenden men- schen bewonderd en toegejuicht langs den kortsten weg naar den Dam. Vele bewoners van straten waar de stoet passeerde, hadden zitplaatsen aan hun vensters voor goede prijzen van de hand gedaan. Op den Dam sloegen de Vorstelijke Gasten den stoet gade. Daar werden voor het Paleis door de pages der hoofdpersonen kransen neergelegd. Langs een grooten omweg, om zoo veel mogelijk personen den optocht te doen zien, werd naar Velox terug gekeerd. Gisteren was het de illuminatie avond. Er hing vanaf acht uren een gejoel boven de stad van hossende en feestvierende menschen het was een geschuifel van duizenden voeten over 't asphalt, een gegons van luid ruchtige stemmen, dat uren lang in 't hootd blijft nadreunen. Tegen negen uur begon de rit van de Kon. familie, H. M. ae Koningin, Prins Hendrik, H. M. de Koningin- Moeder, door de verlichte en versierde stad. Van het Paleis en het in een zee van licht badende Damplein werd gereden door de Kalverstraat onder de lange lichtsiingers en schitterende kronen. Een dichte menschenmassa stond aan weerskanten en jubelde de feeststemming luide uit. Over het Spui werd gereden langs de mooie gevelverlichting van Damrak en Maag denhuis. De Catharinekerk had in verlichte letters„Domine Saivam Op deze uitnoodiging tokkelde johan eerst eenige accoorden en hief toen een lied uit het gebergte aan, dat veel bijval vond. Juist zou hij een ander lied aanheffen, toen aan de andere zijde van den dans vloer eenig rumoer ontstond. Laten ze maar hier komen, als ze durven Ze mogen toch niet met onze meisjes dansen, riepen eenige jonge mannen, en deze woorden doelden op twee jagers, die van den straatweg naderden. Nog hadden zij de herberg niet bereikt, of het ho nend gelach, vermengd met gillend gefluit, strekte deze gasten tot bewijs, dat ze hier niet bijzonder welkom waren. De klacht van den houtvester had dit gevolg gehad, dat eenige oudere jagers door vlugge en degelijke jonggezellen waren vervangen. Tevens was order gegeven zonder verschoo ning tegen de wilddieven op te treden. Het was dus geen wonder, dat de overgeplaatste jagers met nijdige oogen aangezien en overal gemeden werden. De oorzaak waarom ze daar geplaatst waren, gevoegd bij hun fac Reginam nostram." Ook Nieuw England en Herbermann op 't Ko ningsplein waren schitterend verlicht. Op de Heerengracht prijkten aan hel R. K. Gymnasium verlichte sterren en schoone kaarsversiering binnen waarts. Dr. Tilanus en den heer S. P. van Eeghen kennen onze lezers reeds als de twee mooist versierde en ook schitterendst verlichte huizen der Heerengracht. Toen ging het verder. Handels maatschappij, prof. Six en brugver- sieringen der Vijzelstraal waren goed verlicht. De Vijzelstraat zelf met haar lampions kwam goed uit. De Keizers gracht had, zooals we reeds gisteren schreven, vooral prachtige versierin gen in de salons aangebracht. De heldere verlichting naar buiten gaf een ware feeststemming. Toen ging 't langs de Leidsche straat achter het Rijks Museum. Een waarlijk toover- achtig schouwspel bood het museum terrein. Aan alie boomen van het vierkante plein en in de parklaan zoover het oog reikte, waren oranje- lampions opgehangen, die als vurige groote appelen aan de takken der boomen waren opgehangen. Op de Nassaukade had de directie der Ge meentetram een beugeltram geheel in electrische peertjes vervat. Hier wordt de VVestertoren reeds zichtbaar; langzamer wordt hij grooter, totdat hij op de Rozengracht in vloeiende lijnen geheel zichtbaar is. Bij nadering der Koningin dooft het licht langzaam uit. De toren lijkt thans bezaaid met gouden spijkerknoppen. Langzaam vloeit het licht weer aan, en weldra is het weder één groote lichtlijn. Het geheel maakte een schitterend effect. Om kwartier voor tien was de stoet op het Paleis terug. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand April werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 6,139,870.02' 2 en terugbetaald f 8,210,882.26'/,, waaronderf 15,615.02 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentgevende obli gatiën ten laste van den Staat of certificaten aan toonder van inschrij ving in een Grootboek en f 674.856.32 aan afschrijvingen ten behoeve van inschrijvingen op Staatsschuldboekjes, zoodat minder werd ingelegd dan terugbetaald f 2,071,012.24' 2. Aan het einde der maand Maart 1910 was ten name van inleggers ingeschreven f 161,420,233.05zoodat het saldo tegoed op spaarbankboekjes op uit.April bedroeg f 159,349,220.815. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten uittartend gedrag, deden den afkeer der bergbewoners tot haat overslaan. Een der jagers Alois Werner ge naamd, uit Zwaben afkomstig, was bijzonder gehaat, wani men vertelde elkander, dat hij een gevaarlijk ka rakter bezat en reeds twee wild- stroopers had dood geschoten. Zijn uiterlijk was terugstootend. Die man en zijn metgezel Friedrich hadden de ontevredenheid der feestvierenden opgewekt. Dat gelach geldt ons, sprak Werner. Daar behoef je niet aan te twijfelen, antwoordde zijn kameraad. Het is verstandiger, als wij hier niet binnengaan, dan blijven wij buiten onaangenaamheden. Volstrekt niet, zei Werner. Dat zou den schijn geven, alsof wij bang voor hen waren. Niets daarvan ze zullen mij wel nader leeren kennen. Zooals je wilt, kameraad. Maar geen uittarting, hoorZe zijn niet gemakkelijk als ze eenmaal beginnen. Toen de jagers de jonge lui voor bij gingen en hen daarbij streng aankeken, riep Simon O, hemel, daar is die gevaar- aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 18,400, tot uit. Maart 1910 was aangekocht voor een be drag van f 3,761.200. Te zamen f 3,782,600, waarvoor in totaal van de betrekkelijke spaarbankboekjes is afgeschreven f 3,439,959.00'. Inge schreven op Staatsschuidboekjes, no minaal f 749,850,00. Afgeschreven van Staatsschuldboekjes, nominaal f 178,200. Meer in- dnn afgeschreven, nomi naal f 571,650.00. Op uit. Maart 1.1. was ingeschreven voor een bedrag van f 10,795,500.00. Te zamen f 11,367,150.00. Op uit. April 1910 bezat de rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld, nominaal f 39,397,150.00, aan certificaten van dito inschrijving nominaal f 625,000.00, aan 3 pCt. obligatiën nominaal f 50,000.00. in den loop der niaand zijn afge geven 9,785 nieuwe spaarbankboekjes alsmede 600 Staatschuldboekjes, en afbetaald 7360 spaarbankboekjes, alsmede 116 Staatsschuldboekjes; aan het einde der maand waren in omloop 1,482,409 spaarbank- en 13,690 Staatsschuldboekjes. Ontslag wegens huwelijk. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft in zijn laatst gehouden vergadering het wetsvoorstel besproken betreffende ontslag aan gehuwde onderwijzeres sen. Een adres zal aan den minister gezonden worden om te verzoeken, het voorstel zoodanig te wijzigen, dat gemeenteraden niet verplicht, maar gerechtigd worden te ontslaan, en dat gehuwde onderwijzeressen en weduwen opnieuw bij het onderwijs werkzaam kunnen gesteld worden. Vlissingew., 31 Mei. ELECTRISCHE TRAM VlissingenMiddelburg. Toen nu enkele jaren geleden be kend werd dat er plannen bestonden voor het in 't leven roepen van een electrische tramverbinding tusschen Vlissingen en Middelburg, werd allereerst gedacht dat deze plannen niet au sérieux mochten genomen worden. Hoewel er geruimen tijd verliep alvorens ieis tot het groote publiek doordrong in welk stadium de plan nen eigenlijk verkeerden, werd in Januari 1908 bekend op welke voor waarden Burg. en Weth. van Vlis singen en Middelburg concessie voor deze tram wilden verleenen. Weer gingen maanden voorbij dat niets omtrent de plannen vernomen werd en pessimisten mompelden dan lijke jagerIk ben toch nieuwsgierig om te weten, hoeveel hij van ons zal neerschieten, voordat het zijn beurt wordt. Ziet eens aan, jongens, hoe bar hij ons aankijkt. Het is, alsof hij ons met huid en haar wil verslinden. Maar dat gaat zoo ge makkelijk niet, we zijn wat taai. Onmiddellijk daarna bedacht johan een liedje om de jagers te sarren en dit werd met den grootsten bijval begroet. Toen volgde Simon, die zong Wat ware het leven ons zonder de jacht? Dan was het geen penning ons waard. Dan zijn w' als koningen op aard? Geen woord was den jagers ont gaan. ik gevoel grooten lust om dien langen slungel met de kolf van mijn geweer op den kop te slaan. Zulk een onbeschaamheid komt alleen in de bergen voor. Bij ons in Zwaben zouden ze zoo iets wei laten, zei Werner tot zijn kameraad. Als je met een bebloeden kop wilt thuiskomen, ga dan je gang, sprak de ander. Maar het is beter, dat wij onze beurt afwachtendie zal ook wel eens komen. ook „dat er niets van een electrische tram" zou komen. Zij die zoo oordeelden en dat waren er niet weinigen konden en behoefden trouwens ook niet te weten, dat voortdurend met kracht werd doorgewerkt. Wie evenwel eenigszins bekend is met den bureaucratischen omslag die nu eenmaal aan zulk een plan is verbonden, kon wel begrijpen dat er een eindeloos gecorrespondeer moest voorafgaan, alsvorens de defe- nitieve goedkeuring in handen van de tramweg-maatschappij was. Nu ongeveer een jaar geleden werd de concessie verleend en de voor waarden waarop dit bij Kon. besluit geschiedde, hebben wij destijds uit voerig medegedeeld. Toen eenmaal de concessie was verkregen, brak voor de directie van de tram de tijd aan om de plannen, die nog slechts op het papierstonden, te verwezenlijken. Dat hieraan heel wat vastzat be hoeft geen betoog. Drie maanden nadat de concessie voorwaarden door beide partijen waren gerekend, werd met de eerste werkzaamheden begonnen, nl. het plaatsen van de palen langs den weg, welk werk op 21 September een aan vang nam. Nadat deze palen waren geplaatst werd den geh eten winter doorgewerkt aan het spannen der draden, het maken van verbindings stukken aan de rails enz. Intusschen werd in October ook begonnen met het bouwen van de electrische centrale, welk werk werd opgedragen aan de firma j. F. Stule- meijer en Co. te Breda, welke zich tot groote tevredenheid van de haar opgedragen taak heeft gekweten. Daar geen vorst de werkzaamheden belemmerde, kon hiermede den ge- heelen winter worden doorgegaan en in Februari was de centrale in zoo verre voltooid, dat met het opstellen der machines kon worden begonnen. Hoewel af en toe op verschillende machinedeelen moest worden gewacht, was de centrale na enkele weken toch zoover gereed, dat proef kon worden gestoomd, waarbij bleek dat de machines volkomen aan de gestelde eischen beantwoordden. Toen nu ook het rollend materieel geleidelijk werd afgeleverd, kon met de proefritten een aanvang worden genomen en zoo deed het moderne vervoermiddel vóór enkele weken zijn intrede in onze provincie, om eerlang een geregelde verbinding tusschen de twee grootste gemeenten te onderhouden. De directie van de tram heeft be paald dat de officieele openstelling van de lijn zou plaats hïbben op 31 Mei. Tot bijwoning van deze officieele Ja, die zal zeker komen, ver zekerde Werner en dan zal het hun nog lang heugen. Nog waren de jagers geen kwar tier ver, of er had in de herberg een gebeurtenis plaats, die alles in opschudding bracht. De gerechtsdienaar van Tegernsee was in voile uniform komen aan draven; onder zijn rechterarm droeg hij een groot pak gedrukte stukken. Wat kom je doen, Reuter? riep men. Je kotnt ons allemaal toch niet voor het gerecht dagen De man droogde het zweet van zijn voorhoofd en zeide Dat nu juist nietmaar wat ik breng is toch niet veel goeds. Allen geraakten nu in spanning, want men wist, dat Reuter alleen in dringend gevallen op Zondag dienst deed. (Wordt vervolgd.) I I

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1