Vrijdag 27 Mei. 1910. Gemeentebestuur. Feuilleton 0)1 liitakif. BUITENLAND. No. 122, 48e Jaargran^;. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks; uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeeiige uooriwaarden NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 10 Maart 1910, A no. 1121, 3e afdeeling M. Roept bij deze op tot den werke lijken dienst de ondervolgende in deze gemeente wonende verlofgangers van lichtingen 1903, 1905, 1907, 1908 en 1909. Van het 3e Regiment Vesting- Artillerie De Haan, Teunis, loteling der ge meente Heerjansdam, lichting 1903. Dag en plaats van opkomst 6 Juni 1910, Gorinchem. Van het 3e Regiment Infanterie Van den Bergen, Johannes jacobus, loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1908; Lutejohannesjacobszn, Sinke Cornells, Van Rosevelt Henri Willem Frederik, lotelingen der ge meente Vlissingen, lichting 1909. Dag en plaats van opkomst 16 Juni 1910, Vlissingen. Van het 3e Regiment Veld-Artilierie Hofman Zweitze, loteling der ge meente Vlissingen, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst 20 Juni 1910, Bergen op Zoom. Van het Regiment Genietroepen Visser, Willem Cornelis, loteling der gemeente Utrecht, lichting 1905, Ste- veninck Van, Pieter, loteling der ge meente Amsterdam, lichting 1905, Sap, Adriaan Marinus, loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst 21 juni 1910, legerplaats bij Zeist. De Waard, Willem johannis, lote ling der gemeente Rotterdam, lichting 1907. Dag en plaats van opkomst 11 Juli 1910, legerplaats bij Zeist. Van het Korps Torpedisten: jasperse, Cornelis, De Bree, Wil lem, lotelingen der gemeente Vlis singen, lichting 1908. Dag en plaats van opkomst 25 juli 1910, Fort De Rüijtèr. GELAST: de voormelde verlofgangers, zich te dien einde, voorzien van hunne klee ding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun voor vertrek afge- teekende verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, rechtstreeks bij hun korps aan te melden, en wel zij die in de plaats van opkomst woonachtig zijn, uiterlijk te 8 uur voormiddags. Zij die woonachtig zijn binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur v.m, De overige verlofgangers zullen zich voor 6.) Wanneer hij Walburga oprecht liefhad, moest hij zijn liefhebberij voor het wildstroopen opgeven, daar voor ware liefde geen offer te groot is. Aan den anderen kant lachte hem bet vrije, ongebonden leven toe. Dat moest hij voor altijd vaarwel zeggen en zich onder het juk der afhanke lijkheid voegen. De liefde zegepraalde eindelijk na een zwaren strijd. Hij trok Walburga tot zich en zeide Je hebt gelijk, Walburga, ik zie in, dat het zoo niet kan voortduren, ais ik nu 't wildstroopen opgeef, blijf je dan bij je woord Johan, is je dat ernst riep het meisje verheugd. Mijn hand en mijn woord erop Sla toe en de zaak is geklonken Aarzelend stak ze hem haar hand toe. Toen zij echter aan zijn ernstige zag, dat zijn woorden wel zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor oe opkomst bepaald, met het eerst verlrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station, naar de plaats van opkomst moeten begeven en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag voor 4 uur bij hun korps moeten aanmelden. En geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat moch ten zijn oin op te komen, zij daar van kunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschre ven geneeskundig getuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter Gemeente-Secretarie (Bureau Militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich nu hunne herstelling bij hun korps te vervoe gen, teneinde daarbij in den wapen handel te worden geoefend, wordende zij, voor zooveel noodig, er op ge wezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 133 der Militiewet 1901, als deserteur zullen worden behan deld. Vlissingen, den 25 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Terugkomst van Z. K. H. Prins Hendrik. Gisteravond te half elf kwam de „Heemskerck" met den prinseiijkeu standaard in den achlertop binnen in het Buitenfoelerdongs kanaal te IJmuiden. De nieuwe sluis moest worden vastgemaakt wegens tegen- schutting van twee naar zee ver trekkende stoomschepen. Gistermorgen was de „Heems kerck" van Edinburg vertrokken en had prachtig weer op de reis naar hier. De Prins bevond zich, in admi raalsuniform klein tenue, op de com mandobrug en groette met militair saluut de weinige belangstellenden op de sluis. Door het onbestemde uur van binnenkomst, was niet veel publiek tijdens het doorschutten aanwezig. Door den inspecteur van het loods wezen in het derde district, was de binnenloods P. van Leeuwen, binnen loods ter standplaats IJinuiden, aan gewezen om de „Heemskerck" naar Amsterdam te loodsen. Eerste Kamer. In de gisteravond gehoudm ver gadering is besloten heden eenige gemeend waren, kon ze zich niet langer bedwingen en zeide onder lachen en snikken: Ik heb wei gedacht, dat je het zou inzien, als het je maar eens goed onder het oog werd gebracht. God zij dankGod zij duizendmaal dank Beiden werden langzamerhand be daarder en begonnen nu over hun toekomst te spreken. Hij verhaalde van zijn gelukkige jacht en merkte op, dat voortaan herten en gemzen veilig voor hem zouden zijn, zelfs al liepen ze voor zijn deur te grazen. Toen het meisje hem vraagde, wat hij met het hert beginnen wilde en hij haar ten antwoord gaf, dat hij het aan Sepp geschonken had smeekte zij Och, Johan, ga dien man zoo veel mogelijk uit den weg, als je me een plezier wilt doen. Johan beloofde dat en zeide, dat hij met zijn vader over zijn plannen wilde spreken. Die zou verwonderd opkijken en Lize ook, wanneer ze vernamen, dat hij een keuze had gedaan. Walburga maakte Ue opmerking, wetsontwerpen in openbare behande ling te nemen, waaronder dat tat terugkoop van het particuliere land Kandang haur. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De gouden koets is gisterenmiddag te Amsterdam aangekomen. De Dam is onherkenbaar gewor den. Van het Rokin naar de Kalver- straat, en van liet Damrak naar den Nieuwendijk, strekken zich Jonische kolonades uit, waarlangs guirlandes van sparrengroen zich slingeren rijke vlag- en bloemenversieringen zijn langs de lijsten en kapitee-len aangebracht; wapens en gipsen ver sierselen voltooien het tot een stadig en stijlvol geheel. Wanneer des avonds duizenden electrische gloei lampjes de hoofdlijnen dezer kolo nades legen den donkeren huizen achtergrond zullen aangeven, in volkomen harmonie met de rijke illuminatie van het commandants huis en het houten voor tribune be stemde evenbeeld daarvan, dat er naast is opgetrokken en waarvan het gescheiden is door een halfronde zuilengang, als hier de Julianabron zal ontspringen, des avonds als fon- taine lumineuse dan zal de aan blik beiooverend zijn. De proefnemingen, welke gisteren middag met de fontein werden ge nomen, slaagden uitnemend. In de Kalverstraat zijn prieëldaken van guirlandes aangebracht van het Spui tot den Dam, die 's avonds electriscli worden geïllumineerd. Tusschen Heiligen weg en Spui bestaat de versiering uit zeven groote gouden kronen, waaraan bloemenmanden zij opgehangen. Wat de Heerengracht tusschen Leidsche gracht en Reguliergracht aangaat, de versiering die hier werd aangebracht, lijkt ons meer kostbaar dan schoon. De kleuren der decora tieve masten, die over Let water hellen (men zou ze onwillekeurig willen vasthouden om te voorkomen dat ze er in zullen springen), schreeu wen tegen het zachte voorjaarsgroen der boomen. Midden boven het water worden groote troonhemels opgehan gen, die een ietwat Oosterschen aan blik opleveren tusschen de nuchtere lijnen der massieve heerenhuizen dagieekenend uit Amsterdam's glo rietijdperk. Misschien, dat de illuminatie mei vetpotjes des avonds veel goed zal maken. Patrimonium. Gisteren werd te Utrecht de 29ste algemeene vergadering gehouden van het Ned. Werkliedenverbond „Patri monium", onder voorzitterschap van den heer P. van Vliet. De voorzitter dat hij nu aan den terugweg moest denken, daar de avond viel en de nevel reeds uit het meer opsteeg. Hij vertrok dus en Walburga verge zelde hem tot aan het bosch. Nu verlaat ik je, sprak ze. Wanneer je woord houdt, dan houd ik ook mijn woord, en dan vieren wij in October de bruiloft. Je kunt bij me komen, zoo dikwijls je wilt, als je-er niets mee verzuimt. Na een hartelijken handdruk 'liep Walburga naar de hut terug. Eer Johan het woud inging, liet hij zijn luid jodelen nogmaals weerklinken en had het genoegen haar afscheids groet te hooren. Het was reeds volkomen nacht, toen hij op de plaats kwam, waar hij het hert gedood had. Hij vond daar het gewei, dat Sepp voor hem had laten liggen. Zoo goed mogelijk stak hij het gewei in een zak, dien hij op den rug droeg, nadat hij- daar eerst een briefje aan had vastge maakt, waarop te lezen stond „Komt, jagers, raadt eens wie mij heeft geschoten Toen sloeg hij den weg naar Tegernsee in. Voorzichtig sloop hij opende de vergadering met een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat de gemeenschappelijke conferentie met den Chr. Nat. Werkmansbond en den Lu'.herschen werkmansbond „Maarten Luther" ook een in de toekomst vruchtbare samenwerking tot resultaat moge hebben. Het vraagstuk van klein grondbezit of gebruik, zooals dat van Friesland uit en elders op de agenda is geplaatst, is onder ons niet nieuw meer. De inhoud van art. 16 van hef sociaal program en de totstandkoming aan dit artikel staat in nauw verband met een toenmaals meer ideale dan practische beweging in het Noorden om het bodemvraag- stuk tot een onderwerp van alge meene bespreking te maken, ten einde langs dezen weg te komen tot een radicale hervorming van de toen vooral ten plattelande zeer treurige maatschappelijke toestanden. Artikel 16 bracht wel het middel tot over eenstemming en bevrediging van hen die een meer of minder verstrekkende hervorming van het grondbezit wenschten, maar allerlei heeft ertoe samengewerkt om de actie in deze richting in Friesland te verlammen, en „Patrimonium" heeft zich tot een kalme propaganda van dit beginsel moeten bepalen en slechts hier en daar in eigen kring practische toe passing op zeer bescheiden schaal kunnen tot stand brengen. Blijkens het jaarverslag telt de bond thans 202 afdeelingen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten f 2543,17, de uitgaven f 2744.01-5.' Nadeelig slot f 187;935. Het reservefonds sluit met een na deelig slot van f 157.17 en het pen sioenfondskader met een nadeelig saldo ad f 241.12. De ontvangsten en uitgaven van het orgaan bedroegen f 3685,675. ehrist. Nat. Werkmansbond. De Christelijk Nat'onale Werkmans bond heeft gisteren te Utrecht zijn algemeene vergadering gehouden, die goed bezocht was. De voorzitter, de heer P. J. Nahuysen uit Utrecht, wees er in zijn openingswoord op, dat de bond niet alleen in ledental doch ook in innerlijke kracht is voor uitgegaan: Aanwezig waren 63 afdeelingen, voorts dr. J. Th. De Visser, eere voorzitter van den bond en dr. J. R. Slotemaker de Bruine uit Utrecht. In het uitgebracht jaarverslag wordt o.m. spijt betuigd, dat minister Talma zijn werkprogram in zake sociale verze kering niet gewijzigd heeft en dat hij met datgene eindigen wil, waarmede hij beginnen moest. Het aantal afdeelingen steeg tot 130. Het verslag eindigt met de ver klaring dat alle pogingen zullen mis lukken om een wig te drijven tusschen langs de Almbeek voort en bleef eindelijk voor een huis staan, waar een hertengewei boven de deur prijkte. Dat was de woning van den houtvester. Behoedzaam keek Johan rond. Alles bleef stil. Bukkend sloop hij den tui» in en bevestigde het gewei, dat hij in den zak droeg, tusschen de takken van den kerse boom. Het briefje bleef aan het ge wei. Toen hij daarmee gereed was, verwijderde hij zich haastig en ver minderde de snelheid van zijn loop eerst, toen hij op een geruimen af stand was gekomen. Hij was tsvre- den over de laatste uiting van zijn wraakzucht tegen de jagers en met het bewustzijn daarvan sliep hij weldra onder het dak van het vader lijk huis. Den volgenden morgen zag men niet alleen op den Lindenhof, maar in geheel Tegernsee verwonderde gezichten. Tot groot verdriet van den ouden houtvester en zijn jagers was in den vroegen- morgen door inwoners van Tegernsee opgemerkt welk wonderlijk versiersel de kerse- boom in zijn tuin droeg. De een de leden en hun eere-voorzitter, ds. De Visser. Het financieel verslag geelt een voordeelig saldo van f 511 aan en dat van den brochurehandel een van f 10. Alle verslagen werden goed gekeurd. Aan H. M. de Koningin werd een telegram kan sympathiebetuiging ge zonden. Vastgesteld werd een regle ment van het fonds Hulp in Nood. De contributie bleef bapaald op 3 cent per lid en per jaar. Aan de orde kwam hel rapport van de commissie in zake de On gevallenwet. Door haar werd voor gesteld een adres aan de regeering te richten om art. 1 der ongevallen wet (1901) te veranderen als volgt: „De werklieden in de na te noemen bedrijven zijn volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in verband met de hun opgedragen werkzaam heden overkomen" en verder al in verband hiermede art. 3 dezer wet te wijzigen als volgt „indien een publiekrechtelijk lichaam of een onderneming of een particulier door in zijn dienst zijnde personen zoo danige werkzaamheden doet verrich ten, dat die personen ingevolge art. 1 verzekerd zouden zijn indien zij die werkzaamheden in dienst van de iri een der in art. 10 genoemde bedrijven verrichten, wordt het pu bliekrechtelijk lichaam of onderne ming of particulier ten aanzien dier werkzaamheden geacht een verze.ce- ringspiichtig bedrijf uit te oefenen- Verder wordt verzocht art. 10 aan te vullen metde bedrijven ten dienst van den handel en bovendien de overige artikelen welke met voren genoemde artikelen in verband staan, ook in dien geest te wijzigen. Voorts wordt in dit adres krachtig aange drongen, de Ongevallenwet zoo te wijzigen dat alle arbeiders verzekerd zullen zijn. Bij het adres had de commissie een uitvoerige toelichting gevoegd. De minister van marine heeft be paald le. dat de zeemiliciens-kust wachter met groot verlof, die in 1908 voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn geweest, zullen moeten opkomen op Donderdag 8 September a. s. voor herhalingsoefeningen ge durende den tijd van vijf weken 2e. dat bedoeld» miliciens zich op laatst genoemden datum, op het in de nadere openbare kennisgeving be treffende hunne oproeping vermelde uur, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, behooren aan ie melden aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. vertelde het den ander en elke voor bijganger wierp dien dag spottende blikken op de houtvesterswoning. Niemand kon gissen, wie de dader was, want er woonden vele stroopers in de omgeving en niet gaarne wilde men, door zijn vermoeden te uiten, zich aan de wraak van een hunner blootstellen. De houtvester was van toorn bui ten zich zelf en zwoer, dat hij den vermetele wel zou uitvinden en hem de welverdiende straf doen onder gaan. Hij zond een brief naar de kanselarij, waarin hij zich beklaagde over de baldadigheid der wildstroo- pers, die in hun overmoed zelfs een koninklijk beambte durfden hoonen, en hij voorspelde, dat alle wild in een paar jaar zou zijn uitgeroeid als hem niet eenige jonge en krachtige jagers tot hulp werden gezonden. Het gewei met een briefje werd naar München opgezonden, opdat de hee- ren in de hoofdstad zich met eigen oogen konden overtuigen aan welke onaangenaamheden een houtvester soms bloot stond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1