en staal. b j o" Draagt Schoenwerk. No l2l. I FABRIEK 'ICOLO" a, mm Donderdag 26 Mei. Feuilleton. 9)) Él önicniiof. 'uur T. J. WISSE, irstenlanden. ittege vende k f 0,51 5,50 0,92 - 6, ski. - 2,07 - 6,^0 -e Engelsche sluitend met BINNENLAND, 48e Jaargang. 1910. iestraat 8. leel HUIS, met zeer Ln billijken huurprijs, te koop. A.B., Bureau „Vlis- \ar. Verkrijgbaar in Idel of zwaar. jan soort, Zegt het voort VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qreote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Van Week tot Week. TELEFOONNUMMER 10. j fibonnernents-Aduerteritiën op zeer uoordealige uoorutaardsn Orrze Belgische naburen die, even als de Franschen, op Zondag stemmen en, omdat daar van een wettelijke verplichting sprake is, altijd ijverig aan het werk der verkiezingen deel nemen, hebben hun strijd bij de stem bus weer gevoerd. De uitslag ervan wordt beslist volgens een vrij inge wikkeld stelsel van evenredige ver tegenwoordiging bij een meervoudig kiesrecht. De meening dat de rech terzijde ditmaal het onderspit zou delven is echter niet juist gebleken. De clericalen, die het vierde eener eeuw aan het bewind zijn, gaan wel steeds achteruit, de meerderheid in de Kamer is gedaald van 56 tot 6; maar voorbspig bestaat er voor hen nog geen gevaar dat zij het onderspit moeten delven. In 1912, wanneer de Brusselsche tentoonstelling weer tot het verleden: behoort en het tijdstip voor een politieke crisis gunstiger is, kan waarschijnlijk een voor de libe ralen en socialisten meer gunstigen uitslag worden verwacht. Aan lange beschrijvingen van de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk oversehof des konings van Groot-Brittanje en Ierland en van den schitterenden stoet van gekroonde hoofden heeft het niet ontbroken, zoo dat wij daarop niet meer behoeven terug te komen. At kon de Fransche republiek uiteraard geen gekroond hoofd zenden, zij heeft in koning Eduard een waren vriend verloren en daarvan heeft het Fransche volk on dubbelzinnige blijken gegeven. Mi nister Pichon, de Fransche bewinds man voor buitenlandsche zaken, is dan ook te Londen met niet minder onderscheiding behandeld dan een keizer of koning. Koningin Mary is daarin op in 't oog loopende wijze voorgegaan en ook keizer Wilhelm heeft de gelegenheid niet laten voor bijgaan om den staatsman, die te Berlijn zooveel reputatie geniet, per soonlijk te #eren. Hij liep dadelijk op hem toe, stelde zich niet eens voor, maar deed alsof Pichon een oude bekende was en geraakte met hem in een hartelijk en levendig gesprek. Men zegt dat de keizer bij die gelegenheid met vuur zijn geliefkoosde stelling verdedigde, dat de groote Europee- sche volken, in het belang der mensch- heid, moeten komen lot een bondge nootschap des vredes. De fijne Fran sche diplomaat, die zich wat beter beheerschen kan, zal zeker wel heel beleefd geglimlacht hebben. Daar George V nog wat te jong is en niet genoeg bekend schijnt om de gewichtige politieke rol zijns vaders voort te zetten, dringen de Engelsche blade* er op aan dat keizer Wilhelm 5.) Inplaats van te antwoorden, vroeg hij: heb je mijn eerste jodelen niet gehoord, Walburga, dat je zooveel 'ijd noodig had om me te antwoorden. Of ik het gehoord heb Jawel, "laar ik dacht het kon wel iemand anders wezen. Kan dan iemand jodelen zooals 'k? Kom, dat maak je mij niet wijs, Walburga. Had hij het meisje in het gelaat Wen, dan zou hij bemerkt hebben, bat ze er precies zoo over dacht. Maar waarom ben je toch hier Women, Johan vroeg ze verlegen, teWiji zij aan haar voorschoot plukte. „■^Waarom? Is dat nu een vraag pb ik je dan met Paschen niet be- Q'! dat ik de eerste zou zijn, om °P den Alm een bezoek te bren- ïtti? Ben je dat vergeten? En bo de taak van koning Eduard als vrede- houder zal overnemen en sommigen beweren zelfs dat hij al de hoedanig heden en eigenschappen voor zulk een rol bezit. Nu, wij willen iiet niet betwisten, maar dan moet Z. M. toch al heel erg veranderd wezen, ward op een diplomaat geleek hij voorheen al heel weinig Het voorloopig bewind op Kreta heeft alle mogelijke moeite om de nationale vergadering en de christe lijke bevolking in toom te houden. In de vergadering is de stemming zoo krijgszuchtig mogelijk. Men zegt het er rondruit, dat de toesiand onduld baar is en het uitbreken van onlusten niet verhoed kan worden. Ook in Turkije komt de stem der publieke opinie niet tot zwijgen. Men verlangt dat de mogendheden gedwongen zul len worden om ronduit te verklaren of zij Kreta nog tot het Ottomaansche rijk rekenen of niet. Overal wordt 'gewerkt op het ge moed der Albaneesche hoofden, om toch den strijd tegen de geloovigen te stuiten en zich liever te vereenigen tot verdediging van Turkije's rechten. Eenige voldoening hebben de Tur ken gekregen door het dreigement der mogendheden aan het adres der Kre tenzers, om het eiland opnieuw te bezatten, wanneer de Muzelmansche leden der nationale vergadering van het bijwonen der zittingen blijven uitgesloten. De Turksche regeering schijnt nog het beste van de zaak te hopen, maar verlangt toch ook dat klare wijn zal worden geschonken. Tevens is er sprake van een bond der Balkan Staten, waarover veel ge sproken wordt na de behpnde vorste lijke bezoeken te Constantinopel. Mon zegt dat, indien deze zaak ernstig ter sprake mocht komen, Turkije ais een eerste voorwaarde zal stellen, dat Bulgarije en Servië voor goed en volkomen afstand doen van alle aanspraken op Macedonië. Veel wordt verhaald over de revo- iutionnaire woelingen in China. Te Singapore moet een algemeen hoofd der beweging verblijf houden en van daaruit bestuurt hij al de draden. Hij wist een geheele bende omwen- telings-gezinden in zekere plaats te Peking onder dak te krijgen. Zij werkten daar als scheikundigen, maar in werkelijkheid waren zij door het lot aangewezen om den regent te vermoorden. Twee aanslagen werden beproefd, maar beiden mislukten. Toen werd een ijverig onderzoek in- gesteld en kreeg men twee raddraaiers te pakken. De régent wordt nu zeer streng bewaakt. Te Peking is het voor het tegen woordige rustig, maar de tijdingen uit het land luiden vrij bedenkelijk. Soldatenopstanden komen geregeld voor. in Thibet stookt de geestelijk heid. De constitutioneele proefne mingen zijn begonnen met het in stellen van provinciale landdagen, maar deze stoken twist en verwarring en vorderen op hoogen toon de bij eenroeping van een rijks-parlement. Tegen October is nu te Peking een vergadering van notabelen belegd, die het karakter van een algemeene vertegenwoordiging dragen zal. Over het leven van den prins-reg-ent is men tamelijk ongerust en spreekt reeds over zijn opvolgerhetgeen misschien wel zijn lang leven be- teekenl. Het wordt bevestigd dat Rusland Japan kalm zijn gang zal laten gaan in het opslokken van Corea. Is dat zoo, dan zullen die partijen wel dikke vrienden worden. In Tokio houden de bladen vol dat er een fcrmeele schikking tusschen beide Staten op til is. De bedoeling zou zijn om Mantschourije in handen te houden, ondanks de protesten van China en ondanks het pogen van derden, in dit geval voornamelijk de Vereenigde Staten, om te beletten dat Rusland en Japan, in plaats van erom te vechten, samen het Oost- Aziatische been oppeuzelen. Over de pogingen, in het Westen van Europa aangewend, om bij de Russen iets ten bate van de Finnan gedaan te krijgen, zijn de eersten zeer verstomd. De bladen zeggen dat de zaak Europa niet aangaat en be- we$«n dat men den Finnen door. tnsschenkomsteen zeer slechten dienst bewijst. De Doema gaai denzelfden kant uit. Maar het bureau heeft besloten om vail de bujltenlandsche adressen ten gunste der Finnen geen de rninste notitie te nemen. Zooals men zich herinneren zal hadden de Britsche en Belgische parlementen adressen gezonden en nu is er ook een ge komen van zestig leden van den Duitschen Rijksdag. intusschen heeft Rusland weereen zwarten vijand te bestrijden. De cholera is met het zachtere weder weer in verschillende gouvernemen ten verschenen en eischt opnieuw slachtoffers, terwijl de bevolking, ouder gewoonte, op haar beurt strijd Voert tegen alle voorschriften en ver maningen der wetenschap en op die vendien, welke jongen zou niet gaarne eens met je keuvelen? Als ik er niet zoo op aange drongen had, zou er niets van ge komen zijn, want vader meende, dat ik thuis weer noodig was. Maar je weet: op de dienstboden kan je te genwoordig niets meer laten aanko men, en daarom wilde ik zelf naar den Alm. Maar of je nu juist om mij hier komt... dat kan ik bezwaarlijk gelooven. Om wie dan anders Je denkt toch niet, dat ik gekomen ben om naar je koeien te kijken. Een tijdlang zwegen beiden, als menschen, die het met elkaar eens zijn en er toch niet voor uit willen komen. Walbarga hield zich bezig met de melkschotels, die in rijen op stel lingen aan de wanden der hut ston den. Eindelijk kon Johan zich niet langer bedwingen. Hij ging voor haar staan, keek haar diep in de oogen en zeide hartelijk: Hoor eens, Walburga, laten wij eens verstandig praten. Kom eens bij mij zitten, ik heb iets op het hart, dat je moet weten. Zonder tegenkanting zette hij haar naast zich op de bank en begon toen Je weet, Walburga, dat de Lin- denhof sedert onheugelijke jaren in onze familie is geweest en altijd van vader op zoon is overgegaan. Vader is nog zoo kras, dat hij menigen jonkman beschaamd maakt, en toch wil hij zijn rust nemen en mij den hof overdragen, wanneer ik hem een schoondochter in huis breng, die mij past en -met wie hij tevreden is. En daarom heb ik heel ernstig over jou gedacht. Zeg, Walburga zou je mijn vrouw willen worden In spanning wachtte hij haar ant woord en greep haar hand, die zij hem gewillig liet; hij voelde de hand" trillen. Welnu, Walburga? Het meisje had haar bedaardheid teruggekregen en scheen een besluit genomen te hebben. Hoor eens, Johan, je hebt rondborstig gesproken en daarom zal ik ook eerlijk zeggen wat me op het hart ligt. ik mag je heel graag lij den. je vader en je zuster Lize staan wijzeden machtigen vijand zelf binnen haalt. Tweede Kamer. Bij de gisteren voortgezette be raadslagingen over het enquê!e-voor- stei werd nog het woord gevoerd door den heer mr. Loeft, die volko men erkende dat d^. Kuyper heeft ge fraudeerd in tact erf beleid, maar hij achtte zijn eer beslist ongerept. Hij kan die overtuiging uitspreken met meer zekerheid dan men wel zou denken. Maar evenzeer wilde spreker, die dr, Kuyper ter dege kent, toegeven dat hij tegenstrijdigheden van karakter toont, die werkelijk verbazingwekkend zijn en die men niet gelooven kan in éen en denzelfden persoon aan te treffen. Toch zal spreker niet voor een enquête stemmen het zou twijfel in zich sluiten aan hef eerewoord van dr. Kuyper dat ook voor spreker gelijk siaat met den eed. Qeen der katho lieken zal daarom voor hetvoorstel- Troelstra stemmen. Het gebeurde heeft de achting der katholieke partij voor haar anti-revolutionaire vrienden in het geheel niet verminderd. De heer Tyderrwn acht juridisch een enquête geoorloofd voor hem is slechts de vraag of het staatsbe lang hier een enquête wettigt. Hij beantwoordt die vraag bevestigend. Hij acht volkomen blootlegging der feiten noodwendig. Het is zeer wel mogelijk dat de Eereraad in 't geheel geen uitspraak geeft, deze kan dus geen motief tot het verwerpen der enquête leveren. De ernst der feiten, de ontroering die zij hebben gewekt, geven deze zaak een beteekenis, die des te grooter wordt naarmate men ze beter leert kennen. Meer licht is een eisch van publieke mo raliteit geworden. De heer Oosferbaan acht het de taak der linkerzijde de bewijzen te leveren voor wat men beweert. Hij echter acht dr. Kuyper's woord vol doende, heeft eeraraad noch enquête noodig. Spr. erkent de onjuistheden in dr. Kuyper's verklaring, maar heeft de heer Troelstra zich ook niet ver gist in een datum Spreker acht de geheele Kuyper- zaak een door de sociaal-democraten opgeblazen quaestie. Hij riep den socialisten toe: „richt zooveel mijl palen op ais ge wilt, zij zullen altijd staan in de schaduw van de eerezuil die Kuyper zich in 1903 heeft opge richt." De heer De Beaufort ontkent tegen- bij ons heel goed aangeschreven er. ik geloof ook, dat ze nieljB tegen mij hebben. Dus, dat zou heel goed gaan, maar toch zeg ikneen Johan sprong op, als werd hij door een adder,gestoken, en bracht met moeite uit Waarom niet Dat zal ik je zeggen, hervatte Walburga. De waarheid smaakt bitter, dat weet ik, maar nu moet Jjc zeggen, wat inij op het hart ligt. Ik trouw met geen man, die gansehe nachten buitenshuis doorbrengt, van wien ik niet weet, waar hij rond zwerft. Met éen woord gezegd Johan, ik trouw met geen wildstrooper Maar viel hij in. Bedaar, ik ben nog niet aan het eind. Dat je een wildstrooper bent, weet iedereen en wel een der gevaarlijkste, omdat je niet stroopt uit winstbejag, maar uit hartstocht. Het is wel geen schande, maar ge vaarlijk blijft het toch én voor den vader van een huisgezin past het niet. Ik begeer geen lafbek, die altijd bij mij zit en op alles ja en amen zegt. De hemel beware me daarvoor, want die zijn de sleehtsten van allen. over den heer Lohmatt dat Kuyper- haat de linkerzijde beziel! juist Kuy per heeft gezorgd dat de liberalen de grootste overwinningen hebben behaald en wel door zijn persoon. Maar spreker oordeelt dat dr. Kuyper niet de eigenschappen bezit welke een staatsman behoort te bezitten, hij acht hem niet bestand tegen de verleidingen welke het hooge ambt biedt. Een man van zoo groote na- ieveteit, gelijk hij door de iieeren De Jong en Loeff is geschetst, be hoort niet op de ministetspiaats. Spreker's zienswijze in de zaak heeft geen wijziging ondergaan, na de verdediging door de rechterzijde. Heden worden de discussiën weder voortgezet. Adjudant bij Prins Hendrik. Bij Koninklijk besluit is, met ia- gang van 26 Mei a.s. :1e de kapi tein-luitenant ter zee jhr. C. Hooft Graafland, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, thans gedetacheerd van Hr. Ms. Militaire Huis, weder ter beschikking gesteld van Zijne Koninklijke Hoogheid 2e de luite nant ter zee der 2e klasse W. C. Bijl de Vroe eervol ontheven van de hem tijdelijk opgedragen funciiën van adjudant bij Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg. Kamerverkiezing Helmond. De „Tijd" meldt, dat de oud-mi nister Nelissen voor een eventueela. candidatuur voor de Tweede Kamer in hei district Helmond niet in aan merking wenscht te komen. Prins Hendrik in Engeland. De Prins kwam gisteren aan boord van de „Heemskerck" van Sheerness in de Firth of Forth aan en ging te Leith aan tend. Z. K. H. bezocht hierop verschillende van de beziens waardigheden in Edinburgh en ging gister een bezoek afleggen aan Mel rose. Hedennacht vertrok Z. K. H. met den kruiser uit de rivier de Forth. Melrose is de naam van een plaats in Schotland in het graafschap Box- burgh, die Békend is om de ruïne van de gelijknamige abdij, welke in 1136 door koning David 1 van Schotland werd gesticht. De overblijfselen der abdij, die aens het schoonste en rijk ste gesticht van Schotlaad was, vor men nu nog de mooiste Oothische kerk-ruïne van dat land. Het best bleef het Gothische koor uit de 15e eeuw bewaard. Hier zijn o.a.Aiexander II en zijne gemalin en het hart van Robert Bruce bijgezet. De versiering van Amsterdam. Er wordt de laatste .dagen te ik wil een flink man met een opge ruimd humeur, die vrij met zijn ge lijken verkeertdie thuis blijft als het wezen moet, die toezicht op zijn vrouw houdt en zijn kinderen een brave opvoeding geeft, zoodat ze iot wat- degelijks opgroeien. Maar ik wil geen man van wien ik moet vreezen, dat men hem op zekeren dag dood kan thuis brengen. Hoe zou ik me dan gevoelen. Ik sprong stellig in het meer, om aan mijn schande ea mijn leed een einde te maken. En geloof me, ais je gesnapt wordt, kost het ntijn levenhet tuchthuis is dan je bestemming, dat zou mij doeden Zoo, Goddank, nu heb ik je alles gezegd. Het meisje wachtte nu de uitwer king van haar woorden af. Zij had gedacht, dat Johan zou opstuiven, maar dat deed hij niet. Flij raad pleegde zijn verstand, en dit zeide hem: Walburga heeft gelijk; als iemand huisvader wil worden, moet hij met zijn verleden breken, anders treft het ongeluk niet alleen den schuldige, maar ook de onschuldige, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1