Gemengd Nieuws, beide nieuwe machines zijn ware reuzen. Ze zijn geleverd door de lo- comotieffabriek van Maffer te Mün- chen en vervaardigd naar Ameri- kaansch systeem. Oin een indruk te geven van de kolossale grootte dezer snelloopers dienen de volgende me- dedeelingen. De machines kunnen niet minder dan 1600 paardekrachten ontwikkelen. De lengte van machine en tender is niet minder dan 20 M., de hoogte bedraagt 4,60 M., terwijl het bedie nend personeel 1,65 M. van den be- ganen grond staat. Het verwarmd op pervlak is 230 M2,, terwijl de lengte van de vuurkast 3.20 M. bedraagt. De machines hebben truckstellen en drie gekoppelde assen. Verder zijn ze voorzien van een Marcoltie- rookverbrander en van een overver hitter, volgens het systeem, waarvoor door d:n heer Verloop, den inge nieur-werktuigkundige bij de N. C. S. M., octrooi is genomen in ver schillende landen. De ketel ligt bo ven op de frame. Een groot gedeelte van de ma chinerie is van buiten te zien, zoodat de machinist zich onmiddellijk kan overtuigen, dat alles behoorlijk werkt. Verder zijn de machines voorzien van mechanische olievullers. De nieuwe locomotieven hebben reeds proef gereden en in alle opzichten uitstekend voldaan. Ze zijn in staat een trein van 400 ton met eene snel heid van 120 kilometer per uur te vervoeren. Nog dient vermeld, dat de waterhouder niet minder dan 20000 L. water kan bevatten. Binnen enkele weken zullen deze machines de sneltreinen op het baan vak UtrechtZwolle gaan vervoeren. Vlissingen, 23 Mei. Z. M. keizer Wilhelm vertrekt he denavond per extra-trein van Londen naar Port Victoria en zal zich daar aan boord begeven van het Keizerlijk jacht „Hohenzollern". Het jacht vertrekt morgenochtend naar hier en wordt hier morgenmiddag verwacht. De extra-trein waarmede de Keizer zich naar Berlijn zal begeven vertrekt om .2.45. Door het centraal vrijzinnig propa ganda comité op Walcheren, zijn in een Zaterdag te Middelburg gehou den vergadering tot voorloopige can- didaten voor de Prov. Staten in liet district Vlissingen gestéld de heeren J. O. van Niftrik Jr. alhier en mr, J. Adriaanse te Middelburg. In „Staatscourant" no. 117 komt voor de nadere overeenkomst tusschen den Nederlandschen staat en de naainlooze vennootschap „Stoomtram Walcheren" betreffende den spoorweg van Middelburg naar Domburg met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen. De commies le klasse bij 's rijks directe belastingen C.Bondewel wordt met ingang van 1 Juli overgeplaatst van Rotterdam naar Vlissingen (haven) en de commies 2e klasse J. van Soest van hier naar Rotterdam. Automobielfeesten op Walcheren. Zaterdagmiddag vertrok van Bergen op Zoom de sportcommissie van de Nederiandsche Automobielclub met drie groote zware wagens, ten einde een proefrit te houden voor den in Juni a. s. te houden propagandatocht. Gereden werd over den Scheldedam die kranig in orde was gemaakt door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. De overtocht over dezen dam geschiedde zonder eenig verplicht oponthoud. De bevolking van Zuid-Beveland, die blijkbaar uit de couranten de komst der auto's vernomen had stond netjes aangekleed, zooals dat Zater dagmiddags gewoonlijk het geval is, langs den weg en vooral de vrouwen en meisjes juichten de deelnemers toe, hetgeen niet in geringe mate de vroolijkheid der deelnemers op wekte. Het is te hopen, dat wanneer de groote tocht plaats heeft de bevolking van een even groote belangstelling blijk geeft. Er is geen vrees voor het tegendeel, want de tocht wordt niet ondernomen om de bevolking tegen de auto in te nemen, maar juist om te doen zien, dat wanneer de auto door een goeden chauffeur bestuurd wordt en het publiek medewerkt, er niet het minste is te duchten. Mogen wij hiervoor enkele wenken geven dan zijn die de volgende Voor bestuurders van voertuigen. Wijk tijdig en steeds rechts uit. Maak uw paard niet zenuwachtig door van den bok te vliegen, doch blijft met vaste hand rustig zitten. Wacht vooral niet met uitwijken tot de auto op 100 meter genaderd is. Deze is dan verplicht te stoppen, en het opnieuw aanzetten van de auto veroorzaakt een leven en geraas, dat de paarden bang maakt. Indien ge handeld wordt als hier aangegeven, zal de auto het paard voorbij zijn voordat het paard het merkt. Voor wielrijders. Stap niet van uw fiets, gij valt dan in zeven van de tien gevallen. Rijd zooveel mo gelijk aan den kant van den weg, onverschillig aan welken kant, maar steek den weg nooit over. Voor kinderen. Staat niet met uit gespreide armen midden op den weg te dansen en te juichen. Gooit nooit uw pet onder de wielen. Probeert niet een hoepel voorbij de auto te werpen en loop niet als de auto aan komt nog eens vlug over den weg om aan je vriendjes te laten zien wat je kan. Wij mogen den ouders wel op het hart drukken, hun kinders, die uit den aard der zaak geen cou rantenlezers zijn, bovenstaande wen ken onder de oogen te brengen. Te zes uur kwamen de deelnemers aan den proefrit te Middelburg aan en stapten af in het Grand Hotel in de Lange Delft, waar ook tijdens de feesten het hoofdbestuur zal logeeren en het secretariaat zal zijn gevestigd. Zondag is de geheele, op Walche ren te maken weg gereden, en oelc met uitstekend gevolg. De smalle be groeide Walchersche wegen met hun ontelbare scherpe krommingen lever den aan de hier totaal onbekende chauffeurs niet het minste bezwaar op. Er ging één roep op over den toestand, waarin over het algemeen de wegen verkeeren. Dat het mooie Walcheren op een zonnigen dag als gisteren, met de bloeiende meien op de weilanden, en de goudenregen en de seringen op de hofsteden de verrukking der deel nemers opwekten, behoeft zeker geen betoog. Gaven wij tot nu toe een verslag van den proefrit, thans willen wij, uitvoeriger dan reeds vroeger ge schiedde, het programma der feesten vermelden. Het aantal deelnemers kan worden geschat op 200 met een 50 tal auto mobielen. De deelnemers komen Dins dag 28 Juni te 5 uur des middags te Middelburg aan. Alsdan heeft te zes uur de officieele ontvangst plaats door het college van burgemeester en wet houders. Des avonds te half negen heeft een concert plaats in het Schut tershof van het Middelbufgsch Mu ziekkorps. Naar wij vernemen belooft dit concert schitterend te worden. De tuin zal op dezelfde fantastische wijze worden verlicht als bij het lOjarig bestaan van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingen verkeer. Woensdag morgen wordt eerst Middelburg bezichtigd en daarna via Koudekerke en Westkapelle naar Domburg gereden, waar gedejeuneerd wordt. Van Domburg gaat de tocht naar Veere, waar de thee gebruikt wordt. Te 7 uur van dien dag biedt het bestuur van de Automobielclub een diner aan aan de autoriteiten en genoodigder. in de sociëteit St. Joris. Na afloop van het diner geeft te half negen de stafmuziek van het 3e regi ment een concert in den tuin van genoemde sociëteit. Donderdagmorgen wordt de markt te Middelburg bezichtigd en te 12'/* uur vertrekken de deelnemers per extra trein naar Vlissingen, om van daaruit te half een met een der nieuwe booten der „Zeeland" een tocht op de Noordzee te maken. De terugkomst te Vlissingen is bepaald op half vijf, waarna te vijf uur op het Badhotel het dagel. bestuur den feestgangers een tea aanbiedt. Te zes uur wordt teruggereden naar Middelburg, waar te halfnegen een concert van de stafmuziek van het zesde regiment in den Buitentuin plaats heeft. Hiermede zijn de feesten geëindigd. Vrijdagmorgen vertrekken successie velijk de deelnemers hu'swaarts. Te twee uur van dien dag moeten alle auto's den Scheldedam gepasseerd zijn. Het kunnen voor onze omgeving aardige en voor de neringdoenden voordeelige dagen worden en wij vertrouwen dat ieder er het zijne toe zal bijdragen, de feesten te doen slagen, opdat de gasten met een meer dan goede herinnering aan Walche ren en zijne bewoners terug zullen denken,met het voornemen spoedig, zij het dan ook op eigen, gelegenheid, terug te keeren om door een langer verblijf alles waarvan zij nu slechts vluchtig een indruk konden bekomen, op hun gemak te bezichtigen. Want daar moet het heen. Walcheren is reeds te lang gesloten geweest voor dit zich zoo sterk vermenigvuldigend vervoermiddel. Eenige dagen geleden verloor eene dame uit Bergen op Zoom hare portemonnaie met een groot bedrag aan geld in den sneltrein. Een con ducteur van hier vond de portemon naie en deponeerde haar bij den sta tionschef alhier. Gisteren mocht de conducteur het genoegen smaken voor zijne eerlijkheid eene flinke be looning te ontvangen. De schietvereeniging „Domburg" te Domburg hield van 1621 Mei een provincialen wedstrijd, ter gele genheid van haar tienjarig bestaan. De korpsprijzen werden behaald als volgtGeweer M 95, afstand 200 meterle prijs „Medioburgum," Mid delburg, 258 punten 2e Kon. Scherp- schuttersvereeniging „Vlissingen," te Vlissingen, 242 punten; 3e „Nul en Genoegen" te Biggekerke, 238 pun ten 4e „Prins Hendrik," Veere, 238 punten 5e „Voor Vaderland en Ko ning," Terneuzen, 236 punten 6e „Klein maar Dapper," Aagtekerke, 226 punten. Buks, afstand 12 meter, le prijs „Medioburgum," Middelburg, 458 punten, 25 treffers2e Koninklijke Scherpschuttersvereeniging „Vlissin gen," te Vlissingen, 428 punten; 3e Schiet- en Tooneelvereeniging „On der Ons," Vlissingen, 426 punten 4e „Goes," te Goes, 421 punten5e „Prins Hendiik," Veeie, 413 punten, 24 treffers; 6e „Wilhelmina," Koude kerke, 413 punten, 24 treffers. Cylinder, afstand 12 meter, le prijs Koninklijke Scherpschuttersvereeni ging „Vlissingen," te Vlissingen, 264 punten, 25 treffers 2e „Mediobur gum, Middelburg, 261 punten3e „Goes," Goes 261 punten 4e Schiet vereeniging „Oostburg," te Oostburg, 258 punten 5e „Wilhelmina," Kou dekerke, 244 punten, 24 treffers6e „Generaal de Wet," Middelburg, 238 punten, 24 treffers. Het aantal kiezers voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Middelburg bedraagt 5252. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Vanwege den Rijkswaterstaat is van de bureaux alhier verzonden ter plaatsing in de Ned. afdeeling op de wereldtentoonstelling te Brussel eene zooveel mogelijk in natuurlijke kleuren uitgevoerde teekening van de nieuwe sluiswerken met de clectrische installatie alhier. Wordt in dit uitnemend overzicht van de constructie's voor de uitvoering van dit groote werk een juist beeld gegeven van het kunnen van onzen waterstaat, de heeren F. j. de Groote en Joh. A. Feij, buitengew. opzichter bij 's Rijks waterstaat, die eenige maanden bezig geweest zijn met het vervaardigen van deze teekening (groot 5 bij 3 M.) een werk zooals zeldzaam voorkomt, hebben daar mede een meesterstuk verricht dat hun alle eer aandoet. Na afloop der tentoonstelling is de teekening be stemd om geplaatst te worden in de polytechnische school te Delft. De antirev. kiesvereeniging in het district Hulst besloot met alge- meene stemmen de door de R. K. centrale kiesv. te stellen candidaten krachtig te steunen. De komeet van Halley. Dr. H. J. Zwiers, van de Leidsche sterrenwacht, schrijft in het„Leidsch Dagblad" d.d. 21 dezer: In de volgende week (dus deze week) zal de kans op zichtbaarheid aanmerkelijk grooter zijn. Het is waar, de komeet verwijdert zich van onze aarde. De afstand, die Woensdag nacht slechts 24 miiiioen kilometer bedroeg, zal den lsten Juni reeds tot 75 miiiioen kilometer zijn aange groeid. Maar daar slaat tegenover, dat de komeet eiken dag 's avonds hooger aan den westelijken hemel zal staan en haar glans dus minder door de schemering zal worden ver zwakt. Met eenige oplettendheid zal men haar Zondag of Maandag zeker aan den westelijken avondhemel kun nen vinden de meest geschikte tijd is dan tusschen 9 en 10 uur. Al mag het gelukken, de komeet op een van deze beide dagen te vinden, een opvallend verschijnsel kan- ze dan nog niet aanbieden. De maan is Dinsdagochtend om 6 uur vol, en staat tot zoo lang reeds bij zonsondergang aan onzen hemel. In donkere nachten valt de Melkweg ieder op, ihaar reeds in kwartierstan den maakt de maan dat zachte licht vrij wel geheel onzichtbaar. Men zal dus inzien, dat het volle maanlicht aan de zichtbaarheid van een komeet staart in hóoge mate afbreuk moet doen. Dinsdag gaaf de zon te 7 n. 58 m. onder, en komt de maan eerst te 8 u. 41 m. op, terwijl de komeet tot kwart voor elven boven den ho rizon blijft. Van af Dinsdagavond is dus met meer kans op succes naar het belangwekkend verschijnsel uit te zien. Om 9 u. 's avonds staat ze dan nog op bijna 20 graden boven den horizon in het Westen en de eerst volgende dagen zal ze zelfs nog hoo ger stijgen, ofschoon haar glans ge leidelijk minder moet worden, daar ze zich zoowel van de aarde als van de zon verwijdert. Een 100 jarige. De weduwe H. Bos, geboren B. Duré te Groningen, heeft onder groote blij ken van belangstelling haar lOOen verjaardag herdacht. Toen zij des morgens opstond, was de kamer met groep, guirlandes en vlaggen smaak vol versierd. Op de tafel stonden bloemen later op den dag kwamen er nog meer bij en ook stroomde het taarten, koeken en andere lekkernijen, ,,'t Hold hoast nait op mit de pre- sinten", zei 't oudje tot een bezoeker. Het portret ter eere van dit feest van haar gemaakt, stond ook op de tafel. Het gelijkt uitstekend, hoewel haar kennissen vonden: „Dat ze d'r wel een beetje alsk opstait, ze liekt d'r older op dan ze wel is". Maar, hoewel de oude vrouw nu ook hon derd jaar is, haar verstand is nog goed. Op last van den burgemeester is te Loosduinen tegen zes, voor het grootste deel aanzienlijke burgers, proces verbaal opgemaakt, wegens het weigeren van inkwartiering aan de landweermannen, die hun gezon den waren. Te Venlo werden tal van equi- pementstukken gestolen. Opmerkzaam gemaakt door de militaire autoriteiten heeft de politie huiszoeking gedaan bij verschillende burgers en zijn er groote hoeveelheden kieedingstukken en beddegoed in beslag te genomen, alle afkomstig uit het kledingma gazijn der huzaren. Het politiebureau waar al deze goederen bewaard worden leek wel een uitdragerszaak. Alles was er te vinden ondergoed, rijbroeken, laarzen, schoenen, bedde- degoed. Ook zijn er aanzienlijke dief stallen van levensmiddelen gepleegd. Als verdacht van deze diefstallen zijn aangehouden een burgerknecht van het militaire kleedingmagazijn teVenlo eu een adminisirateur te Hoorn, vroe ger te Venlo. De diefstallen loopen reeds over 5 jaar. Een aanhouding. Ter- wijl de gemeente-veldwachter Ger- brandts met den rijksveldwachter Cremers en twee onbezoldigde rijks veldwachters zich eergisteren op de spoorbrug over de traverse der Beer- sche Maas verdekt hadden opgesteld, passeerden aldaar drie beruchte per sonen, die onder verdenking van ver schillende diefstallen staan en van wie vermoed werd dat zij ook nu weer hun slag zouden geslagen heb ben en hun terugweg over de brug zouden nemen. De politiemannen sprongen onmiddellijk op het drietal af, waarop een hevig gevecht ont stond. Aan weerszijden werd van re volvers gebruik gemaakt. Het gelukte aan de politiemannen al wat de man nen bij zich droegen (zilveren lepels, boter, wijn, sigaren, enz.) in beslag te nemen. De gevaarlijkste der drie werd door de politie naar het arres tantenlokaal te Ravenstein gebracht. In de aanhouding der andere twee slaagde zij niet, doch hunne vervol ging wordt voortgezet. De goederen waren gestolen uit een koffiehuis bij het station Ravenstein. De kastelein had de dieven 's nachts wel bemerkt, maar hij had niet tegen hen durven optreden. Een onbezol digde rijksveldwachter is door een revoischot gewond, doch niet ernstig. Herhaaldelijk weten den laat- sten tijd uit de Tuchtschool te Gin- neken bij Breda, jeugdige verpleegden te ontsnappen. Ook Donderdagavond is er weer een der jongens tusschen uit gegaan. Onmiddellijk werden in alle richtingen nasporingen gedaan, maar zonder resultaat. Den volgenden morgen werd de knaap door een paar wandelaars in het Mastbosch aangetroffen en door marechaussees naar het gesticht teruggebracht. Tegen wanbetalers. De middenstandsvereeniging te Krom- mie heeft, volgens „de Middenstander" een man aangesteld om klanten, die men kan missen als kiespijn, de wan betalers, te manen. Ten einde dien man een ietwat officieel uiterlijk te geven, zoo vertelt het blad verder, heeft men hem uitgedost met een groote vuurroode pet op het hoofd, waarop duidelijk te lezen staat: „voor onwillige betalers." Wat geschiedt nu Een winkelier of patroon kan met den besten wil van de wereld zijn geld van zeker iemand niet krijgen. Hij gaat r.aar het incassobureau, geeft den naam op van zijn debiteur, en het zaakje be gint. Het bureau schrijft den wanbe taler aan. Een roode enveloppe, waarop hetzelfde opschrift staat als van den man reet de roode pet, wordt door den postbeambte bezorgd. In houd wanneer u zich binnen 3 dagen niet vervoegt bij mijnheer X. (naam van den winkelier, waar wanbetaler in het krijt staat) ten einde te betalen of eene schikking te treffen, zal de man met de roode pet u in den loop van de volgende week met een bezoek komen vereeren." Slechte betaler is in de meeste ge vallen spoedig bij zijn schuldeischer, want dat de buren zien, dat de man met het beruchte hoofddeksel aan de deur staat, daar hebben de meesten een hekel aan. Stel echter het geval, dat men aan deze waarschuwing niet voldoet. De volgende week verschijnt de gevreesde man, en verzoekt wan betaler heel kalm, aan zijn verplich tingen te voldoen. Zoo gaat het week in, week uit, zoodat een ieder zien kan, dat die en die slechte betalers zijn de man met de roode pet komt elke week bij hen aan de deur. Het gevolg: ten lange leste geneert men zich voor zijn buren en de onwillige betaler doet eindelijk zijn gang naar Canossa, in casu naar den winkelier bij wien hij in het krijt staat. Een echtpaar te Benthuizen (Z.-H.) werd voor de derde maal ge zegend met de geboorte van een tweeling. In een margarinefabriek te Rot terdam is een werkman door een drijfas gegrepen en rondgeslingerd, waardoor hem de beide beenen van het lichaam werden geslagen. De on gelukkige werd naar het ziekenhuis gebracht, doch was bij aankomst al daar overleden. Zaterdag is uit de Trekvliet het lijk opgehaald van een 40 a 45jarig man lang 1.70 M., gekleed als werkman. Een 22jarige arbei der te Druten is bij het baden in een baggergat verdronken. Een 2jarig knaapje te Molenschot (bij Breda) is voorover te water gevallen en ver dronken. Onder Zutfen is een elf jarige jongen bij het baden verdron ken. ln het kanaal Meppel-Assen is een man uit Havelte met zijn rij wiel te water geraakt en verdronken. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is het lijk opgehaald van een net gekleed, ongeveer 20jarig meisje. Te Solwerd is het lijk ge vonden vaneen aldaar gewoond heb benden kaaskoopman. Donderdag werd in een hotel te Warschau de 17jarige gymnasiast Stanislaus van Chrzanowski vermoord. Men vermoedt, dat de knaap, die een groot vermogen te wachten had, door familieleden uit den weg is ge ruimd. De justitie heeft den zwager van den vermoorde, graaf Bogdan Roniker, reeds onder beschuldiging van medeplichtigheid aan den moord in hechtenis laten nemen. Deze had nl. de kamer in het hotel voor zijn jeugdigen zwager gehuurd. Bij het 'verhoor sprak de beschuldigde zich zelf herhaaldelijk tegen en ook wist hij eenige ontvellingen, die hij ver moedelijk bij de worsteling had op gedaan, niet te verklaren. Door hevige stortregens werd bij Gratz een werkliedenloods door het water medegesleept. Er werden 4 personen gedood16 arbeiders worden nog vermist. Een vliegtocht over het kanaal. De Fransche aviateur J. de Lesseps vertrok Za terdagmiddag van Calais om met zijn aeroplane het Kanaal over te steken. Ongeveer 4.20 kwam hij bij de St. Margaretbaai veilig en wet aan land. De Lesseps trof bij zijn overtoom stil, maar nevelig weer. Hij zag de kust pas, toen hij er vlak boven was. Hij vloog hoog en landde op een mijl van de kust. Jacques de Lesseps is een leerling van Blériot en vliegt ook op een Blériot-monoplane. In het begin va dit jaar leerde hij te Issy-les-Mou - naux vliegen en volbracht na eer enkele dagen onderricht gelia0 hebben, een vlucht van meer dan eei uur. Zijn toestel, de „Scarabee het zelfde type als waarmee zijn meester Blériot het Kanaal oveiv 8 alleen is het zwaarder gebo"^"?, n voorzien van een motor van 5U n. De Lesseps vertrok ongeveer v dezelfde plaats als Blériot en de t pedojager „Escopette" begeleidde bent. h.p„ Die Jacques de Lesseps is toch kranige kerel. Wij hebben reeds zer dagen gemeld, dat het zijnT was, het Kanaal over te vlieg ineens vice versa, zonder stopP Intusschen had hij reeds tevoren richt, dat hij den overtocht, he z f 21, anders op 22 Mei zou wag

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2