IS JE, it en staal. Dinsdag M Mei. Op dn Cindetittof. No 119 48e Jaargang. 1910. neerd Klerk N FABRIEK BINNENLAND. Feuilleton. er gewild WITTE tot 5 Gulden. STRAAT 22. 1 ■nJ. WISSE, amen smaak, de de nette verpak» ekerheid de be- zuiver en gift vrij. BS ets., halve flesch Irijzen van wordt gevraagd een iffrouw in een nette ranco motto „Winkel- iu dezer Courant. g. Tegen nu of later, jdelijk. Brieven onder ^lau van dit Blad. HA Blwiin, per flesch 45 ct. te Fransche wijnen, teruggenomen. E MERK. irfnestraat 8. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j Abonnemenls-Aduertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden Hofberichten. H. M. de Koningin reed Zaterdag avond, na afloop van het diner ten paleize, met de dames en heeren der hofhouding in drie rijtuigen met tweespannen naar het Chalet „Het Aardhuis", op Hoog-Soeren. Op het balcon, vanwaar men een prachtig vergezicht heeft, werd telkens uitgekeken naar de komeet van Halley doch deze liet op zich wachten. Van den aldaar aanwezigen grooten ver rekijker werd door H. M. menigmaal gebruik gemaak. Op het Aardhuis werd tevens de thee gebruikt. Te ruim half elf kwam li. M. met gevolg op Het Loo terug. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Voor de zanghulde der Nederland- sche Zangvereenigingen wordt voor den dirigent, den heer Van 't Kruijs, een verplaatsbaar podium gebouwd, dat 's morgens bij de groote ensem ble-repetitie in de Oranje-Nassau- kazerne en 's middags bij de uitvoe ring op den Dam dienst zal doen. Het zal 3 meter hoog zijn. De 30 groote en kleine tamboers zullen den roffel slaan in Vondel's Prinselied, authentieke zetting, door den componist in de Oranje-Nassau- cantate gevlochten, die door de 4000 kinderen met tal van trompetten, bazuinen, pijpers en trommen wordt uitgevoerd. De herhaling der aubade zal plaats hebben op Woensdag 1 juni, des avonds te 7 uur, op het sportterrein, achter het Museum, hiertoe door den gemeenteraad welwillend afgestaan. Het orkest van het 7e regiment in fanterie zal hierbij zijne medewerking verleenen. De uitvoering geschiedt onder lei ding van den Amsterdamschen diri gent, D. J. Mennes. De Dam te Amsterdam zal tijdens de feesten met 5000 gloeilampjes verlicht worden. Lager Onderwijs. Door de heeren Van der Molen en Van Wijnbergen zijn eenige amen dementen voorgesteld op het wetsont werp tot wijziging der wet tot rege ling van het lager onderwijs. Onder meer wordt bij deze amen dementen voorgesteld een andere lezing van verschillende alinea's van art. 48 eerste lid lo. b. Voorgesteld wordt o. a. te bepalen dat door het Rijk over elk dienstjaar aan de gemeente o. a. een bijdrage wordt verleend, wanneer het onder wijs bevat, behalve de vakken a—k, o— 3.) Als ik erin slaag, Johan door een goede vrouw op 't rechte pad te brengen, zal ik me mijn leven lang gelukkig gevoelen. En valt het niet goed uit, dan noet Johan zelf den last dragen, voegde de oude man erbij. Dan trouw iij met een flinke jonkman en ik breng be weinige jaren, die ik nog te leven heb, bij jou door. Je zult wel goed voor je ouden vader zorgen, dat weet ik. Ware het dag geweest, dan zou bind zeker gezien hebben, welk een blos er op de wangen zijner dochter kwam. Zeker, vader, zoolang ik ieef, za' ik goed voor je zijn, daar kan je staat op maken. Maar laten we nu ln huis gaan het wordt vochtig in be lucht, de nevel stijgt op uit het toeer en je bent zoo jong niet ineer. tevens ten minste twee vakken onder m en h en het vak onder p van artikel 2 genoemd, of, voor zooveel de schoot uitsluitend door meisjes wordt bezocht, ten minste drie der vakken onder 1, m, n en p van ar tikel 2 genoemd; voor scholen van negentig en minder leerlingen voor éen onderwijzervoor scholen van 91 tot en met 199 leerlingen voor twee onderwijzersen voor scholen van 200 en meer leerlingen voor drie onderwijzers de minimum-jaar- wedden, waarop zij volgens artikel 26 aanspraak hebben. Ook is o. a. nog voorgesteld te bepalen dat indien het aantal leer lingen in de drie hoogste klassen der scholen, bedoeld sub I en li, be neden 28 daalt, voor een school welke reeds een bijdrage volgens de laatste zinsnede sub b genoot, dat genot gedurende drie achtereenvolgende jaren niet op dien grond verlagen gaat, mits in geen jaar het aantal daalt beneden 12. Hulde aan mr. Veegens. Donderdagavond heeft de „Ver- eeniging voor cie Zeevaart" mr. J.D. Veegens openlijk gehuldigd voor diens nieuwe schepenwet. De heer Veegens was voor zulk een openlijke huldiging eerst niet te vinden geweest, maar eindelijk had hij zich laten overhalen. ln deze vergadering werd de oud minister, die vergezeld was van zijne echtgenoote, in eene uitvoerige rede toegesproken door den heer C. Vreede, die zijne groote verdiensten in dat opzicht huldigde en hem ten slotte een zilveren beeld op marmeren voetstuk, een klassieke vrouwefiguur met de attributen der scheepvaart voorstellende, aanbood. Daverend applaus bezegelde de rede en het aanbod. Na de aanbieding van den eerewijn sprak de oud-minister een woord van hartelijker) dank. Onderscheiding. Z. M. koning Albert van België heeft aan onzen gezant te Brussel, jhr. v. d. Staal van Piershit, verleend het Grootkruis der Leopoldsorde, naar aanleiding van zijne overhan diging aan Z. M., namens H. M. de Koningin, van het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tentoonstelling van gemeente bedrijven. Het denkbeeld om aan de herden king, dit jaar, van het 35-jarig be staan der vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's Gravenhage een tentoonstelling fe verbinden, die een beeld geeft van de voornaamste gemeentebedrijven en Misschien komt Johan wel hongerig thuis en dan moet ik toch zorgen, dat hij wat te eten vindt. Er zijn heel wat wonderlijke sna ken in de wereld, maar Johan be hoorde zeker wel tot de vreemdste onder hen. Hij hield veel van een pretje en was een liefhebber van spotten met anderen. Werd hij zelf soms ook eens tot mikpunt gekozen, dan werd hij spoedig boos. Ging iemand er mee voort, dan was het hem geraden, zoo snel zijn beenen vermochten, de vlucht te nemen, wilde hij niet tegen den grond ge worpen worden op een manier, dat zijn ribben er nog lang daarna ge voelig van waren. Eens zelfs had hij een jonge landbouwer, die het hem te erg maakte, vierkant door het open venster geworpen. Na dit voor val had iedereen hem met rust ge laten. Daarentegen gaf hij soms een armen drommel met pleizier zijn laatste restje tabak of den laatsten penning uit zijn beurs. Maar al was hij in het beste humeur, dat veran derde oogenblikkelijk zoodra hij een de ontwikkeling van die takken van gemeentebeheer,nadert zijn verwezen lijking. In het- westelijk gelegen vleugel gebouw van het Kurhaus te Scheve- ningen zijn de leden van de tentoon stellingscommissie druk bezig met het inrichten en rangschikken der af deelingen, welke in deze tentoon stellingen zullen uitkomen. Daartoe hebben de besturen van de grootste en voornaamste gemeenten des lands medegewerkt. Amsterdam, den Haag, Leiden, Haarlem, Dordrecht en andere gemeenten hebben het beste en nieuwste ingezonden van wat de werking, de exploitatie en de resulta ten van de door die steden onderno men bedrijven aanschouwelijk maakt. Toestellen, instrumenten, materialen en afbeeldingen zijn ter verduidelij king er bij ge-'oegd. Zoo stelt de Haagsche gemeente waterleiding in staat de diepboringen naar het systeem Stang, de directeur van dat gemeentebedrijf, in de ver schillende radia na te gaan. De ge meentelijke telefoondienst Iaat door uitstalling van modellen kabels een kijkje nemen in de ondergrondsche geheimen van deze bedrijfsafdeeiing. Amsterdam zal voor den dag komen met hare gasfabrieken, electriciteits- werken en tram-exploitatie, terwijl Haarlem en Leiden zullen iaten zien de volledige installatie van de ge meentelijke slachthuizen. Laatstge- melde gemeente heeft daarbij inge zonden een collectie, bevattende de resultaten van onderzoekingen van dieren op besmettelijke veeziekte. Ook particulieren lieten zich niet onbetuigd en leverden tal van teeke- ningen en photographieën in van werktuigen en gereedschappen bij gemeentebrijven in gebruik. Een af- deeiing heeft nog betrekking op ver- valschte levensmiddelen. De wapenborden van de betrokken steden duiden de verschillende ex- poseerende plaatsen des lands aan. De aard dezer tentoonstelling maakt haar tot een gelegenheid welke over vloedige stof tot leering en vergelij king biedt aan leden van gemeente besturen, industrieelen, nijveren en allen, die de directe en indirecte voordeelen plukken welke de exploi tatie van of meer bedrijven door de overheid medebrengt. De Zweedsche oorlogsschepen. Zaterdagmiddag had een vaartocht door de havens van Rotterdam plaats, door het gemeentebestuur aan de Zweedsche officieren en zeecadetten der beide Zweedsche oorlogsschepen aangeboden. De reünie daartoe had plaats in het fraaie sociëteitsgebouw der Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas". De tocht geschiedde met jager zag. Naar zijn inzien behoorde het wild op de bergen en in de bosschen aan iedereen, die het schieten kon. Johan stroopte niet om wat te verdienen, dat had hij niet noodig; hij deed het alleen om zijn moed en bekwaamheid te toonen. Meestal wierp hij zijn jachtbuit bij den eenen of anderen armen stakker over de heining en zulk een geschenk, waarvan men den gever wel kon gissen, was steeds welkom. De drie dagen waren voor Johan in de bergen veel sneller omgevlogen dan voor zijn vader en zuster thuis. Twee nachten had hij het hert ge mist, waarop hij loerde. De eerste maal was het dier door een wind vlaag verschrikt en gevlucht; juist toen hij het onder schot zou krijgen en de tweede maal had zijn geweer geweigerd. De derde nacht beloofde voor hem gunstiger te zullen zijn. Hij had zijn stelling beter gekozen, het hert vertoonde zich weer op de zelfde plaats en weldra stortte het neer, doodelijk getroffen door een kogel uit Johan's geweer. Hij had wel willen juichen van vreugde, maar hij bedwong zich, Hij wachtte het salonstoomjacht „Koningin Wil- heimina." Aan den vaartocht namen ook deel het gemeentebestuur en het dage- lijksch bestuur van de Kamer van Koophandel. Na afloop van den vaartocht werd door den Zweedschen consul-gene raal te zijnen huize een diner aan geboden. Gisterenmiddag was er ten huize van den consul-generaal receptie, waartoe waren uitgenoodigd alle be kende hier te lande vertoevende Zweden. "Hedenvoormiddag waren officieren en cadetten de gasten van de Holland Amerika-lijn ter bezichtiging van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam,"waar aan boord een lunch werd aange boden. Des namiddags 3 uur waren de Zweden de gasten van het Zweedsche consulaat, dat hen ontving in de sociëteit der Rotterdamsche Dier gaarde en hun een afternoon tea aanbood. Bij die gelegenheid werd door den overste Van Buren, commandant van het korps Kon. Scherpschutters, een concert aangeboden. Alle societeitsbesturen te Rotterdam hebben hun sociëteiten voor de Zweedsche officieren opengesteld,ter wijl de Diergaarde ook de equipage gedurende hun verblijf te Rotterdam vrijen toegang verleent. ln de laatste raadszitting der ge meente Edam, heeft de voorzitter meegedeeld, dat de heer A. N. Ver- steegh, te Stokholm.f 10.000 geschon ken heeft aan de gemeente,als bijdrage in de kosten van een ziekenhuis. De raad besloot de schenking dankbaar te aanvaarden. De inrichting zal den naam dragen „Burgemeester Versteeg-stichting", naar den vader van den schenker. Militaire berichten. Blijkens mededeeling van den mi nister van koloniën is uitbreiding ge- wenscht van het aantal militairen, dat ter aanvulling van het Indische leger voor het loopende jaar uit Ne derland is aangevraagd, en wel zoo danig, dat in dit jaar, zoo mogelijk, ruim 2600 man dienen te worden uitgezonden. De verdeeling van die militairen over de verschillende wapens zou nader behooren te geschieden als hieronder is aangegeven 304 artil leristen, onder wie 12 sergeanten (of korporaals) en 17 korporaals der bereden artillerie, alsmede 13 ser geanten (of korporaals) en 24 korpo raals der vesting-artillerie51 mili tairen der genie; 119 cavaleristen (geen kader der cavalerie)en voorts ongegradueerde infanteristen. een poos om te zien of er onraad kwam en sloop toen voorzichtig naar het hert. Een oogenblik verlustigde hij zich in den aanblik van het prachtige gewei en sleepte het daarna in een grot, waar hij het verborg om het later te komen weghalen. Nadat hij zijn kleederen wat had ge zuiverd, begaf hij zich naar Tegernsee om zich daar aan een kruik bier te verkwikken. Jaren geleden had in de nabijheid van het meer een klooster gestaan met een brouwerij, die wijd en zijd vermaard was om het heerlijke bier Het klooster was verdwenen, maar de brouwerij gebleven, benevens een klein lokaal, waar bier getapt werd en dat bekend stond onder den naam van „het Brouwkamertje." Daarheen richtte Johan zijn schre den. De ontbering en inspanning der laatste dagen, gevoegd bij de vermoeienissen van den afgeloopen nacht hadden hem hongerig en dorstig gemaakt. Hij was dien dag de eerste klant, die het Brouwkamertje binnen stapte. Cenzia, de kellnerin, was ijverig bezig kruiken en flesschen om te spoelen en bemerkte hem Voorts is de werving voor den hospitaaldienst opengesteld. Alg. Ned. Politiebond. Vrijdag werd te 's Gravenhage in het Victoria Hotel, onder voorzitter schap van den heer B. Koke Jr. burgemeester van Krimpen a/d IJsel, de jaarvergadering van den Algem. Nederl. Potitiebond gehouden. in het daarin uitgebrachte vijfde jaarverslag kon opnieuw gewezen worden op een bevredigend resultaat. Aan verschillende kon steun worden verleend, terwijl een aanzienlijk be drag werd gestort voor het grootsche doel „een herstellingsoord voor de politie". Dankbaar voor den onvermoeiden ijver waarmede vooral door Bonds leden in verschillende plaatsen ter bevordering van het genoemde doel is gewerkt en voor de daarop ver kregen resultaten, doelde commissie van beheer in haar verslag bij ver nieuwing een beroep op de mede werking van de leden. De heeren L. H. Rubens te Am sterdam en P. A. van der Hoist te Oud-Vosmeer werken tot genoegen der commissie als colporteur voor de stichting en worden door haar in de welwillendheid van autoriteiten en leden aanbevolen. ln het afgeloopen dienstjaar ont ving de commissie 19 aanvragen om hulp van de stichtingin 2 gevallen moest steun worden geweigerd. Van de in een sanatorium verpleegden was er éen in staat een gedeelte der verplegingskosten zelf te betalen, terwijl voor een ander de betrokken gemeente bereid gevonden werd in de kosten bij te dragen. Drie leden, wien hulp werd toe gezegd, kwa.nen te overlijden na ge- ruimen tijd steun te hebben genoten. Aan het einde van het dienstjaar ontvingen nog geregeld zes leden den hun toegezegden steun. Nieuwe sneltreinlocomotieven der N. G. S. M. Zooais bekend heeft de Neder- landsche Centraal Spoorweg-Maat schappij voor den dienst harer snel treinen op de lijn Utrecht—Zwolle twee nieuwe sneltreinlocomotieven aangeschaft. Deze machines moesten van bijzondere capaciteit zijn, daar zij voldoende kracht bij groote snel heid behoorden te kunnen ontwikke len om de uit een groot aantal rij tuigen bestaande treinen op tijd te Zwolle en te Utrecht te kunnen aan brengen. In het drukke reisseizoen werden de sneltreinen naar en van Groningen en Leeuwarden naar Hol land dikwijls elk afzonderlijk gereden, doch met de nieuwe locomotieven zal dit niet meer het geva! zijn. De eerst, toen hij op een bank bij de kachel plaats nam. Het meisje keek hem verwonderd aan en vroeg Hoe kom jij hier zoo vroeg verzeild, Johan Waar ben jij zoo vroeg op uit geweest Wei, ik kom van huis, sprak hij kortaf. Cenzia keek hem twijfelend aan en zeide toen je hebt zeker hard geloopen, het zweet druipt van je voorhoofd. Dat kan welhet is warm ge noeg voor den tijd van het jaar, luidde het stroeve antwoord. De kelinerin zag haar nieuwsgierig heid dus nog niet bevredigd. Toen zij haar bezoeker de schuimende bierkan had toegereikt, ging ze voor hem staan en zei Je bent alles behalve vriendelijk, Johan. is je wat onaangenaams be jegend, of De komst van een reusachtigen man onderbrak het meisje in haar woorden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1