ijn BA UK Eerste Blad. Feuillleton* Draagt Plouvier's Schoenwerk. rokfcing Dit nuinier bestaat sif 2 bladen "ventilatie. §y I® Maandag' 23 Mei. ^overbrenging, lehellen, enz. n (Metaaldraad Motoren, Draad- Yeiligheidstoe- a a en Lijfrente, te ZEIST. lïE IVederl. Le ering Mg. diemet haar bedrgt is n aan het toe- je contrêle der peering. Iddelburg. he Havendienst ramdienst. ster-Schelde. i»io. No. 118. 48e Jaargang. 1910. HEKEN". verstrekt. itiie tooi' f 1000.ver aal. De jaarpremie ver rlijks met 3 °/0 van de mie. De vermindering men gegarandeerd. iring geschiedt na 0 25 80 •en jaren jaren jjk bij overlijden. 44.11 44.38 45.25 46.83 49.15 52.73 38.09 38.56 39.71 41.68 44.59 .m. 6.—, 6.20, 6.45, 9.30, 10.—,10.20 10.40, 12.— 12.30,1.—, 1.30*, 15, 3.55, 4.30, 4 £0, 5.20, .20, 7.40, 8,20 ensluisvin. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, .50. N.m. 12.10, 12.45. 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 50, 7.10, 7.30, 8.—,8.30, m vailen deaZondaga uit iicaen-Middelliurj: v.v. IEN 4.40| 5.50| 7.55 E> 12.30 1.15 5.50 6.55 2.- 7.50 2.45 „50 van de Remise, de an- Ihet Badhuis. IRQ 5.15t 6.25| 8-40 30 1.15 2.— 2.45 3.30 .55 7.50 8.50 9.40 10.25 verder dan tot de Be- treinen gaan naar ne VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduerientiën op zeer uoordeelige uoorutaarden Wanneer menschen gedurende langen tijd in een afgesloten ruimte leefden, zou de aard en samenstelling der lucht zoodanig veranderen, dat zij ten slotte onbruikbaar voor het men- schelijk organisme zou worden. In de eerste plaats wordt er door den mensch warmte en waterdamp gepro duceerd. Ging dit proces lang door of door vele menschen gedurende korten tijd, dan wordt een voldoende afgifte van warmte door het lichaam onmogelijk, wat nadeelig werkt op alle organen. De zuurstof, die in de lucht aanwezig is, wordt verbruikt. Zooals men weet, kan de mensch of liever gezegd ieder dier, niet leven zonder zuurstof. Daaruit blijkt onmid dellijk het nadeel van de vermindering der zuurstof. Verder verspreiden zich in eene dei gelijke ruimte gasvormige verontreinigingen als koolzuur, en kwalijk riekende gassen, die ontstaan door de afscheiding, welke langs de huid plaats heeft, leder heeft wel eens met een dergelijke onaangename atmosfeer in een gevulde zaal kennis gemaakt en het weerzinwekkende gevoel ondervonden, dat ze opwekt. Door de soort van verlichting kan verontreiniging der kamerlucht plaats grijpen. De verbrandingsproducten van sommige verlichtingsartikelen kunnen de aimosfeer bedenkelijk veranderen. Tevens wordt de lucht beladen met stof. De mensch brengt met zijn kleeren en schoenen aarde en stof mee van buiten, en door zijn bewe gingen wordt dit in de kamer rond geslingerd. Eindelijk kunnen infec- tieuse organismen in de woonkamers meegebracht worden, waardoor de lucht van het vertrek aanleiding kan geven tot besmetting. De ventilatie nu beoogt het doel, al deze door den bewoner veroor zaakte nadeeien uit den weg te ruimen en het vertrek ook voor langeren tijd zonder eenig nadeel voor de gezond heid bewoonbaar te maken. Zij bereikt dit doel deels door verwijdering der onbruikbaar gewor den lucht, deels door toevoer van frissche zuivere buitenlucht. Van zelf spreekt, dat de grootte der luchtver- versching in eik bijzonder geval zich moet aanpassen aan den graad der verontreiniging van de kamerlucht. Dienovereenkomstig moet men zich verdiepen in de quaestie hoe te be- b) 3,43 O) 811 6,35 ds 35 a) 4,10 c) 8D T»0" lm. 2,15 a) en 5,05 a) b; 3,43 en 6.35 d) W I. nut en na het vertrek Lkarfcou.Netwea vis.8,60 iar Breakens, Borasiele Broskens ten hoogate nufcen wachten. kan de boot van 10, idageu van ld April o— 2.) Toen hij alles in orde had bevon den en de knechts in den stal waren ;aan om het vee van voeder te 'oorzien, richtte hij zijn schreden naar de keuken die bij deze berg bewoners tevens tot huisvertrek dient. Lize stond voor den haard en "as bezig op het knetterende vuur bet avondeten gereed te maken. Fiaar aangezicht werd door de vlammen [°od gekleurd en ze was zoo ijverig m de weer, dat ze haar vader eerst bemerkte, toen deze een brandenden paander greep om er zijn opnieuw Sestopte pijp mee aan te steken. Wel, - vader, smaakt de pijp "as haar vriendelijke vraag. Dat is maar zoo—zoo kind. öen je spoedig klaar Het eten is dadelijk gereed, 'ader, ik wil alleen den koek nog v'at bruiner laten worden, omdat je rekenen, wat de behoefte aan ventilatie voor ieder vertrek afzonderlijk is. Op grond van ervaringen kan men be trekkelijk gemakkelijk vaststellen, hoe veel lucht een kamer per uur of per dag toegevoerd moet worden, opdat geen overlading van de kamerlucht met onreine gassen plaats vindt. Men weet, dat als de kamerlucht 0.1 pet. koolzuur bevat, de luchtver ontreiniging al zoodanig is, dat ze schadelijk wordt. Derhalve moet het gehalte aan koolzuur in de kamer atmosfeer lager gehouden worden dan 0.1 pet. Hoeveel lucht nu noodig is, om dit doel te bereiken is licht te berekenen, zoodra men de hoeveelheid koolzuur kent, die een mensch en het verlichtingsmateriaal leveren per uur. Een mensch nu levert per uur 22.6 Liter koolzuur en hieruit nu kan berekend worden, dat er 32000 L. lucht per uur noodig zijn om het koolzuur-gehalte van een woonvertrek niet boven 0.1 pet. te doen stijgen. Hieruit volgt verder de grootte, die een woonvertrek voor één mensch moet hebben. Uit ervaringen nl. blijkt, dat de lucht in een kamer met behulp van ventilatie in 't algemeen hoog stens 2 a 3 maal per uur kan worden vernieuwd. Daaruit volgt, dat de minimale luchttuimte voor éen mensch 16000 L. of 16 kubieke meter groot moet zijn. Deze maatstaf geldt als het uiterste minimum, vooral voor slaap zalen, kazernen en gevangenissen etc., waar gewoonlijk de iuchtverversching lang geen tweemaal per uur plaats vindt. Ook voor zieken moet de minimale luchtruimte veel hooger geschat worden, ongeveer 30 kubieke meter. Gaan we nu eens na, hoe we een geschikte ventilatie kunnen bereiken. We hebben twee soorten van Iucht verversching, de natuurlijke en de kunstmatige. Bij de natuurlijke ven tilatie rekent men op de aanwezige openingen in het vertrek, de deuren, de ramen, de poriën in de muren. Een nadeel van deze manier is echter, dat men niet weet, hoe de ventilatie zoo te regelen, dat ze niet onaange naam wordt voor den aanwezigen bewoner, m.a.w. deze soort ventilatie is onafhankelijk van onzen wil. Zij zal bij windstilte bijv. lotaal onvoldoende zijn, terwijl zij bij storm zich op on prettige wijze zal doen gevoelen. Ook de ligging der grootere openingen is gewoonlijk van dien aard, dat vaak tocht optreedt. Verder kent men de herkomst niet van de binnenstroo- mende lucht. Immers deze kan even goed uit een ander vertrek komen, wat dan toch geen ventilatie is te noemen. We zien dus, dat we met hem dan lekkerder vindt. Ais het eten afgeloopen is, Lize, kom dan wat bij me op de bank zitten ik heb iets ernstigs met je te praten. Buiten ons gaat het niemand aan, dus niemand behoeft ons gesprek te hooren. Wat te praten? mompelde Lize verwonderd, terwijl ze vuurrood werd. Het is goed, vader, antwoordde zij toen met een luide stem. Als de tatel afgenomen is, kom ik bij je. Wat vader toch in het hoofd heeft? mompelde ze weer. Hij sprak op zoo'n wonderlijken toon en keek me zoo vreemd aan. Hij denkt zeker zwaar over Johan, die nog zal rond zwerven totdat de jachtopzieners hem snappen, en dan is 't ongeluk ge beurd Ofzou vader er achter zijn gekomen dat Ze bloosde en voelde haar hart met verdubbelde slagen kloppen. Neen, dat kon toch niet zijn. Nog niemand wist van hare liefde; geen mensch had er eenig vermoeden van en zij zou niet kunnen zeggen, hoe die haar hart was binnengeslopen. En al ware het zoo, dacht ze halfluid, ik behoef me voor hem niet te natuurlijke veniilatie niet ver komen. Daarom moeten we ons wenden tot kunstmatige inrichtingen. Deze moeten aan de volgende eischen voldoen de binnenstroomende lucht moet zuiver zijn, de ligging der aan- en afvoeropeningen moet zoodanig zijn, dat de bewoner geen last er van ondervindt en dat het geheele vertrek gelucht wordt, en eindelijk moet de ventilatie voldoende zijn enreguleer- baar. Om nu de lucht in het vertrek te ververschen kan men twee systemen volgen. Men kan gebruik maken van het aspiratiesysteem, d.i. dat men de in 't vertrek aanwezige lucht wegzuigt, of van het pulsiesysteem, d. i. men kan versche lucht in het vertrek persen. Dit laatste systeem heeft voor, dat precies de herkomst van de binnenkomende lucht bekend is. Beide systemen zijn echter gemakkelijk te combineeren. De plaats, waar de ventilatieope ningen in de kamer moeten worden aangebracht, is niet zoo eenvoudig vast te stellen. Het onderste gedeelte der kamer wordt bewoond, dit moet dus geventileerd worden, wat te bereiken is door dicht bij de vloer de uistroomingsopening te maken en dicht bij den zolder de afvoeropening. Deze aanleg is dan alleen doelmatig, wanneer de buitenlucht ongeveer dezelfde temperatuur heeft als de kamer, dus b.v. in den zomer. Anders ontstaat bij dezen aanleg een onaan gename tocht. Daarom verdient het aanbeveling de toevoeropening hooger te maken, nl. iets hooger dan de gemiddelde lichaamslengte. De lucht stroom moei dan een bovenwaartsche richting gegeven worden, om vandaar langzaam naar beneden te zakken en dicht bij den vloer of langs den schoor steen te worden afgevoerd. Er wordt wel gezegd, dat de bedorven lucht zich gewoonlijk tegen den zolder verzamelt; dit is echter alleen dan het geval, wanneer de ventilatie onvoldoende is. Niet zelden komt het voor dat de ventilatie voorbijgaand onvoldoende is, b.v. wanneer veel menschen zich in de kamer bevinden. Dan hoopen warmte, tabaksrook enz. zich in de bovenste deelen van het vertrek op. Daarom is het doelmatig ook dicht bij den zolder een ventilatie opening te maken, om daarvan zoo noodig gebruik te kunnen maken. Op den duur is een dergelijke opening niet aanbevelenswaard, omdat het onderste deel van het vertrek niet voldoende versche lucht ontvangt. Zijn er dicht bij de zoldering groote warmtebronnen als gaskronen, enz., die een sterk opstijgen der bedorven schamen, want al is hij arm, hij is overal bekend als een braaf en vlijtig jonkman en daarbij de knapste van allen. Dat alles weegt samen wel op tegen een hoop geld. Toen de koek bruin genoeg was en ze hem haar vader met „een smakelijk eten" voorzette, klonk haar stem toch niet zoo rustig als anders. Hoeveel moeite zij er ook aan be steed had, het avondeten smaakte haar vader niet zoo goed als ge woonlijk. Na het avondmaal ging Lind volgens gewoonte stal en hof nazien of de knechts en meiden hun plicht hadden gedaan en het vee goed verzorgd was. Zoodra Lize zag, dat haar vader op de bank ging zitten, kwam zij bij hem en zeide Ziezoo, hier ben ik, vader. Wat voor ernstige zaken heb je op je hart De oude deed een paar flinke trekken aan zijn pijp en begon Sedert je brave moeder in het graf ligt, is het bij mij niet in orde, Lize. Ik zeg dat niet om jou, kind. De hemel bewaar meMaar zoolang je moeder leefde, was Johan heel anders dan tegenwoordig. lucht veroorzaken, dan moet men de lucht dicht bij den vloer doen plaats hebben. Om hierbij tocht te vermijden, is het zaak de lucht door een rooster met vele kleine openingen te laten binnenstroomen. Om de ventilatie nu te bewerkstel ligen moet men van de een of andere kracht gebruik maken. Het eenvou digst is gebruik te maken van den wind, doch hiertegen is aan te voeren, dat de sterkte van den wind zeer afwisselt en dus de ventilatie ook schommelt. Desalniettemin gebruikt men in de meeste gevallen dezen „motor" omdat hij het goedkoopst is, terwijl de ventilatiebuizen eenvoudig en gemakkelijk kunnen aangelegd worden. Een tweede factor, die Iucht verversching kan veroorzaken, is het warmteverschil. Door de warmte zet de lucht zich uit en wordt lichter, zal dus naar boven gaan. Van deze ma nier maakt men veel gebruik in groote zalen, waar gaskronen hangen. Deze verwarmen de lucht, die dan door een breede opening boven de gaskroon wegstroomt. Tenslotte kan er van allerlei ma chines gebruik gemaakt worden, wel ke 't voordeel hebben, dat men de ventilatie nauwkeurig kan regelen. Voldoet nu de ventilatie aan de haar gestelde eischen De warmte kan zij verminderen, zoolang de warmteproductie geschiedt door in het vertrek aanwezige warmtebronnen als menschen, licht en kachels. De warmteuitstraiing der muren in den zomer en de daardoor ontstane hooge woningtemperaturen kan zij echter niet verhinderen. Daarvoor is enorm veel afgekoelde lucht noodig. De restitutie van zuurstof heeft zeer voldoende plaats. De verwijdering van gasvormige stinkende bijmengsels der kamerlucht kan vrij goed plaats heb ben als de productie niet te groot is. Evenwel, en vooral dan, wanneer veel stank wordt geproduceerd, is het van 't grootste gewicht de oorzaak te verwijderen. Daarom is men er in den iaatsten tijd wel toe overgegaan om schoolkinderen met regelmatige tusschenruimte baden te doen ge bruiken, hun jassen buiten het school- vertrek te houden, en zorgvuldig op de reinheid te letten. De ervaring heeft geleerd, dat met inachtneming dezer maatregelen een betrekkelijk geringe ventilatie voldoende is, om de lucht geschikt te laten blijven. Het stof te verwijderen door-de ventilatie gaat zoo goed als in 'tgeheel niet. Overal blijft stof achter. Dit moet dus zooveel mogelijk beperkt of me chanisch verwijderd worden. Ook de infectiekiemen weerstaan gemakkelijk Er viel Lize een steen van het hart en met vrijer blik zag ze haar vader in de oogen. Dag en nacht zit hij in de bergen en vindt alleen daar zijn genoegen, totdat er ten slotte een eind aankomt en welk een eind Nu is hij al drie dagen weg en al komt hij ook van nacht thuis, morgen gaat hij weer den zelfden weg op. Zoo is het jaar uit, jaar in. Dat is alles waar, vader, maar wat is er aan te doen? Noch mijn vriendelijke woorden, noch uw ver maningen hebben iets kunnen uit richten. Het is een waar kruis voor ons. Het eenige middel zou misschien nog baten, indien onze burgemeester hem eens geducht onder handen nam en hem tot inkeer trachtte te brengen. En nog beter zou bet zijn, als hij eens aan trouwen ging denken. Ik word oud en zou hem met genoe gen de hofstede overgeven. Wei, vader, dat is waarlijk goed bedacht, maar ik heb nog nooit gehoord, dat Johan een meisje op 't oog heeft. Waarom zou hij al een meisje sterke ventilatie. Alleen onbewoonde vertrekken kunnen door een sterke tocht kiemvrij worden. Een desinfectie van kamers,.kleeding door ventilatie is niet te verkrijgen. De bacteriën hechten zich te vast aan de kleeren, etc. We zien dus, dat de ventilatie alleen eigenlijk dienst doet om overmatige warmte te verminderen en de kamer luchtzuiver te houden, respect, te ververschen. Maar deze diensten zijn dan ook meer dan voldoende, want zoowel te groote warmte als onzuivere lucht zijn uiterst slecht voor c'e gezondheid. Beide maken zij het organisme vat baar voor infectie en andere ziekten. Evenals voedsel heeft de mensch goede zuivere lucht noodig om gezond te leven. Maar vragen we nu of hier altijd aan wordt gedacht, dan moet helaas het antwoord ontkennend lui den. Zien we eens in ons dierbaar Viissingen rond, dan kunnen we wel zeggen dat in 999 van de 1000 hui zen geen andere ventilatie plaats kan vinden dan door de natuurlijke openingen in de vertrekken. En wer den nu deze natuurlijke openingen als vensters etc. dan nog maar altijd gebruikt! Maar in de meeste gevallen blijft alles potdicht. Het is alsof de menschheid hier bang is voor zuivere iucht. Slaan we eens een blik naar de verschillende openbare gebouwen als scholen, enz. dan ontmoeten we ook daar hetzelfde verschijnsel. Daar wordt nog te veel gedacht aan de „asempjes van de onschuldige kin deren". Nog verder uit te weiden over dit onderwerp zou te veel plaats vergen, daarom zullen we het hierbij laten. Het was slechts de bedoeling om de attentie voor dezen levenseisch op te wekken. A. Bieven uit de flofsfad. LX VIII. De komeet van Hailey beroemder nog dan de beroemde Roosevelt de geheimzinnige komeet van Hailey boeman voor groote menschen en wereld-zondebok de vreeselijke en gevreesde komeet van Hailey naam die een obsessie dreigde te worden is nu opeens niet vreese- lijk meer en wordt niet meer gevreesd. Ze heeft met haar staart op den be- ruchten datum over onze aarde ge veegd zonder veel vuil op te ruimen, maar ook zonder kwaad te doen. Het was een zeer gewichtig moment, waarvan niemand iets heeft bemerkt; maar we zijn niet zoo onbeleefd om aan de verzekeringen der sterren kundigen te twijfelen en dus nemen wij geioovig van hen aan, dat inder daad de fameuze staait door onze dampkring gekwispeld heeft. Wat op het oog moeten hebben Als ik hem morgen de boerderij overgeef, kan Johan bij alle meisjes aanklop pen en nergens zal hij afgewezen worden, want ieder meisje zal er een eer instellen boerin op den Lin- denhof te worden. Dat is waar, beaamde het meisje, maar de kunst is de rechte te vin den voor Johan, een die met hem kan omgaan en hem weet te leiden. Precies, zoo denk ik er ook over. Maar dat is nu juist iets voor jou, Lize. Jij kent alle meisjes hier in den omtrek van het meer. Zoek er een voor hem, en heeft ze al geen geld, dat maakt minder uit, als ze maar braaf is en er slag van heeft hem den baas te worden, meer verlang ik niet. Je zult zoodoende van je broer een braaf man maken en mij van een zware zorg ontlasten. Bij deze laatste woorden schoot het gemoed van den ouden man vol en ook Lize was zeer aangedaan. Ik zal doen wat ik kan, vader. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1