stand in ons zonnestelselbewijzen voor hare bolrondheidhet ontstaan van dag en nachtde oorzaak der jaargetijden, alles verduidelijkt door zeer fraaie lichtbeelden. Na de pauze werd eerst behandeld „de zon", hare grootte, gewicht, kracht; hare korrelige oppervlakte, corona en de zeer interessante pro- terburanzen, een en ander op on derhoudende wijze, om daarna over te gaan naar het thans zoo actueele en veel besproken onderwerp „de kometen". Prachtige lichtbeelden gaven eene duidelijke voorstelling van deze „Zi geuners van het heelal" en het kan geen verwondering baren, dat bij den lagen trap van ontwikkeling, waarop het gros van het menschdom eeuwen geleden stond, de verschijning van kometen schrik en ontsteltenis over de geheele aarde verspreidde. Aller lei voorstellingen werden ervan ge maakt, allerlei verschrikkingen, ram pen, ellende aan haar toegeschreven. De verderfelijke verschijning van de komeet van Halley heeft men zelfs trachten af te weren door het luiden van klokken, waaraan het „Angelus" nog zijn ontstaan heeft te danken. De komeet van Halley werd daarna in het bijzonder behandeld. Hare eerste verschijning dagteekent van het jaar 24 vóór Christus sinds is zij nog 24 maal waargenomen. Door de zeer nauwkeurige, wis kundige berekeningen van Halley is deze in staat gesteld geworden haar loopbaan te berekenen en met bijna volkomen juistheid afstand en baan ten opzichte van de zon aan te geven en zoo hare regelmatige verschijning te bepalen. In den nacht van 18 op 19 Meijl. nu is onze aarde door den staart van deze komeet gegaande komeet be woog zich toen met eene snelheid van 50 K.M. per seconde en de aarde in tegenovergestelde richting met eene van 29 K.M. per seconde. Bij deze behandeling werd met nadruk gewezen op het volkomen gevaarlooze van zulk een doorgang, zoodat alle vrees daarvoor en voor eene ontmoeting van iederen grond is ontbloot. Tusschen 23 en 30 Mei a. s. zal dit hemellichaam het best zijn waar te nemen, daar het dan als avondster steeds hooger aan den hemel zal staan, om na 30 Mei te verdwijnen, zoodat wij alsdan zullen kunnen -zeggen „vaarwel" tot over 74 jaar. Den spreker werd voor zijne boeien de en leerrijke voordracht door een warm applaus dank gebracht. Door het gemeentebestuur worden dit jaar weder verspreid reclame biljetten, getiteld„Vlissingen en hare voordeelen als haven en fabriek stad." De voordeelen van Vlissingen worden daarin zaakrijk uiteengezet, en de lezer krijgt een duidelijk beeld van de vele voordeelen welke Vlis singen in elk opzicht oplevert. Eenige goedgeslaagde kiekjes en een kaartje van Walcheren verhoogen de aantrekkelijkheid van deze folders. Zij zijn in 4 talen gedrukt en op aanvraag kunnen belanghebbenden, die voor een doelmatige en nuttige verspreiding willen zorgen, op het stadhuis gratis exemplaren bekomen. Met de mailboot „Oranje Nassau" wordt morgenochtend hier verwacht Prins Ferdinand van Oostenrijk met gevolg, bestaande uit 15 personen. De Prins, die over de route Calais-Dover naar Engeland was ge gaan zal met den Duitschen mailtrein, waarin een salonrijtuig wordt geplaatst, de reis naar Weenen voortzetten. De proefritten met de electrische tram Vlissingen—Middelburg werden gisteren met goed gevolg voortgezet. Eerst werd des morgens met een enkelen motorwagen van hier naar Middelburg gereden, doch in den namiddag volgde een tram bestaande uit een motor- en twee aanhang wagens. De rit voldeed geheel naar wensch en dat den geheelen weg langs de nieuwe tram veel bekijks had be hoeft eigenlijk niet afzonderlijk te worden gemeld. Heden werden de proefritten weder voortgezet. Decentrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Middelburg heeft in haar gisteren gehouden vergadering definitief tot candidaten voordeProv. Staten gesteld de heeren J. H. Blum en mr. A. A. de Veer (beiden aftre dend). In de vacature—den Bouw meester (lib.) werd nog geen candi- daat gesteld en zal hiervoor nog een derde vergadering moeten worden gehouden. De afdeeling Aardenburg van de kath. kiesvereeniging heeft tot candi- daat voor de Prov. Staten in het dis trict Sluis gesteld den heer E. Mar tens te Aardenburg met 42 stemmen de heer A. Hendrikse te Waterland kerkje verkreeg 24 stemmen. In een te Middelburg gehouden vergadering van de vereeniging tot christ. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, werden tot bestuursleden gekozen de heeren Q. van de Putte alhier en J. H. Blum te Middelburg. Tot chirurg van het krankzinnigen gesticht „Vrederust" van genoemde vereeniging is benoemd de heer dr P. Merckens alhier. In de heden te Middelburg ge houden algemeetie vergadering van aandeelhouders van de Zeeuwsche Hypotheekbank, werden de balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pet. De directeur-generaal der posre- rijen en telegraphie maakt bekend, dat, te rekenen van 7 Mei 1.1., het Belgische telephoonnet te Coucke- lars werd opgenomen in hettelephoon- verkeer met de Nederlandsche plaat sen waarmede Brussel telephoonge- meenschap heeft. De prijs van een enkelvoudig ge sprek zal f 1.45 bedragen, met uit zondering nochtans in het verkeer met Breskens, IJzendijke, Oostburg, Sas van Oent, Sluis en Vlissingen, waarop het grenstarief ad f 0.60 per enkelvoudig gesprek van toepassing zal zijn. Overigens zullen de tariefs- en verkeersregelen gelden, welke voor het Nederlandsch—Belgisch tele- phoonverkeer vastgesteld en in den post-, telegraaf- en telephoongids vermeld zijn. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Middel burg werd heden behandeld de zaak tegen M. P., 23 jaar, arbei der geboren en wonende te Cortgene, beklaagd van in den avond van 28 Maart 1910 te Cortgene met het oogmerk om Adriaan Malkusse zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans om dezen te mishandelen, genoemden Markusse met een mes in het linkerdijbeen te hebben ge stoken, tengevolge waarvan deze denzelfden avond is overleden. In deze zaak waren door het O. M. gedagvaard 5 getuigen en 2 des kundigen. De eerste getuige L. Vogelaar, arbeider te Coiijnsplaat, is in den avond van 28 Maart te Cortgene met eenige jongens waaronder Markusse door de Kaaistraat te Cortgene ge komen. Zij liepen kalm, toen be klaagde voor hen kwam staan. Mar kusse klopte hem op den schouder en zeide tegen hem „Ha Tinis" een bijnaam voor beklaagde. Beklaagde maakte een stekende beweging, waarop de verslagene riep „Jongens help mij". Kort daarop is Markusse in een schuur overleden. De tweede getuige J. M. de Koster, verklaart in gelijken geest als de eerste getuige. Beklaagde, hierna gehoord, ver klaarde, dat hij onder den invloed van drank was en dat hij ruzie had gehad met zekeren de Pauw. Hij is hierop een mes gaan koopen. Op straat is hij de jongens tegengekomen. Voor den rechtercommissaris had hij verklaard, dat hij Markusse toen voor de Pauw aanzag, welke verklaring hij nu weer introk. De volgende getuigej. Slager, heeft beklaagde ontmoet in de herberg van de Regt. Beklaagde zeide„Ik ben in staat om een moord te doen" en tegen een anderen aanwezige zeide hij„Dien zal ik ook eens zijn vet geven". De getuige H. Keur, is ook in de herberg geweest. Beklaagde was niet bepaald stom dronken, doch heeft getuige hem met het mes gedreigd. Dit was na het plegen der misdaad. De getuige M. de Regt heeft het mes verkocht aan beklaagde. De rijksveldwachter C. Maliepaard verklaart, dat Markusse een fatsoen lijke jongen was. De eerste deskundige dr. Schoute, arts te Middelburg, verklaart dat de wond in ieder geval doodelijk was, ook al was vroeger geneeskundige hulp kunnen worden verleend. De tweede deskundige, J. v. d. Drift, arts te Coiijnsplaat, is evenals zijn collega overtuigd dat de dood is ingetreden door bloedverlies. Ook acht hij een dergelijke wond altijd doodelijk. De beklaagde hierna nogmaals on dervraagd blijft bij zijn bekentenis. Het O. M. acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt tegen beklaagde drie jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger mr. F. N. van der Bilt, schelste beklaagde als iemand, die weinig sympathie ondervindt in zijn omgeving. Pleiter drukt zijn verwondering uit, dat in de stukken niets over Mar kusse voorkomt. Er blijkt niet wie eigenlijk het slachtoffer is. De ver dediger acht in zaken als deze eene jury gewenscht, vooral als dan ook civiele partij wordt gesteld. Pleiter geeft toe, dat het feit van steken bewezen is, maar niet het oogmerk om Markusse te treffen. Veel lichtpunten kan de verdediger niet vinden, zooals hij verklaart, en Iaat daarom de uitspraak aan de rechtbank over. Ook werd behandeld de zaak tegen F. B. S., 18 jaar, kellner wonende te Bochum, beklaagd van heling van het op 13 April in hotel „Albion" gestolen geld van den aldaar destijds vertoevenden oberkellner J. Piso. Als getuige werden gehoord de kel ners R. Sonner, J. Piso en twee agenten van politie te Vlissingen. Uit de getuigenverklaringen en de bekentenis van beklaagde bleek dat laatstgenoemde het hem ten laste gelegde feit gepleegd had. Het O.M. eischte tegen beklaagde 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdediger mr. L. Gratama meende dat deze beklaagde uit het land had moeten worden gezet. In verband met deze zaak werd hierop behandeld de zaak tegen R. S. 19 jaar, kellner, eveneens te Bochum, beklaagd van diefstal van bovenge noemd geld. Ook deze beklaagde erkende het hem ten laste gelegde en de getuigen legden een zelfde verklaring af, als in de vorige zaak. Tegen deze be klaagde werd eenzelfde straf geëischt als tegen den heler. Uitspraak in al deze zaken 27 Mei. De rechtbank te Middelburg heeft heden j. L. 49 jaar, brieven gaarder en gemeenteontvanger, ge boren en wonende te Oudelande, thans gedetineerd te Middelburg, wegens malversatiën in eerstgenoem de betrekking gepleegd, veroordeeld tot éen jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. Bij de behandeling van deze zaak op 6 Mei j.l. had, zooals wij des tijds meldden, hét O. M. twee jaar geëischt. Verder werd veroordeeld wegens mishandeling J. de L. 17 jaar, zonder beroep wonende te Sluis tot f 7 boete subsidiair 14 dagen tuchtschool. Inzake P. v. d. S. 36 jaar, H. D. W. 26 jaar, en J. 1. S. 18 jaar, alle drukkers te Middelburg, beklaagd van smaadschrift beval de rechtbank heropening van het onderzoek op 27 Mei a. s. Alsdan zal als getuige nog ge hoord worden j. G. Wollenberg, agent van politie te Middelburg. H. M. de Koning heeft de straf van 7 dagen hechtenis, waartoe de Haarlemsche rechtbank den 80-jari- gen landbouwer U. te Hillegom ver oordeelde, veranderd in een boete van f 400. De heer U. had met een geweer schoten gelost op eenige jongens die in zijn boomgaard vruch ten stalen een der jongens werd daarbij levensgevaarlijk gewond. De komeet van Halley. In de „Leeuw. Ct." geeft een lezer de volgende „dienstregeling" der Halley-komeet voor de eerstvolgende dagen. Zonsond. Onderg. Halley. Mei 20 7.53 9.23 's av. ff 21 7.55 10.9 f) 22 7.56 10.41 23 7.58 11.1 24 7.59 11.16 25 8.1 11.21 26 8.2 11.27 27 8.3 11.31 28 8.5 11.31 29 8.6 11.32 30 8.7 11.32 Terwijl op sommige plaatsen de bevolking in angst en beven afwachtte wat voor onheil de langverwachte en veelbesproken komeet zou brengen werd elders in het buitenland van de gelegenheid gebruik gemaakt om den nacht van Woensdag op Donderdag in vroolijkheid door te brengen. Te Milaan bijv. was er in de straten een drukte en een vroolijkheid ais tijdens den karnaval en waren in de meeste restauraties feestmaaltijden aangericht waar het buitengewoon jolig toeging. Ook te Keulen werd druk feestgevierd en de cafés bleven den geleelen nacht open en concerten en bals duurden tot den morgen. Op Korfoe, waar de bevolking bui tengewoon onder den invloed was van de verschijning der komeet heeft de overheid het noodig geacht door feestvertoon de bewoners op te vroo- lijken. Er is den geheelen nachtfeest gevierd en evenals in den karnaval werd er een bloemendag gehouden. Voor zoover berichten zijn ingekomen, is er ongeveer niets bemerkt van de komeet, daar de lucht dicht bewolkt was. Ook deden zich nergens tele- graphische of andere stoornissen voor. Een man, zich schrijvende P. van Leeuwen, heeft uit Leiden een dreigbrief geschreven aan den mi nister van financiën en vroeg daarin om f 1000. Het geld moest op een bepaalde plaats worden afgegeven aan een man met een versch afge sneden groenen stok bij zich. De man zegt zwervende te zijn. De man is gisteren te Leiden aan gehouden. Het is de 55-jarige P. van Leeuwen, eenige jaren geleden als bediende in het R.-Kath. Gymna sium te Katwijk ontslagen. Hij bracht ook geruimen tijd door in de rijks werkinrichting te Veenhuizen. Ver moedelijk is de.man niet toerekenbaar. De woede der bewoners van de buurtschap Boesveld, bij Dinx- perlo, waar de gearresteerde B. R. woont en den dubbelen moordaan slag heeft gepleegd, is zoo groot, dat men zijn woning Woensdag groo- tendeels heeft afgebroken in de hoop dat hij en zijn familie daar niet meer zullen gaan wonen. Ook zijn eenige personen met knuppels gewapend erop uitgegaan, om den broer van B. R. op te zoeken, teneinde hem aan de politie over te leveren. Onweer. Te Haarlem is gisterenmorgen half zeven tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een dubbele arbeiderswoning in de Klaversfraaf. De schoorsteen is voor een deel afgerukt van het dak en in het huis werd ook eene schro melijke verwoesting aangericht. Van de huisgenooten waren alleen de huisvrouwen thuis. De een, tneenende, dat de wereld verging, vloog het bed uit, de straat op; ook de andere is de straat opgehold, onder het ge roep brand! De bliksem heeft, ver wonderlijk genoeg, geen brand aan gericht en ook geen persoonlijke on gelukken veroorzaakt. Te Wester veen (O.) is een veenarbeider door den bliksem getroffen en gedood. Onder Barsingerhorn zijn in de weide twee koeien door het hemelvuur ge dood. Boven Maastricht woedde gisterennacht een hevig onweer. De bliksem was niet van de lucht. Het Oosten was éen vuur. Verschillende boomen werden in den omtrek door het hemelvuur versplinterd. In Maas tricht sloeg de bliksem in 't dak eener woning, dat grootendeels van het huis werd weggeslagen. Onder Amby werden 4 in de weide loo- pende koeien gedood. Het onweer ging gepaard met hevige regenbuien. Gisterenmiddag is een driejarig meisje te Heemstede, in een sloot achter de woning verdronken. De knecht zag de klompjes van het kind drijven en even daarna werd het lijkje gevonden. Een docter kon slechts den dood constateeren. Te Rump had een 14jarig meisje het ongeluk spelende onder een rolblok te geraken dat achter een wagen gebonden was. Het ongelukkige kind bleef op de plaats dood. Te Schildewolde (Gr.) is een twaalfjarig meisje bij het pluk ken van bloemen in de Schipsloot aldaar gevallen en levenloos opge haald Op een machinefabriek te Bolnes heeft een 40jarige werkman door het breken van een ketting een slag tegen het hoofd gekregen. De man bekwam een ernstige schedel breuk en is aan de gevolgen overle den. Aan de Pruisische grenzen bij Dinxperlo heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen de Pruisische kommiezen en een grensbewoner. Deze laatste had een wagen met meel uit Nederland naar Pruisen ge smokkeld. Toen de vervoerder zich met zijn wagen nog op Nederlandsch gebied bevond, wilden de kommiezen hem in arrest nemen. Bij het verzet werd een der kommiezen gewond. De smokkelaar moest voorloopig een boete van 235 mark betalen. Bij de Nederlandsche politie is een klacht ingediend wegens het onbevoegde optreden van Pruisische kommiezen op Nederlandsch gebied. De oudersdomdeken der Bel gische burgemeesters is zonder twij fel de heer Delange, van Bertreé, bij Landen. Die brave ouderling is namelijk over eenige dagen 99 jaar geworden, en zijn gezondheidstoestand en gees- teshelderheid doen verwachten, dat hij op zijn 100e jaar nog wel burge meester zal zijn. Hij werd geboren den 6 Mei 1811 en maakt deel uit van den gemeen teraad sedert 1834, alzoo 70 jaren. Het personeel van de Fransche staatsspoorwegen is in beroering en wel om de volgende reden. Een dele gatie van de nationale vakvereenigintr die zich voor de regeling van scha deloosstellingen tot de directie wilde wenden werd door den onderdirecteur niet ontvangen. Deze ambtenaar had zich op het standpunt gesteld, dat hij met de afgevaardigden van de nationale vakvereeniging niets uit staande had en zich slechts behoefde te bemoeien met deafgevaardigden van het personeel. De delegatie zag hierin een uit daging van de vakvereeniging, wier bestuur onmiddellijk werd bijeen geroepen. Besloten werd van verder overleg met de directie af te zien, zoolang de delegatie niet ontvangen wordt. De Italianen zullen na afloop van het proces-Tarnofka kunnen ge nieten van een nieuw monster-proces, een proces tegen de zoogenaamde Napelsche Camorra. Zekere Cuaccolo, een der groote mannen van de bekende misdadigers- bende, de penningmeester van den troep, was een verrader geworden ten eerste maakte hij het geld op en ten tweede stond hij in geheime verstandhouding met de politie. D. w. z. niet met de stedelijke politie, die immers bevriend is met de Ca morra, maar met de Carabinieri, de politie van den staat. De Camorra kwam achter Cuaccolo's verraad hij werd naar Portici gelokt en daar terechtgesteld. Zijn vrouw, die te Napels gebleven was, werd eveneens vermoord. Toen besloot de overheid de Camorra weer eens geducht te lijf te gaan. Capezzuti, een officier der Carabinieri, werd er mee belast, en niettegenstaande de tegenwerking der stedelijke politie wist hij weldra een vijftigtal leden der Camorra achter slot en grendel te krijgen. Zelfs de chef der bende, Erricorre, die naar New-York gevlucht was, wist hij daar te laten grijpen. Al die boeven zullen in den komenden herfst terechtstaan voor het gezwo renenhof in Rome. Er komen in het proces 45 beklaagden, 68 advocaten en 1000 getuigen. De bekwame Capezzuti, de officier die alles uitgebracht heeft, zit op het oogenblik zelf gevangen. In den trein was hij zoo onvoorzichtig om heftig te schelden op de Napelsche rechters. Toevallig zaten er een paar in zijn coupéze lieten den officier in hechtenis nemen wegens beleedi- ging van de rechterlijke macht. De toekomst der reu ze n s t o o in e r s. Bij de indienst- stelling der snelstoomers „Lusitania" en „Mauretania" van de Cunard-Line, dook van verschillende kanten de vraag op, of men nu de grens der snelheid en afmetingen der schepen bereikt zou hebben. Van technisch standpunt behandeld, staan een vergrooting der schepen tot 900 voet lengte en meer geen bezwaren in den weg, vooropgesteld natuurlijk, dat breedte en diepte der schepen in een volgens de jongste ervaringen bepaalde verhouding mede groeien. Wilde men echter een schip van 900 voet lang, dat de Cunarders met 140 voet zou overtreffen, volgens de bestaande verhoudingen bouwen, dan zou het een diepgang hebben van 36 voet, waarvoor de betrokken havens op geenerlei wijze zijn inge richt. Het schip grooter breedte en minder diepgang geven, zou ook niet helpen, want zulke schepen zouden door het heftig rollen bij hoogen zee gang spoedig door geen reizigers meer gebruikt worden. Op dezen grond moet dus de diep gang der komende grootere schepen medegroeien en hierin ligt een der hoofdoorzaken, waarom men zich in de toekomst dient te beperken. Wat de snelheid der schepen betreft noch de scheepsbouwkunst, noch de machine techniek zal het verlangen naar 2729 knoopen vaart een „on mogelijk" tegenoverstellen. Maar het zou schepen geven, die naast ketels, machines en kolen slechts een zeer beperkt aantal passagiers aan boord konden hebben. Het kolenverbruik van een schip stijgt met de toename der snelheid geheel buiten verhouding. Men denke b.v. dat de „Mauretania" voor een enkelen overtocht ongeveer 7000 Ion kolen verbruikt, terwijl het verbruik bij den snelstoomer „Kaiser Wilhelm II" van den Norddeutschen Lloyd, voor eenzelfden afstand slechts onge veer 4500 ton bedraagt. Voor deze 2500 ton meerder verbruik loopt de „Mauretania" slecht 1 a 1 1'2 knoop sneller. Men ziet vanzelf in, dat hier-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2