Ié Sand van de Kampong. raagt Plouvier's Schoenwerk. 19 Mei. Donderdag Feuilleton. 1910. No. 115. BINNENLAND. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. beeltenis, waar hij zijn mooi meisje op de linkerknie heeft, is allerge lukkigst. Hét-Koninklijk Bezoek. De feestcommissie voor het Ko ninklijk bezoek te Amsterdam bericht dat binnenkort het officieele pro gramma zal worden bekend gemaakt. Reeds nu kan het volgende worden medegedeeld 26 Mei. Aankomst van het Konink lijk gezin. 27 Mei. Des morgens 9 uur. Au bade op den Dam van leerlingen van verschillende openbare en bijzondere lagere scholen te Amsterdam, onder leiding van den heer H. J. den Hertog. Des namiddags 4 uur zang- hulde op den Dam, van Nederlandsche zangvereenigingen onder leiding van den heer Van 't Kruijs. 29 Mei. Bezoek aan Artis. 30 Mei. In den voormiddag bezoek aan de collectie-Drucker in het Rijksmuseum. Des namiddags histo rische optocht. 1 Va uur, aankomst van den optocht op den Dam. Des avonds algemeene illuminatie. Rijtoer van H. M. en Z. K. H. langs de al gemeene illuminatie. 31 Mei. In den voormiddag be zoek aan de tentoonstelling in Arti. Des namiddags sportbetooging op het Museumterrein. Waterfeest op den Amstel. Des avonds waterfeest en vuurwerk op den Amstel, 1 Juni. In den namiddag te water- lating van het stoomschip „Prinses Juliana",op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij. Des avonds, gala-voorstelling in denStads- schouwburg. 2 Juni. Vertrek van het Koninklijk gezin. Prins Hendrik naar Engeland. Om 11.02 uur, tien minuten over tijd, arriveerde gisterenavond Z. K. H. de Prins te ljmuiden, waar hij werd ontvangen door den commandant van de „Heemskerck," Goedhart, en den officier van administratie Schild, den kapitein Tromp, commandant van het fort ljmuiden, en den heer Net- scher, wethouder, waarnemend bur gemeester van Velsen. De Prins werd aan het station hartelijk toegejuicht, ging te voet naar de „Heemskerck" en was ver gezeld van kolonel Schimmelpenninck van der Oye en zijn adjudant Bijl de Vroe. Ondanks het late uur was een groote menigte op de been, die Z. K. H. geestdriftig verwelkomde en uitge leide deed. Aan den aanlegsteiger werd de Prins ontvangen door den haven meester De Bruyn Fock. Precies te middernacht koos de „Heemskerck" zee. De Aubade. Voor de groote aubade in Amster dam op 27 Mei, zullen door de wel willende beschikking van den minis ter van oorlog de volgende militaire muziekkorpsen medewerken bij Van 't Kruijs' Oranje-Nassau Cantate de Kon. Militaire Kapel en de stafmu- ziek van de jagers uit Den Haag, de stafmuziek van het 7de regiment uit Amsterdam, van het 4e regiment uit Leiden, de stafmuziek van het 5de regiment uit Amersfoort, de stafmu ziek van het 10de regiment uit Haar lem en bovendien de stafmuziek van het 3de regiment huzaren uit Den Haag, te paard, eu de stafmuziek van het 1ste regiment huzaren uit Amers foort te paard. Het groote koor zal 5500 a 6000 dames en heeren, het kinderkoor circa 3500 a 4000 kinderen teilen. Inwijding van de Nederlandsche af- deeling op de tentoonstelling te Brussel. De Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling te Brussel is gisteren ingewijd in tegenwoordigheid van den heer Beernaert, minister van staat, den ondervoorzitter van den Senaat, de leden der Nederlandsch- Belgische conferentie, verscheidene leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den burgemeester, de schepenen, Nederlandsche nota belen enz. Allen werden door den heer en mevrouw Regout in de eere zaal ontvangen, waar het borstbeeld van koningin Wilhelmina was ge plaatst. De voorzitter van het uitvoerend comité wenschte den heer Regout geluk met de schitterende deelneming, en sprak over de oude gemeen schappelijke banden, die Nederland en België vereenigen.Tevens wenschte de spreker den heer Regout geluk met zijn benoeming tot minister van justitie. De heer Regout betuigde zijn dank en vervolgens werd er een bezoek aan de afdeeling, met name aan het gedeelte van Nederlandsch-Indië, gebracht. Er waren 500 uitnoodigingen ge daan. De gezant van Nederland was ziek en heeft niet aan de plechtigheid kunnen deelnemen. Wegens den dood van koning Eduard is het banket tot 31 dezer uitgesteld. nbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden Nieuwe portretten van Prinses Juliana. De Hoffotohandel Guy de Coral Co. heeft vergunning gekregen om den 25en Mei nieuwe portretten van het Prinsesje en Haar Koninklijke ouders in den handel te brengen. Het zijn drie verschillende opne mingen, die elk voor zich iets zeer aantrekkelijks hebben, vooral voor hen die Prinses Juliana alleen kennen van de nu eenige maanden geleden in den handel gebrachte eerste por tretten. Zij zullen verrast zijn door de ontwikkeling van bet lieve kind, zoo lichamelijk als verstandelijk. Op alle drie de portretten, op dat waar zij op haar vaders knie zit, op het andere waar zij op een laag stoeltje zit naast Haar Moeder, terwijl de Prins er achter staat, eindelijk op het derde portret waar zij alleen is afgebeeld, zooals een kind van dien leeftijd het natuurlijkst is, alleen met haar speelgoed, overal treft het heer lijk, gezonde uiterlijk, en niet minder de schrandere, glundere oogopslag van de lieveling der natie. Prinses Juliana zit óp het portretje, waar zij het rijk alleen heeft, aan een tafeltje met allerlei speelgoed, dat blijkbaar haar volle aandacht heeft. Toch kijkt de kleine prinses niet minder schalks en guitig en doet allersnoezigst met haar mooie hand jes, op de beide andere portretten. Het flinke kind zit ook daar vrij moedig haar wereldje in te kijken. Wat wel het meest van deze kinder portretten boeit, is het flinke, ge zonde uiterlijk en de lieftalligheid over het geheele wezen. De portretten zullen te meer in den algemeenen smaak vallen omdat de Koningin en Prins Hendrik er ook zoo goed op getroffen zijn. Van H. M. is dit por tret met Prinses Juliana aan Haar voeten misschien wel het beste por tret, dat ooit van Haar gemaakt is. En ook het portret van Prins Hen drik, zoowel het staande als zijn Schets uit het Bataviasche leven. o— 22.) Zij was bedroefd en verontwaar digd, en kon geen woord uitbrengen. ™ama Swendels gaf haar gemoed ™cht in onbetamelijke aanvallen op "e examinatoren, maar dat was een s'°rm in een glas water. Papa nam e'nog maar een extra paitje op. •Natuurlijk, onze jongens worden ®'jd achteruilgezet. De dames van j16 instituten worden altijd voorge trokken," Verboon liet hem maar "topperende bui zou bij hem wel overdrijven. Anna echter greep het geval dieper" aan. Haar bekrompen Sevoel van rechtvaardigheid in Gods „"stuur werd er door geschokt. „Kan ooi het toelaten dat men voor een ld beginsel alles opofferende, te ,eJgeefs arbeidde Op haar scheur- a|ender van dien dag stond het oudtestamentische woord „Is het te vergeefs, dat wij Zijne wacht waar nemen Maar 's avonds kwam ds. Molenaar, die in al het lief en leed zijner gemeenteleden meeleefde, de famiiie Swendels ook eens bezoeken, en voor hem stortte zij haar hart in een tranenvloed uit. Maar hij, die zelf veel leed gedragen had, wist haar tot kalmte te brengen. Hij wees haar op „de korte verdrukking, die wel haast voorbijgaat," op anderen, die door de afwijzing nog zwaarder waren getroffen, en vooral op de omstandigheid, dat het geleerde nu of later haar broeder zeker te pas zou komen. Maar hij zeide dit alles met tranen in de oogen, want hij voelde heel wel, dat hier een zware wonde was toegebracht. Doch juist dit medegevoel, werkte als een heil zame balsem in het gemoed der be droefden. „Loop nog een eindje met mij mee", zei hij tot Jan en Anna ik moet aan de sluisbrug een zieke bezoekeneen kleine wandeling zal je goed doen. En zoo was het. Rusti ger keerden zij huiswaarts, en hun avondgebed was geen aanklacht, maar rust in Gods bestuur. TELEFOONNUMMER 10. VIII. Een nieuw leven begon er voor Anna, toen de jonge Winters, die zich steeds bij ai wat er was voor gevallen, op een afstand had gehou den, haar eenige maanden na het examen haar zijn liefde verklaarde. Zijn onbevangen, ernstige levensbe schouwing had hem vroeger wel eens bedenkelijk het hoofd doen schudden over de overdreven gevoe ligheid van Anna. Nu hij bemerkte, dat zij een steun behoefde in het leven, dat de vervulling harer ker kelijke plichten alleen haar niet ge ven kon, wat zij behoefde, werd de genegenheid, die hij reeds vroeger voor haar gevoelde, teedere deelne ming en weldra oprechte liefde. Hij verdubbelde zijn bezoeken en wist haar wat afleiding te bezorgen. Op een avond, toen zij een con cert in de Willemskerk, ten behoeve van de armen, hadden bijgewoond, en het heerlijke maanlicht tot een wandeling uitlokte immers de afstand van het Koningsplein tot Pasar-baroe-Oost is minstens een half uur en zij daartoe de minst Bij de Kon. Militaire Academie zijn o. a. de volgende cadetten bevorderd: tot cadet-sergeant tit. de cadetten- korporaal der infanterie hier ter lande A. W. Claassen, P. P. van der Meer, J. C. A. Meijer, G. L. Pilger en J.G. W. Zegers; infanterie O.-L A. L. de Bruijn en J. Slagterartillerie hier te lande W. R. Blankert, W. van der Hoek artillerie O.-l. J. Claassen genie hier ter lande J. H. de Man tot cadet-korporaal de cadetten der infanterie hier ter lande F. K. Bedet, A. J. van Eek, G. Reijnierse infan terie O.-I. A. J. Hiilen, W. H. Hou wing, C. G. L. Schroder, W. H.Sonius, W. J. de Veerartillerie hier te lande J. Chr. T. Motké, J. Sanders, en ar tillerie O.-I. P. G. H. van der Harst. Voorbereidend Militair Onderrricht. Ingevolge het bepaalde in de re geling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden voor den lsten Juni eerst komende, en wela. in plaatsen waar infanterie ot vesting-artillerie in gar nizoen ligt, bij den commandeerende officier der infanterie of der vesting artillerie; b. in de overige plaatsen bij den burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende officie ren en burgemeesters zenden voor of op 1 Juli aan den inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden in specteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbe reidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October aanst. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijk heid zich daartoe voor 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aan melding ook moet geschieden door hen, die ten vorige jare reeds aan het onderricht deelnamen. Vrijzinnige Propaganda-Ver- eenigingen. De „Bond van Vrijzinnige Propa- ganda-Vereenigingen" heeft op den eersten Pinksterdag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. begane wegen kozen, openbaarde hij haar de gevoelens, die langzamer hand in hem tot rijpheid waren ge= komenAnna zeide hij „ik heb je al Sanger zoo beter begrepen en je liet gekregen zou je je leven aan het mijne willen verbinden Ik word binnenkort naar Semarang overge plaatst, en zou er niet gaarne alleen heen wiilen gaan. Ik ken er niemand, en de plaats heeft ook weinig aan trekkelijks voor mij. Het werk op een postkantoor in een groote plaats is zwaar en ongeregeldbij de aankomst der mails is het dikwijls nachtwerk. Dan komt men vermoeid thuis en vindt niets dan ongezellig heid ik heb het al op andere stand plaatsen ondervonden wat het zegt zijn beenen onder andermans tafel te moeten steken. Met U zou ik een aangenaam en gezellig leven hebben, want ik weet, dat je alle deugden bezit, die een man gelukkig kunnen maken." Swendels sprak slechts uit wat ook in het hart van Anna leefde, al was het haar nooit duidelijk geweest, dat zij Herman liefhad. Nu werd het haar opeens helder: ja, altijd met. De voorzitter, de heer J. H. J, Vos uit Amsterdam, hield een korte ope ningsrede, om te betoogen, dat de beweging een historische noodzake lijkheid is. Spreker wees er op, dat de huidige politieke toestand niet in'het belang der vrijzinnige beginselen is dat die thans in het gedrang komen, meer dan ooit. De ophanden zijnde ver kiezing is van zoo groote waarde, zeide spr., niet alleen omdat ze een beslissing zal brengen over de sa menstelling van de Eerste Kamer, maar vooral omdat ze zal gaan langs deze verkiezing heen, omdat ze voor ons de beteekenis heeft van een worsteling van de vrijzinnige ge dachte tegen den bedorven clericalen tijdgeest. Op voorstel van den heer Ament van Den Haag werd onder aller in stemming de heer A. Roodhuizen, lid der Tweede Kamer, tot eerelid van den bond benoemd. Bij den bond zijn thans aangesloten 54 vereenigingen met totaal plm. 2900 leden. Viissiogetr, 18 Mei. Aankomst en vertrek van Keizer Wilhelm. Hedenmorgen kwam op den vast- gestekien tijd, 10.11, de Duitsche Keizerlijke trein alhier aan. De trein bestond uit zes wagens. Ter begroeting van den Keizer waren aanwezig de commandant van de „Hohenzollern", de directeur van politie mr. Reitsma, de burgemeester onzer gemeente, de heer A. E. Dudok van Heel, Duitsch consul alhier, de garnizoenscommandant met zijn ad judant, de commandant der Kon. maréchaussée en de districtscomman dant der rijksveldwacht. De Keizer, die vergezeld was van een klein gevolg en gekleed in ad miraalsuniform klein tenue, groette de autoriteiten vriendelijk en begaf zich direct, druk pratende met den commandant van het jacht, door de Koninklijke wachtkamer en de hal naar de ponton. Zoodra Z. M. daar verscheen, hief de bemanning luide hoerah's aan, de keizerlijke standaard werd geheschen en de kruiser „Ko ningsberg" loste 21 saluutschoten. De Keizer begaf zich langs de statietrap aan boord, onderhield zich eenige oogenblikken met den dienst- doenden dekoffieier en hield toen een inspectie over de bemanning. in de hal speelde zich een aardig tafereel af. Onder de weinige be voorrechten, die binnen het streng door de politie bewaakte terrein waren toegelaten, bevonden zich de dames DijkstraKilian en haar zuster, beide Duiischers, die de sjerp in nationale kleuren op de voor ■U I I II I III .11 II11 IJ» I I II I I I I II llll I mi II hem te zijn zou al haar verdriet, al haar onvoldaanheid wegnemen. Want ai had zij zich geschikt in de teleur stelling, die haar broeder had onder gaan, een blijvend en toenemend verdriet was het haar te moeten aan zien hoe haar ouders voortdurend meer en meer den verkeerden weg opgingen. Gelukkig, de meisjes wer den ouder, en hadden in den laatsten tijd een plaats op een handelskantoor gekregen, zoodat zij al grootendeels in hun eigen behoeften konden voorzien. Ook zij begrepen, bij de toenemende onverschilligheid van de ouders voor het gezin, dat zij in de toekomst hun eigen weg moesten zoeken. Na eenig stilzwijgen en nadenken zeide Anna „Ja, Herman, ik wil wel met je meegaan, ik wil wel met je leven op den duur acht ik mij niet veilig meer in mijn ouders huisik begrijp heel goed, waarom die rijke Chinees, bij wien vader in dienst is, ons zoo dikwijls bezoekt, en zoo vriendelijk tegen mij is. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1