Nieuws. Laatste Berichten, Burgerlijke Stand, Advertentiën. i behandeld de zaak 0 jaar, smidsknecht, kiaagd van niishan- puffaer in den avond Bij Quaker Oats is geen Loterij. BUITENLAND» Dienstbode •ijzen bestonden uit 20 francs. Door niet :den van 21 verschil- ijen,waaronder velen aan deze schieting iesvereeniging „Een- d" te Oud Vosmeer heeft met algemeene tegenover het af- van de Provinciale ;r A Holiestelle te andidaat te stellen, ver het tweede af- id, den heer H. J. Vlissingen, en heeft andidaat met bijna en aangewezen den rijks-ontvanger te deze de candida- zal met de liberale |te Tholen overleg en overigens innige kiesvereeni- trict ook met de lere gemeenten van IHOOLNIEUWS beroepen te West van den Ende te szaken. ank te Middelburg ideid de zaak tegen |ndelsreiziger, gebo- Qoes, gedetineerd iklaagd van oplich- averhoor bleek dat valsche voorgevens 2.50 had geleend, te geven. Jiagde rijwielen ver- ,ij, evenals het eerste erkende. Ischte zes maanden net aftrek der pre- debreuk werd tegen de N., werkman te oete, subsidiair 10 ;eëischt. zijn vrouw en zijn n allen dat M. hun {■ond heeft gegooid, vond is geworden, eerde, dat R. een had en hem daar- werd echter door tid. jite een maand ge- 38 jaar, werkman ie een inspecteur ar toevoegde het werd wegens gen geëischt. deze zaken 27 Mei imsche studenten- ïogal sensatie over in der speelholen afgespeeld en over muisje heeft gehad, ptreden der Haag- eteiten den heeren de Residentie zuur i speelhuishouders fgezakt. Twee hun- rebied hun sporen nd hebben, hebben in het perceel Sin- ohiaplein op groot- jen speelhol inge- lam Sociëteit „Ga- cuurlijk weer een rin per saldo ieder, hikt, kan binnen- steeds roulette rtreinroulette, zoo- en huis van hazard i tegen onze politie, van menigeen, tot opgetreden. Maar agen geleden kreeg oek van een clubje lui, van wie twee vereid welbekende r werd een gemoe- ;je opgezet en in- n met royale hand on vrij gedronken ilgde baccarat. Er ïg, waarin men zoo bracht was, zeer i op een gegeven de twee hierboven ruim 20 duizend Bezwaar was dit nden immers wis- 30 werden door de p de twee verlie- /issels getrokken irag. Detweestu- leder pak heeft waarde door het krachtige, volmaakte voedsel dat het bevat. Vergelijk het groote voordeel bij het gebruik van Quaker Oats met het nadeel bij andere merken. Verlang dus van Uwen winkelier bepaald Quaker Oats, dan eerst krijgt ge volle waarde voor Uw geld. denten accepteerden ze en de speel huishouder endosseerde de wissels aan Cöelho en dergelijke bij dit speelhol „geïnteresseerden." Van dien tijd af dagteekent de meest schande lijkeachtervolging van de twee studen ten en hun respectieve familiën. Op alle mogelijke wijze werd gepoogd geld los te krijgen, echter zonder re sultaat. De „heeren" hadden geen succes. Toen werd de laatste troef uitgespeeld. Het faillissement der twee studenten werd bij de rechtbank te Arasterdam aangevraagd, maar tot groote vreugde in de studenwereld ging de rechtbank er niet op in en werd het verzoek tot faillietverklaring geweigerd. Intusschen blijkt uit deze zaak, welk een groot gevaar voor onze jon gelui in inrichtingen als deze schuilt, hoe hier zonen van Amsterdamsche families geplukt worden, hoe noodig het is tegen zulke speelholen met krachtige hand op te treden. Reeds kwamen ons andere gevallen van groote verliezen ter oore. („Hbld.") - Onweer. Bij een hevig onweder, dat Zaterdag over Steenwijk ende omgeving trok, werden een paar koeien in de weide gedood. Zon- j dagmiddag is de bliksem geslagen in telefoon in den politiepost aan den Velperviaduct te Arnhem. De telefoon was daardoor onbruikbaar. Ook een in gang zijnde klok bleef stilstaan. I Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Eerste Pinksterdag, om streeks 5 uur ontlastte zich boven Gel- iermalsen een buitengewoon zwaar onweder, dat gepaard ging met een i die aan een wolkbreuk deed I denken. Nabij het station trof de blik sem een houten telefoonkoker die geheel afbrandde. Een zeventig dra den werden afgebroken, waardoor de I verbinding tusschen Amsterdam, Bel gië en Frankrijk totaal verstoord werd. - Aan het Centraal-Station te I Amsterdam is gearresteerd een brie- I venbesteller, die op heeterdaat betrapt herd op diefstal. In de woning van lien aangehoudene is een huiszoeking Iïedaan, waarbij een belangrijke hoe- 1 veelheid effecten in beslag werd ge- I nomen, als vermoedelijk van diefstal |<it poststukken afkomstig. 1 Bij onderzoek is inderdaad geble- I ten, dat deze effecten, ter waarde Ivan 10.000 francs, afkomstig zijn uit pn postpakket, dat eenige jaren I{'leden gestolen werd. De brieven besteller, die al 8 jaar bij de posl- I Pakketdienst in betrekking was, heeft l'tn volledige bekentenis afgelegd. u is naar het huis van bewaring overgebracht. - Te Groningen heeft Zondag- I Jicht een moordaanslag plaats ge ijld. Een man die met een bordeel houdster samenwoont, kwam te on- pveer half vier's nachts thuis, nadat l 'i met anderen kermis had gehou- I Dat is de aanleiding geweest peen twist, waarbij de vrouw, die I"1 hoogst zwangeren toestand ver- ert' op een gegeven oogenbiikeen pik uit de kast nam en daarmede man een steek toebracht ter Jte van het hart. De getroffene I™ bewusteloos neer. Een dokter c een voorioopig verband, waar- P he man naar het academisch Panhuis vervoerd werd. Zijn toe- ""i was gisteren zeer zorgelijk. T~ Zondagmiddag geraakte een wiel- Ii h °P '!et Damrak te Amsterdam I Met een tramwagen. Zeer ernstig «'kwetst werd hij eerst in het Victo- a Hotel binnengebracht en van- ar naar het Binnen-Gasthuis ver- erd, waar hij spoedig na aankomst "leed, Zaterdagmiddag toen het 8 jarig zoontje van een arbeider te Ellemeet een veulen over den dam in de weide wilde jagen kreeg hij zulk een klap tegen de borst, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Renkum is een 30 jarig per soon, werkzaam als bootsman op een vrachtboot, door het losschieten van een touw, dat hij vasthield achterover in den Rijn gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Onder Teteringen is een tweejarig kind door de stoomtram overreden en onmiddellijk gedood. In de Maas te Rotterdam is het lijk drij vende gevonden van een 73 jarig persoon. In 1909 vertrokken uit de ha ven te Amsterdam 6712 landverhuizers welk getal belangrijk hooger was dan dat van voorgaande jaren, nl. 2989 in 1907 en 3466 in 1907, welke vermeerdering in hoofdzaak te danken is aan den geregelden dienst van de Kon. Holl. Lioyd op Zuid-Amerika. Het grootste contingent werd dan ook daarheen vervoerd, nl. 5613 tegen 1721 in 1908. Het waren in hoofdzaak Duitschers, slechts weinige Nederlanders, die op kosten der Braziliaansche regeering overgevoerd werden naar Santos en Rio de Janeiro. Thans is de vrije overtocht door de Braziliaansche regeering weder inge trokken, zoodat dit wel weder eenige vermindering zal tengevolge hebben. Naar de Vereenigde Staten werden slechts 94 personen vervoerd en naar Canada 100. De meesten hiervan vertrokken echter nog over Rotterdam per Batavierlijn naar Engeland, waar zij op diverse transatlantische stoo- mers werden ingescheept. Het aantal in beide richtingen vervoerde Javanen was 866 tegen 1160 in 1908. Die van Oost-Indië werden aangebracht, gingen verder naar West-lndië, terwijl de terugkeerende Javanen weer naar Java vertrokken. We gaven onlangs eenige cijfers die van den grooten vooruitgang van Engeland onder de regeering van koning Edward getuigden. Men zal zich kunnen afvragen Van waar dan de bezorgdheid van zoovelen in het Engelsche koninkrijk over de toekomst van hun handel en industrie? Als men de cijfers echter vergelijkt met die van Duitschland en Vereenigde Staten, of men neemt het percentage van der. geheelen wereldhandel, dan blijken de cijfers niet zoo gunstig te zijn. Het aandeel van Engeland in den wereldhandel is gedurende de jaren van 1890 tot 1906 van 20,8 op 17,4 procent gezonken. Het overtreft echter dat van Duitschland en de Vereenigde Staten nog verre, wier aandeel van 11,1 tot 12,4 procent en van 9,4 op 10 procent gestegen is. De Engelsche uitvoer is van 1890 tot 1906 van 3230 millioen gulden tot 4597 millioen gestegen. De analoge cijfers voor Duitschland en de Unie zijn 1996 tegenover 3815 en 2130 tegenover 4329 millioen gulden. De percentge- wijze vermeerdering bedroeg in En geland 42, in Duitschland 91 en in de Unie 103. Nog eenige cijfers be treffende den handel van Engeland met zijn koloniën. Van den geheelen Engelschen uitvoer in het jaar 1909 viel een bedrag van 127 millioen pond st. op zijn koloniën en bezit tingen voor 251 millioen werd naar niet-Engelsche landen uitgevoerd. De export naar koloniën, waar Engeland voorkeurrechten geniet, bedroeg 64,6 millioen, die naar de overige Britsche bezittingen 62,7 millioen pd. st. Ten slotte vermelden wij nog, dat van Duitschlands uitvoer ter waarde van 6850 millioen mark in 1907 voor niet minder dan 1060 millioen naar Enge land ging. Men kan aan deze cijfers zien, welk belang ook Duitschland bij het behoud van het Engelsche vrijhandelsstelsel heeff. In de „Gil Bias" komt een stuk voor, waarin de kleermaker van ko ning Eduard vertelt van de kleeding van den man, die langen tijd voor de heeren de mode heeft aangegeven. Koning Eduard, zoo ongeveer vertelt de kleermaker, toonde waar genie bij de keuze van zijn pakken. Andere menschen hebben dikwijls een half uur noodig om hun keuze van stof le bepalen, koning Eduard kon in tien minuten tien stoffen uitkiezen met een onfeilbaren smaak. De ko ning betaalde goed, maar gaf niet buitensporig veel geld voor zijn pak ken uit. Voor een broek betaalde hij gewoonlijk van f 24 tot f 30, voor een heel pak f 96 tot f 120, voor een rokpak f 168 tol f 180. Maar zijn garderobe was goed voorzien. Een broek placht hij niet meer dan drie- of viermaal te dragen. Zoo had hij er jaarlijks een honderd noodig. Elk jaar had hij een dozijn rokpakken, een dozijn gekleede pakken, vijftien overjassen enz. Buiten zijn.uniformen gaf hij een f 12.000 of f 15.000 voor zijn kleeren uit. In zijn jongere jaren had hij veel behagen in spre kende patronen, maar langzamerhand hield hij 't meer met stille kleuren. Vooral had hij op met marineblauw. Van de 130 koiendelvers, die in de schacht te Whitehaven zijn omge komen, waren er 88 gehuwd, die te zamen tusschen 200 en 300 weezen achtergelaten. Lord Lonsdale, de landgrond van den grond van de mijn, is naar Whitehaven vertrokken, om den menschen daar zijne deel neming te gaan betuigen. Hij heeft 1000 geschonken aan liet fonds voor hulpverschaffing aan achterge bleven betrekkingen. De „Daily Mail" heeft den burgemeester van White haven voor hetzelfde doel 500 ge zonden. Volgens Londale, zal er wel 30.000 noodig zijn om allen naar behooren te helpen. De langste tunnel der wereld zou, volgens een bericht uit New York, thans in Amerika in aanbouw zijn. De lengte van deze tunnel, die door de Cascade-bergen in den staat Washington wordt geboord om net oostelijk deel van den staat met de kuststreek te verbinden moet niet minder dan 35 Eng. mijlen (een Eng. mijl 1609 M.) bedragen. De kosten worden op ruim 2,400,000 gulden per Eng. mijl geschat. Ten einde de tunnel met de be staande spoorbanen te verbinden moet een nieuwe lijn van 327 Eng. mijlen worden aangelegd. De electrische in richting medegerekend, zal de uit voering van 't grootsche plan ruim 180 millioen gulden kosten. Bijzon dere wagens zullen geconstrueerd worden, waarmede men ook voertui gen van den straatweg door de tun nel zal kunnen brengen. Met het krachtiger worden van den Atnerikaanschen invloed op Cuba zoo wordt uit New-York aan de „Frankfurter Zeitung" geschreven, schijnt het rassenvraagstuk onaange namer verhoudingen aan te nemen. Gedurende het bewind der Spanjaar den werd ook op sociaal gebied geen onderscheid gemaakt tusschen blanken en personen van „gemengd bloed", als mulatten, creolen e.a. Wel kwamen in gegoede kringen huwelijken van blanken met kleurlin gen uiterst zelden voor, maar verder bestonden geen afscheidingen. In de laatste jaren hebben nu veel door Amerikahnen bezochte hotels en bars te Havana en elders getracht kleurlingengasten te weren en som migen gingen zelfs zoo ver om alle kleurlingen eenvoudig te weigeren. De eigenaren dier inrichtingen wer den ter verantwoording geroepen en zelfs gestraft. Deze straffen vielen echter uiterst gematigd uit, zoo ge matigd zelfs, dat onder de negers groote verbittering ontstond. Daarbij kwam nog, dat de regeering-Gomez lang niet alle door haar aan de negers gedane beloften kon houden. Het vervullen van ambten vooral baarde moeilijkheden en ontevreden heid. De openlijke verdorvenheid in de publieke ambten heeft vooral negers, maar ook blanken tegen Gomez en de zijnen in het harnas gejaagd. Bij het verruilen van het eigen domsrecht op het station te Havana tegen waardevolle landerijen zijn, naar met zekere stelligheid beweerd wordt, 7 millioen dollars aan corrup tiedoeleinden besteed. De belastin gen zijn enorm opgedreven, hoewel men met den onder Amerikaansch beheer begonnen aanleg van wegen en andere werken van openbaar be lang zeer slecht opschiet. Er hangt ontevredenheid in de lucht en dat deze het eerst bij de negers tot uiting kwam, moet aan bovenvermelde oorzaken worden toe geschreven. De regeering vermocht de beweging te onderdrukken en generaal Estinoz zit met zijn voor naamste helpers en volgelingen in de gevangenis. Of de rust door dit regeeringssucces definitief is her steld, blijft vooralsnog een open vraagstuk en wel vooral omdat de opstandelingen blijkbaar uitstekend bij kas waren. ENGELAND. Voor de begrafenis van den koning zullen de vertegen woordigers van 32 naties te Londen aanwezig zijn. Daaronder zijn acht regeerende koningen en keizers, vier regeerende en vorsten en acht konin ginnen, en een prins-gemaal. De Lon- densche bladen wijzen er op dat de wereld nog nooit zoo'n verzameling van vorsten hooge waardigheidsbe- kleeders bijeen heeft gezien. Duitsch land is vertegenwoordigd door den keizer en prins Heinrich, Rusland door de moeder van den czaar en grootvorst Michael, Denemarken door de koning en koningin. Holland door den prins-gemaal en koningin moeder, Noorwegen door den koning en koningin, Zanzibar door den sul tan, Frankrijk door den hertog van Orleans en de afgevaardigden der regeering, Griekenland door den ko ning en de prinsen, de Vereenigde Staten door Roosevelt, Spanje door den koning en den premier, Turkije door prins Yussuf lzzedin Essendi, Portugal door den koning en de ko ningin-moeder, Servië door den kroon prins en de prinses, Japan door de prinsen Fuchimi, Rumenië door den kroonprins, België door den koning, Italië door den hertog van Aosta, Beieren door prins Ruprecht, Oos- tenrijk-Hongarije door aartshertog Franz Ferdinand, Zweden door prins Karei, China door prins Tjai-tja, Mecklenburg-Schwerin door den groothertog, Strelitz door den groot hertog, Saksen door prins Joann Georg, Baden door prins Max, Wur- tenburg door hertog Albrecht, Zwit serland door den heer Cardin, Egypte door prins Mohamed Ali, door graaf Bourbaltin, Montenegro door den kroonprins, Monaco door graaf Balny d'Avricourt, Canada door lord Strat- heona en den minister, Argentinië door den Berlijnschen gezant Sennor Comez. Buitendien zullen alle Zuid- Amerikaansche republieken zoowel als alle niet genoemde koloniën van Engeland door bijzondere afgevaar digden vertegenwoordigd zijn. Een der eerstvolgende bezigheden van het parlement zal zijn de vast stelling van de civiele lijst voor den nieuwen Engelschen koning. Het in komen der koningin-moeder wprd reeds in 1901 vastgesteld en wel op 70,000 pond sterling, en daar geen der kinderen van koning George meerderjarig is, zoo behoeven dezen ook geen bijzondere toelagen. Maar voor den koning en de koningin moet een nieuwe civiele lijst worden vast gesteld, want volgens de wet hebben zij tot op heden geen ander inkomen dan hetgeen hun het hertogendom Lancaster opbrengt, ongeveer een 60000 tot 65000 pond sterling per jaar. Koning Edward's civiele lijst be droeg 470.000 pond sterling, wat heel wat minder was dan het inkomen, dat de natie uit de kroonlanden trekt. In vergelijking met de overige staten van Europa is de som zelfs zeer bescheiden te noemen, als men in aanmerking neemt, dat de representa tiekosten der Engelsche vorsten over het algemeen zeer hoog loopen. Het onderhoud der koninklijke paleizen bedraagt meer dan 200.000 pond ster ling, voor weldadigheid wordt een som van 13.200 pond sterling uitge trokken, voor personeeisalaris wordt de som van 125000 pond sterling beraamd, zoodat voor de privébe hoeften der majesteiten slechts 115.000 pond sterling overblijft. Met recht wordt er op gewezen, dat bijzonder de voor de weldadigheid bestemde som veel te gering is, even eens als de som welke den majes teiten voor eigen gebruik wordt toe gestaan. De conservatieve bladen bevelen een verbetering der ciciele lijsten met alle warmte aan. De vraag blijft echter of de huidige liberale regeering, die reeds genoeg met geldnood te kampen heeft, de voorgestelde wijziging wel zeer wel willend gezind zal zijn. RUSLAND. De besprekingen in den Finschen Landdag over Stolypin's ontwerp ter regeling van de Finsche wetgeving in verband met de Rijks wetgeving, geven blijk van den al- gemeenen tegenstand, die dit ontwerp in alle Finsche kringen ontmoet, en van den afkeer, die de Russische politiek tegenover het grootvorstendom opwekt. Waar gewoonlijk in den Finschen Landdag bij de debatten de krasse partijhaat telkens boven komt, zijn thans alle leden, van de uiterste linkerzijde tot de uiterste rechterzijde, eenstemmig in hun besluit, om het gevraagde advies niet te geven. De lange redevoeringen brachten weinig nieuwe gezichtspunten maar de stem ming of liever ontstemming tegen Rusland is algemeen. Belangrijk was de redevoering van den Oudfinschen afgevaardigde Lager- löf. Hij meende, dat men het niet voor mogelijk zou houden, dat een mach tige staat, zonder ernstige redenen, tegen een vredelievend volk zulke maatregelen kon nemen. Finland, zeide hij, is er trotsch op, dat het in een honderdjarig samenleven nooit het vertrouwen geschonden heeft, dat het van Russische zijde genoot. In de geheele krijgsgeschiedenis van Rus land, in de vorige eeuw vindt men geen veldslag, waarin niet Finsche officieren aan Russische zijde stre den en vielen. Nog meer: in 1812 heefl het Finsche volk bij de Rijksverdediging een belangrijke op dracht gekregen en uitgevoerd, hoe wel een Finsch oproer toen den ge heelen toestand had kunnen wijzigen. In den Krimoorlog namen Finsche troepen, en het geheele volk, deel aan de verdediging der Russische belangen. Bij het uitbreken van den Turkschen oorlog was de stemming in Finland geheel voor Rusland, en bij den Poolschen opstand heeft de Finsche garde zonder aarzelen haar plicht vervuld. Dat Rusland, dit alles zoo beloont, als door het ontwerp-Stolypin, noem de Lagerlöf een eenig feit in de we reldgeschiedenis. Maar deze afgevaar digde wees er tevens op, dat de schuld niet alleen bij Rusland ligt ook van Finsche zijde waren onvoor zichtigheden begaan. Het besluit van den Landdag, waarbij geweigerd wordt advies over het ontwerp uit te brengen, is, met redenen omkleed, aan de Rijksdoema toegezonden. Per telegraaf. De nieuwe minister van Justitie. 's GRAVENHAGE. Bij Kon. besluit van heden is benoemd tot minister van justitie de heer mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer. van 14 tot 17 Mei. BEVALLEN: J. Jasperse, geb. Vinke, z. A. Bijl, geb. Kaland, z. A. J. Vader, geb. van Noppen, z. A. J. de Hooge, geb. Pyckevet, z. H. M. Vermeulen, geb. Coopman, z. K. Geihnan, geb. Nagtegaal, d. M. Huijssoon, geb. Korteweg, z. OVERLEDEN: A. Loois, man van S. P. Dobbe- laere, 71 j. R. R. van Rijswijk, d. 11. m. Hoogwater fe Vlissingen. Mei vm. ttm. Woensdag 18 9.44 10.04 Donderdag 19 10.46 11.06 Vrijdag 20 11.33 11.53 Zaterdag 21 12.— 12.20 Zondag 22 12.22 12.42 Maandag 23 12.51 1.11 Dinsdag 24 122 1.42f f Volle Maan 's morg. 5.59. Springtij vm. 24 Mei. WEEKBERICHT medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 17 Mei 1910.) Hoogste barometerstand 770,4 te Hernosand. Laagste barometerstand 751.2 te Biarritz. Verwachting tot den avond van 18 MeiZwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, mogelijke onweersverschijn selen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen 17 Mei. Boter f 1.20 f 1.25 p. K.G. Eieren f3.80 a f4.p. 100 st. Getrouwd M. E. KAT en L. B. A. TAPPER. Hartelijk dank voor betoonde be langstelling. Middelburg, 17 Mei 1910. Den 15en dezer overleed te Rotterdam, in den ouderdom van ruim 84 jaren, onze Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw CORNELIA JOHANNA VAN M1EROP. Vlissingen, 17 Mei 1910. J. L. DE GRAAFF- Van Mierop. N. DE QRAAFF. Bezoeken worden niet afgewacht. Terstond een nette gevraagd loon f120 en f25 wasch- geld. Brieven onder No. 76 Boekh. GEBROEDERS H1LDERNISSE, Mid delburg.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3