Gemengd Nieuws» (bezoek 's rijks werf, oorlogsschepen, fabriek van spoorwegmaterieel, elec- trische centrale en electrische sluizen), 27 en 28, Utrecht, (motorenfabriek) 29, Dordrecht, 30 Juni tot 5 Juli, Rotterdam, 7 Tiel, 810, Nijmegen, 11 Vianen, 12 Dordrecht en 13 Juli te Hellevoetsluis terug. De practische cursus is 6 Augustus geëindigd. Vlissingeir, 17 Mei. Grand Hotel. Zondag 15 Mei jl. werd het seizoen geopend met een concert van het Amsterdamsche trio, bestaande uit de dames: Fanny Gelbart, piano, Nelly Gunning, viool en Kato v. d. Hoeven, violoncel, terwijl de heer P. C. Bre- derode, bariton te 's Hage, zijn mede werking verleende. Dank zij de heerlijke weersgesteld heid waren velen opgegaan ter kennis making met bovengenoemde musici en deze kennismaking was zeker van aangenamen aard. Daartoe gaf naast de prestaties van het dames-trio en den zanger, de indeeling van het program eveneens aanleiding, 't Werd geopend met een zeer verdienstelijk voorgedragen trio (in d. kl. t.) van Mendelssohn, waaruit dadelijk bleek, dat de dames aan groote techniek en meesterschap over haar respec tieve instrumenten een hooge artis tieke ontwikkeling paren; de sonate I voor violoncel van Marcello be vestigde den gunstig verkregen in druk, zoowel als het drietal nummers, waarmede mej. Gunning de tweede afdeeling opendemet het trio van Dvorak werd het zeer verdienstelijk afgewerkt program gesloten. De heer P. C. Brederode had met zijn fraai gezongen liederen veel succes. Met zijn flink, helder en krachtig geluid, zong hij vöor de pauze een tweetal liederen van Schubert, waarvan vooral „Früh- lingsglaube" zeer mooi was, en het bekende „Die beiden Grenadiere" van Schumann met bijzonder mooie voor dracht van de beide laatste coupletten; ook zijn liederen na de pauze, éen van Nicolaï en twee van Röntgen, werden krachtig toegejuicht. De zwaarste taak rustte op de pianiste en het valt niet te ontken nen, dat mej. Fanny Gelbart zich daarvan met loffelijken ijver en groote nauwgezetheid heeft gekweten. Dit openingsconcert doet veel ver wachten voor liefhebbers van goede muziek, want het is van algemeene bekendheid, dat de heer Meijer met de grootste omzichtigheid zorgdraagt den bezoekers van zijn concerten iets degelijks voor te zetten. Zondagavond kwam met den Duit- schen mailtrein van 11.30, waarin een salonrijtuig was geplaatst, de oud president Roosevelt alhier aan. Bij aankomst werd de heer Roose velt in den trein gecomplimenteerd door den consulairen agent der Ver- eenigde Staten, den heer P. F. Auer, en werden door hem aan den oud president voorgesteld de mede op het perron aanwezige heeren Th. de Meester, directeur van de „Zeeland," en Berends, stationschef. De heer Roosevelt begaf zich door de vorstelijke wachtkamer naar de mailboot „Mecklenburg", waarmede de reis naar Engeland werd voort gezet. Aan boord was de vorstelijke salon gereserveerd. De directeur van de „Zeeland" maakte de reis mede. Gisterenmiddag kwamen alhier aan het Keizerlijk Duitsche jacht „Ho- henzollern",, benevens de torpedoboot „Sleipner" en de kruiser „Konigs- berg". Het jacht stoomde naar de ha ven en nam ligplaats aan de oostelijke ponton. De torpedoboot zette even eens koers naar de haven, terwijl de kruiser op de reede geankerd bleef. De Duitsche consul alhier, de heer A. E. Dudok van Heel, heeft een officieel bezoek aan boord gebracht, terwijl heden enkele officieren \an het jacht den consul aan zijn woning complimenteerden. Gisteren zoowel als heden bewo gen zich den geheelen dag vele leden van de bemanning van het jacht, zoowel als van de oorlogsschepen in de stad. Zooals reeds gemeld zal de keizer hier morgenochtend ten 10 ure aankomen. Onze muziekgezelschappen. Nog kort geleden werd in dit blad, naar aanleiding van een mooi con cert, dat „Ons Genoegen" gaf bij de opening van het Strandhötel, met na druk gewezen op de gedaanteverwis- seling, die dit gezelschap heeft onder gaan en op de goede resultaten, waar mede directeur en muzikanten beiden hun onvermoeiden ijver beloond zien. Weinig werd toen vermoed, dat dit gunstig oordeel over het gezel schap zoo spoedig en op zoo schit terende wijze zou worden bevestigd in den wedstrijd, die op tweeden Pinksterdag te Dordrecht werd ge houden, behaalde „Ons Genoegen" den eersten prijs (een verguld zilveren medaille, benevens f 10 en een diploma) en in den marschwed- strijd den derden (zilveren medaille en diploma). Deze prijs werd behaald tegenover alle gezelschappen (20) hetgeen de waarde ervan natuurlijk zeer verhoogt. Ziedaar dan het loon van het rus teloos ijveren Er moet onder de leden van ,,'Ons Genoegen" nu wel een echt genoegen bestaan en het vertrouwen in hun directeur, den heer A. Baillieux, moet thans wel onbeperkt wezen. Maar ook het muziekgezelschap ,,St. Caecilia", directeur de heerAn- dré Geysen, mag deelen in dien lof: het behaalde in dezelfde afdee ling een derden prijs. In aanmerking genomen, dat het ledental van „St. Caecilia" niet zoo groot is als dat van „Ons Genoegen", is toch ook hier het bewijs geleverd, dat er goede muziek wordt gemaakt en het niet mangelt aan ijver en lief hebberij, zoowel van den kant van den directeur als van de leden. Een welgemeende gelukwensch zij van deze plaats gebracht aan beide gezelschappen met hun wakkere di recteuren. Hedenmiddag werd door „Ons Ge noegen" een aubade gebracht aan zijn bekwamen directeur, den heer Albert Baillieux. Hedenmorgen kwam alhier met den mailtrein aan Prins Heinrich van Pruisen, broeder van den keizer van Duitschland, die met de dagmailboot „Duitschland" de reis naar Engeland voortzetten. Morgen worden verwacht de prin sessen Helene en Irene en prins Paul van Griekenland, die eveneens, in verband met de begrafenis van den koning van Engeland, per mail boot van hier zullen vertrekken. Dank zij het prachtige weer was het de Pinsterdagen reeds zeer druk op strand en duinen, vooral gisteren. De stoomtram was niet in staat alle passagiers te vervoeren en ver schillende trams reden aan de halte plaatsen in de stad voorbij, omdat het onmogelijk was nog meer pas sagiers op te nemen. Ook de stoomtram „Walcheren" had het gisteren verbazend druk. Op 29 Mei a.s. worden de con certavonden in het Badpaviljoen „Wil'nelmina" geopend. Daar zal als dan optreden een „Orchestre Vien- nois"; een drietal programma's, waar van de inhoud binnenkort zal worden bekend gemaakt, doen om diens in houd reeds goede verwachtingen koesteren, 't Is te hopen dat de heer Daalhuijzen, die niets onbeproefd laat om zijn bezoekers aangename en degelijke ontspanning te bezor gen, zijn ijver met een druk bezoek beloond zal zien. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld dat weer pogingen worden aangewend om een stoombargedienst te openen tusschen Vlissingen en Middelburg. Thans moet, naar wordt medege deeld, het voor dezen dienst be- noodigdeaandeelen-kapitaa! geplaatst zijn en zal de dienst binnenkort aan vangen. Het moet in het voornemen liggen den dienst uit te breiden tot Veere. Hedenmiddag had, onder vele blijken van belangstelling, de begra fenis plaats van wijlen den heer A. Loois. Namens het gemeentebestuur werd de laatste eer aan aen overledene gebracht door den burgemeester, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Verder werden op den doodenakker opgemerkt de predi kanten, kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente en enkele leden van de Prov. Staten. Aan de geopende groeve werd door den heer C. N. J. de Vey Mest- dagh, president-kerkvoogd, het eerst het woord gevoerd. Hij bracht in herinnering wat de overledene in het belang van de Ned. herv. kerk heeft gedaan, eerst als notabel en kerk voogd en later als president van de kerkvoogdij. Daarna sprak ds. C. L. Voorhoeve eenige woorden van troost en be moediging tot de familie. De oudste zoon, de heer J. LooisAz., dankte namens de familie, voor de betoonde belangstelling. Tegen gisteren was een groote ver gadering uitgeschreven, die in het lokaal van den heer Buning zou wor den gehouden. De oproep was gericht aan de leden van het Belgisch zee wezen en aan alle Belgen in Vlissin gen woonachtig. De belangstelling- was niet groot. Voor een gering aan tal bezoekers trad als spreker op de heer Eugeen Everaerts, stadsbibliothe caris te Oostende, éen der drie spre kers, die waren aangekondigd. Ge noemde heer gaf allereerst zijn ver wondering te kennen, dat zoo weinigen waren opgekomen. Ondanks dat wenschte hij te spreken over vele misstanden, die in België bestaan en behandelde hij o. a. het onderwijs, dienstplicht, reddingswezen, pensio neering van ouden van dagen. Met gloed van overtuiging werden die zaken besproken. Doel was propa ganda te maken voor de liberale beginselen met het oog op de ver kiezing van a. s. Zondag. Debat was er niet; dat was jammer, want het had interessant kunnen worden. Tengevolge van dikken mist kwam de dagmailboot „Duitschland" gis terenavond eerst ten 8 ure op de haven. De nachtmailboot „Mecklenburg" had heden niet minder dan vijf uren vertraging en lag eerst ten ongeveer half elf aan de ponton gemeerd. Het stoomschip „Kroonland"van de Redstarlijn, van Antwerpen bestemd naar New-York, is Zaterdagavond ten anker op de reede gekomen met averij aan de machines en Zondag morgen vertrokken na volbrachte reparatie. Het Noorsche stooomschip „Bra bant" van Antwerpen naar Christia- nia, is Zondagnacht door mist in de Sardynkil aan den grond gevaren, doch zonder assistentie vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Ter reede van Antwerpen heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche ss. „Hermiston" aldaar aangekomen van Rosario en de Fransche bark „Cornil Bart", vertrek kende naar San Franciso. De „Her miston" beliep averij aan bakboord achterschip. Voetbal. „E. M. M." I—„D. V. V."- combinatie 13. Zondag j. 1. speelde een „D. V. V." combinatie uit Den Haag, bestaande uit eenige le én 2e elftallers dier vereeniging en enkele spelers van andere clubs, tegen het le elftal van „E. M. M." Het ging om een zilve ren medaille, indertijd uitgeloofd door den eerevoorzitter, ter herden king van „E. M. M.'s" tienjarig be staan. De roodwitten beginnen eerst met wind mee en zon tegen te spelen. De eerste aanvallen zijn voor de Hagenaars, dank zij hun uitstekend combineeren en de ongeoefendheid der Vlissingers. Weldra echter komen ook de M. M.'ers" op dreef. Zij weten het tot verscheidene hoek schoppen te brengen, die alle uitste kend worden genomen. De groen witte verdediging echter weet alles te verwerken, terwijl hun voorhoede zoo nu en dan zeer gevaarlijke uit stapjes op de „E. M. M." helft on derneemt, die dikwijls pas door den ver uitgeioopen doelverdediger wor den gestuit. Na eene langdurige periode van overwicht der roodwitten, waarbij de rechtsbinnen tegen de lat schiet en de doelverdediger al vallende een bal van achter de doel lijn verwerkt, blaast de scheidsrech ter rusten met den stand 0—0. Na de rust gaat het spel vrijwel tegen elkaar opde Hagenaars zijn eehter voor het doel vee! gevaarlijker, vooral door de snelle rennen en de zuivere voorzetten van den rechts buiten. Uit een dier voorzetten weet de groenwitte middenvoor dan ook het eerste punt te maken 1—0. Kort daarop weer een uitval van den rechtsbuiteni* het strafschop gebied wordt' hij op min eerlijke wijze genomen. De hiervoor toege stane strafschop wordt hard, doch onzuiver via de handen van den doel verdediger in het net geschoten. 2-0. Dadelijk daarop onderneemt de roodwitte linksbuiten een renhij passeert midden- en achterspeler, geeft, vlak voor het doel gekomen over aan den rechtsbinnen, die het eenige tegenpunt voor „E. M. M." maakt. Even voor het einde weet ,,D. V. V." met een gelukkig schot haar leiding tot 3—1 te vergrooten. Het einde brengt den Haag dus een geflatteerde 31 overwinding. 21 of 1—1 had de verhouding beter weer gegeven. Van de groenwitten blonken de doelverdediger en de rechtsbuiten boven allen uit, terwijl ook de rechter- achterspeler, de linker- en rechter- rniddenspeler en de linksbuiten uit stekend speelden. Bij de roodwitten had de doelver dediger een ongeluksdag; immers alle doelpunten kwamen via zijn handen in het doel. Het achterstel was, tegen de verwachting, hecht en stevig. Ook de midden middenspeier werkte hard en met succes, terwijl de rechter middenspeler vooral in het begin uitstekend speelde. Van de roodwitte voorhoede was de rechter vleugel het best; de drie overige voorhoedemaunen waren in het geheel niet op schot. 's Avonds reikte de eere-voorzitter met eenige toepasselijke woorden de medaille aan den „D. V. V."-aan- voerder uit. A.Z. Te Goes had Zondag een interna tionale wedstrijd plaats tusschen „Zelandia" aldaar en „F. C. le Heys- tois" uit Heijst sur Mer De wedstrijd, die bijgewoond werd door een groot aantal belangstellen den en begunstigd door prachtig weer, werd gewonnen door de gastheeren met 32. Blijkt reeds uit het geringe doel- puntenverschil, dat ook de Belgen dikwijls meester waren van den bal, zij, die den wedstrijd bijwoonden, zullen allen het goede spel der Zuid-Nederlanders prijzen. Bij de rust was de stand 22. „Zelandia" is uitgenoodigd om in September a. s. een tegenbezoek aan Heyst te brengen. Te Middelburg had Maandag een internationale ontmoeting plaats tusschen „Olympia" aldaar en de „Racing Club de Gand" uit Gent. Deze wedstrijd was weinig be langwekkend. De Gentenaren waren zeer slechte vertegenwoordigers van onze zuidelijke naburen, onder wie toch ook zulke goede krachten op voetbalgebied schuilen. Het kostte „Olympia", dat door een betreurenswaardige oneenigheid onder haar leden, een zeer onvolledig elftal in het veld bracht, weinig moeite 5 doelpunten te maken. De Belgen redden hun eer door éen puntje in de tweede speeihelft. De wedstrijd werd door een gering aantal belangstellenden bijgewoond. Voor de Zeeuwsche competitie van den Nederlandschen Voebalbond speelde te Goes „Zelandia" aldaar tegen „Zelandia" II uit Middelburg. Eerstgenoemde club won met 21, doch de Middelburgers protesteerden wegens het medespelen van een niet gerechtigd speler bij de Goesche club. Lijst van de aan het postkantoor te Vlissingen gedurende de le helft der maand Mei 1910 ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. J. W. van der Leie, Helder; J. Visser, N. Blanken, beiden te Rot terdam A. C. Kiviet, Vlissingen mr. Thomas, R. Blanken, beiden te Glasgow; H. Bramley, Ph. Erbach, beiden te London. Men schrijft ons uit Middelburg De heer J. R. Tak te Serooskerke, die door de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging voorloopig is can- didaat gesteld voor de Prov. Staten, heeft voor deze candidatuur bedankt. Zaterdagavond was de huur koetsier W. alhier bezig een jong paard af te rijden, dat hij naast een oud paard voor een coupé had ge spannen. Op de Markt sloeg het jonge dier op hol en rende de Vlas- markt op, zijn ouden kameraad me- detrekkende, het rijtuig slingerde van de eene zijde der straat naar de andere. In de Kromineweele kwam gelukkig het woeste dier te vallen waardoor een einde aan den wilden rit kwam. Wonder boven wonder kwamen geen ongelukken voor en wist W. zich ook op den bok van het rijtuig zoo goed vast te houden, dat hij er niet af viel. De direefeurstitel is toegekend aan de hoofden der gevangenissenB. Sluiter, cipier te Middelburg, G. van Beveren te Zierikzee en J. de Hondt te Goes. Als een bijzonderheid meldt men ons uit IJzendijke, dat bij de groote jaarlijk- sche prijsschieting op den 2en Pink steren, vanwege de aldaar bestaande Handboogschuttersvereeniging de vijf hoofdvogels resp. werden afgeschoten door den heer dr. H. M. Temmerman C. Groosman. P. Dellaert, E. Versae- vel en E. Temmerman, allen wonende aldaar. Naar wij vernemen wisten oude schutters het zich niet te her inneren dat ooit zoo iets was voor gevallen. De prijzen bestonden uit 50, 30, 30, 20 en 20 francs. Door niet minder nan 82 leden van 21 verschil lende maatschappijen,waaronder velen uit België, werd aan deze schieting deelgenomen. De vrijzinnige kiesvereeniging „Een dracht en Vrijheid" te Oud Vosmeer (district Tholen) heeft met algemeene stemmen besloten tegenover hel af tredende a.-r. lid van de Provinciale Staten, den heer A Hollestelle te Tholen, geen candidaat te stellen, maar wel tegenover het tweede af tredende a.-r. lid, den heer H. J. Tichelman, te Vlissingen, en heeft als voorloopig candidaat met bijna algemeene stemmen aangewezen den heer J. D. Noske, rijks-ontvanger te Tholen- Wanneer deze de candida tuur aanvaardt zal met de liberale kiesvereeniging te Tholen overleg gepleegd worden en overigens zijn er geen vrijzinnige kiesvereeni- gingen in het district ook metde liberalen in andere gemeenten van het district. KERK- en SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Beroepen te West- kapelle ds. F. van den Ende te Hoogvliet. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen J. G., 26 jaar, handelsreiziger, gebo ren en wonende Goes, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van oplich ting en diefstal. Uit het getuigenverhoor bleek dat beklaagde onder valsche voorgevens van iemand f 12.50 had geleend, zonder deze terug te geven. Ook heeft beklaagde rijwielen ver duisterd, hetgeen hij, evenals het eerste ten laste gelegde, erkende. Het O. M. eischte zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Wegens huisvredebreuk werd tegen den 23jarigen F. de N„ werkman te Vlissingen f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis geëischt. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen P. A. M., 20 jaar, smidsknecht, te Middelburg, beklaagd van mishan deling van J. A. Rouffaer in den avond van 10 April j.l. De mishandelde, zijn vrouw en zijn dochter verklaarden allen dat M. hun allen tegen den grond heeft gegooid, waardoor R. verwond is geworden. Beklaagde beweerde, dat R. een pook in de hand had en hem daar mede dreigde; dit werd echter door de getuigen ontkend. Het O. M. eischte een maand ge vangenisstraf. Tegen C. v. H,, 38 jaar, werkman te Middelburg, die een inspecteur van politie aldaar toevoegde het woord „kinderdief", werd wegens beleediging 14 dagen geëischt. Uitspraak in al deze zaken 27 Mei aanstaande. In de Amsterdamsche studenten wereld heerscht nogal sensatie over een geval, dat zich in derspeelholen te Amsterdam heeft afgespeeld en over het staartje, dat dit muisje heeft gehad. Sinds het actief optreden der Haag- sche politie-autoriteiten den heeren het bestaan in de Residentie zuur maakte, zijn eenige speelhuishouders naar Amsterdam afgezakt. Twee hun ner, die op dit gebied hun sporen in Den Haag verdiend hebben, hebben nu te Amsterdam in het perceel Sin gel 461 bij het Sophiaplein op groot- scheepsche wijze een speelhol inge richt onder den naam Sociëteit „Ga laclub." 't Is natuurlijk weer een schijnsocieteit, waarin per saldo ieder, die over geld beschikt, kan binnen treden. Er wordt steeds roulette gespeeld, z.g. spoortreinroulette, zoo dat men hier met een huis van hazard te doen heeft, waartegen onze politie, tot verwondering van menigeen, tot nu toe nog niet is opgetreden. Maar hoe dit zij, eenige dagen geleden kreeg de „Gala-Club" bezoek van een clubje studeerende jongelui, van wie twee in de studentenwereld welbekende jonge inenschen. Er werd een gemoe delijk rijksdaaldertje opgezet en in middels schonk men met royale hand den heeren in. Er kon vrij gedronken worden Toen volgde baccarat. Er werd in de stemming, waarin men zoo langzamerhand gebracht was, zeer grof gespeeld en op een gegeven oogenblik hadden de twee hierboven bedoelde studenten ruim 20 duizend gulden verloren I Bezwaar was dit niet. De heeren konden immers wis sels teekenen. En zoo werden door de speelhuishouders op de twee verlie zende studenten wissels getrokken tot het verloren bedrag. De twee stu-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2