OXSST. lp den Rand van de Kampong S M A's gbair zijn. ;nd. Woensdag iidreclit, J. JANSSEN. 18 Ulei. Gemeentebestuur» Feuillleton. No. 114. 48e Jaargang. 1910. straat) te Ossentongv J okvleeseh en e Boulogne. am dienst. tie Havendienst. s ff BINNENLAND. 1GT U iisch en Luxe rij, BellamyparK, Aanbevelend, - Bellamypark 44. enmagazijn. "RAAT 96. leeren», Dames. ihoenwerK, geeft ?eparatiën en nieuw ien aan bons wordt (betaald. ngen-Midclelburg v. v. EN: 4 40+ 5.50f 7.55 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6,55 7.50 8.50 van de Remise, de an- het Badhuis. R0 ö.löt 6.25f 8 40 10 1.15 2.— 2.45 3.30 55 7.50 8.50 9.40 10.25 verder dan tot de Re- treinen gaan naar het Y.m. 6.6.20, 6.45, b 30, 10.—, 10.20, 10.40, [12.—, 12.30,1.—, 1.30*, p, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, f.20, 7.40, 8.20. Biieluisvm. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 50. N.m. 12.10, 12.45. 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 50, 7.30,7.30,8.—,8.30, In vallen desZondatrs uit* 2.23 6 15 6.56 6.35 7.41 8.15 8.19 9.31 9/1 0.18 0.31 ,0.51 .0.59 6.33 a gt O P» 7.40 •8.39 7.40 9.07 0 P» 10.2 L 10.31 11.23 11.35 <1 est g. i 0 10.47 II i Zuid-Daitactiland, riebtinë '.-Lage Zwaluw®. 33 2.6 6.18 32 1.29 +8.03 40 3.03 7.15 .31 3.52 8.01 .12 .28 4.14 f. 29 4.28 8.31 2 8,47 j 9.44 10.30 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en ciichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele Belasting no. 5., dienst 1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is ge zonden een executoir verklaard ko hier wegens de Personeele Belasting no. 5, dienstjaar 1910; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen binnen zes weken, volgende op die, waarin het perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 17 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Prins op de Heemskerck. Naar men mededeelt zal Hr. Ms. „Heemkerk" toch eerstdaags met Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan boord, uit IJmuiden vertrekken, en wel om den Prins naar Engeland over te brengen bij gelegenheid der begrafenis van Koning Edward. Na de begrafenisplechtigheid komt Z. K. H. opnieuw aan boord, dit maal om een reisje naar Schotland te maken. Den 25en keert Z. K. H. te IJmuiden terug. Prinses Juiiana. Naar aanleiding van een in som mige couranten opgenomen bericht, dat Prinses Juliana Vrijdag, na de regenachtige dagen, voor het eerst weer een rijtoer ging maken met haar gouvernante, freule Van de Poll, zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat dit bericht geheel onjuist is. Zooals reeds eenige dagen geleden werd gemeld is er integendeel ook gedu rende de laatste regenachtige dagen steeds gelegenheid geweest voorden gewonen dagelijkschen rijtoer der Prinses, hetzij met Hare Ouders, hetzij met jonkvrouwe Van de Poil, dame du Palais-honoraire van H. M. de Koningin, belast met de opvoeding der Prinses. De Rijksmiddelen, in April hebben de Rijksmiddelen bijkans fl'/s millioen meer opgele- Schets uit het Bataviasche leven. 21.) Maar aan het tafeltje voor geschie denis ging het weer minder goed Een dame examineerde kalm en eenvoudig, maar de bijzittende exa minator had de onhebbelijkheid haar telkens in de rede te vallen om den candidaat wat scherper aan den tand te voelen, vergetende, dat het hier niet een examen voor de hoofd- maar voor de hulpacte gold En dat bracht hem in de war. Hij had een hooger cijfer kunnen beha len, wanneer men hem niet telkens in zijn gedachtengang gestoord had Ook hier werd hij met een 5 afge scheept. Er werd nu een half uur gepau zeerd, en de meeste candidaten maakten daarvan gebruik om wat te oten en te drinken, of een wandeling verd dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Om de juiste beteekenis van deze voor de schat kist zeker zeer gunstige uitkomst in het licht te stellen, moet in de eerste plaats worden opgemerkt, dat de vermeerdering voor een groot ge deelte veroorzaakt is door toevallige en buitengewone omstandigheden. Vooral de wisselvallige successie rechten hebben met een accres van f 563,035 er sterk toe bijgedragen om den middelenstaat over April te flat- teeren. Vervolgens leverde de accijns op het gedistilleerd, als gevolg van de onlangs ingevoerde verhooging met f 27 per H.L., f 262,462 meer op, terwijl de opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting met resp. f 142,995 en f42,238 aandeel in de vermeer dering hadden. Verder dient bij de beoordeeling van de cijfers over de afgeloopen maand in aanmerking te worden genomen, dat de Paaschda- gen ditmaal niet, zooals verleden jaar, in Apiil, maar in Maart vielen, zoodat storende invloed uit dien hoofde op de opbrengst van sommige middelen achterwege bleef. De in vloed van deze laatste omstandigheid valt moeilijk onder cijfers te brengen, terwijl de eerstgenoemde oorzaken de verklaring geven van ongeveer twee derden van het behaalde accres. Is dus de beteekenis van de vermeer dering van f 1,474,260 in de totale opbrengst minder groot dan zij op het eerste gezicht lijkt, en is de uit komst, in aanmerking genomen het achterwege blijven van den storenden invloed door de Paaschdagen veroor zaakt, misschien niet meer dan nor maal te noemen, toch geven de uit komsten over de afgeloopen maand in menig opzicht reden tot tevreden heid. Van de 22 middelen, die tot de opbrengst over April het hunne bij droegen (het recht op de mijnen doet, evenals gewoonlijk in de eerste maanden van het jaar niet mee) wierpen er 17 bij elkaar f 1,697,320 meer af, waartegenover er 4 stonden, die tezamen f 223,060 minder ople verden. De ontvangsten uit de loterij bleven nagenoeg op dezelfde hoogte van 1909. Onder de middelen, die een hoogere opbrengst gaven, nemen de reeds genoemde successierechten met hun voor April bijzonder hoog cijfer verreweg de voornaamste plaats in. Daarna volgt de vermogensbe lasting met een accres van f 292,207, waarvan, zooals gezegd, f 142,995 te danken is aan de opcenten. Op de derde plaats komt dan de genoemde hoogere opbrengst van het gedistil leerd. Dat de uitkomsten met de ac cijnsverhooging, voor de schatkist althans, nog zeer teleurstellend zijn al is het niet in die mate als de vorige maand blijkt wel hieruit, langs het Waterlooplein te doen. Swendels was moedeloos en afgemat op een der banken in de zijgalerij gaan zittenmaar éen der examina toren van den normaalcursus had de menschlievendheid hem bemoedigend toe te spreken. Dat knapte hem wat op, en toen de bel het sein tot de hervatting van het examen gaf, ging hij naar het tafeltje, waar hij in de theorie van het teekenen zou worden onderzocht. Zijn schriftelijk werk had reeds een goeden indruk gemaakt, en ook nu behaalde hij een goed cijfer. Het laatste vak, waarin hij dezen mor gen zou worden geëxamineerd kwam nu aan de beurtnatuurkennis. Nu kan men het met dit, zooals met menig ander vak, treffen en niet treffen. Hij trof het slecht. Ook hier werd hij door een dame geëxamineerd, wier liefhebberijstudie plantkunde was, en hij had juist meer werk ge maakt van dierkunde, inzonderheid van de samenstelling van het men- schelijk lichaam. Van physica werd hem toevallig ook datgene gevraagd wat hij in den laatsten tijd niet had bestudeerd. Zoo kon hem geen hooger cijfer dan een 4 worden ge dat de Opbrengst niet meer bedroeg dan 2,245,781 gulden, terwijl het Vu der raming op f2,617,666 uit komt, een nadeelig verschil derhalve van f370,885. Daarbij komt dat het opbrengsfeijfer van de afgeloopen maand nog in een betrekkelijk gun stig licht verschijnt, doordat de ont vangsten uit den accijns verleden jaar April al bijzonder laag waren. Waar men dan ook, zooals gezegd, bij vergelijking met die maand een accres vindt van f262,462, bedraagt de vermeerdering in vergelijking met April 1908 slechls f190,000. Dank zij de vermeerdering bij den gedistilleerd-accijns was de gezamen lijke opbrengst van alle accijnsen nog f 147.977 meer dan verleden jaar. Laat men echter den gedistilleerd- accijns buiten beschouwing, dan blijkt de opbrengst der overige accijnzen nogal mager te zijn geweest. In hoofd zaak was dat het gevolg van een ach terstand van f 156,690 bij de suiker, welke vermindering vooral de aan dacht trekt wanneer men bedenkt dat ditmaal de maand April vijf Zaterda gen telde (de accijns wordt gewoon lijk Zaterdags verrekend), tegen slechts vier verleden jaar, zoodat er eerder reden was een hoogere dan een lagere opbrengst te verwachten. Behalve de suikeraccijns leverde ook de wijnac cijns (f 10,966) minder op, aldus het sedert het begin des jaars behaalde accres vrijwel te niet doende. De ver meerderingen bij de andere accijnzen zijn slechts gering zout f 23,300 ineer, biermetazijn f 11,151 meer en geslacht f 18.660 meer. De invoerrechten maxen op dezen middelenstaat weer een mooi figuur. Zij wierpen f117.107 meer af en be reikten daarmede een voor April on gekende hoogte. Hetzelfde geldt voor de loodsgelden, die f 29,947 meer op brachten. En ook bij de posterijen, die f97,661 meer, en de telegrafen, die f 39,534 opleverden, zijn de cijfers voor April recordcijfers. De stijging van f 608,285 bij de indirecte belastingen was natuurlijk in hoofdzaak aan de successierechten te danken. Maar ook de andere mid delen hadden hun aandeel in het ac cres. Vooral de registratierechten ko men met een stijging van f77,476 (ruim 14 pet.) goed voor den dag, en ook van de zegelrechten is de op brengst, al blijft zij beneden het zeer hooge cijfer van Maart, dank zij den aanhoudenden stroom van nieuwe emissies, bijzonder hoog te noemen (f51,490, of 111 'a pet., meer). Van de middelen, die in April ten achter ble ven, moet nog de personeele belas ting, die overigens in die maand wei nig gewicht in de schaal legt, worden genoemd met vermindering van f 55,329. In de eerste vier maanden van 1910 geven. Had hij dit geweten, dan had hij zich zeker teruggetrokken, want zijn kans van slagen stond nu vrij hope loos. Tenzij hij den volgenden dag in de overige vakken een uitmuntend examen aflegde, was hij verloren. En het ging den volgenden dag weinig beter dan den eersten dag. Bij de theorie van het rekenen maakte hij een goed figuur, en van de vijf som men had hij er drie goedgemaakt, Zang en schrijven was ook voldoende, maar bij het examen in opvoedkunde, afgenomen door twee practisch er varen mannen, kwam het al te dui delijk uit, dat hij zijn pedagogische kennis uitsluitend uit boeken had geput. Weer moest men hem een 5 geven, en toen was zijn lot beslist Het werd hem nog niet meegedeeld, want er moest nog één groep worden geëxamineerd, eerst twee dagen later ontving hij met velen ruim de helft der candidaten de mededee ling, dat de acte hem nog niet kon worden uitgereikt. Veel had hij de laatste dagen geleden, want hij had een voorgevoel, dat het mis zou zijn, en toch elke drenkeling houdt zich aan een stroohalm vast. Toen heeft de schatkist uit de middelen f3,290,357 meer ontvangen dan ver leden jaar, een uitkomst die zeker bevredigend mag heeten, ook al be denkt men dat daarvan f 1,094,604 te danken is aan de bekende accijns- verhooging en t 564,727 op rekening komt van de successierechten, die vooral in April zoo ruim vloeiden. De invoerrechten leverden f 285,474 (61 8 pet.) meer op, posterijen f372,000 meer (waaronder echter f161,000 als extra bate uit de afrekening van een vroeger jaar), telegrafen tlll,446 meer. Bij de directe belastingen was er een accres van f 457,719, dat echter vrijwel geheel te danken was aan de opcenten, die in het op 30 April jl. geëindigde dienstjaar voor de vermo gens- en bedrijfsbelastingen van kracht waren. („N. R. Ct.") De voorzitter der Tweede Kemer. Naar de „Haagsche Kiekjesman" van het „Nbl. v. h. Noorden" meldt, heeft de heer Van Bylandt het voor nemen, met het einde van dit zit tingjaar zijn ambt ais voorzitter der Tweede Kamer neer te leggen. Ge zondheidsredenen zijn de aanleiding tot dit besluit, dat de rechterzijde verplichten zal tot het aanwijzen van een nieuwen functionnaris. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het voornemen bestaat dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik met H. K. H. Prinses Juliana hun intocht in de gouden koets bin nen de hoofdstad zullen houden. Wij vernemen dat op den dag van aankomst in Amsterdam H. K. H. Prinses Juliana nog niet direct uit Apeldoorn medekomt. Het Koninklijk echtpaar gaat op dien dag zooals men weet naar Haarlem, zoodat Prinses Juliana niet naar de bollenstad meegaat. Op den zelfden dag keeren de Koningin en de Prins naar de hoofdstad terug. Ongeveer op het tijdstip van terug komst, zal H. K. H. Prinses Juliana in Amsterdam uit Apeldoorn arriveeren, waarna de intocht van het Koninklijk gezin binnen Amsterdam zal plaats hebben. Juliana-Bi jbel Bij de geboorte van onze beminde Prinses Juiiana opperden eenige leden der Vereeniging van Christelijke on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezit tingen het denkbeeld, dat de Chris telijke onderwijzers uiting zouden geven aan hunne innige vreugde over deze geboorte door middel van een geschenk. Voorgesteld werd aan de Koningin voor de Prinses een bijbel aan te bieden. Op de algemeene vergadering in hij zijn naam niet onder de geslaag den hoorde aflezen, overviel hem wel een gevoel van teleurstelling, maar het groot aantal zijner lotgenooten bewaarde hem voor te groote ver slagenheid. Toen hij thuis kwam, zeide hij dan ook, dat het wel een wonder zou geweest zijn, indien hij geslaagd was. Hij had zelf best be grepen, dat hij in de meeste vakken ni 2t of slechts even had voldaan, en hij begreep nu ook, dat hij, om te slagen, het een of het ander zou moeten laten varenhet kantoor of de studie. Hij wilde niet zoo dade lijk een besluit nemen, maar toch gevoelde hij wel, dat hij voor school meester niet in de wieg was gelegd. In dat opzicht had het examen zijn zelfkennis vermeerderd. Een onder wijzer heeft meer noodig dan boe kenkennis, om in zijn vak uit te blinken, en dat anderetact ont brak hem. Hij wilde onderwijzer zijn, omdat hij het als middel be schouwde om zijn ideaalmenschen- liefde nader te komen. En daarvoor behoeft men geen schoolmeester te zijnin iederen stand en in iederen werkkring kan men buiten zijn ge- 1909 te Haarlem gehouden, werd door het hoofdbestuur mededeeling gedaan, dat het gaarne de leiding ter verkrij ging der benoodigde gelden en de opdracht tot uitvoering van de ver vaardiging van het geschenk op zich wilde nemen. Staande de vergadering werd eene inzameling van gelden gehouden en eene commissie uit het hoofdbestuur nam verder de taak op zich, met deze inzameling voort te gaan. Na eenige besprekingen werd gekozen de bekende „Geïllustreerde Bijbel." Op advies van een bevoeg den beoordeelaar werden vier platen als minder gewenscht weggelaten. De levering en binding werd op gedragen aan de firma J. Brandt Zoon, kunst-, boek- en bijbelbinderij te Amsterdam, en wel in overleg met deze naar een ontwerp van den heer Chris. Lebeau te Haarlem, dit juist omdat reeds in den beginne met dien heer daarover was gesproken. De uitvoering is in Nassau-blauw grosgrain Levant Marocco, met zware ribbenrugde versiering geheel in handvergulding en blinddruk; alleen de goede middenstukken op voor- en achterplat zijn met de pers gedrukt aan de voorzijde het gestyieerde wa pen, aan de achterzijde een monogram der letters P. J. (Prinses Juliana). De binnenzijde der platten, alsook de kanten der borden zijn eveneens met de hand met goud en blinddruk ver sierd als schutblad werd japansch papier genomen, terwijl voor de op dracht, door den heer Chris. Lebeau een houtsnede werd vervaardigd. Bij de bezichtiging, waarbij de bijbel in een glazen kast was ge plaatst, waren ook de kleine hand stempels te zien, waarmede de groote versiering was tot stand gebracht de persstempels waren geheel ver nietigd, ten bewijze dat deze nimmer meer voor eenig ander werk zullen kunnen worden gebruikt, wal zeker destemeer waarde aan het geheel geeft. Hoewel geen zilveren of gou den sloten, of andere monteering is aangebracht geeft 't geheel een rijken indruk, de kunst, de heer Chr. Lebaeu als ontwerper en de firma J. Brandt Zoon als uilvoerders, waardig. Oeferiingstocht. Het vaarplan van Hr. Ms. „Udur" (instructieschip van de marine-ma- chinistenschool te Hellevoetsluis) 20—22 Mei te Rotterdam, 23 te Maassluis, 24 Dordrecht, 25—29 Rotterdam (bezoek aan de fabriek te Feyenoord) 30 en 31 Gorinchem, 1 Juni Gouda, 2—6 Dordrecht (bezoek fabrieken) 6 Numansdorp, 79 Vlis singen (bezoek fabriek „De Schelde"), 1012 te Hellevoetsluis, 13 en 14 Dordrecht (fabriek te Slikkeveer), 15 Wijk bij Duurstede, 16—19, Utrecht (fabriekSmulders), 2026 Amsterdam wone bezigheden veel voor anderen doen, als men er den aandrang toe gevoelt. En daarmee troostte hij zich. Wat hij geleerd had kon hem a tijd te pas komen, al verwisselde hij dan ook het kantoor niet met de leerkamer. En de directeur der maatschappij, bij wie hij werkzaam was, een practische en humaan man, die den nauwgezetten klerk niet gaarne wilde missen, sterkte hem in dit gevoelen. Maar Anna was geheel uit het veld geslagen. Zij had tot het laatste oogenblik gehoopt, dat zooveel in spanning met zulk een zelfverlooche nend doel niet onbeloond zou blijven. Maar zij oordeelde naar het geringe begrip, dat zij van de zaak had, Toen Verboon, die bij den uitslag tegenwoordig was, om zijn jongeren vriend, ingeval de uitslag hem soms te zeer zou aangrijpen, tot steun te zijn, met Swendels thuis kwam, had Anna al aan de gezichten gezien hoe de zaken stonden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1