Opeibara Verkaoping. Oe HOFSTEDE Reglementen Visitekaarten Briefpapier Biljetten Crema - pudding. Prinses luliana-feest. ïlissingsclie Kutsspaarbank. BAD. Voorjaars- en Zomerstoffen, Bioemenmesf (enige FabrikanteMaatschappij „CREMA", Breda. VERPINKT NIEUW. NIEUW. - NIEUW. Laatste Berichten* Advertentiën. Te Koop gevraagd De benoodigde Schoolboeken voor de Rijksnormaalschool zijn op zeer billijke voorwaarden verkrijg baar in den Boekhan del van CKJ.DEWE1J MESTDAG», Bellamy- park 58. Maandag 23 Mei 1910, VERKOOPEN: zeer net MEISJE, DAGMEID Een nette Loopjongen Yerkoopon Dames en Kindermantels Heden verkrijgbaar C. J. JANSSEN. Chocolade, Citroen, Amandel, Vanille, Ananas, frambozen, Bananen, Marasquin. :e epaling om te han- binnenlandsche het óf tot het recht zeif behoort die Boemen, of toe te scheppen van een :en om ze te maken, de gedelegeerde op de tweede ntie, heeft ook zijn zeideMijn mee- een rechtsgeleerd nsche volk gerech- t te handhaven op 'aarvan het slechts jzou kunnen worden ed-vinden. ontwikkeling van regeering in Rus ten tijd met vreugde dat stelsel zien wij gemoet een trou- banden van gene- lschap tusschen het sche volk. n het beschouwen oprechte droefenis eerste daden van ie vergadering in :en de constitutio- een deel van des onderdrukken, waar buitengewoon gun- t. ,chen voor hetsuc- tdslagingen en den oruitgang van het rblijven wij (volgen en.) toestand op Kreta is daarvoor ook te mdat men verwacht, der Mohammedaan- en uit de nationale reeds bij voorbaat als een uittarting is al niet formeel dan :dig zal volgen, over het Mohamme- tegen de eedsafleg- ng van Griekenland, enen op het eiland eds het verschijnen Iim in de zitting van kan geven tot hef- ïg van drie leden len Kretenzischen aan, als haar per- g, dat het beste de vergadering te uit Konstantinopel laarentegen luiden, locli den eed wei laar uit Fez aan de gemeld, toont Moe- uw neigingen om ,n aan de verplich- op zich genomen jevers moeten hem stijven. De controle- opgenomen zijn in de leening, hebben genaam aangedaan, iken en oneerlijkhe- nbten van het Magh- verden verhinderd, it ook El Mokri in ke brieven bezwaar naakt tegen de lee- daar hij tot de van slechts door de ndigheden werd ge- omgeving van den men, dat deze zich n het uitvoeren dier al verzetten. Deze die ontstaan is on- ndiging van het ul- tegenspraak met de m van den sultan, uk beproken en wel lie het prestige van benadeelen. |E. Met het oog op ig, die dit land op en zoo verschillend wereldpolitiek, den -n anderszins heeft, ts, evenals wij, wei nis van een artikel, Jeskundige Clemens Berliner Tageblatt aewoners vanMands- ij, zijn vlijtige inlei ders en goede koop- zij bij het handel- .el andere principes sche en Amerikaan- en mist de Chinee- og het initiatief, dat nemingen voert. Maar ook geheel verschu- worden door maat- m. Iedere Chineesche ïoorlijke waarborgen theid en fatsoenlijk; i, wordt, hoewel hij begint, op den duur. oorlijk oppast, mede- Ie zaak. Onder deze oefent het personee natuurlijk een scherpe onderlinge controle uit en ieder doet zijn uiterste pest. In alle Chineesche zaken wordt pijnlijn nauwkeurig boekgehouden. Maar deze soliditeit is tevens oorzaak van een zekeren afkeer van ook maar cenigszins gewaagde ondernemingen en voor alles van het zich bewegen buiten de grenzen van het Chineesche Rijk, waar ander recht en andere bepalingen gelden. Mandsjoerije heeft behoefte aan buitenlandsche exporteurs en bij het toenemen der behoeften natuurlijk ook aan importeurs. De bestaande handelswegen zijn geenszins in over eenstemming mei het bestaande pro ductievermogen. Maar China is niet in staat zelf een voldoende spoor wegennet aan te schaffen. Er is ge brek aan geld, aan ingenieurs, aan aile mogelijke technici, aan instruc teurs en aan materiaal. Het kan den tiervormingsarbeid zelf niet tot een goed einde brengen, maar is in alle opzichten op het buitenland aange wezen. Men hoort in Europa dikwijls de onjuiste bewering, dat het Chineesche volk den vreemdelingen zoo vijandig gezind is, dat de vreemdelingn in China niet vooruit kunnen komen. Misschien is dat vroeger zoo ge weest, thans zeker niet meer. China is tegen woordig in godsdienstig en elk ander opzicht het verdraagzaam ste land land ter wereld. Wie onder de Chineezen leeft en de geboden van gerechtigheid en behoorlijkheid eert, wordt hier veel minder als vreemdeling behandeld dan in vele andere landen, onverschillg tot welke nationaliteit hij-behoort. Tot den Bokseropstand onderscheid den de bewoners van dit land Chi neezen en vreemdelingen. Van nati onaliteiten hadden zij geen begrip. Maar na dien tijd en vooral sedert den Russisch-Japanschen oorlog be gonnen de Chineezen de verschillende volkeren zeer goed te onderscheiden. Wanneer een Chineesch koopman thans handelsrelaties aanknoopt infor meert hij eerst naar de nationaliteit en stelt den graad van het te schenken vertrouwen daarvan afhankelijk. Maakt men zich bekend als Duitscher, dan krijgt men dikwijls ten antwoord, ah Duitschland, dat is het land vanwaar de voortreffelijke geweren en het prachtige staal vandaan komen. Hier onder verstaat de Chinees de zeer populaire zaak van Krupp. De beste reputatie van alle volkeren geniet de Duitscher. (Het is een Duit scher, die het schrijftDe Duitscher geldt hier als toonbeeld van vlijt, energie en geleerdheid. Het meest in Mandsjoerije versprei de Duitsche fabrikaat zijn aniline kleurstoffen. Ook de Engelschman geniet een goede reputatie. De Chineezen ver wijten hem echter dat hij te trotsch is en hen dikwijls krenkt in hum eigenliefde. Ook vinden zij, dat hij dikwijls tracht zich rechten toe te eigenen, die hem niet toekomen. De Amerikaan is evenzeer geacht als de Engelschman. Van zijn producten worden in de eerste plaats de ka toentjes gewaardeerd. Hij weet zoo goed den smaak der Chineezen te treffen, dat zij zijn katoentjes als in- landsch product beschouwen. In po litiek opzicht vertrouwt men de Ame rikanen meer dan alle anderen. Op Amerika hebben de Chineezen al hun hoop gevestigd. De Chineezen zeggen aan den Franschman, dat men zich niet op Ajn karakter kan verlaten. Men kan hem door vleierijen gemakkelijk winnen. Men verwijt hem, dat hij Seen rechtvaardigheidsgevoel heeft en zich gemakkelijk over moreele be zwaren heenzet om zonder moeite We verdiensten te maken. Zijn wijnen, likeuren, conserven en par- tomerieën vinden maar weinig aftrek hij de Chineezen en worden boven dien voornamelijk door Duitsche en Qrieksche kooplieden verhandeld. Hij 'eert de landstaal al blijft hij ook nog 200 lang, nooit en maakt zich daar door geen vaste positie. In politiek opzicht is hij bijzonder weinig be mind. (Waarom De Rus ten slotte is, volgens Chi neesche opvattingen in alle opzichten een barbaar, die in beschaving ver Weden het Chineesche volk staat, "i heeft, oordeelt men, weinig gevoel 'oor recht en zedelijkheid, is om koopbaar, lui, onbeschaafd en zede- '°°s. Hij is dikwijls goedmoedig, men atl zelfs goedmoedig met hem ver- Wren. Maar volgens Chineeesche opvatting moet men nooit op zijn rekenen. Men moet voor hem als voor een sterken, ruwen barbaar 'eeds oppassen. De bloedige ge nadigheden die door Russen purende den Bokseroorlog aan den moer bedreven werden zijn nog tol vergeten. Groote gebieden zijn toen systematisch door hen ontvolkt, in deze streken is nauwelijks een Chinees aan den dood ontkomen. De groote massa der Chineezen dachten aan ruwe drijfveeren en niet anders. De in politiek opzicht weinig er varen Chineezen zijn overtuigd, dat de Russiche soldaten hun wreed ver nielingswerk op hooger bevel vol voerden, en dat de Russen van plan waren door moordpartijen op groote schaal plaats te maken voor hun kolonisten. De Russen hunnerzijds twijfelen er niet aan, dat de Chineezen hun als landbouwers en kooplieden verre de baas zijn. De gevreesde concurrenten van andere volkeren hoopten zij uit Mandsjoerije te weren door de orde en rust in den lande naar vermogen te verstoren, door het vormen van uit Koenchoezen be staande rooverbenden. Er behoeft nauwelijks op gewezen te worden, welke plaag deze roovers voor het land zijn. Het landsbestuur binnen de grenzen van de Russische spoorwegconcessie berust op dit oogenblik geheel in Russische handen. Door de Russische grenswachten, de Russische politie en de overwegende Russische zgn. gemengde rechtbanken blijkt iedere poging, die de Chineesche autoriteiten wagen, om de orde te herstellen, illusoir. De Russen slagen er op deze wijze werkelijk in vertegenwoordigers van andere volkeren het verblijf in de door hen beheerschte gebieden ge weldig onaangenaam te maken. Onge hoorde gevallen van onteigening, moorden en misdaden van alle soor ten, die men zich maar belieft te denken en dat r.og wel door de Rus sische politie, zijn aan de orde van den dag. Ook de absolute afhanke lijkheid van de veile spoorwegadmi nistratie, de hooge tarieven en de wanordelijkheden dragen er niet toe bij buitenlanders hierheen te lokken om industrieele en commercieele on dernemingen op iouw te zetten. Heden is door de gemeentepolitie te Middelburg gearresteerd een zekere K. wonende aldaar, verdacht van den in den nacht van 12 op 13 Mei jl. bij den landbouwer P. de Klerk te Arnemuiden gepieegden diefstal met braak, waarbij pim. f60 aan papier en geld werd ontvreemd, welk geld gedeeltelijk op hem werd bevonden. Dezelfde persoon deed gisteren bij de politie te Middelburg aangifte dat hem onder Nieuwland geld zou zijn ontstolen. Hoogwater te Vlissingen. Mei vm. nm. Zondag 15 5.56 6.16 Maandag 16 7.07 7.27 f Dinsdag 17 8 25 8.45 Woensdag 18 9.44 10.04 Donderdag 19 10.46 11.06 Vrijdag 20 11.33 11.53 Zaterdag 21 12.— 12.20 f Eerste kwartier 's morg. 2.33. WEEEBEBICHT medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Overzicht en verwachting, (opgemaakt 14 Mei 1910.) Hoogste barometerstand 773,6 te Seijdisfjord. Laagste barometerstand 755.2 te Coruna. Verwachting tot den avond van 15 MeiZwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen, veranderlijke bewolking, mogelijke onweersver schijnselen. Zelfde temperatuur. De bewoners van de straten om de gedempte Pottekade, net Droog dok en de Zeilmarkt, worden uitge- noodigd tegenwoordig te zijn in eene VERGADERING op Woensdag den 18en dezer, des avonds om 8 uur, in een der lokalen van het „Concertgebouw" in de Emmastraat, in welke vergadering door de betrok ken Buurtcommissie rekening en verantwoording zal worden gedaan. Een Winkelhuis of een Huis, geschikt om voor Kruidenierswinkel in te richten, ten behoeve der Coöpe ratieve Verbruiksvereeniging „De Broederband" alhier, liefst gewenscht in het centrum der stad. Brieven met prijsopgaaf onder letter C.B., Bureau dezer Courant. Nieuwstraat 20. Eiken werkdag geopend van elf tot een uur, en Maandag, Woens dag, Donderdag en Zaterdag des avonds van zes tot acht uur. Intrest vergoeding 3 Kleinste inleg fO-25. De Notaris I. C. VETHACKE te Vlissingen, is voornemens, ten ver zoeke van zijne principalen, op des voormiddags te tien uren, in het koffiehuis „het Zwaantje", aan den Ouden Vlissingschen weg, te Oost- Souburg, in hel openbaar te genaamd „Trianon", bestaande in Woonhuis, Schuur, Wagenhuis, steenen Varkenshok, steenen Kippenhok en verdere getimmerten met daarbij behoo- rende Bouw- en Weilanden en Boomgaard, staande en gelegen te Ritthem aan den Dorpsweg, groot 12 Hectaren 4 Aren (30 gemeten, ruim 167 roeden). Te veilen in 13 perceelen, in ver schillende combinatiën en in massa. Betaaldag 1 Juli 1910. Te aanvaarden wat de bouwlanden en de gebouwen betreft na het roven van den oogst van 1910 en wat de weilanden betreft op 25 Nov. 1910. Te bezichtigen: de Hofstede op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Mei 1910, telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, de landerijen eiken werkdag gedurende acht dagen voor den dag der veiling. Notitiën met kadastrale kaarten zijn gratis te verkrijgen, ten kantore van voornoemden Notaris, te Vlissingen, Koningsweg nummer 23, alwaar tevens verdere inlichtingen verstrekt worden. Stoom Boek-en Handelsdrukkerij Kleine Marlet. F. VAN IE VfiLDE Jr, vii sinpn Mevrouw KROMWIJK, Koningsweg 13, vraagt voor de morgenuren een niet onder de 14 jaar. Zich aan te melden des morgens voor 12 of des avonds na 8 uur. Voor direct een FLINKE gevraagd. Adres: Café „BELLAMY" Keersluis. benoodigd. Adres PLOUVIER's SCHOENHANDEL. Een zoo goed ais nieuw, groot Bad te Koop, voor billijken prijs. Adres Kanaalstraat 68, boven. sssa I Stoom Boek- en Handelsdrukkerij Kleine Mam, r. VAN DE VELDEJr., Vlissingen OPCBEDIET. De Notaris STRUVE van Middel burg zal op Woensdag 18 Mei en volgende 2 dagen, telkens des namiddags 2 uur, in de Concertzaal van den Heer BUNING voorheen STOFKOPER, Groote Markt te Vlis singen bestaande in zwarte en gekleurde Lakens, Kamgarens, Bukskins, Che viot, Coupons voor Pantalons- Demi-saisonstoffen, een groote sor teering Japonstoffen, als zwarte en gekleurde Satins, Merinossen, Mo hairs, heel, en haflinnen Zakdoeken, Amersfoort Keper, Boezeroengoed, Wollen-en Katoenen Dekens, ver der een groote partij Coupons, Stoffen en Katoenen Dames-Con- fectie, te veel om alles te noemen. Voorts Te zien eiken verkoopdag van 101 uur. Afkomstig van de Firma B. SA LOMON, te Amsterdam. Stoom Boek- en Handelsdrukkerij Kleine Mam, F, VAK lï TELIE ir., Vlissingen Gerookte Paling, Zalm, Elft (heden versch ontvangen). Verder prima Kaas, Goudsche (jong of belegen), Leidsche, Edammer, Gruijère, Zwitsersche. Bananen (groot van s(uk). Sinaas appelen, prima kwaliteit. Aanbevelend Telefoon 143. - Bellamypark 44. IStoom Boek- en Handelsdrukkerij Kleine Markt, F. TAK IE VELDE Ir., Vlissingen Chemisch bereid, voor veie planten, f 0.25. C. G. BAERT, KI. Markt KANAALSTRAAT 74. o— Bezorgt tegen billijke premiën Brand-, inbraak-, Trans port-, Bed rij fs-, Glas- en Levensverzekering. Verzekert tegen Onge vallen en wettelijke aan sprakelijkheid, Geeft geiden op Hypo theek van eerste klasse Hypotheekbank. inlichtingen worden gaarne ver strekt. Als U CREM A-PUDDING gebruikt, bespaart U den prijs van een halven liter Melk. Voor 20 ledige Pudding-pakjes ontvangt U een groote of voor 10 pakjes een kleine glazen Pudding-vorm. is het beste, eenvoudigste en goedkoopste mid del tot het weer nieuw maken van ver kleurde en halfversleten kleedingstukken. Men neme de proef, maar lette op nevenstaand Fabrieksmerk. De echte Verfinkt is te Vlissingen uit sluitend verkrijgbaar bij de heeren S. A. LUIT- WIELER en A. C. BEN1EST.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 7