BUITENLAND. bekend gemaakt, tn genoemd jaar had hij met een medeplichtige, Alexis Ssnofno, twee demi-mondaines be dwelmd, door haar een slaapmiddel in te geven, en daarna beroofd. Be halve een groote som aan contanten was den beiden bandieten een groote hoeveelheid zeldzame juweelen en diamanten in handen gevallen, een waarde van meer dan 100.000 roebel of 120.000 gulden vertegen woordigend. Een der demi-mondaines was door het haar toegediende ver- doovingsmiddel gedood. De zaak, die destijds in geheel Rusland ge weldig opzien verwekte, hield de Russische recherche gedurende gerui- men tijd bezig. Ten slotte slaagde zij er in 1907 in, Alexis Ssofno te arresteeren. Hij werd tot 10 jaar tucht huisstraf veroordeeld en zit die straf thans uit. Warberg, alias Markovv, zal aan de Russische overheid worden uitgeleverd. De gearresteerde oefent het beroep van worstelaar uit. Naar uit öraudenz (W. Pruisen) wordt gemeld heeft gisternacht in de streek van Kronitz een hevig on- weder gewoed. Te Neuhof zijn drie schuren ingestort. Een dak van een huis werd door den stormwind afge rukt en 500 meter ver weg geslin gerd. Ook in andere plaatsen van die streek stortten huizen en schuren in. Een aantal personen werden ge wond. Uit Kopenhagen komen gelijklui dende berichien. In de buurt van Skagen heerscht namelijk sedert gis teren een orkaanachtige Noord-Oos- tenstorm. Een groote visschersvloot, die zich op zee bevond, verkeert in ernstig gevaar. De loodsstoomboot is onmiddellijk gereed gemaakt en alle hulpposten zijn bezet. De be volking is zeer ongerust over het lot der vaartuigen. Door een hevigen storm zijn nog drie Fransche zeil schepen bij de Seydisf-Fjord op IJsland gestrand, en geheel verloren gegaan. De bemanning van een der booten is verdronken. Een telegram meldde gisteren, dat alle hoop op redding voor de te Whitehaven bedolven mijnwerkers was opgegevende ongelukkigen zijn dus verloren. Honderd zeven en dertig man werden begraven in de Wellington mijn, 750 voet onder de aarde, toen Woensdag de ontploffing plaats had, waardoor onmiddellijk de brand in de mijn ontstond. Over de ramp wordt nog het volgende medegedeeld. Te 8 uur Woensdagavond hoorden werk lieden boven bij de schacht een zwak geluid. Zij snelden onmiddellijk naar de telefoon, welke de oppervlakte met de putten beneden verbindt. De draden waren vernield en alle ver binding met de mannen beneden dus verbroken. Snel werden reddingploeger, ge vormd, maar in den aanvang moesten zij terug tengevolge van den rook in de schacht en slechts zeer langzaam konden zij vorderen. Vier uur ver liepen zonder dat men bericht had van de slachtoffers. Tegen midder nacht verschenen eenigen van de redders met een paar mannen, die zich bevonden in een gang dicht bij de schacht. Zij waren bedwelmd door den rook, maar kwamen spoedig bij, toen hun geneeskundige hulp werd verleend. Iets later bracht men twee andere mannen levend boven. Daarna was er geen hoop meer voor hen, die boven in angstige spanning wachtten op den uitslag van het reddingswerk. De redders brachten de treurigste berichten, de mijn stond in brand en de mijnwerkers waren door een aardstorting afgesloten van alle verbinding. Het heette het eerst dat de reddmgmanschappen gedeel telijk den brand meester waren ge worden, maar blijkbaar had deze zich reeds te ver uitgebreid en heeft men thans geen kans meer gezien den brand te beheerschen. Althans de schacht, waarin de brand woedde, is afgesloten en dichtgemetseld. Volgens een bericht aan de „Corriere della Sera" had gisteren bij Sooglitti in Sicilië een hevige zeebeving plaats. De zee daalde plot seling, steeg daarop even snel tot een hoogte van 20 meter en stortte zich met ontzettend geweld op het strand, Al de daar liggende vischbarken wer den door den storm weggesleurd en vernield. Men vreest, dat men- schenlevens zijn te betreuren, maar de bijzonderheden van de ramp ont breken nog. Pinkstergebruiken. In sommige provinciën van ons land bestaan nog gebruiken, eeuwen oud, die trots spoor, tram en tele graaf nog steeds in eere worden ge houden. Er verdwijnt reeds veel van dat oude, soms ruw, maar veelal een liefelijken, schoon mystieken geest inademende maar krampachtig bfijven de bewoners, d.w.z. de blijvers, de oude heerlijke herinneringen uit hunne jeugd herdenken, soms nog met dezelfde geestdrift als in hun jongelingstijd. Zoo heeft nog stand gehouden het Pinksterbloemzingen. Jonge meisjes uit den behoeftigen stand kleeden een van hare vrien dinnetjes in 't wit, versieren haar hoofd met bloemen en linten en leiden haar zoo langs de straat, onder het zingen van 't een of ander liedje, gepaard met het ophalen van giften. Dat meisje heet de uitverkorene pinksterbroet (bruid). Zelfs de koeien, die op de gemeenteweide grazen, worden op den eersten Pinksterdag met bloemen getooid. Vergeefs heeft men het Pinkster bloemzingen trachten te beletten. Het werd reeds in 1612 te Amsterdam, in 1635 te Haarlem, in 1646 te Enk huizen en terzelfde tijd in veie an dere plaatsen verbodenin 't laatst der 17de eeuw herhaaldelijk te Arn hem, op straffe van een goudgulden voor ieder kind dal den „eiertak" geleidde. Met den „eiertak" werd waarschijn lijk een met groen, bloemen en strik ken versierde boog bedoeld, die nog wel in het Geldersche boven het hoofd der „pinksterbruid" gehouden wordt. „Pinkstermannen" noemde men stroopoppen, die vroeger op sommige plaatsen in Gelderland in den Pinksternacht aan huwbare jonge dochters gebracht en hoog op de daken of aan hooibergposten vast gebonden werden, tot spot, dat er nog geen vrijer was komen opdagen. Tot de Pinkstervermaken behoort ook het dauwtrappen of dauwslaan. Kinderen plachten op den Pink stermorgen, en dat is hier en daar nog de gewoonte, voor dag en dauw naar het veld te gaan en zich daar met bloemen te versieren. Volwasse nen maken er nog een dronkemans pretje van. Het was een schande op dezen morgen „luilak" of zooals men 't in Drente noemt „nustkoek" te zijn. Nu nog pleegt men,althans in Holland, den Zaterdag voor Pinksteren, den langst slapende „luilak" te noemen. Over het ongeluk van de Engelsche onderzeesche boet A 8, die een uur onder water moest blij ven, maar toen gelukkig behouden boven kwam, lezen we nog een paar belangwekkende bijzonderheden. De boot dook onder door het vul len der ballast-tanks en zonk zooals zij het behoorde te doen. Maar tot groote ontsteltenis van den comman dant, luitenant Donald Grieg, bleef de boot zinken, ook toen het ballast- innemen gestaakt was. Niettemin verloor nóch de commandant, nóch de bemanning een. oogenblik de tegenwoordigheid van geest. Luitenant Grieg gaf heel kalm bevel, den ballast te verwijderen; maar niettemin zonk de boot steeds dieper, totdat ze op den grond van de zee terechtkwam. Men beproefde alle middelen om haar weer in beweging te krijgen, maar te vergeefs. Nu werden de mannen angstig, maar de bevelhebber wist den moed er in te houdenmen had gelukkig zuurstof bij zich voor uren. Een uur lang bleef de boot als een blok liggen, niettegenstaande alle pogingentoen opeens zette ze zich in beweging op even raadselachtige wijze als ze gezonken was. Eerst steeg ze langzaam, toen sneller en sneller, en onder een luid hoera van de matrozen verscheen ze aan de oppervlakte der zee tusschen de an dere manoeuvreerende schepen in. In den laatsten tijd is herhaal delijk van verschillende zijden op hygiënische gronden gewaarschuwd tegen het kussen. Maar nu treedt er een wetenschappelijk man van gezag op om den kus in eere te herstellen. Een voornaam Amerikaansch bac terioloog, dr. Worthington, van de Harvard-Universiieit, zegt dat er geen reden is waarom niet twee goed gezonde menschen de monden aan elkaar zouden brengen. „Gevaar voor bacteriën is er niet", zegt hij, „het is alleen mogelijk dat het hart gevaar loopt." En het gevaar voor het hart zou blijven bestaan, ook al werd het kussen, om gezondheidsredenen af geschaft. Eenspoorwegboycot. Een spoorwegboycot komt nu juist niet alle dagen voor. Toch behoort hij ook al niet tot de onmogelijkheden want de bevolking van Bazel en om geving heeft op het oogenblik de eer zoo'n boyot mede te maken. Van Bazel naar Flühen en Roders- dorf voert door het prachtige Brisigtal sedert de tweede helft van de negen tiger jaren een locaalspoorweg, die zich in particuliere handen bevindt den naam van het dal draagt en voor namelijk voor het personenvervoer dient. Het verkeer tusschen de plaats jes, die in het dal gelegen zijn, en de stad Bazel is zeer druk. Reeds sedert eenigen tijd heerschte er nu een zekere spanning tusschen de bevolking van het dal en de di rectie van het lijntje, doordat de laatste geen rekening hield met de wenscher. van hen, die geregeld ge bruik maakten van den spoorweg. En toen nu dezer dagen de directie de prijzen voor week- en maand abonnementen zelfs met 40 pet. ver hoogde, toen moest het wel tot een uitbarsting komen. In de dorpen van het dal werden vergaderingen gehouden en ten slotte werd besloten, dat men de directie door een directen boycot tot toege ven zou dwingen. Honderden perso nen verplichtten zich zelfs schriftelijk de lijn voorloopig niet meer te ge bruiken. Dezer dagen zou de tarief- verhooging ingaan en op dit tijdstip zou ook de boycot beginnen. Te voet, per fiets, op bekranste tentwagens en andere voertuigen reed dan ook den dag, dat de verhooging was ingegaan, het grootste deel van de vroegere treinreizigers naar de stad Bazel. Circa 80 pet. van de abonne menten was niet meer vernieuwd. En niettegenstaande het slechte weer wordt de boycot met een bewonde renswaardige volharding doorgezet. Maar ook de directie houdt vol zij beweert, dat de tarievenverhoo- ging alleszins gerechtvaardigd is door den bouw, die onlangs plaats had, van nieuwe bruggen en viaducten, waartegenover de „stakers" verkla ren, dat zij geenszins geneigd zijn, de meerdere bedrijfskosten, die vol gens hen een gevolg zijn van de slechte wijze van beheer, uit hun zak te betalen. Een telephoneerende hond. Te Grimsby ging op het telephoonkantoor Zondagmorgen bij voortduring een telephoonbel van een abonné. Op de gewone vraag; welk nummer? volgde geen ant woord, wat men te hooren kreeg, was slechts een luid hondengeblaf. De beambte meende niet anders of een inbreker was het kantoor binnen gedrongen en belde naar de politie. Intusschen had de eigenaar van den hond, die het dier Zaterdagavond bij vergissing had ingesloten, zijn trouwe Minka vermist en was reeds op weg om het beest te bevrijden. De man keek niet weinig verrast op toen hij aan zijn kantoor een paar politie agenten trof,- die bezig waren zijn voordeur te forceeren. Toen zij gezamenlijk binnentraden vonden zij den Foxterrier op een vijf voet hooge lessenaar gesprongen, terwijl hij het gehoorapparaat tegen den grond had geworpen. De binnenkomenden waren niet weinig verrast, en de eigenaar is vast in zijn overtuiging, dat het schrandere dier, dat zijn meester vaak aan de telephoon gezien had, het met opzet gedaan heeft om de aandacht op zich te vestigen en op deze wijze uitzijn gevangenschap verlost te worden. ENGELAND. De hertog van Con- naught met familie kwam gistermid dag in Londen aan en werd aan het station door den koning en koningin verwelkomd. Daarna vertrokken de vorstelijke personen naar Buckingham Palace. Men is begonnen met de oprichting van tribunes langs den weg dien de lijkstoet Dinsdag zal nemen van het Paleis tot Westminster Hall. Koningin Alexandra en de keizerin weduwe van Rusland zullen in den stoet me degaan en eveneens in den stoet van Westminster Hall naar het Pad- dington-station op 20 Mei. De kazernes te Londen zijn niet ruim genoeg om alle troepen, die aan de begrafenis zullen deelnemen, te herbergen. De soldaten zullen in het Hydepark kampeeren, wat in een reusachtig militair kamp wordt ge transformeerd. De lijkkist des xonings is gisteravond na de aankomst bij den hertog van Concaught voor goed ge sloten. De troonzetel is verwijderd en op zijn plaats en onder den purpe ren troonhemel met den kroon er bovenop is een altaar geplaatst, met een wit laken bedekt en met gouden franje versierd, waarop eenige kan delaars en een overvloed van witte bloemen zich bevinden.Voor het altaar staat de katafalk omhangen met een paars kleed, waaromheen aan de vier hoeken groote kaarsen staan in hooge kandelaars. Bij het einde van het verst van 't altaar verwijderd gedeelte staan twee bidstoelen. Wanneer de kist op de katafalk is geplaatst wordt zij be dekt met het kussen dat oox voor koningin Victoria werd gebruikt en waarop de kroon, de schepter en an dere regalia worden geplaatst. Rond de baar h ouden manschappen van het gardekorps der grenadiers de wacht. De „Standard" zegt dat, om in cidenten als plaats hadden bij de begrafenis van koningin Victoria te Windsor, toen de paarden die den lijkwagen trokken schuw werden, te voorkomen, men nu de paarden, die op 20 Mei bij de begrafenis zullen worden gebruikt, alle dagen africht in tegenwoordigheid eener luidruch tige menigte. Men verwacht een ontzaglijken toeloop van nieuwsgierigen uit bin nen- en buitenland op den dag der begrafenis. Nu reeds betaalt men ongelooflijke prijzen voor balkons en vensters ge legen langs den weg, dien de stoet zal volgen. Zoo is in St.-Jamesstreet een ka mer met balkon, eerste verdieping voor 75 guinjes verhuurd in Picca- dily een kamer met drie vensters voor 270 guinjes. Twee vensters, die 30 guinjes opbrachten bij de begrafenis van Victoria, hebben nu 75 opgebracht en de prijzen klimmen nog. Te Windsor zijn de prijzen lager, maar men betaalt er toch nog 30 guinjes voor een venster. Bij de begrafenis van koningin Victoria waren langs den geheelen weg, dien de stoet volgde kransen van groen opgehangen, welke door de bevolking waren gezonden. Ook thans heeft men daartoe toestemming gegeven om de geheele bevolking in staat te stellen een laatste bewijs van sympathie te geven aan hun ko ning. FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van het Senaatslid Ranson heeft het bestuur der radicale en radicaaiso- cialistische partij wapenschouwing gehouden na den slag. Een rapport werd uitgebracht, dat natuurlijk de verklaring behelsde, dat de partij niet verzwakt was. De voorzitter van den radicalen en radicaal-socialistischen bond der Seine klaagde, dat de gekozen ra dicalen niet overal de candidaten hadden gesteund, die in herstemming kwamen. Dit deden wel de gekozen socialisten voor hun candidaten. Bonnets slotsow was, de arrondis- sementsstemmming veroordeeld was en dat de kiesrechthervorming door de E. V. niet langer kon worden uitgesteld. De meeningen op de vergadering liepen nogal uiteen o. a. over de vraag of het den leden verboden zal zijn, tegelijk lid te wezen van de Alliance républicaine democratique. Deze vraag zal op het aanstaande congres van Rouaan behandeld wor den. De „Temps" ziet reeds een scheuring dreigen. RUSLAND. Onderteekend door ongeveer 150 Engelsche en Iersche leden van het Lagerhuis is het vol gend in het Engelsch opgestel de schrijven verzonden aan den president en leden van den Russi- schen Duma. Wij, de ondergeteekenden, leden van het Britsche Parlement, wenschen eerbiedig de vrees kenbaar te maken, waarmede wij het voorstel beschou wen Finland te berooven van de constitutioneele rechten, tot dusverre genoten door dit Groot-Hertogdom. Zulks doen wij niet uit lust om ons te bemoeien met de binnenland- sche aangelegenheden van een vreem den staat, doch met het eenige doel, om te hanahaeen die toestanden, welke het meest geschikt zijn voor de ontwikkeling en het versterken van vriendschaps-betrekkingen en goede verstandhouding tusschen de Britsche en Russische volken, die zooveel gemeenschappelijke belangen hebben. Onder de Finsche constitutie, zooals die langer dan een eeuw heeft bestaan, is het verkeer tusschen dit land en Finland gestadig toegenomen en zijn vele banden van genegenheid en vriendschap geknoopt. Elke maatregel, die den gestadigen vooruitgang van een constitutioneele regeering in Fin land zou tegenwerken, zou ongetwij feld die verhouding schade doen en een pijnlijken indruk in dit zand maken. „Ons is bovendien verzekerd door een vergadering van de bekwaamste rechtsgeleerden van internationalen naam, zooals prof, Westlake en Sir Frederik Pollock van Engeland prof. G. Anschütz en prof. L. Bar van DuitschlandL. Michaud en A. de Lapradelie van Frankrijk, Ernest Nijs van BrusselW. van der Vlucht van Leiden en M. C. V. Nijhalm, oud president in het Hooggerechtshof van Denemarken, die de vraag bestudeerd hebben van wettelijk standpunt, dat Indien het hoogste belang van het Rijk zou vorderen het instellen van een gezaamlijke bepaling om te han delen met zekere binnenlandsche aangelegenheden, het óf tot het recht van den Landdag zelf behoort die aangelegenheden te noemen, of toe te stemmen in het scheppen van een lichaam, aangewezen om ze te maken. Sir Edward Fry, de gedelegeerde van Groot-Brinnnië op de tweede Haagsche Conferentie, heeft ook zijn meening gegeven en zeide Mijn mee ning is dus dat van een rechtsgeleerd standpunt het Finsche volk gerech tigd is zijn recht te handhaven op een Constitutie, waarvan het slechts wettelijk beroofd zou kunnen worden met zijn eigen goed-vinden. Wij hebben de ontwikkeling van de constitutioneele regeering in Rus land van den laatsten tijd met vreugde begroet en onder dat stelsel zien wij met vertrouwen te gemoet een trou wer knoopen van banden van gene genheid en vriendschap tusschen het Britsche en Russische volk. Maar wij zouden het beschouwen als een zaak van oprechte droefenis wanneer een der eerste daden van de constitutioneele vergadering in Rusland zou wezen de constitutio neele regeering in een deel van des Czaren gebied te onderdrukken, waar die regeering zoo buitengewoon gun stig heeft gewerkt. Met beste wenschen voor het suc ces van uw beraadslagingen en den voortdurenden vooruitgang van het Russische volk, verblijven wij (volgen de handteekeningen.) TURKIJE. De toestand op Kreta blijtt kritiek. Men is daarvoor ook te Athene bezorgd omdat mer, verwacht, dat de uitsluiting der Mohammedaan- sche afgevaardigden uit de nationale vergadering, die reeds bij voorbaat door de Porte als een uittarting is gekenschetst, zooal niet formeel dan toch feitelijk spoedig zal volgen. De opwinding over het Mohamme- daansche protest, tegen de eedsafleg ging aan den koning van Griekenland, is bij vele Christenen op het eiland zoo groot, dat reeds hei verschijnen alleen van de Moslim in de zitting van gister, aanleiding kan geven tot hef tige tooneelen. Een afvaardiging van drie leden ried gisteren den Kretenzischen minister Phoumis aan, als haar per soonlijke meening, dat het beste zou zijn niet in de vergadering te verschijnen. De instructies uit Konstantinopel aan de Moslim daarentegen luiden, wel verschijnen doch den eed wei geren. MAROKKO. Naar uit Fez aan de „Temps" wordt gemeld, toont Moe- lai Hafid opnieuw neigingen om zich te onttrekken aan de verplich tingen, die hij op zich genomen heeft. Zijn raadgevers moeten hem in deze houding stijven. De controle- voorwaarden, die opgenomen zijn in het verdrag over de leening, hebben hem zeer onaangenaam aangedaan, daar de misbruiken en oneerlijkhe den van de beambten van het Magh- zen daardoor werden verhinderd. Men verzekert dat ook El Mokri in zijn vertrouwelijke brieven bezwaar moet hebben gemaakt tegen de Iee- ningsvoorwaarden, daar hij tot ae aanneming daarvan slechts door de bijzondere omstandigheden werd ge dwongen. In de omgeving van den sultan beweert men, dat deze zich met geweld tegen het uitvoeren dier voorwaarden zal verzetten. Deze koersverandering, die ontstaan is on danks de overhandiging van het ul timatum en in tegenspraak met de plechtige beloften van den sultan, wordt in Fez druk beproken en wel op een wijze, die het prestige van Frankrijk moet benadeelen. MANDSJOERfJE. Met het oog op de belangstelling, die dit land op zoo uitgebreid en zoo verschillend gebied voor de wereldpolitiek, den wereldhandel en anderszins heeft, nemen onze lezers, evenals wij, wel licht gaarne kennis van een artikel, dat de blijkbaar deskundige Clemens Götz in het „Berliner Tageblatt" publiceert. De Chineesche bewoners vanMands- joerije, schrijft hij, zijn vlijtige intel ligente landbouwers en goede koop lieden. Wel gaan zij bij het handel drijven van geheel andere principes uit dan Europeesche en Amerikaafl- sche kooplieden en mist de Chinee sche koopman nog het initiatief, dat tot groote ondernemingen voert. Maar hun systeem is ook geheel verschil lend. Alle zaken worden door maat schappijen gedaan. Iedere Chineesche jongen, die behoorlijke waarborgen voor zijn eerlijkheid en fatsoenlijk heid kan geven, wordt, hoewel hij als loopjongen begint, op den duur, wanneer hij behoorlijk oppast, mede eigenaar van de zaak. Onder deze omstandigheden oefent het personeel

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6