ge T weede Blad. EBE. enz. inzage. 16 Mei. .'Zichfijen ideal Gemeentebestuur, Gemengd Nieuws. No. 113. 48e Jaargang. 1910. gebruik. Itraat 31. Bronzen EtNISSEN, weilen, Straatbezems. KROON. 3i' C. Gr. Baert. ssingen- voeren van Maandag :f. de persoon. jes-Lelienmelk-Zeep. iR, Nieuwendijk. |elden zijn de beste, alsmede ie Verven. n en Meubelen, isten. KE VERNIS. A.NDEH. oorten GLAS. 1 anbevelend, lirossier. Glacisstraat 112. idmidde! Iroei en verwijdert nt per Flesch. X. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden lil (sch, lang ruim 19 gespoeld te Burghsluis, ileepboot „Mercurius" ERE aangebracht de Pinksterdagen iVerf van den Heer £REN een zacht,rein gezicht, jdig uiterlijk, blanke huid, en verblindend it. Iedere dame wassche met Co., Radebeul-Dres- imerk: Stokpaardjes. I ct. p. stuk bij E, Walstraat en ANTON feur, Nieuwendijk H 104. BEKENDMAKING. Verkiezing van twee leden der Provinciale Staten. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend lo. dat op Dinsdag den 7 juni e.k. de verkiezing zal plaats hebben voor twee leden der Provinciale Staten en wel ter vervulling der plaatsen van de heeren A. Loois (heden over leden) en G. van de Putte, die met den len Dinsdag van juli aan de beurt van aftreding zijn. Stemming en herstemming zullen geschieden op Dinsdag 14 en Dinsdag 28 Juni d. a. v. 2o. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, per soonlijk kunnen ingeleverd worden op Dinsdag der, 7 Juni e. k., van des voormiddags 9 uur tot des na middags 4 uur bij den Burgemeester van Vlissingen, hoofdplaats van het kiesdistrict, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgaven zitting zal houden ten Raadhuize aldaaren 3o. dat de lijsten voor bedoelde opgaven van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten Raadhuize (Griffie) alhier. Voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder de handteekeningen geen vol doend aantal voor eenige wettige op gave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderdtwintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij die wetende, dat hij niet bevoegd is lot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, als bedoeld in art. 51, heeft onderteekend. Vlissingen, den 14 Mei 1910. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. HQOFDELIJKEN OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde kohier van den Hoofdelij- ken Omslag voor het jaar 1910. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het primitief Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar '910, na door Gedeputeerde Staten jan Zeeland bij hun besluit van 6 Mei i'- no. 34 te zijn goedgekeurd, op beden in afschrift gedurende den tijd ?an vijf maanden op de Secretarie i ?er gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Mei 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geyen bij deze kennis dat bij hén is ingekomen een ver- 0ek van W. STROO Lzn., aldaar, ."a vergunning tot het oprichten en n Werking brengen van eenen electro- °tor voor houtbewerking in het per- kadastraal bekendgemeente Vlis; 'SlItgen, sectie E no. 1455, plaat selijk gemerkt nes. 4 en 6, Scher- minkelstraat dat dit verzoek met de bijlagen vanat Vrijdag den 13den AAei 1910 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat op den 14den dag na dien, zijnde den 27 Mei 1910, ten Raadhuize, des na middags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Se cretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen wor den. Vlissingen, den 13 Mei 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BURGERLIJKE STAND. De Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand van Vlissingen maakt be kend, dat het Bureau van den Bur gerlijken Stand op Maandag 16 Mei e. k. is geopend van des mid dags 12 tot des namiddags 12Vü uur tot het doen van aangifte van geboor ten en overlijden. Vlissingen, 14 Mei 1910. De Ambtenaar voornoemd, W. KLOMP. Vlissingen., 14 Mei. Wij kunnen inededeelen dat reeds Woensdagavond hier bekend was dat de extra-trein waarmede Z. M. Keizer Wilhelm hier zal aan komen op zijn doorreis naar Enge land op Woensdag 18 dezer des morgens 10.11 arriveert. Heden hebben wij dienaangaande nog eens nadere inlichtingen inge wonnen en bevestigde men de juist heid van bovenstaande. Naar de directie van de tram VlissingenMiddelburg ons mede deelt zal de officieele opening van de electrische tram Vlissingen Middelburg plaats hebben op Dins dag 31 Mei. Bij deze opening, welke met eenige feestelijkheden zal gepaard gaan, zul len verschillende autoriteiten tegen woordig zijn. Evenwel zal na deze officieele ope ning de lijn nog niet dadelijk voor het publiek worden opengesteld. Deze opening zal echter korten tijd daarna plaats hebben. Op 71 -jarigen leeftijd is heden nacht alhier overleden de heer A. Loois. De overledene is tal van jaren in verschillende betrekkingen in het belang van stad en provincie werk zaam geweest. Zoo werd hij den 17 October 1882 benoemd tot lid van den gemeente raad. en zijn mandaat bij elke perio dieke aftreding hernieuwd. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Verkuyl Quakkelaar, werd wijlen de heer Loois den 7 Maart 1902 benoemd tot wethouder, welk ambt hij bekleedde tot 5 September 1905. Toen werd hij niet als zoodanig herkozen en nam hij ook ontslag als lid van den gemeenteraad. Als lid van de Prov. Staten heeft de overledene 12 jaar zitting gehad. Hij werd in Juni 1898 voor het eerst gekozen en was dit jaar aan de beurt van aftreding, doch zooals bekend, had de heer Loois verzocht voor een herbenoeming niet meer in aanmer king te komen. Behalve in deze openbare functiën heeft de heer Loois nog vele jaren als president-kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente de belangen van dit kerkgenootschap behartigd. Volgens het overzicht der spaar bank te Vlissingen, opgericht in 1819 door het departement Vlissingen der maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" bedroegen de bezittingen der bank in 1908 f 375.246,18' '2, in 1909 f 402.006,59bedrag aan inleggers ver schuldigd f 278.352,53 en f 298.673,15; het reservefonds bedroeg f 88.956,185 en f94.177,06; dit reservefonds ver tegenwoordigt over het aan inleggers verschuldigd bedrag 31.96 pet. en 31.53 pet.; de reserve voor koers verschillen bedroeg f 7937,47 en f9156,38; bedrag van inbreng f 92.378,04 en f 106.826,967»bedrag van terugbetaling f99.922,141/» en f 94.536,85s; gekweekte rente f 9804,24 en f 10.367.281/»rente aan inleggers bijgeschreven f7364,03 en f8030,51; rente in den loop des jaars uitbe taald f 265,06 ent 138,26; ingebrachte posten 2531 en 3312; terugbe taalde posten 964 en 1100; nieuw uitgegeven boekjes 212 en 333; ge heel afbetaalde boekjes 139 en 121 aantal boekjes in omloop 1479 en 1691 kosten van administratie f 1544,90 en f 1714,33'/abelastingen, onderhoud enz. onroerend goed f 264,19'/» en f 296,40'/3het tegoed der inleggers is verdeeld als volgt van f 5 en minder 326 en 451 van f5 tot f 20 269 en 253van f 20 tot f50 217 en 227; van f50 tot f 100 186 en 200; van f 100 tot f500 319 en 365 van f 500 tot f 1000 82 en 86; boven f 1000 80 en 79; gemid deld tegoed per inlegger f 198.10 en 1 176.64. In het heden verschenen nummer van „Eigen Haard" is opgenomen het tweede gedeelte van „Schetsen van het eiland Walcheren" door B. von Brucken Fock. De schetsen worden toegelicht door verschillende zeer goed geslaagde kiekjes. O. aeen paar strand gezichten, terwijl ook een foto van de nieuwe mailboot „Prinses Juliana" is opge nomen en een zeer duidelijke foto van de kranen op de v/erf „de Schelde" in dit gedeelte van deze schets voorkomt. De le luit. L. A. C. Duuring, van het 4e bataljon alhier, is bestemd om deel te nemen aan de officiers-kader- oefening, welke van 31 Mei tot 3 Juni zal gehouden worden in de stelling van het Hollandsch Diep en Volkerak onder leiding van den generaal-majoor De Bruijn, bevelhebber in de 111e militaire afdeeling te Breda. Heden arriveerde alhier de majoor intendant Harsveldt, intendant bij de 3e divisie uit Breda en hield een inspectie over de militaire verple- gingsinrichtingen alhier. Bij de heden gehouden onderhand- sche aanbesteding voor de levering van aardappelen gedurende het tijd vak van 1 Juni tot en met 15 Juli a.s. ten behoeve van het garnizoen alhier, hebben ingeschreven de heeren A. Pierens en C. J. Desein beiden alhier, respectievelijk tegen den prijs van f2.72 en 2.67 de H.L. De levering is voorloopig toegewe zen aan C. J. Desein in afwachting van de beslissing van den intendant bij de 3 divisie te Breda. Men schrijft ons uit Middelburg De arrestatie van den commies ter gemeente-secretarie, tevens bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand G. t. M. heeft hier zeer groot opzien gebaard, wat zich gemakkelijk laat begrijpen als men weet dat M. niet minder dan 34 jaar in dienst der gemeente is (sedert November 1876). Nadat de verdachte gisteren aan een verhoor is onderworpen is hij des avonds naar het huis van bewa ring overgebracht. Naar wij vernemen moeten de frau des ontdekt zijn doordat stukken van den burgerlijken stand niet op tijd in bezit kwamen van den officier van justitie en bedoelde stukken die ge zegeld moesten zijn, ongezegeid wa ren, zoodat de fraudes met zegels zouden hebben plaats gehad. De heer C. Boudewijnse die door de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging alhiervoorloopig can- didaat is gesteld voor de Prov. Staten heeft voor een eventueele candidatuur bedankt. Heden wapperde de driekleur van de openbare lagere school in de Langedelft, ten teeken dat men aldaar feestvierde. Ofschoon het eerst 16 Mei den dag is, waarop het 50 jaar geleden zal zijn dat het hoofd dier school, de heer P. G. de Jager, bij het onderwijs kwam, werd die dag heden herdacht met het oog op de Pinksterdagen. In het versierde gymnastieklokaal stonden de leerlingen opgesteld, en toen de lieer de Jager was binnen geleid, zongen zij hun onderwijzer een welkomstlied toe. De heer J. van Houte sprak den jubilaris namens het onderwijzend personeel toe en bood hem een fraaie gravure aan. De heer van Houte schetste den levensloop van den lieer de Jager en wees op diens werklust en werkkracht en op de aangename verstandhouding. Door den leerling B. van der Weel werden namens de leerlingen een paar groote vazen aangeboden als blijk van hunne belangstelling in het feest van hun beminden onderwijzer. De heer De Jager bedankte zicht baar bewogen voor de geschenken en de gesproken woorden. Hierop voerde de godsdienstleeraal, de heer J. J. Bertei, het woord en wenschte den heer De Jager geluk met dezen dag. De kinderen zongen nog een slot lied en een psalm en hiermede was voor hen het feest afgeloopen. Den jubilaris wachtten echter nog meer verrassingen. Het college van B. en W. bracht den heer De Jager een bezoek en bood hem, bij monde van den bur gemeester, een fraai bewerkt kistje aan, waarop een zilveren plaat met het stadhuis van Middelburg er in gegraveerd. Aan de binnenzijde van het deksel is ook een zilveren plaat waarop het volgende staat„I860— 1910 aan P. G. de Jager ter gele genheid van zijn 50jarig ambtsjubi- ievm aangeboden door het gemeen tebestuur van Middelburg." Namens de commissie van toezicht op het lager onderwijs sprak m.wr. Dumon Tak—Van Trigt en namens de commissie tot wering van school verzuim de heer L. K. van der Harst J.Jz. den jubilaris nog toe. Alle schetsten zijn ijver en toewijding. Op alle toespraken dankte de heer De Jager. De 23 jarige landbouwersknecht A. de K. van Nieuwland heeft bij de politie alhier aangifte gedaan, dat hij Donderdagavond half elf toen hij zich per rijwiel van Middelburg naar Nieuwland begaf, op den Nieuwland- schen weg is aangevallen door twee mannen van ongeveer 25 jaar, die hem eenige slagen toebrachten en hem een bankbiljet van 100 gulden en 4 rijksdaalders ontrolden, die hij in twee verschillende zakken gebor gen had. De aanranders verwijderden zich volgens de K. in de richting van Middelburg. Tot inspecteur van politie te Mid delburg is benoemd de heer S. Koster, thans inspecteur 2e klasse te Arnhem. Van den uitgever den heer R. M. Smits te Middelburg, ontvingen wij een exemplaar van den door hem uitgegeven zakgids voor Middelburg, Vlissingen en Domburg. Deze zakgids is zeer practisch en geeft de uren van aankomst en ver trek aan van spoor, trams en booten de openstelling van de verschillende officieele instellingen, als rechtbank, kantongerecht, stadhuis enz. Kortom deze zakgids is van groot practisch nut en hij vindt dan ook voortdurend meer koopers. Gedurende de Pinksterdagen is op de werf van den heer Van Beveren te Veere een walvisch ter bezichtiging gesteld, te Burghsluis aangespoeld. De visch is lang 19 en breed 3 Meter. Gisterennacht om halftwee, zoo meldt men uit Rotterdam, keerde in min of meer beschonken toestand huiswaarts de 42jarige los werkman P. v. V., die sedert eenigen tijd in onmin leeft met zijn vrouw, de 43- jarige Jansje V. Reeds meermalen had de man, wanneer hij in een derge- lijken toestand thuiskwam, zijn vrouw op gruwelijke wijze mishandeld, zoo dat de vrouw thans, bemerkende in welken toestand haar man verkeerde, niet veel zin had om open te maken. De onverlaat wist echter door het be nedenhuis te sluipen en klom op deze wijze zijn woning binnen. Hij wilde hierop zich te bed begeven waarop de vrouw en haar oudste dochter die beide koffieleesters zijn, het huis uit vluchtten. Gistermorgen om halfzeven keerden beiden in de woning terug, nadat eerst de dochter was gaan zien of haar vader reeds vertrokken was. Daar zij niemand in de woning aanirof, waagde de moeder zien eveneens binnen, lntusschen had de man zich in het privaat schuilgehouden. Hij trok zijn revolver en schoot op zijn vrouw die aan den hals gewond werd. Een tweede scnot miste, daar de vrouw nog de tegenwoordigheid van geest had om zijn arm neer te slaan. Hierop vluchtten moeder en dochter het huis uit, terwijl de onverlaat haar nog eenige schoten achterna zond. Deze troffen geen doel. Na door de politie verbonden te zijn, werd de vrouw in het ziekenhuis opgenomen. inmiddels had zich een agent van politie naar de woning in de Hendrik de Keyserstraat 104 begeven, doch op het oogenblik, dat hij den man wilde arresteeren, loste deze een tweetal schoten op de linkerslaap die hem, althans niet onmiddellijk levensgevaarlijk, verwondden. Hierop werd de man medegenomen naar het politiebureau en verbonden. Hij legde een volledig bekentenis af. Hierop werd hij in het Ziekenhuis opgenomen. In de woning is later de revolver teruggevonden, bevattende nog vier hulzen en twee scherpe pa tronen, terwijl op den man nog zes scherpe patronen bevonden werden. Te N.euwkoop (Z.-H.) is de vrouw van een landbouwer in het water geraakt en verdronken. De ongelukkige, die aan toevallen leed, werd door haar man in een sloot gevonden. Afgeluisterd. iemand van het „Vaderl." heeft het volgende gesprek afgeluisterd over de kome- tenvrees Er zijn toch ook knappe lui, die zeggen, dat wij ons niet bang behoe ven te maken, #n dat er niets gebeu ren zal. Hoor eens Jan, dat moet je nu niet zeggen. Die geleerden, die er niets van beweren te gelooven, zijn ge wikte lui. Die denken zooAls je tegen het volk zegt, dat het den zooveelsten van die en die maand, met ons allemaal gedaan is er nie mand, die je er dankje voor zegt. Maar zeg je, dat al die verganerij malligheid is en hou je dat vol tegen iedereen in, en dan gelijk je kan toch nooit weten dan ben je den volgenden dag het heertje dan vindt iedereen je een bolleboos. Snap je De Parijsche recherche heeft Woensdag, op klaarlichten dag, mid den op een der groote boulevards, een Rus gearresteerd, Warberg ge- heeten, die onder den naam Markow sedert 1906 door de Russische politie vervolgd, en wiens signalement in alle groote steden van Europa was

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5