er Briefkaarten Quale Laatste Berichten. 'feltfoDisnal - llissinpn. A. P. SM1TT, H. VAN BREEN, ^oor iederen cent besteed voor een pak Quaker Oats krijgt ge de volle waarde ju smakelijk, versterkend voedsel terng. OATS BUlfÊNLAND.~ WEEKBERICHT. Vlissingen. Advertentlen, Aangesloten No. 57, No. 147. fifilt Bifftfteti flinke Loopjongen flink© Werkmeid DAGMEÏD ens dood had in- nis had ontvangen, elofte met andere an Verschure de je 'inbraak maakte onmogelijk zulks |:ft men een oogen van verdacht, den :bben gepleegd, udt er thans een leikemannen voor, met diefstal heb- een is de bekende uit 't Heike, de ing, en de andere Beekhoven. Deze tiemaker vertoefden 4 Augustus in het erna, te UWenhout. zekere Jan Heeren, n de twee eerstge- erhuis verlieten en België insloegen, Fokkema„Kijk, maar op, er wordt ken in Meerle, want if gevraagd om mee issa was voor de om verder in te at doel vertrok de orgen dan ook naar Nassaugrens. Daar substituut-procureur Turnhout met een ictie en een griffier, iren tal van getui- Din daar te verschij- justitie een verhoor imen. die ook verdacht diefstal, verklaarde, dsche effecten aan ank, te Feijenoord, or f 599 en de Rus~- en op het kantoor Is voor 455 francs, het bijzijn van den effecten van dezen ben, en hij voegde ring nog toe, dat zoeking de Spectie- gekomen is en dat hem gezegd heeft: t ge je snoet houdt, e laatste brood ge- dagmiddag een snel- r den overweg nabij waren de slagboo ten, en wilde juist ails oversteken. Het erd verbrijzeld en od. De bestuurder ige lichte verwon- iel heeft een 20jarige twist over geldzaken, die hem uit 's Her komen bezoeken, onden, dat hij in s greep en haar een et dijbeen toebracht, as zóo ernstig, dat an den dokter niet laats mocht worden t zij per brancard te Kerk-Driel werd dader werd onmid- is genomen, maar na vrije voeten gesteld. geraakte bij het naar et rangeer-terrein te sse spoorweg-arbei- ngeerende wagens, vervoerd, verleende rste hulp, die daarbij kneuzingen consta- s werd de ongeluk- iekenverpleging ge- igen onvoorzichtig- zakelijk schuld zijn Maandag had te urig ongeluk plaats, 't Moddergat, aldaar kte onder een kip- odlottig gevolg, dat eman hieronder werd ijn lijk werd Woens- aangebracht. Met eft men het lijk op en schippersknecht, 1 te Vlake is verdron- Nieuwendam, is een i reeds in beweging e stappen daaronder oor zijn linkerbeen uk in de kolenmijn ordt bevestigd. De zet de pogingen ort, maar is niet in waar de werklieden naderen, door den den grooten afstand er schacht, atste berichten zijn kolenmijn te White- ft aan de mijndirec- zijn deelneming be' en verzocht nader en. t proces-Tarnovvska e repliekenWoens- Quaker Oats wordt gemaakt in de modernste fabrieken van de beste haver die er groeit. Indien ge Quaker Oats koopt, betaalt ge alleen voor de havermout en voor niets anders. heeft de tweede advocaat van jaffr. Perrier gesproken en is die van de civiele partij weer aan het woord geweest. In twee maanden en één week zijn er nu 41 zittingen geweest; de handeling is zeer opgehouden door vele feestdagen, in de eerste plaats door Paschen, dan ook de ziekte van O. M., van één jurylid, tan den beschuldigde Prilolkof. Men verwacht dat het proces nu nog een dag of tien zal duren. Volgen de „Liverpool Journal of Commerce" heeft de „Cunard Line" met de firma Hunter en Wis- ham Richardson te Newcasile een contract gesloten tot het bouwen van een snelvarend stoomschip, bestemd voor den Atlantischen dienst, volgens iiej type van de „Franconian," welke nog in aanbouw is. Het schip zal een geheel nieuw type zijn van een gecombineerd passagier- en stukgoe deren stoomschip. Het zal een laad vermogen hebben van 18000 tons, een lengte van 600 voet en een wijdte van 70 voet, en zal voorzien worden van turbine-machines, welke het schip een aanmerkelijke snelheid zullen geven. Woensdag namiddag is een ont zettende hagelstorm over den West en Noorder Pfalz losgebroken. Voor de uitbarsting heerschte er een nach telijke duisternis. In de huizen en op vele spoorwegstations moest men licht ontsteken. In den West-Pfalz was de hagelslag geweldig en werd hij gevolgd door een stortregen, die wel een wolkbreuk geleek. Gisteren brak in het Przeinys- plany in Galicië, een geweldige brand uit.Een geheele stadswijk is afgebrand. Aangewakkerd door een hevigen storm breidde het vuur zich met groote snel heid uit en bracht het hooger gelegen stadsgedeelte in ernstig gevaar. Tot middernacht waren 200 woonhuizen afgebrand. De openbare gebouwen zijn echter behouden gebleven, 2000 personen zijn dakloos. Ook in het dorp, Felsö—Neszte bij Zay-Ugrocz in Hongarije, zijn door «n hevigen brand 19 woonhuizen mei hunne bijgebouwen in de asch gelegd. Vier personen zijn bij de ramp omgekomen. Den 10 Mei was het 150 jaren geleden, dat de componist van de .Marseillaise", Rouget de FIsIe, ge- geboren werd. Te Straatsburg heeft hij voor het eerst 'n een Aprilnacht het lied gezongen, öat later het Fransche leger in den s,ag zoo dikwijls tot geestdrift heeft v«voerd. Het lied is gedoopt naar Mn troep jonge Marseillenaren, die net op weg naar Parijs in de dorpen, ®iar zij doortrokken, gezongen heb- er-. Rouget de l'Isle zelf was één m de gevangenen, die misschien 'een door een achteloosheid van gerechtsschrijver na den val van Woerspierre nog in leven was. Hij »erd vrijgelaten en eindigde zijn "nimervol leven als gepensionneerde Montaigne, zijn geboorteplaats in Jura. Zijn lied, het eerst gecom- Poneerd en gezongen voor koningsge- en.is nu zelfs tot een Internationale Li ?ïden en geldt met Zlï-1 aanvurend 1 .den menschen nog sieeds als vrijheidszang bij uitnemendheid. is u/ Voor het Landesgericht te Bonn za.v °ensdag 'n tweede instantie de vrin J?eT'andeld tegen Konrad, graaf nnck zu Finckenstein en Hans vJT vofl Quisterp, wegens huis- Onrto ieU'c en mishandeling van een Irokt er Feifh' te Bonn- Alle be" Ke'i personen waren studenten den J1""c'e belbe beklaagden wer- v, "eschouwd de belhamels te zijn I»-. nachtelijken overval op de van Feith, met wien zij een zonderling soort scherts, voor den rechter een „harmioser Studentenuik" genaamd, uithaalden. Dat noemt men „Budenzauber" een grap, waarbij in de kamers van den betrokkene alle meubelstukken onderstboven ge keerd worden, en andere aardigheden uitgehaald. De beide terechtstaande studenten waren vrijwilligers bij het huzarenregiment, waarbij Feith on derofficier was. De zaak liep echter zoo kras, .dat tegen hen een aanklacht werd ingediendin eerste instantie werden zij veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In tweede instantie werd hun optreden door den officier van justitie scherp afgekeurd; de rechtbank verklaarde hen schuldig en veroordeelde hen tot een week ge vangenisstraf. Alweer is te Parijs een politie agent, zekere Delmas, het slachtoffer geworden van zijn plicht. Dinsdag morgen uit de mairie van Rueii ko mend, werd hij aangesproken door een der bewoners dezer voorstad, die hem mededeelde, dat hij iemand had zien loopen, die er verdacht uitzag en die een soldatenuniform opgevou wen onder den arm droeg. Het was bepaald een deserteur, en de agent moest hem tnaar eens achternagaan. Delmas volgde dezen raad en zag hij een eindje verder, bij het station van de stoomtram naar Malmaison den bewusten persoon, die bezig was van de uniform een paktje te maken. Hij had den stationschef om papier gevraagd om zijn uniform terug te zenden naar den kolonelwant hij had naar hij zei, juist zijn diensttijd volbracht. Toen hij den agent zag naderen, nam hij de vlucht. Delmas volgde hem en verloor hem spoedig uit het gezicht. Na eenig zoeken vond Delmas hem echter, verborgen aan een sloot aan den kant van den weg. Delmas greep hem bij den arm om hem uit zijn schuilhoek te halen. Op dit oogenblik Klonken twee re- volschoten. De onbekende had eerst Delmas en toen zichzelf een kogel door het hoofd geschoten. Beiden waren onmiddellijk dood. Een voer man, die juist met zijn kar voorbij kwam, schoot toe hij vond slechts twee lijken. De agent Delmas was 33 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Wat den moordenaar betreft, men vond geen papieren op zijn lijk. Hij was 22 jaar en landbouwer van be roep. Hij had zijn ouders nooit ge kend en was opgevoed door het armbestuur. Hij had nog een broer en zuster, wier opvoeding eveneens door het armbestuur bekostigd was en die hij tot eiken prijs wilde te rugvinden. Dit laatste was de reden waarom hij sedert Zondag zijn regi ment had verlaten, vastbesloten om zich niet te laten pakken, om naar de kazerne te worden teruggebracht. Op 1 Mei van het vorige jaar was hij door den krijgsraad tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld, we gens handtastelijkheden tegen een superieur. Daarna had hij zich weer laten aanwerven bij het korps kolo niale troepen. Nadat hij zijn premie had ontvangen en zich van een re volver had voorzien, v.rdween hij en sedert had men niets meer van hem vernomen. ENGELAND. Bij den lijkstoet, die op 17 Mei van Buckingham Palace naar Westminster Hall zai trekken, zuilen zich ook aansluiten de konin gin-Moeder Alexandra en koningin Mary, wellicht ook koningin Maud van Noorwegen. De buiterilandsche vorsten, die te Londen vertoeven, zullen tegenwoordig zijn bij de over brenging van het lijk en bij den dienst in Westminster Hall. Nadat het lijk naar de Troonkamer is gebracht, zullen de buitenland- sche vorsten en het corps diploma tique worden uitgenoodigd de zaal te doorschrijden. Het stoffelijk overschot zal niet tentoongesteld worden. Er zullen za ken gemaakt worden door degenen die in straten wonen, waardoor a.s. Vrijdag de begrafenisstoet des Ko- nings gaan zal. Er wordt nu reeds voor het huren van een enkel raam 40 tol 50 pond gevraagd. Aannemen de dat aan elk raam gemiddeld acht toeschouwers kunnen plaats nemen dit wordt zoowat berekend komt dit dus neer op ongeveerg 60 a 75 gulden per plaats en men ge looft dat straks de prijzen nog hooger zullen worden," De parlementaire vacantie is ten gevolge van de onderbreking door den dood des Konings verlengd tot 8 Juni. In verband daarmede, merkt de „Westm. Gaz." op, zal het wel half Juli worden voordat de maatre gelen tegen het Veto-recht van het Hoogerhuis opnieuw aan de orde kunnen komen. Eerst moet de civiele lijst voor den nieuwen koning worden vastgesteld, vervolgens bij een wet worden voorzien in de mogelijkheid van een regentschap tijdens de min derjarigheid van prins Edward, den vermoedelijken troonopvolger. En voorts ligt hef in de bedoeling van de regeering, wegens het uitstel van de hervatting der zitting eerst de begrooting voor 1911 in te dienen. Het blad verwacht, dat deze wijziging in de plannen der regeering niet op moeilijdheden zal stuiten. De liberale parlementsleden zijn het erover eens, dat het land niet opnieuw kan worden blootgesteld aan den financieelen chaos van ver leden jaar en zijn daarom bereid hun toestemming te geven tot het behan delen der begrooting voor de veto- quaestje. Maar geen liberaal parle mentslid is bereid om te treden in een wapenstilstand, als door de con servatieven wordt gewenscht, waarbij de afrekening met hef Hoogerhuis onbepaalden tijd van de baan zou worden geschoven. Verwacht wordt daarom, dat dezen herfst een buiten gewone zitting zal worden gehouden, uitsluitend voor de behandeling van het veto-vraagstuk. In verband daar mede is een ontbinding van het parlement in geen geval te verwach ten voor het begin van hef volgend jaar. Van 1901 tot 1910 heeft koning Edward geregeerd. Het is interessant de ontwikkeling na te gaan van En geland gedurende die jaren. De bekende Lagerhuisafgevaardigde Chiozza Money geeft daarvoor de volgende cijfers a, bevo"clrlg nam sedert toe van 41.500.000 tot 45.500.000. De buiten landsche handelinvoer van 523 tot 625 millioen p. st., uitvoer van 291 tot 378 millioen, weder-uitvoer 63 tot millioen, totaal 877 tot 1.094 millioen p. st. De buitenlandsche' handel nam dus mei een aanzienlij- ;";r Percetl'age ,oe 01311 de bevoking, 24.7 tegen 9, in de maand April 1910, het laatste jaar van koning Edwards regeering, was de buitenlandsche handel 50 pet toegenomen in verge lijking met dezelfde maand van het laatste jaar van Koningin Victoria's regeering. De tonnenmaat van de Engelsche handelsvloot is foegeno- tot 18.400.000 in 1909, zijnde een vermeerdering van 31.4 pet. De vloot van stoomschepen ver meerderde met 5.200.000 ton of 44 perc., de van zeischepen verminderde met 800.000 ton of 36,3 pe c. De omtzet aan de Bankers' Clea ring House van vereffende cheques, bills, etc. nam eveneens toe met 51 percent, wat wel een reusachige ver meerdering is. Het bebrag steeg tot 13.5 millard pd. st. Dat hei volk ook profijt had van de vermeerdering van zijn handel en omzet blijkt wel uit de cijfers, die tot grondslag strekken van de inkom stenbelasting. Deze -zijn in 1909 bijna 27 percent hooger dan in 1901. En geland staat er dus niet slecht voor. DU1TSCHL4ND. De rede welke Roosevelt gisteren aan de universiteit te Berlijn uitspraak was gewijd aan net onderwerp „The World move- ment." Roosevelt begon met te zeggen, dat hij de eer zeer op prijs stelde, in de universiteil te mogen spreken in het jaar, dat de eerste eeuw van haar bestean besloot. Na eraan herinnerd te hebben, hoe de Amerikanen ge deeltelijk van Germaanschen oorsprong zijn, inaar de hoedanigheden welke zij erfden of verkregen van de oude wereld veranderden cn omzetten in iets nieuws en eigenaardigs, en na op zijn eigen Nederlandsche afkomst te hebben gewezen, behandelde hij in korte trekken de beschavingsge schiedenis, Onder de oude volkeren wees hij op den geestelijken invloed van de Joden, wien een godsdienst te danken was,, die de machtigste van alle factoren is geweest in zijn werking op de menschheid. Maar ver der is niets te vergelijken bij de schitterende nalatenschap van Grieken en Romeinen op het gebied van be schaving. Roosevelt ging verder na de be schavingsgeschiedenis na den val van het Romeinsche rijk, om ten slotte de groote overwinningen op eik gebied van de moderne beschaving in het licht te stellen en een vergelijking te maken tusschen deze en die van de Grieken en Romeinen. Hij wees daar bij erop hoe door hef verkeer over de geheele wereld deze beschaving over veel ruimer gebied en veel ge makkelijker verspreid wordt, hoe elke geestesoverwinning door telegraaf en telefoon onmiddellijk overal bekend wordt. Een kenmerkend verschil tus schen de oude en nieuwe beschaving achtte hij dat de oude beschaving gegrond was op slavernij. Voorts deed hij uitkomen, dat de tegenwoordige beschaving beter wist te ontkomen aan de gevaren van overbeschaving, n.l., verweekelijking en omkoopbaar heid. K Hij gaf daarbij als voorbeeld hoe juist tegenwoordig overal de landen eigen legers hebben, niet of weinig wordt gestreden bij de beschaafde volkeren door huurlingen. In de po litiek heerschte bij de Romeinen juist in de tijden vaii de hoogste bescha ving het gevoel, dat men uit de open bare ambten voordeel moest trekken. 1 hans oefenen wel is waar de rijken dikwijls een ruimen en oneerlijken invloed in de politiek, maar het is meer een indirecte invloed. Rijkdom kan het moderne politieke leven be- invloeden, maar hij wordt niet ver kregen in de politiek. Vooral ken merkend voor de moderne beschaving is de volstrekte gewetensvrijheid en daaruit volgende een volkomen vrij heid van geestelijken arbeid. Alle vrije en moedige fieien hebben voor zich een onbeperkt veld voor streven van weiken aard ook. Ten slotte vroeg Roosevelt zich af wat wij thans hadden te verwachten. Of onze beschaving bestemd was onder te gaan als die van de oude volkeren. Daarop kon hij geen zeker antwoord geven, maar hij kon wel zeker zeggen, dat wij niet zouden ondergaan indien wij het niet ver dienden. Er was geen noodzakelijk heid voor onzen val, wij konden voor ons eigen lot werken, indien wij er de kracht en den moed voor hadden, f ersoonlijk geloofde hij niet dat onze beschaving zou vallen. Hij geloofde dat wij over het algemeen beter en niet slechter waren geworden en da. de toekomst ons meer beloofde, dan het groote verleden heeft bezeten. Maar de roemen de toekomst zouden niet worden verwezenlijkt, tenzij wij met moed en vaste hand, ze in daden wisten om te zetten. Roosevelt gaf daarop nog eens zijn gedachten over de deugden welke de mensch behoort ie bezitten, gelijk hij die ook elders reeds in anderen vorm heeft geuit. Hij sprak den wensch uit dat de bescha vingsgeschiedenis de volkeren over de wereld inniger zou vereenigen en sprak in het bijzonder zijn vertrouwen uit in de toekomst van het Duilsche volk, dat hij achtte, bewonderde en te inniger, oindat hij zoo diep geloof de in het volk van zijn eigen land. FRANKRIJK. Men heeft dezer dagen verteld dat minister Briand het voor nemen had, wegens den uitslag der verkiezingen af te treden, 'tlsslechts- een gerucht geweest, want Briand heeft verklaard dat hij weldra met zijn programma voor den dag zal komen, zoodat hij blijkbaar niet aan aftreden denkt. Er is ook geen enkele reden denk baar waarom het kabinet zou aftreden als gevolg der verkiezingen. Deze hebben eigenlijk geen noemenswaar dige verandering teweeggebracht in de samenstelling der Kamer, en voorzoover ze iets veranderd hebben is dat niet eens in het nadeel der regeering. Ja, de eigenlijke radicalen en radico-socialisten hebben in plaats van 269 zetels in 'de vorige Kamer er thans 248, maar wat beteekenen die twintig zetels op zulk een aantal En bovendien de linksch-republi- keinen, op welken Briand evenzeer sieunt als op de radicalen en radi- cosocilistcn, hebben een tiental zetels gewonnen. Ja, men zou zelfs heel goed kunnen volhouden dat het succes voor die gematigd republi- keinsche partij it tevens een is voor Briand, die immers van zijn optreden af de politiek van verzoening heeft gepredikt Er blijft dus ten slotte maar éen zaak over die onaangenaam is voor Briand de stijging van den invloed der geünifieerde socialisten, die kwa men van 55 op 74 zetels. Want in derdaad zijn de socialisten vroeger Briand's partijgenooten, thans de vij anden van den afvalligen broeder. Maar een reden om af te treden, is hun succes zekerlijk niet. Daarvoor is de groep lang niet invloedrijk genoeg in de Kamer. MIDDELBURG. Alhier is heden door de politie een onderzoek be gonnen naar vermoedelijk door een gemeente-ambtenaar ten stadhuize gepleegde fraude in de administratie. Per telegraaf. Mijnongeluk. LONDEN. Naar gemeld wordf is alle hoop op redding der ingesloten mijnwerkers opgeheven. De schacht, waarin de brand nog sieeds woedt,' is thans dichtgemetseld. Marineramp. WILHELMSHAVEN. Bij de oefe ning met ontplofbare stoffen door de divisie, voor het opzoeken van zeemij- nen is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij 5 man gedood en 2 ernstig gewond zijn. medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 13 Mei 1910.) Hoogste barometerstand 777,5 te Hernosand. Laagste barometerstand 747.0 te Portlandbill. Verwachting tot den avond van 14 Mei Zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen. Veranderlijke bewolking. Mogelijk onweerverschijn selen. Koeler. floojJtstafer te Mei vm. nm. Zaterdag 14 4.58 5.18 Zondag 15 5.50 6.16 Maandag 16 7.07 7.271 Dinsdag 17 8 25 8.45 Woensdag 18 9.44 10.04 Donderdag 19 10.46 11,06 Vrijdag 20 11.33 11.53 f Eerste kwartier 's morg 2.33. Voor de vele blijken van belang stelling tijdens de ziekte cn het overlijden van ons geliefd Kind on dervonden betuigt ondergefeekende zijnen vriendelijken dank. Uit aller naam, J. ABRAHAMSE. Vlissingen, 13 Mei 1910. Wilhelminastraat 9. Arts. Agent van de Rijks-Verzekeringsbank. Huize „Evertsen". Een Bepftt of Agentuur in Wijnen en Dranken aangeboden door concurreerende firma. Brieven left. Z. Z., bureau „Vliss. Courant." In den Boekhandel van C. N. J. DE VEIJ MESTDAGH kan terstond een geplaatst worden, niet beneden 15 jaar. |Stoom Boek-en Handelsdrukkerij j i Marti, I. TAB DE TELDE Jr., Ylissiigea Met 1 Juni een gevraagd, tegen hoog loon en veel verval. Zonder goede getuigen on- noodig zich aan te melden. Adres: Bureau van dit Blad. Voor direct een FLINKE gevraagd. Adres: Café „BELLAMY" Keersluis.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3