Gimetigd Nieuws. de arbeider bewees de oude vrouw jarenlang kleine burendiensten. Daar voor toonde deze zich erkentelijk, ook thans nog, nu zij gestorven is, want zij vermaakte het geheele huis met een flink sluk grond aan het arbeidersgezin. Een mooie daad Een landbouwer te Vossem bij Leuven gaf als „zijn laatste wil" heel iets anders te kennen. Men vond den man dood verhangen in het varkenshok, met een briefje op zijn borst, waarop de woorden „Ik wil sterven tusschen mijn zwijnen." Droevig einde Keuvelaar. Vlissinse», 13 Mei. De Bloem van het Noorden. Gister avond werd in het Concert gebouw door de dames-zangvereeni- ging „Polyhymnia" een zangspel in vijf bedrijven uitgevoerd. De bewer king ervan is van den heer j. F. Op den Zieke verschillende componisten leverden hem de stof voor de muziek. Uit de keuze voor deze dramatische schets blijkt voldoende, dat de heer Op den Zieke zich op muzikaal ge bied goed thuis gevoelthet geheel heeft zeker aan ieder goed voldaan. Mej. Op den Zieke voor piano, de heer S. Landsman voor harmonium en de heeren Hubrechtsen en van der Vlies voor viool, hebben zich zeer goed van hun taak gekweten en deze was nu niet zoo heel gemakkelijk, waaruit volgt, dat het muzikale ge deelte aan solisten en koren eveneens nogal hooge eischen stelde en heel wat van het geduld der dames is gevorderd moeten worden, om dit nummer met succes uit te voeren. Laten wij maar dadelijk zeggen, dat zij er goed in geslaagd zijn en het publiek op ondubbelzinnige wijze blij ken van tevredenheid bij herhaling gaf. „De Bloem van het Noorden" is de naam, die was gegeven aan Heiga, die als kind door een wakkeren vis- scher op de kust van IJsland was gered en door dezen als pleegkind was aangenomen en verzorgd. De zachte teeaerheid, waarmede zij hare pleegouders omringde, hadden haar dien liefelijken naam doen verwerven. Helga is dan ook in het stuk de hoofdpersoon en de jonge dame, die deze rol vervulde, verdient een woord van lof voor haar accuraat werk en haar zeer fraai spel. De koning van het Feeënrijk heeft ons weer bijzon der geboeid door de mooie dictie deze dame bezit de benijdenswaardige eigenschap, dat zij mooi en verstaan baar zingt, terwijl ook haar spel goed gesoigneerd was. Olaf, de pleegvader, zong zeer mooihet geluid is niet sterk, maar zuiver en met volle be- heersching over de stem. Ditzelfde kan gelden voor Muémosyne, die haar rol eveneens mooi zong, vooral hef „Hoor naar de stèm van uw hart!" De koren waren over het geheel goedonder de mooie passages die nen vermeld het laatste gedeelte van het vierde bedrijf, misschien het mooiste van het geheele stuk. Tref fend klonk ook het koor in het vijfde bedrijf„Verhoor, o vorst, verhoor haar bede" en het slotkoor„Rust thans in vree, Liefde bindt te zamen." In 't bijzonder dient nog gemeld het frissche „Geniet blij de jeugd u ge geven," gevolgd door een fraai ballet, dat onder leiding van den heer F. G. Lemmers was ingestudeerd en waarmede zoowel de leider als de dames-executanten een welverdiend succes haddenhet voldeed dan ook zeer goed. Alles te zamen dus een mooie uit voering van deze lang niet gemak kelijke operette, die, wat instudeering betreft, aan den heer Op den Zieke als ontwerper en den heer G. B. Dommisse als directeur, heel wal moeite moet hebben gekost; hun onvermoeid streven om aan het pu bliek iets moois en dankbaars voor te zetten, is zeker met den besten uitslag bekroond. Aan Helga en den Koning werden onder daverende toejuichingen na het derde bedrijf fraaie bouquetten aangeboden. Na afloop van het vijfde bedrijf overhandigde mej. C. Verheul met een hartelijke toespraak den heer Op den Zieke een fraaien krans als bewijs van erkentelijkheid de ver dienstelijke pianiste, mej. Üp den Zieke, deelde in de hulde, haar ge bracht in den vorm van eon mooi bouquet. De heer Op den Zieke dankte de dames, die zich zoo vrij willig de moeiten hadden willen ge troosten om zijn werk met zooveel toewijding voor het voetlicht te bren gen hulp en bijstand beloofde hij aan de vereeniging, daar, waar het in zijn macht zal zijn iets voor haar te doen. „Polyhymnia" heeft gister avond een kranig stuk werk geleverd en den bezoekers van deze uitvoering eenige uren van zeer aangename ont spanning verschaft. Een Zwemschool. Door het bestuur van de afdeeling Vlissingen van de vereening „Onze Vloot" is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden Het bestuur der afdeeling Vlissin gen van de Nederlandsche vereeni ging „Onze Vloot" heeft de eer het navolgende beleefd onder de aandacht van uwen raad te brengen. In eene algemeene vergadering dezer afdeeling werd van uit de ge wone leden het verzoek tot het be stuur gericht om pogingen in het werk te stellen om te geraken tot oprichting van eene zwemschool in deze gemeente. Het bestuur heeft deze zaak ernstig overwogen en gemeend, omdat deze met het doel der vereeniging „Onze Vloot" nauw samenhangt, zijne volle aandacht daaraan te moeten schenken overtuigd dat aan deze inrichting in onze gemeente groote behoefte be staat. immers het groot aantal personen dat des zomers in de rivier „de Schelde" als op andere plaatsen gaaf baden bewijst maar al te duidelijk dat men het zwemmen in deze ge meente gaarne en veelvuldig beoefent. Overwegende dat het baden in deze rivier echter steeds met gevaar ge paard gaat, getuige de ongelukken die jaar op jaar plaats grijpen, dat een zeer groof aantal ingezetenen dezer gemeente hun brood als zee- verende verdienen, voor wie het ongetwijfeld van het grootste belang is te achten zoo zij het zwemmen goed en flink kunnen Ieeren en on derhouden, zonder dat daaraan ge vaar verbonden is dat het door de ouders van de talrijke kinderen in deze gemeente zeer zeker zou worden toegejuicht, zoo zij deze in eene zwemschool onder goede leiding het zwemmen konden laten ieeren, waardoor het gevaar voor verdrinken geheel zou zijn buitengesloten dat het bestuur voornoemd zich te dezer zake reeds heeft gewend tot hunne Excellenties de ministers van oorlog en marine om alvorens zich tot uwen raad te wenden zich de medewerking te hebben verzekerd van genoemde departementshoofden ter wille van de alhier in garnizoen liggende of gestationeerde militairen dat van' Zijne Excellentie den mi nister van oorlog de toezegging reeds is verkregen de inrichting, zoo deze is tot stand gekomen, ten behoeve van de alhier in garnizoen liggende militairen te zullen benutten tegen nader overeen te komen voorwaarden; dat het bestuur voornoemd zich overtuigd houdt dat.alsdan Z. Exc. de minister van marine eveneens zal wenschen te contracteeren ten be hoeve van de onder zijn departement ressorteerende schepelingen dat het vermeent dat in de kleine Schutskolk van de uitwatering van den polder Walcheren, nabij het Villapark, eene geschikte gelegenheid voor eene zwemschool zou zijn in te richten en het bestuur van dien polder niet ongenegen bevonden zal worden hierin tegemoet te komen vermeent het bestuur voornoemd, met het oog op bovenstaande en overtuigd van het groote nut dat voor deze gemeente in de oprichting van een zwemschool is gelegen en onge twijfeld een gemeentelijk belang kan worden genoemd, met volle vrijmoe digheid deze zaak onder de aandacht van uwen raad te mogen brengen en beleefd docli dringend te verzoeken, zoo eenigszins mogelijk, tot de op richting van deze hoogst nuttige instelling te willen besluiten. Door het departement van marine is onderhands aanbesteed de levering van de stoomwerktuigen en stoom ketel voor het stoomloodsvaartuig „W 9". Er waren 4 inschrijvingen. De laagste inschrijving was van de Kon. maatschappij „De Schelde" alhier voor f69,500. Zij, die eens wat naders van den sterrenhemel willen zien en hooren, worden daartoe in de gelegenheid ge steld op den 19 Mei a.s. De heer J. A. F. van den Houte Willems heeft namelijk het plan om op Donderdag 19 Mei in het Grand Hotel des Bains alhier een voordracht ie houden, welke hij heeft getiteld„Een uit stapje in de wereldruimte".- De voordracht, toegelicht met on geveer 100 lichibeelden, heeft groo- tendeels betrekking op de verschij ning van de komeet van Halley, die juist op den 19 Mei het dichtst de aarde zal zijn genaderd. De spre ker heeft op andere plaaisen met zijn onderwerp veel succes gehad, en wel voornamelijk, omdat hij de stof in zoo'n populairen vorm heeft gegoten, dat iedereen hem gemakke lijk kan volgen De lichtbeelden, waaronder zeer fraaie, beweegbare, dragen niet weinig bij om het ge sprokene te verduidelijken. Verder verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. Gisteren is hier aangekomen het marine opnemingsvaartuig „Hydro- graaf", welk vaartuig gedurende de zomermaanden opnemingen zal doen op de ScheldeenZeeuwsche stroomen. Van de „De Ruyterschool" alhier is geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart de heer F. P. M. van der Kelle. Hedenmorgen is hier aangekomen het Engelsche stoomschip „Nym- phaea" met een lading melasse van Havanna. Op Hemelvaartsdag waren een viertal meisjes van omstreeks 15- jarigen leeftijd, alien hier ter stede woonachtig, een fietstochtje door Walcheren gaan maken. Dit tochtje heeft voor deze meisjes alies behalve aangename herinnerin gen achtergelaten. Op den terugweg van Domburg naar Middelburg even voorbij Oost- kapelle, des middags half drie, ont moetten de meisjes ni. een zestigtal leerlingen van de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, die een wandeltocht maakten. Zonder eenige aanleiding daartoe te hebben gegeven werden de meisjes door deze aanstaande opvoeders der jeugd in het gezicht geslagen, terwijl de baldadigheid zelfs zoover ging dat een der jongens een stok tusschen de spaken van een der fietsen stak en tevens het op die fiets zittende meisje dooreen der jongens zijn handen voor haar oogen werden gehouden. Dit meisje, het dochtertje van den heer F. alhier, kwam hierdoor voor over over haar fiets te vallen en liep verschillende verwondingen op. Bo vendien waren haar kieeren erg ge havend. Het meisje werd door twee inmid dels op de fiets aankomende heeren opgeholpen en in een dichtbij gelegen café haar kieeren eenigszins gereinigd. Later konden de vier meisjeshaar tocht per fiets naar Middelburg voortzetten en zijn zij verder per tram naar hier teruggekeerd. Het bleek evenwel dat de wonden van het meisje zoo ernstig waren haar wang was aan de linkerzijde geheel opgezet dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij de politie te Middelburg is van deze aanranding kennis gegeven en ook den directeur van de rijkskweek- sshool werd de toedracht der zaak medegedeeld. De directeur der rijkskweekschool heeft de zaak thans in onderzoek. Bij het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen voor inspecteur van politie slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer A. Luteijn, thans surnumerair bij de politie aldaar, met no 3. In den afgeloopen nacht is bij den, onder de gemeente Arnemuiden, woonachtigen landbouwer G. diefstal met braak gepleegd. De in de huis kamer staande secretaire is openge broken en daaruit een bedrag van ongeveer f 60 aan papier en zilver geld ontvreemd. Eenige gouden en zil veren voorwerpen in dezelfde secre taire aanwezig, zijn door den dief of dieven onaangeroerd gelaten. De jachtopziener M., wonende te Aagtekerke, was gisterenmiddag in het jachtveld te Meliskerke op surveilian- cie. Aldaar liepen een paar personen van Meliskerke, een zekere J. met zijn zoon, zoeken naar eieren. De jachtopziener achtervolgde hen, ten einde tot verbaliseeren over te gaan om echter zeker van zijn zaak te zijn liep hij naar Meliskerke. Op gemeld dorp werden deze personen hierover aangesproken, en tevens verzocht z'ch te laten visiteeren. Hieraan werd geen gevolg gegeven, waarom de poli tieman besloot den hoofdpersoon bij den burgemeester te brengen. Hiertegen verzetten beide personen zich, waarop zij tot handtastelijkheden overgingen; den opziener meteen getrokken mes bedreigden, daarna op den grond wierpen en mishandel den. Ook de echtgenoote van een der personen snelde toe, om de revolver uit de hand van den jacht opziener te rukken. De veldwachter der gemeente kwam spoedig ter plaat se "om hieraan een einde te maken. De jachtopziener die verwond was, heeft zich onder behandeling gesteld van den dokter. Tegen deze drie personen is proces verbaal opgemaaht. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Tot de evange liebediening is toegelaten de heerj, K. F. Maniz, candidaat aan de uni versiteit te Utrecht. Verkoopingen en aanbestedingen. Bij de heden gehouden aanbeste ding voor de levering van rook- en pekelspek voor de soldatenmenages in het garnizoen alhier, is ingeschre ven door den heer P. Vrolijk tegen f 0,80 per K.G rook- en f 0.80 per K.G. pekelspek, J. de Landmeter 0.77 en f 0.75, P. de Visser f 0.71 en f 0.71. Aan den heer de Visser is de voor- loopige levering toegewezen. Rechtszaken. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg, is rechtsingang ver leend met bevel lot gevangenhouding van den beklaagde en last tot instruc tie der zaak, in de zaak tegen J. M., 17 jaar, boerenknecht, geboren te Heinkenzand, wonende te Kloetinge, beklaagd van poging tot brandstich ting. Het O. M. bij het gerechtshot te 's Gravenhage eischte gisteren één maand gevangenisstraf, voor H. de H„ werkman te Wissekerke, terzake van mishandeling (verwonding van iemand te Kamperland met een mes aan het hoofd), voor welk feit de Middel- burgsche rechtbank één week gevan genisstraf had opgelegd. Tegen A. de H. (broeder van eerstgenoemden H. de H.) werd wegens gelijk feit bevestiging geëischt van de hem door genoemde rechtbank opgelegde gevangenisstraf van zes weken. Voor deze beklaagden trad mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, als verdediger opom 's Hots clementie voor hen in te roepen. Woensdagavond omstreeks acht uur werd de politie te Breda telefo nisch gewaarschuwd door den secre taris-generaal van het departement van justitie in Den Haag, dat de minister van justitie ad interim een dreigbrief uit Breda had ontvangen van een man die verklaarde te lo- geeren in het hotel Jongeneel aan den Haagdijk. In dien dreigbrief verzocht de man hem flOOO te zen den, anders zou hij den minister doodschieten. Door de politie opgespoord, be kende hij den brief te hebben ge schreven, doch hij verklaarde niet het voornemen te hebben gehad zijn bedreiging uit te voeren. Geldnood had hem tot zijn daad gebracht. De aangehoudene is de 58 jarige candi- daat-notaris F. H. v. d. N., zonder betrekking, vroeger werkzaam ter griffie van de rechtbank in Den Bosch Bij fouilleering werden geen wapens op hem bevonden,wel een bevolkings- kaart van de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, waaruit blijkt dat hij 7 Mei jl. uit die inrichting is ont slagen. Hij is, in afwachting van na dere gegevens uit Den Haag ter con frontatie, in het politieburau opge sloten. Naar het „Hbl" verneemt, zal de Noordpoolreiziger Peary 7 Juni a.s. in de groote zaal van het Con certgebouw een lezing over zijn Noordpooltocht houden. Dit resultaat is te danken aan het initiatief van het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap, dat den heer Peary die thans te Berlijn vertoeft, telegrafisch een verzoek deed om ook te Amsterdam op te treden, waarop een gunstige beschikking inkwam. Peary gaat van Berlijn eerst naar Rome en andere steden en komt dan 7 Juni te Amsterdam. Twee agenten van politie, die gisternacht te Rotterdam belast waren met de surveillance in de Schaven- steeg en omgeving, bemerkten daar omstreeks 3 uur eenige lieden, die zich in de Schavensteeg op verdach te wijze ophielden. Terwijl z:j op de ze personen bijzonder hun aan dacht vestigden, loste een man die zich geposteerd had op den hoek der Hofstraat en Zwaanstraat, op de agenten een revolverschot. Zij zetten hem dadelijk na maar hij ontkwam in één van de gangen in de Zwaan straat en bleef onbekend. De agenten bleven ongedeerd. Het „D. v. N." geeft een ver haal, dat de politie vermoedelijk de daders - van den effectendiefstai, die het vorige jaar in Aug. te Meerle op de Hollandsch-Belgische grens plaats had, op het spoor is. Zooals we in- derdijd mededeelden, werd in den nacht van 4 op 5 Augustus ingebro ken en diefstal gepleegd bij zekere Petronella Boeren, die van haar bloedverwant, Adrianus Verschure, bij wien ze tot diens dood had in gewoond, een erfenis had ontvangen. Ze zou volgens belofte met andere bloedverwanten van Verschure de erfenis deelen. De 'inbraak maakte het haar echter onmogelijk zulks te doen. Zelfs heeft men een oogen- blik de vrouw er van verdacht, den diefstal zelf te hebben gepleegd. De politie houdt er thans een paar beruchte Heikemannen voor, dat zij de inbraak met diefstal heb ben gepleegd. De een is de bekende „Spectiemaker", uit 't Heike, de schrik der omgeving, en de andere zekere H. Van Beekhoven. Deze laatste en de Spectiemaker vertoefden in den avond van 4 Augustus in liet bierhuis van Fokkema, te Ulvenhout. Daar was ook een zekere Jan Heeren, uit Rucphen. Toen de twee eerstge noemden het bierhuis verlieten en de richting naar België insloegen, zei Heeren tegen Fokkema: „Kijk, daar gaan ze; let maar op, er wordt vannacht ingebroken in Meerle, want ze hebben me zelf gevraagd om mee te gaan." Deze feitenmassa was voor de justitie aanleiding om verder in te grijpen. En met dat doel vertrok de justitie Dinsdagmorgen dan ook naar het station Baarle Nassaugrens. Daar kwamen ook de substituut-procureur des konings uit Turnhout met een rechter van instructie en een griffier. En bovendien waren tal van getui gen gedagvaard om daar te verschij nen, om door de justitie een verhoor te worden afgenomen. Zekere Boom, die ook verdacht werd van den diefstal, verklaarde, dat hij de Holiandsche effecten aan de Dordtsche Bank, te Feijenoord, had verkocht voor f 599 en de Rus sische te Antwerpen op het kantoor van Leon Hessels voor 455 francs. Boom zeide in het bijzijn van den Spectiemaker, de effecten van dezen gekregen te hebben, en hij voegde aan deze verklaring nog toe, dat daags na de huiszoeking de Spectie maker bij hem gekomen is en dat deze o.m. tegen hem gezegd heeft: „denk er om, dat ge je snoet houdt, anders hebt ge je laatste brood ge vreten." Toen Woensdagmiddag een snel trein van Alkmaar den overweg nabij Hoorn passeerde, waren de slagboo- men niet neergelaten, en wilde juist een rijtuig de rails oversteken. Het geheele rijtuig werd verbrijzeld en het paard gedood. De bestuurder kwam er met eenige lichte verwon dingen af. Te Kerk-Driel heeft een 20jarige jongeman in een twist over geldzaken, met zijn moeder, die hem uit 's Her togenbosch was komen bezoeken, zich zóo opgewonden, dat hij in zijn drift een mes greep en haar een diepe wonde in het dijbeen toebracht. Haar toestand was zóo ernstig, dat zij op advies van den dokter niet naar haar woonplaats mocht worden vervoerd, zoodat zij per brancard naar het gasthuis te Kerk-Driel werd overgebracht. De dader werd onmid dellijk in hechtenis genomen, maar na verhoor, weer op vrije voeten gesteld. Gisteravond geraakte bij het naar huis gaan op het rangeer-terrein te Hilversum een losse spoorweg-arbei der tusschen rangeerende wagens. Naar het station vervoerd, verleende een dokter de eerste hulp, die daarbij zware inwendige kneuzingen consta teerde. Vervolgens werd de ongeluk kige naar een Ziekenverpleging ge transporteerd. Eigen onvoorzichtig heid moet hoofdzakelijk schuld zijn aan het ongeval. Maandag had te Borkum een treurig ongeluk plaats. Een arbeider uit Moddergat, aidaar werkzaam, geraakte onder een kip- kar met het noodlottig gevolg, dat de 31 jarige jongeman hieronder werd doodgeknepen. Zijn lijk werd Woens dag te Delfzijl aangebracht. Met een sleepnet heeft men het lijk op- gevischt van den schippersknecht, die in het kanaal te Vlake is verdron ken. Onder Nieuwendam, is een man die op een reeds in beweging zijnde tram wilde stappen daaronder gevallen, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. -- Het ongeluk in de kolenmijn te Whitehaven wordt bevestigd. De reddingsbrigade zet de pogingen tot riding voort, maar is niet in staat !üe plaats waar de werklieden begraven zijn te naderen, door den dikken rook en den grooten afstand van den mond der schacht. Volgens de laatste berichten zijn vijf lijken uit de kolenmijn te White haven geborgen. De koning heeft aan de mijndirec- ties schriftelijk zijn deelneming be tuigd in de ramp en verzocht nader ingelicht te worden. In het het proces-TarnoWska is men nu aan de repliekenWoens-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2