CEULEN's anderen. ILBDBfi". So. 112. 48e Jaargang. 1910. 14 Mei. tETSEN, IMERMAJt- IWOLSMAH- UUR HlllJSEWLOP. overschot als winst Zaterdag BINNENLAND. VAN DEK HAK OP DEK TAK. REISKOFFERS en TASSCELEN. BNen Rand van de Kampong. Feuilleton* VLISSINGSCHE COURANT. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. 10.45 10.26 10.15 10.08 9.56 9.44 9.37 et de treinen 1.35 3; 4.15 (tr. 9)5.51 ngen, worden met aan de openbare werken en uer- GDHEDEN uoor RMAALSCHOOL enkele dagen Boekhandelaar \AT. condities. }n REISTASCH neme eens een ilage. 1E BAKKERIJ Aanbevelend, 1 JULI a. s. het JIN no. 24 aan de urprijs van 1 Juli 311 f300, daarna ISKADE. erlei goederen. rage verstrekt. 1CTIE. 100 U de deel- le Vereeni- welstaanshalve met een goeden be kende in een hoekje van de geïm proviseerde balzaal een sigaar te rooken, terwij! moeder en Anna nog ijverig bezig waren de bedienden bevelen te geven tot het aanbieden van verfrisschende dranken. Tegen drie uur echter hield de dans op, en, dankende voor het geschon ken genot, verlieten de laatste gasten vrij luidruchtig de gastvrije woning. In den stillen maanlichtnacht hoorde men, toen zij vertrokken waren, hun heldere stemmen, die langzaam in de verte wegstierven. Jan ging nu ook naar bed, bij zich zelf overleggende dat dit feest wel wat vroegtijdig was gegeven. Want als het eens misliep? Hi werd er al langer hoe bezorgder over. In de laatste dagen kon hij moeielijk zijn gedachten bij elkander houdenalles woelde hem door het hoofd, en de bemoedigende woorden van Verboon konden hem weinig gerust stellen. Toen hij zich te bed had gelegd en in slaap viel, werd hij door verwarde droomen geplaagd, en eerst laat in den morgen ontwaakte hij niet zware hoofdpijn. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ert Feestdagen. De nieuwe minister van justitie. Het is thans zeker, dat mr. E. R. H, Regout, Kamerlid voor Helmond en rijkscommissaris voor de Brus- selsche tentoonstelling, broeder van den minister van waterstaat, benoemd zal worden tot minister van justitie. De publicatie was eigenlijk reeds in de „Staatscourant" van gisteren avond verwacht. Tweede Kamer. in de gisteren gehouden zitting werd goedgekeurd de, tot eenvoudige dankzegging voor de ontvangen in lichtingen strekkende, conclusie der commissie inzake het bekende adres van den huzarenoverste Römer. Alvorens werd een uitvoerig debat gehouden, waarbij de heer Van Id- singa het systeem van geheime rap porten in het leger critiseerde en afkeurde de wijze van behandeling van den overste Römer door de mi litaire autoriteiten. Minister Cool erkende dat enkele onregelmatigheden hebben plaats gehad, echter zonder opzet en zonder invloed op het eindoordeel. Een nieuwe nota van den heer Ven Heeckeren. Het lid van de Eerste Kamer, baron Van Heeckeren van Keil, heeft te zijner rechtvaardiging en ter beant woording van den minister van bui- lenlandsche zaken bij de Erste Ka mer weder een nota ingediend. De heer Van Heeckeren schrijft dat liij genoodzaakt is op de bekende zaak terug te komen, nu de minister van buitenlandsche zaken bij de we- derbijeenkomst der Eerste Kamer op 4 April j.l. zijn verontschuldiging niet heeft gemaakt over de onverantwoor delijke wijze, waarop hij zoowel bij de schriftelijke ais mondelinge be- I handeling dezer zaak tegen hem is opgetreden. Na herinnerd te hebben, dat hij in zijn nota over de Noordzee-entente en ter rechtvaardiging zijner meening dat daarbij door het departement van buitenlandsche zaken niet was op- I getreden, zooals z. i. het landsbelang I vorderde, zich beroepen had op een I feit, zegt de heer Van Heeckeren, dat I de minister, de juistheid van zijn I betoog r.iet erkennende, gemeend I heeft dit op de meest afdoende wijze I ie kunnen weerleggen door ook het I kit, waarop hij doelde, met nadruk I legen te spreken. Huwelijken van officieren. Van goed ingelichte zijde wijst men bet„Vad." erop, dat zijn bericht aan gaande de afschaffing voor officieren, van de verplichte aanvrage om te mogen huwen, gedeeltelijk onvolledig was, en zendt aan het blad de hier volgende aanvullingBij Koninklijk besluit van 23 April j.l. (no. 75) zijn ingetrokken voor het leger hier te lande en voor de zeemacht de be perkende huweiijksbepalingen van het Kon. besluit van 14 Febr. 1872 (no. 19), en vervangen door nieuwe bepaiingen, waarbij alleen geëischt wordt, dat officieren van de door hen gesloten huwelijken langs den hiërarchischen weg kennis geven aan den betrokken minister. Eerstdaags verschijnen de nieuwe bepalingen in het „Recueil Militaire." Voor de officieren van het leger in Ned.-lndië blijven de oude bepa lingen evenwel bestaan. Daar het motief dat bij de totstandkoming van de beperkende huwelijksbepalingen voorzat, voor alle officieren gelijk was, heeft men thans den zonderlingen toestand, dat Indische officieren wèl vergunning tot het aangaan van een huwelijk hebben te vragen en naar het gedrag van hunne a. s. echtge- noote wel een onderzoek zal worden ingesteld, doch dat dit bij huwelijken van andere officieren niet het geval zal zijn. Voorzoover betreft de Indi sche officieren, blijft dus de motie- Lely van kracht. Ghristelijk-historische Unie. Woensdag a. s. zal te Utrecht een vergadering worden gehouden van het Nationaal comité der christelijk- Historische Unie. Als hoofdbestuurs leden treden af de heeren dr. J. Th. de Visser, dr. G. H. Wagenaar en jhr. mr. D. J. de Geer, die alle her kiesbaar zijn. Voorts zullen refera ten over den algemeenen politieken toestand en meer speciaal van de kiesrechtquaestie gehouden worden door de heeren mr. J. J. Tilanus, die het onderwerp Evenredige vertegen woordiging en ntr. H. Verkouteren, die het onderwerp Vrouwenkiesrecht behandelen zal. Ten slotte vernemen wij nog, dat op deze vergadering de noodige voorbereidingen voor de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten getroffen zullen worden. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het departement Rotterdam heeft voor de a. s. algemeene vergadering als amendement op een voorstel van het hoofdbestuur voorgesteld om het restant van het Huisduinerfonds, ten bedrage van pirn, f 6000, af te dra gen aan den Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis", ter In een plattelandsgemeente tusschen Haarlem en Leiden vergaderde de commissie lot wering van schoolver zuim de bijeenkomst kenmerkte zich door een paar grappige incidenten. Terwijl een persoon in verhoor was wegens leerplichtwet-overtreding, ver scheen de veldwachter, haastig toe- geloopen, op den drempel der kamer de vergadering was op het raad huis en vroeg wat men wenschte, of zijn huip sonts noodig was. De voorzitter zei, dat men hem toch niet 'geroepen had. „Het belletje is toch gegaan en gaat nog", antwoordde de veldwachter. En ja, 't was waar: het electrische schelletje ging, maar hoe Spoedig loste het raadsel zich op een der leden, die argeloos met het schelknopje had gespeeld en zoo het schelletje had doen klinken, liet het knopje weer over de tafel slingeren en uit was het getingel Toen begreep men het en lachte ook develd- wachter, dien men gelukkig niet noodig had. De gedienstige man ver liet kort daarna het raadhuis, mee- r.ende dat de commissie ook was vertrokken hij sloot de deur. Maar Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden de commissie was er nog en zag zich gevangen. Goede raad was duur. Na eenig overleg werd besloten éen der heeren uit het raam, dat 1 M. 60 hoog was, neer te laten, opdat deze den sleutel zou halen. Aldus geschiedde. Maar daar de verlossing uit de onvrijwillige gevangenschap wat lang duurde, kon men in het late avonduur nog twee der gewichtigste figuren zich zien laten afzakken uit de raadhuisramen op het plein. Voor aankoop van raadhuis-sleutels ten behoeve der commissie zal nu uit de post „onvoorziene uitgaven" een zekere som worden uitgetrokken. Dat mag ook wel. Een beroemde operazangeres, Miss Geraldine Farrar, die thans een kunst- tournée maakt door de Zuidelijke Staten der Unie, begaf zich dezer dagen geheel vrijwillig in gevangen schap, d. w. z. in het tuchthuis van Atlanta, de hoofdstad van Georgia. Zij ging er echter vroolijk naar toe, want zij ging er heen niet als per manente pensionnaire, maar als gaste. De inwoners van het tuchthuis had pen haar dringend gevraagd voor hen te komen zingen, en dewijl de di recteur er niets op tegen had, liet Geraldine zich geen tweemaal bidden. Drie kwartier zong en speelde zij voor de verrukte gevangenen, die vroolijk luisterden. Onder haar au ditorium waren niet minder dan vijf milliomiairs, waaronder de onlangs tot lange kerkerstraf veroordeelde „ijskoning" P. W. Morse. Wie weet, hoe deze of een der andere thans gevangen geldkoningen later de dame voor de vriendelijkheid, hun in dezen staat bewezen, gedenkt! Toch zai miss Farrar blij zijn geweest het tucht huis weer den rug te kunnen toekee- ren. Zij was daar niet op haar plaats. Ook een vrouwtje in Meerssen (L.) kwam daar aan een gebouw, waar zij niet thuis behoorde, en •vermaakte voor een oogenblik, evenals Miss Geraldine, de aanwezigen. Zij trad, na geklopt te hebben, het postkan toor binnen en zei tegen den pseudo- bediende, die de directeur zelf was „Menhier, geer moot Naardes es-te- bleef kaome scheere." Verbaasde ge zichten 't vrouwtje meende bij den barbier te zijn. Maar de directeur antwoordde: „Die zaak heb ik over gedaan, vrouwtje I" „Jé, Naardes zag mich, dat ze hier schoore en haorsneeje." Ja, dat is vroeger geweest, maar ik heb dat zaakje op geheven, nu is 't hier naast!" „Dank u wel 1" Vrouwtje afbeamb ten en directeur een oogenblik plei- zier. Meer dan een oogenblikje genoten twee Duitschers, die een echt ple- zierigen dag hadden gehad, daar zij met een kennis een fietstoer naar Roermond hadden gemaakt, 's Avonds reden zij met z'n beidjes in een vroolijke stemming huiswaarts zonder licht. Toen een agent hen daarom wilde aanhouden, werden zij verstoord, en wilden den agent met hun knuisten doen kennis maken. Edoch, dat hoefde niet. De agent liet zijn fluitje klinken, een collega daagde op en in een ommezien hadden de Duitsche heeren de Hollandsche ket tinkjes om de polsen, om spoedig tusschen de Roermondsche muren te smachten naar de Pruisische lucht... Niet beter verging het verleden Zondag een „klant" in het wijnhuis aan de Avenue de Choisy te Parijs. Deze waagde het de herbergierster, een stevige dame, te bestelen. Hij wilde n. 1. met het geldbakje op den loop gaan. Maar „tante" zoo heet de kasteleines in de wandeling ging hem fluks achterna, kreeg hem dra bij de kladden en zou den dief duchtig hebben afgeranseld met een stok, dien zij een wandelaar ontrukte, ais niet de politie tusschenbeide was gekomen. De dief ging natuurlijk mee naar het bureau enhet grap pigst van de zaak volgde nog tegen den wandelaar, dien de stok toebe hoorde, werd proces-verbaal op gemaakt. Waarom? Wegens het dragen van verboden wapens, want zijn wandelstok bleek een degenstok te zijn. Men moet toch moar onge lukkig wezen. Ongelukkig, althans in zekeren zin, was tot dusver ook de juffrouw, van wie het „Vad." vertelt. Het blad vertelt van een beschaafd jong meisje, behoorende tot de sollicitanten, die dongen naar de open plaats op het bureau van het „Vad." voor een juffrouw, die de centraal-telephoon- post heeft te bedienen. Dat meisje was tot nu toe winkeljuffrouw in een der grootste magazijnen in den Haag. Zij is wees en moest grootendeels voor haar eigen onderhoud zorgen en zocht nu verbetering van haar positie. Geen wonder, want zij ver diende slechts f 7.50 zegge zeven gulden vijftig cents I per maand. Daarvoor waren haar werktijden van half 9 's morgens tot 10, soms 11 uur 's avonds en met om 12 uur drie kwartier, ^en om 5 uur éen uur vrij te gaan eten. 't Is schandelijk zegt het „Vad." en wij zeggen het na. 't Is te hopen, dat het meisje nu geholpen ts. Een arbeidersgezin te Borne ver keerde tot heden ook in vrij behoef tige omstandigheden. Het woonde onder éen dak met een alleenwo nende vrouw, aan wie het dubbel woonhuis toebehoorde. De buren konden goed met elkaar overweg en Schets uil het Bataviasche leven. Het bleef bij dien éénen toast, "'schoon Swendels heimelijk ge- wenscht had, dat, althans Winters nog eens zou speechen; maar °eze bepaalde zich tot een kort woord van dank, ook namens de Andere tafeigenooten, voor de be toonde gastvrijheid, en een heilwensch °P ouders en kinderen, vooral voor pi oudsten zoon, die na een bezoek 'e hebben gebracht aan den heer ■wboon, zich ook aan den feestdisch geplaatst. Toen het souper was afgeioopen, "gaven de ouderen, waaronder 'inters en echtgenoo'.e, zich huis artsde anderen hervatten den ,ansi maar Swendels, die op zijn eeoen niet meer staan kon, was 'aar bed gegaan, en zijn zoon zat, Drie dagen later zou het mondeling examen plaats hebben. Daar de ruim zestig candidaten bij groepen van twaalf alfabetisch werden opgeroepen, behoorde hij tot de voorlaatste groep, waarvan er zich reeds drie hadden teruggetrokken, omdat zij onvoldaan waren over hun schriftelijk werk. Jan had oogenblikken, dat hij hun voorbeeld wilde volgenmaar dan wist Anna hem daarvan terug te houden. Immers dan was zeker alle moeite te vergeefs geweest; want zij begreep, dat het uiterste was bereiktgeslaagd of niet ge slaagd, de studie zou in het belang" Van de gezondheid van haar broeder langen tijd moeten worden gestaakt. Een kwartier nadat Jan Swendels Gerrit Verboon had verlaten, en deze, daar het al naar elven ging, zich voornam te gaan slapen, werd er vrij luidruchtig aan de deur van zijn paviljoen geklopt, en twee ma chinisten, oud-leerlingen van de school, waar Verboon in Rotterdam les had gegeven, traden binnen. Zij verontschuldigden zich over hun laat bezoek, maar zij hadden eerst tegen den avond verlof gekregen om hét schip te verlaten, en zij wilden toch hun vroegeren beminden leer meester nog eens opzoeken, eer zij den volgenden avond hun tocht langs de Noordkust van Java gingen voortzetten. Den volgenden morgen zouden zij met den eersten trein naar Tandjong-Priok terug moeten keeren. Den vorigen avond waren zij met een paar schepelingen in de Japansche buurt, op kampong Ma- lakka, geweest, doch zij konden er slechts een uurtje vertoeven, daar zij met den Iaatsten trein naar hun schip moesten terugkeeren. Zij had den echter beloofd aan de scheef- oogige juffers den volgenden avond nog eens terug te komen, en nu noodigden zij Verboon uit met hen mee te gaan, vooral daar het Zater dagavond was, en hij dus den vol genden morgen toch niet naar school moest. Verboon had er niet veel zin in, doch daar hij al meer van die buurt had hooren spreken, het vreemdsoortige hem wel aantrok, en hij volkomen nuchter was, besloot hij op hun sterk aandringen mee te gaan, ten einde zich ook eens op de hoogte van die toestanden te stellen en, als het noodig was, zijn jeugdige vrienden van uitspattingen terug te houden. Zij waren met een flinken tentwagen gekomen, waarin plaats was voor vier personen. De tong-tong sloeg elf slagen, toen zij van Noordwijk weg reden, waar Verboon zijn paviljoen had. Het was helder weer en doodstil oi straat; slechts een enkel inlander en een enkele nachtvlinder zagen zij geruischloos indsn omtrek der hoteis op Molenvliet ronddwalen. In de wachthuisjes verrichtten de gardoe's slapende hun dienst. Weldra bereik ten zij Glodok, het Chineesche plein, waarachter zich de meest verdachte huizen bevinden, want hier is het, dat vooral de mindere schepelingen hun pleizier en hun nachtrust zoeken. Zij reden echter door de hoofdstraat en links van het station sloegen zij een breeden, doodscben weg in, tot zij aan de rechterhand een drietal gekleurde lantarens zagen voor even zooveel huizen van pleizier. (Wordt vervolgd.) TELEFOONNUMMER 10. storting in het door bedoelden Bond in het leven geroepen Prins Hen drikfonds, onder de verbindende voorwaarde, dat dit geld uitsluitend zal mogen aangewend worden om te steunen de weduwen en weezen van personen, die zijn omgekomen bij pogingen tot redding, en welke niet uit openbare fondsen worden gepensionneerd. Zijn wij wel ingelicht zegt het „Hbld.", dan moet het nauwkeurig onderzoek der Amsterdamsche enquête commissie de juistheid der door dr. de Gelder in zijn memorie neerge legde feiten hebben bewezen. En zeifs meer dan dat, want door het onderzoek heeft de commissie bo vendien nog andere feiten ontdekt, die met een richtig beheer van een gemeentelijke bedrijfsinstelling niet strooken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat verschillende „mutaties" in het personeel der G. E. W. op het werk der enquête-commissie zullen volgen. Het weekblad „de Blauwe Vaan", orgaan van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, verscheen de vorige week in een oplaag van 31000 exemplaren. Een bewijs hoe de ont houdingsbeweging in ons land groei ende is.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1