Ir. Draagt Piouvier's Schoenwerk. El", Breda. Op den Rand van de Kampang. Donderdag 12 Mei. SPECKENS. Gemeentebestuur. Feuilleton. Vanille, iarasquin. d Evertsen, ijverdiensfen ïittegevende telefoonnummer 10. Van Week lot Week. BINNENLAND." IIEUW. ing, No. 110 48e Jaargang. 1910. iart U den prijs te of voor 10 pakjes ij 15 Mei. Aanbevelend, .STRAAT 74. —o— <n billijke premiën braak-, Trans- ISJfs-, Glas- en altering- t tegen Onge- sstteiijke aan- I ®MJ \den op Hypo eerste klasse \ank. vorden gaarne ver- verschaffen bij eene mdsche Verzekering- ioor het afsluiten ïringen tegen On= z. Lage premiën, gun- en hooge provisie. Ir letter O. R., aan het blad. Ile overschot aan de deel de Vereeni- sn als winst ien bij den Agent 100 7. iek f 0,51 - 5,50 - 0,02 rekl. - 2^07 6,70 ïste Engelsche itsluitend VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Afsluiting van wegen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op de mededeeling van Ge deputeerde Staten van Zeeland, d.d. 3 Mei 1910, no. 117, 2e afdeeling maken bekend dat ten behoeve van het uitvoeren van vernieuwings- en herstellings werken aan heulen,bruggen en buizen, vergunning is verleend tot het af sluiten voor het vervoer van rij- en voertuigen en vee dat nadere inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter Gemeente-Se cretarie (afdeeling bevolking) op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 10 Mei 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUKEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. JACHT EN V1SSCHER1J. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor liet dienstjaar 1910—1911 een jacht en vischakte mochten verlangen, uit, zich daarvoor in den loop dezer maand Ier Gemeente-Secretarie (afd. bevolking) aan te melden. Vlissingen, 11 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LANDWEER. Verkrijgbaarstelling Vergoedingen. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op q tweede lid der land weerinstructie 111 brengen ter kennis van belangheb benden dal de vergoedingen, toegekend inge volge artikel 15bis der Landweerwet, ter Gemeente-Secretarie (bureau Mi litie) in ontvangst kunnen worden genomen dagelijks van des voormid dags 9 tot namiddags 4 ure, uitge zonderd Zon- en Feestdagen. Vlissingen, 11 Mei 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingeu brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort Harssens, teede van Texel en van het fort Pampus, Zuiderzee dat omtrent de regeling dier schiet- Schets uit het Bataviasche leven. o "O „Handigheid en brutaliteit zijn in 'ndië de middelen om vooruit te komen. IJver, belangstelling en ka- 'akter komen er minder op aan." Als ik je zoo overtuigd hoor spreken, meneer Verboon, zou ik ge bigd wezen Jan te raden de studie raaar te laten varen." Neen Anna, als Jan roeping voor "at vak gevoelt, moet hij de studie doorzetten. Want ten slotte is de ?verluigingjk heb een levensdoel 'k kan en wil voor anderen nuttig ziintoch heel wat meer waard dan ee« zak vol rijksdaalders en een genadig knikje van een hooggeplaat ste. Verboon was van nature geen mopperaar; maar hij was ge hoon zijn meening niet onder stoelen banken te steken. Onvoorzichtig oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter.Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 11 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Aan groote, grootsche en ontzetten de natuurtafereelen ontbrak het in de laatste jaren waarlijk niet. Nu weer is de hoofdstad der provincie Cartago in Costa Rica (de rijke kust) door een aardbeving verwoest; is het mo derne Cartago weggevaagd, even als het oude in Noord-Afrika. De rijke kust strekt zich zooals men weet uit van den grooten Oceaan tot de Caribische zee. Het land wordt geheel doorloopen door de Cordillera's waaruit zich een reeks van pieken en berggroepen verheffen, die meest vul kanisch en gedeeltelijk nog in werking zijn. Op het zoogenaamde tafelland van San-José heerscht een eeuwige lente, met een gelijkmatig, warm en gezond klimaat, hetgeen niet weg neemt dat de driemaal honderd dui zend bewoners dezer republiek zoowel in letterlijken als in figuurlijken zin op een vulkaan leven. Op den eenigszins zenuwachtigen toestand onzer wereldbevolking dezer dagen, zal de gruwelijke ramp zeker wel niet kalmeerend werkenwant twee uren na de gebeurtenis werd op de grenzen in de richting van Nicaragua een meteoor gezien, die een langen vurigen sleep achter zich had. De verschrikte bevolking schreeuwde „de komeet 1 de komeet 1" en geloofde dat het einde der dagen gekomen was. Het is dien armen lieden waarlijk te vergeven 1 Over den dood des konings van Groot-Brittanje is reeds zooveel ge schreven en gelezen, dat wij daar omtrent kort kunnen zijn. Het bericht heeft in alle buitenlandsche hoofd steden eene ontroering gewekt, die blijkbaar echt en zuiver is. Zooals men weet is de koning van Engeland, keizer van Indië, meermalen en te recht, het gekroonde hoofd eener re publiek genoemd. Het kabinet en het parlement bepalen in hoofdzaak de richting van hef staatsbeleid. Toch wist koning Eduard VII een zeer be langrijke rol in de algemeene staat kunde der wereld te vervullen, en hij kon dat doen, zonder over 't al gemeen eenig wantrouwen te verwek' ken, juist als een gevolg van zijn bij- genoeg. Want men hield hem al in het oog. Bij de eene of andere ge legenheid zou men hem wel naar een afgelegen plaats sturen, waar zijn kritische opmerkingen door weinigen zouden worden gehoord. Het is op die manier, dat men in Indië lastige menschen onschadelijk tracht te maken. Jan liet zich door de redeneeringen van Verboon niet van zijn plan af brengen. Onverdroten zette hij zijn studiën voort, tot de dag van het examen kwam, waarvan, zoo als wij hebben gezien, het verloop, wat het schriftelijke gedeelte betrof, tamelijk bevredigend was. VI. Een slamatan of sedekah is een offerfeest, waarmede men de goden gunstig voor zich tracht te stemmen. Het wordt vooral gegeven, wanneer de eene of andere belangrijke ge beurtenis ophanden is. Ofschoon van heidenschen oorsprong, heeft het ook bij de Mohamedanen burgerrecht verkregen, en vele Indo's, vooral de vrouwen, hechten er een groote beteekenis aan. (iet Oiedi hun tevens Abonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden zondere positie. Als een koning van Groot-Brittanje oorlogzuchtig is, dan is dat niet bijzonder gevaarlijk. Is hij daarentegen vredelievend en verzoe nend en volgt hij een gedragslijn op het algemeen wereldwelzijn gericht, dan kan hij buitengewoon veel goed doen en men zal den overleden vorst, die bij alle partijen in zijn vaderland zeer gezien was, den lof niet kunnen onthouden, dat hij dit inderdaad heeft gedaan. Menschelijkerwijze gesproken was zijn levensrol niet uitgespeeld en kon nog veel van hem verwacht worden. Van den nieuwen koning weten wij weinig. Hij heeft zich steeds beschei den op den achtergrond gehouden. Dat zijn optreden eenige wezenlijke verandering in de binnen- of buiten landsche politiek zal brengen, is ech ter in de hoogste mate onwaarschijn lijk. Uit zichzelf zijn de politieke par tijen te rade geworden, den binnen- landschen strijd voorloopig niet voort te zetten. Toen in Februari jl. het gouverne ment van den Czaar bij de Doema een wetsontwerp indiende, feitelijk strekkende tot de annexatie van Fin land, besloot het voor de leus om den Finscben Landdag gelegenheid te geven om over dat ontwerp zijn advies uit te brengen en nu heeft de Landdag Zaterdag als zijn oordeel uit gesproken dat, nademaal hét wets voorstel in zake de Rijkswetgeving groote verandering brengt in Finlands fondamenteele wetten, de Landdag zijn recht om over een dergelijke quaestie te beslissen, niet uit de han den kon geven. Mitsdien verkeert de Landdag in de onmogelijkheid zijn goedkeuring aan het bedoelde wets ontwerp te hechten. De zitting duurde zeer lang. Geen wonder! De Finnen beseffen den ernst van het oogenbiik en weten dat zij met een geweldigen en schier ge- wetenloozen vijand te doen hebben. Maar 'twas ongerijmd om van hen te verwachten dat zij aan de over weldiging van hun eigen land hunne goedkeuring zouden schenken, 't Is zoo goed als zeker dat de Russische regeering met opzet de bovengemelde verklaring van den Landdag heeft uitgelokt, om dezen van hardnekkig heid en onhandelbaarheid te kunnen beschuldigen. :jc Keizer Wilhelm, die in persoon zijn oom gaat helpen begraven, wordt eerstdaags ook te Schwerin verwacht, ter gelegenheid van den de gelegenheid aan voor hun beken den de mate van hun welvaart ten loon te spreiden, want bij dergelijke huiselijke feesten zet ieder zijn beste beentje voor. In het leven van me vrouw Swendels namen de slamatans een belangrijke plaats in. Niet te verwonderen dus, dat zij de groote dag van het examen door zulk een slamatan wilde voorbereiden. Zij was reeds voornemens geweest het voor het schriftelijk examen te doen, maar jan had er haar van weten terug te houden nu de uitslag hem nog al bevredigd had, wilde hij zijn moeder niet langer terughouden, maar liet haar begaan, bij zich zeiven den kende baat het niet, het schaadt ook niet; ik blijf er buiten en ga dien avond bij mevrouw.Verboon nog eens flink repeteeren. Papa Swendels oordeelde het aan zijn naam verplicht dergelijke feesten zoo luisterrijk mogelijk te maken, en nu vooral daar hij er aanleiding in vond met de studie en de bekwaam heden zijner kinderen te pronken, al gingen de uitgaven zijn maande- lijksch budget te boven. Mevrouw, trouw geholpen door doop van zijn petekind, den jongge boren erfgroothertog van Mecklen burg. Nu wil het toeval dat de hertog en de hertogin van Cumberland sinds een week of drie te Schwerin ver toeven. De jonge moeder, groother togin Alexandra, is hun dochter. Men herinnert zich dat hertog Ernst Au gustus van Cumberland een zoon is van den blinden koning George V van Hannover. Hij was 21 jaar oud toen Pruisen Hannover inlijfde. De hertog heeft nooit de onttroning van zijn stamhuis door de Hohenzollerns willen erkennen en welke pogingen tot verzoening ook mochten worden aangewend, nooit hebben hij en zijn zoons eenige ontmoeting met een lid van het huis Hohenzollern willen hebben. Natuurlijk is deze dynastieke veete enkele jaren geleden nog ver ergerd, toen op Pruisens aandrang het huis Cumberland, of zoo men wil der Welfen, de kroon van Brunswijk onthouden bleef. Wel waren onlangs geruchten ver spreid dat de keizer en de hertog elkander op het doopfeest ontmoeten zouden, maar het staat thans vast dat de hertog voor het feest vertrekken zal. Hij wil niet de kans looper. om zich in éen gezelschap te bevinden met een koning van Pruisen Over den loop der krijgsverrich tingen in Albanië, loopen de berichten nogal uiteen. Zooveel schijnt wel zeker, dat de Albaneezen met een sterke macht het bergland ten westen van Terizowits en Katsjanik bezet houden. De Albaneezen welke uit den pas van Katsjanik verdreven weiden, behoorden tot den stam der Giljen, wier voorsteden gelegen zijn ten oosten van de spoorlijn in het bron- gebied van de Morassa tot aan de grenzen van Servië. In drie kolonnes zijn de Turken hen nagerukt. Daar de Kamer de toelagen aan de gemalen der Turksche prinsessen nu heeft goedgekeurd, blijven de ministers aan. Ook heeft de Kamer in de Albaneesche quaestie de re geering de hand boven 't hoofd ge houden. Er zullen geen afgevaardig den naar Albanië worden gezonden. In Perzië heet broodsgebrek ont staan te zijn, omdat de groote grond bezitters uit speculatiezucht het koren achterhielden. Nadat een schare vrouwen zich overal gewend had om tusschenkomst, zelfs bij de Russische legatie, was besloten om de koren- koopers desnoods te dwingen tot een verkoop zonder prijsverhooging. haar vriendinnen, de dames Meijers en Pastoors, had reeds dagen te voren haar maatregelen voor het feest genomen. Stapels spijzen van allerlei vorm en gehalte, lagen gereed in de provisiekamer om üe vele bezoekers, genoode en ongenoode te ontvangen. Het heele erf was gehuld in de geu ren, die zich uit de keuken en de achtergallerij verspreidden. Mama Swendels toch had den naam van zeer bedreven te zijn in de Indische kookkunst. De voorbereidselen tot het feest waren met de uiterste zorg genomen. Meneer Swendels had de voornaam ste bewoners van Tannah Njonja schriftelijk uitgenoodigd, en mevrouw zorgde wel, dat alle buren en be kenden, ook zonder invitatie komen zouden. Aan het voorerf, de voor- en binnengallerij was door het aanbren gen van vlaggen, bloemen en sier planten een feestelijk aanzien ge geven. Tegen acht ure verschenen de eerste genoodigden, waaronder Win ters met vrouw en zoon. D.' gastheer betoonde zich hier een en al ge maakte deftigheid, waartoe zijn nieuw Nu weer is de bevolking in zekere plaats in verzet gekomen tegen de zoutbelasting welke het parlement wil invoeren. Er zijn demonstraties gehouden en de winkels zijn drie dagen dicht gebleveneen veeg teeken voor den geest der bevolking. De malaise in het land der Perzen zal wel van chronischen aard blijven Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin, met ingang van 11 Mei 1910 den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Koning van Groot-Britannië en Ier land, voor den tijd van vier weken, en weltwee weken middelbaren rouw, en twee weken lichten rouw. Van het Loo. De Koningin maakte gistermiddag van het zachte voorjaarsweer gebruik, door met de Prinses in een open landauer een grooten rijtoer te doen. Kort daarna reed de Prins uit met een jachtwagen bespannen met vier schim mels. Troelstra's enquête-voorstel. De Haagsche correspondent van de „Tel."' meldt Naar mij heden van invloedrijke zijde werd verzekerd, wordt in poli tieke kringen verwacht, dat de be handeling van het enquête-voorstel Troelstra zeer spoedig zal afloopen. Het komt de volgende week Donder dagmiddag aan de orde en waar de verwerping er van vaststaat, zal, zoo verzekerde men ons, dr. Kuyper hoogstwaarschijnlijk Dinsdag 24 Mei weer in de Kamer verschijnen. Het wetsontwerp op de echt scheidingsprocedure. Ook de orde van advocaten te Groningen heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, inzake het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering met een nieuw artikel 827a, luidende „Behoudens het bepaalde bij art. 265 van het Burg. Wetboek zal de vordering tot echtscheiding niet wor den toegewezen, zoo de rechtbank niet door wettelijke bewijsmiddelen is overtuigd van het bestaan der gronden, uithoofde waarvan de echt scheiding wordt gevorderd". Adressante is van meening dat de hier voorgestelde aanvulling der wet geheel in strijd is met het karak ter van ons burgerlijk recht en tot zeer ernstige practijken en voor zede lijkheid zeer bedenkelijke gevolgen moet leiden. rokkostuum met hoogen boord het zijne moest bijdragen. Zijn typisch schraal sinjogelaat maakte daarbij een vrij bespottelijk figuur. Met too- neelachtige vormen aapte de man de gestes der groote wereld na, terwij zijn vrouw in haar opzichtig Euro- peesche kostuum ook al geen in drukwekkende, tenzij danbelachelijke, verschijning was. De held van het feest, onze stille en ingetogen Jan, benevens de lieftallige Anna hielden zich maar op den achtergrond met Herman, terwijl de jongste meisjes zich vermaakten zonder zich veel aan de deftigdoende gasten te storen. Gelijk altijd bij zulke feesten, zag men hier de bloem der half bloedsjongelingschap in al haar uiterlijke deftigheid en innerlijke voosheid. Te midden van een hoop klerkjes uit de ambtelijke wereld, enkele lui van de recherche en eenige toko-bedienden, bewoog zich de gastheer als een spotkoning onder zijn hovelingen waaraan alleen de verstandige naar ontbrak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1