J. Houbaer. AMES- sheHypotheekbai Woensdag- (iemeentebestuurc Op den Rand van de Kampang. 11 Mei. No. 109 48e Jaargang. 1910. tram dienst. "binnenland" Feuilleton» naten en kleuren.] ie jonge fit Co. Pecco Thee, am Walcheren sche Havendienst. telefoonnummer 10. Abonnemenfs-ftdyerfenfiën op zeer uoordeeiige oooruiaarden "«SS nmantei END AM. enden Agenten der Bank steeds Kapitaal voor eerste Hypotheek. Ook et, tegen een rente vanaf l u/o afsluitprovisie. ■e inlichtingen zijn wij issiers. Telefoon 125. It 43. en 12 ct. per ons. ar en waterhoudend, Aanbevelend, EER, Walstraat 19/21. gen (Statiën' 9.20 12.15. 8.15. Het vertrek van de Paul Krugerstraat en he' 5, 10 en 13 minuten later, burg6.25, 9.23, 12.18, 5.18. erke naar Domburg 6.45, 10, 6.— en 8.40. g (naar Vliseinge* en Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 rerke (naar Vliasingen .54, 8.30,11.29, 2.24,5.04, I 1 issingen-Hiddelfovirg v.v. nsen 4 40+ 5.501 7.55 .45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 m van de Remise, de au- in bet Badhuis. bors: 5.151 6.25i 8A0 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 >t verder dan tot de Re* e treinen gaan naar bet gen v.m. 6. 9.30, 10.-, 10.20, 0.Q#i m. 12.—, 12.30,1. 'g 20 5.25, 3.55, 4.30, 4.50, ,7.20,7.40,8,20. utensluis: vm.- o-f- >lOg0, I, 9.15, 9.50, 10.10, II.50. N.m. 12-1'°'n 440, 50*, 3.10*. 3.40,4.1°, I-ja ,,6.50, UW. 7.30,8.-,^ VLISSINGSCHE COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts (weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen. Gelet op artikel 12tder Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek J, SMITS, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in perceel Breestraat no. 13 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 10 Mei 1910. Burg. en Weth, voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Het aanstaande Koninklijk bezoek. Naar het „Hbi." verneemt, zal H. M. de Koningin bij haar bezoek aan de hoofdstad zeer waarschijnlijk de tewaterlating bijwonen van het stoomschip „Prinses Juliana", dat op de werf der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij gebouwd wordt voor rekening der stoomvaartmaat schappij „Nederland." De tewaterlating zal naar alle waarschijnlijkheid op Woensdag 1 juni plaats vinden. De plechtigheid van den doop zal door H. M. de Koningin verricht worden. De „Prinses Juliana" zal de grootste boot worden van de vloot der Mij. Nederland het is tevens het grootste schip, dat ooit in Nederland ge bouwd werd. Hofberichten. De Londensche berichtgever van het „Hbld." meldt: Zaterdag bracht H. M. de Konin gin-Moeder bezoeken van rouwbeklag in Marlborough-House, aan den ko ning en de koningin, verder aan de princess Royal, aan prinses Christi- aan en aan de hertogin V3n Argyl. H. M. zond een brief van rouw beklag aan de Koningin-weduwe Alexandra en namens H. M. legde jhr. Schimmelpenninck een krans in de sterfkamer van wijlen Z. M. Ko ning Edward. Enquête-voorstel Troelstra. De Memorie van Antwoord is ver schenen op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, omtrent het voor stel van den heer Troelstra tot het houden eener enquête omtrent han delingen van den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken, ter zake Schets uit het Bataviasche leven. o— 16.) „Verkorting van lesuren en ver hooging van tractementen" zei hij wel eens spottend, „zal de beele Indische maatschappij er bovenop brengen, als je de schoolmeesters maar gelooven wilt." Met de bezui nigingsmaatregelen van den gouver neur-generaal dreef hij duchtig den spot. Op wees- en armhuizen moet bezuinigd worden, maar aan bet tractement van zijn Excellentie mag niet getormd worden. Toen ik 'n lndië kwam kende ik hier nie mand en was ook met de toestanden geheel onbekendik was dus onbe vooroordeeld en hoopte van alles net beste. In de menschenwereld is Joo wat alles mij tegengevallen, t-orruptie en willekeur in eiken tak vau dienst. De rechterlijke macht en van decoratie in 1903 en 1905. Op de bewering in het Voorloopig Verslag „dat deze enquête ook daar om niet oorbaar zou zijn, aangezien zij ook geen politieke gevolgen kan hebben", antwoordt de heer Troelstra dat deze opvatting z. i. het doel eener enquête, haar beteekenis en toepas selijkheid onnoodig beperkt, zonder dat daarvoor steun is in de geschie denis van dit instituut en in de be hoeften en eischen van het parlemen taire stelsel. Het recht van enquête zelf wordt door haar eventueel resultaat niet be perkt, evenmin als dit met het recht van interpellatie het geval is, waar mede het steeds wordt gelijk gesteld, waarvan het de aanvulling en beves tiging is. Wien is het ooit in de ge dachte gekomen, een interpellatie te bestrijden met het argument, dat zij geen „staatkundig doel" had, deze uitdrukking aldus opgevat, dat dit doel alleen zou kunnen bestaan in een votum aan het adres der regee- ring? De heer Troelstra handhaaft dan ook zijn stelling, die het doel eener enquête niet zoekt in de concrete politieke gevolgen barer uitkomsten, doch in de noodzakelijkheid der Ka mer, om ter richtige uitvoering harer taak omtrent bepaalde feiten de waar heid te weten. Voor zoover het in te stellen onder zoek mocht leiden tot het bekend worden van feiten, die tot strafver volging kunnen voeren, zal elk lid der Kamer, die deze vanwege de Ka mer wil uitlokken, den weg moeten bewandelen, door de wet op de mi- nisterieele verantwoordelijkheid aan gegeven. De hier voorgestelde en quêtemoge voorden goeden naam van den beschuldigde groote beteekenis hebben, in dien zin, dat zij, heef. hij zich bij de uitoefening zijner functie aan de publieke moraliteit vergrepen het vonnis, reeds thans in breede kringen door de publieke opinie over hem geveld, bevestigd, maar ook, is zijn eer ongerept gebleven ook bij tractische misgrepen, hem zal zuive ren van de blaam hem opgelegd zijn vrijheid en eigendom zijn in dit onderzoek niet betrokken. Zoodra dat het geval mocht zijn, kan slechts door een aanklacht van vijf leden der Kamer een besluit tot vervolging worden uitgelokt, waarbij al die bijzondere regelen gelden, die de wet ter bescherming van een ver volgd minister heeft gesteld. Intusschen is het nader bevestigen en licht verspreiden een zaak van algemeen belang, voornamelijk wat betreft de punten in het V. V. niet genoemd het verband tusschen ont vangen gelden en verleende of te verleenen decoraties, het belang van het wederzijds optreden van dr Kuy- het militairisme vertoonen onrust barende uitwassen, en ten hemel schreiende feiten van wreedheid en roof worden door de onmondige menigte onverschillig aangezien. Als men hier eenigen tijd is verwondert men zich over niets meer. Het heet dat wij hier beschaving brengen, en wij zuigen den inlander uit om ons zeiven ruime dividenden en hooge tractementen te bezorgen. Geld ver dienen en sparen, om straks in het vaderland den gebraden haan uit te hangen, is het middelpunt van alle gesprekken. Al spreek ik alleen maar over onze eigen zaak, het onderwijs, wat een berg van misstanden en teleurstellingenIk wil niet spreken van het onderwijs voor de inlanders, waarover men zich tot voor korten tijd weinig bekommerde, maar over het onderwijs voor Europeanen. Wat doet men anders dan met de mil- lioenen, die het jaarlijks kost, de zaken gaande te houden, zonder ooit maatregelen te nemen die van in grijpende gevolgen voorde leerlingen kunnen zijn Proefnemingen, halver wege gestaakt, morgen weer in te- genovergesieiden zui voortgezet per en mej. Westmeijer en de omvang hunner verhouding van wederzijdsch dienstbetoon, ook buiten de decoratie- quaesties en de correspondentie over de Utrechtsche universiteit. De heer Troelstra blijft wijzen op het onvoldoende van een eereraad ter beslissing in deze zaak. Hij meent, dat omtrent de opdracht, de wijze van werken en de bevoegdheid der benoemde particuliere commissie niets aan de Kamer bekend is, terwijl het evenmin vaststaat, óf en in hoeverre er bij hen, die voor haar getuigenis der waarheid zuilen moeten afleggen, zij het ook buiten eede, daartoe ge neigdheid bestaat. Zelfs wettigt de naam dezer commissie de opvatting, dat zij niet anders zal hebben te doen, dan haar oordeel uit te spreken over de reeds bekende en niet weersproken feiten, maar geen onderzoek zal heb ben in te stellen. Doch al ware dit wel het geval, zoo schijnt het moeilijk te weerspreken, dat de Kamer, indien zij werkelijk meent meer licht te moeten brengen in deze zaak, haar taak in dezen niet aan particulieren, op verzoek van den beschuldigde benoemd, kan overdragen, ook al wordt aan de integriteit en bekwaam heid der benoemde personen door niemand getwijfeld. De burgemeester van dec Haag. In de gisteren te 's Gravenhage gehouden raadsvergadering werd door den voorzitter mededeeiing ge daan van een brief van burgemeester Sweerls, waarin deze mededeelde dat zijn geneesheer hem minstens zes maanden volkomen rust voorschreef en hij daarom der Koningin verzocht hem niet te herbenoemen. Daarop ontving hij een brief van den Commissaris derKoningin, waarin deze hem namens den minister van binnenlandsche zaken meldde dat hem tot het tijdstip zijner aftreding verlof word verleend, met verlenging bij eventueele herbenoeming tot dat de zes maanden zijn verstreken. Ontslag bij huwelijk. Dat de gehuwde vrouw niet aan haar gezin mag worden onttrokken, is een van rechts altijd verdedigde stelling, door de regeering thans in een wetsontwerp belichaamd. Wij hebben de strekking van dit ontwerp reeds medegedeeld, hierop neerkomende, dat de vrouwelijke rijks ambtenaar bij haar huwelijk eervol uit 's lands dienst wordi ontslagen, terwij! in de Lager Onderwijswet wij zigingen zullen worden aangebracht, beoogende, dat de gemeentebesturen een gelijke gedragslijn jegens hun onderwijzeressen zullen volgen. Aan den toestand van onzekerheid, die meermalen tot gehee! scheeve stapels papieren volgeschreven, om ze wat later te verbranden. Zoo zat hij op een Zondagnamiddag tegenover Jan en Anna zijn hart te luchten. „Jij zelf Swendels, zit daar nu te blokken voor een examen dat ondoeltreffend is, en wat den uitslag betreftprecies een loterij. Ik heb stommelingen zien slagen en knappe koppen zien afwijzen, grootendeels door de schuldige luchthartigheid, waarmede sommige examens worden afgenomen, waardoor hef toeval over den uitslag beslist. Het is ongeioofe- iijk, hoe er wordt geintrigeerd om sommige candidaten toe te laten en anderen uit persoonlijke antipathie, af te wijzen. En wat beteekent de opleiding der onderwijzers van gou- vernementswege Hoe lang wordt er al niet te vergeefs op een kweek school aangedrongenMen klaagt over gebrek aan onderwijzers, en het zekerste middel om daar aan te gemoet te komen, verwerpt men. Indië met een budget van ruim 160 millioen gulden bezit geen Hooge schooi, zelfs geen Gymnasium ter voorbereiding tof academische studiën. Het schooltoezicht is gebrekkigbij verhoudingen leidde en een voort durend dreigement was voor het fa milieleven, staat dus een einde te worden gemaakt. Want bij de tegenwoordige samen stelling der Kamers is er weinig twijfel, of dit ontwerp zai in het parlement een gunstig onthaal vinden. Natuurlijk zal het wel niet ontbreken aan tegenwerpingen. Van links kwam men reeds meer malen in verzet tegen het ongevraagd ontslag aan huwende ambtenaressen en onderwijzeressen, en doorgaans in naam der.... vrijheid Ook de socialisten deden en doen ijverig mee aan dit spelletje. De gehuwde arbeidersvrouw zegt men aan haar gezin te willen terug geven tegen het „speetwetje" gaat men nog steeds bij verkiezingen te keer en hevig te keerde echtge- noote en huismoeder moet uit de fabriekzij hoort daar niet. Maar de ambtenares mag wèi aan haar gezin worden onttrokken en de onderwijzeres eveneens !s dwazer inconsequentie denkbaar? vraagt het „Centrum". En ligt het niet volkomen in de lijn van het goede beginsel en het gezond ver stand beide, dat de regeering tracht aan het gezin van onderwijzers en ambtenaren dezelfde normale positie, dezelfde toewijding der echtgenoote en moeder te verzekeren, welke te recht voor de arbeidersklasse wordt verlangd Weduwenzorg. De vereeniging van gepensioneerde militairen voor de wet van 1909 heeft het eerste nummer van haar maand blad, getiteld „Weduwenzorg", uit gegeven. Dit eerste nummer van het nieuwe tijdschrift, waarvan de naam het doe! der vereeniging weergeeft, bevat, behalve artikelen en verslagen, de vereeniging betreffende, een arti keltje van den redacteur, waarin pas toor Verbaak, de bekende vriend der soldaten, die in lndië streden, ge huldigd wordt. Banken van Leening. In zijn memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot regeling van de banken van leening, zegt de minister van binnenlandsche zaken dat dit ontwerp alleen beoogt een bepaald bedrijf, het pandhuisbedrijf, waarmede ten koste van de econo misch zwakken buitensporige winsten op ongeoorloofde wijze worden ge maakt, aan regelen te onderwerpen. Daarnaast schijnen enkele voorschrif ten met betrekking tot gemeentelijke banken van leening onmisbaar. Voor zoover in pandhuizen woeker bedre ven wordt, wordt met dit wetsontwerp bestrijding van den woeker beoogd. Geenszins is evenwel het doel den mangel aan een inspecteur zijn de leeraren aan het „bon plaisir" van de directeuren overgeleverd, en de drie inspecteurs voor het Europeesch Lager Onderwijs zijn overladen met werk. En toch, op het advies van die mannen, die hoogstens eenmaal per jaar de school kunnen bezoeken, wordt men bevorderd of achteruit gezet. Acten voor uitgebreid lager onderwijs gelden voor niets. De hoofdacte alleen is voldoende om op de hooidplaatsen met het hoogste tractement te worden aangesteld. Zoo werkt men den sleur in de hand. Waarom zou men zich in spannen? Als men maar zorgt, dat men geen aanstoot geeft en daar moet wat gebeuren, eer men in lndië aan plichtverzuim aanstoot neemt dan komt men er, als men maar tijd van leven heeft, precies waar men wezen wil. En dan het onderwijs aan de H. B. scholenIn de exantenverslagen kan men iets omtrent de resultaten lezen. De duurste school de Koningin-Wii- helminaschool is in dit opzicht er het treurigst aan toe. Men heeft mij onlangs gepolst of ik er tijdelijk strijd aan te binden tegen den woeker in algemeenen zin. Afgezien van de vraag of de tegenwoordige wetgever zich geroepen kan achten tot zoodanige reactie tegen de wet van 22 Dec. 1857, geldt ten deze de overweging, dat het terrein van den woeker, be halve dat van de pandhuizen, met zijn groofe verscheidenheid over het geheel meer dan thans het geval is in alle bijzonderheden bekend zal moeten zijn, vóórdat de wetgever al- gemeene maatregelen kan voorstellen. Telling betreffende het grondgebruik en den veestapel. Tusschen 20 Mei en 20 Juni a. s. zullen bij de ingezetenen gegevens worden gevraagd omtrent de uitge strektheid grond bij hen in gebruik, zoowel in eigendom ais in pacht, en het aantal landbouwdieren van ver schillende soort, welke door hen worden gehouden. Het is zeer wenschelijk, dat deze gegevens zoo nauwkeurig mogelijk worden verstrekt en den personen, met de telling beiast, het werk roo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Vroeger opgedane ervaring heeft geleerd, dat de medewerking der bevolking soms te wenschen overlaat, hoofdzakelijk tengevolge van onbe kendheid met het doel, waarvoor de gegevens worden gevraagd. Het is zelfs meermalen voorgekomen, dat men in zijn eigen belang meende te handelen door onjuiste opgaven te verstrekken, aangezien men verband zag tusschen de telling en de be lasting. Ofschoon mag worden aangeno men, dat dit wanbegrip in de laatste jaren door meerdere ontwikkeling grootendeels is verdwenen, zoo kan het toch wellicht zijn nut hebben, hier nog eens te herhalen dat de telling en de belastingen hoegenaamd niets met elkander te maken hebben. Dit zal men te gereeder gelooven naar mate men beter begrijpt, waar voor het verzamelen van al die ge gevens dan wel dient. Deze ver zameling heeft plaats ten behoeve van de landbouwstatistiek en deze is een noodzakelijk hulpmiddel om grondige kennis te verkrijgen aan gaande de toestanden op het gebied van land- en tuinbouw in de ver schillende deelen des lands. Vervalsching van spiritualiën Wij lezen in het „Weekbl. t. d. Vervalschingen"Het was begrijpe lijk, dat de enorme verhooging van den accijns op het gedistilleerd voor de knoeiers een groote verzoeking zoude aanbieden, om de spiritualiën tï vervalseden. Wij wezen reeds herhaaldelijk op deze mogelijkheid ook in verband met het kleurloos maken van brandspiritus en ver- leeraar aan wilde worden. Het groote tractement, de weinige lesuren, de langdurige vacanties, trokken mij wel aanmaar toen ik naging hoe daar op rotsen wordt geploegd, hoe de tijd er wordt gepasseerd, en men mij bovendien een paar vakken wilde opdragen, waar ik geen bij zondere studie van heb gemaakt, besloot ik maar te bedanken, om dan met wat minder geld tot meer bevredigende resultaten te komen. Nu wordt het baantje waargenomen door iemand, die er nog minder van weet dan ik; maar dat hindert nietde plaats is vervuld, al is het dan ook in strijd met de wet, en in strijd met de belangen van het onderwijs. Waarlijk, als men dit alles nagaat, behoort er moed en karakter toe, om niet mee te gaan met den stroom, want er tegen oproeien baart niets dan tegenstand, misken ning en verdriet. „fe bent in een onpleizierige bui, meneer Verboon," zeide Anna, die dit gesprek tegen haar broer aanhoordde. „Zoo erg zal het wel niet zijn." Niet zoo erg (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1