I ROLLUIKEN in hout en staal. Laatste Berichten» Advertentlën. Dienstbode VERTREGT'S J ALOUSI ENfABRIEK. Zonschermen Ingezonden Stukken. BUITENLAND. BT. JANSTRAAT. LEVERT EN HERSTELT rrip^ Vertegenwoordiger voor VlissingenJ. WISSE, SEduard. f >de het vorige jaar duard driemaal een de ademhalingsor- ie zich in aanvallen j openbaarden. Eens ranval te Berlijn, een arritz, een derde keer en de artsen den ko- i Londen ieder jaar n en eerst laat terug ït ruwe klimaat zoo- ontvluchten, ede gevolgen waren erblijf te Mariënbad, en voor de binnen- e moeilijkheden, de Januari, maar eerst r Biarritz gereisd. uit zijn omgeving ns de „Echo de Pa- ongeveer een dag of ning leed onder den zijn oude aanvallen, ■an het slechte weer, na zijn terugkeer in ;ewerkt en veel ge- Ite Biarritz al een aan- d te hebben, was hij na zijn aankomst te in de opera te zien, rder Asquith en lord idiënties, die ook nu ten geweest zijn. Ook irg was de koning nog. ng nu van Sandring- p, kreeg hij een ern- van de luchtpijpen, eerst bekend, zooals Jeeiden, toen de ko- gewoonlijk aan het /erscheen om de ko en. .n, die naar het Buc- gingen, vernamen, an Wales in den na- vader geroepen was in diens kamer met had dat verder de dellijk na haar aan- fciekbed van haar ge- s, en dat een consult en in de avonduren nden. es" geeft toe, dat de n reeds langeren tijd te leed. De koning, ad, was de gevolgen ken aanval, als hij in oorgemaakt, nog niet gekomen, en bij het kunsttentoonstelling demie, was een groote zijn uiterlijk voorko- Sandringham, keerde enschijnlijk hersteld, t=rug. De plotselinge l oefende echter weer t. nog over de ziekte ng schrijvende, uiten deelneming voor de ïilie. Men kan uit al ezen, hoe bemind en ng bij zijn volk was. „Morning Leader" ing Eduard ongetwij- van het geheele volk en dat hem dat meer wezen is. Wij me^ et blad, dat deze ge- het volk voor zijn •al bijdragen tot een kkige oplossing van igen politieken strijd, ïing er niet meer is, ren zich naar zijn op- evenals zijn vader met nschenkennis te mid- voor Engeland moei- herpte aan den strijd nnen ontnemen De len overleden koning e taak overgenomen, zijn vader er geheel vas. iddag om 3 uur werd van het overlijden van Hooger- en Lagen* id van den speaker, deputy speaker" het feorstel van Winston ïinister van binnen huis namen de lords Jndere peers den eed oninklijke hofhouding ïnamiddag in desterf- 't op het bed, waarop Het gelaat van den akt kalm en vredig- egrafenis is nog niets e zal echter eerder op i dan op Zaterdag -en. frd heeft een goede (het Britsche rijkals rdeert men in den ngegaan den koning Zoo wijst men erop, dat, terwijl koningin Victoria geheel zich terug getrokken had achter regeering en parlement, koning Eduard, hoewel volkomen constitutioneel vorst, toch steeds duidelijk liet blijken, dat hij de kroon, volgens de hem bij de grondwet toegekende rechten ook wil de uitoefenen en meer dan eens was de wil des konings kenbaar. Wat zijn binnenlandsche politiek betreft, her inneren de. verschillende bladen, dat hij het was, die een einde maakte aan den boerenoorlog en dat hij het Torybewind verving door dat der liberalen. Voor het buitenland was hij de groote diplomaat en de vre devorst. Als mensch was koning Eduard voor alle Engelschen een populaire figuur, omdat hij zich veel in het pu bliek vertoonde en deelnam aan alles wat kon bijdragen tot den bloei en het geluk van zijn volk. Vooral echter bewonderde de En gelschen in hem den man van de wereld, die „every inch a gentleman" bij al zijn eenvoud nooit vormen of uiterlijk veronachtzaamde. Bovendien won hij de genegenheid van zijn volk door zijn echt Engel- sche voorliefde voor sport. Hij schil derde zichzelf eens in een rede zeer bescheiden als een „farmer on a small scale". Inderdaad was hij een van de gelukkigste veefokkersin het rijk en de dieren, afkomstig van zijn goederen, behaalden eerste prijzen op de tentoonstellingen. Hij was voor zitter van de Royal Agricultural So ciety en moedigde den landbouw krachtig aan. Tot aan het einde van zijn leven was koning Edward een koen yachts man en zijn liefde voor de zee ging veel verder dan de gewone excursies op de officieele koninklijke jachten. Als vrijmetselaar was hij in ruimen kring een bekende figuur, in die hoe danigheid toch kwam hij in aanra king met alle klassen der samenleving. Den sleutel tot de haiten van zijn volk vond hij reeds in de eerste Bood schap aan zijn volk, waarin hij, her innerend aan koningin Victoria, zeide „Ik zal ernstig ernaar streven in haar voetstappen te wandelen en mij tot het u terste te wijden aan de hand having en bevordering van de belan gen van zijn volk." Nooit heeft men vergeten met welk een gemakkelijkheid de overgang in de regeering toen tot stand kwam, hoe elke wrijving werd vermeden en hoe geleidelijk de regeeringsmachine voortliep, dank zij de wijsheid en tact van den man, die thans is heen gegaan, na in korten tijd zich een monument te hebben opgericht in de liefde van zijn volk. Bekend is voorts, dat hij reeds als prins van Wales veel belangstelling aan den dag legde voor het woningvraagstuk, terwijl de hospitalen in Londen on eindig veel aan koning Edward hebben te danken. De internationale tentoon stellingen vonden in hem een ijverig beschermer. Musici deden nimmer tevergeefs een beroep op zijn hulp. De overleden vorst was bovenal een groot menschenkenner en dit heeft hem zeker die gemakkelijkheid in den omgang bezorgd, welke hem overal sympathieën deed winnen. Hij bedroog zich zoo zelden in menschen, dat Lord Randolph Churchill van hem zeide, dat hij een voortreffelijk rechter zou zijn geweest. Hij zou rich door geen getuigenis hebben laten misleiden. Onder zijn verdere hoedanigheden roemt men bonhomie, zijn gevoel voor geest, zijn veelzij digheid en zijn scherp geheugen. Zijn bevoorrechte studie was dan ook ge schiedenis en hij wist wellicht meer jan Britsch-lndië en de eigenaardig heden van de verschillende rassen aan eenig Engelschman. Te Sandringham was de Koning geheel de grondbezitter en verwaar- liosde geen der plichten, welke als zoodanig van hem wercren geëischt. '°or elf uur gaf hij eiken morgen Persoonlijk zijn bevelen aan den steward en de overige hoofden van "et personeel. Terwijl hij te Londen geen tijd had tot lezen, studeerde hij "eel als hij buiten was. Sandringham draagt geheel het stempel van zijn smaak. Het is niet een statig paleis, waar comfort in de weede plaats van beteekenis is. Het s vóor alles voor gebruik ingericht. détails is het eenvoudig van "erlijk en verfijnd van huiselijke gezelligheid. Oe nieuwe Koning deelde het be ent van zijns vaders dood mede h„\,a"e Souvereinen en Staats- "oofden. 2. M. doet de zaken af op Marl- "rough House en is nog niet weer ar het Buckingham Paleis geweest jj.. zijn moeder en zusters te zien. 1 deed echter dikwijls navraag naar ,uw bevinden. Alle beurzen zijn gesloten, de ge rechtszittingen verdaagd. Het Parle ment komt in den namiddag bijeen, overeenkomstig het gebruik zonder ambtelijke bijeenroeping. De leden leggen dan den eed af, hooren de Koninklijke boodschap aan en stemmen over het adres van aan hankelijkheid aan den Koning. In weerwil van het onweer en de hagelstormen, kwam het volk reeds op verschillende plaatsen bijeen om getuige te zijn van de plechtigheid, waarbij de nieuwe Koning wordt uitgeroepen. De Koning zal zich George V noemen. Wegens gebrek aan tijd tot rege ling van de noodige formaliteiten zou de openbare afkondiging van 's Ko- ning's troonsbestijging te Londen en in de andere steden eerst hedenmor gen plaats vinden. Groote menschen- massa's, die de afkondiging Zater dagmiddag verwachtten, gingen zwij gend uiteen. Alle schouwburgen zijn heden gesloten. De leden van den Kroonraad kwamen halfvier Zaterdagmiddag in St. James Palace. De Koning, in admiraalsuniform gekleed, begaf zich per rijtuig, maar zonder escorte, van Marlborough House naar St. James Palace. Z. M. werd eerbiedig gegroet door een dui- zendhoofdige menigte. Z. M. trad de raadzaal, waarf hem een schitterende vergadering wathtte, binnen en onderteekende na het ge wone ceremonieel de proclamatie. Daarop nam Z. M. zeer bewogen zijnde; het woord en verklaarde door zijn groote ontroering niet in staat te zijn meer uit te brengen dan enkele woorden. I Z. M. herinnerde aan de woorden, door zijn koninklijken vader bij diens troonsbestijging gesproken te weten, dat hij zoolang er nog een ademtocht in de borst was, zou stre ven om de belangen van zijn volk te behartigen. Deze belofte, vervolgde koning George, heeft mijn vader naar zijn beste vermogen gehouden en het is mijn ernstig voornemen met Gods hulp te trachten dit voorbeeld te volgen. De koning noemde het door hem geleden verlies als zwaarder te dragen dan dat van een vader. „Ik verlies een vaderlijken vriend." Z. M. wees verder op de groote sympathie, die der koninklijke familie werd betoond en legde er den nadruk op hoe zijn vader de Grondwet steeds zooveel mogelijk heeft hoog gehouden. Den geheelen dag wapperde gis teren de kon. standaard op de Marlbo rough House, waar de nieuwe koning woont, terwijl hij op het Buckingham- paleis halfstok woei. In al de Engel- sche kerken wijdden de predikanten woorden aan de nagedachtenis van den overleden koning. In Westminster Abbey was het gedurende den kerk dienst stampvol, het gedrang was er zoo erg, dat het levensgevaarlijk werd. De deken van Westminster sprak in zijn preek met eerbiedige sympathie over de koningin-moeder, gedacht haar vriendelijkheid en goed heid. Over wijlen koning Edward sprekende zeide de deken, dat de koning in den hoogsten graad het ide aal van den waren christen nabij kwam. Hij roemde zijn grootheid van ziel en zijn edel hart. Toen hij op zijn zestigste jaar den troon besteeg wijdde hij zich geheel aan den dienst van het land. Regeeren beteekende voor hem dienen, en dienende regeer de hij over de harten zijner onderdanen. Reverend DimodaleYoung zeidein zijn preek in de Wesleyaansche kapel, dat de Engelsche natie en de geheele wereld in rouw zijn. Koning Edward was de grootste en beste koning dien God ooit aan een natie gaf. Hij was het ware type van den Engelschman. Hij genoot van het leven, zooals ieder mensch recht heeft te doen. Zijn grootste hartstocht was, anderen dien sten te bewijzen. De preeken in alle kerken waren een lofrede op koning Edward. Gedurende de laatste oogenblikken van koning Edward leidde de aarts bisschop van Canterbury een korten dienst in des konings kamer, waarbij de koninklijke familie tegenwoordig was. De Staatscourant schrijft voor een rouwtijd van een jaar voor het hof. De zware rouw duurt van heden tot 7 November. De laatste, hoewel niet-officieele, berichten melden, dat de begrafenis des konings 20 Mei a. s. zal plaats hebben. Het lijk des konings ligt in de troonzaal van het Buckingham- paleis en werd bezichtigd door leden der hofhouding en begunstigde per sonen. Daarna zal het lijk openbaar tentoongesteld worden in Westmin- sterhall, evenals dat van Gladstone. (De «opie wordt nimmer teruggegven.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Er zijn zoo van die dingen in de wereld, waarvan men zegt't is om jaloersch op te worden. Bijvoorbeeld iemand die gedurig ziek is of sukkelt, benijdt degenen, die nooit iets man- keereniemand, die steeds met te genspoed heeft te kampen, benijdt degenen, wien alles meelooptiemand, die 't zij met of buiten zijn schuld, armoede of gebrek lijdt, benijdt de genen die overvloed hebben. Bij al wat wij Vlissingers bij de Middel burgers voor mochten hebben, kun nen wij toch hierop jaloèrsch zijn, dat, waar het getal dér hoogstaan geslagenen in de rijks directe belas tingen, hier ter stede tot op 5 is verminderd, dit te Middelburg is ge stegen tot 48, die natuurlijk ook een respectabel bedrag in de stedelijke lasten bijdragen. Vergis ik mij niet, dan is de financieele toestand van Vlissingen van dien aard, dat de wensch wel algemeen instemming zal vinden Och mochten wij ten op zichte van het aantal hoogstaange slagenen aan Middelburg gelijk zijn. Een Vussjnger. DU1TSCHLAND Op grond van den uitslag van de laatste verkiezing in Oletzo-Lyck, waar de conserva tieven in een vast district voor de nationaal-Iiberalen het veld hebben moeten ruimer., voorspelt prof. Hans Delbriick in de Preussische Jahribü- cherl dat de conservatieve partij bij de volgende algemeene verkiezing voor den Rijdsdg, over anderhalf jaar, tweederden van hare mandaten zal verspelen. Dat zal de straf zijn voor het beleid, dat zij bij de ffnancieele hervorming in het rijk en nu weer in Pruisen ten aanzien van het kies recht gevolgd hebben. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg." verzekert, dat er in den boezen van de conservatieve partij grootere moeilijkheden bestaan dan hij de onder haar en in hare pers bestaande tucht aan den d komt. Ook in de partij zelve voelt men zeer goed, dat de conservatieven voor het gewaagde spel, dat zij on der leiding van Heydebrand indertijd tegen Biilow gespeeld hebben, wei- eens zouden kunnen boeten. De conservatieve pers doet noch tans, alsof zij vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Wel er kent b. v. de „Deutsche Tagezeitung," dat de partij bij de verkiezing een harden dobber zal hebben, maar indien er bijtijds krachtig onder de kiezers gewerkt wordt, zal de zware strijd niet zonder roem en voordeel eindigen, meent zij. En mochten de conservatieven al eenige klappen krij gen, dan zullen daar niet de partijen van het midden of de vrijzinnigen, maar de sociaal-democraten het voor deel van genieten. Dit is blijkbaar een waarschuwing aan de nationaal-Iiberalen, om toch niet verder naar links te zwenken. TURKIJE. Er wordt nog altoos pootig gevochten in Albanië. Be richten van Zaterdag uit Ceskjoeb melden, dat bij Prechowo hevig ge schutvuur gehoord werd, en dat er gevochten werd tusschen Gilan en Katsjenik in het Morawa-dal. De Al baneezen, die onder leiding van Has san Hussein bij Jesertze staan, konden Zaterdag nog in botsing komen met de troepen, die van Werisowitsj op rukken. Alle plaatsen, aan de spoor weglijn tusschen Oeskjoeb en Mitro- witza zijn verlatener is niemand bij den veldarbeid te zien. In het gevecht in het Morawa-dal, waarin de troepen 25 gevangenen bevrijdden bedroegen de verliezen aan Turksche' zijde 60 dooden en gewonden, De hoogten van Cherneljewo, aan den straatweg naar Prizrend, zijn bezet door 500 Arnauten, die den opmarsch der troepen bewaken. Uit Adrianopei zijn nog twee ba taljons met artillerie naar Albanië vertrokken. De Arnauten-hoofdman Idres Sefer heeft in den strijd bij Gilan 50 man verloren. Volgens de berichten uit Konstan- tinopel heerscht in lpek en Piszrend nist. In Katsjanik, Werisowits en Ghilan is de staat van beleg afge kondigd. De Arnauten in den omtrek van uhiian deden een aanval op een munitiegebouw, waarbij 6 soldaten gedood, 16 gewond en 120 ontwapend werden, en waarbij 48 kisten met patronen werden buitgemaakt. Het plan van Djavid-pasja is de Arnauten te omsingelen, door uithon gering onschadelijk te maken, en tot het (rekken der wapens te dwingen. Een troepenafdeeling is naar den bergpas van Chernajewo opgerukt om dien pas te zuiveren en de Ar nauten te verjagen van den weg naar Prizrend, waar zij zich hebben ver sterkt. De Porte heeft besloten den opper bevelhebber Mahmoed Schefket-pasja naar Oeskjoeb te zenden. Dit besluit kan van groote beteekenis zijn, hoe wel het misschien beter ware geweest, die zending reeds voor weken te doen plaats hebben. Doch de meerderheid der ministers was toen tegen het vertrek van Mahmoed Schefket. Thans hebben zoowel de Sulfan als de troonopvolger hun wensch daartoe uitgesproken, en voor dien wensch zijn de ministers gezwicht. Mahmoed Schefket-oasja is in Albanië, en voornamelijk in de pro vincie Oeskjoeb, goed bekendvoor de revolutie van 1908 bekleedde hij er het ambt van gouverneur-generaal. Hij is onder alle kringen der bevol king geacht en gezien. Zijn zending heeft niet ten doel hem aan het hoofd der troepen te plaatsen: het commando is aan Djavid-pasja volkomen toevertrouwd. Maar wel verwacht men er van, dat het kalmeerend zal werken op de Albaniërs en verder bloedvergieten zal voorkomen. De generalissimus zal de opdracht krijgen de wenschen der Albaniërs ter kennis te nemen, en een enquête te openen tegen den Vali van Oeksjoeb, Mazhar-bey, tegen wien een groot aantal klachten zijn ingediend. De Albaneezen schuiven een groot deel van de verantwoor delijkheid voor den opstand voor zijn rekening. Ook de militaire toestand heeft, naast den wensch van den Sultan, er toe bijgedragen de regeering van meening,te doen veranderen. Ondanks de gunstig gekleurde berichten door de Porte gepubliceerd, is die toestand nog zeer weinig rooskleurig. De Al baniërs uit het Sjoema-gebied rukken naar Prizend op; zij hebben den Stimlapas goed bezet, zoodat Turg- hut-pasja geen versterkingen naar Prinzrend kan zenden. Zonder krach- tigen strijd zal Turghut niet in staat zijn den weg naar Prizrend van vij anden te bevrijden. SPANJE. Canalejas, de premier, heeft in eijn intervieuw met een cor respondent van de „Matin" verklaard, dat hij zou waken tegen verkiezings- misbruiken en dat hij, zoodra deze gebleken waren, niet zou aarzelen de verkiezing nietig te verklaren. Of deze misbruiken nu uit omkooperij of in menging van de geestelijkheid of an derszins bestonden, doet er niet toe. Over de inmenging der geestelijk heid wordt veel geklaagd, verzekerde de premier, eigenlijk overal, behalve te Barcelona, waar de bevolking het meest ontwikkeld is en de partijen dus op haar eigen krachten vertrou wen. De prefecten hebben allerwege order gekregen misbruiken met alle beschikbare middelen te keeren. MIDDELBURG. Door de centrale ant.-rev. kiesvereeniging werden he den tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld in de districten Mid delburg en Vlissingen, de aftredende ant.-rev. leden, de heeren J. H. Blum, mr. A. A. de Veer en G. van de Putte.' In de vacatures Loois voor Vlissin gen en den Bouwmeester voor Mid delburg werden nog geen candidaten gesteld. Per telegraaf. Prins Hendrik naar Engeland. 's ORAVENHAGE. H. M. de Ko ningin zal bij de begrafenis van Ko ning Eduard vertegenwoordigd wor den door Z. K. H. den Prins, die tot het volbrengen van die zending met het pantschip „Heetnskerck" naar Londen zal worden overgebracht. Z. K. H. zal als hoofd der missie vergezeld worden door 2 leden van het Militaire huis van H. M. de Ko ningin. Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE. In de heden gehouden zitting werd de oud-mi nister de Meester geïnstalleerd, waar na, terwijl de afgevaardigden en de minister van buitenlandsche zaken zich van hun zetels verhieven, de voorzitter een rede hield betreffende het overlijden van koning Eduard. De minister van buitenlansche za ken sloot zich bij deze woorden aan. Verschillende socialistische afge vaardigden hoorden deze redevoe ringen staande aan. Mr. C. FocK. 's GRAVENHAGE. Hedenmorgen is alhier op 81 jarigen leeftijd overleden de heer mr. C. Fock, oud-minister van binnenlandsche zaken en oud- Conimissaris des Konings van Zuid- Holland en oud-burgemeester van Amsterdam en Haarlem. Koning Eduard J- BERL1JN. De Keizer zal op uit- noodiging van koning George V per soonlijk deelnemen aan de begrafenis van wijlen koning Eduard en zal zijn intrek nemen op Buckingham-paleis. WEFRBEBICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 9 Mei 1910.) Hoogste barometerstand 771,8 te Horta. Laagste barometerstand 747,6 te Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 10 MeiVeranderlijke later zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind, meest zwaarbewolkt. Waar schijnlijk regenbuien. Zelfde tempe ratuur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na langdurig en ge duldig lijden, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader FRANQOIS VAN DE PLASSCHE, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Wed. Th. VAN DEPLASSCHE— Sanders. C. VAN DE PLASSCHE en Kind. J. C. VAN DE PLASSCHE— Theune. Amsterdam. M. J. THEUNE— Van de Plassche. J. W. THEUNE en Kinderen. F. VAN DE PLASSCHE. Vlissingen, 7 Mei 1910. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw SIEGERS Hessig betuigen hunnen hartelij- ken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun dochtertje. Vlissingen, 9 Mei 1910. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Donderdag 12 dezervan 21/.4l/t uur. In het GASTHUIS alhier wordt ge vraagd een fatsoenlijke P. G. tegen f 8 per maand. Zich aan te melden bij de Binnenmoeder. EN h - üAilmiWiTO itfy' ft- ~j H Marinestraat 8.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3