Vlissingen. 9 Mei. Morgenavond worden met den mailtrein hier verwacht de hertog en hertogin van Saksen-Coburg, die met de nachtmailboot hun reis naar Engeland zullen voortzetten. Thans hebben ook de bewoners van een gedeelte der Hobeinstraat bij Gedeputeerde Staten bezwaren ingediend tegen het plempingsbesluit van den gemeenteraad. Hunne huizen zijn slechts door een straat van het opspuilingsterrein ge scheiden en dat zoo'n straat geen voldoende waterkeering vormt is in 1906 langs proefortdervindelijken weg maar al te duidelijk bewezen. Zij voorzien, dat hun kelders en de ruimten onder hunne vloeren zich met zout water zullen vullen, dat ook zij maanden lang boven een poel zullen hebben te wonen, en dat een der tastbare naweeën, evenals in de Giacisstraat, zal wezen het wegrotten der vloerdelen en vloerbalken. ingevolge machtiging van H. M. de Koningin zijn aan de beide tor- pedobootjagers, in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij„de Schelde" alhier, de namen gegeven van „Wolf" en „Fret". Uit het jaarverslag van de alge- meene Telefoon-Maatschappij, voor heen Ribbink, van Bork Co., blijkt, dat het aantal aangesloten perceelen te dezer stede op 31 December be droeg 165, tegen 159 op 31 December 1908. Te Middelburg waren resp. 201 en 185 perceelen aangesloten. Het aantal gesprekken over de centraal-bureaux bedroeg te dezer stede in 1909 190.646 en in 1908 120.523 en te Middelburg respect. 153.195 en 127.132. Het dividend van de maatschappij is over het boekjaar 1909 vastgesteld op 8.9 pet. Gisteren moest te Middelburg wor den geschoten om den zilveren wis selbeker van den Zeeuwschen scherp- schuttersbond „Pro Patria", welke beker het vorig jaar niet kon worden toegekend, omdat „Midioburgum" te Middelburg, die het hoogste aantal punten had behaald, niet reglemen tair had geschoten. Daarom moest „Medioburgum" kampen tegen „Onder Ons" alhier. Niettegenstaande het zeer ongun stige weder werd toch geschoten en wel staande uit de vrije hand op 200 Meter, schijf Loosduinen, tel ling 1 10. „Medioburgum" won met 176 pun ten, terwijl „Onder Ons" er 118 behaalde. Gisteren namiddag is bij de bui tenplaats „het Moesbosch," aan den straatweg van Koudekerke naar hier, een automobiel, tengevolge van de gladheid van den weg, uitgegleden en gedeeltelijk in een sloot terecht gekomen. De inzittenden konden de auto ge makkelijk verlaten. Het kostte echter meer moeite het moderne voertuig weder op den weg te krijgen, want zelfs een span paarden wendde daar toe vruchteloos pogingen aan. Ten slotte is de auto met behulp van een andere auto uit de sloot getrokken. Voetbal. Voor de Zeeuwsche competitie gaf „Concordia" 1 te Middelburg een wedstrijd gewonnen tegen „Zeelandia". II eveneens aldaar en verloor alzoo met 0—5. Te Middelburg is een sub-comité opgericht van „Ter wille van het Kind." Het is samengesteld als volgt mevr. J. A. P. J. van de Brandeler— Klem, eere-presidente Herman Snij ders, president; E. W. Hendrikse, penningmeester; mevr. R. Weijll Snuijff en verder de dames M. Fokker, M. C. Callenfels, M. de CleijnBren, C. A. Goethals en M. Bolle, secre taresse. Men schrijft ons uit Domburg De vereeniging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg, heeft uit erkentelijkheid aan den heer H. M. Kesteloo, die met Mei jl. als brievengaarder den dienst eervol heeft veriaten, als blijk van waardeering en hoogachting een gaslamp aange boden. De heer H. M. Kesteloo Sr. heeft ruim 33 jaar de betrekking van brievengaarder vervuld. Zaterdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Serooskerke. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring der verordening inzake de woning wet. Van de bewoners der Vlasstraat was een verzoek ingekomen om be strating van hunnen weg vanwege de gemeente. Daar de weg niet van de gemeente, maar particulier eigen dom is, wil de gemeenteraad niet alles op zich nemen, doch zal eene voldoende subsidie verstrekken. Het voorstel van Burg. en Weth. om de gietenvereeniging eene sub sidie van f50 te geven werd met algemeens stemmen aangenomen, als zijnde in het belang van vele inge zetenen. Verder werd het kohier van het schoolgeld nog vastgesteld. Uit Oostburg schrijft men ons Gisteren, Zondag, werd door de vrijzinnige kiesvereeniging alhier een vergadering gehouden tot het kiezen van een 3en candidaat voor het lid maatschap der Prov. Staten vacature de heer mr. P. C. J. Hennequin. De voordracht bestond uit de heeren H. S. Gratama te Oostburg. P. W. Maarleveld te Biervliet, en P. Zijlstra te ijzendijke laatstgenoemde had verzocht geen stemmen op hem uit te brengen. Met de dorpsvereenigin- gen Ijzendijke,Biervliet en Hoofdplaat, Groede en Schoondijke werden uit gebracht 146 stemmen; hiervan ver kreeg de heer P. W. Maarleveld 88 en H. S. Gratama 57 stemmen, zoo= dat gekozen werd de heer Maarle veld. Als definitieve candidatenwor den thans gesteld de heeren mr. F. J. N. van Dam, P. W. Maarleveld en J. A. Neeteson. De eerste en laatste zijn aftredende leden. Uit Breskens meldt men ons Door de schietvereeniging „Bres kens", onderafdeeling van Volksweer- heid, is een driedaagsche schietwed strijd gehouden op 5, 7 en 8 dezer waaraan een aantal korpsen hebben deelgenomen. Op de baan C korps wedstrijd met scherp op 150 M. tijdschieten, ieder schot moest binnen de vijf seconden gelost zijn, houding liggend, knielend en staande vrije hand werd door vijf korpsen deelge nomen. De le prijs, een verguld bronzen medaille van Prins Hendrik werd behaald door de schietvereeni ging „Breskens" met 429 punten 2e prijs zilveren medaille, geschonken door den heer J. A. Neeteson te Ijzendijke, werd behaald door „Pre sident Steijn" te Oostburg met 358 punten, na vermenigvuldiging wegens gelijk aantal punten met „Voor Ne derland en Oranje" te Nieuwdorp. „Nimrod" van Heinkenszand en „Willem Teil" van Baarland hadden resp. 315 en 311 punten. Op de baan D idem met scherp op 150 M. (tref- produci) tijdsopname met treffers, werd deelgenomen door 7 korpsen. De le prijs een verguld bronzen medaille, geschonken door H. M. Koningin Wilhelmina' werd behaald door „Domburg" te Domburg met 581 punten, 2e prijs, een zilveren medaille geschonken door den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aar denburg door „Nimrod" van Wol- faartsdijk met 622 punten, 3e prijs een bronzen medaille geschonken door de schietvereeniging „Voor Va derland en Koning" te Vlissingen door „Groede" te Groede met 632 punten. De korpsen van Ter Neuzen, Veere, Middelburg en Vlissingen behaalden resp. 641, 753, 862 en 894 punten. Korps wedstrijd met Marge op 20 meter met tijdsopname, hieraan werd door 10 korpsen deelgenomen. De le prijs, een verguld bronzen medaile, geschonken door H. M. Koningin- Moeder, werd behaald door „Dom burg" te Domburg met 376 punten, 2e prijs, zilveren medaille, geschon ken door den heer H. G. Hammacher te Groede, werd behaald door „Voor Vaderland en Koning te Ter Neuzen, 376 punten, 3e prijs, bronzen me daille, geschonken door „Volksweer baarheid," door „Voor Vaderland en Koning" te Vbssingen, met 398 pun ten, 4e prijs, eveneens een bronzen medaille, door „Prins Hendrik" te Veere, met 456 punten, De vereenigingen te Breskens, Nieuwdorp, Oostburg, Middelburg, Baarland en Wolfaartsdijk behaalden resp. 468, 513, 588, 631, 638 en 713 punten. Op de eerebaan met scherp op 150 M. (max. 60 punten) werd het zilveren eerekruis, geschonken door mr. F. J. N. vam te Oostburg, behaald door D. Mookhoek te Bres kens, met 58 punten. Een zilveren en een bronzen medaille, uitgeloofd door de vereeniging te Breskens, werden resp. behaald door J. Okker te Wolfaartsdijk, met 56 en J. Crans- berg te Schoondijke, met 55 punten. De rozenprijs, een zilveren medaille, geschonken door het hoofdbestuur „Volksweerbaarheid," viel bij loting ten deel aan B. Simonse, te Hein kenszand. Uit Oostburg schrijft men ons Zaterdagavond werden de ingeze tenen plotseling opgeschrikt door een felle bliksemstraal, gevolgd door een donderslag die alles deed trillen. Het onweder ging vergezeld van een hagel- en sneeuwbui, gevolgd door een slagregen. Later werd van oog getuigen vernomen dat de bliksem op den R. K. kerktoren was gevallen en door den bliksemafleider in den grond was geslagen. Van schade werd niets bespeurd. Naar wij vernemen is de molen van den heer Aalbregtsen te Draai- burg eveneens door het onweer ge troffen de molen bekwam belang rijke schade. Door 't bestuur der christelijke Jon- gelingsvereenigingen ring Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen is besloten het 13e zomerfeest te houden te Groede op Donderdag 7 Juli a. s., op eene weide van den heer J. van Dijke aldaar, door hem welwillend voor dit doel afgestaan. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Het comité dat zich voor eenige jaren in Oostel. Zeeuwsch-Vlaanderen vormde om pogingen aan te wenden voor het verkrijgen van eene Rijks- Hoogere Burgerschool in die van middelbaar onderwijs geheel versto ken landstreek, had geen resultaat op zijne pogingen. Het comité, welks ledenta inmid dels is uitgebreid, meent dat er thans gegevens zijn die hoop geven op een welslagen, en zal zich dezer dagen opnieuw tot de regeering wen den om de oprichting eener middel baar onderwijs-inrichting in dit zoo misdeelde deel van Nederland te be pleiten. Te hopen is het dat het comité algemeene medewerking moge ondervinden en een gunstig onthaal bij de regeering. Door de marechaussée te Honte- nisse is Zaterdag proces-verbaal op gemaakt tegen H. J. C. en J. de W., beiden aldaar woonachtig die Don derdagavond een zekeren R. de W„ eveneens wonende aldaar, vrij ern stig mishandeld hebben, zoodat de mogelijkheid niet buitengesloten is dat hij zich onder geneeskundige behandeling moet stellen. Beiden hebben bekend het feit ge pleegd te hebben. KERK- en SCHQOLNIEUWS. De heer Joh. Christiaanse, onder wijzer te Srooskerke, is benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school te Nieuwdorp (Zuid-Beveland), welke benoeming doof hem is aangenomen. Vrijdagavond ongeveer 10 uur is een onbezoldigd rijksveldwachter te Elshout op laffe wijze aangevallen. Op surveillance zijnde werd hij on verwachts tegen den grond geworpen. Voor hij zich kon verweren lag hij tegen den grond en werden hem een 11-tal messteken toegebracht. Door den veldwachter van Drunen werd hij opgenomen en naar Drunen getransporteerd, alwaar geneeskun dige hulp werd verleend. De dader van deze laffe aanranding is een bij de politie bekend sujet, die reeds verscheidene vonnissen achter den rug heeft, en is thans naar het bui tenland gevlucht. De toestand van den veldwachter is zeer ernstig. —Zaterdagavond waren van het te Hoek van Holland gestrande stoomschip „Dusseldorf" negen man equipage afgehaald. De kapitein, twee stuurlieden, de chef-machinist en de kok weigerden echtertoen de redding boot ten tweeden male kwam. Reeds is eene overeenkomst getroffen met de berging-maatschappij. Het schip heeft veel water gemaakt. Gevaar was er Zaterdagavond niet meer. Een dame en drie heeren maakten een zeiltochtje op den Schinkel en- het Nieuwe Maar. Waar schijnlijk tengevolge van het niet goed hanteeren van het zeil en door een plotselingen rukwind, sloeg het ranke vaartuig eensklaps om, met het gevolg dat alle vier te water ge raakten. Door zwemmen kon men zich boven water houden, hoewel de dame die niet de zwemkunst machtig was reeds zonk en ge heel onder het zeiivaartuig lag. Zij werd echter door éen der heeren gegrepen. De drenkelingen werden door een ander vaartuig opgenomen. Een 19-jarig meisje te Amster dam had de vorige week toen zij des avonds in het Vondelpark wan delde, woorden met haar beminde. De twist liep zoo hoog, dat het meisje uit vrees, in den vijver sprong. De jongeman koos het hazenpad. Eenige personen, eveneens in het Vondelpark aanwezig, en door het haastig vertrek van het jongemensch getroffen, snelden naar den vijver, bemerkten dat het meisje te water lag, haalden haar er uit en brachten haar naar de ouderlijke woning. De politie door de ouders van het meisje gewaarschuwd, bij welke waarschuwing het vermoeden werd geuit, alsof van de zijde van den jongeman misdaad in het spel zou zijn, haalde 's nachts den beminde van het meisje uit zijn bed. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat van misdaad geen sprake is. Het meisje heeft zelve verklaard in het water te zijn gesprongen. Een 18jarige slagersknecht te Harlingen is door het loslaten van het stuur der fiets te water geraakt en verdronken Te Maastricht is een man van de trappen gevallen en aan de gevolgen overleden Te Oderveen (Drente) is een kind van een landbouwer in een tobbe met kokend water gevallen en kort daarna aan de gevolgen bezweken. Het tweede slachtoffer van het tramonge luk te Rijswijk is thans ook overleden. Zaterdagavond had in de Bloem- straat te Amsterdam een glazenwas- scher het ongeluk van een 25 sports ladder te vallen. Mer een ernstige hoofdwonde werd de man, na eerst verbonden te zijn, in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. Te Sliedrecht is een 6jarige knaap in de haven gevallen en door zijn vader levenloos opgehaald. Een 9- jarig knaapje te Steen wij kerwold, werd, staande bij een telefoonpaal, Zaterdagmiddag doodelijk door den bliksem betroffen. Morgen hoopt mej. wed. B. Duré te Groningen haar lOOen jaar jaardag te herdenken. De vrouw is 35 jaar weduwe en heeft geen kin deren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken ten huize van den heer Frowein aan den Velperweg te Arnhem. De dader is door een raam binnengeklommen ea heeft zich eerst begeven naar de eetkamer waar hij een groot aantal zilveren lepels, vorken enz. ontvreemdde. Daarna heeft hij een bezoek ge bracht in de voorkamer en een daar staand bureau geopend, alle laden doorsnuffeld en daaruit ontvreemd een metalen spaarpot inhoudende f 30 a f 40 behoorende aan de dienstbo den. Eindelijk is een bezoek gebracht aan den kelder en heeft hij zich te goed gedaan aan den wijn. Een flesch nog gedeeltelijk gevuld, werd in den tuin gevonden. De heer F. was aange sloten bij den Eersten Arnhemschen Nachtveiligheidsdienst, doch de nacht waker, die bij het ontdekken van den diefstal uit den tuin te voorschijn kwam, heeft blijkbaar niets verdachts opgemerkt, hoewel de dief in een der kamers licht had ontstoken. De Italiaansche Kamerafge vaardigde Guido Pompili, oud-onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, en afgevaardigde ter inter nationale conferentie in Den Haag, heeft gisterenochtend, wegens het overlijden zijner echtgenoote, de dich teres Vittoria Aganoor, die gisteren nacht overleden is, door middel van een revolverschot,zelfmoord gepleegd. Het bericht maakte een diepen in druk. Volgens de laatste berichten zijn bij de aardbeving te Cartago 1000 menschen omgekomen en 1000 ande ren gewond. Van de huizen zijn slechts 2 houten gebouwen overeind gebleven. De NorddeutscheLloyd heeft order gegeven 15 zijner stoomschepen, die in de vaart zijn op Oost-Azië en Au stralië, met draadlooze telegrafie sy- steem-Telefunken, uit te rusten. De Hamburg—Amerika—Lijn laat vier harer grootste stoomschepen op Bra zilië en Mexico van draadlooze tele grafie voorzien. Voorts zullen ook negen stoomschepen van de Hansa- lijn op Indië en de op de Westkust varende stoomschepen van de Roland- en Kosmoslijnen met draadlooze tele grafie worden uitgerust. Volgens officieele opgave bestond de Belgische handelsvloot op 1 jan.uit 103 schepen, n.l. te Antwerpen thuis- behoorend 92, te Gent 8, Nieupoort en Ostende 1. Twaalf schepen hebben een zuivere tonnenmaat boven de 3000 ton, n.l. „Lapland" (13119), „Kroonland" en „Finland" elk (9287), „Vaderland" (8287), „Samland (7293), „Gothland" (5488) en „Friesland" (4674) allen behoorende aan de „Red Starline". De „Albertville" (3246) „Bruxellesvil- le" (3851) en „Leopoldville" (4292) van de Belgische Congoleesche Zee vaartmaatschappijen de „Gouverneur de Landsheere" (3056) en de „Minis ter Beernaert" (3047) van de reederij „Adolf Dieppe". De schepen, welke in 1909 genationaliseerd werden, bedragen 21 in getal. In 1909 gingen de stoomschepen „Australia", „Egyp te", „Louise" en „Sambre" verloren. Koning Eduard. f Reeds gedurende het vorige jaar heeft koning Eduard driemaal een aandoening van de ademhalingSOr ganen gehad, die zich in aanvallen van benauwdheid openbaarden. Eens had hij zoo'n aanval te Berlijn, een andermaal te Biarritz, een derde keer je Londen. Daarom hadden de artsen den ko ning aangeraden Londen ieder jaar vroeg te verlaten en eerst laat terug te keeren om het ruwe klimaat z00- veel mogelijk te ontvluchten. Of het de goede gevolgen waren van het laatste verblijf te Mariënbad dan wel de zorgen voor de binnen- landsche politieke moeilijkheden, de koning is niet in Januari, maar eerst den 6 Maart naar Biarritz gereisd. Een persoon uit zijn omgeving verklaarde volgens de „Echo de Pa ris" reeds, voor ongeveer een dag of tien, dat de koning leed onder den terugkeer van zijn oude aanvallen In weerwil van het slechte weer had de koning na zijn terugkeer in Londen hard gewerkt en veel ge- sproken. Ofschoon hij te Biarritz al een aan val scheen gehad te hebben, was hij ook drie uren na zijn aankomst te Londen reeds in de opera te zien, ontving hij verder Asquith en lord Kitchener in audiënties, die ook nu vermoeiend moeten geweest zijn. Ook in den schouwburg was dekoninghog. Toen de koning nu van Sandring- ham terugkeerde, kreeg hij een ern stige ontsteking van de luchtpijpen. De ziekte werd eerst bekend, zooals wij reeds mededeelden, toen de ko ning niet als gewoonlijk aan het Victoriastation verscheen om de ko ningin af te halen. De journalisten, die naar het Buc- kinghampaleis gingen, vernamen, dat de prins van Wales in den na middag bij zijn vader geroepen was en langen tijd in diens kamer met hem gesproken had dat verder de koningin onmiddellijk na haar aan komt naar het ziekbed van haar ge maal geijld was, en dat een consult der geneesheeren in de avonduren had plaats gevonden. Ook de „Times" geeft toe, dat de koning aan een reeds langeren tijd bestaande ziekte leed. De koning, schrijft het blad, was de gevolgen van een dergelijken aanval, als hij in Biarritz had doorgemaakt, nog niet geheel te boven gekomen, en bij het bezoek aan de kunsttentoonstelling in de Kon. Academie, was een groote verandering in zijn uiterlijk voorko men merkbaar. Na de rust in Sandringham, keerde de koning oogenschijnlijk hersteld, naar Londen terug. De plotselinge weersverandering oefende echter weer haar werking uit. Alle bladen, nog over de ziekte van den koning schrijvende, uiten hun hartelijke deelneming voor de koninklijke familie. Men kan uit al deze artikelen lezen, hoe bemind en geacht de koning bij zijn volk was. De radicale „Morning Leader" schrijft, dat koning Eduard ongetwij feld de liefde van het geheele volk gewonnen had en dat hem dat meer dan éénmaal bewezen is. Wij me^ nen, schrijft het blad, dat deze ge negenheid van het volk voor zijn koning veel zal bijdragen tot een goede en gelukkige oplossing van den tegenwoordigen politieken strijd. Nu deze koning er niet meer is, wenden alle oogen zich naar zijn op volger. Zal hij evenals zijn vader met verstand en menschenkennis te mid den van dezen voor Engeland moei lijken tijd d: scherpte aan den strijd der partijen kunnen ontnemen De opvolger van den overleden koning heeft een zware taak overgenomen, te meer, omdat zijn vader er geheel voor berekend was. Zaterdagnamiddag om 3 uur werd naar aanleiding van het overlijden van den koning door Hooger- en Lager* huis vergaderd. Bij afwezigheid van den speaker, verdaagde de „deputy speaker" het Lagerhuis op voorstel van Winston Churchill, den minister van binnen- landsche zaken. In het Hoogerhuis namen de lords Chancellor en andere peers den eed van trouw af. De leden der koninklijke hofhouding werden Zaterdagnamiddag in de sterf kamer toegelaten. De koning ligt op het bed, waarop hij overleden is. Het gelaat van den doode is volmaakt kalm en vredig- Omtrent de begrafenis is nog niets vastgesteld. Deze zal echter eerder op Zaterdag 21 Mei dan op Zaterdag U Mei plaats hebben. Koning Eduard heeft een goede perszoowel in het Britsche rijk ais daarbuiten waardeert men in de" vorst die is heengegaan den koning en den mensch.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2