lm QÉrm J.GIoois. Tekstboekjes Natuurkundig Ceiatseisp Café taarat „levenslast" echt Friese! iaphwl Katoenen Kinderjurken Katarishuis - ii 'TEKÖOF Inland. Laatste Berichten. Advertentien* m. c kroon. Algemeens Vergadering HEROPEND. C. VAN DEN BROEKE. W. ZWOLSMAJt Standaard Bronzen Prima VERNISSEN, Sponzen, Zeemen, Dweilen, Straatbezems. Eerste Zending- VERKOOPING NETTEN INBOEDEL. DE GROOT HQNDIUS Lentekuur LEVERING «AG 13 II el Aanbesteden |wel alleen over het beminden vorst poedig zal men .ngelsche pers reeds men zijn heengaan nu men van zijn zijn takt veel ver- land uit de ernstige te helpen bevrijden. Ie regeering een tijd worden, en voor den niet minder Frederik Ernest Al lies, die thans den jn zal bestijgen, is 65 geboren en huwde 13 met Victoria Maria, :k. Uit dit huwelijk |rins Eduard Albert irins Albert Frederik 195), prinses Victoria April 1897), prins (31 Maart 1900), juard (20 December Karei (12Juli 1905.) o.a. van den over- Ieeft Edward Vil verre overtroffen, die men en van hem koes als prins van Wales aaatschappelijk leven kennis van menschen gedaan en zich groote van verkeer eigen ook als regeerend levend kroonprins [rergeten te hebben, taak hem wachtte, irklaren, dat hij, aan ;omen, zich van meet diplomaat deed ken- politieke schaakbord igen schranderen zet rsoon van beteekenis p het terrein van de >litiek rekening moest aaldelijk reizen naar i Europa, had samen- president der Fran- met den tsaar van fczervan Duitschland, Italië, waarbij hij IEngelschen staatsse- rlog, Haldane, verge- [erust aannemen, dat een belangrijke roi >ij de tot stand bren- entente-cordiale met sland. Hij was het nauwer met Engeland Inds invloed in Por- Iin het kort de ziel ationale staatkunde, icht was Engeland's te handhaven en groote concurrent van ie wereldmarkt, zoo leeren. 1de Kamer speelden heftige tooneelen af. iden dagen had de rdigde voor Ostende, :alen Senator Duprei deze den Staat een Izorgd van 700,000 ehoorde indertijd tot omité voor de groote nstelling te Milaan, gheid moet hij heb- dat zijn schoonzoon, ies tot secretaris van I. benoemd. Buyl be- s in overeenstemming vader de voornaamste :hzelf toewees en dat ipersonen, die slechts 'aren, provisie heette e hij werkelijk zelf ou Vaes bij de werk- arvan hij tegelijkertijd ndernemer was, ook hebben toegeëigend. deze wijze 700.000 'erloren. digde echter Dupret, eke beschermer was cties. n de Kamer zijn be- Ijoneerde, riep Dupret oor senaatsleden ge- bune toe„Herhaal ïuldigingen buiten het nd groot rumoer. De lont riep tot Dupret [e vlegel". De voor- bedwongen den sena- zigheid op de tribune Dupret verzette zich, commandant van het m met geweld doen quaestie is de zaak .en leider van de recn- ■weten, dat hij van de Antwerpsche tram, Kamer bepleitte, de gekregen tnill»oen te zullen ontvangen. Hij had dus zijn mandaat voor particulier voordeel gebruikt. Toen hem echter het geld niet werd betaald deed hij de maat schappij een proces aan, waardoor de zaak openbaar werd. Cooremans was dus zeer gecom promitteerd. Toch weigerden de cle- ricalen, hem bij de Kamerverkiezingen te dwingen, af te zien van een can- didatuur. Ze plaatsten hem bovenaan de candidatenlijst, zoodat zijn verkie zing zeker zou zijn geweest. Toen de linkerzijde in de Kamer de quaestie ter sprake bracht was Cooremans niet in het Huis. Thans heeft toch de rechterzijde besloten, hem van de lijst te schrappen. DUITSCHLAND. Bij het begroo- tingsdebat in het Pruisische Huis van afgevaardigden, was door de vrijzin nige afgevaardigden, Strobel en Fisch- beck, en daarna nog eens door het sociaal-democratisch lid Hirsch ge klaagd, over het verbieden van op tochten op 1 Mei. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Von Moltke, had zich in het eerst niets van deze klachten aangetrokken, en maakte blijkbaar geen aanstalten om er op te antwoor den. Toen echter van de andere zijde, de conservatief Von Brandensiein, de regeering juist haar zig-zag koers verweet, ten opzichte van de straat- betoogingen, die hij generale repitities voor de revolutie noemde, trad de minister eindelijk in het krijt, om zoowel de klachten van vrijzinnige en sociaal-democratische zijde, als de conservatieve critiek te bestrijden. Hij stelde zich op het standpunt van de aanschrijving, die hij tot de burgemeesters had gericht, in zake de houding, ten opzichte der 1-Mei be toogingen. Verder maakte hij onderscheid tus- schen bijeenkomsten in de open lucht, die volgens de wet op het vereni gingsrecht geoorloofd waren, en de optochten in gesloten orde, waarbij groote mass's op straat kwamen, die zeer moeilijk door de politie konden worden gecontroleerd. Daar nu de politie verplicht was, steeds de noodige' maatregelen te nemen voor de handhaving der orde, moest zij telkens wanneer haar ver gunning voor hef houden van een vergadering in de open lucht werd gevraagd, nagaan, of deze ook gevaar voor het publiek kon opleveren. Zoodoende kon het wel gebeuren, dat op dezelfde plaats de eene maai ten sociael-democratische betooging toegelaten werd, en zij een ander maal werd verboden, zoodat men dan nog het recht niet had van een zig zag koers te spreken. Wat nu het verbieden der Mei- betoogingen betreft, trachtte de mi nister, op grond van allerlei citaten uit de „Vorwarts" en andere socia- litische bladen te bewijzen, dat deze betoogingen gevaarlijk voor de open bare orde hadden kunnen worden, zoodat de politie in het belang der veiligheid verplicht was geweest deze te verbieden. Het nationaal-liberale lid Friedberg merkte naar aanleiding hiervan op, bat men in den laatsten tijd wel ge dwongen was, hoe langer hoe meer de toevlucht te nemen, tot vergade ren in de open lucht, wijl overal de conservatieve plaatselijke over deden zorgden dat geen enkele zaal beschikbaar was. ITALIË. Uit Brescia wordt aan de Jribuna", melding gemaakt van een pijnlijk grensincident. Aan de Oostenrijksche zijde van de rivier de Chièse wordt een groote dijk aangelegd. Daar deze dam niet ™een zich tot op lialiaansch gebied uitstrekt maar den oever aan de Ita- haansche zijde n gevaar brengt trok Je bevolking van het ltaliaansche «anton Bagolina in groote massa naar jen dijk en dwong de werklieden "et werk neer te leggen. Het gevolg was, dat de Oosten- 'IKsche aannemers onmiddellijk de Jip van gendarmen inriepen om "en arbeid voort te zetten, daarop werden ook ltaliaansche Warmen naar de Chiese gezonden besch 'tallaansche belangen daar te jje „Tribuna" teekent hierbij aan Jf conflict is wel-is-waar niet u"g; maar toch nogal bedenkelijk. ,net ltaliaansche districtsbestuur is n' ,Van„ oordeel, dat wanneer de ,P(t. 'jksche gendarmerie de voort- - 'ng van het werk wil beschermen, i», ,°P 'taliaansch grondgebied zou kw» ?n geschieden want de dijk in scha,,!6 strekt zich op Italiaansch aa-i u" en dat zou natuurlijk WikJr® Seven tot ernstige ver pas „"Se"- De regeering, die eerst is seh het incident °P de hoogte temen Zal spoed'g maatregelen Het blad hoopt intusschen, dat de Uostenrijksche regeering geen oogen- blik zal weifelen om de werkzaam heden te doen staken en daarmede alle verdere incidenten te voorko men. De minister van buitenlandsche zaken en de Oostenrijksche gezant te Rome hadden Woensdag reeds een onderhoud. Inderdaad is het te hopen, dat dit incident geen nieuw voedsel geeft aan de toch zoo gauw opvlam mende anti-Oostenrijksche gezind heid in Italië. TURKIJE, De overwinning, die de lurksche troepen te Katsjanik heb ben behaald, is daarom een groot belang, daar generaal Turghut-pasja nu zijn verbindingen met Oeskjoeb kan herstellen en het hem gemakke lijker zal vallen, zijn troepen te nro- viandeeren. Bovendien zal deze overwinning van demoraliseerenden invloed zijn op de rebellen, die nu quasi hunne onderwerping zullen aanbieden en trouw zullen zweren aan de regeering, met het stille voornemen echter om bij de eerste gelegenheid de beste weder op te staan, wanneer Turghut pasja althans niet behoorlijk profiteert van zijn overwinning en niet weet door te dringen in het hart van Al banië, speciaal tot Luma, het sterkste punt van het verzet. Uit officieele kringen verneemt de berichtgever van de „Temps" dat de regeering zich nogal bezorgd maakt wegens een zekere mate van gebrek aan discipline bij de troepen. Zij moeten verklaard hebben, dat zij zon der bezwaar tegen den vijand zullen oprukken, dat zij de garnizoenen, die hun in Albanië aangewezen wor den, zullen medewerken tot handha ving van de orde en de constitution- neele wetten, maar zij weigeren de bevolking te ontwapenen. Daar ze van meening zijn, dat ieder man in Turkije het recht moet hebben gewapend te zijn, zoolang de recht banken niet geregeld werken en de auoriteiten nog niet bij machte zijn de vrouwen, kinderen en den eigendom te beschermen. „Rooverbenden over vallen nog voortdurend de dorpen en wanneer men de Albaneezen begint te ontwapenen, zal men ook aan de andere Macedonische elementen de wapens ontnemen, daartoe kan het leger niet medewerken, althans voor- loopig nog niet." NOORWEGEN. Aan het Donder dagavond te Christiania ter eere van Roosevelt gegeven diner, bracht ko ning Haakon een dronk uit op den gewezen president en de Vereenmde Staten. B De heer Roosevelt dankte daarop den koning voor zijn vriendelijke woorden en hield toen een lofrede op de Noren, die de Vereenigde Staten tot hun tweede vaderland hebben gekozen. In het verder verloop zijner rede, zeide hij: „Ik kan mij niet voor stellen. dat een beschaafd man, die belang stelt in de geschiedenis van het blanke ras, niet door groote ont roering wordt aangegrepen, wanneer hij den bodem van Noorwegen be treedt. Na de verdwijning van de Grieksch- Romeinsche beschaving, begon met de Noorsche literatuur de eerste let terkundige beweging, de eerste be schavingsbeweging in geheel Europa, die geen nabootsing was van Grieksch Romeinsche voorbeelden en ontston den daar de vele sagen, die in de wereld met steeds toenemende be langstelling worden gelezen. Ik herinner mij nog, hoe aange naam het mij was mijn gelukwenschen te kunnen seinen aan den nieuwen koning van Noorwegen, die den oud- Noorschen naam Haakon draagt en het moet een blijde gedachte zijn voor het land, dat Haakon en Olaf de na men zijn van den tegen woord igen en toekomstigen vorst. Ik hoop op een lange reeks van zulke namen, niet alleen Haakons en Olafs, maar ook Sigurds en Harolds." Per telegraaf. H. M. Koningin Emma in Engeland. LONDEN. H. M. de Koningin- Moeder kwam alhier hedenochtend te 9.3U aan het Victoria-station aan en werd verwelkomd door haar zuster de hertogin van Albanië, door onzen gezant en leden der legatie. H. M. had een voorspoedige reis gehad, niettegenstaande het stormachtige weder op zee. H. M. was diep ge schokt door het overlijden van ko ning Eduard. De reis van Prins Hendrik uitgesteld. 's GRAVENHAGE. Wegens het overlijden van Z. M. koning Eduard en de nauwe verwantschap tusschen de Koningshu'zen van Denemarken en Noorwegen met het Engelsche hof, is de reis van Prins Hendrik naar de Noorsche rijken uitgesteld. Z. K. H. heeft hedenochtend een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Engelschen gezant, en heeft he denmiddag de terugreis naar Het Loo aanvaard. Schip gestrand. HOEK VAN HOLLAND. Het Duit- sche stoomschip „Düsseldörf" is 'hedennacht door storm op den strek dam aan de Zuiderpiet geworpen. Hedenochtend werd de positie van het schip hachelijker door de hooge zeeën die over het schip sloegen. De reddingsbooten zijn uitgevaren om te trachten de equipage af te halen. Men vermoedt dat het schip wrak zal worden. Koning Eduard f LONDEN. Volgens geneeskundige verklaring is de Koning overleden aan een aandoening van de adem halingsorganen en het hart. Gister avond laat werkte reeds de linker hartekamer niet meer en gaf het toenemen van zuurstof geen ver lichting. Het Parlement zal spoedig bijeen komen om trouw te zweren aan den nieuwen Koning. Hedenmiddag 4 uur is de ministerraad bijeengeko men tot beraadslaging over de pro clamatie. De smart van koningin Alexandra uit zich in diepe berusting. Een stroom van telegrammen uit heel Europa, met een hartelijk tele gram van keizer Wilhelm van Duitsch land, bereikte de familie. Te Parijs werd algemeen de vlag halfstoks uitgestoken. WEEKBEBIGHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut, te,De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 7 Mei 1910.) Hoogste barometerstand 772,3 te Horta. Laagste barometerstand 732,0 te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 8 MeiMeest matige rot krachtige Westelijke wind. Zwaar bewolkt. Voorloopig nog buiig. Zelfde tempe ratuur. VAN HET op MAANDAG 9 MEI, in het „Concertgebouw", Emmastraat. De Secretaris, VAN DE VOLKERE. Aan het geachte Publiek wordt be= Kend gemaakt dat aanstaande ZONDAG 8 MEI, het van ouds bekende Zandweg, (hij het Badhuis) zai worden Voor goede drankén zal gezorgd worden. Aanbevelend De FRIESCHE BAKKERIJ is 't adres voor Aanbevelend, VROUWESTRAAT. voor Lampen en Beelden zijn de beste. 20 ct. per doos, alsmede Eigenbereide Verven. voor Vloerzeilen en Meubelen. Platte Witkwasten. BLANKE VERNIS. KASTRAHDEH- Levert alle soorten GLAS. Aanbevelend, Huisschilder en Grossier. Glacisstraat 112. J Stoom Boek- en Handelsdrukkerij |j ülaiaj ïirltt, f. 7i! D3 Y1LD3 If,, yiisuasa Dinsdag en Woensdag 10 en 11 Mei a.s., telkens des morgens ten 10 uur, van een belangrijken Antiquiteiten, Gouden en Zil veren Voorwerpen, w.b. 30 couverts Tafelzilver, zeldza me gezette Diamant en wat in verdere uitgebreidheid is te zien één dag voor den verkoop tot 4 uur. De verkooporder is in de lokalen aangegeven. De Taxateurs, N.B. Aan bekende koopers wordt drie maanden crediet verleend. De Pink Pillen vormen de beste lentekuur en zyn het krachtigst middel tegen bloedarmoede. Schaf u vandaag nog eenige doosjes Pink Pillen aan en begin de weldadige behandeling er mee, of doe haar beginnen door de personen uwer omgvving wier gezondheid te wen- schen over laat. De Pink Pillen geven bloed en krachten zy bevorderen de eelust en bezorgen een uitmun tende spysvertering. Zy wekken alle organen op en bevorderen aldus de uitdryving der giftige stoffen die gedurende het barre jaargetyde in ons lichaam zyn opgehoopt. Zy zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagkwalen, zenuwaan doeningen, rheumatische pynen. mimmm. VAN De MAJOOR, Cominandeerende Officier van het 4e Bataljon, 3e Regi ment Infanterie te Viissingen, zal op des middags twaalf ure, te zijnen Bureele, Oranjestraat 4, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar de lettering uan Gerookt en Pekelspek noodig uoor de Soldaten-Menages te Viis singen, gedurende het 2e halfjaar 1910. De algemeene voorwaarden zijn tegen den prijs van f0.25 per exem plaar verkrijgbaar bij de firma GEBRs. /AN CLEEF, te 's Gravenhage. Inlichtingen betreffende de hoeveel heden, welke vermoedelijk noodig zullen zijn, kunnen bij den Aanbe- steder worden ingewonnen. Het te leveren Spek kan, behalve van het stempelmerk van den Ned. Slagershond of van een gemeentelijk Abattoir, genoemd in artikel 16 van vermelde voorwaarden, ook zijn voor zien van het goedkeurings-stempel- merk van den gemeentelijkenkeurings- dienst te Arnhem, Brielle, Dordrecht, Hoorn of Viissingen. Het Spek zal door de zorg van den aannemer in de Kazernes enz. moeten worden bezorgd. Viissingen, 29 April 1910. De Majoor voornoemd, ZAN1NO. eenige Eén= en Tweeverdie- pingshuizen. Br. lett. R. Bureau „Vlissingsche Courant".

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3