Meer. tekaarteo Tweede Blad. iPPIJ. Maandag 9 Mei. êfXOOISy EI JENS Gemengd Nieuws. No 107 48e Jaargang. 1910. 5HS, Ie in 't pingstraat 31. 5LAZER, Nieuwendijk. KOUSEMAKER. iet Groenewóud. srd, Comsstifales.enz. Ie Valk". wr" EN AAR in KEUZE prijzen, van ©e»ig- fitpast en per en KUSSENS. iraeöten en kleuren. HERMAKEN van Kapok-, Zeegras- waschgoed. De huis- en voor iedereen fwasschen iederen >urg. qüMim a VL1SSINGSCHE COURANT aanbevolen door H. H. zeer smakelijk, voedzaam verend. Verkrijgbaar bij —o— Vlissingen machines behoeven geene aanprijzing. Wij verzoeken slechts cp te letten, dat ze aan het juiste adres gekocht worden. machines, die, hoewel onder den naam „Sin- worden aangeboden :emde vlag te zeilen. WALSTRAAT. ek-en Handelsdrukkerij TA» DE TELLElr., Vlissingen fen, jf Tafe/kleeden. g. ste gordijnen. en Franjes, 'ijnhnoppen. tproeden. t ran d e n. - n en Dekens. RA TIS. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, l! TELEFOONNUMMER 10. j! ftbonnements-ftduertentiën op zeer ooordeeiige uooruiaarden Vlissingen, 7 Mei. H. M. de Koningin-Moeder is gis teravond 8 u. 39 m. per Hollandsche Spoor uit de residentie naar hier ver trokken, om zich naar Engeland te begeven. H. M. vertrok van uit het Vorstelijk Paviljoen, waar zich eenige autoriteiten, onder meer de Engelsche gezant, de heer Buchanan, de eerste secretaris van de Engelsche legatie Lord Acton, de burgemeester, de heer Sweerts en de gouverneur der resi dentie luitenant-generaal De Meester hadden vereenigd om de Vorstin uit geleide te doen. Hare Majesteit maakte de reis naar hier in den koninklijken salonwagen welke geplaatst werd in den gewonen sneltrein. Bij aankomst van den trein werd H. M. op het perron verwelkomd door den directeur van de „Zeeland", den heer T. H. de Meester en verder door den burgemeester en den gar- nizoens-commandant. Na een kort oponthoud in de vor stelijke wachtkamer begaf H. M. met haar gevolg zich aan boord van de gereedliggende mailboot „Prinses Juliana", waarvan de vorstelijke salon was gereserveerd. Ongeveer half een vertrok de boot van hier, terwijl de reis werd mede gemaakt door den directeur van de „Zeeland". Naar wij vernemen zal door de Koninklijke Maatschappij „de Schel de" alhier over 1909 8 pet. dividend worden uitgekeerd. De gemeenteraad besloot in zijne zitting van 22 April j.l. over te gaan tot ophooging van een gedeelte der voormalige buitenvest en wel langs den steeds meer gebruikelijken „nat ten weg." Thans hebben een aantal eigenaars van panden, die aan het op te spuiten terrein grenzen, bij heereri Gedepu teerde Staten van Zeeland ernstige bezwaren tegen dat besluit ingediend. Zij schijnen geen genoegzaam ver trouwen te hebben in de maatregelen, die zullen gsnomen worden om hen voor de gevolgen van die wijze van ophooging te vrijwaren. Zij trekken de behoedende kracht van het op te werpen kleidijkje in twijfel. Geheel ongelijk hebben ze niet. Dai zal een ieder toegeven, die zich herinnert, hoe bij het opspuiten van een ander terrein in 1906 het water verrassende staaltjes te zien gaf van zijn onweerstaanbare kracht. O. a. baande het zich langs het grondvlak van een zeer breeden ouden dijkeen weg naar 't zoogenaamde Laantje, dat tengevolge daarvan verscheidene weken achtereen blank stond. Dat zullen vooral gaarne toegeven de bewoners van de Glacisstraat en de De Ruyterstraat die, hoewel hunne panden vrij ver van het op te hoogen terrein verwijderd waren,maanden ach tereen al de ellende ondervonden heb benvan 't zoekende, zijpelende,opwel lende, gravende en persende Noor- dennewater. Zij zijn toen ernstig benadeeld in hun have en goed, maar vooral ook in hunne gezondheid. En aog altijd herinneren hunne huizen, door soortgelijke onhebbelijkheden a's de Amsterdamsche Beurs berucht hebben gemaakt, aan het spuitjaar Gaat het water ditmaal even ver raderlijk te werk als toenmaals, dan ral de ellende en de schade voor dc bewoners der Bouwen Ewout- sjraat nog heel wat grooter wezen, zal elkeen toestemmen, die zich moeite getroost, de ligging van de gebouwen aldaar eens in oogen- schouw te nemen en daarbij te be denken, dat het zand zal worden op gevoerd tot aan den bovenrand van de schuttingen der achterplaatsen, en dat deze onmiddellijk grenzen aan 't opspuitingsgebied. Het is te hopen aldus verzoekt men ons te melden dat het beroep op heeren Gedeputeerde Staten er althans toe leiden zal, dat er afdoende maatregelen genomen worden ter voorkoming van ongewenschte gevol gen en dat het gemeentebestuur, zoo er toch schade wordt geleden, vrij willig den bekenden billijkheidsregel zal toepassen „Elke schade komt voor rekening die ze aanricht." Te meer is zulks te hopen, daar er onder de adressanten zijn, die uit eigen middelen zelfs een schade van enkele guldens niet zouden kunnen herstellen. In een vergadering, gisterenavond door eenige bewoners der Kleine Markt en Korte Walstraat gehouden, is een buurtcommissie gevormd voor feestelijkheden bij nationalefeestdagen. Besloten is dat zij den naam zal dragen van „Ons Vorstenhuis." De commissie koos een bestuur van 5 leden, bestaande uit de heeren G. van Dalsum Sr., Joh. de Bruijn, S. J. Hillinga, J. C. van Oostveen en F. van de Velde. Gisterenavond werd een bijeen komst van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier gehouden, waarin de heer W. A. Kole, sedert 25 jaren diaken en bijna 25 jaar als kassier, weike veelomvattende betrek king belangeloos door hem wordt vervuld, de gelukwenschen had in ontvangst te nemen van den geheelen kerkeraad. Toen de jubilaris binnen kwam werd hem toegezongen Ps. 68 10. in een toespraak, bij monde van ds. C. L. Voorhoeve, werd den heer Kole, als een blijk van waardeering voor hetgeen hij gedurende deze 25 jaren in het belang der kerk heeft gedaan, een fauteuil aangeboden. De jubilaris dankte diepbewogen voor dit prachtige geschenk. De bijeenkomst werd hierna met dankzegging gesloten. Op de lijst der hoogst aangesla- genen in de rijks directe belastingen in deze provincie komen 144 perso nen voor, w. o. uit onze gemeente de heeren dr. C.A. Duyvis, J. Janszen, j. G. Meyer, Jos. van Raalte en J. P. Vermaas. Een derde gedeelte der aangesla- genen, juist 48, wonen te Middelburg. Het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid is f 456.02. Het Engelsche stoomschip „The Emperor" vertrok heden, na een la ding cokes ingenomen te hebben, naar Millom. De nieuwe Belgische mailboot „Jan Breydel" zal heden in dienst worden gesteld en onder bevel staan van den commandant Vandenkerck- hove. Een ankerboei van den gebleven Ioodskotter van Ostende is door een visscher van Arnemuiden drijvende gevonden en alhier binnengebracht. De Russische driemastschoener „Pitian", kapt. Behrsing, is gisteren van Middelburg vertrokken naar Blyth, doch wegens tegenwind op de reede alhier ten anker gekomen. Hedenmorgen is hier aan wal ge bracht de Belgische zeeloods L., die aan boord van den Ioodsschoener no. 15 door een overslaande zee zoodanig getroffen werd, dat zijn arm gebroken werd. Bij de electrische tram Vlissin genMiddelburg zijn tegen Juni a.s. aangesteld als conducteurs op deze lijn, de hulpconducteurs C. van der Harst, C. Alewijnse en J. A. Edelman. Aan de militairen die aan de ver- eischten van scherpschutter ie klasse hebben voldaan, zal een onderschei- dingsteeken worden uitgereikt, be staande in een imitatie-zilveren recht hoekige medaille met afgesneden hoeken, waarop twee gekruiste ge weren onder een, door een Kon. kroon gedekte W, een en ander tegen een achtergrond, gevormd door een schoolschijf in een lauwerkrans van eikenloof, terwijl een bliksemslag het midden der schijf treft. De verbinding van de medaille met den ring stelt een patroonhouder voor, terwijl de medaille op de linkerborst, aan een Nassausch blauw lint, zal worden gedragen. Men schrijft ons uit Middelburg Door de commissie voor de straf verordeningen uit den gemeenteraad is advies uitgebracht inzake het adres van den Middelburgschen Bestuur- dersbond waarin verzocht wordt over te gaan tot het vaststellen van een verplicht sluitingsuur voor winkels. De commissie stelt voor niet over te gaan tot het vaststellen van zulk een sluitingsuur. In de toelichting tot dit voorstel spreekt de commissie als haar gevoelen uit dat de raad wel bevoegd is deze materie te regelen, maar zij meent, dat een dergelijke regeling niet wenschelijk is in het belang der ingezetenen. Uit het advies van da Kamer van Koophandel en het adres van de vereeniging „Handelsbelang" in deze blijkt, dat door tal van groote zaken reeds eene sluiting te 9 uur wordt toegepast. Ook meent de commissie, dat door winkelsluiting het doel van den bestuurdersbond, vrij voor het personeel, niet zal worden bereikt, daar het sluiten van den winkel den patroon nog niet de verplichting op legt zijn personeel te laten heengaan. Ten slotte wijst de commissie op het rapport der staatscommissie voor den handeldrijvenoen en industrieelen middenstand, op het feit dat eerlang een wetsontwerp betreffende deze materie, kan worden tegemoet gezien. Naar aanleiding van een adres van mr. W. H. A. El ink Schuurman, te Hilversum, waarin verzocht wordt voorwaardelijk toe te treden tot een op te richten bond voor onderlinge brand- en inbraakverzekering, stellen B. en W. den raad voor adressant te berichten, dat, wanneer ook par ticulieren kunnen deelnemen, deze gemeente in geen geval zal toetreden en dat, wanneer dit vervalt en de gemeente slechts voor hare eigen dommen kunne mededoen zij zich niet kan verbinden zonder eerst te weten of de grootere gemeenten zich willen aansluiten. In hunne toelichting wijzen B. en W. er op, dat hun inziens de deel neming der gemeenten, met name van de groote, algemeen moet zijn, daar anders de kans op hoogen om slag vrij groot zal zijn, ten minste het voordeel zeer onzeker zal worden. Bij het ook toelaten van particulieren gaat volgens de meening van B. en W. het voordeel voor de gemeenten vrijwel verloren, omdat h. i. de ge meentegebouwen een veel gunstiger positie tegenover het brandgevaar innemen dan de particuliere panden. Burg. en Weth. stellen aan den raad voor om, overeenkomstig het advies van den inspecteur der gym nasia en in verband met het feit dat zich geen bevoegde sollicitanten voor leeraar in het Fransch en Ne- derlandsch hebben aangemeld, deze betrekking te splitsen en te benoe men éen leeraar in het Fransch en éen in het Nederiandsch, ieder op eene jaarwedde van f 1200. Bij het 3e regiment te Middelburg zullen worden gedetacheerd de ca detten P. L. Pilger, K, J. C. Beek man, H. van Ameyden van Duyn en W. J. de Veer. Men schrijft ons uit Domburg De dag voor het te houden festival is bepaald op Woensdag 13 Juli a.s. Tegen dien dag hebben 12 mrtziek- vereenigingen zich aangemeld, nl. Westkapelle, Oostkapelie, Seroos- kerke, Koudekerke, Nieuw en St. Joosland, Ritthem, Nieuwerkerk, Wis- sekerke, Kamperland, Kapelle, 'sHeer Arendskerke en Heinkenszand. Gisteren heeft de justitie uit Middelburg te Arnemuiden een on derzoek ingesteld, naar aanleiding van een vermoedelijk aldaar gepleegde abortus p r o v o c at u s met doo- delijken afloop. Heden werd het lijk van de vrouw naar Middelburg overgebracht, ten einde gerechtelijk te worden ge schouwd. Bij Kon. besluit van 29 April is M. B. Smits, te Zorgvlied, met ingang van den datum waarop hij zijne be trekking aanvaardt, benoemd tot leeraar aan de rijksIandbouwwinter= school te Goes. KERK- en SCHOOLKiEUWS. Ned. Herv. Kerk. aangenomen het beroep te Arnhem door ds. A. B. Winkel te Meen bij Utrecht. Gisteren werden voor de akte examens te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heerenD. W. There, Ijzen- dijke ;P. H. Castenmuller,Stoppeldijk; C. J. Bakker, Neuzen; S. J. v. d. Werff, Oostburg; G. W. H. Hugen- holtz, AxelC. Riemens, Hoek en P. B. van Eerdenburg, Boschkapelle. Rechtszaken. Den 9den Juni zal voor het ge rechtshof te 'sGravenhage in hooger beroep worden behandeld de bekende zaak tegen L. A. S., assuradeur te Vlissingen, bij vonnis van de recht bank te Middelburg van den 15den April vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal van postal orders en van welk vonnis het O. M. bij genoemde rechtbank in hooger beroep is gekomen. Den llden Februari werden door de rechtbank te Middelburg verschillende personen veroordeeld wegens op Hemelvaartsdag verrichten van werk op den openbaren weg, wat in strijd met de Zondagswet werd geacht Thans is tegen 5 personen te Ier- seke, die zich op den jongsten He melvaartsdag aan hetzelfde vergrijp hebben schuldig gemaakt, deswege proces-verbaal opgemaakt. Moedige redding. in de Zuiderzee bij Urk had gisteren 't kleine vaartuig „UK 134", bemand met Corn. Bakker en Jan H. Post, beiden van Urk, tegen wind en golven 'te worstelen.;De mannen hadden ieder oogenblik den dood door verdrinking voor oogen. Eindelijk sloeg een zware stortzee het kleine vaartuig vol water. Het kon deze zware lading niet dra gen, kantelde en sloeg eindelijk 't onderst boven. De opvarenden klamp ten zich vast op den bodem van het vaartuig, doch zouden het, half ver- k eumd door koude en kommer als ze waren, in die hachelijke positie niet lang hebben kunnen houden. Van het eiland was het vaarluig met ge spannen aandacht gadegeslagen. Voor het omsloeg hadden eenige personen reeds het plan van redding aange vangen en zij mochten de voldoening smaken, de schipbreukelingen van het wrak af te halen, na een tijdlang worstelen met een nog steeds in he vigheid toenemenden stormwind en woeste golven. Het wrak werd, drij vende, aan stroom en wind prijs ge geven en is aangespoeld aan de zuid kust van het eiland. De namen van de redders zijn de vader van C. Bak ker, genaamd Jacob Bakker en Jan Hendrik Post. Te Schiedam heeft de vrouw van een onderwijzer, bij vergissing, bij het opruimen van de tafel in hare huiskamer, waarbij zij eenige pa piertjes in de kachel wierp, ook een bankbiljet van 60 gulden datzelfde lot doen ondergaan, wijl zij het aan zag voor een sigarenzakje. Zoodra zij haar vergissing bemerkte, werden de overblijfselen va* het verbrande papier uit de kachel geschept en werkelijk vertoonde het papier nog het getal 60. Zorgvuldig in een doosje gepakt, werden deze nu aan de di rectie der bijbank te Rotterdam ver toond, met het verzoek die verloren waarde terug te krijgen. Men zal daar nu die overblijfselen nauwkeurig on derzoeken en de hoop is niet uitge sloten dat aan het verschrikte echt paar de schade zal worden vergoed. De afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmisbruik voert in den jongsten tijd een bijzondere propaganda onder de studenten van de Utrechtsche Universiteit. Reeds meer dan een lOOtal hunner zijn als lid tot de afdeeling toegetreden. Honderd duizend bloe menliefhebbers. Roosevelt was de honderdduizendste bezoeker op de Haariemsche bloemententoon stelling; hij was niet weinig verbaasd over dit toeval, toen men hem het toegangskaartje met dit cijfer er op ter hand stelde. Hij liet zijn breede rij tanden zien en vroeg aan den voorzitter, den heerKrelage: „Hoeveel menschen heeft u wel binnen moeten stoppen, om voor mij dit toevallige cijfer te kunnen bereiken „Niet éénluidde het antwoord„wei hebben wij er vier zoolang buiten moeten houden." Te Rotterdam is aangehouden een reiziger, die in het „Algemeen Politieblad" van 1905 gesignaleerd is ais verdacht van medeplichtigheid aan een indertijd te 's-Gravenhage gepleegden diefstal met braak. De man, wiens medeplichtige hij geweest zou zijn, is in 1905 gearresteerd en tot zes jaren gevangenisstraf veroor deeld. De reiziger, die de vlucht nam en zich te Amsterdam en in Duitschland heeft opgehouden, ves tigde zich later te Rotterdam onder een valschen naam en hield op Ka- tendrecht een bierhuis en een siga renwinkel. Bij zijn verhuizing van daar naar de Nozemanstraat kwam zijn ware naam aan het licht, wat zijn arrestatie ten gevolge had. Gisterenavond is te Rotterdam een 4jarig knaapje door een motor wagen gegrepen en bijna onmiddellijk gedood. Het gas heeft te Amster dam wederom een slachtoffer gemaakt. In den nacht van Woensdag op Don derdag is een schoenmaker ten ge volge van gasverstikking overleden. Des morgens vond men in zijn wo ning zijn lijk, de kamer vol gas en een gaskraantje geopend. Gister namiddag werd een met een paard be spannen brik te Rijnsberg overreden, waarop twee personen zaten, waarvan een onmiddellijk werd gedood en de andere zeer ernstig werd verminkt. De tram LeidenNoordwijk greep de brik aan die juist nog de rails wilde oversteken. Het paard bleef ongedeerd, maar de wagen werd ver brijzeld. Een der opzittenden, een 17jarige jongen, werd zoo ernstig verwond, dal hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De andere, een bejaarde man, werden beide beenen afgereden, terwiji hij ook nog andere verwondingen kreeg. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men den toestand ernstig inzag. De machinist van de tram heeft geen schuld. Het ongeval is te wijten aan het slachtoffer er van, die op weg naar het land, om er te melken, te laat nog de rails wilden oversteken. In den vijver van het Engelsche werk, bij Zwolle, is het lijk gevonden van een juffrouw van omstreeks 25 jaren, gekleed in een blauw mantelpak met matelothoed. De naam der ver dronkene is nog niet vastgesteld. Alleen weet men dat zij van Apeldoorn naar Akkrum reisde en te Zwolle hare reis had onderbroken. Bij een veld dienst-oefening door een der compag nieën van het garnizoen te Ede had een milicien het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zijn rechter dijbeen

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1