Tirkoepisg. IFSTEOE Op den Rand vin de Ksnpong. ppels Zaterdag* 7 Mei. - 6,- 2,07 6,70 Gemeentebestuur» No 106. 48e Jaer^ang. 1910. ksfrauf No. 2. 23 Mei 1910, KOOPEN: USTBEERD ZONDAGSBLAD hittegevende - 5,50 Iriek rekl. - - teste Engelsche BINNENLAND. Feuilleton* Wagenaarstraat 2. d verkrijgbaar bij i. C. VETHACKE te voornemens, ten ver- ie principalen, op ags te tien uren, in het ;t Zwaantje", aan den ngschen weg, te Oost iet openbaar te genaamd „Trianon", Woonhuis, Schuur, is, steenen Varkenshok, <ippenhok en verdere en met daarbij behoo- uw- en Weilanden en staande en gelegen aan den Dorpsweg, Hectaren 4 Aren (30 ruim 167 roeden). 13 perceelen, in ver- ïbinatiën en in massa. Juli 1910. den wat de bouwlanden en betreft na het roven ;t van 1910 en wat de treft op 25 Nov. 1910. gende Hofstede op en Dinsdag 24 Mei van 9 tot 12 en van de landerijen eiken irende acht dagen voor reiling. t kadastrale kaarten zijn :rijgen, ten kantore van Notaris, te Vlissingen, nummer 23, alwaar re inlichtingen verstrekt singsche Courant". iet Rokend water, slechts 2'/2 cent. Ook rk, Vlissingen. L Bleekzucht, Ma- (ene Zwakte, voort aan eetlust 1. Nanning buiten op de eksmerk. 15. Fabriek. Den Haag. f 0,51 - 0,62 ïitsluitend met VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeeiige uoortoaarden STRAATBELASTiNG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde kohier no. 2 van de straat belasting voor het jaar 1910. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat het kohier no. 2 van de straat- belasting voor het jaar 1910, na door Gedep. Staten van Zeeland bij hun besluit van 29 April 1910, no. 53, te zijn goedgekeurd, op heden in af schrift, gedurende den tijd van 5 maan den ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6 Mei 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 10 en zoo noodig 11 Mei van het fort Erfprins, 3e district en op 12 zoo noodig ook op 13 Mei a.s. fori Hoek van Holland schietoefe ningen zullen worden gehouden. Dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 6 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De dames die aan de Koningin wer.schen te worden voorgesteld bij haar bezoek aan Amsterdam, moeten zich schriftelijk voor 16 Mei aan- Schets uit het Bataviasche leven. o— 13.) „Maar 't ergste zou zijn, als de kerel er mij werkelijk uitzetik zou nergens zoo'n geschikte woning weten te krijgenik woon liever niet al te dicht bij de politie, want die steekt haar neus graag overal in. „Ik heb er al van gehoord", zei "rouw Meijers, die dicht in zijn buurt woonde. Hoessein heeft de waarheid gesproken; zijn huisje is al in an dere handen overgegaan, en jij zult er uit moeten, FransMaar er zal nog wel wat goeds voor je te vinden pin. Schenk hem maar eerst eens 'n, Nelly, tegen mevrouw Pastoors, *ant zijn keel zal wel droog zijn. pn terwijl deze hem een glas bier inschonk, zeide zij, gedachtig aan dn vele diensten, waardoor de man Wh in dezen kring bijna onmisbaar melden bij mevr. Van Loon, dame du Palais aldaar, met opgave van vol ledig adres te Amsterdam. Mevr. v. Loon verwacht Dinsdag23 en Woens dag 24 Mei bezoek. Verder zullen de gewone audiënties worden vervangen door een cour van geiukwensch. Voor dien cour kan men zich van 513 Mei te Amster dam aan het Paleis op de lijsten doen inschrijven. Ambtscostuum is verplichtend voor wie dit niet bezit rok en witte das. Op grond van geneeskundig advies verzoekt H. M. den heeren, die in de laatste veertien dagen in aanra king mochten zijn geweest met ie mand, lijdende aan eene besmettelijke ziekte, niet op de cour van geluk- wensching te verschijnen. Aangaande de sportbetooging, die ter gelegenheid van het aanstaande bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad gehouden zal worden, en die hoogstwaarschijnlijk door het Vorstelijk Echtpaar met het Prinsesje zal worden bijgewoond, kan reeds het volgende worden medegedeeld Het denkbeeld is uitgegaan van het bestuur der afdeeiing Amsterdam van de Vereeniging Volksweerbaar heid, bij welke de bedoeling heeft voorgezeten een aanschouwelijk over zicht te geven van hetgeen ter be vordering der lichamelijke ontwikke ling en der weerbaarheid gedaan wordt. Uit het geheele karakter der be tooging wil men doen uitkomen dat de grondslag eener algemeene en stelselmatige lichamelijke opvoeding moet zijn de beoefening der gymna stiek, waaruit zich dan verschillende andere takken van sport in specia- listischen vorm ontwikkelen. De betooging zal bestaan uit drie deelen, en wel een optocht, een uit voering, vermoedelijk op het terrein der Amsterdamsche IJsclub, en des avonds een vaartocht met verlichte vaartuigen door de stadsgrachten. De optocht zal voor zooveel mo gelijk worden samengesteld uit alle aan de uitvoering deelnemende ver- eenigingen, waardoor een denkbeeld moet worden verkregen van het aan tal sportbeoefenaars te Amsterdam. De uitvoering op het terrein zal worden geopend met vrije oefeningen van turnsters en turners, waartoe de Amsterdamsche Turnbond zijn mede werking heeft toegezegd. Zoo moge lijk wordt hieraan verbonden een springoefening en een nummer klas- sicaal barren door de marine-gymna stiekschool. De schermers geven dan met 8 achttallen een colonne-geweer, onder commando van den kapitein der mariniers J. H. A. L. baron Melvit van Carnbee. Alle deelnemers hieraan gemaakt had, „ik heb hier op het achtererf nog een schuur, waarvan ik weinig gebruik heb. Die is met weinig moeite en onkosten wel in bewoonbaren toestand te brengen. Ais je daar soms in wilt wonen, dan hoef je geen huur te betalen maar je moet het ding zelf in orde brengen. „Aangenomen," zei Frans, „onge zien Voor niets wonen dat lijkt me, en dan nog zoo dicht bij mijn duifjesmijn huishoudster zal wel niet jaloersch worden, en anders trap ik haar de deur uit. Maar ik wil het ding wel eens zien." „Goed"; zei Nelly. „Och, Toos; laat jij het hem eens zien je weet er den weg net zoo goed als ik, en ik zie daar iemand aankomen, die mij noodzakeiijk spreken moet." Zij vond het tevens een goedé gelegen heid om Toos met Frans alleen te latenwant ze begreep, dat Frans dan van haar het geld wel zou krijgen om het huisje in orde te maken. Ze waren wel vriendinnen maar ieder was toch zich zelf het naast. Nu, dan ga ik maar naar huis", zei mevrouw Meijers„ik kom in den zullen in uniform zijn, de leden van burger-weerbaarheiasvereenigingen in veldtenue, de marine in debarke- mentstenue. Gevoetbald za! worden door twee Amsterdamsche elftallen, nl. dat het welk te Enschedé in de Oostelijke conpetitie, en dat hetwelk te Amster dam tegen Brussel uitkomt. Wij leggen er den nadruk op, dat het voetballen niet het karakter van een wedstrijd zal dragen. Van twee korfbalvereenigingen zal een twaalftal spelen op het midden terrein wordt een partij lawntennis gedaan en de schermers trekken na de colonne-geweer een partij sabel, fleuret en geweer. De gemeenteraad te Amsterdam heeft met 20 tegen 12 stemmen aan genomen het voorstel van Burg. en Weth. om f 40,000 voor de verlichting, gedurende het Kon. bezoek, toe te staan,, nadat met 21 tegen 11 ver worpen was een voorstel om het bedrag op f20.000 te bepalen. De Doodstraf. Men schrijft aan de „Rott." dat de Prov. Synode der Geref. Kerken in de provincie Groningen Donderdag 9 Juni zal behandelen het voorstel der classis Grootegast, gesteund door de classis Groningen, om bij de re geering aan te dringen op wederin voering der doodstraf. De hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, dr. H. H. Kuyper, acht den tijd om tot de in voering over te gaan nog niet ge komen en is van oordeel, dat de kerk niet het lichaam is om hierop aan te dringen. Gemeente ambtenaren. Vanwege den Nederiandsche bond van gemeente-ambtenaren zal op Zaterdag 28 Mei in het gebouw „Di ligent" te 's Gravenbage een verga dering worden gehouden voor een rijksregeling van de pensionneering van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Sprekers de heeren prof. mr. H. L. Drucker en prof. dr. W. H. Notens, leden van de Tweede Kamer; J. N. Elenbaas, burgemeester-secretaris te Krabbendijke en Th. Pels, secretaris van 's Hertogenbosch. Deze bijeenkomst, waarin geen debat zal worden toegelaten, is toe gankelijk voor alle gemeente-ambte naren en hunne vrouwen. Jongelingsvereeniging op Gerefor meerden grondslag. Gisteren is te Utrecht de Bondsdag gehouden van den Nederl. bond van Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag. Een paar duizend vooravond nog wel eens aanloopen. Dag Terwijl mevrouw Pastoors met de binnengekomenen een geldzaakje zat te bespreken, wandelden Fians en Toos naar het achtererf waar de ongebruikte schuur stond. Zij was ver genoeg van het woonhuis af, om ieder ongehinderd zijn zaken te laten doen. Het gebouwtje was vuil en verveloos, maar het was stevig ge bouwd en er zat een goed dak op. Van andere erven was het geschei den door een breede sloot; met een pagger er om heen en een paar planken schuttingen om de woning in tweeën te verdeelen een slaap vertrek en een woonvertrek. „Maar er zal allicht een vijf en twintig gulden mee gemoeid zijn, om het behoorlijk op te knappen, zei Frans, en ik heb ze niet."— „Nu, ik zal je dat sommetje wel leenenmaar het blijft onder ons, hoor. Kom morgen maar op Paser- baroe tegen tien ure bij de toko van Hau Tjong Sise, dan zal ik je het geld wel geven. Toos, je bent een engel, dat weet je wel, héais je niet getrouwd was, zou ik je wel bij me willen personen uit alle oorden des lands woonden dezen bijvelen konden geen plaats in de vergaderzaal (Tivoli) vinden. Ds. Vonkenberg hield de openings rede over het onderwerp Standvas tigheid, waarin hij het noodzakelijk noemde in den grooten strijd tus- schen leven en dood, die meer en meer nadert, standvastig te zijn en niet met de- golven mee te deinen. In onze dagen zijn mannen noodig, die standvastig voor hun beginsel leven en arbeiden. Zoo alleen wordt het bloed der martelaren het zaad der kerk, zoo alleen konden de re formatoren en ook de van God ge geven leider lichter van hun tijd worden en blijven. Ernstig waar schuwde spr. tegen de gevaren, weike de standvastigheid bedreigen en krachtig wekte spr. de schare op standvastig te blijven, ook te midden van het krijgsgeschreeuw der tegen partij, die de oude traditie voortzet en evenals zij vroeger met Bilder- dijk, Da Costa en Groen gedaan hebben, ook nu voor geen middel terugdeinzen om den man, die bij Gods gratie Groeu's opvolger is, onmogelijk te maken. Onder daverende toejuichingen verklaarde spr.op beding van Gods genade, nooit, neen nooit, vergeet de Gereformeerde jongelingschap, hoe dr. Kuyper de vaan des beginsels fier heeft omhoog geheven en heer lijk ontplooid. Spr. eindigde met de woorden zijt standvastig, onbeweeglijk altijd overvloedig in het werk des Heeren De volgende telegrammen werden verzonden Aan H. M. de Koningin„De Ned. bond van Jongelingsvereenigin gen op Gereformeerden grondslag enz., vertolkt in het aloud Oranje Boven zijn innige en standvastige gehechtheid aan Uwe Majesteit en Haar Koninklijk huis." Aan dr. Kuyper„De Ned. bond van Jongelingsvereenigingen op Ge reformeerden grondslag enz. weet zijn innige verknochtheid niet beter te vertolken dan door te herhalen de verklaring, door de Calvinistische jongelingschap in de ochtendverga dering plechtig afgelegd Op beding van Gods genade, nooit, neen nooit vergeet de Gereformeerde jongeling schap dat Gij de vaan des beginsels fier hebt omhoog geheven en heer lijk ontplooid." Aan minister Heemskerk: „De Ned. bond van Jongelingsvereeni gingen op Gereformeerden grond slag enz., gedachtig aan de stand vastigheid, waarmede door U jaren lang de Calvinistische beginselen zijn beleden, brengt den minister-presi- deht eerbiedige hulde en bidt Uwe nemenen terwijl hij haar zachtjes nog eens naar binnen drong, zoende hij haar, dat het klapte en kneep haar in de mollige armen. „Schei uit, vent, als de menschen het zien, wat zouden ze zeggen."— „Ze zien het niet, beste meid. En al zagen ze het, een kusje met eere is toch geen schande. En laat ik je zeggen, dat ik verduiveld veel van je houd niet alleen, omdat je me nu die f 25 wilt geven, maar omdat ik je een knap wijf vind, en je altijd even voorkomend voor me bent. En nog eens drukte hij haar stevig tegen zich aan, terwijl zij zich een oogenblik wellustig aan zijn omarming overgaf", 't Was toch ook zoo'n knappe kerel. En met een gezicht als een eerbare non, keerde zij met Frans naar Nelly terug, en zeide „hij is er wat mee in zijn schikhij zal zorgen, dat het tegen het einde van de maand in orde komt. Laten wij daar nu nog even een glaasje op drinken. En dan moet ik naar huis, want het gaat op de klok ziende naar half een." Frans dronk zijn glas in eèn teu uit, en daar hij niet onbescheiden Excellentie toe, dat God U sterke in Uw gewichtige taak". Middenstandsbond. Ten behoeve van het Congres va» den Middenstand, dit jaar te Arnhem te houden, zijn alsnog eenige prae- adviezen ingezonden. In de eerste plaats door den heer J. Das Dz„ te Utrecht, die zijn oor deel geeft in verband met de aan hem gestelde vraag betreffende de vervalsching van levensmiddelen on der het opschrift „Indrukken" in zake de vervalsching van levensmiddelen. De heer Daz Dz. geeft een over zicht van de vervalsching van een aantal levensmiddelen, doch beweegt zich alleen op het terrein waarop hij als grutter en molenaar bekend is, om ten slotte een conclusie te trekken, wat in de gegeven omstandigheden moet gebeuren om in handel en be drijf het rechte spoor te vinden en alle partijen een gewenschte oplos- zing te doen verkrijgen. De conclusie strekt: tot in het leven roepen van een Rijkswet, welke verbiedt eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te verkoopen, rond te brengen of af te leveren, die hetzij ondeugdelijk van samenstelling zijn, hetzij ten ge volge van bederf, vermenging met schadelijke bestanddeelen of eenige andere oorzaak in ondeugdelijken toestand verkeeren. Vervolgens moet in deze wet ver boden worden eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te verkoopen, rond te brengen of af te leveren onder een bepaalden naam of onder een naam de soort aanduidende op eenige wijze waardoor voor het pu bliek de schijn kan ontstaan of in den waan kan worden gebracht, dat het geheele of gedeeltelijk andere, of dezelfde artikelen van deugdelijke qualiteit, meerdere hoeveelheid, of billijker koopt dan in werkelijkheid het geval is, hetzij dit geschiedt door eenig middel, waardoor deze waren een andere kleur, smaak of uiterlijk verkrijgen, dan zij oorspronkelijk krachtens haar aard hebben of be- hooren te hebben, hetzij door hen eene kunstbewerking te doen onder gaan, of öp welke andere wijze ook zonder de door deze wet omschreven merkteekenen, zoowel op een in den winkel of de plaats van aflevering' voor allen zichtbare plaats, als op het vat, bak, lade of andere bewaar plaats van de omschreven artikelen. In het door dr. A. Van Raalte te Dordrecht uitgebracht praeadvies geeft deze mede in groote lijnen aan wat z. i. het Rijk behoort te doen om de vervalsching der levensmiddelen te bestrijden en geeft hij ontwerpen van wetten aan zooais die zouden moeten worden vastgesteld. wilde zijn, verliet hij terstond daarop de woning. Nelly duizendmaal be dankende, en Toos een knipoogje ge vende, dat zij maar al te goed be greep. Zij wist wel, welk vleesch zij in de kuip had. Trouwens de an dere vrouwen waren geen haar beter. Zij hadden ook heimelijk bun be minden en vertrouwden. Toen zij thuis kwam, kreeg Swen- dels nauwelijks een groet. Maar wat bekommerde hij zich daarom Hij ging in den Iaatsten tijd zijn vrouw en zijn oudst: kinderen onverschillig voorbij, en betoonde alleen nog zijn genegenheid aan de jongeren, omdat ze geprezen werden om hun goede eigenschappen netheid, vriendelijk heid en ijver. Zijn vrouw kwam nooit in het klooster, maar hij ging er Zondagsmorgens op het bezoekuur nog wei eens heen, om naar de meisjes te informeerendan kreeg hij altijd goede berichten, waarop hij trotsch was, en zich, vooral tegen over Winters, er op beroemde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1