terlaad-kanonnen, 1 mort'er en 2 lan- ceerbuizen de complete bemanning is 349 koppen. Subsidiën tot bestrijding van de tuberculose. De minister van binnenlandsche zaken noodigt in de „Stct." de be sturen van de vereenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1910 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een rijkssubsidie, uit hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek, vóór 1 uni a.s. voor zooverre zij dat niet reeds mochten hebben gedaan tot de Koningin te richten. De besturen van de vereenigingen die niet reeds over 1909 een rijks subsidie hebben genoten, zullen in hun adres, onder bijvoeging van een exemplaar van de statuten, behooren ie vermelden, of de vereeniging hare werkzaamheden reeds heeft aange vangen. Homoeopatisch ziekenhuis. Voor de oprichting van een homoe opatisch ziekenhuis dicht bij Utrecht in een boschrijke streek is door drie vermogende voorstanders f 100.000 toegezegd, mits de nog noodige f 150.000 vóór Mei 1911 zijn bijeen gebracht en de verpleging der pa- tienten alleen wordt opgedragen aan personen die den Bijbel als Gods woord beschouwen. Vlissingen, 4 Mei. Wij vernemen dat de heer A. Loois, lid der Prov. Staten voor het district Vlissingen, nu officieel heeft kennis gegeven dat hij voor een herkiezing in Juni niet meer in aanmerking wenscht te komen, wegens lichame lijke ongesteldheid. Hierdoor wordt de juistheid van ons bericht van 15 Januari, dat toen door de „M. Ct." als uit de lucht gegrepen werd gequalificeerd, volko men bevestigd. Blijkens door ons ingewonnen in- formatien komt ernstig in deze vaca ture in aanmerking de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland, burgemees ter van Koudekerke. De centrale antirev. kiesvereeni- ging heeft echter nog geen defini tieve keuze gedaan. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie vestigen wij de aandacht op de soirée, die de Dames-Zangver- eeniging „Polyhymnia" voornemens is te geven op Donderdag 12 dezer, en die zeker wel de bijzondere aan dacht verdient, omdat zij geheel af wijkt van wat men gewoonlijk op de soirée eener zangvereeniging ver wacht. Evenals vóór ruim een jaar zal deze zangvereeniging weer een „Zangspel" opvoeren. Het is getiteld „de Bloem van het Noorden" en door den heer J. F. Op den Zieke bewerkt op mu ziek van onderscheidene componisten. Het vorige jaar, toen van denzelfden bewerker „het Offer" werd opgevoerd, behaalde „Polyhymnia" hiermee zeer veel succes. Het stuk, dat thans zal gegeven worden, belooft niet minder. Het is van ernstigen aard de muziek is ook nu weer geput uit de werken van meesters van naam, en met den mees ten ernst heeft de bestudeering plaats gehad, terwijl ook alles in het werk is gesteld om de costumes zoo smaak vol mogelijk te doen zijn. Waar nu zoo zelden iets van dien aard aangeboden wordt, daar hopen en verwachten wij dat het publiek het pogen dezer nog jeugdige ver eeniging zal waardeeren en van die waardeering zal doen blijken op den avond der opvoering. Groote kosten heeft de zangver eeniging zich getroost om deze uit voering mogelijk te maken maar zij heeft zich daardoor niet laten afschrik ken, vertrouwende dat de zeer groote belangstelling, welke zich bij de op voering van „Het Offer" openbaarde, nog niet geheel zal zijn verdwenen. Wij wenschen „Polyhymnia" veel succes toe, en twijfelen niet of velen zullen zich met ons opmaken om de opvoering van het zangspel „De Bloem van het Noorden" bij te wonen. De schiet-(weerbaarheids) vereeni ging „Voor Vaderland en Koningin" alhier, stelt de gelegenheid open voor jongelieden die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, en zich bij de vereeniging hebben aangesloten, om zich in het schijfschieten te oefenen, waarvoor wij naar achterstaande ad vertentie verwijzen. In het bericht in ons vorig nummer betreffende de Kon. Scherpschutters- vereeniging „Vlissingen," is een fout geslopen, welke verbetering behoeft. Daar stond dat de voorbereidende oefeningen zullen plaats hebben om den zilveren wisselbeker, terwijl dat moest zijn voor den wedstrijd om dien beker. De gespatieerde woorden waren weggevallen. De loodsleerling bij het Belgisch loodswezen, j. Deceunynck alhier, is overgeplaatst naar den dienst te Zeebrugge. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen in het 6e district is de stoommisthoorn te Nieuwesluis weder in gebruik geno men. Men schrijft ons uit Middelburg De vrijzinnig-democratische kies- vereeniging heeft in haar gisteren avond gehouden vergadering na breedvoerige discussies de volgende motie aangenomen „De vergadering van de vrijzinnig- democratische kiesvereeniging te Middelburg, bijeengekomen op den 3 Mei 1910, kennis genomen hebbende van enkele woorden uil de rede van den voorzitter van den bond van Ned. Onderwijzers, gehouden te Lei den den 28 December jl.evenals deze overtuigd, dat politieke zoowel als godsdienstige dogma's van de lagere school moeten worden ge weerd overwegende: dat eerbied voorde grondwet en de door deze voorge schreven regeeringsvorm behoort tot de in de wet genoemde maatschap pelijke deugdenbetreurt bedoelde woorden uit bovengenoemde rede als onvoorzichtig, leidende tot misver stand, onnoodig prikkelend tot verzet tegen de openbare school en deze in miscrediet brengende ook bij ver klaarde voorstanders en besluit haren afgevaardigde op te dragen, de des betreffende motie van het hoofdbe stuur van den vrijzinnig-democrati- schen bond, teralgemeene vergade ring op 5 Mei a. s., 't zij in den be- staanden vorm, 't zij eenigszins ver scherpt, ten krachtigste te steunen." Nog werd de volgende motie aan genomen „De vergadering van de vrijzinnig- democratische kiesvereeniging te Middelburg kennis genomen hebbende van de door 3 harer leden, tevens leden van den gemeenteraad uitgebrachte stemmen ter zake van het invoeren van het beginsel van progressie in het stelsel der gemeentebelasting; overwegende, dat dit beginsel een der punten van het programma van den vrijzinnig-democratischen bond uitmaakt spreekt haar afkeuring uit over de houding van bovenbedoelde leden, en gaat over tot de orde van den dag Wegens het vergevorderde uur kon in deze vergadering nog niet worden overgegaan tot het bespreken van candidaten voor de a. s. verkiezing van leden voor de Prov. Staten. De geitenvereeniging „Ons Belang" te Serooskerke, welke steeds in le dental toeneemt, zal op Dinsdag 17 Mei (3en Pinksterdag) een geitenten toonstelling houden op eene weide bij het dorp gelegen. De toestand van den vrachtrijder R. te Oostkapelle, die op Zaterdag 23 April 1.1. te Middelburg bij het op den loop gaan zijner paarden zeer ernstige verwondingen bekwam, is een weinig gunstiger geworden, de hoop op beterschap begint weer te herleven. De zoon wiens been ge broken was en ook nog eenige ver wondingen kreeg, is ook aan de beterhand. Met Mei zijn op de stichting „Vrede rust" van de vereeniging van christ. verzorging van krankzinnigen in Zeeland te Bergen-op-Zoom, weder twee nieuwe paviljoens opengesteld, terwijl er nog twee in aanbouw zijn. Binnenkort zullen nu in dit gesticht (een jaar na de opening) driehon derd krankzinnigen kunnen opgeno men worden. Te Ierseke werd Maandag door een parapluiekoopman aan een scha renslijpersechtpaar een kind verkocht voor den prijs van 2 gulden en 3 glazen bier. Het echtpaar dat niet met kinderen gezegend is, verheugt zich zeer over den koop. („de Z.") KERK- en SCHOOLNIEUWSr Ned Herv. Kerk. Beroepen te Rot terdam dr. A. J. Sopper te Velzen. Ger. Kerken. Tot de evangeliebe diening is toegelaten de heer C. J. de Kruyter, candidaat in de theologie aan de Vrije Universiteit. Voor de acte examens werden geëxamineerd 8 mannelijke candida te:. Geslaagd zijn de heeren A. J. A. i. de Vlieger, J. J. de Vogelaar, J. Walda, J. W. Wehrmeyer, H. C. van Westenbrugge, C. Wiskerke, allen te Middelburg; A. Janse, Oostkapelle en L. Leynse, Oudekerke. Rechtszaken. De rechtbank te Groningen ver oordeelde gisteren H. D., oud-lid van Ged. Staten te Groningen, wegens door hem gepleegde verduisteringen, tot een jaar en drie maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. In de maand April zijn te Ham burg aangekomen 1555 schepen, met 1,125,904 tons, tegen 1541 schepen en 1,078,574 tons in April 1909, dus nu 14 schepen en 47,330 ton meer. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 4 maanden van 1910 en 1909 zijn, met herleiding van de Antwerpsche cijfers, om ze met de andere vergelijkbaar te maken Hamburg 1910 5199 sch. 3.877,559 ton, 1909 4635 sch. 3,645,254 ton. Er is dus een vermeerdering van 564 sch. en 232,305 tonAntwerpen 1910: 2205 sch. 3,492,611 ton, 1909 2087 sch. 3,284,279 ton. Er is dus een vermeerdering van 118 schepen en 208,332 ton; N. Waterweg 1910 2986 sch. 3,238,923 ton, 1909 2672 sch. 2,869.102 ton. Er is dus een ver meerdering van 314 sch. en 369,821 ton. De havenbeweging van Ant werpen over Januari—April omvat dus 253,688 tons meer dan die voor den N. Waterweg over hetzelfde tijd vak, terwijl het verschil ten nadeele van den Waterweg over de eerste 4 maanden van 1909 415,177 tons be droeg. Kwartjesvinders. Gis terennamiddag is een gelddrager van een der Haagsche effectenkantoren, onder de gemeente Voorburg, we derom de dupe geworden voor een bedrag van f 600. Worden de menschen nu nooit wijzer Te Eygelshoven (Limburg) ont stond tusschen Duitsche en Hol- landsche personen in een café een vechtpartij, waarbij het mes en de revolver weer de hoofdrol hebben gespeeld. Zekere W., een Duitscher, kreeg 5 messteken in het hoofd en zekere Z., wonende te Kerkrade, kreeg een revolverschot in een der beenen. Terwijl de landbouwer Ch. de Weert, wonende te Moerstrate onder de gemeente Wouw, gistermorgen met zijn rijtuig van den smid huis waarts keerde, werd hij op een een zame plaats op de Moerstraatsche Baan staande gehouden door een hem onbekend persoon. Deze haalde een revolver te voorschijn en onder bedreiging eischte hij van De Weert geld. Toen De Weert uit zijn rijtuig gestapt was,en den onbekende mede deelde, dat hij geen geld bij zich had, richtte het sujet het wapen op De Weert en moest deze toelaten dat zijn zakken doorzocht werden. Wijl toen bleek, dat De Weert werkelijk geen geld bij zich had, liet de on bekende De Weert vrij. De aanrander sprong op zijn fiets en vluchtte. De Weert gaf van deze brutale aanranding kennis bij de politie te Wouw. On middellijk werden de omliggende ge meenten met het voorgevallene in kennis gesteld, met opgave van den verdachte. Onmiddellijk werd in alle richtingen gespeurd, doch tot heden zonder resultaat. Te Barrow is de gepantserde kruiser Princess Royal op stapel gezet. Dit schip zal een waterver plaatsing hebben van 26,400 ton, 700 voet lang worden, acht twaalfduims- kanonnen voeren ep een snelheid hebben van 30 knoopen. De Princess Royal zal in twee jaar gereed zijn. Gisteren had te Christiania de plechtige bijzetting van Björnson's stoffelijk overschot plaats. Aanwezig waren behalve de ko ning en de koningin, Björnson's fa milie, de buiter.landsche gezanten, vertegenwoordigers van het stedelijk bestuur en van eenige wetenschappe lijke genootschappen, leden der re geering en der beide Storthings, de vertegenwoordigers der Noorsche, Deensche en Zweedsche letterkundige vereeniging en vele andere autoriteiten. Professor Fridtjof Nansen hield een buitengewoon gloedvolle lijkrede. Een ontelbaar aantal kransen werd neder- gelegd. Te Duinkerken hebben Maandag zeer ernstige ongeregeldheden plaats gahad. De bouwvakarbeiders, die sinds eenige weken reeds in staking zijn wilden 's ochtends, zooals zij in den laatsten tijd herhaaldelijk deden, ecu yi :e;,; huilden, maar zagen zich, toen zij na afloop van de vergadering in de Arbeidsbeurs zich wilden op stellen, in dat voornemen verhinderd door een talrijke troepenmacht. Zij begaven zich toen naar de Beurs terug, waar verschillende leiders hef tige toespraken hielden. Een delegatie vervoegde zich daarna bij den pre fect om dezen te verzoeken, dat hij den troepen bevel zou geven in te rukken. De prefect zeide zulks toe. Maar infusschen waren eenige stakers naar de haven getogen en hadden daar de dokwerkers weten over te halen gemeene zaak met hen te maken. De dokwerkers legden onmiddellijk den arbeid neder en begaven zich naar de Beurs, waar juist de burge meester de stakers tot kalmte aan maande. Op dit oogenblik verspreidde zich het gerucht in de zaal, dat een zekere Poulain, die 's ochtens bij een botsing met de militairen gewond was, was overleden. Dadelijk trokken toen de arbeiders de stad in en begingen daar de groot ste ongeregeldheden. Een schuur, die tijdelijk door dragonders betrokken was, werd vernield, vrachtwagens werden omvergeworpen, de trams aangehouden en de passagiers ge dwongen uit te stappen. Eén stoet begaf zich naar verschil lende fabrieken en slaagde er met weinig moeite in de daar arbeidenden tot aansluiting te bewegen. Tegen 6 uur 's avonds kwamen ongeveer 3000 stakers aan het station. Zij maakten zich daar meester van een wagen, geladen met oud-ijzer en bombar deerden met stukken ijzer, flesschen, stukken steenkolen, glazen en andere dingen, die zij uit de herbergen in de buurt hadden gehaald, het deta chement dragonders, dat aan het sta tion geposteerd was. De ruiters maakten een charge, waarop de betoogers zich terugtrok ken achter de wagens, waarvan zij een regen van projectielen deden nederdalen op de hoofden der solda ten. De'zen chargeerden driemaal, waarbij een aantal ruiters uit het zadel werden geworpen. De soldaten kregen eindelijk versterking en toen gelukte het hun de betoogers te ver spreiden. 's Avonds werd weder een vergadering gehouden op de Arbeids beurs en daar werd besloten tot de algemeene staking voor alle vakken. Men zal zich de ernstige ont ploffing herinneren in de groote lu cifersfabriek te Szegedin waardoor 10 jonge meisjes het leven verloren. Wij meldden reeds, dat de schuld werd geweten aan de directie en een onderzoek werd ingesteld. Dit bracht aan het licht, dat de ketel die ontplofte, reeds geruimen tijd beschadigd was, zoodat de directie voor het ontzettende ongeluk verantwoordelijk is. De be grafenis der slachtoffers geschiedde met veel plechtigheid. Alle redevoe ringen waren verboden, en toen een socialiste dit verbod wilde trotseeren werd zij van het kerkhof verwijderd. Behalve de slachtoffers die het leven verloren zijn er nog 23 zwaar gewon den, voor wier leven men vreest. Nu de luchtvloten in wording zijn, komen ook de vernielende lucht schepen opdagen. De Liverpoolsche ingenieur Raymond Philipps heeft in Hippodrome te Londen het model vertoond van een door hem uitge vonden torpedo-luchtschip. Het is een luehtschip, uiterlijk gelijkend op de Zeppelins, dat door draadlooze overbrenging van electrische kracht van den grond af bestuurd, naar Philipps beweert, tot op verre afstan den torpedo's kan loslaten op vijan- andelijke luchtschepen. Het kan echter natuurlijk ook die nen voor vreedzame doeleinden „Ik kan", zei de uitvinder, „hier te Lon den in mijn leunstoel gezeten, door een druk op een electrische knop mijn luchtschip te Parijs of te Berlijn bloemen laten werpen door de ven sters mijner vrienden." Men zou het moeten zien om het te gelooven. Onaangename verras singen. De zangeres mevr. Mar guerite Carré, echtgenoote van den directeur der Opéra Comique te Pa rijs, had in de laatste weken herhaal delijk brieven ontvangen, waarin zij bedreigd werd met minder aangename verrassingen. En deze zijn niet uit gebleven. Veertien dagen geleden ont ving zij een zending boter, die er zeer verdacht uitzag en die dan ook bij scheikundig onderzoek zinkoxyde bleek te bevatten. Vrijdagmiddag had de generale repetitie van een nieuw werk, de „Mariage de Télémaque" plaats en mevr. Carré, die daarin een groote rol te vervullen had, begaf zich te 5 uur naar haar kleedkamer om een glas port te drinken en zij schonk u.t een aangebroken flesch voor zich zelf en eenige personen, die zich jn haar kleedkamer bevonden, een g]Js in. De wijn was donkerder dan »e. woonlijk, daarop sloeg men echter geen acht; ieder nam een teUgje maar spuwde het afschuwelijk sn!a; kende, op de tong brandende voch" onmiddellijk weder uit. De wijn was blijkbaar vergiftigd. Er is een aan. klacht bij de justitie ingediend. In een te Elberfeld vertoeven- den circus treedt ook een dieren- temster op, die kort geleden een wild gevangen tijgerin had ontva». gen, die zij bezig was te dresseeren met nog 3 andere, reeds getemde tijgers. Daarbij sprong de tijge eensklaps op haar rug en sloeg 0( klauwen en tanden in haar dresseer- rok, een kleedingstuk, dat speciaal voor het gevaarlijk werk van ha dresseeren is ingericht. Het is dik gevoerd en van binnen met stalen maliën voorzien. De temster behield haar tegenwoordigheid van geest bleef op de been en rukte den rot los, waardoor zij zich voor een o blik van de tijgerin bevrijdde. ,,aar knecht richtte daarbij een sterken waterstraal op het dier dat door dn plotselinge stortbad verschrikt afdeins- de en zoo de temster gelegenheid gaf om de kooi te verlaten. Zij had slechts enkele schrammen ingezonden SfukkenT (De copie wordt nimmer teruggegven.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Een nabetrachting Mijnheer de Redacteur! Het wordt nu toch wei wat kras, 't Is al hulde wat ik lees. Hulde aan het bestuur van den Oranjebond, hulde aan den heer Landsman, warme hulde zelf, hulde aan ik zal maar stoppen, de lijst zou ai te lang worden. Dan volgen de lauwerkransen, voorbereiding van eene onder scheiding, zooals men fluistert, gers, die uitblinken door bijzondere verdiensten, daar behoort de aan dacht op gevestigd. Waarlijk mijnheer de redacteure woord van algemeenen dank aan de I 3 Christelijke zangvereenigingen, die het eerst het initiatief namen op 30 April jl. iets fe doen en c aan de redactie van de „Vliss. Ci rant", die aan het besluit van ge-1 noemde vereenigingen den Oranjebond vasthechtte, enz. enz. het zou ern mee door kunnen gaan, maar wordt het niet akelig vervelend, zelfs voor de betrokken personen, met al die huldebetuigingen Moet nu zóó onze liefde voor en aanhankelijkheid onze Vorstin en onze Prinses aldus eindigen? Is het niet zonderling? Maar nog zonderlinger wordt bel als men bij het Oranjefeest van jl, Zaterdag de politiek er bij haalt en er de politieke neutraliteit der open bare school met de haren bijsleept Ik kon mijne oogen niet gelooven toen ik het stukje van N. N. in m blad van gisteren las. N. N. meldt dat het een verblijdend verschijnsel was, dat bij velen op hel feest de aandacht trok hetgeschetter over de neutraliteit heeft geen invloiil op de onderwijzers gehad". Velen? hoe weet N. N. dat Heusch, mijnheer de redacteur, wie heeft nu, behalve dan N. N, aan onze schoolmeesters gedacht? Cantate, mastklimmen, versiering, verlichting, muziek, heeft al onze aandacht dien dag bezig gehouden- En om den Julianadag met de poli' tieke neutraliteit der openbare school in verband te brengen, kan allen' iemand zijn, dien de gedachte steeds achtervolgt en hem op het Julia® feest niet met rust laat dat de tieke neutraliteit door den bond van openbare onderwijzers voorgestaan, wel eens gevaarlijk kon worden vos: onderwijzers en school zelf, daar zij® hersens op jl. Zaterdag mee gekweld heeft. De vrees is echter bij N. N. weg genomen. De afdeeling Vlissingen van bond van openbare onderwijzers, dit'l vergis ik mij niet, zich onlangsV' de politieke neutraliteit uitsprak, rrfl èn Oranjebond èn alien die hetjjj lianafeest van jl. Zaterdag orga"" seerden wel dank weten, dat het J lianafeest volgens N. N. deed uP'| men dat al dat geschetter der Pr" tieke neutraliteit geen invloedJN gehad op onze openbare onderwijze''I Wat het Julianafeest te VlissiiT| al niet heeft uitgewerkt De afdeeling Vlissingen van bond van openbare onderwijzers" tevreden zijn. fk twijfel niet of ze zal eene»11 bijdrage in de kas van den Oran) bond storten. Dat zou ook eene nabetrac" - zijn. X'

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2