1.45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag 5 Mei. lp den Rand van de Kampong. - 0,02 No 105 48e Jaarkrans. 1910. hittegevende "lek f 0,57 - 5,50 rekl. este Engelsche dtslnitend met •gm Walcheren tramdiens t. Ische Havendienst ester-Schelde. Van Week lof Week. BINNENLAND. - 6, 2,07 6,70 Igen (Station 9.20 12.15, 8.15. Het vertrek van de Paul Krugerstraat en het 5, 10 en 13 minuten later, ïburg6.2"), 9.23, 12.18, 3.18. :erke na' r Domburg 6.45, 20, 6.- en 8.40. g (n^ar Vlissingen eu Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 lerke (Daar Vlissingen en >.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, .isaingen-Middelhurg v.v. NGEN 4 40f 5.50J 7.55 |en van de Remise, de an- liet Badhuis. Lburg: 5.15J 6.25J 840 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 kt verder dan tot de Re- treinen gaan naar het 0— v.m. 6.6.20, 6.45, 10, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, m. 12.— 12.30,1.—, 1.30*, 3.25, 3.55 4.30,4 50,5.20, 7.20, 7.40, 8,20. Iritensluisvm. 6.10, 6.30, 0, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. N.m. 12.10, 12.45. 50*. 3.10*, 3.40,4.10,4.40, >,6 50, 7.10,7.30,8.—,8.30, irten vallen des7ondags uit. >er 1910. Ia) b) 3,43 e en 6,35 d) 2,35 a) 410 c) en 7,05 nm. 2 15 a) en 5,05 .0 a) b) 3,43 en 6.35 d) h) ninnten na het vertrek va» easkerbe n.Neuzen vm.8,50 naar Breekens, Borsseleen ,r Broskens ten hoogste 15 ainuten w&ohtan. .er kan de boot van 10,45 gen .an 16 April tot 2.23 6.33 <3 12.40 6.51 7.56 5.53 1 6.15 1 6.56 6.35 7.40 0. 7.44 8.39 7.40 P. CS 8.i5 9.07 P pj 8.49 9.34 10.21 10.34 9.51 10.18 I? 10.31 10.51 1 10.69 111.23 11.35 4 s t? Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Wegens den HEMELVAARTS DAG zal morgen (Donderdag) geen nummer van ons blad ver schijnen. Mei heeft zijn intrede alweer ge daan, en hoewel de Meimaand nog niet lacht, maar meestal een vrij droevig gelaat vertoont, de bekende viering van den eersten van bloei maand is toch niet achterwege geble ven, maar is weer kaim in haar werk gegaan. Het droombeeld van den algemeenen achturigen werkdag heeft, zij 't dan ook langzaam, in den loop der tijden voor meer gezonde denk beelden plaats gemaakt. Men heeft aan den eenen kant de waarde van verminderden arbeidsduur leeren in zien, maar aan den anderen kant ook begrepen dat niet alles en allen op gelijken voet te behandelen zijn en dat de algemeen, korte werkdag, consequent doorgevoerd, niet leiden zou tot bereiking van doeleinden van algemeen maatschappelijk belang. In dien staat van zaken kan men aan de gebruikelijke vergaderingen en optochten geen groote beteekenis meer hechten en wordt het meer en meer de vraag, of de regeeringen, zooals in Duitschland en Frankrijk, wel verstandig handelen door verbods bepalingen uit te vaardigen en mili taire maatregelen te nemen. In En geland vat men de zaak terecht vrij wat kalmer op, en hoewel er Zondag veertig duizend menschen aan den socialistischen optocht in Hyde-park deelnamen, viel er toch niets bijzon ders voor. Alweer een bewijs hoezeer vrijheid en orde verwante begrip pen zijn. In Albanië beginnen de zaken voor Turkije wat beter te staan. Het be richt der inneming van den Pas van Kalsjanik, waarvan de juistheid eerst werd betwijfeld, wordt bevestigd en het staat vast dat de basis der krijgs verrichtingen daardoor van een zwa- ren druk bevrijd is. Het is wel opmerkelijk dat deze strijd gestreden wordt op de hoog vlakte van Kossowo, het geschiedkun dig vermaarde „Merelveld", waar Sultan Moerad in 1389 den Servischen koning Lazarus versloeg. Aan het bestaan van het groot Servische rijk kwam toen voor altoos een einde. De operatie-basis der Turken is de spoorweg Saloniki—Uskub—Mi- trowitsa. Langs deze lijn moeten de troepen al het noodige ontvangen en nu hebben de Albaneezen of Arnauten, zooals ze ook wel genoemd worden, blijk gevende van een goed strategisch inzicht, de spoorlijn op verschillende punten verbroken. Den Katsjanik-pas 10.47 I) 11.48 rurg, Zuid-Duitschland, rioni.. Roo>endaal-Lage Zwaluw 10.38 2.6 10.32 1.29 11.40 3.05 12.31 3.52 1.12 4.14 1.26 4.28 6.18 f6.03 7.16 8.01 8 20 8.34 j 8,47 8 9-^ 110.30 Schets uil het Bataviasche leven. 12.) Want er zijn er ook onder, die het spelen en drinken niet laten kunnen, en die eindelijk met hun pzin in verdierlijkte armoede ver- keerenpaupers, wier aantal in In- d'b schrikbarend toeneemt en die aan de gevangenissen en de hospi talen het grootste contingent leveren. .«Oneerlijk verkregen goed gedijt "'et", zegt het spreekwoord. De familie Swendels was het althans "juf tot zegen. De nauwere aanra- ™n£met de dames Meijers en Pastoors ee(f bij mevrouw Swendels de audit tot kaartspel toenemen en ook begeerte naar alcoholische dran- ken. Er werd bij het kaartspel ein- e'ijk hoe langer hoe meer likeur dronken, wat de opgewondenheid n°8 vermeerderde en thuis de luste hadden de Turken verzuimd intijds te bezetten en daarom konden de Albaneezen dien zonder slag of stoot in bezit nemen. Thans echter zijn de zaken veran derd en begonnen de Turken onmid dellijk aan het herstel van de spoor lijn. De Aibaneesche leden der Kamer hebben zich nu tot de Kamer gewend met eene motie, waarbij zij verlangen dat eene commissie uit het parlement naar Albanië zal worden gezonden, met opdracht eene verzoening te be werken, De regeering wil daar niets van wetenmaar de Kamer besloot toch in een grondig onderzoek der quaestie te treden. Ook op een ander punt is er quaes tie ontstaan. De Kamer heeft namelijk, ondanks het verzet der regeering, het verstrekken van toelagen uit de schat kist aan de echtgenooten der prin sessen van het keizerlijk huis verwor pen. Hierna hebben de ministers van financiën en van binneniandsche zaken hun ontslag genomen. De regeering zou van plan zijn, aan de Kamer te verzoeken om op dit haar besluit terug te komen, of anders de Kamer willen ontbinden. Aan het andere einde van het rijk, in Jememietisch Arabië, heeft Turkije met een opstand te kampen, die wel niet zoo gevaarlijk is als die in Al banië, maar toch moeite genoeg kan veroorzaken en thans al zeer onge legen komt. Ook de opstand in Jemen is nog een wrok der erfenis van het wanbestuur van Abdul Havnid. Wij zullen daaromtrent nadere be richten moeten afwachten, doch ver namen reeds dat uit Damaskus met spoed zes batterijen snelvuurgeschut naar Magdad gezonden zijn, om al daar naar Jemen te worden inge scheept. Er moeten namelijk tijdingen zijn ontvangen over zware verliezen, den Turken door de rebellen toe gebracht. De lords van het Britsche Hoogerhuis hebben de begrooting van i909 in éen stuk afgehandeld en aangenomen. Dientengevolge is de financieele toe stand nu in Engeland hersteld. De lords, die in November de begrooting van minister Lloyd George weigerden goed te keuren en een beroep op het land deden, hebben nu in zekeren zin een nederlaag geleden, ofschoon men ook zou kunnen zeggen dat zij, door nu toe te geven, gematigdheid hebben betracht. Maar de regeering moet nu toch verder gaan. Het kabinet van den heer Asquith heeft zich al te diep loosheid deed toenemen. De gesprek ken onder die vrouwen werden min der terughoudend, ten slotte zelfs onbeschaamd schandaalvertellingen waren het begin en het einde van hun onderhoud, waaronder de prikkel der ontucht welig wies. In het zeer afgelegen huis van mevrouw Persoons kwamen weldra ook opscure bezoe kers, die aasden op de centen en den jenever der niet meer jonge vrouwen, maar wier opscoene nei gingen heentrokken naar mannelijk gezelschap. Er vielen soms tooneelen van ruwheid en gemeenheid voor, die men niet verwacht zou hebben bij deze vrouwen, die, buiten geko men, hun gelaat in een plooi van deftigheid en eerbaarheid konden zetten, die menig argeloos oog be droog. De dames Meijers en Pastoors waren weduwenzij waren aan niemand rekenschap verschuldigd, en hun reeds volwassen kinderen waren ver van huis en bekommerden zich al heel weinig om moeder, die zichzelf bedruipen kon. De een had de ander niet noodig. Mevrouw Swendels wist, dat haar man, ver suft door den drank en bewust van ingelaten met de werklieden partij en de Iersche nationalisten, de ge slagen vijanden van het Hoogerhuis. Na 's konings terugkeer heeft hij dadelijk eene audiëntie bij Z. M. ge had en zal ongetwijfeld de waarborgen ter sprake hebben gebracht, weike de regeering en de meerderheid van het Lagerhuis van de kroon verlangen in den strijd tegen de lords. Tot 26 dezer is intusschen het Lagerhuis verdaagd en waarschijnlijk zal de regeering zich deze vacantia ten nutte maken, om de toerustingen voor den aanval op het Hoogerhuis in gereedheid te brengen. De Egyptische nationalisten zijn hoogst onaangenaam getroffen door eene uitspraak van het te Caïro ze telende internationale rechtscollege. Beslist is namelijk dat Soedan een van Egypte volkomen onafhankelijke Staat is, die het recht heeft om wet ten te maken en maatregelen van bestuur te treffen. Deze uitspraak be rust op de Engelsch Egyptische conventie van 1899, gesloten na de herovering van Soedan door het le ger van Kitchener, welke conventie echter door de mogendheden nimmer als rechtskrachtig werd erkend. Egypte heeft bloed en geld geofferd voor de bezetting van Soedan en thans wordt verklaard dat Egypte geen recht heeft op dat groote ge bied. in de gemelde uitspraak zit ecliter een krasse tegenstrijdigheid. De conventie van 1899 bepaalde na melijk dat Engeland en Egypte een gemeenschappelijk bewind over Soe dan zouden uitoefenen en thans wordt uitgemaakt dat Soedan zelfstan dig is en dus niet aan een ander be hoort. Het is best mogelijk dat de Egyptische nationale vergadering zal weigeren nieuwe credieten voor Soedan toe te staan, als dat land dan zelfstandig moet wezen en niets met Egypte te doen heeft. En nu is het de vraag als Egypte de hand van Soedan afirekt, zal Engeland liet dan voor zich zelf in beslag nemen Maar Engeland heeft reeds de handen vol met den wassenden stroom der anti-Engeische gevoelens in Egypte en het tijdstip is al heel slecht ge kozen om de Egyptenaren hard voor het hoofd te stooten. De Engelsche regeering wil het nog niet bekennen dat de Egyptenaren de Engelsche voogdij moede zijn, maar in Enge land maakt men er zich niet weinig ongerust over. De gemengde recht bank heeft dus doer hare uitspraak een vrij netelig vraagstuk aan de orde gebracht. zijn eigen tekortkomingen op echte lijk gebied zich aan praatjes, die de eer van zijn vrouw konden bezoe delen, weinig zou storen. Al was hij overtuigd van de waarheid er van, hij zou er toch tegen op komen. Maar hij hoorde er niets van, omdat hij er niets van wilde hooren. Wat duivel! zij zorgde, dat in huis alles goed marcheerde; hij deed wat hij wildezij kon ook haar gang gaan, als hij er maar buiten bleef. En de vrouwen waren slim genoeg, om hun zonden voor het oog der wereld te bedekken. Die er van wisten wa ren even schuldig ais zij, en wisten zelfs in benevelden toestand hun mond te houden. Een onder hen, een beklagenswaardig sujet, trad hei meest op den voorgrond. Geboren uit een aanzienlijke Indische familie, die aan lager wal was geraakt, had hij ai vroeg, te lui om te leeren en te werken, den militairen stand ge kozen, waarin hij het echter niet verder dan tot korporaal had weten te brengen. Hij woonde nu in de zelfde kampong als de vriendinnen van mevrouw Swendels, en was I dezen, en ook nog een paar andere De afloop der verkiezingen in Frankrijk is van dien nard dat het kabinet Briand in de nieuwe Kamer we! over eene meerderheid van twee derde der stemmen zal kunnen be schikken. Het betrekkelijk groot aan tal herstemmingen zal aan dezen uitslag niets kunnen veranderen. De clericaal-nationalistische rechterzijde is aanmerkelijk in kiezersaanhang achteruitgegaan, maar de socialisten hebben sedert de laatste verkiezingen veel vorderingen gemaakt. Als een min of meer vermakelijke bijzonderheid kunnen wij hieromtrent nog mededeelen, dat de beweging voor vrouwenkiesrecht bet bij deze verkiezingen jammerlijk heeft afge legd, en hare kampvechtsters een armzalige honderd of twee hondeid stemmen hebben verkregen. Wel moge het haar bekomen 1 Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrijdagavond a.s. de reis naar Enge land aanvaarden via Vlissingen, waar toe H. M. per Hollandsch Spoor van 8.39 de residentie zal verlaten. De Koningin-Moeder wordt op reis vergezeld door haar hofdame, jonk vrouw Van de Poll en door den ka merheer jhr. mr. A. G. Schimmel- penninck. Vrouwelijke ambtenaren. De minister van binneniandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot re geling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Artikel 1 luidt„Vrouwelijke Rijksambtenaren, die in het huwelijk treden, worden met ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen. Indien zij minder dan tien jaar hebben gediend in betrekkingen als bedoeld in het laatste lid van art. 3 der Burgerlijke Pensioenwet en geen recht op pensioen kunnen doen gel den, worden haar de ingehouden bijdragen voor eigen pensioen terug betaald. Het terugbetaalde bij art. 17, derde lid dier wet, is voor het geval van herplaatsing, alsdan toe passelijk." Artikel 2 bepaalt„De regel in het eerste lid van art. 1 gesteld, heeft uitzonderinga. wanneer de vrouw den 45jarigen leeftijd heeft vervuldb. wanneer de ambtelijke dames, behulpzaam in allerlei zaken, die het daglicht niet mochten zien. Hij vervulde de dubbele functie van speurhond en waakhond. Hij wist gestolen goed te gelde te maken en de slechte betalers tot diefstal aan te sporen, om hun geldelijke ver plichtingen tegenover de dames na te kunnen komen. Bij gevaar van ontdekking bracht hij de politie op een dwaalspoor. Hij smokkelde sterke dranken binnen om er zelf het meeste van te drinken, en be wees nu en dan liefdediensten voor geld, terwijl hij tegenover de andere bezoekers nog altijd een soort mi litair gezag wist uit te oefenen. Op een morgen zat dit illustre gezelschap weder in de woning van mevrPastoors bijeen, toen Donkers, de gewezen koporaal, in ontevreden stemming binnenkwam. Hij was een man van rijzige gestalte, blond en met een paar flikkerende oogen, die van hartstocht gloeiden. Hij was vooral de favoriet van mevrSwen dels, die zijn diensten het best be talen kon. „Scheelt er wat aan, Frans vroeg deze deelnemend op haar lijzigen werkzaamheden kunnen worden ver richt in de echtelijke woning of in een iocaliteit, welke binnenshuis ge meenschap heeft met die woningc. wanneer dit door Ons, uit hoofde van de omstandigheid, dat het ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen, bij met redenen om kleed, in de „Staatscourant" te plaatsen besluit wordt bepaald. Een besluit als sub c. kan zoo wel voor een speciaal geval als voor een bepaalde categorie van ambten worden genomen." Voorts worden een aantal wijzi gingen in de Lager Onderwijswet voorgesteld, om de gemeentebesturen te nopen eenzelfde gedragslijn tegen over hunne onderwijzeressen te volgen als de Slaat tegenover zijn vrouwelijke ambtenaren. Voor de onderwijzeres wordt voor gesteld een uitzondering te maken a. wanneer zij den 45 jarigen leeftijd bereikt heeft, en b. „wanneer dit door den gemeenteraad onder Onze goedkeuring, uit hoofde van de om standigheid dat een onderwijzeres van bijstand minder dan 10 uren per week onderwijs heeft te geven, wordt bepaald." De Kuyper-enquête. Naar „Het Volk" verneemt, zal bin nen enkele dagen mr. Troeistra's memorie van antwoord op het af- deelingsverslag over zijn enquête- voorstel in zake dr. Kuyper, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eerste punten van. behande ling voor de Kamer zal zijn na haar wederbijeenkomen in de volgende week. Reisplan van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck." Het reisplan van het panterschip „Jacob van Heemskerck", waarmede Prins Hendrik de reis naar het Noor den zal maken, is als volgtVertrek van Nieuwediep 7 Mei, aankomst te Christiania 10 Mei, vertrek 13 Mei, aankomst te Kopenhagen 14 Mei, ver trek 17 Mei, aankomst te Stockholm 19 Mei, vertrek 21 Mei, terug te Nieuwediep of IJmuiden 24 of 25 Mei. De „Jacob van Heemskerck" is een der grootste schepen onzer zeemacht, geheel van staal en in de jaren 1905 en 1906 gebouwd op de rijkswerf te Amsterdam. Het vaartuig heeft een lengte van 98, een breedte van 16.85, een diep gang van 5.70 M., een waterver plaatsing van 5000 ton, een stoom- vermogen van 6000 indic. paarden kracht en een 10-mijls vaart. De sta len gordel heeft een dikte van 100 tot 190, de geschut-en commandotorens van 200 en het dek van 50 m.M. De bewapening bestaat uit 18 ach- toon. „Ja heel wat. ]e. weet, dat huisje, daar ik nou al een paar jaar in woon, en dat ik aardig had opge knapt je mag het tuintje zien, hoor, ik had het krot tot een geschikte woning gemaaktdat zal ik nu moeten verlaten, omdat de huisbaas, een smerige, oude Arabier, er zelf in wil gaan wonenhij zegt, dat hij zijn huis of Pintoe-besu voor schuld heeft moeten verkoopen, en dat hij nu in mijn huis zijn lustste dagen wil doorbrengen. Eigenlijk geloof ik, dat de vent het liegt, om de huur op te slaan, en daar heb ik niet veel zin inhet kan er niet af. Twee gulden vijftig van een maan- delijksch pensioen van veertien gul den is al meer dan genoeg. Mijn huishoudster moet ik toch ook wat geld en kleeren geven, ai is het niet veel, en bijverdiensten heb ik weinig of niet. (Wordt vervolgd.) ^^0

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1