S SB A NK t op wordt. Woensdag 4 Mei. KOOP I den Band van de Kampong. DAALDERS CACAO t waardeercn. erkoopen - H ZwiKtlÏK, in Kindsrmantels No. 104. 48e Jaargang. 1910. eheeie overschot ren aam de deei- van de Vereent- aat 52. 100% ring en Lijfrente ing. (Tarief XXIX). en ZEKLOÖDSEN. BINNENLAND. Fettfllleton. MEN MOGE U NAfAfiftK BLOÖKER'S GE WEET DAT P1E UITSTEKEND IS. VI DEN HM OF DEN TM. REDIEl [s STRUVE van Middel- MAANDAG 2 MEl b 2 dagen, telkens des 2 uur, in de Concertzaal deer BUNING voorheen .R, Groote Markt te Vlis- in zwarte en gekleurde 'amgarens, Bukskins, Che- )upons voor Pantalons, sonstoffen, een groote sor- iponstoffen, als zwarte en Satins, Merinossen, Mo- en halflinnen Zakdoeken, rt Keper, Boezeroengoed, [en Katoenen Dekens, ver- groote partij Coupons, ;n Katoenen Dames-Con- veel om alles te noemen rts eiken verkoopdag van g van de Firma B. SA Amsterdam. |én= en Twesverdie ren. R. Bureau „Vlissingsche serden als vv'nst aekomen bij den Agen*^ VLISSINGSCHE COURANT. yeS ie 2 EIST. f 2.700.000 86.000.000 979.000 28.852.000 26.000.000 [ene 25-jarige vrouw, verzekert 1 20 jaarlijksche termijnen van Komt zijn vrouw vóór hem te |0. Na zijn overlijden wordtin -en f 500.per jaar uitbeta"' wordt de uitkeering van f ot aan haar dood verzorgd, zijn oor verzorging van weduwen »sGwenB urantie-kantoor L. A. STOF* W. L. DOMMISSE, Groene- Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Minister Melissen. Het moet thans wel als hoogst waarschijnlijk worden aangenomen, dat de heer Neiissen als minister van justitie zal bedanken, zegt de „N. Ct.". Luidden in het begin van 's ministers verlof de berichten gun stig, thans schijnt vast te staan, dat volledig herstel zich te lang Iaat wachten om hem te vergunnen zijn amb te behouden. Wijziging der Arbeidswet. Uit de Memorie van Toelichting van het gisteren verschenen ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet blijkt dat behalve de wijziging noodig geworden door de in September 1906 te Bern gesloten conveniie betreffende het verbod van nachtarbeid van vrou wen in de industrie, nog op eenige andere punten wijziging of aanvulling der wet worden voorgedragen. Het doei door de conferentie be oogd, tracht het wetsontwerp te be reiken door in aansluiting aan de thans reeds geldende wettelijke voor schriften te bepalen, dat door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen als regel niet tusschen 's avonds 7 uur en 's morgens 6 uur mag worden gewerkt en door voorts te bepalen, dat, inge val voor sommige bedrijven ot op grond van toegestaan overwerk voor sommige ondernemingen van dien regel mag worden afgeweken, toch bij den arbeid van vrouwen in fabrieken en werkplaatsen zal moeten worden in acht genomen, dat tusschen elke twee achtereenvolgende werkdagen een rusttijd vati ten minste 11 achter eenvolgende uren moet liggen, waarin steeds de tijd tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens moet zijn begrepen. Een uitzondering slechts is op die regeling toegelaten en wel voor het speten van haring. Deze arbeid toch mag, onder zekere voor waarden en in bepaalde tijden van het jaar, worden toegestaan op uren vallende tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens, en een onafge broken nachtrust van 11 uur behoeft niet te worden gewaarborgd. Een regeling in dezen geest, die zich vol komen bij het bestaande aansluit en in de practijk noodzakelijk bleek, is door art. 3 onder 2o. van de Berner Conventie toegelaten. Immers de speet- arbeid kan zeker geacht worden noodig te zijn, om onvermijdelijk ver lies van aan spoedige verandering onderhevige grondstoffen te voorko men. Uit het voorgaande blijkt dat het wetsontwerp aanzienlijk verder gaat dan de Conventie eischt. Naast het verbod van nachtarbeid wordt de dagelijksche arbeidsduur in Schets uit hetBataviasche leven. 11.) Voor 't overige gaven de kinderen JUn ook niet de minste reden tot klagen. Zij waren vriendelijk en ge- wi"ig; maar teruggetrokken voor de aiders, die hen niet begrepen. Aan de slammatans en de pretjes, die er Sneven werden, namen de twee oudsten geen deel. Alleen de jongsten 8'ngen nog altijd Zondagsavonds lee uit toeren, en ook nu en dan uaar den Dierentuin, waar de eene 'erinakelijkheid de andere afwisselde, en de Indische familiën elkander jondez-vous gaven. Zoo ging daar 'ader zijn eigen weg, zonder zich ee' om de anderen te bekommeren. J a11 kon in het huisgezin van Swen- els van drie partijen spreken de ."ders, de beide oudsten, en de beide longsten, die nog eenigszins den OPDRINGEN, HOOPT VAST ftftN (Adv.) fabrieken en werkplaatsen van jeug dige personen en vrouwen (behoudens ingeval overwerk is toegestaan) be perkt tot 10 uren (inplaats van zooals thans tot 11 uren). Bovendien wordt verboden (behoudens wanneer over werk is vergund) gehuwde vrou wen op Zaterdag na 's middags 4 uur fabrieksarbeid te doen ver richten. Deze laatste beperking is noodig om de gehuwde vrouw in staat te stellen, op Zondag eenige uren aan de zorg van haar huishouding te besteden. Na iedere 4x/g uur moet in fabrieken en werkplaatsen aan vrouwen en jeugdige personen tenminste een half uur rust worden gegeven, terwijl naarmate de arbeidsdag vroeger dan 6 uur 's avonds eindigt dan wel te 6 uur of later, een onafgebroken rusttijd van één resp. anderhalf uur moet worden toegestaan, indien de arbeidsdag langer dan 6 uur duurt. De leeftijd van 12 jaar beneden welken kinderen geen bedrijfsarbeid mogen verrichten, wordt verhoogd tot 13 jaar, behoudens de gevallen van niet-leerplichtige 12jarigen. Ten slotte is nog in de wet een verplichting opgenomen tot het aan geven van beroepsziekten. De Juliana-bloem. De verkoop van 't Juliana-bloemp- je is vooral in de residentie een groot succes geweest. Daar bedraagt de opbrengst ongeveer f 8500; te Rotterdam f 6700; Amsterdam f 4900; Haarlem f 4000; te Leiden f 2000; te Utrecht f 1200; Nijmegen f 1200; 's Hertogenbosch f 800 te Middel burg f 300. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Burg. en Weth. van Amsterdam stellen» den gemeenteraad voor om f 40.000 beschikbaar te stellen voor de openbare versiering en verlich- schakel vormden tusschen de te genstrijdige elementen. Intusschen gingen vader en moeder ook op den eenmaal ingeslagen weg voort. De uiterlijke welvaart nam toe, want Swendels werd in toene mende mate minder kieskeurig in de middelen om zijn vermogen te vermeerderen. De Chinees was er goed voorhij werd al langer hoe meer bestolen, maar het hinderde hem weinig. Bij zijn vele duizenden kwam het op enkele honderden niet aan. Een vriendelijk woord van de mooie dochter maakte alles weer goed. Maar het karakter van Swen dels raakte aliengs meer bedorven. Was hij vroeger nog angstvallig bij de uitvoering van zijn oneerlijke praktijken, langzamerhand beschouw de hij het als een gewoonte om zijn bezitting door diefstal te vermeerde ren. Zijn misbruik van sterken drank nam ook toe, waardoor hij voor zijn omgeving in toenemende mate ongenietelijk werd. De eenige kennis, die nog vrij geregeld bij hem aan huis kwam, was de Chinees, maar gewoonlijk was Annie niet thuis of liet zich niet zien, wat echter zijn TELEFOONNUMMER 10. ting bij gelegenheid van het aanst. Koninklijk bezoek, Van dit bedrag zal f 35.000 bestemd worden voor versiering van den Dam en verlich ting van een tweetaï torens, terwijl de rest noodig is voor het aanschaf fen van vlaggen en het iliumineeren van enkeie gemeentegebouwen. Mr. Melvil baron van Lijnden, f Met een extra-trein der Staatsspoor is gisterochtend het stoffelijk over schot van mr. R. Melvil baron van Lijnden, oud-minister van buitenland- sche zaken, naar Driebergen vervoerd om te Neerlangbroek te worden ter aarde besteld. Op het perron te 's Gravenhage bevonden zich vele belangstellenden onder wie werden opgemerkt de voorzitters der beide Kamers; de oud-voorzitter der Tweede Kamer jhr. RoëlIde ministers van buiten- landsche zaken en van landbouw de oud ministers vice-admiraal Roëli, Hoeft, Havelaar, Eilis, de Marez Oyens en dr. Kuyperen voorts leden van de hofhouding en vreemde gezantende secretaris-generaal van buitenlandsche zaken militaire auto riteiten en enkele leden van de Tweede Kamer. De meesten dezer heeren betuigden aan de douairière Melvil van Lijnden en de overige familiebetrekkingen hunne deelneming, waarna de trein, onder een eerbiedigen groet van alle belangstellenden vertrok. Een vijftal bloemstukken waren vooraf op de kist neergelegd. fiborinements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uooriyaarden Legaten. Door den heer J. A. Mempinius, oud-organist der Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente te Zwolle, zijn verschillende legaten aan liefdadige instellingen geschonken, o.m. een som groot f 90.000 aan de diaconie der Herv. gemeente aldaar, onder bezwaar van vruchtgebruik, en een som van f 1000 aan de vereeniging Weldadig heid. Door wijlen mej. S. M. Biehon van IJsselmonde, 21 April te 's-Graven- hage overleden, zijn de volgende be dragen vermaaktde Nederd. Herv. gemeente f 5000, 't diaconiearmbe stuur f 5000 en aan de bijzondere school f 5000, alle te IJsselmonde. Wijlen de heer F. W. H. Maritz van Craijenstein, te Ubbergen over leden, heeft aan de afdeeling Nijme gen der Congregatie van de Broeders van Barmhartigheid van den H. Jo hannes de Deo, te 's-Hertogenbosch f 5000 gelegateerd. Gelijk men weet, heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan begeerte óm haar eenigen tijd te bezitten niet verkoelde. Hij zinspeel de daar wel eens op tegen Swendels, maar deze hield zich of hij hem niet begreep, want hij was over tuigd, dat zijn dochter wel eens een goed huwelijk zou kunnen doen, en dat haar intiemen omgang met een Chinees haar voorgoed zou com- promitteeren. Mevrouw Swendels zette haar ver keerde praktijken met de dames Meijers en Pastoors voort. Naar mate hare inkomsten ruimer werden, kon zij meer geld uitzetten en ook meer winst makenhaar woeker winst bleef toch altijd verre beneden die van de Arabische bloedzuigers, die de pest van de Indische kam pongs en desja's uitmaken. Het gouvernement dwingt de Chineezen in bepaalde wijken te wonen en belet hen den toegang tot de dessa's met meer recht zou het de Arabieren uit geheel Java, behalve de kust plaatsen, moeten weren, want de zeelieden onder hen zijn in den regel zeer bruikbare wezens, maar de handelslui onder hen zijn de oorzaak van de toenemende verarming van de Noordelijke eilanden Schiermon nikoog, Ameland en Rottumeroog, met het doel de reddingstations op genoemde eilanden in oogenschouw te nemen. Bij die gelegenheid is ge bleken, welke benijdbare piekjes die afgelegen oorden toch eigenlijk zijn daar is men ver van al den strijd en het gewoel, van al het geroezemoes der wereld. De kinderkens der la gere school te Nes zongen het Zijne Koninklijke Hoogheid toe: Geen stoomfluit stoort de stilte hier, Geen werkplaats die u tart Geen politiek zet 't hoofd in „vier," Geen Godsdiensttwist uw hart Hier is geen plaats voor rang en stand, Aan 't> uiteind van ons "Vaderland. Wat heerlijk oord, niet waar? Dat Ameland houd ik in gedachten om daar mettertijd, als ik mijn pensioen krijg, in ongestoorden vrede te gaan levenIk hoop er velen uwer te zien, lezersEn raakt het daar te vol, er zijn blijkbaar nog meer van die lieflijke plekjes in ons vaderland, waar alles vrede ademt en een geest van gemoedelijkheid en waardeering allen bezielt. Wij lezen bijv. in een plaatselijk blad de volgende corres pondentie uit XDe oudste en kra nige zoon van onzen geachten en hulpvaardigen onderwijzer IJ, leerling der Kweekschool, slaagde in eerste instantie Zaterdag j.l. bij het examen voor onderwijzér. Het ga der familie wél 1 Hoe schijnt men daar met elkan der mee fe leven Al wat er gebeurt, zelfs in huishoudelijken, besloten kring, wordt den volke kond gedaan en soms te voren aangekondigd. Zoo lezen we daar juist uit een Veiuwsch plaatsje het bericht in de nieuwsru briek: „Ten huize van haren secre taris zal Donderdagavond een be stuursvergadering van de vereeniging „X.'s Belang" worden gehouden. Niet waar, dat is echte plattelands-jour nalistiek? Of dat nu louter landelijke eenvoud, pure gemoedelijkheid is, of dat ook daar de pen der corres pondenten bestuurd wordt door, iaten we maar zeggendoor iets anders, willen we maar verder on besproken laten. Zeker is het he laas, het moet gezegd dat men zich ook op het platteland aan den schijn vergapen kan en alles daar ook niet altijd even mooi is. Dezer dagen kon men in een Westlandsch dorpje voor het raam van een winkel in koloniale waren de volgende me- dedeeling lezen Mijne Heeren Concurrente 1 Daar ik mij verplicht uw bekend te maken, de vrouw van wonende wijk no.aangaande de wanbe taling. Ze heeft mij in enkele weken voor het bedrag van twintig gulden vijf cent, zegge f 20.05 afgezet. Zoo ik haar billijke conditiën heeft voor gesteld, maar de Jutte met haar bru- den Javaan. Ook is hun fanatisme dikwijls de aanleiding voor allerlei oproerige bewegingen, in den naam van Allah aangestookt, maar waarbij het hen uitsluitend is te doen om in troebel water te visschen. Van het afgeperste bloedgeld bouwen zij mooie woningen, worden zij bezitters van uitgestrekte landerijen, waarop zij huisjes bouwen, om de minver mogende bewoners nog meer te knevelenzij maken wezenlijke of voorgewende reizen naar Mekka (sommigen houden zich slechts een poos schuil te Singapore ofPenang) om nog meer in aanzien en in een reuk van heiligheid als rechtstreeksche nakomelingen van den profeet, bij hun arme, domme slachtoffers te komen, die hen altijd nog eerbiedig met den naam van toedi begroeten. Tegenover deze hyenas der on gelukkige bevolking staan geldschie tende vrouwen als mevrouw Swen dels nog altijd als lammeren tegenover wolven. Nochtans zijn zij ook maar wolven in schaapsvellen. Zij zijn vriendelijker en toegevender, nemen minder rente dan de Arabieren, maar zij schromen toch ook niet daags tale bek en onbeschoftheid is niet te herstellen in een beschaafde toestand. Zegt het voort. (Volgt de handtee- kening.) De „Jutte" zal, denk ik, deze publicatie niet erg aangenaam vinden. De schooljeugd vermaakte zich er mee, misschien ook met taal en stijl van het mooie briefje. Nog meer plezier had echter de schooljeugd in een Geldersch dorpje, waar een koopman met een hondenkar stilhield en op het schoolpad zijn koopwaren allerlei speelgoedartikelen uit stalde en toen aan de jongens en meisjes een ruilhandel voorstelde zij zouden lompen van moeder gaan halen en daarvoor zou hij dan zijn waren in ruil geven. Dit viel in den smaak van het jonge volkje. Na een korten tijd werd er een levendige handel gedreven tot wederzijdsch genoegen voor een handvol oudroest werd een prachtige drijftol gegeven; voor een paar oude sokken een pen houder; voor een gerafelde, totaal versleten pantalon van „vader" een pop voor een hoop botten een dwars fluitje, enz. 't Ging alles zonder loven en bieden, ieder was tevreê. Maar de meester klaagde dien middag over een roezemoezigen schooltijd, want de jeugd was in de war. Aan den „Burgerlijken Stand." in Apeldoorn scheen men Maandagmorgen der vo rige week ook in de war te zijn. Daar werd n.l. in het trouwboekje een kind als geboren ingeschreven op 24 Mei 1910! 't Is vergeeflijk, 't was immers Maandagmorgen, ln de „Burgerlijke Stand" te Red ding, in den Staat Connecticut, werd dezer dagen iemand ingeschreven in het overlijdensregister, die door zijn humor heel wat menschen aan zich verplicht heeft: de Amerikaan- sche humorist Mark Twain. Dat hij de wereld wist te amuseeren, was een verdienste, vooral waar van hem kon worden verklaard, wat President Taft zeide, toen hem het doodsbe richt bereikte: „Mark Twain heeft nooit éen regel geschreven, die een vader niet aan zijn dochter kan laten lezen". Samuel Langhone Clemens want zoo is zijn eigenlijke naam is als boekdrukkersleerling be gonnen, moest later, toen hij naam begon te krijgen, lezingen houden om zijn schuldeischers te betalen, en is nu als millionair gestorven. Zijn huwelijksaanzoek naar de hand van de vrouw, met wie hij huwde en die hem een trouwe gade en later een hartelijke moeder voor zijn kinderen werd, is even oorspronkelijk dan zoo menige van zijn in- en uitvallen. „Heeft u ie s gemerkt tusschen miss Langdon en mij was zijn onver wachte vraag tot zijn toekomstigen schoonvader. „Wat zegt u luidde de verschrikte wedervraag. MarkTwain herhaalde den zin.„Neen", van een gulden een dubbeltje en 's maands van tien gulden twee gulden rente te berekenen. Veelal zijn het hun eigen rasgenooten, die zij op die manier „helpen." Personen met een maandelijksch inkomen van f 50 tot f 100 zijn hun meest voor komende slachtoffersmenschen, die bij het begin van hun huwelijk niets als schulden meebrachten, wier loon, ondanks het toenemend aantal kin deren altijd maar hetzelfde blijft; die bet grootste gedeelte van hun maand geld aan aflossing van schuld en rente besteden, en halverwege de maand zich nog dieper in schulden steken, menschen, die om hun uiter lijk fatsoen te bewaren (d. i. netjes gekleed voor den dag te komen, want de Indo is ijdel) in ongezonde woningen huizen en met hun kinde ren hoofdzakelijk leven van een bordje rijst met een gezouten vischje wier kinderen er teringachtig uitzien, en wier sterftecijfer zeer hoog is. En dat zijn dan nog de beste. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1