pa-He No. 103. 48e Jaargang. 1910. dverzekering- aatschappij, aam «HMffltl® Dinsdag*1 3 Mei. Op den gand van de Kampong. ertentiën. r des Heiis. oomtram" Feuilleton. Juiiana-feesf. BINNENLAND, voerde daarna een op- amma uit, en bracht o.a ende Hollandsche Rhani Hein" van W. C. Van ehoore. jadering te Souburg ïag hield de gemeente- - en West-Souburg eene ■gaderitig onder voorzit- den heer P. S. Buteux der vergadering wensch- ter den eersten verjaar- K. H. Prinses Juliana herdenken. Hij hoopte Gods zegen moge op- heil van het dierbare hare hooggeachte ouders, emden hiermede in. Staten was een schrijven m 2 artikelen in de ver- ntrent de bijzondere be- te doen vervallen, t.w. van twee lijken boven het op bepaalde uren van de begraafplaats voor Burg. en Weth. stellen artikelen te laten vervallen rdening opnieuw vast te algemeene stemmen werd en. las de secretaris het voor van den toestand e. d de benoeming plaats 'en voor het stembureau kiezing der Prov. Staten, ellen B. en W. voor aan oldigd rijksveldwachter eene gratificatie uit te f 10. engewone politiediensten erricht. dvraag opperde de heer klacht van belangheb- t het Marnixplein zeer berijden is door de diepe n weg. De Burgemeester het in orde zal worden ok wordt nota genomen rzoek van Pieterse om an de Spoorstraat te ver- NHAGE. President Roo- een telegram aan H. M. gezonden met de meest elukwenschen met den van Prinses Juliana. ESPONDENTIE. laatsgebrek moeten ver tukken achterwege blijven. Red. uwd TERWOERT jr. Gemeente-Secretaris en J. MULLER. .-Souburg) 29 APril 1910 o— 1 Mei den geheelen dag wone uren Openbare asten. 7 uur bidstond. O Heiligingsmeeting, ur Verblijding, uur groote Heilsineeting onderwerp zal worden de vraag IV ie is de ware K? kome. DE OFFICIEREN. en Maandag a.s. zal in plaats van 's avonds om 11.30 ure uit Middel» rekken, ten einde de be" Vlissingen de gelegen en om de voorstelling ia LIBOT in haar geheel te WOnel1' DE DIRECTIE^ r Vlissingen en omlig' eenten een n Amsterdamsche en R° Beurspoiis. Ho°ge,„a[1de rovisiën. Enkele besta en worden onder dit racht. Br. fr. met uitvoer* gen en opgave van der letter S. N. 2454, Y. ALTA, Amsterdam. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Prinsessedag op het Loo. Ter gelegenheid van Prinsesse- verjaardag wapperden te Apeldoorn de vlaggen van huis tot huis. Fees telijkheden waren er niet. Ten pa- leize werd in de felicitatiereg'sters druk geteekend. De grootste verrassing bereidde de Koningin den ingezetenen door stap voets in een open rijtuig met het Prinsesje heel het dorp door te rijden. De hofdame der Prinses zat mede in het rijtuig. De jarige zat fier op moe ders schoot en nam de levendige huldebetoogingen der op alle hoeken saamgestroomde bewoners met blijk bare zelfvoldoening in ontvangst. Door gemeente en Oranjevereeniging werden bloemstukken ten paleize aangeboden. Te 5.17 kwam H. M. de Koningin-Moeder aan het paleisper- ron aan. Het talrijk aanwezige publiek werd hier op alleraangenaamste wijze verrast. Eenige minuten voor de trein bin- nenstoomde, kwam de kleine jarige Prinses aangereden.... met de eigen equipage. H. K. H. had in de met den laatst aangekomen pony (net een grooten hondbespannen dogcart plaats genomen en hield fier de leid sels in de kleine handjes. Haar hof dame liep naast den wagen, een koetsier hield den pony bij de teu gels. En zoo kwam zij aanrijden uit het Park, tot op het perron, waar zij, onder gejubel der aanwezigen, eenige malen heen en weer reed. Even later kwamen H. M. de Ko ningin en de Prins aangewandeld van het Paleis,vergezeld van baronesse Rengers, hofdame, baron Van Tuy! van Serooskerken, adjudant van H. M. enjhr. Van Suchtelen van de Haere, adjudant van den Prins. De equipage van de Prinses trok zich bij het na deren van de locomotief tot voor het hek van het paleis terug. Na een hartelijke begroeting wan delde de Koninklijke Familie naar het Paleis. Aan het hoera-geroep en het gejuich van het publiek kwam schier geen eind. De Oranje Nassau-cantate. Naar wij vernemen is de uitvoering van de feestcantate van onzen stad genoot, den heer P. Landsman, tij dens het Koninklijk bezoek te Am sterdam, bepaald op Vrijdag 27 Mei des middags vijf uur. Reeds morgen zullen de repetities, onder leiding van den componist, den heer M. H. van 't Kruijs, een aanvang nemen in het Beursgebouw te Am sterdam. Aan. de uilvoering 'zal, op verzoek van den heer Van 't Kruijs, ook wor den deelgenomen door verschillende zangeressen en zangers, die Zaterdag hier hebben medegezongen. Schets uil het Bataviasche leven. 10.) En toen aan het slot zijner rede to zangkoor hem Handels Hallelu jah toezong, kon hij van aandoening nauwelijks blijven staan, en stamelde hij voor zich zelfSoli Deo Gloria Deus meus et omniaGode alleen f de eerMijn God en mijn al Aan het einde van den koorzang nam zijn collega en geestverwant het voord om den jubilaris uit naam der gemeente te danken voor al zijn hefde en trouwe zorg aan zijn ge meenteleden bewezen. Met enkele hoorders zijt ge begonnen, en niet ®een nu, maar eiken Zondag om- r|ngt u een dankbare menigte, zoo 'ahijk, als zelfs in het vaderland toden wordt gezienEn met de o^de, dat het hem vergund mocht 2lln nog veie jaren een zegen voor Roosevelt in ons land. Te vier uur arriveerde Zaterdag middag de heer Roosevelt met eclit- genoote, zoon en dochter aan de Nieuwe Kerk te Delft, ontvangen door den waarnemenden burgemeester. Deze heette den voornamen bezoeker welkom in Delft, in de oude histori sche Prinsestad. Het was het hoofd der gemeente een voorrecht den zoozeer geëerden burger der Veree- nigde Staten te mogen begroeten. De heer Roosevelt dankte vriende lijk lachend. Hij gewaagde van de hartelijke ontvangst hier te lande en van het schoone van ons land. Bovenal had het schilderachtig type van Oud-Delft diepen indruk op hem gemaakt. De burgemeester stelde daarna de kerkvoogden en den Senaat van het Delftsch Studentenkorps voor, met welke heeren Roosevelt een handdruk wisselde. Het grafmonument van Prins Willem I werd bezichtigd en daarna gerui- men tijd verwijld voor de tombe van Hugo de Groot, waarna het gezel schap vertrok naar het Prinsehof, waar de heer jhr. Van Riemsdijk de bezoekers ontving en rondleidde. Nadat de historische zaal was be zichtigd, werd de terugtocht naar 's Gravenhage aanvaard. In de kerk weerklonk gedurende het bezoek orgelmuziek. in den namiddag heeft Roosevelt in Hotel des indes te 's Gravenhage ontvangen den waarnemenden bur gemeester der Residentie, den heer Jansen en de wethouders dr. Lely, Simons en de Wilde, zoomede den gemeente-secretaris den heer Evers, die den oud-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika officieel kwamen begroeten. De heer [ansen betuigde zijn leed wezen, dat de burgemeester, baron Sweerts, door riekte verhinderd was aan het hoofd der deputatie te staan en verzekerde Roosevelt dat het ge meentebestuur van 's Gravenhage zeer dankbaar is voor het bezoek aan de residentie gebracht. Het gemeente bestuur is er troisch op den grooten burger en den grooten politicus van de roemrijke Republiek der Veree nigde Staten van Noord-Amerika in zijn midden te zien. De vriendschappelijke en aangename betrekkingen die sedert twee eeuwen tusschen het Nederlandsche en Ame- rikaansche volk bestaan, doen ons met ongemeene belangstelling den loop van zaken volgen in de mach tige Republi'k. Wij gevoelen groote sympathie voor de energie door welke het Amerikaansche volk zich onder scheidt en wij zijn gelukkig in den velen te zijn, eindigde hij zijn korte maar aandoenlijke toespraak. Nog maals viel nu het zangkoor in met het zingen van een der optocht liederen uit den Psalmbundel. Toen werd het slotgebed uitgesproken en met het zingen van het slotvers van den 27sten Psalm eindigde deze indrukwekkende plechtigheid. Was niemand onder deze gods dienstoefening ongeroerd gebleven, op Jan en Annie had zij een buiten gewonen indruk gemaakt. Sterker dan ooit was het bewustzijn in hen verlevendigd, dat het streven naar het hoogere, het onvergankelijke verre te verkiezen is boven ijdele, snel- voorbijgaande genietingen; wanneer men heeft leeren verstaan en in toe passing brengen, dat niet zelfzucht maar zelfverloochening onze hande lingen moet besturen, willen wij gewapend zijn in eiken strijd en den vrede van ons gemoed verze keren. 's Avonds moest de predikant wel staanshalve receptie houden en aan het zangkoor, dat zich voor de ver betering van den kerkzang veel moeite gat, ceu leertje aanbieden, ftbonnements-ftdvertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden heer Roosevelt de persoonvergelijking van dit volk te ontmoeten. De heer Jansen hoopte dat de juichkreten waarmede Roosevelt hier, zooals elders, was ontvangen hem de over tuiging zouden schenken van den eerbied dien ons volk koestert voor zijn persoon en van de sympathie voor zijnvolk.Wij hopen, aldus eindigde de waarnemende burgemeester, dat u van uw bezoek aan onze stad de meest aangename en blijvende her inneringen zult bewaren. Roosevelt betuigde het gemeente bestuur zijn oprechten dank voor zijn oficieele begroeting en den heer Jansen voor zijn vleiende woorden. De ont vangst hem in Nederland en in het bijzonder te 's-Gravenhage bereid, zou voor hem oruiergetelijk blijven. Men had bij hem \lgl eeps den indruk willen vestigen dat Nederland en de Nederlanders nooit meer geheel te boven waren gekomen de gevolgen van de onderdrukking in Napoleon tisch tijkperk. Maar hij wist nu beter; hij had nu kunnen waarnemen dat van decadentie geen sprake meer is dat Nederland schitterend, de onder drukking in vorige eeuwen ten spijt, voor den dag kan komen; dat in ons kleine land een voik huisde met groote activiteit en levenskrachtvan be schaving en van energie. En Neder land mocht er dan ook terecht groot op gaan dat de Residentie het mid delpunt was geworden van een mach tige internationale beweging. Terug gekeerd in zijn land, zou hij niet nalaten aan de Hollanders in Amerika en aan zijn eigen iandgenooten zijn gunstige indrukken van het krachtige Nederlandsche volk mee te deeien, en voor zoover het van hem afhing, zou hij gaarne willen medewerken tot bevestiging van de aangename en vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide volken. Hiermede was de ontvangst ge ëindigd. Welk een uithoudingsvermogen moet president Roosevelt toch bezit ten. Nauwelijks was de tijd voor ontvangst van enkele plaatselijke au toriteiten verstreken, of de onver moeide reiziger moest zich weer op maken voor het diner als gast van den gezant van zijn land. Dit feest maal, dat zich tot een kleinen kring beperkte, waaronder natuurlijk Roo sevelt's vriend, onze minister van buitenlandsche zaken, moet zeer luis terrijk geweest zijn, ook bovenal wat de decoratie van den disch be treft. Maar al was er een keur van wijnen, dien drank kon Roosevelt niet bekoren, want bekend is het dat hij geen alcoholhoudende dran ken gebruikt en zich aan tafel ver genoegt met een glas water, liefst met ijs. Na deze tafelreunie hadden de Ame- Jan en Annie gingen er niet heen. Ze gevoelden zich minder op hun gemak in een aanzienlijK gezelschap ze meenden beter te doen aan de zieken onder hun bekenden, die niet naar de kerk hadden kunnen gaan, een en ander van het gehoorde mee te deeien. Ook brachten zij hun nog eenige verkwikkingen mee. Wie be moeide zich anders veel met de on- gelukkigen der Indische maatschappij Wie anders dan de pastoors en een enkelen predikant Zag men ooit een ouderling of diaken de woningen dezer verschoppelingen binnentre den Het Leger des Heiis werkte uitsluitend onder de Chineezen van Glodok en omliggende buurten. Goe- nang Sahari en Pintoe-besie vormden een uithoek, waar weinig naar werd omgezien, omdat er een schijnbare, geen wezenlijke welvaart heerschte. Daar was het terrein, waar Jan en Annie filantropisch wilden werkzaam zijn, ofschoon die taak hun krachten te boven ging. IV. Twee jaren waren voorbijgegaan, en in de gezinnen van Winters en rikaansche minister en mevr. Beaupré, zooals de uitnoodigingskaart luidde, zich thuis gegeven „to meet mr. and mrs. Roosevelt." En om tien uur begon het défilé langs den held van deez' dag en avond.Roosevelt stond aan den ingang der salons in dit deftige aan het Voorhout gelegen huis met zijn echt- genoote aan zijn zijde. De receptie bezoekers werden door baron Mi- chiels van Verduynen, gezantschaps attaché aan het ministerie van buiten landsche zaken, aan den gast van den gezant voorgesteld. Dit waren weer oogenblikken, dat Roosevelt honderden handdrukken had te wis selen. Hij bleef onder het passeeren der revue even monter en knoopte zelfs met velen een»gesprek aan. Liberale Unie. De beschrijvingsbrief voor de al gemeene vergadering van de Liberale Unie, te houden op Zaterdag 28 de zer in „Eensgezindheid", Spui, Am sterdam, vermeldt: Jaarververslag, uit te brengen door den secretaris benoeming commis sie tot nazien der notulen der vorige algemeene vergadering; benoeming commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den penning meester. Verkiezing van twee bestuursleden (vacature dr. Ruysch en IJsel de Schepper.) Behandeling van het hervormings program. Ten aanzien van het kiesrecht wenscht de Liberale Unie eene re geling waarbij voor de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de P.ovinciale Staten en van de gemeenteraden verkiesbaar zijn en tot de stembus worden toe gelaten alle mannelijke Nederlanders, tevens ingezetenen des rijks, die den door de wet gestelden leeftijd hebben bereikt en niet om redenen van prac- tischen of strafrechtelijken aard neergelegd in de motie van 8 Fe bruari 1908 door de wet zijn uitgesloten. De verkiesbaarheid en kiesbevoegd heid behooren ook toegekend te worden aan vrouwen, naar regelen door de wet te stellen, terwijl de mogelijkheid van geleidelijke uitbrei ding tot aan de grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd behoort te zijn. Evenredige vertegenwoordiging en stemplicht behooren te worden in gevoerd. De Eerste Katner behoort door rechtstreeksche verkiezing te worden samengesteldhaar bevoegdheden moeten niet worden uitgebreid. Voor bovenstaande hervormingen is grond wetsherziening noodzakelijk. Swendels was weinig veranderd. Herman was in dien tijd at weer naar Weitevreden teruggekeerd, waar hij nu op het post- en telegraaf kantoor werkzaam was. Nog altijd was hij de stille, ijverige werker, de trots en de vreugde van zijn ouders. Toen hij vernam, dat de oudste kinderen van Swendels zich zoo geheel anders gedroegen, dan de sinjo's en nonna's gewoonlijk doen, dat de jongere meisjes ijverig stu deerden om een werkzame en nut tige plaats in de maatschappij te veroveren, ging hij nu en dan mee met zijn ouders bij hun bezoeken aan de familie Swendels. Maar in het gezelschap van den man en de vrouw voelde hij zich toch niet op zijn plaats. Hij zocht altijd gelegen heid om met de kinderen te spreken en pret te maken, daar zij allen nog jong en kinderlijk waren. Hij hielp dikwijls de jongeren bij hun werk, of maakte uitstapjes met hen naar Trouvilie, Depok of Buitenzorg. Waren de ouderen thuis en niet aan hun bezigheden, dan vertelde hij van zijn uitstapjes op de jacht of van de nieuw uitgekomen boeken, die hij Vlootbezoek. Het hoofdbestuur der Ned. Ver- eeninging „Onze Vloot", heeft aan den minister van marine een request gezonden, waarin het verklaart het zeer op prijs te stellen, wanneer in de aanstaande zomermaanden Am sterdam en Rotterdam door groote schepen werden bezocht en dat ook voor het bezoeken van andere ge meenten zelfs die welke gemeen lijk niet voor bezoek van oorlogs schepen en vaartuigen in aanmerking komen marine-materieel werd aan gewezen. In aansluiting met ons verslag over de festiviteiten van Zaterdag jl. zij gemeld, dat, dank zij de blijvende gunstige weersgesteldheid, een groote menigte toeschouwers in het Bellamy- park zich bewoog, waar de verschil lende volksspelen en turnoefeningen werden gehouden. Tegen half zes trokken alle deelnemers, voorafge gaan van het muziekgezelschap „Oe fening na den Arbeid", dat zich dien dag met onverdroten ijver van zijne moeilijke taak ten einde toe heeft gekweten, naar het Concertgebouw aan de Emmastraat, waar de ui.tdee- iing der prijzen plaais had aan de deelnemende winners. Nadat de heer Van Niftrik, als voorzitter van den Oranjebond, met dankbare herinne ring aan den prettigen dag alle be langstellenden had toegesproken en mededeeling had gedaan van het telegram van gelukwensching, dat vanwege den Bond aan H. M. de Koningin was gezonden, had de uit reiking der prijzen piaats. Als prijs- winners kwamen in aanmerking voor sprietloopenE. v. d. Heuvel, P. Ventevogei, Ch. van Buize, C. Be- zuyen, L. Scheers, J. Meerman, M. Kouw, P. Clowting, Jac. de Pagter, J. de Nooyer. Voor mastklimmen B. van Weigen, T. de Vosburgur, J. Hemmekamp, G. Kenting, M. Loekemeyer A. Huisson, A. de Visser, W. de Vey, J .de Nooyer, T. Warieman. hindernissen verguld zilveren me daille aan P. Weyerman, zilveren medaille aan Hollebrands, bronzen aan Klijberg. Versierde fietsenHoevelaken, Jansen en Donk. SportkarrenDe Beste, Haarsma en Verheul, Van Leke en een bui tengewone prijs van f 10 aan Peeters. Voor gymnastische oefeningen wer den medailles behaald achtereen volgens door Weyermans, Holle brands en Klijberg. Tonnetje kruien j. de Nooyer, Ch. Vader, C, Lems, J. Lippens, L. v. Belgen, N. Hollebrandse, G. v. d. Heuvel, A. Daane, M. Warman, C. had gelezen, terwijl de anderen spraken van de studie en van hun bezoeken aan armen en kranken. Herman merkte wel op dat de in spanning hun krachten te boven ging. „Dat je studeert vind ik goed; zeide hij, maar dat kranken-en armen bezoek moest je maar aan de geeste lijken of aan de mannen en vrouwen van het Leger des Heiis overlaten in je zorg voor anderen vergeet je te zeer de belangen van je eigen lichaam. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Als je eerst je doel hebt bereikt, en je bent hulp- en hoofdonderwijzer geworden, dan is het nog tijd genoeg, om diakenwerk te verrichten. Niet alles te gelijk En inderdaad, zij zagen er bleek en lijdend uit, wat echter de eigen aardige schoonheid van Annie nog aantrekkelijker maakte. Maar op den duur zou de natuur zich wreken. Vader en Moeder bekommerden er zich weinig om. Wat Jan en Annie deden, was wel tegen hun zin, maar zij konden het toch niet beletten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1