Nieuws. herik, welke vier blaadjes moet heb ben, geraakt kan worden, is het de geschiktste tijd. Wacht men langer, dan is het gewas zelf zoo groot, dat het te veel van de besproeiing mee krijgt en het onkruid niet voldoende. Men sproeit natuurlijk bij droog weer, anders zou de regen het werk nutteloos maken. En men neine de oplossing niet sterker dan is opge geven Gaat men met zorgvuldigheid te werk, dan ondervindt de haver geen overwegend nadeelbij over drijving zou echter het middel erger blijken dan de kwaal. Hoe komt het, zal menigeen vragen, die misschien - wat be 'reesd is voor de toepassing van het krasse middel, hoe komt het, dat de herik wel en in hooge mate lijdt van de besproeiing en de haver niet? Dit komt ten eerste hierdoor, dat de bladstand bij het onkruid an ders is dan bij de haver; bij de herik staan de bladeren meer hori zontaal, zoodat de vloeistof er op blijft liggen, bij de haver daarentegen meer verticaal, waardoor het vocht goeddeels afloopt. Ook zijn de herik- bladeren wat ruw en houden daar door het ijzervitriool meer vast dan de bladeren van het havergewas, welke glad, als het ware met een vernisje, bedekt zijn. Wij raden onzen lezers, die sterk verontreinigde akkers hebben, aan, het middel eens, met de noodige voorzichtigheid, toe te passen. Paar- deboonen verdragen een oplossing van 15 pet. niet; haver herstelde zich zelfs na een beproeiïng van 20 tot 30 pet. Vlissingen, 29 April. Juliana-feest. Wij achten het ter voorkoming van misverstand niet overbodig er op te wijzen dat de optocht in het Bella- mypark morgen om half twee zal wórden opgesteld. Gisteren meldden wij abusievelijk dat dit om half drie zou plaats hebben. Naar wij vernemen zal aan de kinderen der bewoners van de Kleine Markt en de korte Walstraat morgen een versnaping worden aangeboden. Zij worden verzocht daartoe om 9 uur voormiddag op de Kleine Markt aan te treden. Nog kunnen wij mededeelen dat het muziekgezelschap „St. Caecilia" morgen een muziekuitvoering zal geven, op de Kleine Markt van half 4 tot half 5, en op den hoek van de Nieuwstraat van half 5 tot half 6. Dat er heden bij de jeugd reeds een feestelijke stemming in zit, viel duidelijk waar te nemen na afloop van de repetitie van de morgen te zingen Oranjeliederen. In groepjes trokken de kinderen door de stad, vaderlandsche liederen zingende. Op verzoek van de commissie voor de feestelijkheden in de Palingstraat melden wij dat de ommegang van een ridder te paard, in het feestpro gramma opgenomen, niet zal door gaan. Reeds worden hier ter stede Juliana- bloempjes verkocht. Men wijst er ons evenwel op dat dit de echte niet zijn. Deze zullen eerst morgenochtend hier aankomen en worden dan on middellijk verkrijgbaar gesteld. Wij achten het niet overbodig nog maals de aandacht te vestigen op het nuttige doel dat met den verkoop dezer bloempjes beoogd wordt. Wegens de geringe sterkte aan ge oefende manschappen zal op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana door het ganizoen Middelburg geen parade worden gehouden. Gisterennamiddag werd in het con sulaatgebouw door den heer J. Van Boven, consul van Belgie alhier, met gepaste toespraak aan den heer R. G. Van Nieuwkuyk, hoofd der R. K. parochiale jongensschool, de burgermedaille le klasse met brevet uitgereikt, hem door Z. M. Koning Albert van België geschonken voor de goede diensten de Belgische bevolking bewezen in zijn betrekking van hoofd der kath. school alhier. Gisterenavond hield de Zeeuwsche Scherpschuttersbond „Pro Patria" in een der zalen van het Concertgebouw alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer M. van der Beke Callenfels, opende de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst der le den, welke ongetwijfeld duidt op eene toenemende belangstelling in den bond. Uit de verslagen van den se cretaris en den penningmeester bleek dat de toestand van den bond be vredigend mag worden genoemd en vooruitgang valt te constateeren. De voorzitter, aan de beurt van af treding zijnde, werd bij acclamatie herkozen, die zich deze herbenoeming liet welgevallen, terwijl in de ont stane vacatures in het bestuur tot leden werden gekozen de heeren A. J. van Ockenburg Jr. en P. de Visser te Zoutelande, welke heeren ver klaarden deze benoeming gaarne te willen aanvaarden. Van de schietvereenigingen ,.Me- dioburgum" te Middelburg en „Prins Hendrik" te Gapinge waren verzoe ken ingekomen inzake den wedstrijd voor den zilveren wisselbeker 1910 <n verband met door genoemde ver- eenigingen te houden concoursen. Besloten werd aan de vereeniging „Medioburgum" een verguld zilveren medaille en aan de vereeniging „Prins Hendrik" een zilveren medaille te schenken. Omtrent den zilveren wis selbekerwedstrijd werd de beslissing aangehouden. Alvorens de vergadering te sluiten deelde de voorzitter nog mede, dat hij van twee vereenigingen in Zeeland bericht had ontvangen dat zij zich wenschten aan te sluiten aan den bond, van welke heugelijke mede- deeling met ingenomenheid door de leden werd kennis genomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct-inspecteur van den arbeid H. M. van Vessem, scheepsbouw kundig en werktuigkundig ingenieur alhier. Door eenige leerlingen en oud leerlingen van het instituut Van Lin- schoten, werd heden aan hunnen directeur, als blijk van sympathie, bij monde van een der leerlingen, een fraaie koperen gaslamp aange boden. Diep bewogen dankte de heer Van Linschoten de leerlingen voor deze hulde. Hij was teleurgesteld dat hij niet niet meer in de gelegenheid was om voor hun verdere opleiding te zorgen. Naar aan de „N. R. Ct," wordt gemeld, wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak der trilling waaraan de nieuwe mailbooten der maatschappij „Zeeland" schijnen on derhevig te zijn. Vanwege den Vlissingschen Bestuur- dersbond wordt Zondag een openbare 1 Mei-vergadering gehouden in het lokaal van den heer Buning op de Groote Markt. Als spreker treedt op ds. J. Koe- kebakker van Aardenburg met het onderwerp „Algemeen kiesrecht en Staatspensionneering". Bij Koninklijk besluit zijn met in gang van 1 Mei benoemd tot Rijks- hulpkeurmeester de heeren J. van Rochone, J. L. Kanmeijer en J. C. Kievit alhier, de beide laatste tot wederopzegging. De vereeniging Weduwenfonds van gepensioneerd militairen beneden den rang van officier, hield gisteren avond in het lokaal „Admiraal de Ruyter" een vergadering onder voor zitterschap van den heer 1. Th. Geelhoed. Na lezing der notulen, welke wer den goedgekeurd, gaf de voorzitter het woord aan den heer Meijnderts, afgevaardigd op de onlangs te Amers foort gehouden algemeene vergade ring. De heer Meijnderts bracht een breedvoerig verslag uit van deze vergadering en deelde mede dat de vereeniging besloten had een eigen maandblad uit te geven, onder den naam „Weduwenzorg", dat in het begin van elke maand zal verschij nen met een oplaag van 5000 exem plaren. De voorzitter bracht den heer Meijnderts dank voor zijn berede neerd verslag en sloot, onder dank zegging aan de leden voor hun te genwoordigheid, de vergadering. Door den minister van oorlog is bepaald dat rook- en pekelspek, voorzien van het stempelmerk van Vlissingen, eveneens in aanmerking kan komen voor leveranties aan de soldatenmenages van het leger. Men schrijft ons uit Middelburg Heden had de opening plaats van de Christelijke Kweekschool voor Zeeland. Nadat de aanwezigen Psalm 145 4 hadden gezongen en de heer dr. L. H. Wagenaar voor was gegaan in het gebed, nam de heer mr. P. Die- leman, voorzitter der commissie van de school, het woord tot het houden eener openingsrede. In die rede ging spr. na, .wat het onderwijs in de vorige eeuw gewor den is en kwam tot de conclusie, dat het materahsme te veel invloed kreeg. Volgens spreker's meening is daarom het Chr stelijk onderwijs te verkiezen. Met citaten van personen uit binnen- en buitenland bewees spr. dat ook anderen denken als hij. Spreker noemde het een ze gen, dat hij gereed stond een stich ting te openen, waarvan men zeggen kan, dat zij staat op Christelijken grondslag, waarin men de wetenschap wil beoefenen en op de meest deug delijke wijze met onbevangen blik jongelieden wil opleiden tot de zware taak van onderwijzers der jeugd, maar waarin men gelooft, dat wetenschap niet alleen genoeg is, dat zij niet zich zelve voldoet, dat het de geest is, die de ontwikkeling der menschen bestuurt en dat alleen de Christelijke geest vrede en vernieuwd geluk en tevredenheid van het individu en van het volk kan aanbrengen. Vervolgens sprak de heer Dieleman achtereenvolgens den directeur, de vaste leeraren, de vakleeraren en de leerares ieder persoonlijk toe, en riep hun zorg voor de school in en verklaarde hen geïnstalleerd. Ook richtte spr. het woord tot den heer L. Breebaart, directeur der thans opgeheven Christelijke normaalschool, die wegens zijn gevorderden leeftijd niet naar de kweekschool overging, toe, en dankte hem voor hetgeen hij als zoodanig voor het onderwijs deed. Ten slotte richtte de heer Dieleman zich tot de jongelieden en spoorde hen aan flink en energiek te zijn en verklaarde hierop de Christelijke Kweekschool voor geopend. Op verzoek van den heer Dieleman zongen de aanwezigen het personeel toe Psalm 134. Hierna werd nog door verschil lende personen het woord gevoerd, waarop de plechtigheid eindigde met het zingen van Psalm 106 26. Vanaf Zondag zullen op het Mo lenwater te Middelburg voorstellingen worden gegeven door het circus Libot. Het programma bevat verschillende attractie-nummers en behalve van paarden-dressuur zullen de bezoekers kunnen genieten van verschillende specialiteiten-nummers, terwijl de voorstelling besloten wordt met een groote pantomime. Verder verwijzen wij naar achter staande advertentie. Na afloop der voorstellingen zal een extra-tram van Middelburg naar Vlissingen vertrekken. Men schrijft ons uit Westkapelle In de gisteren gehouden vergade ringen de afdeeling Volksweerbaar heid werd tot secretaris gekozen de heer J. de Rapper, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Koster, op zichter derelectrische kusfveriichting naar Vlissingen. Uit Oostburg schrijft men ons Hedenmorgen vertrokken uit deze en omliggende gemeenten wederom eenige huisgezinnen naar Noord- Amerika. Het emigreeren is dit voor jaar heel wat drukker dan het vorige jaar. Ook uit de naburige Belgische grens-gemeenten vertrekken in den laatsten tijd vele personen naar de nieuwe wereld. KERK- en SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. De nieuw beroe pen predikant, ds. H. C. Hoogerzeil, thans te Vorden, hoopt op Zondag 3 Juli zijn intrede alhier te doen. Het getal sollicitanten voor leeraar aan de Hoogere Burgerschool en de Handelsschool alhier bedraagt 35. Voor de akte-examens werden gisteren te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren P. Polak, J. C. Ver- venne, F. Mabelis, allën te Middel burg, A. J. Augustijn, 's Heer Arends- kerke, J. Eversdijk, Kloetingen en P. J. Enke, Zaamslag. Voor de vrije en orde-oefenin gen der gymnastiek werden heden te Middelburg geëxamineerd 4 man nelijke Candida ten. Geslaagd zijn de heeren P. Polak en J. C. Vervenne, beiden Middelburgen A.J. Augustijn 's Heer Arendskerke. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: J. M„ 15 jaren, koe wachter, te Biervliet, tot zes maanden tuchtschool en K. N., 50 jaren, vee snijder, te Cortgene, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis mishandeling C. v. d. G„ 21 jaren, visscher.te Arnemuiden, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis en E. v. d. W., 59 jaren, huisvrouw van K. H. du M., zonder beroep te Middelburg, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hech tenis mishandeling en mishandeling van een dierv. 't W., 27 jaren, koop man, te Hoedekenskerke, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis mishandeling van zijne echtgenoote J. R., 46 jaren, onderwijzer, te Cam- perland, tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis huisvredebreukL. B., 56 jaren, zonder beroep, te Goes, tot f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis; het door schuld verijdelen der wer king van een voor de veiligheid der scheepvaart gesteld teeken J. H,, 43 jaar, schipper te Krabbendijke, tot tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Nog werd heden staande de zitting wegens landlooperij veroordeeld C. W., 60 jaar, zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot een hechtenis van 2 dagen en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van één jaar. Het gerechtshof te 's-Graven- bage heeft gisteren vrijgesproken A. M„ loodgieter alhier, beklaagd van heling van lood en werf van de fa briek „DeSchelde", waarvoor hij door de rechtbank te Middelburg tot drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De gevangenisstraf van 1 maand, door de rechtbank te Zierikzee op gelegd aan M. en M. van V., vee- koopers te Oudvosmeer, is veranderd in een geldboete voor eerstgenoemde van f 40 en voor laatstgenoemde van f 25, of respectievelijk 20 en 12 da gen hechtenis. Moord? In de nabijheid van Oosterhout heeft men in een sloot het lijk van een man gevonden. Zekerheid omtrent de oorzaak van dit ongeluk heeft men niet. Men ver moedt dat de man vermoord is en het lijk in de sloot geworpen. De ongelukkige is een welgestelde land bouwer uit het gehucht Vrachelen nabij Oosterhout. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Een zoon en een schoonzoon van den op het politiebureau-Leid- scheplein te Amsterdam mishandel den lantaarnopsteker hebben gisteren namens hun vader bij den officier van justitie een klacht ingediend tegen de politie wegens mishandeling en vrijheidsberooving. De officier wei gerde echter de klacht te aanvaarden. De klacht moest door den vader zelf worden op schrift gesteld of uit zijn mond worden opgeteekend en schriftelijk ingediend worden. Een van beide zal alsnog geschieden. Indien er gisteren plaats zou zijn in een der gasthuizen dan zou de ongelukkige oude man daar worden opgenomen. Indien er gisteren plaats zou zijn in een der gasthuizen, dan zou de ongelukkige oude man daar worden opgenomen. Zijn linkerzijde is ver lamd. Door het sociaal-democratisch raadslid Jos. Loopuit, die over het geval zal interpelleeren, is bij den burgemeester schriftelijk de volgende vraag ingediend „Meent de heer burgemeester, hoofd der politie daar ter stede, niet, dat meer in het bij zonder met het oog op het geval van den lantaarnopsteker G. l'Ecluse en de behandeling, die hem in den avond van 25 April jl. van de zijde der politie is wedervaren, tegen een steeds toenemende ruwheid bij ons politiekorps dient te worden ge waakt Grafschennis. Op de begraafplaats Crooswijk, te Rotterdam, heeft een geval van grafschennis plaats gehad. Op het graf van ds. De Ridder, in leven Remontstransch pre dikant, voor eenige jaren overleden, lag een groote bronzen grafkrans. Een paar jaar geleden was deze ook reeds verdwenen, doch werd ze toen aan den kant van de sloot terugge vonden. Sedert lag zij aan den graf steen vastgeklonken. Thans werd op nieuw een poging gedaan, om dezen krans te bemachtigen. Men is daarbij zoo woest te werk gegaan, dat de grafsteen geheel verschoven was. De helft van de krans, bestaande uit takken met 6 a 7 bronzen rozen, is thans afgebroken en ver dwenen. De Franschman Paulhan is er gisteren in geslaagd den door de „Daily Mail" uitgeloofden prijs van 10.000 te veroveren, door binnen 24 uur van Londen naar Manchester te vliegen. De voorwaarden aan deze wedvlucht verbonden, deelden we reeds eerder mee we herinneren er thans slechts aan, dat na de mislukte proeven van den luchtschipper Cody, plotseling zijn landgenoot Grahame White een poging waagde, waarbij hij vrijwel de mogelijkheid van den tocht bewees. Hij faalde echter zijn doel te bereiken, maar onmiddellijk kwamen Paulhan en Dubonnet uit Frankrijk over, om een aanval opde 10.000 te doen. Ook White deed eergisteren weer een poging, maar zeker tot teleur stelling van alle Engelschen was de Franschman Paulhan de gelukkige, Woensdagavond om 5.22 uit Hen don vertrokken, passeerde hij een uur later Wormwood Scrubs en begon zoo den grooten tocht. Vrijwel tege lijk met hem vertrok White, maar waar deze te Polesworth, s/i van den geheelen afstand afgelegd hebbende, moest stoppen, ging Paulhan verder en arriveerde 5.30 gisterenmorgen Manchester. Over deze merkwaardige reis meldt Reuter nog het volgende De „Daily Mail" meldt, dat Gra- hame White om 2 uur 50 van Nort hampton den tocht naar Manchester voortzette. Volgens de „Daily Chronicle" had Grahame White een automobiel te zijner beschikking die sterk lichtge vende lantaarns had, om hem den weg te wijzen. White passeerde om 3 uur 30Rugby. Een volgend telegram meldt: Gra hame White daalde te Polesworth op 107 mijl van Londen en op 79 mijl van Manchester, 10 mijl voor Lichfield. Paulhan zette den tocht van Lich field uit voort om 4 uur 9. Om 4 uur 40 passeerde hij Stafford. Een later telegram uit Londen meldt, dat Paulhan om 5 uur 30 te Manchester aankwam. Het succes van Paulhan wekt een ontzaglijke belangstelling. De Engel- sche dagbladen hebben kolommen gevuld met het verhaal van de inci denten van den vliegtocht. Een mo nument zal worden opgericht op de plek, waar Paulhan landde. Nadat Paulhan in hotel Whiter, waarheen hij onmiddellijk na aankomst geleid werd, eenige uren had geslapen, bezocht hij den burgemeester van Manchester, aan wien hij meedeelde, dat hij een zwaren strijd had tegen den wind tusschen Lichfield en Crewe, Een nader bericht bevat ver makelijke bijzonderheden over den valschen Zeppelin, die Woensdag te Weilburg is geweest. Het bericht, dat graaf Zeppelin te Weilburg was aangekomen, had zich te Lemburg en in den omtrek met groote snelheid verspreid en bewerkt, dat duizenden menschen naar de plaats van het ongeluk snelden, om den graaf te zien. In werkelijkheid was hij een dubbelganger van Zep pelin, die in een blauwe jekker en met een luchtschipperspet op het hoofd een getrouwe kopie van den graaf was. Hij stapte met een lenigen tred uit den trein en begaf zich onder voortdurende „hochs" naar de plaats van het ongeluk te Weilburg. Et kwam geen einde aan het gejuich, alleen trok de vermeende graaf zich er niets van aan. Toen echter de burgemeester van Weilburg begon met hem officieel te begroeten, ging hij snel op hem toe en zeide tegen den op zijn neus kijkenden burge meester, dat hij de directeur van een hoogere burgerschool te Wiesbaden was. De menigte bleef er echter bij, dat zij graaf Zeppelin voor zich had, die incognito was gekomen. Men bestormde hem met vragen en bracht hem aanhoudende ovaties, daar de burgemeester bij hem bleel en hem alles liet zien. Eenige dagen geleden, werd uil de blauwe wateren der Middelland- sche Zee, dicht bij Napels, het bijna ontkleede lijk van de nog jongeAme rikaansche schilderes, Stella Reid op- gevischt, die in Italië haar vacantie was komen doorbrengen. Reeds da delijk na het vinden van het lichaam begonnen geheimzinnige geruchten de ronde te doen. De lijkschouwing nu, heeft aange toond, dat het lichaam geheel en al vrij van wonden en ook overigens geheel ongedeerd is. Echter houdt W feit dat miss Reid, bijna geheel on gekleed uit de golven werd gehaald- de overheid in hooge mate bezig, Een zelfmoord wordt onverklaar baar geacht, daar de schilderes altij zeer opgewekt waseen ongel® schijnt uitgesloten te zijn, want da' hadden de ontbrekende kleedingsW' ken gevonden moeten worden, spoorloos verdwenen zijn. Ook w golven hadden daar geen aandeel aam daar de zee sinds eenige dagen z° glad als olie was. Miss Reid heeft twee zeer rij" zusters te New-York, mrs. Ber" Nelles en mrs. Blair. Uit nagelat' brieven blijkt, dat zij een rente va 36.000 lire per jaar genoot en 0 haar een millioenen erfenis te wacht - stond. j Nu spreekt men er te NaPels?rj over dat weinige dagen voor den do van de miss, een Amerikaansch jat

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2