30 April. iedeieren Zaterdag Mttt Band van de Kampong. No. 101. 1910. Gemeentebestuur» Feuilleton* ksfraaf No. 2. lelijkheden op steekenden aan ie Winkels a.s. 6 ure zullen ZOON. ISSE. Blonk Zoon. am Walcheren tram dienst. 48e Jaargang. fsche Havendienst. 'ester-Schelde. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. d verkrijgbaar bij wanneer er ïrdert de spijsvertering, doktoren aanbevolen. Vlissingen. angeboden, wegens Comestibles, Visch en rt. enpersonen komen niet raszuivere Vreebur- t per stukj. BESUIJEN, geil (Statioa' 9.20, 12.15. 8.15. Het vertrek van de Paul Krugerstraat en het p. 5, 10 en 13 minuten later. Ibnrg6.25, 9.23, 12,18, 3.18. :erke na r Domburg: 6.45, EO, 6.en 8.40. g (near Vliaaingen en Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 Irerke (naar Vliaaingen en f.54, 8.30,11.29, 2.24, 5.04, lisslngen-ïïiddelbure v.v. MEM: 440+ 5.50+ 7.55 ..45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 Ien van de Remise, de an- an het Badhuis. burs: 5.15t 6.25+ 8.4.0 112.30 1.15 2.— 2.45 3.30 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 Iet verder dan tot de re treinen gaan naar het VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groot-e letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. igenv.m. 6.6.20, 6.45, 0, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, lm. 12.—. 12.30,1.—, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, -. 7.20, 7.40, 8,20. ■uitensluis: vm. 6.10, 6.30, 30, 9.1-5, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. N.m. 12.10, 12.45. :.50* 3.10* 3.40,4.10,4.40, 5,6.50, 7.10,7.30,8.—,8.30, larten vallen desZondagfl uit. I»er 1910. -Ai a) b) 3,43 o) sa 6,35 d) 13,35 a) 4,10 o) 011 7fi° a) nm. 2,15 a) en 5,05 ,10 a) b) 3,43 en 6.35 d) W minuten na het vertrek kenskerke n.Neuzen vm.3,^ naar Breakens, Boreaal0® .ar Breskens ten hoogat0 minuten wachten. >bèr kan de boot van W45 PUBLICATIE. Bepaling Sluitingsuur der tapperijen op 30 April a. s. bij gelegen heid van het Julianafeest. De Burgemeester van Vlissingen, gezien art. 150 der aigemeene veror dening van plaatselijke politie brengt ter aigemeene kennis dat liet sluitingsuur der tapperijen op Zaterdag 30 April a. s. bij gelegen heid van het alhier te houden Julia nafeest, door hem is bepaald op 2 uur na middernacht, terwijl een half uur te voren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 28 April 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofberichten. Voor Prinses Jutiana is gisteren morgen op het Loo een dogkarretje aangekomen met vierkanten, gesloten en afneembare kap, voor welk voertuig twee ponnies ais bespanning zullen dienen, die vroeger reeds zijn aangekomen. Deze kleine equipage is bestemd als verjaargeschenk voor de Prinses. Het bezoek van koning Albert. Naar men ons uit Apeldoorn meldt, zal van het voorgenomen bezoek van koning Albert aan ons Hof vermoede lijk niets komen. Er schijnen moei lijkheden gerezen omtrent den datum van dit bezoek. Z, K. H. Prins Hendrik te Amsterdam. Na afloop der vergadering van het Oranje-Kruis is Z. K. H. Prins Hen drik gisteren van het Koninklijk pa leis in den auto van dr. C. B. Ti- lanus naar Brack's Doelenhotel ge reden, waar de burgemeester van Amsterdam en echtgenoote hem de thee aanboden. Kwart over negen reed Z. K. H. weder in den automobiel van dr. Tilanns naar het Centraal station. In den sneltrein van 9.24 naar Apeldoorn was een wagen le klasse gereserveerd, waarin Z. K. H. plaats nam, vergezeld van zijn adjudant, jhr. v. Suchtelen van de Haere, en dr. S. R. Hermanides, die de reis naar Apeldoorn meemaakte. De minister van justitie. In verband met het gerucht, dat de minister van justitie, mr, A. P. L. Melissen, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag zou vragen, vernam •Nederlandsche Stemmen", het orgaan der Nalionaal-Historische partij, dat Schets uil het Bataviasche leven. o— 'aekdagen van 16 Aprd te' 8.1 •Gaan we 'n Zondag naar Petit- Houville, ma »Ben je dol? Ik heb wei wat a#d«s te doen, en je vader gaat immers Zondags morgens altijd naar de Soos? ..We gaan toch, maJan en Annie "ebben het ons beloofd. Nacht ma We' te rusten, ma "c levenslustige bengels vielen sP°edig in slaap. De oudere zou e®men doen als hulp-apothekeres, e longere als boekhouderes. In te- Senstelling met de meeste meisjes, naakten ze de beste vorderingen in exacte vakkenmet aardrijks te en natuurkunde dweepten T> met de wiskundige vakken had- ,n ze ook weinig moeite maar de en kostten hen vrij wat hooid- als zijn vermoedelijke opvolger in aanmerking zou komen mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. De Haagsche correspondent van „De Maasbode" spreekt het bericht even wel tegen. Naar de laatste berichten luiden, is de gezondheidstoestand van minister Nelissen thans zeer goed, en bestaat bij hem, volgens het blad, allerminst het plan om af te treden. Juiiana-dag te 's-Graverihage. Gelijk reeds gemeld is, zal de vie ring worden ingeleid met plechtige koraaimuziek door de Kon. Militaire Kapel (directeur Bouwman,) te mid dernacht, aan den voet van het Na tionaal Gedenkteeken op het Plein 1813. Vanwege het Haagsche comité voor volksfeesten zullen in den middag, tusschen twee uur en haifvijf, kinder voorstellingen worden gegeven in het feestlokaal Willemstraat, Diligentia, Haagschen Kunstkring enApollo-thea- ter, tot bijwoning waarvan 2000 kin deren zijn genoodigd, leerlingen van openbare en bijzondere scholen. Een aantal dames hebben zich welwillend beschikbaar gesteld om het comité in de zorg voor de kleinen behulp zaam te zijn. Alle kinderen zullen een portretje ontvangen van de Ko ningin of verjarend Prinsesje, alsook een reep chocolade. Ten besluite van de feestviering zal des avonds in de Maliebaan een groote bioscopevoorstelling worden gegeven. De beelden zullen worden geprojecteerd op een scherm van 10 bij 12 meter, zoodat zij in de ge- heete Maliebaan duidelijk zichtbaar zullen zijn. Het scherm wordt ge plaatst met den rug naar de stoom tramrails. Daardoor zal men alleen in de Maliebaan de beelden kunnen zien en bestaat er geen gevaar voor overrijden. Omtrent de booten, welke tijdens het waterfeest in den Hofvijver zullen rondvaren, meldt men nog, dat deze nog het volgende type dragen en geheel in stijl gedecoreerd zijn en met bloemen versierd, t. w. Ja pansche, Romeinsche, Venetiaansche, Wikinger (Noorsch,) Lohengrin, Wa pen van de Gemeente, Wereldbol Flora, Egyptische en Juliana. Prins Hendrik's reis. De reis van Prins Hendrik naar Noorwegen, Denemarken en Zweden heeft ten doel, een persoonlijk bezoek aan de drie verschillende Hoven daar te lande. Daartoe zal de Prins verblijf houden van 10 tot 13 Mei te Chris- tiania, van 14 tot 17 Mei te Kopen hagen en van 19 tot 21 Mei Stock holm, in de residentie van elk dier rijken intrek nemende in het konink- brekens. Maar ze hadden een goeden steun aan hun broer, die juist het meest voor taalstudie voelde, en die het Engelsch met zijn lieveling Truus dan ook vrij goed sprak. Jammer, dat zij juist die taal voor haar studie het minst noodig had. Maar de kennis er van zou haar later in het leven toch wel te pas komen. Inmiddels bleven Jan en Annie nog wat voor het huis praten. De jonge klerk was geheel vervuld met zijn plannen voor de toekomst. Annie wist niet wat ze hem zou raden. Ze begreep, dat er voor het onderwij zersexamen hard gewerkt zou moeten worden, en dat het misschien de krachten van haar broeder, die nog al eens wat mankeerde, zou te boven gaan. Aan den anderen kant vond ze het heerlijk, indien het plan ge lukken mocht, dat Jan in een be trekking zou komen, waarin hij van zoo veel nut voor anderen zou kun nen zijn. „Ben je nu vast besloten, Jan, voor onderwijzer te gaan stuteeren?" „Ja, Annie, ik heb alles al met den directeur van de Normaalschool geregeld. De eerste .Maandag in Juli TELEFOONNUMMER 10. lijk paleis als gast van het Hoofd van den Staat. De Prins zal op iaatstgemelden datum met de „Heemskerk" naar hel vaderland terugkeeren en hoopt 25 Mei te Nieuwediep of IJmuiden binnen te komen. Behalve door zijn adjudant, luit. ter zee 2e ki. Bijl de Vroe, zal de Prins op die reis worden verge zeld door den heer Von Bülow Stolle, intendant van 's Prinsen goederen in Mecklenburg, die zich echter eerst te Christiania bij hetgevolgzal voegen. flbonnements-fWoerfentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden De Post. Aan het 18de jaarverslag van den Nederlandschen Bond van Post- en Telegraafbeambten „De Post" is het volgende ontleendHet aantal leden bedraagt thans ruim 3800, tegen 3745 in 1908 en 4088 in 1907. Het aantal afdeelingen bleef gelijk namelijk 116; Sittard sloot zich aan bij den R.-K. bond daartegenover werd te Ommen eene nieuwe afdeeling opgericht. Het aantal ringen vermeerderde met 1, n.l. Alkmaar, terwijl oprichtingsplannen zijn te 's Gravenhage, Almelo, Dord recht, in Zeeland en in Friesland. Bij het stuiverfonds van den bond, dat in het afgeloopen boekjaar 25 uitkeeringen deed van ruim f 170 ieder, waren aangesloten 3446 leden tegen 3498 in 1908. Twee afdeelingen, en wel Workurn en Ommèn sloten zich bij het fonds aan. Het bondsorgaan De Posthoorn, dat een wekelijksche oplage heeft van 4000 exemplaren, bezorgde aan den bond een verlies van van f 157.10 tegen f 522.88-over 1908. Bond van Jongelingsvot senigingen. De Nederlandsche Bond voorjon- gelingsvereenigingen op Gereformeer den grondslag vergadert Donderdag 5|Mei a.s. (Hemeivaartsdag)in Utrecht. In de morgenvergadering zullen de gewone huishoudelijke zaken worden behandelddaarna zullen onderwer pen, die op de practijk van het ver- eenigingsleven betrekking hebben,aan de orde worden gesteld. Zoo o.a. het advies van prof. dr. W. Gesink om trent feestdagende uitgave van een Knapenblad het Secundaat; „Dames als spreeksters"uitgave van een propagandaboekje enz. Aan de oefeningen, die in de Nieu we Hollandsche waterlinie aan het Lek acces van 16 tot 27 Augustus zullen worden gehouden, nemen deel Verdedigende partijDe op oorlogs sterkte gebrachte aangewezen bezit tingen der permanente werken Waal- sche Wetering, Korte Uitweg, Lunet aan de Snel, Honswijk, 't Spoel en Everdingenhet 3e bataljon van het 4e reg. infanterie; het4e bataljon van het 9e reg. infanteriede staf en 3 begint de nieuwe cursus, en dan ga ik er ook heen. Maar 's morgens blijf ik op het kantoor werken de lessen worden alleen 's avonds ge geven. „Als het je maar niet te zwaar valt, Jan. Denk aan Frits Remmers, die hetzelfde geprobeerd heeft, en toch zijn doel net heeft bereikt. Al zijn geid en moeite is vergeefs geweest, en door zijn overspanning is hij nu een gebroken jonge man geworden." „Frits Remmers had twee bezwa ren. Hij is zwak en zenuwachtig, en hij had de examinatoren ook niet mee. Er waren er onder, die bang waren, dat, als hij eenmaal de acte had, hij toch in school onbruikbaar zou wezen." „En hebben ze hem daarom laten zakken „Daarom alleen niet. Hij moet op het examen zoo overspannen geweest zijn, dat hij niet kon toonen wat hij wist. Maar er zijn er doorgeko men, die beslist minder waren dan hij. Dat heb ik zelf een der onpar tijdige examinatoren op het kantoor, waar hij werkte, hooren zeggen. „Waar is hij op het oogenblik?" bataljons van het 11e reg. infanterie de 3e compagnie wielrijders; de sta' en 2 batterijen van het 4e reg. veld artillerie 2e sectiën van eene mitrail- ieurafdeeling1 houwitserbatterij benevensdetachementen pontoniers, vesting-artillerie, pioniers, telegraaf- brigaae en telefoonbrigade. Aanvallende partijHet 5e regiment infanterie; een bataljon van het 11e reg. infanterieéén peleion van het le reg. huzaren; de 2e afdeeling van het le reg. veld-artillerie2 sectiën van eene mifrailleur-afdeelingeen afdeeling bespannen vesting-artillerie benevensdetachementen pontoniers, pioniers telegraaf-brigade en tele foon-brigade. Van 22 lot 27 Augustus zuilen tevens de 11e, 12e en 13e compagnieJandweer-vesting-artiHerie aan deze oefeningen deeimemen. De Holland—Arnerika-lijn. Men schrijft aan het „Hbl." uit New-York d. d. 19 April Met een diner aan boord van het stoomschip „Rotterdam" is het in ge bruik nemen van den nieuwen stei ger van de Holland—Amerika-lijn feestelijk gevierd. Toen de eerste schepen van deze stoomvaart-lijn in 1872 in New-York kwamen, landden ze ergens in Brook lyn, later in Jersey City en 20 jaar geleden werd voor hun schepen de oude steiger te Hoboken gebouwd, die thans door den nieuwen vervangen is. De oorspronkelijke steiger was 600 voet lang, 80 voet breed, had één verdieping en diende zoowel voor het lossen en laden van vracht en koopmansgoederen, als voor het embarkeeren van passagiers en voor het douanen-onderzoek der In dit alles is nu verandering ge komen. Toen de mij.de „Nieuw-Amsterdam" in de vaart bracht, die 615 voet lang is, stak 't schip, wanneer het hier voor anker lag, een eind voorbij de pier in de haven uitmet de „Rotterdam", die 668 voet lang is, kwam het nog sterker uit, dat een nieuwe steiger noodzakelijk was en als gevolg hier van werd dan ook besloten tot den bouw van de tegenwoordige lan dingplaats. De directie schijnt er niet van te houden dingen ten halve te doen, en de steiger, dien zij thans in gebruik heeft genomen, is de grootste in de geheele New-Yorksche haven. Twee jaar geleden is het werk be-- gonnen, dat thans voltooid is. De tegenwoordige steiger, die 900 voet lang is en 150 voet breed, heeft twee verdiepingen, die door tal van vracht en personenliften met elkander ge meenschap hebben. De onderste verdieping is de plaats, waar de vrachtgoederen gelost en geladen „Zijn vader heeft hem naar Sele- batoe gezonden om in dat koele klimaat weer wat op zijn verhaal te komen. Naar ik hoor zal hij hem, als hij het volgende jaar met verlof gaat, meenemen, om hem daar op een kantoor geplaatst te krijgen, want aan studeeren behoeft hij niet meer te denken. „Spiegel je aan hem, Jan Je bent ook niet sterk. Als je merkt, dat het niet gaat, schei er dan mee uit, eer het te laat is. „Ik geloof ook, dat ik slagen zal, Annie. Ik kan gemakkelijk leeren. En mijn bedoelingen zijn zuiver. Niet om meer geld te verdienen of een gemakkelijker leven te leiden, maar om voor velen nuttig te zijn heb ik mijn besluit genomen. Sinds wij wat meer met verarmde Euro peanen in aanraking komen, heb ik leeren inzien, dat alleen beter onder wijs in staat is hen maatschappelijk in beter conditie te brengen. Ze moeten leeren lezen en nadenken en belangstellen. Dat is het wat hun ontbreekt. Ze zitten maar bij de pakken neer, en komen niet verder dan hun kampong, en weten ook niet wat er buiten hun kampong wordende bovenste verdieping is uitsluitend bestemd voor passagiers en hun bagage. Het gezamenlijk op pervlak dezer twee verdiepingen be draagt ongeveer 70 acres (350,000 sq.ft.), waaruit wel mag worden afgeleid, dat er zelfs in de aller drukste tijden overvloed van ruimte is voor passagiers, bagage en douane onderzoek en het lossen en laden der vrachtgoederen ondertusschen ongestoord zijn gang kan gaan. De nieuwe constiuctie is een be langrijke aanwinst voor Hoboken's Waterfront, is zeer fraai gelegen, juist tegenover de helling van River- streetspark en geen gebouwen beletten het uitzicht op de mammouth-schepen dezer Nederlandsche maatschappij. Vernietiging van Herik. Het lastige onkruid herik (kiek, krodde), behoorende tot de kruis- bloemigen, is bij de meeste landbou wers bekendvaak treedt het zoo overheerschend op, dat de velden er geheel geel van zien, en 't is vooral op de haverakkers, dat het zich thuis schijnt te gevoelen, 't Is niet gemak kelijk dit onkruid te verdelgen even als andere onkruiden tiert het zelfs onder omstandigheden, welke voor onze cultuurgewassen nadeelig zijn. Bovendien behouden de herikzaden zeer lang hun kiemkrachtliggen zij vrij diep in den grond, dan kunnen zij zelfs na een halve eeuw geslui merd te hebben, nog ontkiemen. Zoo is het te verklaren, dat op akkers, waar men te voren geen herik zag, deze plaag eensklaps te voorschijn treedt, wanneer het land diep is ge bouwd. Waar veel herik voorkomt, doet men goed in 't voorjaar ondiep te ploegen en de diepere grondbe werking in het najaar toe te passen de zaden welke in 't voorjaar zich ontwikkelen, kunnen dan gemakkelijk worden vernietigd, inzonderheid bij rijenteelt. Overigens is het goed zorg te dragen voor een krachtige bemes ting, waardoor het te telen gewas spoedig tot ontwikkeling komt, zoo dat het den akker zooveel mogelijk inneemt. In de laatste jaren wordt echter ter bestrijding van herik nog een bijzonder middel toegepast, in vele gevallen met uitnemend resul taat. Dit middel is ijzervitriool. Hier van wordt een oplossing van 15 pet. (15 K.G. op 100 Liter water) aan gewend in een hoeveelheid van 500600 Liter bij haver, ter vernie tiging van herik, alsook van stekels. De tijd van aanwending moet met oordeel worden gekozen, zal het doel worden bereikt, d. w. z. het on kruid worden getroffen en het gewas worden gespaard. In de maand Mei, als de haver nog jong is, zoodat de omgaat. En de Europeesche onder wijzers, die de taal en de behoeften van dit volk niet kennen en de jon geren zeker niet kunnen die kinde ren niet geven wat zij noodig hebben. Zij begrijpen die kinderen niet. Wij weten dat beter. Wij mogen het Nederlandsch niet volkomen zuiver spreken de taal van het hart der Indische kinderen verstaan wij beter dan zij. Ook wensch ik later niet te werken op een gouvernementschool maar op een Christelijke school. Het werk is er zwaarder en de be taling geringer, maar men heeft er meer gelegenheid om op het gods dienstig bewustzijn dsr leerlingen te werken. Het zou zoo geheel in over eenstemming zijn, met onze levens beschouwing en die van ds. Mole naar. Ik zou ook buiten de school met mannen als de onderwijzers Klein en Roberts kunnen samenwer ken. De naam van Jezus, den groot sten kindervriend, mag daar met eer bied worden uitgesproken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1